خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

اجزای تشکیل دهنده زنجیر اره موتوری چیست؟

فهرست مطالب

از اجزای اصلی اره موتوری، زنجیر آن می باشد که باید در نحوه انتخاب و خرید آن دقت نمود. ساختار زنجیر اره موتوری در ۴ عنصر اتصالات محکم و لینک، تسمه های رابط یا پلیت، برنده های سمت چپ و برنده های سمت راست، خلاصه می شود.به دلیل اهمیت زنجیر در اره موتوری، در این مقاله به این موضوع پرداخته و اطلاعات مهمی را در این زمینه، به شما ارائه خواهیم داد. پس همراه ما باشید.

اجزای تشکیل دهنده زنجیر اره موتوری چیست؟

زنجیر اره موتوری، دارای ساختاری زنجیر شکل است که دارای تیغه هایی محکم و تیز در جهت برش چوب می باشد. زنجیر اره موتوری، دارای ۴ عضو اساسی می باشد:

●اتصالات متحرک یا لینک: زبانه قسمتی از لینک است که به وسیله آن، سبب حرکت زنجیر می شود. زبانه با حرکت در شیار تیغه راهنما، زنجیر را در راستای تیغه نگه میدارد.●تسمه های رابط یا پلیت: پلیت و پرچ، سبب اتصال لینک و دندانه برنده شده و فاصله میان گوشواره ها را تامین می کند.●برنده های سمت چپ●برنده های سمت راستاین اجزاء در کنار هم، ساختار زنجیر اره موتوری را تشکیل می دهند که در تمامی زنجیر اره موتوری، می توانید شاهد این اجزاء بود. ولی نوع طراحی، نحوه اتصالات، ابعاد قطعات و… ممکن است از زنجیری به زنجیر دیگر، متفاوت باشد.

کیفیت زنجیر اره موتوری در هنگام خرید:

زنجیر اره موتوری مناسب و با کیفیت در صنعت چوب بری دارای اهمیت بالایی است. به دلیل این که زنجیر اره موتوری از جمله قطعات تعویضی این دستگاه می باشد، کیفیت بالای آن موجب کارکرد خوب چوب برها می شود.پس لازم است که در هنگام خرید، زنجیر اره موتوری مستحکم و با کیفیت را خریداری نمایید تا شاهد تاثیرات خوب آن باشید.

اجزای تشکیل دهنده زنجیر اره موتوری چیست؟

مشخصات فنی مهم برای انتخاب بهترین زنجیر اره موتوری:

در زمان خرید زنجیر اره موتوری، باید نوعی متناسب با کار خود را خریداری نمایید. از جمله معیارهای مهم، میتوان به موارد ذیل، اشاره کرد:

●مدل اره موتوری●اندازه تیغه●گام زنجیر●ضخامت زنجیر●اثر برگشت ضربه ای زنجیر

اثرات استفاده از زنجیر غیر مرغوب و نامطلوب چیست؟

●عملکرد و کارایی نامناسب و غلط●تولید کردن خرده چوب های بیشتر در زمان برشکاری●داغ شدن بیش از حد در حین کار●زحمت بیشتر اپراتور در زمان کار با اره موتوری

علائم و نشانه های کندی زنجیر اره موتوری چیست؟

به دلیل این که زنجیر اره موتوری، نمی تواند خود را به داخل چوب بکشاند، باید با فشار دادن موتور و تیغه، چوب و درخت را قطع کرد.هنگام برش شکاف و برش عمودی، زنجیر اره موتوری، خاک اره تولید می کند. توجه داشته باشید که همواره هنگام برش چوب با دود مواجه خواهید شد، حتی اگر زنجیر را به صورت مرتب روغن کاری کرده و زنجیر از کشش صحیحی برخوردار باشد.

در بعضی مواقع با چرخش اره از یک سمت، درخت به صورت کج برش داده می شود. این خود به معنای کند شدن زنجیر اره موتوری می باشد که نتیجه آن، برش ناهموار درخت و چوب خواهد بود.صدای تق تق و پرش کردن زنجیر اره موتوری در حین فعالیت، از نشانه های دیگر کندی زنجیر می باشد.پس در صورت برخورد با این نشانه ها، زنجیر اره را تیز کرده یا با زنجیری دیگر، جایگزین کنید.

اجزای تشکیل دهنده زنجیر اره موتوری چیست؟

مراحل تعویض زنجیر اره موتوری:

برای تعویض زنجیر اره موتوری، مراحل مذکور را انجام دهید:

●درآوردن زنجیر سابق اره موتوری: ابتدا باید زنجیر سابق اره موتوری را خارج کنید.●آزاد کردن زنجیر: با کشیدن سر ساطور به بیرون، زنجیر را از حالت کشیدگی آزاد کنید.●با آزاد شدن زنجیر، می توانید به راحتی زنجیر را خارج کنید.●شل کردن پیچ تنظیم میزان کشش زنجیر و نصب کردن زنجیر اره جدید●تنظیم کردن ساطور اره زنجیری●قرار دادن صفحه کناری اره موتوری در جای خود: پس از قرار دادن صفحه کناری اره، مهره های آن را محکم نکنید. با این کار میتوانید میزان کشش زنجیر اره را تنظیم کنید.●تنظیم کردن میزان کشش زنجیر اره موتوری: با استفاده از پیچ گوشتی، پیچی که سبب سفت کردن زنجیر را دارد، تنظیم می کنید. سپس مهره های مربوط به صفحه کناری اره موتوری را سفت کنید.با انجام مراحل بالا، تعویض زنجیر اره موتوری به راحتی به پایان می رسد.

اصول نگهداری زنجیر اره موتوری:

●زنجیر اره موتوری با سرعت بالا در اره موتوری به گردش درمی آید. به همین دلیل باید به طرز صحیحی نصب شود. با هرگونه اشتباه در نصب زنجیر، امکان پاره شدن آن وجود دارد و به دلیل قیمت بالای آن، سبب بروز مشکلات فراوانی خواهد شد.●نصب زنجیر اره موتوری، نه خیلی سفت و نه خیلی شل بوده و از روانی قابل قبولی برخوردار باشد. اگر می خواهید زنجیر اره موتوری، طول عمر بالایی داشته و دارای کیفیت لازم باشد، باید نگهداری آن اصول مرتبط را رعایت نمود.●تیغه های برنده اره موتوری را باید به صورت پیوسته، نظارت نموده و به طور منظم تیز کرد.برای تیزکاری زنجیر، سوهان های گرد ریز و نازک که دسته دار بوده و دارای استفاده راحتی هستند، به کار می روند.

نتیجه گیری

زنجیر اره موتوری، نقش اساسی در کارکرد و برش آن دارد. این زنجیر، از اجزای مختلفی تشکیل شده است که ساختار آنها در کنار یکدیگر، سبب کارکرد زنجیر می شوند. زنجیر اره موتوری دارای طرح ها و برندهای مختلفی می باشد که لازم است قبل از استفاده و خرید آن ها، اطلاعات کافی در این زمینه را کسب کنید.

اجزای تشکیل دهنده زنجیر اره موتوری چیست؟

برای این که زنجیر اره موتوری، عملکرد مناسب و صحیحی را از خود نشان دهد، باید از کیفیت بالایی نیز برخوردار باشد.زنجیر با عملکرد نامناسب برای اپراتور، با خطرات بسیاری همراه است. همچنین باید زنجیری را که انتخاب می کنید، سبب زحمت زیاد شما در هنگام برش نشده و مناسب با کار شما باشد.

با رعایت اصول نگهداری و استفاده زنجیر اره موتوری، طول عمر بالا و کارکردهای مناسب آن را مشاهده خواهید کرد.در این مقاله فارم صنعت  سعی نمودیم تا شما همراهان گرامی را با زنجیر اره موتوری، کارکرد و اجزای تشکیل دهنده آن، آشنا کنیم. امیدواریم که اطلاعات کافی را در این زمینه، کسب کرده باشید.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر