social-phone
social-whatsApp
social-telegram
social-instagram

پد سلولزی گلخانه

پد سلولزی یک صفحه ضخیم موج دار در اندازه های مختلف است. غالباً از جنس کاغذ کرافت می باشد. کاغذ کرافت از کنف و درخت کاج و بامبو ساخته می شود. معمولاً در خیاطی بعنوان کاغذ الگو و در بسته بندی محصولات به علت مقاومت بالا از این کاغذ استفاده می شود. به پد با جنس کاغذ کرافت، پد سلولزی می گویند.
0/00ريال

پد سلولزی یک صفحه ضخیم موج دار در اندازه های مختلف است. غالباً از جنس کاغذ کرافت می باشد. کاغذ کرافت از کنف و درخت کاج و بامبو ساخته می شود. معمولاً در خیاطی به عنوان کاغذ الگو و در بسته بندی محصولات به علت مقاومت بالا از این کاغذ استفاده می شود. به پد با جنس کاغذ کرافت، پد سلولزی می گویند. پد سلولزی به عنوان سیستم سرمایش گلخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد. پد ها در بالا و پایین روی قاب آلومینیوم یا گالوانیزه مستقر شده اند. پد سلولزی گلخانه یا پد سلولزی کولر مشابه پوشال های موجود در کولر های آبی خانگی کار می کند. با این تفاوت که کیفیت و راندمان پد سلولزی بیشتر از پوشال است. بازده پد گلخانه حدود 12 درصد بیشتر از پوشال است.


مشخصات فنی پد سلولزی گلخانه


سیستم خنک کننده پد سلولزی و فن یک سیستم سرمایش گلخانه ای می باشد که جهت خنک کاری گلخانه ها و مرغداری های مناطق گرم و خشک مورد استفاده قرار می گیرد. در این سیستم هوای گرم و خشک با عبور از پد های سلولزی گلخانه مرطوب می شود. و توسط فن های اگزاست مکنده که در خلاف جهت باد نصب می شوند، هوا از روی پد ها عبور کرده و به بیرون گلخانه می رود.

در طول این عمل گلخانه خنک می شود. سیستم خنک کننده پد و فن مؤثرترین روش برای خنک کردن سالن های گلخانه و مرغداری ها در مناطق خشک و نیمه خشک است. به سیستم پد و فن، خنک کننده رطوبتی هم گفته می شود چون اساس کار این سیستم ها رطوبت می باشد.


پد های سلولزی به صورت عمودی روی دیوار عرضی یا طولی گلخانه نصب می شوند و با مکش پمپ و ریختن مداوم آب روی آن ها، توسط لوله هایی که در بالای پد سلولزی ها قرار گرفته اند، مرطوب می شوند. سایز این لوله 1⁄4 1 اینچ است و طول آن نباید بیش از 15 متر باشد. معمولاً در هر 6 سانتی متر طول لوله توسط مته سوراخ می شوند. سوراخ ها به طرف بالا هستند تا عمل هوا گیری به راحتی انجام شود.

در زیر پد ها قاب نگهدارنده پد قرار دارد که آب اضافی عبوری از پد سلولزی را جمع آوری نموده و به مخزن آب هدایت می کند و مجدداً بن سیستم بر می گرداند. در طرف مقابل پد ها، فن هایی (اگزاست فن 100 یا 140) تعبیه شده که به هنگام کار، موجب ایجاد خلاء نسبی در داخل گلخانه و عبور هوا از داخل صفحات سلولزی متخلخل مرطوب می شود.

عبور جریان هوا از داخل این سطوح مرطوب باعث تبخیر رطوبت شده و حرارت هوا را جذب کرده، در نتیجه هوای خروجی از این صفحات خنک تر خواهد شد، که نهایتاً باعث خنک شدن فضای گلخانه و مرغداری می شود. جنس پد ها از صفحات مشبک مقوایی سلولزی می باشد که کارآیی بسیار بالایی داشته و این صفحات با بهترین چسب های آلمانی به هم متصل شده اند.


هوای مرطوب انرژی حرارتی را جذب و توسط اگزاست فن ها یا فن های تخلیه به بیرون هدایت می شود. استفاده از این سیستم خنک کننده تبخیری هنگامی مؤثر واقع می شود که عناصر سیستم به نحو درست محاسبه و انتخاب شوند. تک تک اعضای سیستم شامل سیستم کنترل، سیستم پمپاژ، پد سلولزی و فن باید به درستی انتخاب شوند و صحت کار هر کدام جداگانه بررسی شود.


مشخصات فنی پد سلولزی


•    عرض پد: بلوک های با عرض 60 سانتی متر
•    ارتفاع پد: 1، 1.5، 2 متر (ارتفاع پد بسته به شرایط اقلیمی منطقه، نوع محصول کشت شده و ارتفاع خود گلخانه، تعیین می شود.)
•    ضخامت پد: ضخامت 10 سانتی متر بیش ترین کاربرد و بعد از آن ضحامت 15 سانتی متر استفاده می شود.

کاربرد پد سلولزی


•    سالن های گلخانه
•    مرغداری
•    این روش خنک سازی بر پایه ی اختلاف درجه حرارت خشک و تر استوار است. از آنجایی که درجه حرارت تر کمتر از درجه حرارت خشک می باشد، در مواقعی که هوا صد در صد مرطوب باشد (اشباع)، با هم برابر می شود. به عبارتی اگر راندمان سیستم خنک کننده صد در صد باشد، درجه حرارت هوا این قابلیت را دارد که به اندازه اختلاف درجه حرارت خشک و تر کاهش یابد.اگر راندمان سیستم خنک کننده مشخص باشد، می توان دمای خروجی سرد شده از پد سلولزی را توسط رابطه ی زیر تخمین زد.


•    Tcool = Tout - (% EF) (Tout - Twb)
•    Tcool: دمای خروجی از پد سلولزی
Tout: دمای خشک بیرون
Twb: دمای تر بیرون
EF: راندمان سیستم (درصد)


•    مناسب ترین زمان برای اندازه گیری درجه حرارت تر ظهر می باشد، به این دلیل که در این زمان میزان تابش خورشید و دمای هوا به ماکسیمم مقدار خود می رسد که در نهایت، اختلاف درجه حرارت خشک و تر بیشترین مقدار است. در واقع در این زمان، سیستم بیش ترین پتانسیل خنک کنندگی را دارد. لازم به ذکر است؛ کارآیی پد سلولزی گلخانه ها در شرایط مختلف آب و هوایی متفاوت می باشد.

اجزای سیستم پد و فن (سرمایش گلخانه)


•    پد ها یا صفحات سلولزی
•    پمپ آب
•    مخزن نگهدارنده و ذخیره آب
•    لوله های حامل آب (لوله هایی که آب را به بالای پد سلولزی می ریزند و متشکل از لوله های افقی و عمودی است، جنس آن ها از گالوانیزه یا پی وی سی است.)
•    مخزن تخلیه آب که شامل ناودان ها و مخزنی است برای جمع شدن آب خروجی از زیر پد های سلولزی
•    قاب پد که پد سلولزی در آن استقرار یافته اند. از جنس گالوانیزه و یا آلومینیوم است. معمولاً قاب پد 13 سانتی متر بزرگتر از طول پد است. پد سلولزی به صورت ریلی روی قاب قرار می گیرد.


طراحی سیستم خنک کننده پد و فن


برای طراحی یک سیستم پد سلولزی و فن پارامتر های زیر باید به دقت محاسبه شود.
•    حجم هوای تبادلی یا شدت جریان هوا (متر مکعب بر دقیقه به ازاء واحد سطح گلخانه)
•    درجه حرارت موجود و مطلوب گلخانه
•    محل قرارگیری فن ها و پد ها و فاصله بین آن ها


که پارامتر شدت جریان هوا (Fr) به عوامل زیر بستگی دارد:


•    ارتفاع گلخانه از سطح دریا
•    شدت تابش نور
•    میزان یکنواختی دما
•    فاصله پد سلولزی و فن
در مناطقی که در ارتفاع بالاتری از سطح دریا می باشند، به دلیل رقیق تر بودن هوا در مقایسه با ارتفاعات پایین تر حجم بیشتری از هوا باید از گلخانه جا به جا شود تا اثر خنک کنندگی معادل ارتفاعات پایین حاصل شود. همچنین با افزایش شدت نور گرمای حاصل از انرژی خورشید زیادتر شده و نهایتاً سرعت خروج هوا از گلخانه باید افزایش یابد.

فاصله بین پد سلولزی و فن نباید از 30 متر کمتر و از 60 متر بیشتر باشد. فواصل بیش از 60 متر منجر به افزایش دما و در صورتی که فواصل کمتر از 30 متر باشد، سرعت جابه جایی هوا در بعد عرضی گلخانه کاهش می یابد و باید با افزایش ظرفیت فن ها میزان تهویه هوا را افزایش داد.سرعت جا به جایی هوا در شرایط استاندارد با استفاده از رابطه زیر محاسبه می شود:


Fr= L × W × 2.5
Fr: شدت جریان هوا یا سرعت جا به جایی هوا (متر مکعب بر دقیقه)
L: طول گلخانه (متر)
W: عرض گلخانه (متر)
2.5 متر عدد ثابت ارتفاع مفید گلخانه
این معادله جا به جایی هوا با سرعت 2.5 متر مکعب بر دقیقه در هر متر مربع از سطح کف گلخانه را نشان می دهد.


برای محاسبه ارتفاع پد سلولزی گلخانه از رابطه زیر استفاده می شود:


HP=(Fr)÷ (LP) ÷ (Vd)
HP: ارتفاع پد سلولزی (متر)
Fr: شدت جریان هوا یا سرعت جا به جایی هوا (متر مکعب بر دقیقه)
LP: طول پد سلولزی (متر)
Vd: سرعت طراحی (متر بر دقیقه)


میزان هوای عبوری از پد سلولزی


پد سلولزی با مساحت 900 سانتی متر مربع با ضخامت 10 سانتی متری هوا را به میزان 75 متر مربع بر دقیقه و با ضخامت 15 سانتی متری هوا را به میزان 105 متر مربع بر دقیقه از خود عبور می دهد.همانطور که در شماتیک زیر نشان داده شده است بر روی لوله به فواصل 7.5 سانتی متر، روزنه هایی به قطر 3 میلی متر ایجاد می گردد.


حجم مخزن و ظرفیت پمپ


حجم مخزن (لیتر) و ظرفیت پمپ (لیتر بر دقیقه) بر اساس روابط زیر محاسبه می گردند:


Q(10)= B × 6.2
V(10)= A × B × 30.5
Q(15)= B × 9.3
V(15)= A × B × 40.7
Q(10): ظرفیت پمپ (لیتر بر دقیقه)
V(10): حجم مخزن (لیتر) برای ضخامت پد سلولزی 10 سانتی متری
Q(15): ظرفیت پمپ (لیتر بر دقیقه)
V(15): حجم مخزن (لیتر) برای ضخامت پد سلولزی 15 سانتی متری
A: ارتفاع پد سلولزی (متر)
B: طول پد سلولزی (متر)


این حجم ها به این دلیل برای مخزن در نظر گرفته شده که سطح آب در نصف عمق مخزن نگاه داشته شود و فضای کافی برای جمع آوری آبی که به هنگام خاموش شدن سیستم بر می گردد، موجود باشد. پمپ پد سلولزی باید به درستی انتخاب شود انتخاب یک پمپ نامناسب علاوه بر صرف هزینه کار آیی مطلوب را نخواهد داشت. پمپ ها معمولاً از نوع سانتریفیوژ است.

اگر پمپ کوچک تر از حد نیاز انتخاب شود، پد سلولزی گلخانه به خوبی و به مقدار لازم خیس نشده و حتی اگر پد سلولزی نو هم باشند گلخانه به خوبی خنک نخواهد شد. انتخاب پمپ بزرگ هم علاوه بر صرف هزینه زیاد باعث ایجاد رطوبت خیلی زیاد در گلخانه می شود.


انتخاب تعداد بلوک های لازم برای گلخانه


با توجه به اینکه پد های سلولزی به صورت بلوکی عرضه می شوند و عرض تمامی پد ها 60 سانتی متر است، تعداد بلوک های مورد نیاز برای یک گلخانه از رابطه زیر حساب می شود:


تعداد بلوک های لازم برای گلخانه = 0.6/ عرض گلخانه


در این رابطه: عرض گلخانه بر حسب متر است و برای محاسبه مساحت (A) پد سلولزی مورد نیاز:


A = تعداد بلوک های مورد نیاز* ارتفاع پد سلولزی
قاب نگهدارنده پد سلولزی


قاب پد یا از جنس آلومینیوم است یا گالوانیزه. سه نوع قاب در پد سلولزی داریم:


1.    قاب پایینی (کف)
2.    قاب بالایی که لوله آبده روی آن قرار دارد
3.    رویه قاب بالا که وقتی پد سلولزی در جای خود قرار گرفت آن را نصب می کنیم.
قاب های بالا و پایین طول یکسان داشته، بدون شیب هستند و فقط در نقاط خروجی آب شیب کمی دارند.


نگهداری پد سلولزی


باید از ورود هوا به داخل گلخانه جلوگیری کرد و فقط امکان ورود هوا از جدار پد سلولزی وجود داشته باشد در غیر این صورت موجب کاهش کارآیی سیستم می شود. در اثر عبور آب بخار شده از روی پد سلولزی، هوای گرم گلخانه نیز توسط فن های مکنده به بیرون گلخانه هدایت می شود.

یعنی دما از سمت پد سلولزی به طرف فن گلخانه افزایش می یابد. هوای نزدیک پد سلولزی خنک است و هوای نزدیک فن گرم. در گلخانه های بزرگ و در مواقعی که فاصله بین پد سلولزی و فن بیش از 45 متر باشد، در طول گلخانه تعداد فن های سیرکوله یا تعداد مه پاش ها را افزایش می دهیم تا از افزایش دما در طول گلخانه جلوگیری شود.


درب های گلخانه بسته باشند و فقط در مواقع اضطراری  ورود و خروج افراد، درب گیاهان و تجهیزات باز و بسته شوند.در صورت مشاهده سوراخ در پد سلولزی، سریعاً پد ها را تعویض کنید در غیر این صورت هوا مستقیماً از پد سلولزی عبور می کند و سطح تماس با آب و در نتیجه راندمان کاهش می یابد.


همچنین در ردیف های کشت در ابتدا و انتهای خطوط کاشت باید فاصله های مناسب در نظر گرفته شود تا گیاهان دچار تنش های سرمایی نشوند.هرچه رطوبت نسبی بیرون گلخانه کمتر و دمای خشک منطقه بالاتر باشد، گلخانه بهتر خنک می شود.در زمستان پد های سلولزی را بر می دارند تا نور بیشتری وارد گلخانه شود و هوا در جریان نباشد.

مزایای استفاده از سرمایش تبخیری پد


1.    دما را تا 11 درجه کاهش می دهد.
2.    قادر به جذب آب با دمای حداکثر 48 درجه و ph بین 6 تا 9 را دارد.
3.    طول عمر پد های سلولزی گلخانه بیشتر از پوشال هاست. عمر مفید پد های با کیفیت در صورت رعایت نکات نگهداری حدود 5 سال است.
4.    به علت قرار گرفتن منظم پد های سلولزی در کنار یکدیگر، در مصرف آب و برق صرفه جویی می شود.
5.    با پمپ کم فشار کار می کند.
6.    بعلت افزایش رطوبت و کاهش دما تعرق را در گیاهان کاهش می دهد.
7.    در مقایسه با مه پاش ارزانتر است.
8.    پد سلولزی دارای سیستم جذب بالا و سرعت نفوذ آب بالا (در مدت 4 الی 5 ثانیه سریعاً خیس می شود.) مثلاً یک مترمکعب پد سلولزی توانایی جذب 100 لیتر آب را دارد.
9.    کارآیی آن در مناطق گرم و خشک نظیر شرق و غرب و مرکز کشورمان بیشتر از مناطق شرجی شمالی و سواحل دریایی جنوبی است.
10.    مقاوم در برابر کپک زدگی
11.    مقاوم بودن پد ها در برابر خیس شدن با آب


نکته: در مناطق شرجی که رطوبت هوا بالاست، سیستم پد و فن قادر نخواهد بود تبخیر آب از روی پوشال ها را به راحتی انجام دهد. برای رفع این مشکل در این مناطق باید فن های قوی در گلخانه تعبیه کنیم تا هوا بطور مداوم در گردش باشد و هوای گرم گلخانه خارج شود. و با این کار تا مقداری می توان هوا را خنک کرد.


محل قرارگیری پد سلولزی و فن


پد سلولزی گلخانه باید در جهت باد غالب نصب شوند، یعنی روی دیواری از گلخانه که جهت باد غالب به طرف آن باشد تا کمکی باشد به جریان طبیعی هوا از داخل پد ها
معمولاً طول پد سلولزی را 60 سانتی متر کمتر از طول گلخانه در نظر می گیرند.
فاصله بین پد سلولزی و فن بین 30 تا 50 متر باشد تا حداکثر کارآیی را داشته باشد.
فن ها در دیوار مقابل پد سلولزی یعنی دیوار پشت به باد قرار می گیرند.


ولی در شرایطی اتفاق می افتد، که دو یا چند گلخانه در مجاورت هم قرار داشته باشند که در این وضعیت قرارگیری پد و فن ها تحت تأثیر جهت باد قرار نمی گیرد و بهتر است به صورت شکل زیر در نظر گرفته شود.فن هایی که در جهت باد قرار می گیرند، ظرفیتشان باید 10 درصد افزایش یابد و فاصله گلخانه ها از هم حدود 15 متر باشد


در شرایطی هم که دو گلخانه ی مجاور فاصله ی کمتر از 4.6 متر داشته باشند، باید فن ها مطابق شماتیک زیر به طور متناوب قرار بگیرند که گرمای گلخانه های مجاور به درون یکدیگر نفوذ نداشته باشد.سیستم های پد سلولزی به دلیل اینکه به طور مداوم با آب در تماس می باشند و با توجه به اینکه سختی آب در مناطق مختلف با هم فرق دارد، این امکان وجود دارد که املاح آب بر روی پد های سلولزی رسوب کند.

برای رفع این مشکل از یک توری مشبک استوانه ای به عنوان فیلتر آب در داخل مخزن آب استفاده کنید و یا اینکه پد سلولزی را را در پایان فصل با برس پلاستیکی شستشو دهید. از مواد شوینده و محلول های فسفاته یا کلرین ها استفاده نکنید.، چون باعث خوردگی پد ها می شوند.


در شستشو با برس، ابتدا پد سلولزی گلخانه را به مدت 24 ساعت خشک کنید. سپس برس را به آرامی و در جهت شیارها بکشید. پس از قرار دادن پد سلولزی در جای خود، فن ها را خاموش و سیستم آبرسانی را روشن کنید تا همه غبار ها شسته شده و به مخزن بریزد. سپس آب مخزن را تخلیه کنید. ضمناً لوله های تراوای قاب پد سلولزی را به طور مرتب چک کنید تا مواد معلق موجود در آب، باعث انسداد روزنه های خروجی نشوند.


انواع راه های افزایش راندمان پد سلولزی گلخانه و فن


•    پد های سلولزی به خوبی خیس شوند.
•    آب خنک وارد سیستم شود.
•    گلخانه کاملاً ایزوله باشد.
•    لوله های انتقال آب سالم باشد.


راهکار هایی برای جلوگیری از تجمع املاح


علاوه بر تهیه پد های سلولزی از جای مطمئن و معتبر و داشتن برچسب گارانتی، توجه به یک سری نکات راجع به پد سلولزی گلخانه ضروری است از جمله:


1.    استفاده از آب هایی که املاح کمتر و دمای کمتری دارد. استفاده از مخازن آب زیر زمینی و عدم استفاده از کانال ها و آب های سطحی که حاوی مقادیر زیادی جلبک و مواد معلق و دمای بالایی است.
2.    شستشوی پد های سلولزی گلخانه را به موقع انجام دهید. تعویق در انجام این کار کارآیی و راندمان پد را کاهش می دهد. لازم به ذکر است؛ که عمر مفید پد سلولزی حدوداً 5 سال است.
3.    استفاده از آب هایی که املاح کمتری دارند.
4.    آب مخزن به صورت هفتگی یا هر دو هفته یکبار تعویض شود.
o    به عنوان مثال در یک روز گرم و خشک، آب با دبی 0.4 لیتر بر دقیقه می تواند از روی سطح پد سلولزی تبخیر شود که منجر به تشکیل رسوب بر روی پد سلولزی می شود.
o    راهکاری که برای این امر در نظر گرفته شده این می باشد که معمولاً پیشنهاد می شود که 1 تا 2 درصد حجم آب مخزن دوباره به گردش درآید و علاوه بر اینکه نمک ها رو شستشو می دهد، از طریق دریچه ای که روی لوله خروجی پمپ تعبیه شده خارج شود. این دریچه با افزایش سرعت حرکت آب باعث شستشوی هرچه بهتر نمک ها می شود. اما دقت داشته باشید که فشار زیاد آب باعث آسیب به بافت پد های سلولزی گلخانه می شود.
5.    با ریختن مستقیم آب بر روی پد سلولزی از رسوب ها جلوگیری می شود، همچنین شستشو با محلول سرکه و آب نیز توصیه می شود.
6.    پد سلولوزی بعد از مدتی ممکن است بوی نامطبوعی بدهد که نشان دهنده تجمع رسوبات بوده و نیاز به شستشو دارد.
7.    علف های هرز اطراف پد سلولوزی را از بین ببرید تا باعث گرفتگی سیستم نشوند.
8.    شستن زیاد پد سلولزی گلخانه ای باعث نرم شدن و از بین بردن ان ها می شود. شستشوی پد ها را به طور منظم و طبق برنامه زمانی مشخصی انجام دهید
از آنجایی که پد سلولوزی مرتب در تماس با آب هستند، امکان دارد پس از مدتی جلبک بر روی آن ها مشاهده گردد.


راهکار هایی جهت افزایش طول عمر پد سلولزی گلخانه ای و کاهش رشد جلبک


1.    اضافه کردن مواد ضد جلبک مانند محلول 1 درصد هیپوکلریت سدیم به آب مخزن جهت جلوگیری از رشد آن ها
2.    کنترل ph آب مخزن چرا که ph بالای 6 موجب نرم شدن پد های سلولزی می شود.
3.    قطع کردن سیستم آب و خشک کردن روزانه پد ها به مدت حداقل 4 ساعت
4.    جلوگیری از ورود هر گونه کود شیمیایی به آب سیستم
5.    پد سلولزی را دور از تابش نور خورشید نگه دارید. در صورت اجبار، سایبان روی پد سلولزی تعبیه کنید.
6.    نیم ساعت بعد از خاموش شدن سیستم خنک کننده تبخیری، فن ها را روشن کنید تا همه رطوبت موجود روی پد سلولزی را تخلیه کند، در نتیجه از رشد جلبک ها جلوگیری می شود.
7.    برای شستشوی پد سلولزی فشار آب بایستی ملایم باشد، فشار بالای آب باعث آسیب به بافت پد ها می شود.
8.    برای تأمین آب پد سلولزی در صورت امکان سعی کنید از آب شهری یا آب چاه با عمق زیاد که خنک هست استفاده کنید. آب های سطحی یا چاه های کم عمق به علت داشتن املاح معدنی و یا جلبک ها مناسب این کار نمی باشند و استفاده از این آب ها منجر به تجمع رسوبات در پد سلولزی می شود. اگر مجبور به استفاده از آب با املاح زیاد شدید هر هفته آب مخزن را تخلیه کنید.


نکاتی در مورد فن و پد گلخانه


•    بهترین فاصله پد و فن در گلخانه 51 متر و محدوده مطلوب 30 تا 60 متر می باشد. توجه داشته باشید که این فاصله نباید از 77 متر بیشتر باشد.
•    پد خنک کننده باید به وسعت کل یکی از دیوارهای جانبی یا انتهایی باشد تا هوای خنک به همه گیاهان برسد. (درصورتی که مساحت پوشال مورد نیاز بیش از دیوار جانبی یا انتهایی باشد، می توان پد گلخانه را بصورت زیگزاک قرار داد تا سطح بیشتری داشته باشد.)
•    ارتفاع پوشال باید همسطح یا بالاتر از ارتفاع گیاهان باشد تا گیاهان از هوای خنک بهره مند شوند.
•    درگذشته جنس پد گلخانه از تراشه چوب نجاری یا خرده چوب بود، ولی امروزه از مواد سلولزی دارای شیار عرضی استفاده می کنند. اخیرا در مناطقی مانند ملایر از سفال بجای پوشال استفاده می کنند. آغشته کردن سلولز در پد گلخانه با نمک های ضد زنگ، محلول های اشباع سخت کننده و عوامل مرطوب کننده باعث افزایش استحکام و دوام و خاصیت رطوبت پذیری پوشال می شود.

شرایط گلخانه استاندارد


ارتفاع منطقه از سطح دریا باید کمتر از 300 متر باشد. با افزایش ارتفاع از سطح دریا سرعت خروج هوا باید افزایش یابد. در ارتفاع بالاتر هوا رقیق تر و سبک تر است و باید حجم بالاتری از هوا در داخل گلخانه جابجا شود، تا اثر خنک کنندگی معادل ارتفاع پایین بدست آید.


•    همان طور که گفته شد بهترین فاصله بین پد و فن 30 تا 60 متر است. فاصله بیش از 60 متر باعث افزایش دمای بالاتر از حد مطلوب در گلخانه می شود. فاصله کمتر از 30 متر باعث کاهش سرعت جابجایی هوا در گلخانه و ایجاد حالت سرمای مطلوب در گلخانه می گردد. در فاصله کمتر بین فن و پد، اصطکاک هوا و مقاومت هوا بیشتر می شود. بنابراین، قدرت فن باید افزایش یابد تا بتواند هوا را از میان پد گلخانه ا عبور دهد که هزینه خنک کردن گلخانه را افزایش می دهد.
•    برای خروج هر 45.6 متر مکعب هوا در دقیقه از گلخانه یک متر مربع پد سلولزی نیاز است.
شایان ذکر است؛ که در مقابل پد های سلولزی، فن اگزاست گلخانه قرار می گیرد که این فن ها معمولا؛ در سایزهای 100 و 140 ارائه می گردد. تیغه های پره فن گلخانه اگزاست از جنس استیل می باشد تا در شرایط نامطلوب جوی دچار خرابی و زنگ زدگی نشود. فن گلخانه اگزاست دارای دو نمونه دمپر می باشد:
•    دمپر به صورت اتوماتیک
•    دمپر به صورت گریز از مرکز
استفاده از فن اگزاست (تهویه) در گلخانه، به نوع پوشش گلخانه، گیاهان کشت شده، آب و هوای مکان احداث گلخانه، زاویه تابش خورشید و عواملی نظیر این بستگی دارد. همچنین عملکرد فن اگزاست با سیستم پد سلولزی مرطوب سنجیده می شود که با توجه به آن می توان گفت که برای هر گلخانه چه تعدادی فن مورد نیاز است. اما بطور حدودی می توان گفت که به ازای هر 20 متر یک هواکش تهویه نیاز است.


پد سلولزی مدل ۵۰۹۰


در این مدل لایه های کاغذ پد های سلولزی با طول موج ۵ میلی متر بر روی هم قرار گرفته و یک زاویه ۹۰ درجه را درست کند به آن پد مدل ۵۰۹۰ می گویند .کاربرد پد سلولزی ۵۰۹۰ برای سیستم خنک کننده (کولر) در اماکن مسکونی،صنعتی،تجاری و عمومی می باشد.


در این مدل از پد گلخانه معمولاً یک پد کوچک را بر روی پد اصلی قرار می دهند دلیل این کار این استکه آب به صورت یکنواخت توزیع گردد و قسمتی بدون دریافت آب باقی نماند.در پد سلولزی مدل۵۰۹۰ میزان راندمان ۸۷ درصد می باشد.


پد سلولزی مدل ۷۰۶۰


دراین مدل کاغذها به طول موج ۷ میلی متر بر روی هم قرار گرفته و زاویه ۶۰ درجه را درست می کنند که به آن پد مد ۷۰۶۰ می گویند.مدل پد ۷۰۶۰ در مواقعی که سرعت خنک کردن مهم می باشد مورد استفاده قرار می گیرد
مثل پیش خنک کننده توربین های گازی ، مرغداری،گلخانه ها و انبار هادر پد سلولزی مدل۷۰۹۰ میزان راندمان ۸۷ درصد می باشد.


پدسلولزی مدل ۷۰۹۰


دراین مدل کاغذها به طول موج ۷ میلی متر بر روی هم قرار گرفته و زاویه ۹۰ درجه را درست می کنند که به آن پد مدل ۷۰۹۰ گفته می شود.پد مدل ۷۰۹۰ در دیواره مرغداری ها و گلخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد.در پد سلولزی مدل۷۰۹۰ میزان راندمان ۸۷ درصد می باشد.


برای خنک کردن گلخانه یا سالن مرغداری پدسلولزی بهتر است یا پوشال ؟


• مهمترین نکته میزان مصرف کمتر انرژی و راندمان بالا می باشد که پدسلولزی گلخانه به مراتب بهتراز پوشال عمل می کند.(قدرت خنک کنندگی پد سلولزی بیشتر است تا ۱۱ درجه سانتی گراد).
• طول عمر پد سلولزی به دلیل جنس وساختار آن از پوشال بیشتر است (جنس پد سلولزی از کاغذ کرافت که از درخت کاج ویا بامبو می باشد درست می شود
و استحکام به مراتب بالاتری نسبت به پوشال دارد و درصورت استفاده صحیح می شود تا ۵ سال ازپد سلولزی استفاده کرد).
• به دلیل جنس خوب پد سلولزی جذب آب بیشتری نسبت به پوشال دارد که باعث خنک شدن بیشتر محیط می شود.
• نگهداری آسان تر پد سلولزی گلخانه نسبت به پوشال.
• پد سلولزی گرد غبار کمتری را نسبت به پوشال وارد گلخانه می کند.
• تنوع ابعادی پد سلولزی نسبت به پوشال بیشتر می باشد.
• مقاومت بیشتر پد سلولزی در برابر رسوب گرفتن.
• در مناطق گرم سیر با هوای خشک پد سلولزی گلخانه کارآیی بهتری نسبت به پوشال دارد.

پد راه هایی برای افزایش عمر سلولزی

گلخانه پد سلولزی به دلیل تماس مداوم آن با آب ، احتمال تشکیل رسوب بر روی آن وجود دارد (وجود نمک در آب). در صورت فراهم کردن و اجرا کردن کارهایی می توان عمر پدها را افزایش داد(از ۳ تا ۵ سال عمرمفید پد سلولزی می باشد).


• حداکثر هر 3 هفته آب مخزن را عوض کنید
• کنترل و جلوگیری از ورود هرگونه ماده خارجی به آب (استفاده از فیلترها در ورودی آب)
• استفاده از آب با املاح کمتر (PH): کیفیت آب مورد استفاده در سیستم خنک کننده تأثیر بسیار مهمی بر عمر پد سلولزی دارد.متأسفانه ، در بعضی موارد از آب نمک در سیستم بازیافت آب و… استفاده می شود ، که باعث ایجاد لجن در پد ها می شود و در نتیجه شاهد افت کارایی سیستم خواهیم بود.

• استفاده از ضد رسوب هایی که دارای فسفات هستند در سیستم خنک کننده در مواردی مفید هست اما این را در نظر بگیرید که پس از برطرف کردن رسوب ها همان ضد رسوب ها باعث خوردگی پدهای سلولزی می شوند.
• گردش آب

• اگر سیستم خنک کننده را بیش از حد خاموش و روشن کنید ، لجن سریعتر روی پد می نشیند.
جلبک ها به طور کلی در محیط های مرطوب رشد می کنند.بهتر است هر 24 ساعت سیستم تأمین آب را خاموش کرده و اجازه دهید پد خشک شود.این باعث کاهش رشد جلبک ها در پد می شود.
• سیستم خنک کننده باید در جایی قرار گیرد که در معرض نور خورشید نباشد و یا حتما سایه ای برای سیستم ایجاد کند.
• سیستم خنک کننده را هر 6 ماه کاملاً خالی کنید و سلولزی پد ها را با استفاده از دستگاهی که به پد آسیب نرساند ، تمیز کنید.

بهتر است رسوبات از پد (با استفاده از برس پلاستیکی) پاک شود.


هنگام طراحی سیستم خنک کننده فن و پد به چه مواردی باید توجه کرد؟

• برای بسیاری از تولیدکنندگان ، محل نصب سیستم خنک کننده و نحوه طراحی سیستم خنک کننده همیشه باید در نظر گرفته شود.

برای استفاده بهتر از آن ، یکی از مهمترین نگرانی ها موارد زیر برای طراحی بهتر سیستم است:


• نکته اول ، دمای مورد نیاز گلخانه یا خانه و ... چند درجه سانتیگراد  هست؟
• میانگین دمای منطقه گلخانه شما در گرمترین ماههای سال و همچنین در سردترین ماهها چند درجه سانتیگراد است.همچنین اگر سطح رطوبت مانند مناطق جنوبی یا شمالی ایران خیلی زیاد باشد ، این سیستم خنک کننده به فعالیت شما پاسخ نمی دهد.

• شدت تابش نور خورشید به داخل ساختمان
• ارتفاع گلخانه از سطح دریا: هرچه محل گلخانه یا مرغداری بیشتر باشد ، تراکم هوا کمتر است.برای خنک سازی گلخانه یا مرغداری باید مقدار زیادی هوا را منتقل کنید ، اما ارتفاع آن کمتر است.حرکت هوا نیز کمتر است.

• تعداد بلوک های گلخانه را انتخاب کنید: پد سلولزی به صورت بلوکی عرضه می شود و عرض همه پد 60 سانتی متر است.

پد سلولزی یک صفحه ضخیم موج دار در اندازه های مختلف است. غالباً از جنس کاغذ کرافت می باشد. کاغذ کرافت از کنف و درخت کاج و بامبو ساخته می شود. معمولاً در خیاطی به عنوان کاغذ الگو و در بسته بندی محصولات به علت مقاومت بالا از این کاغذ استفاده می شود. به پد با جنس کاغذ کرافت، پد سلولزی می گویند. پد سلولزی به عنوان سیستم سرمایش گلخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد. پد ها در بالا و پایین روی قاب آلومینیوم یا گالوانیزه مستقر شده اند. پد سلولزی گلخانه یا پد سلولزی کولر مشابه پوشال های موجود در کولر های آبی خانگی کار می کند. با این تفاوت که کیفیت و راندمان پد سلولزی بیشتر از پوشال است. بازده پد گلخانه حدود 12 درصد بیشتر از پوشال است.


مشخصات فنی پد سلولزی گلخانه


سیستم خنک کننده پد سلولزی و فن یک سیستم سرمایش گلخانه ای می باشد که جهت خنک کاری گلخانه ها و مرغداری های مناطق گرم و خشک مورد استفاده قرار می گیرد. در این سیستم هوای گرم و خشک با عبور از پد های سلولزی گلخانه مرطوب می شود. و توسط فن های اگزاست مکنده که در خلاف جهت باد نصب می شوند، هوا از روی پد ها عبور کرده و به بیرون گلخانه می رود.

در طول این عمل گلخانه خنک می شود. سیستم خنک کننده پد و فن مؤثرترین روش برای خنک کردن سالن های گلخانه و مرغداری ها در مناطق خشک و نیمه خشک است. به سیستم پد و فن، خنک کننده رطوبتی هم گفته می شود چون اساس کار این سیستم ها رطوبت می باشد.


پد های سلولزی به صورت عمودی روی دیوار عرضی یا طولی گلخانه نصب می شوند و با مکش پمپ و ریختن مداوم آب روی آن ها، توسط لوله هایی که در بالای پد سلولزی ها قرار گرفته اند، مرطوب می شوند. سایز این لوله 1⁄4 1 اینچ است و طول آن نباید بیش از 15 متر باشد. معمولاً در هر 6 سانتی متر طول لوله توسط مته سوراخ می شوند. سوراخ ها به طرف بالا هستند تا عمل هوا گیری به راحتی انجام شود.

در زیر پد ها قاب نگهدارنده پد قرار دارد که آب اضافی عبوری از پد سلولزی را جمع آوری نموده و به مخزن آب هدایت می کند و مجدداً بن سیستم بر می گرداند. در طرف مقابل پد ها، فن هایی (اگزاست فن 100 یا 140) تعبیه شده که به هنگام کار، موجب ایجاد خلاء نسبی در داخل گلخانه و عبور هوا از داخل صفحات سلولزی متخلخل مرطوب می شود.

عبور جریان هوا از داخل این سطوح مرطوب باعث تبخیر رطوبت شده و حرارت هوا را جذب کرده، در نتیجه هوای خروجی از این صفحات خنک تر خواهد شد، که نهایتاً باعث خنک شدن فضای گلخانه و مرغداری می شود. جنس پد ها از صفحات مشبک مقوایی سلولزی می باشد که کارآیی بسیار بالایی داشته و این صفحات با بهترین چسب های آلمانی به هم متصل شده اند.


هوای مرطوب انرژی حرارتی را جذب و توسط اگزاست فن ها یا فن های تخلیه به بیرون هدایت می شود. استفاده از این سیستم خنک کننده تبخیری هنگامی مؤثر واقع می شود که عناصر سیستم به نحو درست محاسبه و انتخاب شوند. تک تک اعضای سیستم شامل سیستم کنترل، سیستم پمپاژ، پد سلولزی و فن باید به درستی انتخاب شوند و صحت کار هر کدام جداگانه بررسی شود.


مشخصات فنی پد سلولزی


•    عرض پد: بلوک های با عرض 60 سانتی متر
•    ارتفاع پد: 1، 1.5، 2 متر (ارتفاع پد بسته به شرایط اقلیمی منطقه، نوع محصول کشت شده و ارتفاع خود گلخانه، تعیین می شود.)
•    ضخامت پد: ضخامت 10 سانتی متر بیش ترین کاربرد و بعد از آن ضحامت 15 سانتی متر استفاده می شود.

کاربرد پد سلولزی


•    سالن های گلخانه
•    مرغداری
•    این روش خنک سازی بر پایه ی اختلاف درجه حرارت خشک و تر استوار است. از آنجایی که درجه حرارت تر کمتر از درجه حرارت خشک می باشد، در مواقعی که هوا صد در صد مرطوب باشد (اشباع)، با هم برابر می شود. به عبارتی اگر راندمان سیستم خنک کننده صد در صد باشد، درجه حرارت هوا این قابلیت را دارد که به اندازه اختلاف درجه حرارت خشک و تر کاهش یابد.اگر راندمان سیستم خنک کننده مشخص باشد، می توان دمای خروجی سرد شده از پد سلولزی را توسط رابطه ی زیر تخمین زد.


•    Tcool = Tout - (% EF) (Tout - Twb)
•    Tcool: دمای خروجی از پد سلولزی
Tout: دمای خشک بیرون
Twb: دمای تر بیرون
EF: راندمان سیستم (درصد)


•    مناسب ترین زمان برای اندازه گیری درجه حرارت تر ظهر می باشد، به این دلیل که در این زمان میزان تابش خورشید و دمای هوا به ماکسیمم مقدار خود می رسد که در نهایت، اختلاف درجه حرارت خشک و تر بیشترین مقدار است. در واقع در این زمان، سیستم بیش ترین پتانسیل خنک کنندگی را دارد. لازم به ذکر است؛ کارآیی پد سلولزی گلخانه ها در شرایط مختلف آب و هوایی متفاوت می باشد.

اجزای سیستم پد و فن (سرمایش گلخانه)


•    پد ها یا صفحات سلولزی
•    پمپ آب
•    مخزن نگهدارنده و ذخیره آب
•    لوله های حامل آب (لوله هایی که آب را به بالای پد سلولزی می ریزند و متشکل از لوله های افقی و عمودی است، جنس آن ها از گالوانیزه یا پی وی سی است.)
•    مخزن تخلیه آب که شامل ناودان ها و مخزنی است برای جمع شدن آب خروجی از زیر پد های سلولزی
•    قاب پد که پد سلولزی در آن استقرار یافته اند. از جنس گالوانیزه و یا آلومینیوم است. معمولاً قاب پد 13 سانتی متر بزرگتر از طول پد است. پد سلولزی به صورت ریلی روی قاب قرار می گیرد.


طراحی سیستم خنک کننده پد و فن


برای طراحی یک سیستم پد سلولزی و فن پارامتر های زیر باید به دقت محاسبه شود.
•    حجم هوای تبادلی یا شدت جریان هوا (متر مکعب بر دقیقه به ازاء واحد سطح گلخانه)
•    درجه حرارت موجود و مطلوب گلخانه
•    محل قرارگیری فن ها و پد ها و فاصله بین آن ها


که پارامتر شدت جریان هوا (Fr) به عوامل زیر بستگی دارد:


•    ارتفاع گلخانه از سطح دریا
•    شدت تابش نور
•    میزان یکنواختی دما
•    فاصله پد سلولزی و فن
در مناطقی که در ارتفاع بالاتری از سطح دریا می باشند، به دلیل رقیق تر بودن هوا در مقایسه با ارتفاعات پایین تر حجم بیشتری از هوا باید از گلخانه جا به جا شود تا اثر خنک کنندگی معادل ارتفاعات پایین حاصل شود. همچنین با افزایش شدت نور گرمای حاصل از انرژی خورشید زیادتر شده و نهایتاً سرعت خروج هوا از گلخانه باید افزایش یابد.

فاصله بین پد سلولزی و فن نباید از 30 متر کمتر و از 60 متر بیشتر باشد. فواصل بیش از 60 متر منجر به افزایش دما و در صورتی که فواصل کمتر از 30 متر باشد، سرعت جابه جایی هوا در بعد عرضی گلخانه کاهش می یابد و باید با افزایش ظرفیت فن ها میزان تهویه هوا را افزایش داد.سرعت جا به جایی هوا در شرایط استاندارد با استفاده از رابطه زیر محاسبه می شود:


Fr= L × W × 2.5
Fr: شدت جریان هوا یا سرعت جا به جایی هوا (متر مکعب بر دقیقه)
L: طول گلخانه (متر)
W: عرض گلخانه (متر)
2.5 متر عدد ثابت ارتفاع مفید گلخانه
این معادله جا به جایی هوا با سرعت 2.5 متر مکعب بر دقیقه در هر متر مربع از سطح کف گلخانه را نشان می دهد.


برای محاسبه ارتفاع پد سلولزی گلخانه از رابطه زیر استفاده می شود:


HP=(Fr)÷ (LP) ÷ (Vd)
HP: ارتفاع پد سلولزی (متر)
Fr: شدت جریان هوا یا سرعت جا به جایی هوا (متر مکعب بر دقیقه)
LP: طول پد سلولزی (متر)
Vd: سرعت طراحی (متر بر دقیقه)


میزان هوای عبوری از پد سلولزی


پد سلولزی با مساحت 900 سانتی متر مربع با ضخامت 10 سانتی متری هوا را به میزان 75 متر مربع بر دقیقه و با ضخامت 15 سانتی متری هوا را به میزان 105 متر مربع بر دقیقه از خود عبور می دهد.همانطور که در شماتیک زیر نشان داده شده است بر روی لوله به فواصل 7.5 سانتی متر، روزنه هایی به قطر 3 میلی متر ایجاد می گردد.


حجم مخزن و ظرفیت پمپ


حجم مخزن (لیتر) و ظرفیت پمپ (لیتر بر دقیقه) بر اساس روابط زیر محاسبه می گردند:


Q(10)= B × 6.2
V(10)= A × B × 30.5
Q(15)= B × 9.3
V(15)= A × B × 40.7
Q(10): ظرفیت پمپ (لیتر بر دقیقه)
V(10): حجم مخزن (لیتر) برای ضخامت پد سلولزی 10 سانتی متری
Q(15): ظرفیت پمپ (لیتر بر دقیقه)
V(15): حجم مخزن (لیتر) برای ضخامت پد سلولزی 15 سانتی متری
A: ارتفاع پد سلولزی (متر)
B: طول پد سلولزی (متر)


این حجم ها به این دلیل برای مخزن در نظر گرفته شده که سطح آب در نصف عمق مخزن نگاه داشته شود و فضای کافی برای جمع آوری آبی که به هنگام خاموش شدن سیستم بر می گردد، موجود باشد. پمپ پد سلولزی باید به درستی انتخاب شود انتخاب یک پمپ نامناسب علاوه بر صرف هزینه کار آیی مطلوب را نخواهد داشت. پمپ ها معمولاً از نوع سانتریفیوژ است.

اگر پمپ کوچک تر از حد نیاز انتخاب شود، پد سلولزی گلخانه به خوبی و به مقدار لازم خیس نشده و حتی اگر پد سلولزی نو هم باشند گلخانه به خوبی خنک نخواهد شد. انتخاب پمپ بزرگ هم علاوه بر صرف هزینه زیاد باعث ایجاد رطوبت خیلی زیاد در گلخانه می شود.


انتخاب تعداد بلوک های لازم برای گلخانه


با توجه به اینکه پد های سلولزی به صورت بلوکی عرضه می شوند و عرض تمامی پد ها 60 سانتی متر است، تعداد بلوک های مورد نیاز برای یک گلخانه از رابطه زیر حساب می شود:


تعداد بلوک های لازم برای گلخانه = 0.6/ عرض گلخانه


در این رابطه: عرض گلخانه بر حسب متر است و برای محاسبه مساحت (A) پد سلولزی مورد نیاز:


A = تعداد بلوک های مورد نیاز* ارتفاع پد سلولزی
قاب نگهدارنده پد سلولزی


قاب پد یا از جنس آلومینیوم است یا گالوانیزه. سه نوع قاب در پد سلولزی داریم:


1.    قاب پایینی (کف)
2.    قاب بالایی که لوله آبده روی آن قرار دارد
3.    رویه قاب بالا که وقتی پد سلولزی در جای خود قرار گرفت آن را نصب می کنیم.
قاب های بالا و پایین طول یکسان داشته، بدون شیب هستند و فقط در نقاط خروجی آب شیب کمی دارند.


نگهداری پد سلولزی


باید از ورود هوا به داخل گلخانه جلوگیری کرد و فقط امکان ورود هوا از جدار پد سلولزی وجود داشته باشد در غیر این صورت موجب کاهش کارآیی سیستم می شود. در اثر عبور آب بخار شده از روی پد سلولزی، هوای گرم گلخانه نیز توسط فن های مکنده به بیرون گلخانه هدایت می شود.

یعنی دما از سمت پد سلولزی به طرف فن گلخانه افزایش می یابد. هوای نزدیک پد سلولزی خنک است و هوای نزدیک فن گرم. در گلخانه های بزرگ و در مواقعی که فاصله بین پد سلولزی و فن بیش از 45 متر باشد، در طول گلخانه تعداد فن های سیرکوله یا تعداد مه پاش ها را افزایش می دهیم تا از افزایش دما در طول گلخانه جلوگیری شود.


درب های گلخانه بسته باشند و فقط در مواقع اضطراری  ورود و خروج افراد، درب گیاهان و تجهیزات باز و بسته شوند.در صورت مشاهده سوراخ در پد سلولزی، سریعاً پد ها را تعویض کنید در غیر این صورت هوا مستقیماً از پد سلولزی عبور می کند و سطح تماس با آب و در نتیجه راندمان کاهش می یابد.


همچنین در ردیف های کشت در ابتدا و انتهای خطوط کاشت باید فاصله های مناسب در نظر گرفته شود تا گیاهان دچار تنش های سرمایی نشوند.هرچه رطوبت نسبی بیرون گلخانه کمتر و دمای خشک منطقه بالاتر باشد، گلخانه بهتر خنک می شود.در زمستان پد های سلولزی را بر می دارند تا نور بیشتری وارد گلخانه شود و هوا در جریان نباشد.

مزایای استفاده از سرمایش تبخیری پد


1.    دما را تا 11 درجه کاهش می دهد.
2.    قادر به جذب آب با دمای حداکثر 48 درجه و ph بین 6 تا 9 را دارد.
3.    طول عمر پد های سلولزی گلخانه بیشتر از پوشال هاست. عمر مفید پد های با کیفیت در صورت رعایت نکات نگهداری حدود 5 سال است.
4.    به علت قرار گرفتن منظم پد های سلولزی در کنار یکدیگر، در مصرف آب و برق صرفه جویی می شود.
5.    با پمپ کم فشار کار می کند.
6.    بعلت افزایش رطوبت و کاهش دما تعرق را در گیاهان کاهش می دهد.
7.    در مقایسه با مه پاش ارزانتر است.
8.    پد سلولزی دارای سیستم جذب بالا و سرعت نفوذ آب بالا (در مدت 4 الی 5 ثانیه سریعاً خیس می شود.) مثلاً یک مترمکعب پد سلولزی توانایی جذب 100 لیتر آب را دارد.
9.    کارآیی آن در مناطق گرم و خشک نظیر شرق و غرب و مرکز کشورمان بیشتر از مناطق شرجی شمالی و سواحل دریایی جنوبی است.
10.    مقاوم در برابر کپک زدگی
11.    مقاوم بودن پد ها در برابر خیس شدن با آب


نکته: در مناطق شرجی که رطوبت هوا بالاست، سیستم پد و فن قادر نخواهد بود تبخیر آب از روی پوشال ها را به راحتی انجام دهد. برای رفع این مشکل در این مناطق باید فن های قوی در گلخانه تعبیه کنیم تا هوا بطور مداوم در گردش باشد و هوای گرم گلخانه خارج شود. و با این کار تا مقداری می توان هوا را خنک کرد.


محل قرارگیری پد سلولزی و فن


پد سلولزی گلخانه باید در جهت باد غالب نصب شوند، یعنی روی دیواری از گلخانه که جهت باد غالب به طرف آن باشد تا کمکی باشد به جریان طبیعی هوا از داخل پد ها
معمولاً طول پد سلولزی را 60 سانتی متر کمتر از طول گلخانه در نظر می گیرند.
فاصله بین پد سلولزی و فن بین 30 تا 50 متر باشد تا حداکثر کارآیی را داشته باشد.
فن ها در دیوار مقابل پد سلولزی یعنی دیوار پشت به باد قرار می گیرند.


ولی در شرایطی اتفاق می افتد، که دو یا چند گلخانه در مجاورت هم قرار داشته باشند که در این وضعیت قرارگیری پد و فن ها تحت تأثیر جهت باد قرار نمی گیرد و بهتر است به صورت شکل زیر در نظر گرفته شود.فن هایی که در جهت باد قرار می گیرند، ظرفیتشان باید 10 درصد افزایش یابد و فاصله گلخانه ها از هم حدود 15 متر باشد


در شرایطی هم که دو گلخانه ی مجاور فاصله ی کمتر از 4.6 متر داشته باشند، باید فن ها مطابق شماتیک زیر به طور متناوب قرار بگیرند که گرمای گلخانه های مجاور به درون یکدیگر نفوذ نداشته باشد.سیستم های پد سلولزی به دلیل اینکه به طور مداوم با آب در تماس می باشند و با توجه به اینکه سختی آب در مناطق مختلف با هم فرق دارد، این امکان وجود دارد که املاح آب بر روی پد های سلولزی رسوب کند.

برای رفع این مشکل از یک توری مشبک استوانه ای به عنوان فیلتر آب در داخل مخزن آب استفاده کنید و یا اینکه پد سلولزی را را در پایان فصل با برس پلاستیکی شستشو دهید. از مواد شوینده و محلول های فسفاته یا کلرین ها استفاده نکنید.، چون باعث خوردگی پد ها می شوند.


در شستشو با برس، ابتدا پد سلولزی گلخانه را به مدت 24 ساعت خشک کنید. سپس برس را به آرامی و در جهت شیارها بکشید. پس از قرار دادن پد سلولزی در جای خود، فن ها را خاموش و سیستم آبرسانی را روشن کنید تا همه غبار ها شسته شده و به مخزن بریزد. سپس آب مخزن را تخلیه کنید. ضمناً لوله های تراوای قاب پد سلولزی را به طور مرتب چک کنید تا مواد معلق موجود در آب، باعث انسداد روزنه های خروجی نشوند.


انواع راه های افزایش راندمان پد سلولزی گلخانه و فن


•    پد های سلولزی به خوبی خیس شوند.
•    آب خنک وارد سیستم شود.
•    گلخانه کاملاً ایزوله باشد.
•    لوله های انتقال آب سالم باشد.


راهکار هایی برای جلوگیری از تجمع املاح


علاوه بر تهیه پد های سلولزی از جای مطمئن و معتبر و داشتن برچسب گارانتی، توجه به یک سری نکات راجع به پد سلولزی گلخانه ضروری است از جمله:


1.    استفاده از آب هایی که املاح کمتر و دمای کمتری دارد. استفاده از مخازن آب زیر زمینی و عدم استفاده از کانال ها و آب های سطحی که حاوی مقادیر زیادی جلبک و مواد معلق و دمای بالایی است.
2.    شستشوی پد های سلولزی گلخانه را به موقع انجام دهید. تعویق در انجام این کار کارآیی و راندمان پد را کاهش می دهد. لازم به ذکر است؛ که عمر مفید پد سلولزی حدوداً 5 سال است.
3.    استفاده از آب هایی که املاح کمتری دارند.
4.    آب مخزن به صورت هفتگی یا هر دو هفته یکبار تعویض شود.
o    به عنوان مثال در یک روز گرم و خشک، آب با دبی 0.4 لیتر بر دقیقه می تواند از روی سطح پد سلولزی تبخیر شود که منجر به تشکیل رسوب بر روی پد سلولزی می شود.
o    راهکاری که برای این امر در نظر گرفته شده این می باشد که معمولاً پیشنهاد می شود که 1 تا 2 درصد حجم آب مخزن دوباره به گردش درآید و علاوه بر اینکه نمک ها رو شستشو می دهد، از طریق دریچه ای که روی لوله خروجی پمپ تعبیه شده خارج شود. این دریچه با افزایش سرعت حرکت آب باعث شستشوی هرچه بهتر نمک ها می شود. اما دقت داشته باشید که فشار زیاد آب باعث آسیب به بافت پد های سلولزی گلخانه می شود.
5.    با ریختن مستقیم آب بر روی پد سلولزی از رسوب ها جلوگیری می شود، همچنین شستشو با محلول سرکه و آب نیز توصیه می شود.
6.    پد سلولوزی بعد از مدتی ممکن است بوی نامطبوعی بدهد که نشان دهنده تجمع رسوبات بوده و نیاز به شستشو دارد.
7.    علف های هرز اطراف پد سلولوزی را از بین ببرید تا باعث گرفتگی سیستم نشوند.
8.    شستن زیاد پد سلولزی گلخانه ای باعث نرم شدن و از بین بردن ان ها می شود. شستشوی پد ها را به طور منظم و طبق برنامه زمانی مشخصی انجام دهید
از آنجایی که پد سلولوزی مرتب در تماس با آب هستند، امکان دارد پس از مدتی جلبک بر روی آن ها مشاهده گردد.


راهکار هایی جهت افزایش طول عمر پد سلولزی گلخانه ای و کاهش رشد جلبک


1.    اضافه کردن مواد ضد جلبک مانند محلول 1 درصد هیپوکلریت سدیم به آب مخزن جهت جلوگیری از رشد آن ها
2.    کنترل ph آب مخزن چرا که ph بالای 6 موجب نرم شدن پد های سلولزی می شود.
3.    قطع کردن سیستم آب و خشک کردن روزانه پد ها به مدت حداقل 4 ساعت
4.    جلوگیری از ورود هر گونه کود شیمیایی به آب سیستم
5.    پد سلولزی را دور از تابش نور خورشید نگه دارید. در صورت اجبار، سایبان روی پد سلولزی تعبیه کنید.
6.    نیم ساعت بعد از خاموش شدن سیستم خنک کننده تبخیری، فن ها را روشن کنید تا همه رطوبت موجود روی پد سلولزی را تخلیه کند، در نتیجه از رشد جلبک ها جلوگیری می شود.
7.    برای شستشوی پد سلولزی فشار آب بایستی ملایم باشد، فشار بالای آب باعث آسیب به بافت پد ها می شود.
8.    برای تأمین آب پد سلولزی در صورت امکان سعی کنید از آب شهری یا آب چاه با عمق زیاد که خنک هست استفاده کنید. آب های سطحی یا چاه های کم عمق به علت داشتن املاح معدنی و یا جلبک ها مناسب این کار نمی باشند و استفاده از این آب ها منجر به تجمع رسوبات در پد سلولزی می شود. اگر مجبور به استفاده از آب با املاح زیاد شدید هر هفته آب مخزن را تخلیه کنید.


نکاتی در مورد فن و پد گلخانه


•    بهترین فاصله پد و فن در گلخانه 51 متر و محدوده مطلوب 30 تا 60 متر می باشد. توجه داشته باشید که این فاصله نباید از 77 متر بیشتر باشد.
•    پد خنک کننده باید به وسعت کل یکی از دیوارهای جانبی یا انتهایی باشد تا هوای خنک به همه گیاهان برسد. (درصورتی که مساحت پوشال مورد نیاز بیش از دیوار جانبی یا انتهایی باشد، می توان پد گلخانه را بصورت زیگزاک قرار داد تا سطح بیشتری داشته باشد.)
•    ارتفاع پوشال باید همسطح یا بالاتر از ارتفاع گیاهان باشد تا گیاهان از هوای خنک بهره مند شوند.
•    درگذشته جنس پد گلخانه از تراشه چوب نجاری یا خرده چوب بود، ولی امروزه از مواد سلولزی دارای شیار عرضی استفاده می کنند. اخیرا در مناطقی مانند ملایر از سفال بجای پوشال استفاده می کنند. آغشته کردن سلولز در پد گلخانه با نمک های ضد زنگ، محلول های اشباع سخت کننده و عوامل مرطوب کننده باعث افزایش استحکام و دوام و خاصیت رطوبت پذیری پوشال می شود.

شرایط گلخانه استاندارد


ارتفاع منطقه از سطح دریا باید کمتر از 300 متر باشد. با افزایش ارتفاع از سطح دریا سرعت خروج هوا باید افزایش یابد. در ارتفاع بالاتر هوا رقیق تر و سبک تر است و باید حجم بالاتری از هوا در داخل گلخانه جابجا شود، تا اثر خنک کنندگی معادل ارتفاع پایین بدست آید.


•    همان طور که گفته شد بهترین فاصله بین پد و فن 30 تا 60 متر است. فاصله بیش از 60 متر باعث افزایش دمای بالاتر از حد مطلوب در گلخانه می شود. فاصله کمتر از 30 متر باعث کاهش سرعت جابجایی هوا در گلخانه و ایجاد حالت سرمای مطلوب در گلخانه می گردد. در فاصله کمتر بین فن و پد، اصطکاک هوا و مقاومت هوا بیشتر می شود. بنابراین، قدرت فن باید افزایش یابد تا بتواند هوا را از میان پد گلخانه ا عبور دهد که هزینه خنک کردن گلخانه را افزایش می دهد.
•    برای خروج هر 45.6 متر مکعب هوا در دقیقه از گلخانه یک متر مربع پد سلولزی نیاز است.
شایان ذکر است؛ که در مقابل پد های سلولزی، فن اگزاست گلخانه قرار می گیرد که این فن ها معمولا؛ در سایزهای 100 و 140 ارائه می گردد. تیغه های پره فن گلخانه اگزاست از جنس استیل می باشد تا در شرایط نامطلوب جوی دچار خرابی و زنگ زدگی نشود. فن گلخانه اگزاست دارای دو نمونه دمپر می باشد:
•    دمپر به صورت اتوماتیک
•    دمپر به صورت گریز از مرکز
استفاده از فن اگزاست (تهویه) در گلخانه، به نوع پوشش گلخانه، گیاهان کشت شده، آب و هوای مکان احداث گلخانه، زاویه تابش خورشید و عواملی نظیر این بستگی دارد. همچنین عملکرد فن اگزاست با سیستم پد سلولزی مرطوب سنجیده می شود که با توجه به آن می توان گفت که برای هر گلخانه چه تعدادی فن مورد نیاز است. اما بطور حدودی می توان گفت که به ازای هر 20 متر یک هواکش تهویه نیاز است.


پد سلولزی مدل ۵۰۹۰


در این مدل لایه های کاغذ پد های سلولزی با طول موج ۵ میلی متر بر روی هم قرار گرفته و یک زاویه ۹۰ درجه را درست کند به آن پد مدل ۵۰۹۰ می گویند .کاربرد پد سلولزی ۵۰۹۰ برای سیستم خنک کننده (کولر) در اماکن مسکونی،صنعتی،تجاری و عمومی می باشد.


در این مدل از پد گلخانه معمولاً یک پد کوچک را بر روی پد اصلی قرار می دهند دلیل این کار این استکه آب به صورت یکنواخت توزیع گردد و قسمتی بدون دریافت آب باقی نماند.در پد سلولزی مدل۵۰۹۰ میزان راندمان ۸۷ درصد می باشد.


پد سلولزی مدل ۷۰۶۰


دراین مدل کاغذها به طول موج ۷ میلی متر بر روی هم قرار گرفته و زاویه ۶۰ درجه را درست می کنند که به آن پد مد ۷۰۶۰ می گویند.مدل پد ۷۰۶۰ در مواقعی که سرعت خنک کردن مهم می باشد مورد استفاده قرار می گیرد
مثل پیش خنک کننده توربین های گازی ، مرغداری،گلخانه ها و انبار هادر پد سلولزی مدل۷۰۹۰ میزان راندمان ۸۷ درصد می باشد.


پدسلولزی مدل ۷۰۹۰


دراین مدل کاغذها به طول موج ۷ میلی متر بر روی هم قرار گرفته و زاویه ۹۰ درجه را درست می کنند که به آن پد مدل ۷۰۹۰ گفته می شود.پد مدل ۷۰۹۰ در دیواره مرغداری ها و گلخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد.در پد سلولزی مدل۷۰۹۰ میزان راندمان ۸۷ درصد می باشد.


برای خنک کردن گلخانه یا سالن مرغداری پدسلولزی بهتر است یا پوشال ؟


• مهمترین نکته میزان مصرف کمتر انرژی و راندمان بالا می باشد که پدسلولزی گلخانه به مراتب بهتراز پوشال عمل می کند.(قدرت خنک کنندگی پد سلولزی بیشتر است تا ۱۱ درجه سانتی گراد).
• طول عمر پد سلولزی به دلیل جنس وساختار آن از پوشال بیشتر است (جنس پد سلولزی از کاغذ کرافت که از درخت کاج ویا بامبو می باشد درست می شود
و استحکام به مراتب بالاتری نسبت به پوشال دارد و درصورت استفاده صحیح می شود تا ۵ سال ازپد سلولزی استفاده کرد).
• به دلیل جنس خوب پد سلولزی جذب آب بیشتری نسبت به پوشال دارد که باعث خنک شدن بیشتر محیط می شود.
• نگهداری آسان تر پد سلولزی گلخانه نسبت به پوشال.
• پد سلولزی گرد غبار کمتری را نسبت به پوشال وارد گلخانه می کند.
• تنوع ابعادی پد سلولزی نسبت به پوشال بیشتر می باشد.
• مقاومت بیشتر پد سلولزی در برابر رسوب گرفتن.
• در مناطق گرم سیر با هوای خشک پد سلولزی گلخانه کارآیی بهتری نسبت به پوشال دارد.

پد راه هایی برای افزایش عمر سلولزی

گلخانه پد سلولزی به دلیل تماس مداوم آن با آب ، احتمال تشکیل رسوب بر روی آن وجود دارد (وجود نمک در آب). در صورت فراهم کردن و اجرا کردن کارهایی می توان عمر پدها را افزایش داد(از ۳ تا ۵ سال عمرمفید پد سلولزی می باشد).


• حداکثر هر 3 هفته آب مخزن را عوض کنید
• کنترل و جلوگیری از ورود هرگونه ماده خارجی به آب (استفاده از فیلترها در ورودی آب)
• استفاده از آب با املاح کمتر (PH): کیفیت آب مورد استفاده در سیستم خنک کننده تأثیر بسیار مهمی بر عمر پد سلولزی دارد.متأسفانه ، در بعضی موارد از آب نمک در سیستم بازیافت آب و… استفاده می شود ، که باعث ایجاد لجن در پد ها می شود و در نتیجه شاهد افت کارایی سیستم خواهیم بود.

• استفاده از ضد رسوب هایی که دارای فسفات هستند در سیستم خنک کننده در مواردی مفید هست اما این را در نظر بگیرید که پس از برطرف کردن رسوب ها همان ضد رسوب ها باعث خوردگی پدهای سلولزی می شوند.
• گردش آب

• اگر سیستم خنک کننده را بیش از حد خاموش و روشن کنید ، لجن سریعتر روی پد می نشیند.
جلبک ها به طور کلی در محیط های مرطوب رشد می کنند.بهتر است هر 24 ساعت سیستم تأمین آب را خاموش کرده و اجازه دهید پد خشک شود.این باعث کاهش رشد جلبک ها در پد می شود.
• سیستم خنک کننده باید در جایی قرار گیرد که در معرض نور خورشید نباشد و یا حتما سایه ای برای سیستم ایجاد کند.
• سیستم خنک کننده را هر 6 ماه کاملاً خالی کنید و سلولزی پد ها را با استفاده از دستگاهی که به پد آسیب نرساند ، تمیز کنید.

بهتر است رسوبات از پد (با استفاده از برس پلاستیکی) پاک شود.


هنگام طراحی سیستم خنک کننده فن و پد به چه مواردی باید توجه کرد؟

• برای بسیاری از تولیدکنندگان ، محل نصب سیستم خنک کننده و نحوه طراحی سیستم خنک کننده همیشه باید در نظر گرفته شود.

برای استفاده بهتر از آن ، یکی از مهمترین نگرانی ها موارد زیر برای طراحی بهتر سیستم است:


• نکته اول ، دمای مورد نیاز گلخانه یا خانه و ... چند درجه سانتیگراد  هست؟
• میانگین دمای منطقه گلخانه شما در گرمترین ماههای سال و همچنین در سردترین ماهها چند درجه سانتیگراد است.همچنین اگر سطح رطوبت مانند مناطق جنوبی یا شمالی ایران خیلی زیاد باشد ، این سیستم خنک کننده به فعالیت شما پاسخ نمی دهد.

• شدت تابش نور خورشید به داخل ساختمان
• ارتفاع گلخانه از سطح دریا: هرچه محل گلخانه یا مرغداری بیشتر باشد ، تراکم هوا کمتر است.برای خنک سازی گلخانه یا مرغداری باید مقدار زیادی هوا را منتقل کنید ، اما ارتفاع آن کمتر است.حرکت هوا نیز کمتر است.

• تعداد بلوک های گلخانه را انتخاب کنید: پد سلولزی به صورت بلوکی عرضه می شود و عرض همه پد 60 سانتی متر است.

Write your own review
  • Only registered users can write reviews
*
*
  • Bad
  • Excellent
*
*
*