خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

آشنایی با تیلر کولتیواتور شخم زن

فهرست مطالب

تیلر کولتیواتور شخم زن که به آنها شخم زن های موتوری نیز گفته می شود، در واقع نوعی تراکتور در مقیاس کوچک هستند که با داشتن دو چرخ و دو دسته توسط کاربر کنترل می شوند. از این وسیله موتوری برای امور باغداری و کشاورزی در مزارع کوچک استفاده می شود. این ماشین بسیار پر کاربرد است و بسته به نوع کارایی در توان های مختلف ۵ تا ۱۲ اسب بخار ساخته می شود.این دستگاه دارای مزایایی چون افزایش سرعت کار، راندمان بالا، شخم زنی با کیفیت بهتر و عدم نیاز به نیروی کار است.تیلرو کولتیواتور دو دستگاه مجزا هستند که اغلب به اشتباه با کارایی یکسان فرض می شوند. در این مطلب قصد داریم تا به تفصیل درباره مکانیسم کارکرد، ویژگی ها و تفاوت های این دو دستگاه صحبت کنیم.

تفاوت تیلر و کولتیواتور شخم زن

تیلر و کولتیواتور به لحاظ ظاهری شبیه به یکدیگر می باشد. ساختار هر دو آنها به صورت یک موتور است که روی یک شاسی چرخدار نصب شده است. این ساختار به وسیله کوپلینگ به تجهیزاتی چون پمپ آب و سم، شاسی چاله کن، نهرکن، دروگر و یا تریلی حمل بار بسته می شود. اما تفاوت آنها در توان دستگاه و در نتیجه عرض و عمق شخم زنی است. عرض و عمق شخم زنی نیز به نوع خاک، جنس خاک، و مساحت زمین بستگی دارد.تیلر، خاک های سفت زیرین را به سطح می آورد و کولتیواتور شخم زن، خاک های نرم سطحی را برهم می زند. بنابراین بسیار مهم است که از این دو دستگاه متناسب با نوع کار استفاده کنید.

تیلر چیست؟

از تیلر برای خاک ورزی اولیه استفاده می شود. بدین معنی که لایه های سخت را تبدیل به بستری نرم برای رشد گیاه می کند. برای این کار خاک را از عمق زیاد شکسته و شخم می زند. عرض دستگاه تیلر شخم زنی ۸۰ تا ۱۵۵ سانتی متر است. بنابراین می تواند زمین را در مسیری با همین عرض و عمق ۷ تا ۴۰ سانتی متر شخم بزند.

کولتیواتور چیست؟

کولتیواتور شخم زن دارای توان کمتری نسبت به تیلر است. به همین دلیل از آن برای خاک ورزی ثانویه استفاده می شود. عملیاتی چون نرم کردن خاک های سطحی، سله شکنی، کنترل علف های هرز، مخلوط کردن کود و کمپوست با استفاده از این دستگاه انجام می شود.

آشنایی با تیلر کولتیواتور شخم زن

تیلر کولتیواتور شخم زن

همانطور که گفته شده تیلر کولتیواتورها با نصب ادوات مختلف  کارایی متفاوتی پیدا می کنند. یکی از این ادوات روتیواتور است که برای شخم زدن زمین، از بین بردن علف های هرز، نرم کردن کلوخه ها و پوشاندن بذرهایی که بصورت دستی پاشیده شده اند، کارایی دارد. روتیواتور به جای چرخ ها نصب می شود و در هنگام چرخیدن تیغه های آن در زمین فرو می رود .چرخش مداوم باعث برهم زنی خاک می شود. عمق شخم زنی با این دستگاه قابل تنظیم است.

مزایای استفاده از تیلر کولتیواتورها

مزیت ویژه این دستگاه ها امکان استفاده در زمین های باغی است که به دلیل وجود درختان، حرکت تراکتور و ماشین های سنگین برای شخم زنی زمین ممکن نیست. تیلر کولتیواتورها دارای قدرت مناسب، راندمان بالا، حمل و نقل آسان هستند. همچنین با نصب متعلقات مختلف عملکردهای متفاوتی پیدا می کنند.

اجزاء مختلف تیلر

دنده ها:

1.    دنده سبک برای کار تیلر به صورت درجا دارای قدرت پایین و سرعت زیاد2.    دنده سنگین برای کار در مزارع و در مقیاس بزرگ دارای سرعت پایین و قدرت زیاد

چرخ ها:

 دو عدد و معمولاً از جنس لاستیک (برای حرکت در جا، حمل محصولات و کلاً برای کار های سبک مثل تیلر کولتیواتور)، آهنی آجدار (برای شخم و کار های سخت) و استوانه ای شکل (برای کار در شالیزار جهت جلوگیری از فرو رفتن در گِل) هستند.

کلاچ:

1.    کلاچ اصلی: برای دنده عوض کردن و توقف دستگاه به کار می رود. نیرو را به هر دو چرخ اعمال می کند.2.    کلاچ فرعی: وظیفه کلاچ فرعی در تیلر هدایت و کنترل چرخ هاست. برای هر چرخ یک کلاچ وجود دارد؛ یک کلاچ روی دسته سمت راست برای چرخ سمت راست تعبیه شده است و کلاچ دیگر روی دسته سمت چپ برای چرخ سمت چپ.

آشنایی با تیلر کولتیواتور شخم زن

نحوه انتخاب تیلر مناسب

تیلر باغی از پرکاربردترین و عمومی ترین ادوات کشاورزی است که به علت مکانیزم نسبتا ساده اش، طراحان و سازندگان در برند های مختلفی اقدام به تولید و عرضه آن در سراسر جهان نموده اند. سطح کیفیت موتور و لوازم و قطعات جانبی، توان و قیمت دستگاه از عامل اصلی در انتخاب تیلر مناسب می باشد. به دلیل تنوع بالای این محصول و عدم شناخت کافی مصرف کنندگان و کشاورزان، بخشی از عرضه کنندگان اقدام به تولید محصولات نامرغوب با قیمت پایین می نمایند که در نهایت نارضایتی کشاورزان را به خاطر صرف هزینه های مضاعف و عدم کارایی به همراه دارد.

کاربرد تیلر

تیلر ها از لحاظ نحوه روشن شدن در دو نوع هندلی و استارتی عرضه می شوند. نوع هندلی با کشیدن طناب هندل روشن می شود، در مدل های استارتی توان از طریق باطری تامین می شود. چرخ های تیلر کولتیواتور در اندازه های 8-400، 10-400 و 12-500 با توجه به نوع کاربری موجود می باشند. از تیلر برای درو کردن، سم پاشی، پودر کردن خاک، برداشت و انتقال محصولات و غیره استفاده می شود.

انواع تیلر کولتیواتور شخم زن

بر اساس منبع سوخت تیلر کولتیواتورهای شخم زن در دو نوع بنزینی و دیزلی (گازوئیلی) ساخته می شوند. نوع بنزینی اندازه کوچکتری دارد و برای زمین های کوچک استفاده می شود. نوع دیزلی اندازه بزرگتر و توان بالاتری دارد، به همین دلیل برای شخم زنی زمین های وسیع مناسب است. ضمن اینکه انواع دیزلی مصرف سوخت پایین تری دارند. قدرت نوع بنزینی ۵٫۵ تا ۷ اسب بخار و قدرت نوع دیزلی ۵٫۵ تا ۱۲ اسب بخار است.تیلر کولتیواتورها همچنین به دو دسته استارتی و هندلی نیز تقسیم بندی می شوند. نوع هندلی با کشیدن طناب هندل روشن می شود. در نوع استارتی بر اساس نوع باتری شدت جریان های مختلفی تولید می شود که در هنگام انتخاب تیلر کولتیواتور باید به این نکته دقت شود.همچنین نوع چرخ ها ممکن است متفاوت باشد. داشتن چراغ، تک چراغ و یا دو چراغ کاوردار ویژگی دیگری است که برخی تیلر کولتیواتورها به آن مجهز می شوند.

آشنایی با تیلر کولتیواتور شخم زن

تیلر کولتیواتور دوو

دوو برندی صاحب نام در زمینه تولید انواع لوازم برقی و شارژی است. یکی از تولیدات این شرکت تیلر کولتیواتور است که در دو نوع بنزینی و دیزلی با توان و سرعت عملکرد بالا طراحی شده است. طراحی متفاوت تیغه ها باعث شده است تا به راحتی بتوانید سطوح وسیع و با دسترسی محدود را برای امور زراعی آماده سازی کنید.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر