خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

آموزش کار با اره موتوری

فهرست مطالب

اره های درخت بر، در دسته ابزارهای باغبانی قدرتمند و خطرناک به شمار می روند. از این رو مهم نیست که چقدر حرفه ای می باشید، همیشه باید قبل از استفاده از این دستگاه، اقدامات احتیاطی ایمنی را انجام نمایید. یادگیری تکنیک های مفید برای عملکرد ایمن حائز اهمیت می باشد.

اره موتوری یک ابزار فوق‌العاده برای بریدن تنه‌ی درختان قطع شده و شاخه‌های بزرگ است. اما مکان استفاده و نحوه‌ی اهمیت به ایمنی کار بسیار چالش برانگیز است. وقتی دارید از اره موتوری استفاده می‌کنید، ایمنی مهم‌ترین چیزی است که باید به خاطر داشته باشید. حتماً اقدامات احتیاطی ذکر شده را که در دستورالعمل استفاده از اره موتوری آمده، بخوانید و از آن‌ها پیروی کنید.

با استفاده از بالا یا پایین اره، برش ایجاد کنید، اما از ناحیه‌ی لگدزننده‌ی اره دوری کنید، چون می‌تواند باعث شود اره ناگهان به سمت خودتان برگردد. وقتی دارید با استفاده از اره زنجیری برش ایجاد می‌کنید، حتماً با گرفتن دسته‌ی آن، کنترلش کنید. برش به وسیله‌ی زنجیره‌ی پایین تیغه، معمول‌ترین و طبیعی‌ترین و بی‌خطرترین راه برش است. اره کمی کشش دارد و کنترل آن با نگه‌داشتن دسته‌ی محکم آن آسان است.

اجزای اره موتوری:

اره موتوری از دو بخش اصلی بدنه و واحد برش  تشکیل می شود. عمل برش در این نوه اره به وسیله زنجیری که شامل تیغه های کوچک و تیز است،انجام می شود. واحد برش از دو قسمت اصلی زنجیر و تیغه راهنما ساخته شده است.بخش دیگر بدنه دربرگیرنده موتور، اهرم ها و ساز و برگ کنترل کننده و ایمنی می باشد.منبع تأمین نیروی اره موتوری معمولاً موتور احتراقی یا موتور برقی است.

موتور:

موتورهای احتراقی به کاررفته در اره موتوری یک سیلندر با حجمی در نزدیک ٣٠ الی١٢٠ سانتی متر مکعب است. انتخاب موتور دو زمانه برای اره به دلیل داشتن توان و دور بیشتر در برابر وزن کمتر است.سوخت این موتورها مخلوط بنزین و روغن با نسبت درآمیختگی ٢٠ یا ٢۵ به ١ می باشد که شماره صحیح آن در دفترچه راهنمای هر اره بیان شده است. دور این موتورها از ٣ الی ۴ هزار دور در دقیقه و محدوده قدرت آن ها ۱.۵لغایت ۸.۵ اسب بخار می باشد.

مخزن سوخت موتور در ذیل یا کنار سیلندر می باشد. گنجایش آن بسته به نیرو موتور از ۰.۵ لغایت ۱.۵ لیتر است که معمولاً برای یک ساعت کار کافی است.کاربراتور این موتورها از نوع پوسته ای یا دیافراگمی بوده که امکان کار با اره را در هر چگونگی از نظر قرارگیری نسبت به سطح افق فراهم می کند.

تیغه راهنما:

تیغه راهنما ضمن نگهداشتن زنجیر آن را هدایت می کند و امکان حرکت راحت زنجیر را میسر می کند.دو طرف تیغه راهنما دارای شیاری است که بین دو ریل راه حرکت زنجیر را تشکیل می دهد.بدین ترتیب از لغزش زنجیر حین حرکت بازداری می شود.محل بستن تیغه راهنما به بدنه به صورت شیار است و امکان حرکت کشویی برای تنظیم راحت تر کشش زنجیر فراهم می کند. طول تیغه راهنما متناسب با قدرت موتور از ٣٠ الی ١٢٠ سانتی متر می رسد.

آموزش کار با اره موتوری

تیغه های راهنما طبق نوع نوک دو نوع می باشند:

ــ تیغه راهنما با نوک صلب:  متعلق به جایی که بیشترین سایش بین تیغه راهنما و زنجیر در نوک تیغه ایجاد شده و بیشترین استهلاک در این محل رخ می دهد. این نوع تیغه دارای لایه ای سخت به چهره شعاعی در نوک تیغه است. تیغه راهنما با نوک صلب در دو گونه عریض و باریک موجود می باشد.ــ تیغه راهنما با نوک چرخ زنجیر دار: در این تیغه ، زنجیر استوارتر نسبت به تیغه با نوک صلب بسته می شود. این تیغه سایش را کاهش داده و توان بیشتری به زنجیر می رسد. چرخ زنجیر به کار رفته در نوک تیغه در دو گونه مقاوم یا تعویض امکان پذیر است.ــ زنجیر:  با گردش زنجیر به دور تیغه راهنما و تصادف آن با چوب عمل برش انجام می شود.طول و گام زنجیر متناسب با گونه اره موتوری و تیغه راهنما می باشد.همچنین گونه ها مختلف زنجیر موجود است که هر کدام مناسب انجام برش چوب های مختلف می باشند.

نحوه کار با اره موتوری

اگر شما برای اولین بار است که با اره موتوری کار می کنید باید بدانید که اگر دستورالعمل های ایمنی، تکنیک ها و خطرات کار با این ابزار را نمی شناسید، ممکن است کار با اره موتوری برای شما بسیار خطرآفرین باشد.

راهنمای روشن کردن اره موتوری

در قدم اول اهرم ساسات را بیرون کشیده  تا دریچه ساسات بسته شود.در قدم دوم سوئیچ را در حالت on قرار دهید.دسته هندل را چند بار بکشید تا اولین صدای روشن شدن موتور شنیده شود .بعد اهرم ساسات را به داخلفشار دهید تا دریچه ساسات در حالت باز قرار گیرد.اکنون باید اهرم گاز دستی را یکبار بفشارید و مجددا  آن را رها نمایید تا موتور با دور آرام فعالیت نماید.

برای  متوقف کردن موتور ،سوئیچ را در حالت stop بگذارید.لازم به ذکر است که دقت داشته باشید در زمان روشن کردن  اره موتور می بایست اول ساسات را به بیرون بکشید تا موتور به راحتی روشن شود.در حالی که چند مرحله باید اقدام به هندل زدن کنید  و موتور روشن نگردد بهتر است تا ساسات را در وضعیت باز قرار دهید .چنانچه که این عمل را انجام ندهید سوخت زیادی وارد محفظه موتور خواهد شد و با خیس شدن بیش از حد شمع ، موتور روشن نمی گردد  و سرویس کاربراتور و خشک کردن شمع لازم می باشد.

نکات نگهداری از اره موتوری

چنانچه که در زمان استفاده از ابزار به نکات ذیل توجه داشته باشید، به یقیین عمر ابزار بسیار افزایش یافته و به خوبی می توانید  سال ها از آن استفاده نمایید.مورد بسیار با اهمیتی  در بهره برداری ،تیز کردن منظم زنجیر اره است . به این صورت که تیز کردن اره زنجیری به وسیله  یک سوهان گرد استاندارد انجام می پذیرد. زنجیر اره با یک روش کاملا مشخص با نوک دندانه های خود در چوب برش بوجود می آورد  و براده های چوب را بر می دارد.

میزان  چوبی که در هر بار از برخورد دندانه با سطح چوب برداشت می گردد به ارتفاعی که پایه دندانه دارد ارتباط دارد. چنانچه که  پایه دندانه بیش از حد ارتفاع داشته  در این صورت اره نمی تواند به سرعت برش چوب را انجام دهد اما  در بعضی موارد ، در جهت  شکل دهی و ایجاد نقوش بر جسته بر روی چوب مناسب می باشد .

اره زنجیری می بایست از قلاب دندانه ها در اندازه مناسب و استاندارد که موجب بوجود آمدن  برش های همسطح و یکدست  برخوردار باشد. قلاب دندانه لازم است به اندازه ای کوتاه باشد تا از نوک دندانه بتواند چوب را از محل برش به صورت گرد از دندانه خارج کند . این حد توسط یک سوهان گرد با زاویه مشخص ۱۰ درجه روی برنه قلاب انجام می پذیرد.

مراحل کار با اره موتوری:

1- خواندن دفترچه راهنما مربوط به اره موتوریخواندن دفترچه راهنما مربوط به اره زنجیری به شما کمک می کند که با قسمت های مختلفی دستگاه اره زنجیری آشنا شوید و نحوه شروع کار با اره موتوری را یاد بگیرید.2- انتخاب مدل مناسب اره موتوری:اره موتوری را انتخاب کنید که کار کردن با آن برای شما آسان باشد و برای پروژه ای که می خواهید انجام دهید مناسب باشد. در زیر نکاتی جهت انتخاب سایز درست اره موتوری در اختیار شما قرار می دهیم:

نحوه انتخاب سایز درست اره موتوری:

اندازه یا سایز ساطور اره موتوری که باید با توجه به قطر تنه درخت انتخاب شود. به این مورد توجه داشته باشید که اندازه طول ساطور باید یک سوم بلندتر از قطر تنه درخت باشد. برای مثال برای برش تنه درختی با قطر 30سانتیمتر نیاز دارید اره موتوری با طول ساطور 45 سانتیمتر خریداری کنید.دومین نکته قدرت موتور بوده که برحسب بخار تعیین می شود و هرچقدر طول ساطور بلندتر باشد به همان نسبت موتور قدرتمندتر می شود. یک موتور قوی اره موتوری به شما امکان می دهد که سریع، آسان و در شرایط ایمن به نتیجه دلخواه برسید.

3- منطقه ای که قرار است در آن کار با اره موتوری را انجام دهید چک کنید:این مورد بدین معنی است که کابل های برق یا موانع همچون اتومبیل و ساختمان ها در نزدیکی محل کار شما نباشد تا حادثه ای هنگام کار با اره زنجیری پیش نیاید.4- نوع برشی که قرار است با اره زنجیری انجام دهید بسیار مهم است:قبل از شروع برش با اره بنزینی یا اره برقی توجه به این مسئله بسیار اهمیت دارد که باید در مورد نحوه برش و انجام آن به صورت مناسب فکر کنید.  برای مثال نحوه قطع کردن تنه درخت در باغ با کار با اره در مصارف خانگی متفاوت بوده و باید به روش درست اقدام کنید.

5- پر کردن مخزن سوخت با نسبت درست بنزین و روغن ترکیب کردن درست روغن و بنزین به بهتر کارکردن اره موتوری کمک می کند و اگر این موضوع رعایت نشود موتور اره به صورت نامناسب سوخته و بد کار می کند و حین عملیات مشکلات جدی ایجاد می کند.6- چک کردن اره موتوری قبل از شروع به کار با دستگاه مواردی مانند چک کردن ترمز اره موتوری، میزان کشش زنجیر به مقدار استاندارد و چک کردن فیلتر هوا جز مواردی است که باعث می شود اره زنجیری در شرایط ایده آل کار کند.

آموزش کار با اره موتوری

7- اره موتوری معمولأ دارای دو مخزن است که یک مخزن برای سوخت و دیگری برای روغن زنجیر به کار می رود، معولا مخازن روغن و بنزین دارای نشانگر می باشد. چنان چه مخزن روغن و بنزین دارای نشانگر نبود این مورد را بدانید که مخزن بزرگتر برای سوخت و مخزن کوچکتر برای روغن زنجیر است.

8- برای روشن کردن اره موتوری به این شکل عمل کنید که اگر اره شما به مجهز به اهرم ساسات می باشد، ساسات را بکشید تا کاربراتور سوخت را با سرعت به محفظه سوخت انتقال بدهد. ترمز اره موتوری را به کار بیاندازید و کلید را روی حالت روشن قرار دهید، سپس هندل دستگاه را محکم بکشید تا موتور روشن شود، اگر موتور روشن شد و سپس خاموش گردید اهرم ساسات را تا نصف تنظیم نمایید و مجددا تلاش کنید. معمولأ با 4 یا 5 بار کشیدن هندل موتور شروع به کار خواهد نمود.9- زمانی که اره موتوری شروع به کار کردن می کند زنجیر اره موتوری باید حرکت نکند و جایی درگیر نباشد. برای تمرین کردن برش با اره موتوری از کنده درخت استفاده کنید. ساطور را روی محل برش قرار دهید، ترمز را آزاد کنید و دریچه گاز را کامل باز کنید و ساطور اره موتوری را روی تنه قرار دهید. بدون هیچ گونه فشار آوردن به اره اجازه دهید اره موتوری با وزن خود عملیات برش را انجام دهد. همچنان با گاز کامل برش با اره زنجیری را ادامه می دهیم تا زمانی که ساطور از تنه رد شود.

10- در هنگام کار با اره موتوری ممکن است حوادث غیرقابل پیش بینی اتفاق بیافتد مثل گیر کردن در وضیعتی که نمی توانید از آن آزاد شوید. بنابراین همیشه هنگام کار با اره موتوری ابزارهایی مثل تبر و پتک به همراه داشته باشد تا بتوانید از وضیعت های دشوار رها شوید.11- زمانی که عملیات برش با اره زنجیری تمام شد قبل از گذاشتن اره در محفظه خود، اجازه دهید اره موتوری خنک شود. همچنین توصیه می شود که پس از اتمام کار، مخزن سوخت و روغن را به طور کامل تخلیه کنید و موتور را یکبار روشن کنیم تا سوختی که در کاربراتور قرار دارد بسوزد. مدت این امر آن است که اگر برای مدت زمان طولانی از اره موتوری استفاده نکردید سوخت باقی مانده به صورت چربی داخل محفظه سوخت رسوب می نماید.12- پس از اتمام کار اگر محفظه نگهداری برای اره زنجیری دارید، آن را داخل محفظه قرار دهید و پوشش ساطور روی ساطور قرار دهید و اگر پوششی برای ساطور وجود ندارد توصیه می شود از کاوری برای نگهداری اره موتوری استفاده کنید تا عمر اره موتوری افزایش یابد.

نصب زنجیر، مرحله ای حساس در راه اندازی قطعات اره موتوری

پس از مرحله  راه اندازی و نصب اره موتوری، نوبت به نصب زنجیر دور گاید بار خواهد بود . برای این امر مطابق با جهت درست ، تیغه زنجیر را به آرامی دور گاید بار بپیچید. توجه داشته باشید  که زنجیر اره کاملاً بر روی گاید بار و همچنین چرخ زنجیر قرار داشته باشد.

چرخ زنجیر منجر به گردش زنجیرها برای عمل برش بهتر می شود ، در نهایت  از قرارگیری آن به صورت کامل اطمینان خطر داشته باشید.  توجه داشته باشید که  پس از قرارگیری زنجیر بر روی اره، نباید شل بودن و یا فضای اضافی بین زنجیر و گایدبار دیده شود.

نکات ایمنی و مهم در هنگام کار با اره موتوری

همان طور که گفته شد، لازم است همواره نکات ایمنی را رعایت کنیم و از لباس، عینک، کفش ایمنی و شیلد محافظ صورت استفاده کنیم.

•    از برش قطعات یا موادی که بالاتر از قسمت بازو هستند، خودداری نماییم.•    زنجیر دستگاه را قبل از انجام برش چک کنیم و لازم است هر ۲۰ دقیقه یکبار در حین انجام برش، آن را چک نماییم.•    یک تکه چوب کوچک همراه خود داشته باشیم تا قبل از برش اصلی، دستگاه را بر روی آن تست کنیم.•    در حین عملیات برش ممکن است اتفاقات مختلفی مثل گیر کردن اره رخ دهد. به همین دلیل توصیه می شود تا همواره موادی مثل چکش و پتک همراه خود داشته باشیم.•    در هنگامی که از دستگاه استفاده نمی کنیم، حتماً‌و حتماً ترمز دستگاه را فعال کنیم.•    بعد از انجام عملیات برش، بهتر است جهت افزایش کاربری و طول عمر دستگاه، مخزن روغن و بنزین را خالی کنیم و حتی یکبار هم بعد از خالی کردن مخازن آن را روشن کنیم تا سوخت موجود در دستگاه به طور کامل تخلیه شود.•    از تیز بودن زنجیر مطمئن شویم و تا حد امکان آن را با سوهان تیز کنیم.•    بعد از استفاده از دستگاه، تیغه آن را به وسیله محافظ آن پوشش دهیم.

آموزش کار با اره موتوری

قبل از استفاده، محیط اطراف را آماده کنید

حتماً به خطوط برق ، ساختمان ها ، اتومبیل ها و افراد اطراف خود به خوبی مشاهده نمایید. دقت داشته باشید که قبل شروع کار حتما منطقه مورد نظر را آماده کنید به این صورت که  چیزی مستعد خطر نباشد. زیرا که هر یک از این موانع ممکن است  خطر بزرگی را برای شما بوجود بیاورد. برای نمونه در صورتی که قصد قطع درخت دارید ، باید محیط اطراف را آماده نمایید و جهت سقوط را  تعیین کنید.

در ابتدا شما باید بدانید که هدف شما از خرید اره موتوری چیست؟

انجام امور باغ شخصی خود مثل هرس درختان ، بریدن کنده ها یا اینکه شما تجارت و یا درآمدی در صنعت چوب دارید و روزانه ساعت های طولانی از اره موتوری خود جهت بریدن درختان و چوب ها استفاده می کنید.اگر روزانه کار زیادی با اره موتوری دارید بهتر است سراغ برنده های ارزان در اره موتوری و اره موتوری های چینی نروید. بهتر است برندی را انتخاب کنید که امکان تهیه قطعات یدکی اره موتوری شما فراهم باشد. چرا که در حالت پر مصرف به دلیل کارکرد بالای اره موتوری قطعات پر اصطکاک اره موتوری مانند :

پیستون اره موتوری ، رینگ اره موتوری ، سیلندر اره موتوری ، هواکش اره موتوری ، تیغه اره موتوری ، زنجیر اره موتوری ، اویل پمپ اره موتوری یا پمپ روغن اره موتوری ، اسپراکت اره موتوری و ... زودتر دچار خرابی میشوند و نیاز به تعویض این قطعات در اره موتوری شما بیشتر می شود.در نتیجه در انتخاب برند اره موتوری به شدت دقت کنید تا در آینده در تهیه لوازم یدکی اره موتوری به مشکل برخورد نکنید.

اما در صورتی که نیاز شما در حد کارهای روزمره باغ شخصی است و به طور مثال ماهی یکی دوبار از اره موتوری استفاده می کنید نیاز به انجام هزینه اضافی وجود ندارد و می توانید با انتخاب یک برند  اره موتوری چینی با کیفیت که یدکی آن هم در بازار موجود باشد کار خود را انجام دهید.برای اینکه بتوانید خرید موفقی در زمینه اره موتوری یا اره برقی داشته باشید، باید به نکات خرید اره موتوری یا اره برقی  توجه کنید.

•    نخستین موضوع مهم در خرید اره بنزینی توجه به قدرت تولیدی آن است.قدرت این اره با حجم موتور آن در ارتباط مستقیم است.•     حجم موتور این اره با سی سی مشخص می گردد. هر چه عدد مربوط به حجم موتور بیشتر باشد، یعنی قدرت اره موتوری نیز بیشتر می شود.حجم زیاد  موتور در این اره ها به معنی سنگین بودن آن ها نیز هست.به گونه ای که هر چه قدر حجم موتور در اره موتوری افزایش یابد، به همان میزان وزن آن نیز افزایش خواهد داشت.حجم مناسب برای اره بنزینی بین 24  تا 64 سی سی قرار دارد.این حجم ضمن اینکه قدرت مناسبی برای کارکرد اره می باشد، وزن ایده آلی را نیز برای وسیله به همراه دارد.•    در واقع این وزن، وزنی متوسط برای اره موتوری می باشد.•    قدرت موتور در اره برقی بر حسب وات نمایش داده می شود.•    در هنگام خرید اره برقی باید به میزان وات درج شده بر روی وسیله توجه نمایید.این موضوع نشان می دهد که اره برقی دارای چه میزان قدرتی است. هر چه عدد در نظر گرفته شده برای اره برقی بیشتر باشد، به همان نسبت قدرت تولیدی موتور آن بیشتر خواهد بود.

مزایا و معایب اره موتوری کدام اند؟

مزیت اصلی اره موتوری سرعت بالای آن است. قطع الوار و درختان با اره دستی کار بسیار دشواری است که به راحتی می توانید با اره موتوری آن را انجام دهید. با حساب سرانگشتی ، می توانید ببینید که چگونه برش با استفاده از اره موتوری 5 تا 10 برابر سریعتر انجام می شود. فکر می کنید چند تخته چوبی از یک تنه درخت به دست می آید؟ ممکن است 10 یا 15؟

حال به این فکر کنید که دیدن یک تخته چوبی از یک تنه درخت با اره دستی چقدر دشوار است. اکنون اگر انرژی شما ثابت باشد و تیغه شما ذوب نشود ، قطع کل تنه درخت حداقل 10 برابر بیشتر طول می کشد. با استفاده از این حساب ، استفاده از اره موتوری 10 برابر در وقت و انرژی شما صرفه جویی می کند.

بیایید یک فرض پیچیده تر را با هم بررسی کنیم. فرض کنید شما یک درخت به قطر 30 سانتی متر (تقریباً 1 فوت) و یک اره برقی دارید که با هر تماس زنجیره با چوب ، یک برش 0.5 میلی متری ایجاد می کند. این بدان معنی است که زنجیره باید 600 بار از داخل چوب عبور کند.

حال اگر از اره موتوری قدرتمند با سرعت 2800 دور در دقیقه (برای ساده سازی 3000 دور در دقیقه) استفاده کنیم. از نظر تئوریک ، فقط در 20 ثانیه ، این 600 بار چوب عبور می کند و درخت کاملاً قطع می شود. البته این محاسبات نظری است و در عمل طول می کشد که کمی بیشتر از یک دقیقه طول بکشد.حالا اگر از اره دستی استفاده می کنید چقدر طول می کشد؟ فرض کنید اره برقی شما به همان تعداد دندان اره موتوری داشته و طول و اندازه آن یکسان باشد. مانند مثال قبلی ، شما باید 600 بار چوب را ببرید.

حال اگر با سرعت ثابت کار کنید و هر برش 1 ثانیه طول بکشد ، سرانجام در 600 ثانیه (10 دقیقه) به پایان خواهید رسید. اما در عمل هربار که اره متوقف می شوید حوصله شما سر رفته و وقت بیشتری را تلف خواهید کرد. هر دو مقایسه بر اساس حدس انجام شده است. اما در هر صورت ، استفاده از اره موتوری روند برش را 5 تا 10 برابر سریعتر می کند.

معایب اره موتوری

دو مورد از بزرگترین اشکال اره موتوری ایمنی و نگهداری دستگاه است. اگرچه یک بزرگسال نسبتاً قوی پس از آموزش مناسب می تواند از اره موتوری استفاده کند ، اما در کل بسیار خطرناک است.بزرگترین خطر اره موتوری لگد زدن به دستگاه در جایی است که زنجیر دستگاه بر روی چیزی گیر کرده است اما همزمان موتور در حال کار و چرخش است. بنابراین اره موتوری در این وضعیت لگد می زند و به سمت اپراتور پرتاب می شود. (این حرکت را می توان مطابق با قانون عمل و واکنش ، قانون سوم نیوتن در نظر گرفت). بنابراین می توان نتیجه گرفت که هنگام کار با این دستگاه همیشه یک خطر بالقوه وجود دارد.

مشکل بزرگ دیگر اره موتوری میزان نگهداری دستگاه مورد نیاز است. اره دستی به راحتی قابل استفاده است و نیازی به نگهداری ندارد. به طوری که با هر بار بریدن خاک اره ، از شیار محل برش روی زمین می افتد. در اره موتوری ، خاک اره بسیار ریز است و می توان آن را به راحتی درون دستگاه گرفت و با روغن روان کننده خاک اره مخلوط کرد و لایه لجن تشکیل داد.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر