خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

آموزش کار با چاله کن موتوری بنزینی

فهرست مطالب

چاله کن موتوری بنزینی وسیله ای است که با چرخش مته، خاک را به هم ریخته و با عمق و قطر معینی زمین را می کند. چاله ها به دسته های مختلفی تقسیم می‌شوند. دستگاه چاله کن موتوری بنزینی مجهز به یک موتور قدرتمند بنزینی می باشد که مته های گوناگونی دارد و به گونه‌ای ساخته شده است که با گردش، خاک های موجود در گودال را به سمت بیرون می ریزد.این دستگاه کاربرد های بسیاری دارد. برای نمونه می‌توان به کاشت نهال ها و درختان، فنس‌کشی، کاشت تیر چراغ برق، نرده کشی به دور زمین و ... اشاره کرد. دستگاه های نهال کن موتوری بنزینی موتور های چهار زمانه بنزینی دارند. در این مقاله قصد داریم به چاله کن موتوری بنزینی پرداخته و نحوه کار با آن را توضیح دهیم.
آموزش کار با چاله کن موتوری بنزینی

نحوه کار با چاله کن موتوری بنزینی

1.در اولین مرحله طرز استفاده از دستگاه گود کن موتوری بنزینی باید از وسایل ایمنی استفاده کنید. همانطور که هنگام کار با بیشتر تجهیزات صنعتی و کشاورزی از لوازم و تجهیزات ایمنی بهره می برید.وسایل ایمنی که هنگام کار با دستگاه گود کن بنزینی مورد نیاز است شامل عینک ایمنی، گوشی ایمنی و کلاه ایمنی می باشد. همان طور که می‌دانید احتیاط شرط عقل است پس در مرحله اول و پیش از شروع کار از تجهیزات ایمنی استفاده کنید؛ تا سلامتی خود را به طور کامل حفظ کنید.2.برای کار با این دستگاه پر کاربرد پیش از شروع کار باید پیچ ها و اتصالات را چک کنید. در این مرحله لازم است که از محکم بودن پیچ و مهره های اتصالات به طور مثال اتصال صحیح مته ها به موتور مطمئن شوید تا در کار حادثه ای رخ ندهد.3.در این قسمت پیش از شروع کار با دستگاه چاله کن موتوری بنزینی، روغن و بنزین آن را چک کنید و مطمئن شوید که پر باشد. پس از آن به محل مورد نظر رفته و دستگاه را به شکل افقی روی زمین بگذارید. دستگاه باید به گونه ای روی زمین باشد که دسته گاز چاله کن رو به بالا باشد.4.در این مرحله ‌می خواهیم چاله کن موتوری بنزینی را روشن کنیم. برای این کار ابتدا کلید دستگاه را در حالت روشن قرار داده و ساسات را بکشید. با کمک قسمت پستونکی، بنزین را به داخل کاربراتور دستگاه هدایت کنید. سپس یک پای خود را روی دستگاهی که بر زمین قرار گرفته است بگذارید، هندل دستگاه را کشیده تا موتور دستگاه چاله کن روشن شود.
آموزش کار با چاله کن موتوری بنزینی
سپس چاله کن را به حالت عمودی برگردانید و در نقطه مورد نظر قرار دهید و گاز دستگاه را بگیرید تا زمین سوراخ شود. برای اینکه چاله را به درستی حفر کنید نوک دستگاه را روی نقطه مورد نظر قرار دهید و با فشار بسیار کم گاز، در ابتدا یک چاله کوچک را در زمین ایجاد کنید.این کار برای این است که مته از نقطه مورد نظر شما منحرف نشود. پس از آن با گاز زیاد مته را داخل خاک ببرید تا چاله مورد نظر شما حفر شود. توجه داشته باشید که در هنگام حفر چاله به طور پیوستهمته را از داخل خاک بیرون آورده و دوباره داخل چاله کنید. این کار به این دلیل صورت می‌گیرد که خاک اضافی داخل گودال به بیرون ریخته شود.5.در این مرحله می ‌خواهیم خاموش کردن دستگاه را به شما عزیزان آموزش دهیم. اگر برای مدت زیادی با دستگاه کاری ندارید حتماً دکمه آن را در حالت خاموش قرار دهید و دوباره دستگاه چاله کن موتوری بنزینی را به طور افقی روی سطح زمین بخوابانید؛ به طوری که در این حالت سمت راست دستگاه رو به بالا باشد تا آسیبی به آن وارد نشود.

نگه داری از چاله کن موتوری بنزینی

در مواردی پیش می آید که دستگاه چاله کن موتوری بنزینی روشن نمی شود یا درست کار نمیکند. در این قسمت می خواهیم به بررسی این مشکلات بپردازیم.1. اگر موتور دستگاه چاله کن شما روشن نشد مشکل می تواند یکی از موارد زیر باشد:
 • ممکن است کلید دستگاه چاله کن بسته شده باشد.
 • ممکن است سوئیچ  موتور روی آف قرار گرفته باشد.
 • این امکان وجود دارد که شافت هنوز به موتور وصل نشده باشد.
 • ممکن است باک بنزین خالی باشد.
 • در مواردی پیش می آید که شمع موتور دستگاه چاله کن موتوری بنزینی سوخته باشد یا سطح روغن موتور پایین باشد.
2.مشکل بعدی این است که ممکن است وقتی که مته را به دستگاه چاله کن وارد کردید نتوانید آن را وصل کنید و یا در مواردی ممکن است نتوانید آن را از دستگاه جدا کنید. در این موارد ممکن است دکمه یا فنر قسمت بالای مته پیچیده یا شکسته باشد.همچنین این امکان وجود دارد که آداپتور چاله خم شده باشد و یا اینکه جسمی در دستگاه چاله گیر کرده باشد. مواردی نیز پیش می آید که مته خیلی کند یا آهسته کار می‌کند و یا نمی‌تواند به حفر چاله بپردازد.در این موارد ممکن است فشاری که شما به دستگاه وارد می کنید زیاد باشد یا دیواره های چاله سفت شده باشد. در این صورت باید دستگاه را بالاتر بیاورید تا به مته اجازه دهید که به صورت آزاد و با سرعت مخصوص خودش کار را انجام دهد.

نکات ایمنی در هنگام استفاده از دستگاه چاله کن موتوری بنزینی

همانطور که پیش از این گفتیم قبل از شروع کار با دستگاه چاله کن موتوری بنزینی باید نکات ایمنی را رعایت کنید که در این قسمت به بررسی هر یک از آنها می پردازیم:1.زمانی که با دستگاه چاله کن بنزینی کار می کنید هیچ وقت پشت قسمتی که اگزوز موتور دستگاه آنجا قرار دارد نایستید. علت این کار این است که باعث سوختن شما نشود و دود ناشی از موتور به دستگاه تنفسی شما آسیب نرساند.2.اگر چاله کن بنزینی شما دو نفره است و موتور قدرتمندی دارد سعی کنید دو نفره کار را انجام دهید. این کار به این علت صورت می گیرد که حفر چاله بهتر انجام شود و خطرات احتمالی که شما را تهدید می کند کم شود. بعد از اینکه کارتان با دستگاه چاله کن تمام شد آن را در یک جای خشک قرار دهید.3.در هوای بارانی به هیچ وجه از دستگاه چاله کن موتوری بنزینی استفاده نکنید.4. زمانی که در حین کار با این دستگاه به موانع سختی مانند سنگ برخورد می‌کنید تلاش نکنید با فشار بیشتر چاله را حذف کنید؛ زیرا در این حالت فقط به موتور دستگاه آسیب وارد می کنید.5.هیچ وقت از چاله کن موتوری بنزینی بدون این که روغن داشته باشد استفاده نکنید زیرا در این حالت دستگاه شما به اصطلاح شاتون خواهد زد.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر