خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

آموزش برداشت گندم با علف تراش

فهرست مطالب

برداشت گندم با علف تراش یک فرآیند واقعاً دشوار است که نیاز به آماده سازی کاملاً مناسب و زمان بندی مناسب دارد. اگر گندم خشک بیش از حد طولانی در مزرعه کنار گذاشته شود، وزش باد و طوفان می تواند محصول را از بین ببرد. اگر روی گندم باران بیاید و دوباره خشک شود، ممکن است کیفیت گندم کاهش یابد. برداشت گندم نیز نیاز به استفاده از دستگاه علف تراش دارد. دستگاه سنگینی که نیاز به آموزش و کار دقیق دارد. یک فرد تنها می تواند این دستگاه را نگهداری و کار کند، اما برداشت زیاد گندم اغلب تیمی را به کار می گیرد که چندین کامیون را اداره می کند. 

مراحل آموزش برداشت گندم با علف تراش

 

- آماده سازی برای برداشت

 یکی از مراحل برداشت گندم با علف تراش، آماده سازی برای برداشت است. 1-سطح رطوبت گندم را اندازه بگیرید. سطح رطوبت تعیین می کند که گندم چه زمانی آماده برداشت است. گندم در ماه های تابستان و پس از کاشت در بهار یا زمستان برداشت می شود. میزان رطوبت گندم مهمترین عامل برای تعیین زمان آماده شدن گندم برای برداشت است. برای اندازه گیری سطح رطوبت، از رطوبت سنج استفاده کنید. آنها در فروشگاه های کشاورزی موجود هستند. غلات بین 20 تا 14 درصد رطوبت آماده برداشت است.2-تعمیر و نگهداری لازم را با دستگاه خود انجام دهید. این به اطمینان از عملکرد مطلوب کمک می کند. برای اطمینان از نیازهای خاص ترکیب خود، از کتابچه راهنمای استفاده کنید. برای بهترین عملکرد داس را بررسی کنید تا از تیز بودن آن اطمینان حاصل کنید. کنترل ارتفاع و کانتور هدرها را بررسی کنید. مطابق دستورالعمل، همه چیز را چرب کنید تا عملکرد صحیح حاصل شود.3-خانه تغذیه کننده دستگاه را بررسی کنید تا از عملکرد درست آن اطمینان حاصل کند. ممکن است با دوام به نظر برسد، اما در صورت عدم نگهداری صحیح ممکن است خراب شود. دسته ها و زنجیرها را بررسی کرده و آنهایی را که خراب، خم یا فرسوده شده اند جایگزین کنید. تسمه محرک را بررسی کنید تا مطمئن شوید. اگر کمربند خراب است، آن را تعویض کنید.4-هر بار که تجهیزات خود را استفاده می کنید، آنها را بازرسی کنید. عادت به بررسی وسایل خود باعث می شود چیزی از قلم نیفتید. فشار هوا در لاستیک های دستگاه علف زن خود را حداقل یک بار در هفته بررسی کنید. به یاد داشته باشید که قبل از خروج، ماشین خود را بنزین کنید. سطح روغن و رادیاتور را مرتباً بررسی کنید.دستگاه را از گرد و غبار، آوار، خاک و هر چیز دیگری که ممکن است در حین کار با مشکل روبرو شود تمیز کنید. به یاد داشته باشید چراغ ها و فلش های خود را بازرسی کنید، مخصوصاً اگر در هر زمان در جاده های عمومی سفر می کنید. 

- برداشت گندم

 1-سربرگ ترکیب را تنظیم کنید. هدر ترکیب باید نسبت به ارتفاع گندم برای قلمه تنظیم شود. هدر باید طوری تنظیم شود که بیشترین گندم را با کمترین مقدار کاه بدست آورد.سعی کنید اطمینان حاصل کنید که 8 تا 12 اینچ باقی مانده مواد خرد شده گندم است. این به خاک کمک می کند تا رطوبت خود را حفظ کند.آماده باشید تا با تغییر ارتفاع گندم در مزرعه، مرتباً هدر ترکیب را تنظیم کنید. ارتفاع هدر تعیین می کند که گندم در چه نقطه ای بریده می شود و بنابراین باید با ارتفاع گندم متفاوت باشد. اگر می بینید که مقدار زیادی کاه وارد می شود، سربرگ را کمی بالا بیاورید.2-سرعت حلقه را نسبت به سرعت زمین تنظیم کنید. انجام این کار بسیار مهم است تا در این مرحله هیچ گندمی از دست ندهید. برداشت گندم با علف تراش باید با دقت و سرعت تمام صورت گیرد، خیلی سریع باید برداشت را انجام دهید، چرا که اگر گندم را پایین بیاورید یا ضعیف برش دهید، آسیب می بیند. کندی زیاد باعث می شود که گندم به زمین بیفتد یا به درستی وارد دستگاه نشود.پشت دستگاه را بررسی کنید تا مطمئن شوید که دانه از دست نمی دهید. اگر غلات را از دست می دهید، احتمالاً نسبت به سرعت حلقه خود خیلی کند می شوید. برای کاهش از بین رفتن دانه ها، کتابچه راهنمای ترکیب خود را بررسی کنید. 
آموزش برداشت گندم با علف تراش
 3-سرعت روتور یا سیلندر را برای حداقل كاشت خوب تنظیم كنید. با این کار آسیب به بذرها به حداقل می رسد. با تغییر محصولات گندم این نیاز به تنظیم است. این فرآیند جایی است که دانه از کاه جدا می شود. سرعت کم باعث آسیب کمتری به گندم خواهد شد. یافتن سرعت مناسب سیلندر به آزمایش و خطا نیاز دارد. آماده باشید برای تنظیم در زمینه، اطلاعاتی کسب کنید.4-مقعر را در وسیع ترین حالت ممکن تنظیم کنید تا به جداسازی کمک کند. تنظیم سرعت روتور یا سیلندر صحیح نیز در از بین رفتن دانه ای از طریق جدا شدن مؤثر خواهد بود. مقعر باید به گونه ای تنظیم شود که دانه را ترک ندهد. این به محصول خاص بستگی دارد. اگر دانه در حال ترک خوردن است، مقعر را پهن کنید. سایر مراحل مؤثر دیگر در برداشت گندم با علف تراش 5-کفش تمیزکاری را تنظیم کنید. آن را طوری تنظیم کنید که نه خیلی باریک تنظیم شود و نه خیلی پهن. برای تنظیمات سازنده با دفترچه راهنما مشورت کنید. حجم بیشتر دانه ها به فضای وسیع تری روی غربال نیاز دارند.6-یکی دیگر از مراحل برداشت گندم با علف تراش، تنظیم فن است. فن را تنظیم کنید. اطمینان حاصل کنید که خیلی کم تنظیم نشده باشد، درغیر این صورت گندم هرگز پوستش کشیده نمی شود تا از بین برود. تنظیم زیاد فن باعث می شود که گندم سبک کاملاً خارج شود. سرعت زیاد فن به تمیز شدن کمک می کند، اما می تواند باعث از دست رفتن همزمان دانه شود.مراقب شرایط اطراف خود باشید. برداشت موفقیت آمیز مستلزم این است که از نحوه تعامل دستگاه با گندم آگاه باشید. با تغییر تنظیمات، مانند سرعت فن، آماده باشید.7-اگر هنگام رفتن مقدار زیادی گندم روی زمین است ، نشانه خوبی است که باید تنظیمات خود را تنظیم کنید.8-دانه را بریزید. هنگامی که دستگاه پر شد، دانه ها را داخل یک گاری دانه ای که با استفاده از تخلیه کننده یک تراکتور کشیده شده، بریزید. عملکرد خاص به مدل ترکیبی شما بستگی دارد. در صورت عدم اطمینان به کتابچه راهنمای مالک مراجعه کنید. در حالی که دستگاه علف زن به کار خود در مزرعه می پردازد، تراکتور می تواند به محل ذخیره سازی محل سفر و رفت و برگشت داشته باشد. اگر شخصی جداگانه در حال رانندگی با کامیون باشد، به شما کمک می کند. هنگام برداشت محصول، راننده می تواند محموله ای از غلات را به محل ذخیره خود برگرداند. این کارآیی شما را افزایش می دهد. 

- ذخیره دانه

 1-از مراحل دیگر در برداشت گندم با علف تراش، ذخیره سازی آن است. محل ذخیره سازی خود را تمیز کنید. به منظور جلوگیری از خراب شدن غلات، از تمیز بودن محل ذخیره سازی اطمینان حاصل کنید. محل ذخیره سازی خود را قبل و بعد از هر بار استفاده تمیز کنید.دانه های قدیمی یا خراب را جارو کنید. این به جلوگیری از شیوع بیماری و آفات کمک می کند.حشره کش را در داخل و خارج سطل ها بپاشید. فقط از سموم دفع آفات استفاده کنید. مقررات محلی را بررسی کنید.2-گندم را خشک کنید. باید اطمینان حاصل کنید که دانه خود را پس از برداشت خشک کنید تا مطمئن شوید که می تواند با خیال راحت ذخیره شود. خشک شدن هوا منجر به بالاترین کیفیت گندم می شود. شما گندم را در سطل های مناسب خشک می کنید، اما مطمئن شوید که سطل ها را به طور کامل پر نکنید.3-در جایی که دانه ذخیره می شود، دمای 5 تا 15 درجه سانتیگراد را حفظ کنید. هرچه دما بیشتر شود، دانه سریعتر خراب می شود. برای دانه های با رطوبت بالا، هوادهی کنید تا دانه سریع خنک شود.  درجه حرارت و رطوبت را با استفاده از دماسنج و رطوبت سنج کنترل کنید تا از حفظ سطح مناسب اطمینان حاصل کنید. 
آموزش برداشت گندم با علف تراش
 

نکات مؤثر در رابطه با برداشت گندم با علف تراش

 هزاران سال است که کشاورزان در حال برداشت گندم و کاه گلی گندم هستند. کشاورزان حدود 4000 گندم زمستانی در شهرستان برداشت می کنند. به صورت محلی، گندم در اوایل تا اواسط جولای بسته به آب و هوا و سرعت رشد محصول برداشت می شود. محصول گندم امسال دومین هوای سرد را آوریل و پس از آن گرمترین ماه مه و بیش از حد متوسط ​​بارندگی در ژوئن را تحمل کرد. برداشت گندم در اوایل تا اواسط ژوئیه در شهرستان انجام می شود. کشاورزان برای برداشت گندم با علف تراش کار می کنند. همین ترکیب ذرت و سویا را برداشت می کند. کشاورزان سر ترکیب را برای محصولات مختلف تغییر می دهند. بسیاری از کشاورزان پیش بینی می کنند یک محصول متوسط ​​گندم داشته باشند و پیش بینی می کنند که حدود 80 بوشل در هکتار محصول داشته باشند. محصول کوتاهتر از حد معمول است و سر آن به اندازه معمول نیست. اما خوب ایستاده است. گندم به عنوان یک محصول پوششی و دورانی (با ذرت و دانه های سویا) کاشته می شود. پس از برداشت گندم، از زمین برای استفاده از کود استفاده می کنند. کشاورزان هم گندم و هم کاه را درست خارج از مزرعه می فروشند. هنگامی که کشاورزان محصولات ذرت یا سویا خود را در پاییز برداشت کردند، گندم زمستانی، معمولاً در ماه اکتبر، می کارند. گندم بذر می شود، یا با یک مته غلات کاشته می شود. پس از رشد اولیه پاییز، گندم در تمام زمستان خاموش است. در یک سال عادی، رشد در اواخر زمستان و اوایل بهار از سر می گیرد.سر گندم از اواسط ماه مه شروع می شود. با توجه به سال و هوا، برداشت بین اوایل تا اواسط ژوئیه در مزارع گندم در شهرستان اتفاق می افتد. 

- علت کاشتن ذرت و سویا کنار گندم

 کشاورزان به دلایل مختلف گندم می کارند. این خطر داشتن محصولات مختلف را گسترش می دهد. نیازهای کارگری و ماشین آلات گسترده است.  تنوع در تناوب زراعی، بین گندم، ذرت و دانه های سویا، باعث کاهش مشکلات آفت می شود. گندم به عنوان پوشش زمین در زمستان عمل می کند و احتمال فرسایش خاک را کاهش می دهد. کشاورزان گندم را به عنوان یک محصول پوششی برای حفظ خاک و همچنین به عنوان یک محصول دانه به عنوان بخشی از تناوب خود با ذرت و دانه های سویا که مشکلات آفت را کاهش می دهد، می کارند. گندم زمستانه همچنین کاه را به عنوان محصول جانبی مورد استفاده برای دام فراهم می کند. بعضی از دام ها در رژیم های غذایی خود نی را به عنوان گیاه خشن می خورند. از کاه به عنوان گچبری دام نیز استفاده می شود. دامداران گندم را برای کشت انتخاب می کنند، بنابراین پس از برداشت گندم با علف تراش در دسترس برای کود دامی دارند. گندم زمستانه، هنگام برداشت، به طور کامل استفاده می شود. سر گندم در درجه اول برای غذاها استفاده می شود. بقیه گیاه گندم، توسط دام استفاده می شود. گندم به صورت کاه در آمده و توسط دام ها برای استفاده از گیاهان سخت استفاده می شود. همچنین در غذاهایی مانند غلات، کیک، کلوچه، کراکر، آرد و جوانه گندم فرآوری و استفاده می شود. گندم فرآوری شده و در مجموعه ای از مواد غذایی استفاده می شود. گندم زمستانه ای که به صورت محلی پرورش می یابد، سطح پروتئین و گلوتن لازم برای نان های مخمر را ندارد. برخی از مصارف غذایی عبارتند از: نان های تخت، غلات، کیک، کلوچه، چوب شور، شیرینی، پنکیک، کراکر، بخشی از آرد همه منظوره و جوانه گندم. سایر کاربردها شامل غذاهای حیوانات خانگی است. 
آموزش برداشت گندم با علف تراش

نگهداری از علف تراش

از دستگاه علف تراش در شرایط استاندارد و ایمنی استفاده کنید. برای پی بردن به این استانداردها و موارد ایمنی باید به دفترچه دستورالعمل های نگهداری و سرویس علف تراش که از سوی کمپانی سازنده ارائه شده است مراجعه کنید. مهمترین نکته ای که در شروع کار باید یاد بگیرید این است که در شرایط اضطراری چگونه به سرعت موتور دستگاه را خاموش کنید.

قبل از شروع کار با دستگاه موارد زیر را چک کنید:

تیغه های دستگاه از علف، برگ و چمن پاک شده باشد.تیغه دستگاه یا کابل آن دچار خمیدگی، ترک و ساییدگی نشده باشد. تیغه های آسیب دیده و اجزای ساییده شده می توانند خطرآفرین باشند.در زمانی که از علف تراش های بزرگ استفاده می کنید باید اپراتور بر روی دستگاه مسلط بوده و به اصطلاح دستگاه را مهار کند. به طوری که شانه ها، بازو ها و دستان اپراتور ریلکس و مسلط باشد و کمر اپراتور صاف باشد.

تجهیزات ایمنی شخصی

لباس کار شما باید متناسب با دمای محیطی باشد که در آن کار می کنید. هنگام کار با علف تراش شما باید موارد زیر را رعایت کنید:

هنگام برش علف ها و بوته ها کلاه ایمنی به سر داشته باشید.جهت کاهش آسیب به شنوایی تان، گوش گیر روی گوش های خود بگذارید.جهت جلوگیری از برخورد براده تیغه و سایر موارد از عینک و ماسک ایمنی استفاده کنید.برای محافظت از پاها از چکمه ایمنی که ضد لغزش و دارای عاج های فلزی باشد استفاده کنید.از دستکش ایمنی دو تکه استفاده کنید تا دستانتان گرم و خشک بماند. در غیر این صورت اشخاصی که با دستگاه های دارای ارتعاشی همچون علف تراش کار می کنند دچار بیماری ارتعاش انگشت سفید یا همان سندرم انگشت سفید خواهند شد.اطمینان حاصل کنید که در محل کار با علف تراش جعبه کمک های اولیه وجود دارد و اطلاعاتی درباره استفاده از این جعبه در هنگام حادثه کسب کنید.

قبل از شروع کار با دستگاه انجام امور زیر الزامیست:

در زمان کار با دستگاه یک برنامه زمانی برای استراحت کردن داشته باشید. مزیت این کار این است که علاوه بر ریکاوری و کاهش خستگی، از بیماری ارتعاش انگشت سفید هم جلوگیری به عمل می آید.در شعاع 10 متری علف تراش در حین کار هیچ شخصی نباشد و حیوانات هم دورتر از زمین کار نگهداری شوند.قبل از شروع کار با دستگاه، زمین را از مواردی همچون سنگ، چوب و ... پاکسازی کنید.شروع و پایان کار در روشنایی روز و قبل از تاریک شدن انجام گیرد.

 نتیجه گیری: برداشت گندم با علف تراش باید دقیقاً مانند هر علف مرتع برداشت شود. مناطقی که نگران کننده گندم هستند، شامل بلوغ در زمان برداشت و تأثیر آن بر کیفیت تغذیه ای. با بالغ شدن گندم، ارزش خوراک آن کاهش یافته و خصوصیات خوراک آن تغییر می کند. هرچه دانه بالغ شود، مخلوط دانه به علاوه کاه بیشتر عمل می کند. دانه نشاسته ای شروع به جلوگیری از هضم میکروبی می کند، در نتیجه سطح انرژی کمتری از آنچه که آزمایشات آزمایشگاهی نشان می دهد از آن بدست می آید. علاوه بر این، بسیاری از انواع گندم دارای سایبان هایی هستند که با بالغ شدن سر سفت می شوند. این سایبان ها می توانند باعث ناراحتی یا حتی صدمه به دهان حیوانات شوند، در نتیجه باعث کاهش طعم و مصرف آن می شود.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر