خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

آبپاش

آبپاش

   مرتب‌سازی محصولات:

  • پیش‌فرض
  • ارزان‌ترین
  • گران‌ترین
  • جدید‌ترین
  • پرفروش‌ترین
  • پربازدیدترین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

  فهرست مطالب

  آبپاش چیست؟

  آبپاش‌ها به عنوان یکی از پرمصرف‌ترین تجهیزات، جهت آبیاری و پاچش آب با متراژ بالا به حساب می‌آیند. این دستگاه به عنوان آخرین جز سیستم آبیاری بارانی و خروجی سیستم محسوب می‌گردند که وظیفه آبیاری درختان با مقیاس وسیع و با وسعت زیاد را بر عهده دارند. 

  کاربردهای آبپاش کشاورزی

  از کاربردهای اصلی انواع آب پاش می‌توان به مواردی همچون برطرف کردن نیازهای آبی گیاهان، آبیاری زمین‌های چمن، پخش و توزیع کودهای حل شده در آب و فرونشاندن گرد و غبار در پیست‌های اسب‌سواری اشاره نمود.

  انواع آبپاش

  گستره‎ی تولید آبپاش‌ها در ایران و کل جهان وسیع می باشد و به شکل‌های مختلف تولید می‌شوند. این تجهیز را  از لحاظ شکل ظاهری، جنس بدنه، کارایی و عملکرد، میزان دبی و پاشش پرتاب دسته‌بندی می‌کنند.

  تقسیم‌بندی از لحاظ شکل ظاهری

  بر اساس شکل ظاهری دستگاه‌های پاشش آب به صورت تک شاخه، دو شاخه یا چند شاخه تقسیم‌بندی می‌گردند.   

  آبپاش

  تقسیم‌بندی از لحاظ جنس بدنه

  از لحاظ جنس بدنه آب پاش را در انواع برنجی، آلومینیوم و پلاستیکی ( پلیمری) تقسیم‌بندی می‌نمایند. 

  تقسیم بندی از لحاظ شعاع پاشش 

  دستگاه‌های پاچش آب را بر اساس شعاع پاشش در انواع پاشش کم، متوسط و زیاد دسته‌بندی می‌نمایند.

  تقسیم بندی از لحاظ کارایی

  این دستگاه‌ها را بر اساس نوع کاربری در انواع ضربه‌ای یا چکشی، مخفی شونده، تمام دور یا تنظیم شونده تقسیم‌بندی می‌نمایند. 

  آبپاش ضربه‌ای (زراعی)

  مدل زراعی با مکانیزم ضربه‌ای کار می‌کند، که از آن با نام بارانی نیز یاد می‌شود. به این مدل آب پاش چکشی هم گفته می‌شود. 

  آب پاش‌های ضربه‌ای یا چکشی در دو نوع تمام دور و تنظیم شونده تولید شده و قابل استفاده هستند. این مدل بیشتر در مزارع و گاهی در فضای سبز هم کاربرد دارند. ولی مدل‌های دیگری هم وجود دارد که به صورت مخفی شونده بوده و بیشتر در فضای سبز، باغچه‌ها و زمین فوتبال کارایی دارند.

  آبپاش

  آبپاش مخفی شونده فضای سبز

  در زمین‌های چمن و فضای سبز برای زیبایی و آراستگی بیشتر از مدل‌های مخفی شونده استفاده می شود. به این دلیل که این مدل به صورت مخفی در زیر زمین کار گذاشته می شوند و موقع پاچش آب از زمین بیرون آمده و دوباره به حالت مخفی در می‌آیند. این دستگاه پاچش آب در فضای سبز و چمن، زمین های گلف و فوتبال کارایی زیادی دارند. این مدل هم همانند نمونه چکشی یا ضربه ای به دو صورت تمام دور و تنظیمی تولید می‌شوند. که در نوع تنظیم شونده نازل ها قابل تنظیم بوده و شعاع پاشش و حتی زاویه‌ی پاشش با تغییر نازل قابل تغییر می‌باشد.

  با تولید آب پاش‌های مخفی شونده فضای سبز و عرضه‌ی این مدل به بازار کشاورزی بسیاری از کشاورزان احساس رضایت‌مندی دارند. به این دلیل که در این سیستم پاشنده‌های آب به صورت مخفی زیر زمین می باشند و از آسیب‌ها و احتمال دزدیده شدن در امان هستند. مورد بعدی که می‌توان به آن اشاره کرد اینست که در نمونه ضربه‌ای باید در هر فصل زراعی آبپاش‌ها روی زمین توسط کشاورز راه اندازی شود، که هم زمان زیادی باید صرف راه اندازی و جمع کردن سیستم شود و هم اینکه استهلاک و لوازم نصب در اثر باز و بسته شدن زیاد شده و عمر آن‌ها کم می‌شود. بنابراین اینطور می‌توان نتیجه گرفت که سیستم آبیاری ثابت زیرزمینی برتری خاصی نسبت به آبیاری ضربه‌ای رو زمینی دارد.

  آبپاش مخفی شونده فضای سبز

  انواع آبپاش بر اساس عملکرد

  مکانیزم ضربه ای یا چکشی

  مدل ضربه‌ای به صورت تک نازل، دو و سه نازله می‌باشند. این نوع از آبپاش‌ها به دو دسته ی تمام دور و تنظیم شونده تقسیم‌بندی می‌شوند. مدل ضربه‌ای همان‌طور که از اسمشان پیداست به این صورت می‌باشد که یک صفحه فنزی دارند، که به آبی که از نازل خارج می شود، ضربه زده و باعث پخش آب و توزیع یکنواخت آب بر روی گیاه می‌شود. در مدل تنظیم شونده این صفحه فنری تا حد مشخصی چرخیده و آبیاری صورت می‌گیرد و دوباره به حالت اول بر می‌گردد. ولی در مدل تمام دور چرخش فنر و پاشش آب به صورت کامل و 360 درجه صورت می‌گیرد. انتخاب آبپاش ها بستگی بسیاری به دبی و فشار آب دارد. 

  آبپاش ضربه ای

  مزیت آبیاری با آبپاش بارانی یا ضربه‌ای

  از مزیت‌های مهم آبپاش بارانی می‌توان به مواردی همچون افزایش رشد محصولات، جلوگیری از رشد علف‌های هرز،  توزیع سموم و کودهای محلول در آب و آبیاری آسان در زمین های دارای پستی و بلندی اشاره نمود. هچنین با بکارگیری آب پاش می‌توانید بسیار سریع و آسان محصولات را آبیاری نموده و از هدر رفت آب نیز جلوگیری نمایید. 

  آب پاش بارانی

  مکانیزم آبپاش فضای سبز

  در سیستم آبیاری با مدل مخفی شونده فضای سبز، خود آب پاش و لوله های اتصال در زیر زمین دفن می شوند و با علف‌های اطراف و روی زمین استتار می‌شوند. این دستگاه‌ها دارای پاپ آپ می‌باشند که با روشن شدن سیستم و به جریان افتادن فشار زیاد در سیستم، باعث می شود که پاپ آپ بالا آمده و آبیاری انجام شود.  بعد از اتمام آبیاری و خاموش شدن سیستم و برداشته شدن فشار از پشت آن، پاپ آپ به حالت اولیه باز می‌گردد.

  آبپاش

  نحوه نصب آبپاش ها

  برای نصب تمامی آبپاش‌ها باید از پایه ی آن که به آن رایزر گفته می شود، استفاده کرد. اما توجه داشته باشید که برای مدل‌های بارانی و ضربه ای رایزر روی زمین نصب می شود و توسط قلاب و بست داخل شیرخودکار قرار گرفته و سفت و آب بندی می شود. در نمونه مخفی شونده رایزر داخل زمین کار گذاشته می شود.

  آبپاش

  عوامل موثر بر شعاع پاشش و نحوه انتخاب آبپاش

  آبپاش ها باید طوری قرار بگیرند که در عین حال که شعاع مناسب پاچش دارند، مقدار پاشش آنها با آبپاش یا شیرخودکار مجاور خود همپوشانی داشته باشد. اگر مشکل عدم یکنواختی پاشش در دستگاه وجود داشت، باید به فشار آب که به سیستم وارد می شود توجه کنید. یکی از عوامل تاثیرگذار در پاشش، فشار شبکه است. چون آبپاش‌ها در فشارهای مختلف پاشش متفاوت دارند. خصوصیات خود دستگاه هم در شعاع پاشش آبپاش تاثیر دارد. یعنی اندازه نازل خروجی آب و تک یا چند نازله بودن آن بستگی دارد.

   از طرفی می بایستی آبپاش کشاورزی انتخابی با ابعاد زمین متناسب باشد. اگر شعاع پاشش بیشتر از مقدار مناسب باشد روناب ایجاد می شود و اگر کمتر از مقدار مناسب باشد باعث غیر یکنواختی و عدم آبیاری کافی به گیاهان می‌شود. برای آبیاری گوشه‌های زمین کشاورزی معمولا از مدل‌های تنظیم شونده و برای آبیاری بقیه نقاط، از مدل‌های تمام دور استفاده می‌شود.

  آبپاش

  نکات ایمنی و نگهداری آبپاش ها

  • این دستگاه‌ها را باید دوره‌ای بازدید و در صورت نیاز سرویس کرد.
  • اگر آبپاش در چرخش مشکل پیدا کرد باید فشار سیستم رو چک کرد.
  • در فصل سرد سال توجه داشت که آب داخل آب پاش یخ می زند و کار نمی کند.
  • برای رفع گرفتگی دستگاه، نباید از اجسام تیز استفاده کرد.
  • در هنگام نصب آب پاش باید از نوار تفلون و واشر استفاده کرد و به خوبی آب بندی کرد.
  • در مناطق بادخیز نباید از مدل بارانی استفاده کرد. چون باد باعث عدم یکنواختی پاشش می‌گردد.

  قیمت انواع آب پاش کشاورزی

   قیمت انواع آبپاش کشاورزی بر اساس برند دستگاه، نوع مدل، جنس بدنه، شعاع پاشش و دبی آب پاش تعیین می‌گردد. 

    مرتب‌سازی مقالات:

   • پیش‌فرض
   • جدید‌ترین
   • پربازدیدترین
   • بیشترین امتیاز

    جدید‌ترین مقالات:

   مشاهده مقالات بیشتر
   دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
   کاربر میهمان

   تایید و ارسال
   انصراف
   دیدگاه کابران:
    نمایش دیدگاه‌های بیشتر