خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

آموزش تیز کردن تیغه های چمن زن موتوری

فهرست مطالب

کُند بودن تیغه های چمن زن موجب می شود کار کوتاه کردن چمن ها کسل کننده باشد. با استفاده مداوم از چمن زن، تیغه های چمن زن به مرور کُند شده و نیاز به تیز کردن مجدد دارند. کُند بودن تیغه ها در واقع چمن ها را برش نمی دهد بلکه بافت آن ها را پاره می کند برای همین مدتی بعد از گذشت چمن زنی، می بینیم که سر چمن ها رو به زردی می گراید و به جای اینکه ما چمن منظم، مرتب و همواری داشته باشیم، شاهد یک چمنزار ناهمواره خواهیم بود. اگر تیغه ی دستگاه شما آسیب جدی نبیند،خودتان می توانید با چند ابزار ساده آنرا تیز کنید. در این مطلب ما قصد آموزش تیز کردن تیغه های چمن زن را داریم، کاری اساسی و ضروری که هر کس که این دستگاه را دارد باید از آن خبر داشته باشد.

انواع تیغه چمن زن

از جمله انواع مختلف تیغه چمن زن می توان به موارد زیر اشاره داشت که عبارتند از:

1-    تیغه چاقویی

این نوع از تیغه های چمن زن – همان طور که از نام آن کاملا واضح و مشخص است- لبه جلویی نوک تیز و چاقویی شکل دارد که یکی از پرمصرف ترین نوع تیغه های فلزی می باشد که به صورت استاندارد هم تولید گشته اند.به همین علت است که بیشترین مشتریان را به خود اختصاص داده است تا با استفاده از این نوع از تیغه های چمن زن بتوان چمن ها را از میان برداشت. ظاهر این تیغه ها به صورت مستطیل شکل و دایره ای شکل می باشد و نوع ستاره ای شکل آن ها با سه یا چهار تیغه بیشترین کاربرد را دارند. قیمت این نوع از تیغه های چمن زن نسبتا ارزان قیمت می باشد.

2-    تیغه چمن زن اره ای

نوع اره ای تیغه های چمن زن دندانه های تیزی دارند و با شکل دایره وار خود دارای دنده های مختلفی متناسب با نیاز شما طرح ریزی شده اند. تیغه چمن زن 40 پر و 80 پر در این نوع از تیغه های چمن زن، بیشترین کاربرد را به خود اختصاص داده اند. قیمت این نوع از تیغه ها گران تر می باشد.

3-    تیغه چمن زن زنجیردار

تیغه دو یا سه پر زنجیردار از جمله تیغه های چمن زنی به شمار می آید که از لبه های تیزی برخوردار نبوده و به منظور کوتاه و هرس نمودن چمن های نرم و مراتع مرطوب بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. به طور کلی نمی توان از این تیغه های چمن زن برای انجام پروژه های سنگین تر استفاده به عمل آورد و عمر مفید کمتری هم دارند.

آموزش تیز کردن تیغه های چمن زن موتوری

4-    تیغه ساده دو پر

آخرین نوع تیغه های چمن زن را تیغه ساده دو پر به خود اختصاص داده است که جزء ساده ترین نوع تیغه های چمن  زن بوده که نسبت به سایر انواع دیگر تیغه چمن زن کاربرد کمتری دارند و بیشتر به منظور کوتاه نمودن چمن های موجود در درختچه ها و شاخ و برگ های درختان مورد استفاده قرار می گیرد.با توجه به انواع مختلفی که از تیغه های چمن زن یاد شد؛ بهتر است به هنگام خرید تمامی نکات مثبت و منفی تیغه های چمن زن را در نظر داشته باشید تا بدین ترتیب متناسب با نیاز خود رو به خرید انواع مختلف تیغه های چمن زن آورید. چرا که به طور کلی نوع چمن و پوشش گیاهی مورد نظر می تواند نقش تعیین کننده ای در انتخاب شما داشته باشد.این که شما چه نیازی به تیغه چمن زن دارید و می خواهید با وجود آن دست به چه کارهایی بزنید و در کجا و با چه متراژی از زمین ها از دستگاه چمن زن و تیغه های آن استفاده کنید؛ همه و همه روی انتخاب شما تأثیرگذار خواهند بود.ضمن اینکه بهتر است با توجه به توان موتور دستگاه، تیغه های آن را انتخاب کرده و قطر و تعداد خار محوری را پیش از خرید در نظر داشته باشید

مرحله اول- باز کردن شمع موتور چمن زن

نخستین کاری که باید انجام دهید، در آوردن شمع است، حتما می پرسید تیز کردن تیغه ها چه ربطی به شمع دارد؟ علت این کارایمنی بیشتر است. چمن زن در لیست ابزارهای خطرناک در دنیا قرار دارد برای همین ابتدا باید منبع تغذیه را باز کرد تا ایمنی خود ما بیشتر شود و احتمال روشن شدن دستگاه به هیچ عنوان وجود نداشته باشد. برای این کار و ایر شمع را در آورده و بااستفاده از آچار آلن (یا آچار مخصوص شمع) آنرا از جای خود باز کنید. اتفاقا با این کار شما با یک تیر دو نشان زده اید، هم می توانید شمع را چک کنید و در صورت نیاز آنرا تمیز یا تعویض کنید و هم امنیت کار را بالا می برید.

مرحله دوم- چمن زن را به سمت خود بر گردانید

چمن زن را به گونه ای که تیغه ها به سمت خود شما باشد بچرخانید، در واقع باید کف چمن زن رو به شما و از زمین جدا شده باشد. با این حال به دلیل وجود بنزین و روغن موتور، چرخاندن چمن زن می تواند باعث بیرون ریختن روغن و بنزین شود و حتی وارد فیلتر هوا و کاربراتور دستگاه شود. توصیه می کنیم کار تیز کردن تیغه های چمن زن را زمانی انجام دهید که بنزین آن تمام شده باشد. همچنین می توانید روغن را داخل یک ظرف ریخته و بعد از اتمام کار دوباره آنرا داخل مخزن روغن بریزید. حتی می توانید این کار را به زمانی موکول کنید که نیاز است روغن دستگاه تعویض شود.

مرحله سه- تیغه های چمن زن را علامت بزنید!

یکی از بزرگ ترین اشتباهاتی که صاحبان چمن زن انجام می دهند نصب وارونه تیغه است. در این حالت تیغه، دیگر مهم نیست تیغه چقدر تیز باشد؛ چراکه دستگاه قادر نخواهد بود چمن ها را کوتاه کند. برای جلوگیری از این اشتباه حتما قبل از برداشتن تیغه ها ، روی آ نها علامت گذاشته تا در هنگام نصب تیغه چمن زن، دقیقا مشابه زمانی عمل کنید که تیغه ها باز نشده بودند. برای این کار می توانید با استفاده از یک تکه کاغذ و چسب کار علامت گذاری را انجام دهید، یا حتی اگر می خواهید این علامت همیشگی باشد از اسپری رنگ استفاده کنید.

آموزش تیز کردن تیغه های چمن زن موتوری

مرحله چهارم- تیغه چمن زن را ثابت کرده و مهره را باز کنید

تیغه های چمن زن معمولا با یک مهره به زیر عرشه دستگاه متصل شده است. برای باز کردن مهره از آچار مخصوص، [آچارفرانسه، آچار بوکس و …] استفاده کنید، از آنجایی که تیغه ها متحرک هستند، برای باز کردن مهره نیاز است تیغه را در جای خودثابت کنید تا مهره به راحتی باز شود. برای اینکار می توانید از یک تکه چوب استفاده کرده و آنرا بین تیغه ها و عرشه قرار دهید.

مرحله پنجم- قسمت های کثیف و زنگ زده را تمیز کنید

بعد از باز کردن مهره، از فرصت به دست آمده استفاده کنید و هر آنچه زیر تیغه ها از خرده چمن، گردوغبار، خاک و گِل، زنگزدگی و غیره هست را تمیز کنید. اگر کار شما با دستگاه چمن زن زیاد بوده باشد حتما آهک و رسوبات به قسمت های مختلف چمن زن چسبیده است، سعی کنید آن ها را حذف کنید تا کارایی چمن زن افزایش یابد. استفاده از دستمال خشک، دستکش و صابون برای تمیز کردن چمن زن کافی است اما اگر مجبور بودید از شیلنگ آب نیز می توانید استفاده کنید.از اتمام تمیز کردن دستگاه بهتر است از روان کننده سلیکون استفاده کنید تا برای مدتی این کثیفی ها روی دستگاه ننشیند.

انواع روش های تیز کرده تیغه های چمن زن

برای تیز کردن تیغه ها شما چند راه دارید:تیز کردن به روش دستیتیز کردن با دستگاه

روش اول- تیز کردن تیغه های چمن زن به روش دستی

در روش دستی کافی است تیغه را روی گیره ببندید، حتما از محکم و ثابت بودن تیغه اطمینان حاصل کنید، نباید تمام تیغه را داخل گیره قرار دهید بلکه یک سوم آن کافی است تا جای مانور برای تیز کردن لبه آن داشته باشید. اگر در محیط خانه این کار را انجام می دهید زیر گیره یک سفره، پارچه، روزنامه یا هر چیز دیگری پهن کنید تا براده های آهن روی آن بریزد، در این حالت هم جمع آوری آن ها آسان تر خواهد شد و هم براده ها از زیر پا برداشته می شود و احتمال اینکه به پای شما براده آهن برود کم می شود. بعد از اینکار حالا نوبت به تیز کردن تیغه چمن زن می رسد. با استفاده از یک سوهان آهن، در امتداد لبه تیغه، سوهان را روی آن بکشید، این کار را تا حدی که لبه براق شود انجام دهید، زاویه سوهان به نسبت لبه تیغه باید ۴۵ درجه باشد، دقیقا مثل لبه یک چاقو که به صورت اوریب یک لبه آن تیز شده است باید این کار را انجام دهید. لازم نیست تیغه آنقدر تیز شود که وقتی دست خود را به لبه آن می کشید برنده باشد؛ چرا که تیغه های چمن زن با سرعت چرخیده و با همان چرخش می تواند به راحتی چمن ها را برشدهد.
آموزش تیز کردن تیغه های چمن زن موتوری
بعد از اتمام کار، مجددا تیغه را در جای خود نصب کنید، به علامت هایی که قبل از باز کردن گذاشته بودید توجه کنید تاتیغه را وارونه نصب نکنید. بهتر است قبل از نصب مقداری روان کننده سیلیکون به تیغه بزنید، این کار هم از زنگ زدگی جلوگیری می کند و هم مانع نشستن گرد و خاک، چمن و غیره روی آن خواهد شد. این روان کننده را روی پیچ اصلی که زیر عرشه قرار دارد نیز اسپری کنید تا مهره به راحتی روی آن بسته شود. اگر مهره واشر یا هر چیز دیگری داشته آن ها را نیز باید در جای خود قرار دهید. نکته قابل توجه اینکه هرگز از چکش برای قرار دادن تیغه در جای خود استفاده نکنید، اگر تیغه جا نمی رود حتما مشکلی وجود دارد که باید آنرا برطرف کنید. آچار تنها چیزی است که شما نیاز دارید، بنابراین با استفاده از این وسیله مهره تیغه چمن زن را کاملا سفت کنید.

روش دوم- تیز کردن تیغه چمن زن با دستگاه سنگ زنی

روش دیگر و آسانتری نیز برای تیز کردن تیغه دستگاه چمن زن وجود دارد و آن هم استفاده از دستگاه سنگ فرز است. قبل از هر چیزی برای اجرای این روش باید نکات ایمنی را رعایت کنید، حتما از عینک ایمنی استفاده کنید تا براده های آهن به چشم شما آسیب نزند، استفاده از دستکش و پیراهن آستین بلند نیز ضروری است. دستگاه های سنگ زنی دارای جرقه های آتش، قطعات کوچک ریزگرد و غیره است که با سرعت بسیار بالایی به اطراف پرتاب می شود که در صورت عدم استفاده از لوازم ایمنی به احتمال زیاد ممکن است شما آسیب ببنید. ما توصیه می کنیم قبل از هر کاری که احتمال ایجاد خطر برای سلامتی شما را دارد، مطلب زیر درباره تجهیزات ایمنی را بخوانید، این مطلب به شما کمک می کند که بدانید برای هر کاری دقیقا باید از چه لوازم ایمنی استفاده کنید.برای شروع کار دستگاه سنگ را روشن کنید و با استفاده از دو دست، تیغه را محکم بگیرید و لبه آن را به سنگ بکشید، در این حالت دست را به سمت چپ و راست با زاویه ۴۵ درجه حرکت دهید تا تیغه کاملا تیز و براق شود. رعایت اندازه و هموار بودن تمام سطح تیغه در انجام این کار بسیار مهم است.روش دیگری نیز برای تیز کردن تیغه های چمن زن موتوری وجود دارد و آن هم استفاده از دستگاهی به نام سمباده کمربندی است که تیغه را داخل دهانه سمباده کمربندی قرار می دهید و بدون دخالت دست، این سمباده لبه تیغه را تیز می کند. هر یک از روش های بالا را برای تیز کردن تیغه چمن زن بنزینی استفاده کردید بعد از اتمام کار باید تیغه را داخل یک سطل آب قرار دهید تا دما و حرارت آن به حالت عادی باز گردد.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر