خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

آبپاش بارانی چیست?

فهرست مطالب

باغی بزرگ را تجسم کنید که در آن از انواع گیاهان و درختان دارید و یا شاید در میانه باغی که تجسم کرده ‌اید، از محوطه بزرگ و سرسبزی برخوردار هستید. شاید هم بخواهید یک فضای سرسبز و بزرگ شهری را در نظر داشته باشید. در این بین چرا نباید صحبتی از یک مزرعه بزرگ همراه با پرورش گیاهانی مفید کرده باشیم؟! برای آنکه تمام این فضا های سرسبز را داشته باشید، لازم است تا در همه حال گیاهان موجود در فضا هایمان را آبیاری کنیم. مانند آبیاری بارانی که روش مدرن امروزی است. برای آن که در آبیاری بارانی موفق باشید، لازم است تا از تجهیزی با نام آبپاش بارانی استفاده کنید. 
آبپاش بارانی چیست?
 آبپاش بارانی چیست؟ آبپاش بارانی می ‌تواند تمام گیاهان موجود در فضای سرسبز ما را به یک اندازه آبیاری کند. همراه با آبپاش بارانی می توانیم از منابع محدود آبی، حداکثر استفاده را ببریم و از سویی دیگر همراه با این تجهیز ساده به نوعی در مصرف آب و انرژی حداکثر صرفه ‌جویی را حاصل آوریم. جدا از همه این موارد، یک آبپاش بارانی می تواند فضایی شبیه به باران را در سطح باغ و مزرعه ما تداعی کند. اتفاقی که در زیبایی های آن بسیار می توان گفت؛ اما همین شبیه سازی باران در سطح باغ و مزارع در نهایت باعث رشدی یکنواخت برای تمام گیاهان خواهد شد.حال لازم است تا بررسی کنیم که این آبپاش بارانی دقیقا چیست؟ انواع آبپاش کدامند؟ برند های مطرح در عرصه تولید این محصول چه نامی دارند؟ و در نهایت همراه با بازار این محصول چه هزینه هایی متوجه شما که می خواهید آن را تهیه کنید خواهد شد؟ 

آبپاش چه کاری در مزارع انجام می دهد؟

 آبپاش بارانی تجهیزی است که قرار است آب تحت فشار را همراه با عبور از روزنه هایی خیلی ریز در نازل ها و یا افشانک هایی به شکل قطره هایی پودری شکل در آورده و در نهایت این قطرات بسیار ریز را به حالتی بارانی شکل بر سطح گیاهان اطراف خود پخش کند. این روشی است که باعث ایجاد یک نظم یکنواخت در آبیاری تمام گیاهان مزرعه خواهد شد.آبپاش مزارع و یا باغات و شاید هر مدل دیگری تمام این عملیات را تحت تاثیر قدرت خود آب تحت فشار انجام خواهد داد. سیستم مکانیکی در نظر گرفته شده برای انواع آبپاش به گونه ‌ای است که می ‌تواند تحت تاثیر مستقیم فشار سیال، شرایط تبدیل آن به قطرات ریز بارانی شکل را حاصل آورد و در نهایت این قطرات را به مانند باران در فضای اطراف خود پخش کند. 

انواع آبپاش کدامند؟

 آبپاش ها را براساس ساختار مکانیکی ای که دارند دسته بندی می کنند. برای این منظور در یک نگاه کلی می توان انواع آبپاش بارانی را در دو دسته بندی قرار داد. -        آبپاش ضربه ای-        آبپاش مخفی شونده هر کدام از انواع آبپاش بارانی بنا به دلیل خاصی طراحی شده است. لذا لازم است با توجه به شرایط محیط باغ و مزرعه از آنها استفاده شود. برای شما که می خواهید فضا های سبز مورد نظر خودتان را به ترتیبی مناسب همراه با آبیاری بارانی داشته باشید، لازم است تا در انتخاب انواع آبپاش بارانی نهایت دقت را به عمل آورید. به این ترتیب ضرورت دارد تا با در نظر گرفتن نوع گیاه، فضای مورد نظر، سطح زیر کشت، مقدار منابع آبی، فشار آب و... انتخاب دقیق خود را از انواع آبپاش انجام دهید. 
آبپاش بارانی چیست?
 آبپاش ضربه ای البته در این بین همراه با انواع آبپاش بارانی در سطح بازار ها متوجه حضور پررنگ برند های گوناگونی خواهید شد. نمونه هایی مانند آبپاش هانتر و یا آبپاش رین از بهترین های بازار های داخلی هستند. قاعدتاً در زمان خرید انواع آبپاش بارانی، مقوله قیمت آبپاش تصمیم شما را رها نمی کند. چرا که برای فضا های بزرگ کشاورزی و یا باغات و شاید فضا های سبز لازم است تا از تعداد قابل توجه آبپاش بارانی استفاده شود. در چنین حالتی است که یقیناً قیمت آبپاش اهمیت خودش را نشان می ‌دهد. دقت کنید که هرگز کیفیت و کارایی این محصول مهم را فدای صرفه جویی هایی اندک در هنگام خرید نکرده باشید. با این همه می ‌خواهیم تا شما را با انواع آبپاش بارانی اندکی بیشتر از آنچه می دانید آشنا کنیم. 

آبپاش ضربه ای چگونه تجهیزی است؟

 آبپاش ضربه ای تقریباً همراه با اولین ایده های ساخت این گونه تجهیزات طراحی شده است. ایده هایی که می خواهد تا آب را در سطح مزارع به شکل یکنواختی توزیع کند. برای این منظور به جای آنکه از روش غیر معقول غرقابی بهره ببرد، سعی دارد تا با خلق یک سیستم لوله گذاری ساختار یافته در سطح مزارع همراه شود. لوله هایی که قرار است آبی تحت فشار را جا به جا کنند و در نهایت این آب تحت فشار لازم است تا به شکل یکنواخت توسط گیاهان مورد استفاده قرار گیرد.به این ترتیب قطعه ای با نام آبپاش ضربه ای را در انتهای هر لوله نصب می ‌کنند. آب تحت فشار به حالتی فوران گونه از این آبپاش بارانی خارج می ‌شود؛ اما تحت عملکرد یک اهرم مکانیکی که آن نیز از طریق نیروی خود آب تامین خواهد شد، حالتی بارانی به خود می‌ گیرد. به این صورت که این قطعه مکانیکی اهرمی شکل، به ترتیبی که قابل تنظیم است، به شکلی متوالی بر سطح جریان پاشش گونه آب ضرباتی وارد خواهد کرد. این ضربات در عمل فضایی بارانی شکل را حاصل خواهد آورد. به این دلیل است که این نوع را با عنوان آبپاش ضربه ای می شناسند. عمده مصرف آبپاش ضربه ای در سطح مزارع می باشد. به همین دلیل گاها در سطح بازار و یا کشاورزان از آن با نام آبپاش مزارع نیز یاد می ‌کنند. 

آبپاش مخفی شونده برای چه فضا هایی است؟

 همه فضا های پوشیده از گیاهان که در غالب مزارع کشت محصولات کشاورزی نمی باشد، در این بین فضا هایی هستند که قرار است همراه با گیاهان زیباسازی شوند و یا به ترتیبی از حضور گیاهان استفاده ‌هایی شده باشد. مانند زمین های ورزشی که سراسر پوشیده از چمن هستند و یا محیط های باغ های خانگی و یا فضا های سبز شهری که همگی با هدف خلق محیطی زیبا همراه با گیاهان احداث می ‌شوند. 
آبپاش بارانی چیست?
 آبپاش مخفی شونده برای آبیاری بارانی چنین فضا هایی لازم است تا آبپاش بارانی به شکل دور از نظر مورد استفاده قرار گیرد. برای این منظور از انواع آبپاش مخفی شونده استفاده می کنند. آبپاش مخفی شونده طرح اجرایی عکس آبپاش های ضربه ای را دارد. به این ترتیب که غالباً قبل از احداث فضا های سرسبز، لوله ‌های حمل آب نصب خواهند شد. لوله هایی که هر کدام قرار است همراه با یک آبپاش مخفی شونده باشند. در این صورت در زمانی که نیاز به آبیاری نیست، سیستم آبپاش بارانی کاملاً پنهان در بطن گیاهان باغ حضور دارد. در صورت نیاز به آبیاری تنها آبپاش مخفی شونده است که سر از جای پنهان خود درآورده و عملیات آبپاشی را آن هم به شکل بارانی انجام خواهد داد.چنین سیستمی برای نصب در فضا هایی مانند زمین های پوشیده از چمن، زمین های گلف و فوتبال، ساخت مناظر و فضا های باغ های خانگی کاربرد دارد. 

مزایای استفاده از آبپاش بارانی

 o      همراه با انواع آبپاش بارانی می توانید از یک جریان آبیاری کاملاً یکنواخت بهره مند شوید.o      افزایش راندمان در بهره ‌گیری از منابع محدود آب شیرین.o      توانایی پوشش زمین های بیشتر زراعی حتی در فواصل بسیار دورتر از منابع آب.o      آبیاری بهتر زمین ها همراه با تغییرات ارتفاع.o      کاهش تراکم آفات گیاهی و علف های هرز در سطح مزارع و یا باغات.o      توزیع آسان کود های شیمیاییo      و... استفاده از آبپاش بارانی در بطن یک سیستم مدرن آبیاری در دنیای امروز که منابع آبی آن هر روز کمتر و محدودتر می شوند، یک امر ضروری است. خصوصاً در محیط های گرم و خشک که سطح تبخیر آب بسیار بالا است. وقتی آب را در لوله ‌های انتقال جا به جا می کنیم، این اطمینان وجود دارد که هیچ آبی تا زمانی که در پای گیاهان ریخته می شوند، تحت اثر گرمای آفتاب بخار نخواهد شد. به این ترتیب همراه با یک سیستم ساده ی لوله گذاری در سطح باغ و مزرعه همراه با یک آبپاش بارانی ساده می توانیم راندمان مصرف آب بسیار بالایی را تولید کنیم. اتفاقی که برای سرزمین های خشکی چون ایران یک امر حیاتی خواهد شد. 
آبپاش بارانی چیست?
 مزایای استفاده از آبپاش بارانی

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر