social-phone
social-whatsApp
social-telegram
social-instagram

سمپاش فرغونی 100 لیتری

سمپاش فرغونی بزرگترین گونه از سری تجهیزات سمپاشی است که مخصوص استفاده در باغ ‌های بسیار بزرگ طراحی شده ‌است. با استفاده از سمپاش فرغونی می ‌توانیم سطح وسیعی از زمین ‌های پهناور باغبانی تا زراعی را در مدت ‌زمانی کوتاه سمپاشی کنیم.
0/00ريال

گیاهان باغ و مزرعه را نمی ‌توانید به حال خودشان رها کنید. به همان اندازه که این گیاهان برای ما انسان ‌ها مفید هستند، می ‌توانند خانه ‌ای راحت و غذایی بی ‌انتها برای انواع آفات نیز باشند. باغبان هوشمند، سمپاشی فضای باغ و مزرعه را جدی می‌ گیرد. باغبان کاربلد، از دستگاه سمپاش مناسب استفاده می ‌کند و باغبان آگاه می‌ داند که برای زمین ‌های بزرگ کشاورزی به انواع سمپاش فرغونی نیاز دارد. سمپاش فرغونی ۱۰۰ لیتری از گونه ‌های متداول است که در سطح زمین ‌های کشاورزی تا باغبانی کاملاً کاربردی و شناخته ‌شده است.

بررسی فنی سمپاش فرغونی ۱۰۰ لیتری

سمپاش فرغونی بزرگترین گونه از سری تجهیزات سمپاشی است که مخصوص استفاده در باغ ‌های بسیار بزرگ طراحی شده ‌است. با استفاده از سمپاش فرغونی می ‌توانیم سطح وسیعی از زمین ‌های پهناور باغبانی تا زراعی را در مدت ‌زمانی کوتاه سمپاشی کنیم. در عین ‌حال این تیپ سمپاش قدرتمند می ‌تواند مقدمات پمپاژی حداکثری را برای رساندن سموم به ارتفاع بالای درختان فراهم کند.

آفات همیشه در کمین هستند و وقتی تهاجم آنها آغاز می ‌شود، به شکل دسته ‌هایی بزرگ و گسترده ظاهر می ‌شوند. تا جاییکه این حشرات و یا انگل‌ ها و شاید قارچ‌ های کوچک می‌ توانند حجم بسیار بزرگی از محصولات زراعی را به ‌سرعت نابود کنند. هر اندازه زمین کشاورزی شما بزرگتر می ‌شود، همان قدر نیز باید در تلاش برقراری یک سمپاش بزرگ و حجیم باشید. بنابراین در مواجهه با زمین ‌های بزرگ به سمپاشی های بزرگ و قدرتمند نیاز دارید.

سمپاش فرغونی در دسته سمپاش ‌های موتوری است که در طراحی آنها از موتورهایی قدرتمند برای تولید توان بالای جریان سمپاشی استفاده شده ‌است. در واقع هر سمپاش فرغونی یک مدل سمپاش توانمند زنبه‌ ای است که حالا صاحب یک مخزن مستقل جهت جابجایی سموم شده ‌است.

قطعا برای تکمیل سمپاشی در فضای باز باغ و یا زمین گسترده زراعی نیاز به حجم بسیار از انواع محلول سموم نباتی است. با یک سمپاشی ساده دستی و یا مدل ‌های پشتی موتوری نمی ‌توان چنین حجم بالای سموم را در مدت ‌زمانی کوتاه و کاملاً یکنواخت توزیع کرد. دستگاه سمپاش چرخدار فرغونی ابداع شده ‌است تا دست ما را در یک سمپاشی عظیم باز بگذارد.

این سمپاش ‌ها در حضور مخزن ‌هایی بزرگ طراحی می ‌شوند. سمپاش فرغونی ۱۰۰ لیتری یکی از تیپ مدل ‌های استاندارد و بسیار پرکاربرد است. سمپاشی که قابلیت گسترده در توزیع سریع و یکنواخت سموم دارد. اگر باغبان و یا کشاورز زمینی بزرگ هستید و انبوه محصولات کشاورزی را پرورش می ‌دهید، قطعا نیاز به حضور قدرتمند یک سمپاش فرغونی ۱۰۰ لیتری و یا دیگر مدل ‌های متداول دارید. در این مطلب قصد تشریح فنی انواع سمپاش فرغونی را داریم.

قاعده طراحی انواع سمپاش فرغونی

هر دستگاه سمپاش فرغونی تنها یک وظیفه دارد. این دستگاه باید بتواند محلول سموم را به شکل پودر شده در حالتی باران گونه با فضایی کاملاً یکنواخت و یکدست بر سطح گیاهان باغ و مزرعه بگستراند. با این هدف ساده تقریباً تمامی دستگاه ‌های سمپاش، شکل و فرم طراحی یکسانی دارند. در تمامی این ماشین ‌ها از یک پمپ پمپاژی استفاده شده ‌است. اما نوع طراحی، روش حمل‌ و نقل، قابلیت کاربردی تا مقدار قدرت پمپاژی، فاکتورهای تاثیرگذاری هستند که الگوی طراحی انواع سمپاش را کاملاً متفاوت می‌ کنند.

سمپاش فرغونی بزرگترین گونه استاندارد طراحی ‌شده از جمع سمپاش ‌های موتوری است که در آن تحت تاثیر قدرت تولید شده یک موتور بنزینی و یا برقی نیروی پمپاژ سموم تامین می ‌شود. در طراحی هر دستگاه سمپاش فرغونی از یک موتور قدرتمند بنزینی و یا برقی در کنار یک پمپ پیستونی کوچک استفاده ‌شده است.

قاعده طراحی انواع سمپاش فرغونی

موتور سمپاش فرغونی می ‌تواند از هر دو نوع موتورهای بنزینی و یا برقی باشد. البته موتورهای بنزینی گونه ‌های متداولی هستند و در طراحی عموم مدل‌ های پرکاربرد از آنها استفاده می‌ شود. موتور تعریف ‌شده تنها وظیفه تامین قدرت برای به حرکت انداختن پمپ پیستونی را بر عهده دارد. در امتداد موتور، یک عدد پمپ هیدرولیک قدرتمند اما کوچک‌ جثه با تعریف یک سیلندر متحرک گنجانده شده ‌است. این پمپ وظیفه دارد تا سیال سموم را از داخل مخزن حجیم دستگاه مکیده و با ساز و کار پمپاژ پیستونی آن را به سمت نازل ‌های خروجی لانس هدایت کند.

قدرت سمپاش تا مقدار دبی سیال تحت پمپاژ پمپ، بستگی به قدرت موتور و ابعاد پمپ هیدرولیکی دارد. طبعا هر اندازه در طراحی دستگاه از پمپ حجیم تری استفاده ‌شده باشد، قابلیت پمپاژ دبی بالاتری فراهم است. عموم پمپ‌ های تعریف‌ شده در سمپاش چرخدار فرغونی دارای ۲ خروجی مجزا از هم هستند. هر کدام از این خروجی‌ ها مجهز به یک شیر هیدرولیکی است و می ‌تواند خط پمپاژی قدرتمند را تامین نماید.

وجه برجسته در طراحی سمپاش فرغونی، استفاده از مخزن ‌های حجیم است. در واقع این مخزن‌ ها بخش متفاوت سمپاش فرغونی با سمپاش‌ های زنبه ای است. هر دستگاه سمپاش فرغونی در اصل یک دستگاه سمپاش زنبه ای است که به یک مخزن مستقل با قابلیت حمل شدن مجهز شده ‌است.

طبعا استفاده از موتور پمپ در کنار مخزن ‌های حجیم، وزن کلی دستگاه را بسیار زیاد می ‌کند. لذا در طراحی سمپاش فرغونی، بخش موتوری پمپ دستگاه در کنار مخزن سوار بر یک شاسی چرخدار است. این شاسی دارای ۲ عدد چرخ بزرگ لاستیکی است که به وسیله یک دسته بلند، طرح شبیه به فرغون دارد. با این ‌دسته می ‌توانیم سمپاش فرغونی را در سطح زمین باغ و مزرعه جابجا کنیم.

انواع سمپاش فرغونی

انواع سمپاش فرغونی را براساس نوع موتور و یا ظرفیت مخزن دسته ‌بندی می ‌کنند. بر این اساس، سمپاش ‌های موتوری بنزینی در کنار سمپاش ‌های موتور برقی حضور دارند. در هر دو تیپ شاهد طراحی مدل ‌های سمپاش فرغونی ۱۰۰ لیتری و یا ۲۰۰ لیتری هستیم.

□      سمپاش فرغونی موتوری بنزینی: در طراحی این تیپ از سمپاش فرغونی، موتورهای بنزینی حضور دارند. این موتورها از تیپ ‌های تک و یا ۲ سیلندر از نوع ۴ زمانه هستند که برای کار کردن به تامین سوخت بنزین وابسته می ‌باشند. سمپاش فرغونی های بنزینی نمونه ‌های متداولی هستند. زیرا در سطح زمین‌ های بزرگ باغ و مزرعه مستقل از تامین انرژی، متکی بر مخزن سوخت بنزینی همراه دستگاه می ‌باشند. البته حضور موتورهای بنزینی خود بحث چالش ‌برانگیزی است. زیرا این موتورها از کنار هم قرار گرفتن بخش ‌های متعدد فنی ساخته می ‌شوند و میزان خرابی آنها زیاد است. در صورت خراب شدن، مسیر تعمیرات سخت و گاهاً پرهزینه ‌ای دارند. از طرفی به نسبت از مدل ‌های برقی قیمت سمپاش فرغونی موتوری بنزینی بالاتر است. این سمپاش ها در هر دو تیپ سمپاش فرغونی ۱۰۰ لیتری و ۲۰۰ لیتری تهیه می ‌شوند.

انواع سمپاش فرغونی

□      سمپاش فرغونی موتوری برقی: در طراحی مدل ‌های برقی برای تامین قدرت از الکتروموتورهای جریان متناوب در مدل ‌های تکفاز و یا سه ‌فاز استفاده شده ‌است. طبعا کار کردن با این مدل‌ های برقی مستلزم بهره ‌مندی از خط برق جریان متناوب می ‌باشد. البته قطعا در سطح گسترده باغ و مزرعه نمی ‌توانید این خط جریان برق را تامین کنید. اما در طراحی سمپاش فرغونی موتوری برقی از یک قرقره بزرگ برای جمع‌ آوری سیم سیار استفاده ‌شده است تا در صورت جابجایی دستگاه سمپاش فرغونی شرایط تامین برق همچنان برقرار باشد.

استفاده از موتورهای الکتریکی ایده جالب و ارزان ‌قیمتی است. غالبا قیمت سمپاش فرغونی برقی کمتر از مدل‌ های بنزینی است. در عین ‌حال استفاده از موتور الکتریکی، طراحی دستگاه را کاملاً ساده کرده ‌است. دستگاه به‌ سادگی خراب نمی ‌شود و در صورت خراب شدن مسیر تعمیرات ساده و ارزان ‌قیمتی دارد. اما قطعا سمپاش فرغونی ‌های موتور برقی نمی ‌توانند قدرت بالای نمونه ‌های موتور بنزینی را داشته باشند. در عین ‌حال تامین برق یک چالش همیشگی و بسیار جدی است. تا جاییکه تاثیر کاملاً منفی در میزان فروش سمپاش فرغونی برقی گذاشته ‌است.

این مدل ‌های موتور برقی نیز در هر دو تیپ سمپاش فرغونی ۱۰۰ لیتری و ۲۰۰ لیتری طراحی‌ شده است. اما در هر دو تیپ نسبت ‌به مدل‌ های موتور بنزینی ضعیف ‌تر است. قدرت کمتر، راه‌ اندازی چالشی تر و عملکرد نه ‌چندان مطمئن دلیل کافی است تا چندان استقبالی برای خرید سمپاش فرغونی های برقی وجود نداشته باشد. هر چند این مدل‌ ها مناسب استفاده در فضاهای گلخانه ‌ای هستند. زیرا در محیط گلخانه قطعا خیلی ساده ‌تر از فضای باغ و مزرعه به قدرت برق تکفاز و گاهاً سه ‌فاز دسترسی داریم.

در کنار بحث طراحی، نوع موتور انواع سمپاش فرغونی را از نظر حجم مخزن نیز دسته ‌بندی می‌ کنند. در این دسته ‌بندی انواع سمپاش فرغونی ۱۰۰ لیتری و مدل ‌های بسیار بزرگ ۲۰۰ لیتری حضور دارند. سمپاش فرغونی ۱۰۰ لیتری مدل پرکاربردی است که در سطح زمین‌ های کشاورزی، باغات، فضاهای گلخانه ای و حتی مکان ‌هامانند دامداری ‌ها و انبارها و ضدعفونی های گسترده شهری مناسب هستند.

بخش ‌های فنی در طراحی سمپاش فرغونی

سمپاش فرغونی ۱۰۰ لیتری و حتی مدل ‌های بزرگتر ۲۰۰ لیتری، دستگاه ‌هایی فوق حرفه ‌ای برای تکمیل گسترده ‌ترین عملیات ‌های سمپاشی هستند. این ماشین ‌های سمپاش می ‌توانند حجم گسترده از محلول سموم را در سطحی بزرگ با حالتی بارانی و کاملاً یکنواخت توزیع کنند. چنین ماشین بزرگی از کنار هم قرار گرفتن بخش ‌های فنی متعددی ساخته ‌شده است. در تحلیل فنی سمپاش فرغونی تا کارکرد اصولی با این ماشین باید اطلاع دقیق از جزئیات طراحی و کلیه بخش‌ های فنی تعریف ‌شده در آن داشته باشید. بنابراین در ادامه این مطلب به بحثی مختصر از کلیه بخش ‌های فنی در مونتاژ دستگاه سمپاش فرغونی می ‌پردازیم.

بخش ‌های فنی در طراحی سمپاش فرغونی

موتور تعریف ‌شده در سمپاش فرغونی ۱۰۰ لیتری

موتور می ‌تواند از نمونه ‌های موتور بنزینی باشد و یا در قامت یک موتور الکتریکی تکفاز و گاهاً سه ‌فاز طراحی ‌شده باشد. اگر از موتورهای الکتریکی استفاده ‌شده باشد، این موتورها از نوع قفس سنجابی هستند. لکن چندان کاربردی ندارند و عموم مدل‌ های طراحی ‌شده برای سمپاش فرغونی از مدل ‌های موتور بنزینی می ‌باشند. این موتور بنزینی عموماً از مدل ‌های تک ‌سیلندر با عملکرد ۴ زمانه است که تحت طراحی تنفس طبیعی با الگوی هوا خنک کار می‌ کند. موتور از یک مخزن روغن برخوردار است و تحت تأمین سوخت خالص بنزین فعالیت می ‌کند.

البته در مواردی خاص، شاهد طراحی سمپاش فرغونی متکی بر استفاده از موتورهای دو زمانه هستیم. موتورهای دو زمانه طراحی ساده‌ تری دارند. ارزانتر هستند و باعث کاهش قیمت سمپاش فرغونی می ‌شوند. در حال ‌حاضر فروش سمپاش فرغونی ‌ها با موتورهای ۲ زمانه مورد توجه باغبان ‌ها و کشاورزان قرار گرفته ‌است. لکن بهتر است بدانید که این موتورهای دو زمانه نیاز به تامین سوخت ترکیبی دارند که گاهاً نیاز چالش ‌برانگیزی خواهد شد.

در طراحی یکسمپاش فرغونی می ‌توان از هر دو تیپ موتور ۴و یا 2 زمانه استفاده کرد. اما در نهایت موتور تعریف ‌شده باید حداقل قدرت ۵ اسب‌ بخار را تامین نماید. در طراحی، عمده سمپاش فرغونی ‌های مطرح بازار از موتورهای خوش ‌نام کاوازاکی، روبین، هوندا و هیوندای و همچنین موتورهای لانسین از کمپانی ایتالیایی استفاده‌ شده است.

پمپ هیدرولیکی تعریف ‌شده در سمپاش فرغونی ۱۰۰ لیتری

در امتداد موتور تعریف ‌شده، دستگاه پمپ هیدرولیکی قرار دارد. این پمپ باید سیال را از داخل مخزن ۱۰۰ لیتری و یا ۲۰۰ لیتری انواع سمپاش فرغونی مکیده و تحت ایجاد فشاری حداکثری آن را به سمت نازل و لانس دستگاه پمپاژ نماید. در طراحی پمپ سمپاش فرغونی به قدرت پمپاژ بسیار بالا نیاز داریم. برای رسیدن به چنین قدرتی از الگوی طراحی پمپ‌ های پیستونی استفاده شده ‌است.

هر پمپ هیدرولیکی سمپاش فرغونی یک پمپ پیستونی تک ‌سیلندر است که تحت هدایت و کنترل قدرت موتور قابلیت پمپاژ سنگین سیالات را دارد. این پمپ ‌های پیستونی در هر سیکل کاری پیستون یک عملیات مکش در مدخل ورودی و یک مرحله تخلیه و پمپاژ در مدخل خروجی دارند. هر اندازه حجم پیستون بیشتر باشد، ظرفیت و دبی سیال پمپاژ شده افزایش پیدا می ‌کند. از طرفی سرعت موتور تاثیر مستقیم بر سرعت سیکل کاری پمپ دارد که به افزایش و یا کاهش حجم سیال پمپاژ شده ختم می ‌شود.

پمپ پیستونی های بزرگتر نیاز به تعریف موتورهای قوی ‌تری دارند. لذا وقتی با یک سمپاش فرغونی که قابلیت پمپاژ بالایی دارد مواجه هستیم، باید انتظار تعریف یک موتور قدرتمند نیز داشته ‌باشیم.عموم پمپ پیستونی های طراحی ‌شده از بدنه‌ های استیل ضد زنگ ساخته می ‌شوند تا علاوه‌ بر ماندگاری در مقابل فضای مرطوب باغ و مزرعه، تحمل فشار بالای سیالات تحت پمپاژ را داشته باشند. از طرفی بدنه تا مدخل‌ های پمپ باید هیچ ‌گونه اثرپذیری شیمیایی از سیال شیمیایی سموم نداشته باشد. این ‌همه را که کنار هم بگذارید، فلز استیل بهترین گزینه در طراحی بدنه و بخش‌ های فنی پمپ سمپاش فرغونی خواهد شد.

پمپ هیدرولیکی در سمپاش فرغونی ۱۰۰ لیتری

هر پمپ دارای ۲ عدد خروجی است که هر کدام از این خروجی ‌ها یک شیر کنترل سیال دارند. خروجی ‌ها مستقل از هم هستند و می ‌توانید با تنظیم شیر کنترل مقدار دبی خارج ‌شده از هر خروجی را تنظیم کنید. حتی می‌ توانید با بستن یکی از خروجی ‌ها، تنها با خروجی دیگر عملیات سمپاشی را ادامه دهید. هر دو خروجی قابلیت عبور حداکثر دبی با فشار بسیار بالا را دارند و می ‌توانید شیلنگ ‌ها تا طول 50 متری را به هر کدام از این خروجی ‌ها متصل کنید.

در طراحی سمپاش فرغونی های مطرح بازار عموماً از پمپ پیستونی های کمپانی لوشانگ تایوان و یا رینهو پاور سنگاپور استفاده شده ‌است. این دو کمپانی بهترین و قدرتمندترین پمپ سمپاش های بازار را طراحی می ‌کنند. در این ‌میان پمپ ‌های خوش ‌ساخت دیگری از کمپانی ‌های ژاپنی و حتی چینی در سطح بازار حضور دارند. مونتاژ نهایی هر دستگاه سمپاش فرغونی یک جریان اختیاری است و شما در مقام یک فرد کاربلد می ‌توانید از هر تیپ موتور بنزینی در کنار پمپ پیستونی استفاده کنید. فقط باید در این چیدمان، هماهنگ بودن بخش ‌های فنی با یکدیگر و کل دستگاه را مد نظر داشته باشید. البته توصیه می ‌شود که در نهایت به دستگاه ‌های از پیش مونتاژ شده اعتماد کنید.

شاسی در طراحی سمپاش فرغونی ۱۰۰ لیتری

سمپاش فرغونی ۱۰۰ لیتری و همتای بزرگتر ۲۰۰ لیتری از دستگاه ‌های بزرگ جثه کشاورزی هستند. این سمپاش ‌ها در لیست بزرگترین سمپاش‌ های متداول قرار دارند. ادوات فنی موتور و پمپ سنگین‌ وزن هستند. در عین ‌حال باید در شرایطی ثابت نسبت به هم مستقر شوند. از طرفی این سمپاش ‌ها دارای مخازن بزرگ ۱۰۰ و یا ۲۰۰ لیتری هستند. لذا نیاز به یک شاسی مستحکم برای استقرار تجهیزات سمپاش فرغونی در کنار یکدیگر داریم.

شاسی سمپاش فرغونی یک چارچوب فلزی دسته ‌دار با حضور ۲و یا ۴ عدد چرخ است. شاسی سمپاش فرغونی از پروفیل ‌های فولادین ساخته‌ شده است. اتصالات جوش و یا پیچی بسیار محکمی دارد. این شاسی به شکلی طراحی ‌شده تا کلیه ادوات موتور پمپ در بخش جلویی و مخزن حجیم ۱۰۰ و یا ۲۰۰ لیتری در بخش پشتی سوار باشند. ابعاد و اندازه شاسی سمپاش فرغونی ارتباط مستقیم با ظرفیت مخزن دارد. طبعا برای طراحی یکسمپاش فرغونی ۱۰۰ لیتری نیاز به ساخت شاسی کوچکتری است.

شاسی سمپاش فرغونی به ۲و یا ۴ عدد چرخ مجهز است. طرح متداول یک شاسی سوار بر دو چرخ بزرگ لاستیکی است. این دو چرخ قابلیت جابجایی ساده دستگاه بزرگ سمپاش فرغونی در سطح زمین ‌های پهناور کشاورزی را فراهم می ‌کند. در عین ‌حال شاسی در بخش جلویی دارای یک دسته بلند جهت اتصال به انواع یدک‌ کش ‌ها و یا تیلرهای باغبانی و کشاورزی می ‌باشد. تعریف دسته اتصال در کنار یک جفت چرخ، شکل نهایی شاسی سمپاش فرغونی را شبیه به یک گاری و یا فرغون کرده ‌است. علت نامگذاری سمپاش فرغونی نیز این شباهت در نحوه طراحی شاسی با فرغون می ‌باشد.

شاسی در طراحی سمپاش فرغونی ۱۰۰ لیتری

دسته تعریف ‌شده شاسی سمپاش فرغونی که جهت اتصال دستگاه به انواع تیلرها و یا تراکتورها طراحی ‌شده است، دارای یک ‌پایه می‌ باشد تا در صورت عدم استفاده از تیلر بتوانیم کل دستگاه را به حالتی ثابت مستقر کنیم.با حضور این شاسی فلزی در تعریف جفت چرخ ‌های لاستیکی، عموم سمپاش ‌های فرغونی قدرت مانور بالایی دارند. کافی است از یک دستگاه تراکتور و یا تیلر در محیط مزرعه داشته باشید تا به ‌راحتی این سمپاش حجیم و سنگین ‌وزن را جابجا کنید.

مخزن در طراحی سمپاش فرغونی ۱۰۰لیتری

مخزن ‌های بزرگ ۱۰۰ لیتری و در نمونه ‌های بزرگتر ۲۰۰ لیتری وجه بارز و کاملاً مشخص در طراحی عموم دستگاه‌ های سمپاش فرغونی است. در واقع ایده کلی طراحی دستگاه سمپاش فرغونی برای گنجاندن این مخزن ‌های بزرگ بوده ‌است. زیرا با حضور چنین مخزن ‌هایی قابلیت عملیات سمپاشی ما در زمین ‌های بزرگ کشاورزی توسعه پیدا می‌ کند.

سمپاش فرغونی از منظر فنی شباهت کامل با سمپاش ‌های زنبه ای دارد. با این تفاوت که حالا در طراحی این سمپاش ‌ها از یک مخزن حجیم و مستقل استفاده ‌شده است. در سمپاشی زمین‌ های بزرگ کشاورزی و باغبانی باید حجم بسیار بالایی از محلول سموم را در حالتی بارانی با قطراتی پودر شده بگسترانیم. قاعدتاً نیاز به تعریف سیستم پمپاژ قدرتمند در کنار مخازن بزرگ داریم.

در طراحی سمپاش زنبه ای، مخزن یک بخش الحاقی است. اما در طراحی سمپاش فرغونی، مخزن بخش اصلی در بدنه طراحی دستگاه می ‌باشد. البته برای طراحی استانداردسازی شده، انواع سمپاش فرغونی را در دو دسته سمپاش فرغونی ۱۰۰ لیتری و ۲۰۰ لیتری طراحی می ‌کنند. مخزن طراحی ‌شده از جنس پلیمر ماده پلی ‌اتیلن است. یک مخزن تحت فشار با بدنه مقاوم پلاستیکی است که در عین سبک بودن، مقاومت و ماندگاری بالایی دارد. انتخاب مخزن از متریال پلاستیک فشرده پلی ‌اتیلن به ۴ دلیل است.

 1. مخزن حجیم دستگاه یک مخزن سبک‌ وزن باشد. پلی اتیلن یک پلیمر سبک وزن است که مناسب طراحی مخزن های بزرگ و سبک اما مقاوم و مطمئن می باشد.
 2. مخزن تعریف ‌شده از متریال خنثی با مقاومت کامل در مقابل اثرات شیمیایی سموم باشد. پلیمر پلی اتیلن یک ترکیب خنثی با قابلیت مناسب در عدم واکنش پذیری شیمیای است.
 3. مخزن در مقابل تابش نور خورشید مقاوم باشد و در عین ‌حال تحت تاثیر رطوبت هوا فرسوده نشود.
 4. مخزن ارزان ‌قیمت تهیه ‌شده باشد تا باعث کاهش قیمت سمپاش فرغونی شود.

به ‌این ‌ترتیب مخزن ‌های پلی ‌اتیلن که از متریال مقاوم و ضخیم تهیه ‌شده باشند، بهترین گزینه در طراحی مخزن ۱۰۰ و یا ۲۰۰ لیتری دستگاه سمپاش فرغونی هستند. این مخزن ‌های بزرگ در بخش انتهایی سمپاش فرغونی نصب می ‌شوند. به وسیله یک شیلنگ تحت فشار با پمپ و موتور سمپاش فرغونی ارتباط دارند. پمپ پیستونی دستگاه، سیال سموم را از داخل فضای مخزن ۱۰۰ لیتری مکش خواهد کرد.

مخزن در طراحی سمپاش فرغونی ۱۰۰لیتری

شیلنگ ‌ها در طراحی سمپاش فرغونی ۱۰۰ لیتری

برای سمپاشی گسترده در فضای باغ و مزرعه نیاز به شیلنگ ‌های مخصوص سمپاشی داریم. این شیلنگ ‌ها از انعطاف بسیار بالایی برخوردار هستند. در عین ‌حال نسبت ‌به انواع ضربات و یا هر گونه حادثه کاملاً مقاوم هستند. به شکلی که به ‌سادگی پاره نمی ‌شوند. از طرفی این شیلنگ ‌ها تحت تأثیر محلول ‌های شیمیایی سموم قرار ندارند و در اثر مواجهه با چنین محلول ‌هایی ساختار فیزیکی و شیمیایی آنها تغییر نمی ‌کند.

برای کار با سمپاش فرغونی می ‌توانید از ۲ حلقه شیلنگ ۵۰ متری استفاده کنید. هر کدام از خروجی ‌های پمپ پیستونی در سمپاش فرغونی قابلیت پمپاژ سیال در شیلنگ ‌ها تا طول 50 ‌متری را دارند. به ‌این ‌ترتیب در صورت استفاده از هر دو خروجی پمپ، یک فضای بزرگ کشاورزی با شعاع 50 متری تحت سمپاشی قدرتمند سمپاش فرغونی قرار می ‌گیرد.

ادوات تکمیلی در طراحی دستگاه سمپاش فرغونی ۱۰۰ لیتری

در کنار بخش‌ های اصلی، قسمت ‌های تکمیلی طراحی فنی دستگاه حضور دارند. این بخش‌ های کوچک به نوعی مکمل جریان سمپاشی در تعریف قدرتمند سمپاش فرغونی هستند. قطعا در کارکرد اصولی دستگاه به این بخش ‌های جانبی نیاز داریم. اپراتور حرفه ای میداند که باید شناخت کافی از چیدمان قطعات تا نحوه عملکرد آنها داشته باشد. این اطلاعات کمک می کند تا دستگاه را در شرایط ایمن تری راه اندازی کنید.

ü    برخی از مدل سمپاش فرغونی ها مجهز به یک همزن هیدرولیکی برای مخلوط کردن کود هستند. برخی از سموم به شکل پودر با قابلیت حل شدن در آب تهیه می شوند. در عین حال برخی از کود ها نیز با قابلیت حل شدن در آب هستند. هر دو نوع از سموم و یا کود های محلول در آب را می توانید با یک دستگاه سمپاش بگسترانید. به شرط آنکه کاملا یکدست و هماهنگ آنها را در حجم کافی از آب مخلوط کرده باشید. تعریف همزن هیدرولیکی یک روش ساده و بی دردسر برای همزدن محلول سموم است. در این روش با کارکرد پمپ هیدرولیکی سموم مکیده شده داخل مخزن از طریق یک شیلنگ بای پس دوباره وارد مخزن می شود. این عملیات آغازین در مخلوط شدن یکدست کود تا سموم در آب تاثیر گذار است.

ü    مخزن حجیم ۱۰۰ و یا ۲۰۰ لیتری دستگاه به یک شیر تخلیه مجهز است. این شیر برای تخلیه مازاد سیال سموم باقیمانده در داخل مخزن طراحی شده ‌است. در صورتی ‌که پس‌ از پایان عملیات سمپاشی، مقدار هر چند اندک از سموم در داخل مخزن باقیمانده باشد، باید از طریق این شیر تخلیه شود. در عین ‌حال با استفاده از این شیر می ‌توانیم حجم داخل مخزن را شستشو دهیم.

ادوات تکمیلی در طراحی دستگاه سمپاش فرغونی ۱۰۰ لیتری

ü    در طراحی سمپاش فرغونی ۱۰۰ لیتری از یک قرقره بزرگ برای جمع کردن منظم شیلنگ استفاده ‌شده است. این قرقره مانع از آشفتگی در حین عملیات سمپاشی می ‌شود. زیرا شیلنگ ‌های طویل 50 ‌متری را در شرایطی منظم نگهداری می ‌کند.

ü    هر دستگاه سمپاش فرغونی مجهز به یک عدد لانس در انتهای هر کدام از شیلنگ ‌ها می ‌باشد. لانس یک لوله فلزی از جنس استیل ضدزنگ است و برای هدایت سیال پمپاژ شده در انتهای شیلنگ ‌های سمپاشی کارایی دارد. لانس های معمولی ظاهری یکپارچه دارند. اما لانس های مدرن تر از نوع تلسکوپی هستند تا در صورت عدم استفاده نهایت فضای کوچکتری را اشغال کرده باشند. لانس های فلزی از جنس استیل کاملا شناخته شده و بسیار کاربردی هستند. اما در سطح بازار برخی لانس های پلاستیکی با قیمت ارزان تر نیز حضور دارند. این مدل های پلیمری تنها برای پمپاژهای سبک طراحی شده اند و هرگز نمی توانند ماندگاری و قدرت مدل های فلزی استیل را داشته باشند.

ü    مجموعه نازل ‌ها که در بخش انتهایی لانس سوار می ‌شوند. نازل ‌ها برای تهیه انواع سناریوهای پاشش هستند. از محیط مزرعه با شرایط کشت انواع گیاهان تا محیط باغ و حضور درختان تناور و همچنین محیط ‌ها مانند دامداری ‌ها و انباری ‌ها و... شرایط سمپاشی و گندزدایی متفاوتی دارند. لذا باید انواع سناریوهای پاشش سموم را تهیه کرده باشیم. نازل ‌ها در انتهای لانس ها وظیفه تامین انواع سناریوهای پاشش را بر عهده دارند.

هر دستگاه سمپاش 100 لیتری فرغونی می تواند تمام و یا بخشی از این تجهیزات را داشته باشد. برخی تجهیزات کلیدی هستند. آنها در طراحی هر نوع سمپاش بزرگ فرغونی حضور دارند. اما برخی از این ادوات تجهیزاتی تکمیلی برای علکرد بهتر دستگاه هستند. قاعدتا هر دستگاه سمپاشی بدون حضور این بخش های تکمیلی همچنان قابلیت کارکرد را دارد.

نحوه راه ‌اندازی سمپاش فرغونی ۱۰۰ لیتری

تا اینجای مطلب با یک تیپ دستگاه قدرتمند سمپاشی آشنا شدید. دستگاهی که قرار است در بزرگترین عملیات ‌های سمپاشی و یا گندزدایی قوی ‌ترین جریان سمپاشی را تامین نماید. اما در قدم اول باید نحوه کار کردن با هر دستگاه سمپاش فرغونی را بدانید و برای این منظور لازم است تا با نحوه راه ‌اندازی سمپاش فرغونی آشنا شوید. برای راه ‌اندازی سمپاش فرغونی باید مراحل ذیل را با دقت و یکی پس ‌از دیگری انجام دهید.

نحوه راه ‌اندازی سمپاش فرغونی ۱۰۰ لیتری

 1. یک مکان مناسب برای استقرار دستگاه سمپاش فرغونی انتخاب کنید. اگر چه سمپاش فرغونی دارای شاسی چرخدار است و این سمپاش چرخدار را به ‌راحتی می ‌توانید جابجا کنید؛ اما توصیه می ‌شود تا دستگاه تقریباً بزرگ سمپاش فرغونی ۱۰۰ لیتری را در یک مکان مناسب با سطح دسترسی کامل مستقر کنید. دقت کنید که در کار با دستگاه سمپاش فرغونی دو خروجی با شیلنگ ‌های 50 ‌متری در اختیار شما قرار دارد. در عین ‌حال این شیلنگ ‌ها قابلیت توسعه پیدا کردن نیز دارند. لذا می‌ توانید با یک استقرار مناسب، زمین با شعاع 50 ‌متری و حتی فراتر از آن را سمپاشی کنید. قطعا استقرار ثابت دستگاه و استفاده از شیلنگ طولانی سمپاش فرغونی خیلی ساده ‌تر و مؤثرتر از جابجایی مداوم این دستگاه بزرگ‌ جثه و سنگین می ‌باشد.
 2. از استقرار دستگاه سمپاش فرغونی بر روی زمین های شیب دار و یا باتلاقی شکل جدا خودداری کنید. در هر حال سعی کنید محل استقرار دستگاه بر روی یک زمین خشک باشد. زیرا ممکن است چرخ‌ ها تحت وزن سنگین دستگاه در داخل زمین گل‌ آلود شده گیر کنند.
 3. از اتصال درست و بدون نشتی شیلنگ ‌ها مطمئن باشید. لازم است تا در داخل مهره هرزگرد شیلنگ ‌های مخزن تا پمپ از واشرهای آب ‌بندی شده استفاده کنید. میان مخزن تا پمپ دو عدد شیلنگ تعریف‌ شده است. یکشیلنگ برای مکش سموم است و شیلنگ بعدی به جهت تخلیه سموم اضافی به داخل مخزن طراحی ‌شده است. در صورتی ‌که شیر تنظیم دبی را تغییر بدهید و بخواهید حجم سیال را کمتر از مقدار پمپاژ شده به سمت نازل هدایت کنید، مازاد سیال سموم از طریق شیلنگ تخلیه به سمت مخزن بر می ‌گردد. البته دقت کنید که تمام اتصالات این شیلنگ ‌ها آب ‌بندی ‌شده هستند و هرگز هوا نمی کشند.
 4. در آن سمت پمپ سمپاش، باید شیلنگ ‌های طولانی برای هدایت سموم به سمت لانس ها را نصب کنید. شیلنگ ‌های مخصوص سمپاشی دارای سرهای مهره ‌دار است. این مهره های هرزگرد بر خروجی ‌های رزوه دار پمپ بسته می ‌شوند. در آن سوی شیلنگ نیز می ‌توانید از این مهره ‌های هرزگرد برای اتصال به لانس استفاده کنید. فقط در حین اتصال مهره شیلنگ ‌ها به نازل خروجی پمپ و یا ابتدای لوله لانس دقت کنید که مهره‌ ها دنده به دنده متصل نشده باشند.
 5. در ابتدای فعالیت سمپاشی توصیه می ‌شود که مخزن را با آب پر کنید تا یکبار جریان آب از سمت مخزن تا پمپ و در انتها به سمت نازل هدایت شود. در این ‌صورت هنگام پمپاژ کردن آب متوجه هر نوع نشتی، مشکل فنی و... خواهید شد. مادامیکه سیال بی ‌خطر آب در حال پمپاژ شدن است، می ‌توانید تنظیمات مناسب دستگاه را اعمال کنید.
 6. در هنگام پر کردن مخزن چه با آب و یا محلول سموم باید از صافی استفاده کنید. هیچ ‌گونه ناخالصی و یا ذرات جامد نباید وارد مخزن سمپاش فرغونی شود. حضور هر گونه ناخالصی به خرابی پمپ و یا انسداد مجراهای انتقال سیال می ‌انجامد.
 7. اگر باید از سموم پودری شکل استفاده کنید، هرگز این سموم را مستقیم وارد مخزن نکنید. این سموم پودری شکل محلول در آب هستند. ابتدا سموم پودری شکل را در داخل یک سطل با حجم مناسب با آب طبق دستورالعمل سازنده مخلوط کنید. محلول به ‌دست ‌آمده را وارد مخزن نمایید و طبق دستورالعمل سازنده مازاد حجم مخزن، آب اضافه کنید.
 8. حتما قبل ‌از فعالیت سمپاشی و روشن ‌شدن دستگاه شرایط فنی و وضعیت موتور را چک کنید. وجود سوخت به مقدار کافی، حضور روغن موتور، سالم بودن بخش ‌های مصرفی موتور و... از الزامات است که باید قبل ‌از روشن ‌شدن دستگاه به ‌طور کامل چک شوند.
 9. پس ‌از طی کردن مراحل مطرح ‌شده، حالا می‌ توانید دست به کار روشن کردن سمپاش فرغونی شوید. اگر موتور از نوع استارت هندلی است، باید مراتب روشن کردن سمپاش فرغونی طبق دستورات راه ‌اندازی دستی باشد. در غیر این صورت با فشردن یک دکمه در تعریف موتورهای استارت الکتریکی به ‌راحتی می ‌توانید سمپاش فرغونی خود را روشن کنید.
 10. در ابتدای امر، شیر تخلیه پمپ برای انتقال سموم به سمت نازل‌ ها را بسته نگه دارید. اجازه دهید تا تمام سموم پمپاژ شده در مسیر تخلیه به سمت مخزن در گردش باشند. به ‌این ‌ترتیب پس ‌از طی شدن چند دقیقه کل محلول سموم توسط مکش تا تخلیه پمپ در داخل مخزن مخلوط شده ‌است و حالا از یک سیال کاملاً یکدست شده برخوردار هستیم.
 11. پس ‌از یکدست شدن سیال در داخل مخزن شرایط برای سمپاشی مهیا است. حالا می ‌توانید با بازکردن شیرهای تعبیه ‌شده بر روی پمپ سمپاش فرغونی مقدمات یک سمپاشی تمام ‌عیار را فراهم کنید.
 12. سمپاشی باغ و مزرعه و یا گندزدایی انواع فضاهای صنعتی و شهری را به شکل یکنواخت و با سرعتی ملایم انجام دهید. در این ‌باره باید مهارت سمپاشی در شرایط و فضاهای کاری متفاوت را داشته باشید. سمپاشی اصولی یک مهارت ساده است که قطعا با اندک مطالعه و فعالیت تجربی به ‌سادگی کسب خواهید کرد. لکن پرداختن به‌ مهارت سمپاشی، خارج از حوصله این مطلب می ‌باشد.

روشن کردن سمپاش فرغونی

راه اندازی سمپاش فرغونی در کل ماجرای ساده ای است و قاعدتا هر کسی با اندک دقت و کمی حوصله نهایت مهارت را کسب می کند. اما دقت کنید که مهارت در کار با سمپاش ها چیزی فراتر از یک روشن کردن ساده است. شما باید بتوانید درک درستی از انواع سموم داشته باشید. نحوه ی تهیه کردن سموم محلول در آب را یاد بگیرید. بدانید که برای هر گیاه تا هر فضایی از چه نوع سموم و یا مواد گند زدا استفاده کنید و همچنین قابلیت کارکرد ایمن دستگاه را برقرار کنید. خلاصه با یاد گرفتن روش روشن کردن دستگاه فقط می توانید آن را راه اندازی کنید. اما برای کار با چنین سمپاشی باید انبوه مهارت های علمی و تجربی را کسب کرده باشید.

نکته ‌هایی کلیدی در حین کار با دستگاه سمپاش فرغونی

در امتداد مراحل قید شده برای راه ‌اندازی سمپاش فرغونی باید به نکته ‌هایی جانبی نیز توجه کنید. نکته ‌هایی که بیشتر به جنبه ‌های امنیتی و کارکرد اصولی با دستگاه اشاره می ‌کنند. سمپاش های فرغونی ماشین های قدرتمندی هستند که محلول سموم را با فشار بسیار بالایی تولید می کنند. قطعا هر گونه کوتاهی در تامین شرایط ایمنی باعث نشت خطرناک سموم خواهد شد. هر گونه نشت سموم باعث خسارت زیادی است و گاها به مسوم شدن زمین تا آب های جاری ختم می شود که تبعات نگران کننده ای دارد. لذا هر زمان که با یک دستگاه سمپاش فرغونی کار می کنید، تمام جزئیات ایمنی را جدی بگیرید. برای این منظور چند نکته ساده اما تاثیر گذار را مطرح کرده ایم.

 1. هرگز نباید اجازه دهید که پمپ پیستونی دستگاه سمپاش فرغونی به حالت خشک کار کند. وجود سیال در مجرای پمپ باعث خنک شدن آن خواهد شد. وقتی پمپ خشک کار می ‌کند، به ‌سرعت داغ ‌شده، خطر خرابی و استهلاک شدید پمپ وجود دارد. در عین ‌حال خشک کار کردن پمپ باعث هوا کشیدن شیلنگ ‌ها می ‌شود که قطعا در جریان سمپاشی اختلال ایجاد می ‌کند.
 2. قبل ‌از آغاز به کار سمپاشی از محکم بودن و سالم بودن تمام اتصالات دستگاه مطمئن شوید. موتور و پمپ سمپاش، قدرتمند هستند و می‌ توانند سیال با فشار بسیار بالایی تولید کنند. هر گونه خرابی، شل شدگی اتصالات و یا شکستگی قطعات خطر نشت سنگین و پرفشار سیال سموم را به دنبال دارد.
 3. اگر هوا وارد پمپ هیدرولیک پیستونی سمپاش فرغونی شود، دستگاه دچار لرزش‌ های سنگین خواهد شد. در این حالت لازم است تا هر چه زودتر پمپ را هواگیری کنید. برای این کار کافی است در حالتی که موتور روشن است، توری مکنده پمپ را برای مدت ۱۰ ثانیه خارج کنید.

نکته ‌هایی کلیدی در حین کار با دستگاه سمپاش فرغونی

کاربرد سمپاش فرغونی

در معرفی دستگاه سمپاش فرغونی با بزرگترین و در عین حال قدرتمندترین مدل دستگاه متعارف سمپاشی آشنا شدیم. لکن این دستگاه قدرتمند سمپاشی چه قابلیت هایی دارد و از آن در چه نوع مکان هایی برای چه اهدافی می توانیم استفاده کنیم؟

از یک دستگاه سمپاش فرغونی می توانید در انواع باغات، مزارع و فضاهای گلخانه ای برای دفع انواع آفات و حشره ها استفاده کنید. در واقع هر جا که با حجم گسترده از فضایی تحت کشت انواع گیاهان مواجه باشیم، قطعا می توانیم از حجم سمپاشی گسترده یک دستگاه سمپاش فرغونی استفاده کنیم. در عین حال این دستگاه توانمند باغبانی قابلیت استفاده در دیگر فضاها اعم از محیط دامداری ها و یا مرغداری ها و شاید گندزدایی انبارهای غله و محیط های شهری را دارد.

به طور کلی هر جا که نیاز به حجم سمپاشی تا ضد عفونی کردن گسترده است، می توان از قابلیت های حرفه ای یک دستگاه سمپاش فرغونی استفاده کرد. به شرط آنکه محیط استعداد حضور حجیم و البته سنگین وزن دستگاه سمپاش فرغونی را داشته باشد.

شما می توانید با کمک یک تیلر و یا یک تراکتور دستگاه سمپاش فرغونی را در سطح مزرعه تا فضای گلخانه و یا هر مکان دیگری جابجا کنید. اما قطعا می دانید که حرکت دادن یک دستگاه بزرگ جثه مانند سمپاش فرغونی در فضاهای محدود غالبا سخت و غیر ممکن است. لذا عموما مصرف کنندگان یک مکان ثابت را برای استقرار انواع سمپاش فرغونی در نظر می گیرند. به این ترتیب می توانند از طول بلند شیلنگ های 50 متری سمپاش برای پوشش سطح گسترده ای از فضای باغ و مزرعه استفاده کنند.

یک سمپاش فرغونی موتوری بنزینی مناسب مکان هایی است که دسترسی به نیروی برق ندارند. عموم زمین های کشاورزی چنین مکان هایی هستند. زیرا به سادگی نمی توانید در فضای یک مزرعه دور افتاده جریان برقی استاندارد و شهری تهیه کنید. اما قطعا به راحتی می توانید موتور بنزینی سمپاش فرغونی خود را به کار انداخته، حجم سمپاشی گسترده و موثری را سامان دهی نمایید.

در عین حال چنین محدودیتی در فضای کار عموم دامداری ها و یا استخرهای پرورش ماهی وجود دارد. اما با استقرار یک دستگاه سمپاش 100 لیتری و یا مدل های بزرگتر در یک گوشه مناسب کارگاه قابلیت کامل در گندزدایی کل محیط را خواهیم داشت.در یک نگاه کلی زمینه های کاربردی دستگاه سمپاش فرغونی 100 لیتری برای دفع آفات تا گندزدایی مکان های بسیار بزرگ است. شرایطی که در آنجا نیاز به قدرت مانور بالا در عین سرعت عمل زیادی نیاز داریم.

کاربرد سمپاش فرغونی

سخن پایانی در خرید سمپاش فرغونی 100 لیتری

اگر در تکاپوی خرید سمپاش فرغونی 100 لیتری هستید باید به حجم عملیات های سمپاشی تا گندزدایی خود دقت کنید. قطعا این دستگاه برای حضوری گسترده در فضاهایی بسیار بزرگ طراحی شده است. لذا تا زمانی که مطمئن هستید برای چنین فضایی نیاز به دستگاه سمپاشی دارید، اقدام به خرید سمپاش فرغونی نمائید.

در هنگام خرید سمپاش فرغونی به برند موتور و قدرت آن توجه کنید. لازم است تا نوع طراحی موتور را ارزیابی کنید. اینکه موتور از نوع 4 زمانه و یا دو زمانه است، در الگوی تامین سوخت تاثیرگذار است و این ماجرا شاید در نگاه اول ساده باشد. اما اگر آمادگی آن را نداشته باشید، سوخت ترکیبی موتورهای 2 زمانه چالش برانگیز است.

در امتداد موتور، حتما به برند تا ظرفیت و حتی کیفیت ساخت پمپ سمپاشی تعریف شده در دستگاه دقت کنید. متاسفانه در سطح بازار شاهد انبوه پمپ های کپی شده هستیم. قطعا این نمونه های کپی نمی توانند کارایی مدل های اصلی را داشته باشند. پمپ رینهاور و یا لوشانگ بهترین و کارآمدترین مدل های اصلی هستند. البته ظرفیت پمپ را فراموش نکنید. این پمپ باید قابلیت پمپاژ سیال تحت نیاز شما را داشته باشد.

ظرفیت مخزن یک انتخاب نسبی است. ظرفیت جایگاهی در تعریف مشخصات فنی موتور و پمپ ندارند. یعنی این طور نیست که لزوما برای سمپاش فرغونی های بزرگتر با تعریف مخزن های 200 لیتری از موتور و یا پمپ قدرتمندتری استفاده شده باشد. ممکن است با یک دستگاه سمپاش فرغونی 100 لیتری مواجه باشید و در عین حال از موتور و پمپی بسیار قدرتمند در طراحی آن استفاده شده باشد.

آنچه مسلم است از ظرفیت مخزن تا قدرت موتور و ظرفیت پمپ در لیست قیمت سمپاش فرغونی تاثیرگذار است. در لیست قیمت سمپاش فرغونی مدل های سنگین تر که قدرت بالاتری دارند، قطعا جایگاه بالاتری نیز دارند. اما همیشه بحث کیفیت در طراحی بر قیمت سمپاش فرغونی تاثیرگذار است. در این میان شما نیاز به یک دستگاه سمپاش فرغونی خوش ساخت دارید. دستگاهی  که در سخت ترین عملیات سمپاشی تا گندزدایی به کار شما بیاید. شما باید یک دستگاه سمپاش فرغونی خوش ساخت با ظرفیت مناسب تهیه کنید.

گیاهان باغ و مزرعه را نمی ‌توانید به حال خودشان رها کنید. به همان اندازه که این گیاهان برای ما انسان ‌ها مفید هستند، می ‌توانند خانه ‌ای راحت و غذایی بی ‌انتها برای انواع آفات نیز باشند. باغبان هوشمند، سمپاشی فضای باغ و مزرعه را جدی می‌ گیرد. باغبان کاربلد، از دستگاه سمپاش مناسب استفاده می ‌کند و باغبان آگاه می‌ داند که برای زمین ‌های بزرگ کشاورزی به انواع سمپاش فرغونی نیاز دارد. سمپاش فرغونی ۱۰۰ لیتری از گونه ‌های متداول است که در سطح زمین ‌های کشاورزی تا باغبانی کاملاً کاربردی و شناخته ‌شده است.

بررسی فنی سمپاش فرغونی ۱۰۰ لیتری

سمپاش فرغونی بزرگترین گونه از سری تجهیزات سمپاشی است که مخصوص استفاده در باغ ‌های بسیار بزرگ طراحی شده ‌است. با استفاده از سمپاش فرغونی می ‌توانیم سطح وسیعی از زمین ‌های پهناور باغبانی تا زراعی را در مدت ‌زمانی کوتاه سمپاشی کنیم. در عین ‌حال این تیپ سمپاش قدرتمند می ‌تواند مقدمات پمپاژی حداکثری را برای رساندن سموم به ارتفاع بالای درختان فراهم کند.

آفات همیشه در کمین هستند و وقتی تهاجم آنها آغاز می ‌شود، به شکل دسته ‌هایی بزرگ و گسترده ظاهر می ‌شوند. تا جاییکه این حشرات و یا انگل‌ ها و شاید قارچ‌ های کوچک می‌ توانند حجم بسیار بزرگی از محصولات زراعی را به ‌سرعت نابود کنند. هر اندازه زمین کشاورزی شما بزرگتر می ‌شود، همان قدر نیز باید در تلاش برقراری یک سمپاش بزرگ و حجیم باشید. بنابراین در مواجهه با زمین ‌های بزرگ به سمپاشی های بزرگ و قدرتمند نیاز دارید.

سمپاش فرغونی در دسته سمپاش ‌های موتوری است که در طراحی آنها از موتورهایی قدرتمند برای تولید توان بالای جریان سمپاشی استفاده شده ‌است. در واقع هر سمپاش فرغونی یک مدل سمپاش توانمند زنبه‌ ای است که حالا صاحب یک مخزن مستقل جهت جابجایی سموم شده ‌است.

قطعا برای تکمیل سمپاشی در فضای باز باغ و یا زمین گسترده زراعی نیاز به حجم بسیار از انواع محلول سموم نباتی است. با یک سمپاشی ساده دستی و یا مدل ‌های پشتی موتوری نمی ‌توان چنین حجم بالای سموم را در مدت ‌زمانی کوتاه و کاملاً یکنواخت توزیع کرد. دستگاه سمپاش چرخدار فرغونی ابداع شده ‌است تا دست ما را در یک سمپاشی عظیم باز بگذارد.

این سمپاش ‌ها در حضور مخزن ‌هایی بزرگ طراحی می ‌شوند. سمپاش فرغونی ۱۰۰ لیتری یکی از تیپ مدل ‌های استاندارد و بسیار پرکاربرد است. سمپاشی که قابلیت گسترده در توزیع سریع و یکنواخت سموم دارد. اگر باغبان و یا کشاورز زمینی بزرگ هستید و انبوه محصولات کشاورزی را پرورش می ‌دهید، قطعا نیاز به حضور قدرتمند یک سمپاش فرغونی ۱۰۰ لیتری و یا دیگر مدل ‌های متداول دارید. در این مطلب قصد تشریح فنی انواع سمپاش فرغونی را داریم.

قاعده طراحی انواع سمپاش فرغونی

هر دستگاه سمپاش فرغونی تنها یک وظیفه دارد. این دستگاه باید بتواند محلول سموم را به شکل پودر شده در حالتی باران گونه با فضایی کاملاً یکنواخت و یکدست بر سطح گیاهان باغ و مزرعه بگستراند. با این هدف ساده تقریباً تمامی دستگاه ‌های سمپاش، شکل و فرم طراحی یکسانی دارند. در تمامی این ماشین ‌ها از یک پمپ پمپاژی استفاده شده ‌است. اما نوع طراحی، روش حمل‌ و نقل، قابلیت کاربردی تا مقدار قدرت پمپاژی، فاکتورهای تاثیرگذاری هستند که الگوی طراحی انواع سمپاش را کاملاً متفاوت می‌ کنند.

سمپاش فرغونی بزرگترین گونه استاندارد طراحی ‌شده از جمع سمپاش ‌های موتوری است که در آن تحت تاثیر قدرت تولید شده یک موتور بنزینی و یا برقی نیروی پمپاژ سموم تامین می ‌شود. در طراحی هر دستگاه سمپاش فرغونی از یک موتور قدرتمند بنزینی و یا برقی در کنار یک پمپ پیستونی کوچک استفاده ‌شده است.

قاعده طراحی انواع سمپاش فرغونی

موتور سمپاش فرغونی می ‌تواند از هر دو نوع موتورهای بنزینی و یا برقی باشد. البته موتورهای بنزینی گونه ‌های متداولی هستند و در طراحی عموم مدل‌ های پرکاربرد از آنها استفاده می‌ شود. موتور تعریف ‌شده تنها وظیفه تامین قدرت برای به حرکت انداختن پمپ پیستونی را بر عهده دارد. در امتداد موتور، یک عدد پمپ هیدرولیک قدرتمند اما کوچک‌ جثه با تعریف یک سیلندر متحرک گنجانده شده ‌است. این پمپ وظیفه دارد تا سیال سموم را از داخل مخزن حجیم دستگاه مکیده و با ساز و کار پمپاژ پیستونی آن را به سمت نازل ‌های خروجی لانس هدایت کند.

قدرت سمپاش تا مقدار دبی سیال تحت پمپاژ پمپ، بستگی به قدرت موتور و ابعاد پمپ هیدرولیکی دارد. طبعا هر اندازه در طراحی دستگاه از پمپ حجیم تری استفاده ‌شده باشد، قابلیت پمپاژ دبی بالاتری فراهم است. عموم پمپ‌ های تعریف‌ شده در سمپاش چرخدار فرغونی دارای ۲ خروجی مجزا از هم هستند. هر کدام از این خروجی‌ ها مجهز به یک شیر هیدرولیکی است و می ‌تواند خط پمپاژی قدرتمند را تامین نماید.

وجه برجسته در طراحی سمپاش فرغونی، استفاده از مخزن ‌های حجیم است. در واقع این مخزن‌ ها بخش متفاوت سمپاش فرغونی با سمپاش‌ های زنبه ای است. هر دستگاه سمپاش فرغونی در اصل یک دستگاه سمپاش زنبه ای است که به یک مخزن مستقل با قابلیت حمل شدن مجهز شده ‌است.

طبعا استفاده از موتور پمپ در کنار مخزن ‌های حجیم، وزن کلی دستگاه را بسیار زیاد می ‌کند. لذا در طراحی سمپاش فرغونی، بخش موتوری پمپ دستگاه در کنار مخزن سوار بر یک شاسی چرخدار است. این شاسی دارای ۲ عدد چرخ بزرگ لاستیکی است که به وسیله یک دسته بلند، طرح شبیه به فرغون دارد. با این ‌دسته می ‌توانیم سمپاش فرغونی را در سطح زمین باغ و مزرعه جابجا کنیم.

انواع سمپاش فرغونی

انواع سمپاش فرغونی را براساس نوع موتور و یا ظرفیت مخزن دسته ‌بندی می ‌کنند. بر این اساس، سمپاش ‌های موتوری بنزینی در کنار سمپاش ‌های موتور برقی حضور دارند. در هر دو تیپ شاهد طراحی مدل ‌های سمپاش فرغونی ۱۰۰ لیتری و یا ۲۰۰ لیتری هستیم.

□      سمپاش فرغونی موتوری بنزینی: در طراحی این تیپ از سمپاش فرغونی، موتورهای بنزینی حضور دارند. این موتورها از تیپ ‌های تک و یا ۲ سیلندر از نوع ۴ زمانه هستند که برای کار کردن به تامین سوخت بنزین وابسته می ‌باشند. سمپاش فرغونی های بنزینی نمونه ‌های متداولی هستند. زیرا در سطح زمین‌ های بزرگ باغ و مزرعه مستقل از تامین انرژی، متکی بر مخزن سوخت بنزینی همراه دستگاه می ‌باشند. البته حضور موتورهای بنزینی خود بحث چالش ‌برانگیزی است. زیرا این موتورها از کنار هم قرار گرفتن بخش ‌های متعدد فنی ساخته می ‌شوند و میزان خرابی آنها زیاد است. در صورت خراب شدن، مسیر تعمیرات سخت و گاهاً پرهزینه ‌ای دارند. از طرفی به نسبت از مدل ‌های برقی قیمت سمپاش فرغونی موتوری بنزینی بالاتر است. این سمپاش ها در هر دو تیپ سمپاش فرغونی ۱۰۰ لیتری و ۲۰۰ لیتری تهیه می ‌شوند.

انواع سمپاش فرغونی

□      سمپاش فرغونی موتوری برقی: در طراحی مدل ‌های برقی برای تامین قدرت از الکتروموتورهای جریان متناوب در مدل ‌های تکفاز و یا سه ‌فاز استفاده شده ‌است. طبعا کار کردن با این مدل‌ های برقی مستلزم بهره ‌مندی از خط برق جریان متناوب می ‌باشد. البته قطعا در سطح گسترده باغ و مزرعه نمی ‌توانید این خط جریان برق را تامین کنید. اما در طراحی سمپاش فرغونی موتوری برقی از یک قرقره بزرگ برای جمع‌ آوری سیم سیار استفاده ‌شده است تا در صورت جابجایی دستگاه سمپاش فرغونی شرایط تامین برق همچنان برقرار باشد.

استفاده از موتورهای الکتریکی ایده جالب و ارزان ‌قیمتی است. غالبا قیمت سمپاش فرغونی برقی کمتر از مدل‌ های بنزینی است. در عین ‌حال استفاده از موتور الکتریکی، طراحی دستگاه را کاملاً ساده کرده ‌است. دستگاه به‌ سادگی خراب نمی ‌شود و در صورت خراب شدن مسیر تعمیرات ساده و ارزان ‌قیمتی دارد. اما قطعا سمپاش فرغونی ‌های موتور برقی نمی ‌توانند قدرت بالای نمونه ‌های موتور بنزینی را داشته باشند. در عین ‌حال تامین برق یک چالش همیشگی و بسیار جدی است. تا جاییکه تاثیر کاملاً منفی در میزان فروش سمپاش فرغونی برقی گذاشته ‌است.

این مدل ‌های موتور برقی نیز در هر دو تیپ سمپاش فرغونی ۱۰۰ لیتری و ۲۰۰ لیتری طراحی‌ شده است. اما در هر دو تیپ نسبت ‌به مدل‌ های موتور بنزینی ضعیف ‌تر است. قدرت کمتر، راه‌ اندازی چالشی تر و عملکرد نه ‌چندان مطمئن دلیل کافی است تا چندان استقبالی برای خرید سمپاش فرغونی های برقی وجود نداشته باشد. هر چند این مدل‌ ها مناسب استفاده در فضاهای گلخانه ‌ای هستند. زیرا در محیط گلخانه قطعا خیلی ساده ‌تر از فضای باغ و مزرعه به قدرت برق تکفاز و گاهاً سه ‌فاز دسترسی داریم.

در کنار بحث طراحی، نوع موتور انواع سمپاش فرغونی را از نظر حجم مخزن نیز دسته ‌بندی می‌ کنند. در این دسته ‌بندی انواع سمپاش فرغونی ۱۰۰ لیتری و مدل ‌های بسیار بزرگ ۲۰۰ لیتری حضور دارند. سمپاش فرغونی ۱۰۰ لیتری مدل پرکاربردی است که در سطح زمین‌ های کشاورزی، باغات، فضاهای گلخانه ای و حتی مکان ‌هامانند دامداری ‌ها و انبارها و ضدعفونی های گسترده شهری مناسب هستند.

بخش ‌های فنی در طراحی سمپاش فرغونی

سمپاش فرغونی ۱۰۰ لیتری و حتی مدل ‌های بزرگتر ۲۰۰ لیتری، دستگاه ‌هایی فوق حرفه ‌ای برای تکمیل گسترده ‌ترین عملیات ‌های سمپاشی هستند. این ماشین ‌های سمپاش می ‌توانند حجم گسترده از محلول سموم را در سطحی بزرگ با حالتی بارانی و کاملاً یکنواخت توزیع کنند. چنین ماشین بزرگی از کنار هم قرار گرفتن بخش ‌های فنی متعددی ساخته ‌شده است. در تحلیل فنی سمپاش فرغونی تا کارکرد اصولی با این ماشین باید اطلاع دقیق از جزئیات طراحی و کلیه بخش‌ های فنی تعریف ‌شده در آن داشته باشید. بنابراین در ادامه این مطلب به بحثی مختصر از کلیه بخش ‌های فنی در مونتاژ دستگاه سمپاش فرغونی می ‌پردازیم.

بخش ‌های فنی در طراحی سمپاش فرغونی

موتور تعریف ‌شده در سمپاش فرغونی ۱۰۰ لیتری

موتور می ‌تواند از نمونه ‌های موتور بنزینی باشد و یا در قامت یک موتور الکتریکی تکفاز و گاهاً سه ‌فاز طراحی ‌شده باشد. اگر از موتورهای الکتریکی استفاده ‌شده باشد، این موتورها از نوع قفس سنجابی هستند. لکن چندان کاربردی ندارند و عموم مدل‌ های طراحی ‌شده برای سمپاش فرغونی از مدل ‌های موتور بنزینی می ‌باشند. این موتور بنزینی عموماً از مدل ‌های تک ‌سیلندر با عملکرد ۴ زمانه است که تحت طراحی تنفس طبیعی با الگوی هوا خنک کار می‌ کند. موتور از یک مخزن روغن برخوردار است و تحت تأمین سوخت خالص بنزین فعالیت می ‌کند.

البته در مواردی خاص، شاهد طراحی سمپاش فرغونی متکی بر استفاده از موتورهای دو زمانه هستیم. موتورهای دو زمانه طراحی ساده‌ تری دارند. ارزانتر هستند و باعث کاهش قیمت سمپاش فرغونی می ‌شوند. در حال ‌حاضر فروش سمپاش فرغونی ‌ها با موتورهای ۲ زمانه مورد توجه باغبان ‌ها و کشاورزان قرار گرفته ‌است. لکن بهتر است بدانید که این موتورهای دو زمانه نیاز به تامین سوخت ترکیبی دارند که گاهاً نیاز چالش ‌برانگیزی خواهد شد.

در طراحی یکسمپاش فرغونی می ‌توان از هر دو تیپ موتور ۴و یا 2 زمانه استفاده کرد. اما در نهایت موتور تعریف ‌شده باید حداقل قدرت ۵ اسب‌ بخار را تامین نماید. در طراحی، عمده سمپاش فرغونی ‌های مطرح بازار از موتورهای خوش ‌نام کاوازاکی، روبین، هوندا و هیوندای و همچنین موتورهای لانسین از کمپانی ایتالیایی استفاده‌ شده است.

پمپ هیدرولیکی تعریف ‌شده در سمپاش فرغونی ۱۰۰ لیتری

در امتداد موتور تعریف ‌شده، دستگاه پمپ هیدرولیکی قرار دارد. این پمپ باید سیال را از داخل مخزن ۱۰۰ لیتری و یا ۲۰۰ لیتری انواع سمپاش فرغونی مکیده و تحت ایجاد فشاری حداکثری آن را به سمت نازل و لانس دستگاه پمپاژ نماید. در طراحی پمپ سمپاش فرغونی به قدرت پمپاژ بسیار بالا نیاز داریم. برای رسیدن به چنین قدرتی از الگوی طراحی پمپ‌ های پیستونی استفاده شده ‌است.

هر پمپ هیدرولیکی سمپاش فرغونی یک پمپ پیستونی تک ‌سیلندر است که تحت هدایت و کنترل قدرت موتور قابلیت پمپاژ سنگین سیالات را دارد. این پمپ ‌های پیستونی در هر سیکل کاری پیستون یک عملیات مکش در مدخل ورودی و یک مرحله تخلیه و پمپاژ در مدخل خروجی دارند. هر اندازه حجم پیستون بیشتر باشد، ظرفیت و دبی سیال پمپاژ شده افزایش پیدا می ‌کند. از طرفی سرعت موتور تاثیر مستقیم بر سرعت سیکل کاری پمپ دارد که به افزایش و یا کاهش حجم سیال پمپاژ شده ختم می ‌شود.

پمپ پیستونی های بزرگتر نیاز به تعریف موتورهای قوی ‌تری دارند. لذا وقتی با یک سمپاش فرغونی که قابلیت پمپاژ بالایی دارد مواجه هستیم، باید انتظار تعریف یک موتور قدرتمند نیز داشته ‌باشیم.عموم پمپ پیستونی های طراحی ‌شده از بدنه‌ های استیل ضد زنگ ساخته می ‌شوند تا علاوه‌ بر ماندگاری در مقابل فضای مرطوب باغ و مزرعه، تحمل فشار بالای سیالات تحت پمپاژ را داشته باشند. از طرفی بدنه تا مدخل‌ های پمپ باید هیچ ‌گونه اثرپذیری شیمیایی از سیال شیمیایی سموم نداشته باشد. این ‌همه را که کنار هم بگذارید، فلز استیل بهترین گزینه در طراحی بدنه و بخش‌ های فنی پمپ سمپاش فرغونی خواهد شد.

پمپ هیدرولیکی در سمپاش فرغونی ۱۰۰ لیتری

هر پمپ دارای ۲ عدد خروجی است که هر کدام از این خروجی ‌ها یک شیر کنترل سیال دارند. خروجی ‌ها مستقل از هم هستند و می ‌توانید با تنظیم شیر کنترل مقدار دبی خارج ‌شده از هر خروجی را تنظیم کنید. حتی می‌ توانید با بستن یکی از خروجی ‌ها، تنها با خروجی دیگر عملیات سمپاشی را ادامه دهید. هر دو خروجی قابلیت عبور حداکثر دبی با فشار بسیار بالا را دارند و می ‌توانید شیلنگ ‌ها تا طول 50 متری را به هر کدام از این خروجی ‌ها متصل کنید.

در طراحی سمپاش فرغونی های مطرح بازار عموماً از پمپ پیستونی های کمپانی لوشانگ تایوان و یا رینهو پاور سنگاپور استفاده شده ‌است. این دو کمپانی بهترین و قدرتمندترین پمپ سمپاش های بازار را طراحی می ‌کنند. در این ‌میان پمپ ‌های خوش ‌ساخت دیگری از کمپانی ‌های ژاپنی و حتی چینی در سطح بازار حضور دارند. مونتاژ نهایی هر دستگاه سمپاش فرغونی یک جریان اختیاری است و شما در مقام یک فرد کاربلد می ‌توانید از هر تیپ موتور بنزینی در کنار پمپ پیستونی استفاده کنید. فقط باید در این چیدمان، هماهنگ بودن بخش ‌های فنی با یکدیگر و کل دستگاه را مد نظر داشته باشید. البته توصیه می ‌شود که در نهایت به دستگاه ‌های از پیش مونتاژ شده اعتماد کنید.

شاسی در طراحی سمپاش فرغونی ۱۰۰ لیتری

سمپاش فرغونی ۱۰۰ لیتری و همتای بزرگتر ۲۰۰ لیتری از دستگاه ‌های بزرگ جثه کشاورزی هستند. این سمپاش ‌ها در لیست بزرگترین سمپاش‌ های متداول قرار دارند. ادوات فنی موتور و پمپ سنگین‌ وزن هستند. در عین ‌حال باید در شرایطی ثابت نسبت به هم مستقر شوند. از طرفی این سمپاش ‌ها دارای مخازن بزرگ ۱۰۰ و یا ۲۰۰ لیتری هستند. لذا نیاز به یک شاسی مستحکم برای استقرار تجهیزات سمپاش فرغونی در کنار یکدیگر داریم.

شاسی سمپاش فرغونی یک چارچوب فلزی دسته ‌دار با حضور ۲و یا ۴ عدد چرخ است. شاسی سمپاش فرغونی از پروفیل ‌های فولادین ساخته‌ شده است. اتصالات جوش و یا پیچی بسیار محکمی دارد. این شاسی به شکلی طراحی ‌شده تا کلیه ادوات موتور پمپ در بخش جلویی و مخزن حجیم ۱۰۰ و یا ۲۰۰ لیتری در بخش پشتی سوار باشند. ابعاد و اندازه شاسی سمپاش فرغونی ارتباط مستقیم با ظرفیت مخزن دارد. طبعا برای طراحی یکسمپاش فرغونی ۱۰۰ لیتری نیاز به ساخت شاسی کوچکتری است.

شاسی سمپاش فرغونی به ۲و یا ۴ عدد چرخ مجهز است. طرح متداول یک شاسی سوار بر دو چرخ بزرگ لاستیکی است. این دو چرخ قابلیت جابجایی ساده دستگاه بزرگ سمپاش فرغونی در سطح زمین ‌های پهناور کشاورزی را فراهم می ‌کند. در عین ‌حال شاسی در بخش جلویی دارای یک دسته بلند جهت اتصال به انواع یدک‌ کش ‌ها و یا تیلرهای باغبانی و کشاورزی می ‌باشد. تعریف دسته اتصال در کنار یک جفت چرخ، شکل نهایی شاسی سمپاش فرغونی را شبیه به یک گاری و یا فرغون کرده ‌است. علت نامگذاری سمپاش فرغونی نیز این شباهت در نحوه طراحی شاسی با فرغون می ‌باشد.

شاسی در طراحی سمپاش فرغونی ۱۰۰ لیتری

دسته تعریف ‌شده شاسی سمپاش فرغونی که جهت اتصال دستگاه به انواع تیلرها و یا تراکتورها طراحی ‌شده است، دارای یک ‌پایه می‌ باشد تا در صورت عدم استفاده از تیلر بتوانیم کل دستگاه را به حالتی ثابت مستقر کنیم.با حضور این شاسی فلزی در تعریف جفت چرخ ‌های لاستیکی، عموم سمپاش ‌های فرغونی قدرت مانور بالایی دارند. کافی است از یک دستگاه تراکتور و یا تیلر در محیط مزرعه داشته باشید تا به ‌راحتی این سمپاش حجیم و سنگین ‌وزن را جابجا کنید.

مخزن در طراحی سمپاش فرغونی ۱۰۰لیتری

مخزن ‌های بزرگ ۱۰۰ لیتری و در نمونه ‌های بزرگتر ۲۰۰ لیتری وجه بارز و کاملاً مشخص در طراحی عموم دستگاه‌ های سمپاش فرغونی است. در واقع ایده کلی طراحی دستگاه سمپاش فرغونی برای گنجاندن این مخزن ‌های بزرگ بوده ‌است. زیرا با حضور چنین مخزن ‌هایی قابلیت عملیات سمپاشی ما در زمین ‌های بزرگ کشاورزی توسعه پیدا می‌ کند.

سمپاش فرغونی از منظر فنی شباهت کامل با سمپاش ‌های زنبه ای دارد. با این تفاوت که حالا در طراحی این سمپاش ‌ها از یک مخزن حجیم و مستقل استفاده ‌شده است. در سمپاشی زمین‌ های بزرگ کشاورزی و باغبانی باید حجم بسیار بالایی از محلول سموم را در حالتی بارانی با قطراتی پودر شده بگسترانیم. قاعدتاً نیاز به تعریف سیستم پمپاژ قدرتمند در کنار مخازن بزرگ داریم.

در طراحی سمپاش زنبه ای، مخزن یک بخش الحاقی است. اما در طراحی سمپاش فرغونی، مخزن بخش اصلی در بدنه طراحی دستگاه می ‌باشد. البته برای طراحی استانداردسازی شده، انواع سمپاش فرغونی را در دو دسته سمپاش فرغونی ۱۰۰ لیتری و ۲۰۰ لیتری طراحی می ‌کنند. مخزن طراحی ‌شده از جنس پلیمر ماده پلی ‌اتیلن است. یک مخزن تحت فشار با بدنه مقاوم پلاستیکی است که در عین سبک بودن، مقاومت و ماندگاری بالایی دارد. انتخاب مخزن از متریال پلاستیک فشرده پلی ‌اتیلن به ۴ دلیل است.

 1. مخزن حجیم دستگاه یک مخزن سبک‌ وزن باشد. پلی اتیلن یک پلیمر سبک وزن است که مناسب طراحی مخزن های بزرگ و سبک اما مقاوم و مطمئن می باشد.
 2. مخزن تعریف ‌شده از متریال خنثی با مقاومت کامل در مقابل اثرات شیمیایی سموم باشد. پلیمر پلی اتیلن یک ترکیب خنثی با قابلیت مناسب در عدم واکنش پذیری شیمیای است.
 3. مخزن در مقابل تابش نور خورشید مقاوم باشد و در عین ‌حال تحت تاثیر رطوبت هوا فرسوده نشود.
 4. مخزن ارزان ‌قیمت تهیه ‌شده باشد تا باعث کاهش قیمت سمپاش فرغونی شود.

به ‌این ‌ترتیب مخزن ‌های پلی ‌اتیلن که از متریال مقاوم و ضخیم تهیه ‌شده باشند، بهترین گزینه در طراحی مخزن ۱۰۰ و یا ۲۰۰ لیتری دستگاه سمپاش فرغونی هستند. این مخزن ‌های بزرگ در بخش انتهایی سمپاش فرغونی نصب می ‌شوند. به وسیله یک شیلنگ تحت فشار با پمپ و موتور سمپاش فرغونی ارتباط دارند. پمپ پیستونی دستگاه، سیال سموم را از داخل فضای مخزن ۱۰۰ لیتری مکش خواهد کرد.

مخزن در طراحی سمپاش فرغونی ۱۰۰لیتری

شیلنگ ‌ها در طراحی سمپاش فرغونی ۱۰۰ لیتری

برای سمپاشی گسترده در فضای باغ و مزرعه نیاز به شیلنگ ‌های مخصوص سمپاشی داریم. این شیلنگ ‌ها از انعطاف بسیار بالایی برخوردار هستند. در عین ‌حال نسبت ‌به انواع ضربات و یا هر گونه حادثه کاملاً مقاوم هستند. به شکلی که به ‌سادگی پاره نمی ‌شوند. از طرفی این شیلنگ ‌ها تحت تأثیر محلول ‌های شیمیایی سموم قرار ندارند و در اثر مواجهه با چنین محلول ‌هایی ساختار فیزیکی و شیمیایی آنها تغییر نمی ‌کند.

برای کار با سمپاش فرغونی می ‌توانید از ۲ حلقه شیلنگ ۵۰ متری استفاده کنید. هر کدام از خروجی ‌های پمپ پیستونی در سمپاش فرغونی قابلیت پمپاژ سیال در شیلنگ ‌ها تا طول 50 ‌متری را دارند. به ‌این ‌ترتیب در صورت استفاده از هر دو خروجی پمپ، یک فضای بزرگ کشاورزی با شعاع 50 متری تحت سمپاشی قدرتمند سمپاش فرغونی قرار می ‌گیرد.

ادوات تکمیلی در طراحی دستگاه سمپاش فرغونی ۱۰۰ لیتری

در کنار بخش‌ های اصلی، قسمت ‌های تکمیلی طراحی فنی دستگاه حضور دارند. این بخش‌ های کوچک به نوعی مکمل جریان سمپاشی در تعریف قدرتمند سمپاش فرغونی هستند. قطعا در کارکرد اصولی دستگاه به این بخش ‌های جانبی نیاز داریم. اپراتور حرفه ای میداند که باید شناخت کافی از چیدمان قطعات تا نحوه عملکرد آنها داشته باشد. این اطلاعات کمک می کند تا دستگاه را در شرایط ایمن تری راه اندازی کنید.

ü    برخی از مدل سمپاش فرغونی ها مجهز به یک همزن هیدرولیکی برای مخلوط کردن کود هستند. برخی از سموم به شکل پودر با قابلیت حل شدن در آب تهیه می شوند. در عین حال برخی از کود ها نیز با قابلیت حل شدن در آب هستند. هر دو نوع از سموم و یا کود های محلول در آب را می توانید با یک دستگاه سمپاش بگسترانید. به شرط آنکه کاملا یکدست و هماهنگ آنها را در حجم کافی از آب مخلوط کرده باشید. تعریف همزن هیدرولیکی یک روش ساده و بی دردسر برای همزدن محلول سموم است. در این روش با کارکرد پمپ هیدرولیکی سموم مکیده شده داخل مخزن از طریق یک شیلنگ بای پس دوباره وارد مخزن می شود. این عملیات آغازین در مخلوط شدن یکدست کود تا سموم در آب تاثیر گذار است.

ü    مخزن حجیم ۱۰۰ و یا ۲۰۰ لیتری دستگاه به یک شیر تخلیه مجهز است. این شیر برای تخلیه مازاد سیال سموم باقیمانده در داخل مخزن طراحی شده ‌است. در صورتی ‌که پس‌ از پایان عملیات سمپاشی، مقدار هر چند اندک از سموم در داخل مخزن باقیمانده باشد، باید از طریق این شیر تخلیه شود. در عین ‌حال با استفاده از این شیر می ‌توانیم حجم داخل مخزن را شستشو دهیم.

ادوات تکمیلی در طراحی دستگاه سمپاش فرغونی ۱۰۰ لیتری

ü    در طراحی سمپاش فرغونی ۱۰۰ لیتری از یک قرقره بزرگ برای جمع کردن منظم شیلنگ استفاده ‌شده است. این قرقره مانع از آشفتگی در حین عملیات سمپاشی می ‌شود. زیرا شیلنگ ‌های طویل 50 ‌متری را در شرایطی منظم نگهداری می ‌کند.

ü    هر دستگاه سمپاش فرغونی مجهز به یک عدد لانس در انتهای هر کدام از شیلنگ ‌ها می ‌باشد. لانس یک لوله فلزی از جنس استیل ضدزنگ است و برای هدایت سیال پمپاژ شده در انتهای شیلنگ ‌های سمپاشی کارایی دارد. لانس های معمولی ظاهری یکپارچه دارند. اما لانس های مدرن تر از نوع تلسکوپی هستند تا در صورت عدم استفاده نهایت فضای کوچکتری را اشغال کرده باشند. لانس های فلزی از جنس استیل کاملا شناخته شده و بسیار کاربردی هستند. اما در سطح بازار برخی لانس های پلاستیکی با قیمت ارزان تر نیز حضور دارند. این مدل های پلیمری تنها برای پمپاژهای سبک طراحی شده اند و هرگز نمی توانند ماندگاری و قدرت مدل های فلزی استیل را داشته باشند.

ü    مجموعه نازل ‌ها که در بخش انتهایی لانس سوار می ‌شوند. نازل ‌ها برای تهیه انواع سناریوهای پاشش هستند. از محیط مزرعه با شرایط کشت انواع گیاهان تا محیط باغ و حضور درختان تناور و همچنین محیط ‌ها مانند دامداری ‌ها و انباری ‌ها و... شرایط سمپاشی و گندزدایی متفاوتی دارند. لذا باید انواع سناریوهای پاشش سموم را تهیه کرده باشیم. نازل ‌ها در انتهای لانس ها وظیفه تامین انواع سناریوهای پاشش را بر عهده دارند.

هر دستگاه سمپاش 100 لیتری فرغونی می تواند تمام و یا بخشی از این تجهیزات را داشته باشد. برخی تجهیزات کلیدی هستند. آنها در طراحی هر نوع سمپاش بزرگ فرغونی حضور دارند. اما برخی از این ادوات تجهیزاتی تکمیلی برای علکرد بهتر دستگاه هستند. قاعدتا هر دستگاه سمپاشی بدون حضور این بخش های تکمیلی همچنان قابلیت کارکرد را دارد.

نحوه راه ‌اندازی سمپاش فرغونی ۱۰۰ لیتری

تا اینجای مطلب با یک تیپ دستگاه قدرتمند سمپاشی آشنا شدید. دستگاهی که قرار است در بزرگترین عملیات ‌های سمپاشی و یا گندزدایی قوی ‌ترین جریان سمپاشی را تامین نماید. اما در قدم اول باید نحوه کار کردن با هر دستگاه سمپاش فرغونی را بدانید و برای این منظور لازم است تا با نحوه راه ‌اندازی سمپاش فرغونی آشنا شوید. برای راه ‌اندازی سمپاش فرغونی باید مراحل ذیل را با دقت و یکی پس ‌از دیگری انجام دهید.

نحوه راه ‌اندازی سمپاش فرغونی ۱۰۰ لیتری

 1. یک مکان مناسب برای استقرار دستگاه سمپاش فرغونی انتخاب کنید. اگر چه سمپاش فرغونی دارای شاسی چرخدار است و این سمپاش چرخدار را به ‌راحتی می ‌توانید جابجا کنید؛ اما توصیه می ‌شود تا دستگاه تقریباً بزرگ سمپاش فرغونی ۱۰۰ لیتری را در یک مکان مناسب با سطح دسترسی کامل مستقر کنید. دقت کنید که در کار با دستگاه سمپاش فرغونی دو خروجی با شیلنگ ‌های 50 ‌متری در اختیار شما قرار دارد. در عین ‌حال این شیلنگ ‌ها قابلیت توسعه پیدا کردن نیز دارند. لذا می‌ توانید با یک استقرار مناسب، زمین با شعاع 50 ‌متری و حتی فراتر از آن را سمپاشی کنید. قطعا استقرار ثابت دستگاه و استفاده از شیلنگ طولانی سمپاش فرغونی خیلی ساده ‌تر و مؤثرتر از جابجایی مداوم این دستگاه بزرگ‌ جثه و سنگین می ‌باشد.
 2. از استقرار دستگاه سمپاش فرغونی بر روی زمین های شیب دار و یا باتلاقی شکل جدا خودداری کنید. در هر حال سعی کنید محل استقرار دستگاه بر روی یک زمین خشک باشد. زیرا ممکن است چرخ‌ ها تحت وزن سنگین دستگاه در داخل زمین گل‌ آلود شده گیر کنند.
 3. از اتصال درست و بدون نشتی شیلنگ ‌ها مطمئن باشید. لازم است تا در داخل مهره هرزگرد شیلنگ ‌های مخزن تا پمپ از واشرهای آب ‌بندی شده استفاده کنید. میان مخزن تا پمپ دو عدد شیلنگ تعریف‌ شده است. یکشیلنگ برای مکش سموم است و شیلنگ بعدی به جهت تخلیه سموم اضافی به داخل مخزن طراحی ‌شده است. در صورتی ‌که شیر تنظیم دبی را تغییر بدهید و بخواهید حجم سیال را کمتر از مقدار پمپاژ شده به سمت نازل هدایت کنید، مازاد سیال سموم از طریق شیلنگ تخلیه به سمت مخزن بر می ‌گردد. البته دقت کنید که تمام اتصالات این شیلنگ ‌ها آب ‌بندی ‌شده هستند و هرگز هوا نمی کشند.
 4. در آن سمت پمپ سمپاش، باید شیلنگ ‌های طولانی برای هدایت سموم به سمت لانس ها را نصب کنید. شیلنگ ‌های مخصوص سمپاشی دارای سرهای مهره ‌دار است. این مهره های هرزگرد بر خروجی ‌های رزوه دار پمپ بسته می ‌شوند. در آن سوی شیلنگ نیز می ‌توانید از این مهره ‌های هرزگرد برای اتصال به لانس استفاده کنید. فقط در حین اتصال مهره شیلنگ ‌ها به نازل خروجی پمپ و یا ابتدای لوله لانس دقت کنید که مهره‌ ها دنده به دنده متصل نشده باشند.
 5. در ابتدای فعالیت سمپاشی توصیه می ‌شود که مخزن را با آب پر کنید تا یکبار جریان آب از سمت مخزن تا پمپ و در انتها به سمت نازل هدایت شود. در این ‌صورت هنگام پمپاژ کردن آب متوجه هر نوع نشتی، مشکل فنی و... خواهید شد. مادامیکه سیال بی ‌خطر آب در حال پمپاژ شدن است، می ‌توانید تنظیمات مناسب دستگاه را اعمال کنید.
 6. در هنگام پر کردن مخزن چه با آب و یا محلول سموم باید از صافی استفاده کنید. هیچ ‌گونه ناخالصی و یا ذرات جامد نباید وارد مخزن سمپاش فرغونی شود. حضور هر گونه ناخالصی به خرابی پمپ و یا انسداد مجراهای انتقال سیال می ‌انجامد.
 7. اگر باید از سموم پودری شکل استفاده کنید، هرگز این سموم را مستقیم وارد مخزن نکنید. این سموم پودری شکل محلول در آب هستند. ابتدا سموم پودری شکل را در داخل یک سطل با حجم مناسب با آب طبق دستورالعمل سازنده مخلوط کنید. محلول به ‌دست ‌آمده را وارد مخزن نمایید و طبق دستورالعمل سازنده مازاد حجم مخزن، آب اضافه کنید.
 8. حتما قبل ‌از فعالیت سمپاشی و روشن ‌شدن دستگاه شرایط فنی و وضعیت موتور را چک کنید. وجود سوخت به مقدار کافی، حضور روغن موتور، سالم بودن بخش ‌های مصرفی موتور و... از الزامات است که باید قبل ‌از روشن ‌شدن دستگاه به ‌طور کامل چک شوند.
 9. پس ‌از طی کردن مراحل مطرح ‌شده، حالا می‌ توانید دست به کار روشن کردن سمپاش فرغونی شوید. اگر موتور از نوع استارت هندلی است، باید مراتب روشن کردن سمپاش فرغونی طبق دستورات راه ‌اندازی دستی باشد. در غیر این صورت با فشردن یک دکمه در تعریف موتورهای استارت الکتریکی به ‌راحتی می ‌توانید سمپاش فرغونی خود را روشن کنید.
 10. در ابتدای امر، شیر تخلیه پمپ برای انتقال سموم به سمت نازل‌ ها را بسته نگه دارید. اجازه دهید تا تمام سموم پمپاژ شده در مسیر تخلیه به سمت مخزن در گردش باشند. به ‌این ‌ترتیب پس ‌از طی شدن چند دقیقه کل محلول سموم توسط مکش تا تخلیه پمپ در داخل مخزن مخلوط شده ‌است و حالا از یک سیال کاملاً یکدست شده برخوردار هستیم.
 11. پس ‌از یکدست شدن سیال در داخل مخزن شرایط برای سمپاشی مهیا است. حالا می ‌توانید با بازکردن شیرهای تعبیه ‌شده بر روی پمپ سمپاش فرغونی مقدمات یک سمپاشی تمام ‌عیار را فراهم کنید.
 12. سمپاشی باغ و مزرعه و یا گندزدایی انواع فضاهای صنعتی و شهری را به شکل یکنواخت و با سرعتی ملایم انجام دهید. در این ‌باره باید مهارت سمپاشی در شرایط و فضاهای کاری متفاوت را داشته باشید. سمپاشی اصولی یک مهارت ساده است که قطعا با اندک مطالعه و فعالیت تجربی به ‌سادگی کسب خواهید کرد. لکن پرداختن به‌ مهارت سمپاشی، خارج از حوصله این مطلب می ‌باشد.

روشن کردن سمپاش فرغونی

راه اندازی سمپاش فرغونی در کل ماجرای ساده ای است و قاعدتا هر کسی با اندک دقت و کمی حوصله نهایت مهارت را کسب می کند. اما دقت کنید که مهارت در کار با سمپاش ها چیزی فراتر از یک روشن کردن ساده است. شما باید بتوانید درک درستی از انواع سموم داشته باشید. نحوه ی تهیه کردن سموم محلول در آب را یاد بگیرید. بدانید که برای هر گیاه تا هر فضایی از چه نوع سموم و یا مواد گند زدا استفاده کنید و همچنین قابلیت کارکرد ایمن دستگاه را برقرار کنید. خلاصه با یاد گرفتن روش روشن کردن دستگاه فقط می توانید آن را راه اندازی کنید. اما برای کار با چنین سمپاشی باید انبوه مهارت های علمی و تجربی را کسب کرده باشید.

نکته ‌هایی کلیدی در حین کار با دستگاه سمپاش فرغونی

در امتداد مراحل قید شده برای راه ‌اندازی سمپاش فرغونی باید به نکته ‌هایی جانبی نیز توجه کنید. نکته ‌هایی که بیشتر به جنبه ‌های امنیتی و کارکرد اصولی با دستگاه اشاره می ‌کنند. سمپاش های فرغونی ماشین های قدرتمندی هستند که محلول سموم را با فشار بسیار بالایی تولید می کنند. قطعا هر گونه کوتاهی در تامین شرایط ایمنی باعث نشت خطرناک سموم خواهد شد. هر گونه نشت سموم باعث خسارت زیادی است و گاها به مسوم شدن زمین تا آب های جاری ختم می شود که تبعات نگران کننده ای دارد. لذا هر زمان که با یک دستگاه سمپاش فرغونی کار می کنید، تمام جزئیات ایمنی را جدی بگیرید. برای این منظور چند نکته ساده اما تاثیر گذار را مطرح کرده ایم.

 1. هرگز نباید اجازه دهید که پمپ پیستونی دستگاه سمپاش فرغونی به حالت خشک کار کند. وجود سیال در مجرای پمپ باعث خنک شدن آن خواهد شد. وقتی پمپ خشک کار می ‌کند، به ‌سرعت داغ ‌شده، خطر خرابی و استهلاک شدید پمپ وجود دارد. در عین ‌حال خشک کار کردن پمپ باعث هوا کشیدن شیلنگ ‌ها می ‌شود که قطعا در جریان سمپاشی اختلال ایجاد می ‌کند.
 2. قبل ‌از آغاز به کار سمپاشی از محکم بودن و سالم بودن تمام اتصالات دستگاه مطمئن شوید. موتور و پمپ سمپاش، قدرتمند هستند و می‌ توانند سیال با فشار بسیار بالایی تولید کنند. هر گونه خرابی، شل شدگی اتصالات و یا شکستگی قطعات خطر نشت سنگین و پرفشار سیال سموم را به دنبال دارد.
 3. اگر هوا وارد پمپ هیدرولیک پیستونی سمپاش فرغونی شود، دستگاه دچار لرزش‌ های سنگین خواهد شد. در این حالت لازم است تا هر چه زودتر پمپ را هواگیری کنید. برای این کار کافی است در حالتی که موتور روشن است، توری مکنده پمپ را برای مدت ۱۰ ثانیه خارج کنید.

نکته ‌هایی کلیدی در حین کار با دستگاه سمپاش فرغونی

کاربرد سمپاش فرغونی

در معرفی دستگاه سمپاش فرغونی با بزرگترین و در عین حال قدرتمندترین مدل دستگاه متعارف سمپاشی آشنا شدیم. لکن این دستگاه قدرتمند سمپاشی چه قابلیت هایی دارد و از آن در چه نوع مکان هایی برای چه اهدافی می توانیم استفاده کنیم؟

از یک دستگاه سمپاش فرغونی می توانید در انواع باغات، مزارع و فضاهای گلخانه ای برای دفع انواع آفات و حشره ها استفاده کنید. در واقع هر جا که با حجم گسترده از فضایی تحت کشت انواع گیاهان مواجه باشیم، قطعا می توانیم از حجم سمپاشی گسترده یک دستگاه سمپاش فرغونی استفاده کنیم. در عین حال این دستگاه توانمند باغبانی قابلیت استفاده در دیگر فضاها اعم از محیط دامداری ها و یا مرغداری ها و شاید گندزدایی انبارهای غله و محیط های شهری را دارد.

به طور کلی هر جا که نیاز به حجم سمپاشی تا ضد عفونی کردن گسترده است، می توان از قابلیت های حرفه ای یک دستگاه سمپاش فرغونی استفاده کرد. به شرط آنکه محیط استعداد حضور حجیم و البته سنگین وزن دستگاه سمپاش فرغونی را داشته باشد.

شما می توانید با کمک یک تیلر و یا یک تراکتور دستگاه سمپاش فرغونی را در سطح مزرعه تا فضای گلخانه و یا هر مکان دیگری جابجا کنید. اما قطعا می دانید که حرکت دادن یک دستگاه بزرگ جثه مانند سمپاش فرغونی در فضاهای محدود غالبا سخت و غیر ممکن است. لذا عموما مصرف کنندگان یک مکان ثابت را برای استقرار انواع سمپاش فرغونی در نظر می گیرند. به این ترتیب می توانند از طول بلند شیلنگ های 50 متری سمپاش برای پوشش سطح گسترده ای از فضای باغ و مزرعه استفاده کنند.

یک سمپاش فرغونی موتوری بنزینی مناسب مکان هایی است که دسترسی به نیروی برق ندارند. عموم زمین های کشاورزی چنین مکان هایی هستند. زیرا به سادگی نمی توانید در فضای یک مزرعه دور افتاده جریان برقی استاندارد و شهری تهیه کنید. اما قطعا به راحتی می توانید موتور بنزینی سمپاش فرغونی خود را به کار انداخته، حجم سمپاشی گسترده و موثری را سامان دهی نمایید.

در عین حال چنین محدودیتی در فضای کار عموم دامداری ها و یا استخرهای پرورش ماهی وجود دارد. اما با استقرار یک دستگاه سمپاش 100 لیتری و یا مدل های بزرگتر در یک گوشه مناسب کارگاه قابلیت کامل در گندزدایی کل محیط را خواهیم داشت.در یک نگاه کلی زمینه های کاربردی دستگاه سمپاش فرغونی 100 لیتری برای دفع آفات تا گندزدایی مکان های بسیار بزرگ است. شرایطی که در آنجا نیاز به قدرت مانور بالا در عین سرعت عمل زیادی نیاز داریم.

کاربرد سمپاش فرغونی

سخن پایانی در خرید سمپاش فرغونی 100 لیتری

اگر در تکاپوی خرید سمپاش فرغونی 100 لیتری هستید باید به حجم عملیات های سمپاشی تا گندزدایی خود دقت کنید. قطعا این دستگاه برای حضوری گسترده در فضاهایی بسیار بزرگ طراحی شده است. لذا تا زمانی که مطمئن هستید برای چنین فضایی نیاز به دستگاه سمپاشی دارید، اقدام به خرید سمپاش فرغونی نمائید.

در هنگام خرید سمپاش فرغونی به برند موتور و قدرت آن توجه کنید. لازم است تا نوع طراحی موتور را ارزیابی کنید. اینکه موتور از نوع 4 زمانه و یا دو زمانه است، در الگوی تامین سوخت تاثیرگذار است و این ماجرا شاید در نگاه اول ساده باشد. اما اگر آمادگی آن را نداشته باشید، سوخت ترکیبی موتورهای 2 زمانه چالش برانگیز است.

در امتداد موتور، حتما به برند تا ظرفیت و حتی کیفیت ساخت پمپ سمپاشی تعریف شده در دستگاه دقت کنید. متاسفانه در سطح بازار شاهد انبوه پمپ های کپی شده هستیم. قطعا این نمونه های کپی نمی توانند کارایی مدل های اصلی را داشته باشند. پمپ رینهاور و یا لوشانگ بهترین و کارآمدترین مدل های اصلی هستند. البته ظرفیت پمپ را فراموش نکنید. این پمپ باید قابلیت پمپاژ سیال تحت نیاز شما را داشته باشد.

ظرفیت مخزن یک انتخاب نسبی است. ظرفیت جایگاهی در تعریف مشخصات فنی موتور و پمپ ندارند. یعنی این طور نیست که لزوما برای سمپاش فرغونی های بزرگتر با تعریف مخزن های 200 لیتری از موتور و یا پمپ قدرتمندتری استفاده شده باشد. ممکن است با یک دستگاه سمپاش فرغونی 100 لیتری مواجه باشید و در عین حال از موتور و پمپی بسیار قدرتمند در طراحی آن استفاده شده باشد.

آنچه مسلم است از ظرفیت مخزن تا قدرت موتور و ظرفیت پمپ در لیست قیمت سمپاش فرغونی تاثیرگذار است. در لیست قیمت سمپاش فرغونی مدل های سنگین تر که قدرت بالاتری دارند، قطعا جایگاه بالاتری نیز دارند. اما همیشه بحث کیفیت در طراحی بر قیمت سمپاش فرغونی تاثیرگذار است. در این میان شما نیاز به یک دستگاه سمپاش فرغونی خوش ساخت دارید. دستگاهی  که در سخت ترین عملیات سمپاشی تا گندزدایی به کار شما بیاید. شما باید یک دستگاه سمپاش فرغونی خوش ساخت با ظرفیت مناسب تهیه کنید.

Write your own review
 • Only registered users can write reviews
*
*
 • Bad
 • Excellent
*
*
*