خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

آبیاری اتوماتیک

فهرست مطالب

داشتن یک سیستم آبیاری اتوماتیک یعنی کمک به خود و دیگران از طریق حفظ منابع آبی، کاهش هزینه ها، بالا بردن راندمان و بهره گیری از محیطی زیباتر و سالم تر در محل زندگی و محل کار. یک مجموعه خودکار آبیاری وظیفه آبرسانی به گیاهان را به جای انسان به عهده می گیرد.اغلب مردم یکی از دلایل زیر را درباره لزوم داشتن یک چنین سیستمی به عنوان دلیل اصلی خود بیان می کنند:•    خلاص شدن از کشیدن شیلنگ آب از این سو به آن سوی حیاط.•    سخت بودن جمع کردن شیلنگ بعد از آب دادن به گل ها.•    گیر کردن شیلنگ  زیر لاستیک ماشین ها و… .ولی دلایل بهتر و مهمتری از این عناوین وجود دارد که ما را مجاب می کند از این فناوری در زندگی روزمره خود استفاده کنیم. در این مطلب ضمن اشاره به این دلایل، از مزایا و معایب داشتن یک سیستم آبیاری اتوماتیک قطره ای و همچنین ابزارهای مورد نیاز برای راه اندازی آن صحبت خواهیم کرد.

چند پیشنهاد برای خرید تایمر آبیاری

با توجه به اینکه به تایمر تک خروجی یا دو خروجی احتیاج دارید توصیه می کنیم یکی از موارد زیر را بررسی و تهیه کنید. مجموعه زهکش همواره سعی می کند نسبت به معرفی بهترین ها در زمینه کاری خود (آبیاری اتوماتیک و هوشمند) کوشا باشد. لذا محصولات معرفی شده در این بخش از نظر کیفیت و کارآیی مورد تأیید این وبسایت هستند. همه تایمرهای ذکر شده از سابقه خوبی در عملکرد و همچنین کسب رضایت مشتریان برخوردار هستند.

مزایای به کارگیری آبیاری اتوماتیک

1- دقت بالا در میزان آبیاری و پرهیز از بروز خطای انسانی

بر خلاف تصور عموم، آب دادن به گیاهان، گل ها و گلدان ها و درختان نیاز به محاسبه میزان آب و همچنین زمان آب دادن دارد. در اکثر مواردی که گل ها و گیاهان آپارتمانی و یا درختان میوه باغ ها از بین می روند، عامل اصلی این نابودی عدم رعایت این دو نکته ساده است.با استفاده از یک سیستم آبیاری هوشمند هم از تنش آبی در اثر کم یا دیر آب دادن جلوگیری می شود و هم از حجم آب زیاد یا دفعات آب دادن زیاد که باعث خفگی ریشه گیاه یا پوسیدن آن می شود اجتناب می کنیم. همچنین تنظیم زمان ثابت و منظم برای آب دادن به گیاه هم در رشد بهتر و هم در کیفیت این رشد بسیار تأثیرگذار است. واضح است که ایجاد این نظم توسط یک سیستم آبیاری اتوماتیک و خودکار بسیار کاراتر از انجام آن توسط نیروی انسانی است. 
آبیاری اتوماتیک
 

2- رفع نگرانی از آبیاری گلدان ها در هنگام مسافرت

در گذشته برای حل این مشکل از دوستان، اقوام و یا همسایگان در خواست می کردیم که با قبول مسئولیت گل های ما را در نبود ما آبیاری کنند. در این روش باستانی باید کلید منزل را در اختیار این افراد خیر قرار می دادیم. اینکه آیا کاملاً از این کار راضی بودیم یا نه و آیا به فرد مورد نظر تا چه حد اطمینان داشتیم یک طرف قضیه بود و طرف دیگر این بود که آیا ایشان به درستی این مأموریت را انجام می دادند یا خیر. بپذیریم که دوره این کارها، مثل خیلی از کارهای سنتی و غلط، گذشته است. با نصب یک پک آبیاری اتوماتیک هم خودمان و هم نزدیکانمان را از دردسر رها کنیم.نگران بی آب ماندن گلهای خود هنگام مسافرت نباشید

3- حل مشکل آبیاری باغ و ویلاها

معمولاً باغ هایی که برای استراحت، تفریح یا آرامش در نظر گرفته می شوند خارج از شهرهای محل سکونت افراد هستند. همچنین ویلاها نیز یا خارج از شهر و در یک محل خوش آب و هوا قرار دارند و یا به طور کلی در استانهایی مثل استانهای شمالی کشور ساخته می شوند. رسیدگی روزانه به درختان میوه، گل ها و فضای سبز این مجموعه ها و آبرسانی به آنها معمولاً از عهده ما خارج است. اینجاست که یک سیستم آبیاری اتوماتیک باغ به بهترین شکل این نیاز را رفع می کند.

حل مشکل آبیاری درختان و گیاهان باغ ها و ویلاها

موارد دیگری مثل صرفه جویی در زمان، صرفه جویی در مصرف آب و کاهش هزینه نیروی انسانی از دیگر مزایای استفاده از این فناوری است که به نظر اینجانب حتی مهمتر از موارد ذکر شده قبلی هستند. به خصوص در مورد مصرف آب و بحران کم آبی.در زمان نگارش این مطلب (مرداد 99) شاهد قطعی آب به صورت یک روز در میان و هر بار به مدت 12 ساعت در شهر تبریز هستیم! این در حالی است که تبریز یکی از کلانشهرهای ایران با جمعیت بالا است که از قطب های صنعتی کشور به شمار می رود و قطع آب در این شهر لطمه بزرگی به زندگی تعداد زیادی از خانواده های این شهر می زند. در نظر داشته باشیم که این شهر در منطقه ای کوهستانی قرار دارد که نسبت به اکثریت مناطق جغرافیایی ایران از نظر منابع آبی غنی تر است.مسأله بحران آب و کم آبی را جدی بگیریم. شاید امروز نوبت ما باشد که از قطع آب به دلیل مصرف بی رویه در عذاب باشیم ولی فردا نه اینکه نوبت سایر شهرها و روستاهایمان باشد، بلکه همه باهمدر این گرفتاری بزرگ سهیم خواهیم بود. استفاده از یک مجموعه آبیاری اتوماتیک یکی از راههای مؤثر در حل این معضل است.

معایب آبیاری اتوماتیک

با توجه به اینکه رشته تحصیلی اینجانب، هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد، “مهندسی آبیاری و زهکشی” بوده است، در مورد مزایا و معایب سیستم های آبیاری مطالب بسیاری را خوانده و می خوانم. فعلاً عیب بزرگی که بتوان عنوان کرد تا ما را از به کار گرفتن این فناوری منصرف کند ندیده ام که قانع کننده هم باشد. 
آبیاری اتوماتیک
 هزینه نصب اولیه تنها موردی است که در همه مطالب به آن اشاره می شود که بعید می دانم بتوان به عنوان معایب از آن اسم برد. چرا که اولاً این هزینه انصافاً کم و معقول است و ثانیاً در مقایسه با مزایایی که برشمردیم، بسیار مقرون به صرفه و سود ده هم است.در حال حاضر شاید هزینه نهایی نصب یک مجموعه آبیاری اتوماتیک باغچه برای چند گلدان و گل و یا درختان و گیاهان یک باغچه معمولی خانگی با ابعادی در حدود 20 متر مربع، کمتر از 1 میلیون تومان است. این هزینه در مقایسه با قیمت بیشتر فناوریهای زندگی روزمره ما، که اغلب هم غیر ضروری هستند، مبلغ ناچیزی است.

ابزارهای مورد نیاز برای اجرای یک سیستم خودکار آبیاری

برای نصب و راه اندازی یک سیستم آبیاری اتوماتیک خانگی ساده به این وسایل نیاز دارید:1.    کنترلر یا تایمر آبیاری2.    لوله آبیاری قطره ای3.    قطره چکان(این لیست برای اجرای یک سیستم آبیاری قطره ای خانگی است. در سیستم آبیاری بارانی و استفاده از آبپاش ها قضیه کمی متفاوت تر است ولی اصل موضوع همان است. در روش بارانی به جای قطره چکان ها از آبپاش ها استفاده می شود که خود شامل انواع مختلفی هستند. آبپاش ها یا مخفی شونده هستند و یا ضربه ای. این دسته بندی هم به زیردسته های دیگری تقسیم می شوند که در مطلب مربوط به آبیاری بارانی در موردشان به تفصیل صحبت خواهد شد.) با توجه به نیاز خود برای آب دادن به گیاهان، چه از نظر مساحت فضای سبز خود و چه از نظر تنوع گیاهان، باید یک تایمر آبیاری اتوماتیک یا یک کنترلر آبیاری تهیه کنید. این تایمر را مستقیماً می توانید به شیر آب وصل کنید و لوله آبیاری خود را به سر دیگرش متصل کنید. هر جا که لازم بود قطره چکان ها را روی لوله آبیاری قطره ای خود نصب کنید. با اجرای این روش ساده و در عین خال مؤثر خیال خود را از آب دادن به گیاهان خود برای همیشه راحت کنید.

ابزارهای ساده و ارزان برای راه اندازی یک سیستم آبیاری اتوماتیک

برای نصب یک سیستم آبیاری اتوماتیک گلدان ها و گیاهان آپارتمانی خانگی به هیچ وجه به نیروی متخصص و یا اکیپ نصب و راه اندازی و پشتیبانی نیاز ندارید. مگر اینکه برای یک مجموعه وسیع و نیازمند تجهیزات گسترده و در سطح کلان به این سیستم ها احتیاج داشته باشید. کافی است به قول معروف کمی دست به آچار باشید و از قوه تخیل و طراحی خود برای زیباتر کردن محیط زندگی تان استفاده کنید.

کاربرد تایمر شیر آبیاری اتوماتیک

اگر یکی از علاقه مندان پرورش گل و گیاه هستید، دیگر نگران آبیاری منظم گیاهان خود نباشید. با استفاده از تایمر تمامی گیاهان خود را به صورت خودکار آبیاری کنید. در واقع به کمک این تایمر، گل و گیاهان باغچه و آپارتمان، باغ و ویلای خود را بدون نیاز به حضور کسی آبیاری کرده و شادابی را به آنها هدیه دهید. روش کار به این صورت است که تایمر شیر آب (آبیاری اتوماتیک) به شیر آب حیاط و شیرهای خانگی متصل می شود و نیازی به تهیه سرشیر جداگانه ندارد. با استفاده از این دستگاه به راحتی این امکان را دارید که زمان و فواصل آبیاری را تنظیم کنید. در واقع با تنظیم برنامه ای دلخواه، آبیاری را روزی یکبار، یک روز در میان، یا هفته ای یکبار و دیرتر به طور خودکار انجام دهید. همچنین به کمک این محصول، مدت زمان آبیاری نیز قابل تنظیم است. برای مثال برحسب نیاز گیاه، آبیاری را به مدت یک دقیقه، پنج دقیقه یا بیشتر تنظیم کنید.

آبیاری اتوماتیک

هزینه سیستم های اتوماتیک آبیاری :

درست است که استفاده از تجهیزات هوشمند هزینه ای مازاد را بر سیستم تحمیل می کنداما متعاقباً از سوی دیگر برخی هزینه ها را کاهش می‌دهد.در طرح هایی که پیش از این اجرا شده اند و نیاز به بهسازی دارنداین هزینه با افزایش راندمان محصول و کاهش هزینه های محصول توجیه اقتصادی پیدا می‌کند.اما در طرح هایی که سیستم آبیاری اتوماتیک تحت فشار هنوز در انها اجرا نشده استفاده ازسیستم های هوشمند علاوه بر بسیاری از مزایا حتی هزینه تمام شده سیستم را کاهش می‌دهد.

ایمنی سیستم اتوماتیک آبیاری :

یکی از مواردی که جزو موانع موجود در سیستم های اتوماتیک آبیاری به شمار می آید بحث ایمنی است.در بسیاری در مزارع امکان دزدیده شودن تجهیزات وجود دارد ،اما می توان با به کار بردن باکس های مخصوص مخافظتی از سرقت جلوگیری نمود.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر