خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

آشنایی با اره بنزینی چوب بری

فهرست مطالب

امروزه برای کارهای باغبانی و برش چوب از اره های برقی و موتوری استفاده زیادی می شود. چنانچه شما هم جزو افرادی می باشید که در زمینه   باغبانی و برش چوب فعالیت دارید، حتما با این ابزار و کاربرد آن آشنا خواهید بود. اره موتوری یکی از ابزار های مفیدی می باشد که در باغبانی و صنایع مختلف بسیار کاربردی بوده و از آن استفاده زیادی می شود. با استفاده از این ابزار کارآمد می توان  در صنعت باغبانی با بهره گیری از تیز بودن و کارساز بودن دستگاه مورد نظر می توان هر گونه چوب و تنه مستحکمی را به راحتی از میان برد.

حتی اگر یکی از فعالان حیطه صنایع مشاغل مرتبط با باغداری، جنگل‌ها و چوب ‌بری نباشید، اما قطعا چند باری اره درخت ‌بر بنزینی یا برقی را در تلویزیون مشاهده کرده اید  و در شرایطی شاهد آن بوده‌اید که یک بازیگر به جهت ترس و ارعاب آن را در دست گرفته است.

اگر چه این وسیله بسیار کاربردی می باشد اما استفاده از آن در فیلم‌هایی با تم ترسناک اصلاً اتفاقی نبوده است ؛ اره درخت‌ بر بنزینی واقعاً یک وسیله قدرتمند و ترسناک می باشد. ولیکن کار با این وسیله قوی و کاربردی به آن سادگی که در فیلم‌ها به نظر می‌رسد نمی باشد.

وجود نظر های  غیرمنطقی که از روی بی اطلاعی می باشد سبب شده که افراد نسبت به اره درخت‌بر بنزینی ذهنیت های متفاوتی داشته باشند که همین امر سبب شد تا در یک یادداشت اجزای مختلف، نحوه عملکرد و تفاوت آن با اره برقی را به طور جامع  توضیح دهیم .

پس اگر شما نیز یکی از افرادی هستید که خواهان دستیابی به اطلاعات علمی و دقیقی در مورد اره درخت‌بر بنزینی می باشید توصیه داریم که تا انتها با متن همراه باشید. ما به دور از درگیر شدن در اطلاعات صرفاً علمی تلاش مینماییم تا آنچه که نیاز هست  را به بیانی ساده و قابل فهم برای عامه مردم شرح دهیم.

لازم به ذکر است که قدرت اره زنجیری بنزینی با حجم موتور و سی سی مشاهده می شود. هر چه این عدد بیشتر باشد، موتور قدرت بیشتری دارد، اما حجم بیشتر به معنی وزن بیشتر هم می باشد. مناسب ترین حجم اره بنزینی از 24 سی سی تا 46 سی سی هست.شناخت اره درخت‌بر بنزینی با این یادداشت بسیار ساده‌تر از آنچه که در ذهن دارید  خواهد بود. شناختی که می‌ تواند در هنگام خریداره بنزینی چوب ‌بری تا حد زیادی کمک نماید.

اره موتوری چوب‌ بری و فلسفه عملکرد آن

قبل  از ارائه توصیف کامل از ساختار و نحوه عملکرد، بد نیست تا نگاهی به فلسفه عملکرد اره درخت‌بر بنزینی داشته باشیم تا با یک تصویر کلی ذهنی، درک دقیق‌تری از نحوه عملکرد اجزا داشته باشیم. در اره درخت‌بر بنزینی از قوای محرکه یک موتور کوچک برای چرخاندن یک زنجیر استفاده می شود.

شکل ظاهری  این زنجیر دارای تیغه‌های با جهت‌گیری خاص بر جدار خارجی خود می باشد و با گردش زنجیر که مقارن با حرکت این تیغه ها در خط راست هست، توان برش اره درخت‌بر بنزینی ایجاد خواهد شد. برای برش هر مقطعی، تنها لازم است تا مقطع مورد نظر در راستا و در تماس با زنجیر و تیغه‌ها قرار گیرد.

همچنین اصطکاک و کشیده شدن مداوم و مکرر تیغه‌ها به سطح مقطع جسم، به عنوان مثال درخت، سبب بریده شدن آن می گردد. این فلسفه عملکرد یک اره درخت‌ بر بنزینی می باشد به این صورت  که ایده کلی آن بر همین مبنا صورت گرفته است.

اما اینکه این ایده چگونه و با چه ساختاری عملی خواهد شد را در ادامه متوجه می شوید. در تعریفی که به علت شناخت اره درخت‌بر بنزینی ارائه خواهد شد، یک وسیله مکانیکی یا الکترومکانیکی(در مدل‌های برقی) می باشد که قابل حمل هست و یک اپراتور به کمک آن امکان برش دارد.این وسیله در طیف وسیعی از مصارف و کاربردها به کار گرفته خواهد شد اما نقطه اشتراک تمام این اهداف و کاربردها، قطع و برش چوب می باشد.

پیشینه تاریخی اره درخت ‌بر بنزینی

اره درخت ‌بر بنزینی در شکل شمایل امروزی آن دارای سابقه تاریخی نیست و منحصر به دنیای مدرن می باشد ولی ریشه و اساس اره درخت‌ بر بنزینی امروزی مربوط به  سال 1905 می باشد. در سال 1905 ساموئل جی بنس که ساکن شهر سان‌فرانسیسکو آمریکا بود، با مطرح کردن یک ایده و طراحی جدید، همه ی اره‌هایی که تا آن روز سابقه تاریخی داشتند اما همواره تنها به شکل دستی استفاده میگردیدند را به دنیای جدیدی وارد کرد.

اولین بار ساموئل در هنگام برش درختان عظیم‌الجثه "رد وود" بود که احساس نیاز به یک اره با قوای محرکه‌ای غیر از ماهیچه‌های انسان را حس کرد و این نیاز، به مادر اختراع اره درخت‌بر بنزینی بدل گردید.البته اره او شباهت زیادی به آنچه که ما امروز تحت عنوان اره موتوری می دانیم  ندارد. تأمین نیروی ارخ ساموئل توسط منبع خارجی صورت می گرفت  و ابعاد بزرگ آن عملاً وسیله را غیرقابل حمل و جابجایی کرده بود.

آشنایی با اره بنزینی چوب بری

تنها نکته برجسته در مورد این اره، ایده بکارگیری قوای محرکه برای برش چوب بود. این ایده تقریباً تا سال 1918 بدون هیچ تغییر خاصی استفاده می شد اما در این سال، وسیله‌ای که ما امروزه به عنوان اره درخت‌ بر بنزینی می‌شناسیم اختراع گردید. جیمز شند کانادای پا را یک قدم فراتر نهاده و با ارتقا اره ساموئل فصل جدیدی را برای بر کاربری این وسیله باز نمود.

اما در این بین پروسه تولید انبوه وسیله  زمان بر گردید و در نهایت شند کانادایی، امتیاز تولید محصول خود را به کمپانی آلمانی فستو واگذار نمود. پس از این بود که اره درخت‌بر بنزینی توانست در مقیاس جهانی تولید و توزیع شود.هر چند نیاز به تأکید می باشد که وسیله‌ای که امروزه شما با آن کار می نمایید تنها در اساس با اره شند کانادایی شباهت دارد؛ با گذشت چندین دهه این وسیله با رشد و توسعه بسیاری رو به رو شده است.

اره موتوری بنزینی:

هر گاه پای طراحی تجهیزات موتوری با شرایط تامین قدرت بالا در میان می باشد، اصلی ‌ترین ایده استفاده از موتورهای بنزینی می باشد. ایده ‌ای که در طراحی اره موتوری های بنزینی نیز مشاهده می شود. موتورهای بنزینی به ‌کار رفته در عموم اره موتوری ‌ها از برندهای گوناگون مانند اره موتوری اشتیل، دولمار، رونیکس و…  غالباً با طراحی تک سیلندر و دو زمانه می باشند. این موتورها با روش تنفس طبیعی طراحی گردیده ‌اند و راه ‌اندازی آنها از طریق یک سیستم هندلی طراحی شده می باشد.همچنین وجه کاربردی‌ اره موتوری بنزینی به نسبت از مدل‌ های برقی بالاتر می باشد.

لازم به ذکر است که موتورها از مدل ‌های دو زمانه هستند و این موتورهای دو زمانه با سوخت ترکیبی کار می نمایند. تامین درست این سوخت یکی از چالشی ترین مراحل در کار با اره موتوری بنزینی می باشد.

اجزا و ساختار اره درخت‌ بر بنزینی

هر وسیله مکانیکی اساساً شامل  مجموعه‌ای از قطعات مختلفی است  که هر کدام با اجرای یک وظیفه خاص، رسیدن به هدف نهایی وسیله را ممکن می ‌سازند. در مورد اره درخت‌ بر بنزینی هدف اصلی بریدن هست و تمام اجزا و قطعات، سعی دارند  تا این هدف را به بهترین نحو انجام نمایند. در ادامه و در چندین بخش اجزای اصلی اره درخت‌بر بنزینی را معرفی خواهیم نمود.

موتور اره درخت ‌بر بنزینی

موتور اره درخت ‌بر بنزینی به شکل سنتی دوزمانه هست و بر اساس سیستم احتراق داخلی کار می کند. معمولاً حجم موتور این وسایل بین 30 تا 120 سانتی‌متر مکعب می باشد. البته دقت داشته باشید که در اره موتوری‌های برقی، عملاً موتور ساختار متفاوتی داشته و الکتریکی هست.

کاملا مشخص هست که در موتور برقی خبری از حجم موتور و سیلندر نبوده و یک سیم‌پیچ نیروی خروجی را تولید خواهد نمود. در موتور اره، انرژی شیمیایی به انرژی حرکتی بدل شده و باعث حرکت یک شفت خروجی خواهد شد. این انرژی جنبشی در نهایت به مکانیسم تحرک وسیله منتقل می شود. سوخت از طریق یک کاربراتور سنتی یا برقی به موتور اره درخت‌بر بنزینی انتقال می یابد.

ممکن است شما بسته به شرایط وسیله خود، نیاز باشد که کاربراتور را به شکل دستی تنظیم نمایید  ولی  در کاربراتورهای برقی نیاز به این کار نبوده و تنظیمات لازم به شکل اتوماتیک انجام خواهد شد. این موجب  می‌شود که در کار با مدل‌های قدیمی و سنتی‌تر نیاز به توجه بیشتری باشد. دقت داشته باشید که اساس عملکرد اره درخت‌بر بنزینی تحرک و تغییر وضع مداوم می باشد.بر همین مبنا نیاز است تا شما نحوه عملکرد موتور را تحت کنترل قرار دهید  وگرنه ممکن است بر اثر درگیری کردن وسیله به شکل غلطی، موتور خفه شده و در بدترین حالت دچار آسیب و حریق شود.

مکانیسم تحرک اره درخت ‌بر بنزینی

مکانیسم تحرک اره درخت ‌بر بنزینی از دو بخش ساختاری اصلی تشکیل شده است؛ کلاچ سانتریفیوژ و ساختار چرخ-زنجیر. کلاچ سانتریفیوژ پس از افزایش سرعت شفت خروجی موتور با استفاده از نیروی گریز از مرکز ایجاد شده درگیر شده و نیروی خروجی موتور را به مکانیسم تحرک انتقال می دهد. دقت داشته باشید که در اره درخت‌بر بنزینی نیز کلاچ در نقش یک واسط مابین موتور و مکانیسم تحرک قرار می گیرد.

آشنایی با اره بنزینی چوب بری

کلاچ نیروی ورودی را به چرخ که قسمتی از سیستم چرخ-زنجیر است منتقل نموده و باعث چرخش آن خواهد شد. در اینجا برای درک بهتر نیاز است تا از یک تمثیل استفاده نماییم. ساختار عمل اره درخت‌بر بنزینی در این بخش شباهت زیادی به ساختار عملکرد دوچرخه دارد.

کلاچ سانتریفیوژ در نقش همان پدالی هست که با پای دوچرخه سوار چرخش دارد. این چرخش توسط یک پدال و صفحه به زنجیر منتقل شده و این زنجیر چون بین دو چرخ بزرگ فیکس شده است، می‌چرخد. در اره برقی نیز همین چرخش زنجیر مورد نیاز هست  و موجب برش می شود. دقت داشته باشید که در همین مثال فوق نیز، ماهیچه پای شخص دوچرخه‌سوار، نقش نیروی محرکه موتور را دارد.

زنجیر اره درخت‌بر بنزینی

تمام اجزا و ساختارهای موجود در اره برای یک هدف به کار گرفته می‌ گردند؛ چرخش مداوم و سریع زنجیر اره. زنجیر در این بین نقش کلیدی دارد و آنچه که در تمام ساختارها انجام شده است را به ثمر می‌ رساند.زنجیر از صدها قطعه فلزی همسانی ایجاد شده که در عین سختی و مقاومت بالا به خاطر نوع اتصال دارای انعطاف می باشند. در بدنه زنجیر نیز شاهد استفاده از تیغه‌های کوچک فلزی هستیم که همه به نحوی  با یک زاویه خاص نصب گردیده اند.

در واقع دقت داشته باشید که خود زنجیر باعث برش چوب نخواهد شد بلکه زنجیر تنها با چرخش خود، چرخش تیغه‌های متعدد را ممکن می‌سازد. این تیغه‌ها هستند که با برخورد مداوم، سریع و پرتکرار با سطح چوب به مرور باعث برش چوب خواهند شد. ضربات متعدد این تیغه‌ها، به این شباهت دارد که یک چاقوی تیز و برنده را در هر ثانیه هزاران بار به تنه درخت بزنید.

تیغه یا ساطور اره درخت ‌بر بنزینی

در توضیح ساطور بخشی هست که زنجیر بر آن سوار شده و در بستر آن حرکت می نماید. اگر از جهان مختلف به اره توجه نمایید، متوجه خواهید شد که زنجیر اره درخت‌بر آزاد نیست و در اصل دور یک صفحه فلزی ثابت و محکم شده است.

این تیغه باعث شده تا نمای بخش جلویی اره درخت‌بر بنزینی مانند یک شمشیر به نظر برسد. این صفحه جدا از شکل ظاهری که دارد، در لبه‌ها نیز یک حالت ریل مانند داشته و امکان حرکت سریع، در مسیر و بدون افتادگی را برای زنجیر اره ممکن می سازد.

این تمام ماجرا نیست

دقت داشته باشید که ما در بخش‌های یاد شده تنها به بخش‌هایی از ساختار اره درخت‌بر بنزینی رجوع داشتیم که دارای نقش محوری در عملکرد می باشند اما این بدان معنی نیست که اره درخت‌بر بنزینی اجزای دیگری نداشته و یا قطعات دیگری در انجام کار نقشی ندارند.

بسیاری از قطعات در اره درخت‌بر بنزینی نقش محافظتی داشته و باعث می‌شوند فرآیند کار شما در تعامل با اره آسان شود. قطعاً بررسی تمام اجزا و جزئیات در حوصله متن نمی باشد اما به فراخور اهمیت، در ادامه قدری بیشتر با یک قطعه بسیار کلیدی در اره درخت‌بر بنزینی آشنا خواهید شد؛ کلاچ سانتریفیوژ.

کلاچ سانتریفیوژ یا کلاچ گریز از مرکز

بخش مهمی از نحوه عملکرد اره درخت ‌بر بنزینی مدیون این قطعه هست. ممکن است بسیاری از افراد بر این باور باشند که موتور مهم‎ترین بخش در این وسیله است و این کاملاً درست است اما بدون کلاچ سانتریفیوژ در عمل کار کردن با موتور و کل وسیله اره درخت‌بر بنزینی به یک کابوس  تبدیل خواهد شد. با درک نحوه عملکرد کلاچ سانتریفیوژ بهتر متوجه اهمیت این قطعه خواهید شد.

 • تا بحال دقت کرده‌اید که چرا پس از زدن استارت موتور اره درخت‌بر بنزینی ، زنجیر اره به طور مداوم به چرخش در نمی آید؟ پدیده‌ای که در صورت وجود، می‌توانست بسیار خطرناک بوده و موجب کاهش ایمنی کار با وسیله شود. کلاچ سانتریفیوژ می باشد که در این زمینه کمک می نماید. کلاچ هنگامی که موتور شما در حالت خلاصی است و شما با آن فعالیتی ندارید، اجازه درگیر شدن خروجی موتور با ساختار تحرک(چرخ-زنجیر) را نخواهد داد. اما همزمان با فشردن گاز و بالا بردن دور موتور اره درخت‌بر بنزینی ، کلاچ به عنوان یک حد واسط، خروجی موتور را به چرخ-زنجیر منتقل خواهد نمود.
 • اگر به هر دلیلی، زنجیر اره درخت‌بر بنزینی با نیروی خارجی زیادی رو به رو شود به صورتی که نزدیک به توقف شود، کلاچ سانتریفیوژ در یک عملکرد معکوس، مجدداً نیروی وارد شده از موتور به چرخ-زنجیر را قطع خواهد نمود. این ایده تا حد بسیار زیادی در جهت حفظ سلامت وسیله کاربردی می باشد. زیرا در برخی موارد بر اثر اشتباه اپراتور یا مواجه شدن با سطوح غیرقابل پیش‌بینی ممکن است زنجیر گیر کند و در این صورت از طرفی ممکن است اره از دست اپراتور کنده شده و پرت شود که خطرات جانی زیادی به همراه خواهد د اشت. از طرف دیگر نیز ممکن است باعث صدمه به موتور و ساختار چرخ-زنجیر گردد.
 • اگر کلاچ گریز از مرکز در اره درخت‌بر بنزینی تعبیه نمی‌شد، شما باید به محض تماس دادن زنجیر اره با سطح درخت و چوب، دچار یک لگد ناگهانی شده و حتی وسیله از دست شما آزاد می ‌شد. اما با وجود این کلاچ، این اتفاق رخ نمی‎دهد چون این کلاچ بسته به تغییر نیروی مقاومی که در پیشگاه زنجیر اره حاضر می‌شود، نیروی منتقل شده از موتور به چرخ-زنجیر را کنترل می نماید. همین باعث می‌شود تا پس از تماس، به شکل ناگهانی وسیله دچار لگد نشده و به جلو یا عقب پرتاب نشود. این تداوم نیروی خروجی در عین تثبیت آن، یکی از ثمرات این ایده کاربردی در اره درخت‌بر بنزینی است که قابل چشم‌پوشی نمی باشد.

آشنایی با اره بنزینی چوب بری

ملاحظات ایمنی در هنگام کار با اره زنجیری

همانطور که می دانید اره زنجیری یکی از خطرناک ترین ابزارآلات برشی وباغبانی هست که اختراع شده زیرا هیچ محافظی ندارد به همین دلیل استفاده اره زنجیری تجربه و دقت بالا نیاز دارد.هنگام استفاده از اره زنجیری باید حتما از تجهیزات ایمنی مثل لباس مناسب، کفش کار، عینک محافظ، کلاه ایمنی، گوشی محافظ و دستکش استفاده نمایید.

نکات مهم ایمنی که در هنگام کار با اره زنجیری به ویژه اره بنزینی باید رعایت شود:

 • دستورالعمل های ایمنی کارخانه سازنده را مطالعه نمایید.
 • دستکش، عینک ایمنی، کلاه ایمنی، چکمه‌های محافظتی و گوشی محافظ بپوشید.
 • همراه با شخص دیگری به محل کار بروید.
 • در هنگام عزیمت به محل کار ابزارهای ارتباطی همچون تلفن همراه را نیز همراه خود ببرید.
 • یک وسیله نقلیه نزدیک خود داشته باشید که در موارد اضطراری استفاده نمایید.
 • حواستان به کمرتان باشد. وقتی می‌خواهید تنه را جابه‌جا نمایید، از یک اهرم یا شخصی دیگر درخواست کمک کنید.
 • هرگز اجازه ندهید زنجیر به زمین اصابت کند چون حتی یک مواجهه‌ و اصابت مختصر هم به شدت دندانه‌های برنده را کند می‌کند.
 • زنجیر همیشه تیز باشد. زنجیر کند، ایمن نیست و به شما و اره فشار خواهد آورد.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر