خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

ادوات تیلر کولتیواتور کدام اند؟

فهرست مطالب

کولتیواتور یکی از ماشین های خاکورزی ثانویه است. کولتیواتور ها خاکهای سطحی را که در اوایل مرحله خاکورزی شکسته و متلاشی شده اند با یک حرکت دایره ای مخلوط می کنند ، اما خاک را شخم نمی زنند و یک محیط کشت نرم برای هوادهی بین لایه های خاک تهیه نمی کنند ، همچنین برای افزایش جذب آب و باران استفاده می شود.

این دستگاه با دندانه ها یا میله های خود سوراخ هایی را که به صورت خطی و افقی سفت شده اند ، در عمق کم و نزدیک به زمین سوراخ می کند. کولتیواتور از چندین دندان ، تیر و دو یا سه چرخ تشکیل شده است. همچنین وقتی گیاه رشد کرد و علف های هرز روی سطح خاک ظاهر شد ، علف های هرز نزدیک گیاه را که مانع رشد آنها می شوند ریشه کن می کند و یا برگ های علف های هرز را برای جلوگیری از فتوسنتز در زمین دفن می کند. او انجام می دهد

کولتیواتور مانند یک گاوآهن به نظر می رسد اما متفاوت عمل می کند. از گاوآهن برای از بین بردن خاکهای سست و سخت در اعماق بالاتر استفاده می شود ، اما از کولتیواتورها برای نرم کردن ، شل شدن و مخلوط کردن خاک سطحی ، مخلوط کردن خاک و کمپوست و ناهمواری خاک استفاده می شود. کولتیواتور کوچک برای مصارف خانگی و فضای سبز عمومی استفاده می شود و توسط افراد روی زمین کشیده می شود. این دو چرخ که با نام تراکتور دو چرخ نیز شناخته می شود توسط افرادی که روی زمین هستند کشیده می شود و گاهی به تیلر متصل می شود که در این حالت تیلر کولتیواتور نامیده می شود.

کولتیواتور ها دارای توان 5 الی 10 اسب بخار هستند و در انواع زیر به مشتریان ارائه می گردد:

•    کولتیواتور بنزینی

قدرت آن بین 5 تا 12 اسب است و در زمین های کوچک و باغ ها مورد استفاده قرار می گیرد. این کولتیواتور توسط دسته روشن می شود. ارتفاع فرمان آن قابل تنظیم با قد افراد است و بیشتر در زمین های شیب دار استفاده می شود. گیربکس بنزینی کولتیواتور غالباً یک گیربکس است. انواع برندهای کولتیواتور بنزینی شامل کاما، بی سی اس، دیاکو و غیره می شوند.

•    کولتیواتور دیزل

این نوع کولتیواتور در زمین های بزرگ استفاده می شود و زاویه فرمان آن 360 درجه است. محل دستگیره ، استارت ، اگزوز و مخزن در سری های مختلف دیزلی کولتیواتور یکسان است. این مدل کولتیواتور برای استفاده در محصولات صیفی و شالیزار بسیار مناسب است و بالاترین قدرت مانور را دارد ، زیرا دارای وزن و عرض کاری متعادل است.

•    کولتیواتور دستی

این مدل دارای یک تیغه فولادی برای وجین علفهای هرز و 3 تیغه گالوانیزه جهت هوادهی (تیغه فولادی است تا در هنگام برخورد به سنگها شکسته نشود). این کولتیواتور دستی مناسب برای مناطقی در اطراف صندوق عقب است که دسترسی به آنها نداریم و استفاده از کولتیواتور های چرخ دار غیرممکن است. در نتیجه ، علف های هرز و هوادهی خاک باعث کاهش استفاده از سموم دفع آفات و علف کش ها می شود که بعضی اوقات در برابر گیاه مقاوم هستند.

ادوات تیلر کولتیواتور کدام اند؟

کولتیواتور دستی یا تراکتور دو چرخ یا تیلر کولتیواتور که در انواع مختلف و با قدرت های مختلف موجود است ، برای شخم زدن زمین های سخت و در باغ هایی که امکان انتقال تراکتور شخم زدن در میان درختان وجود ندارد ، استفاده می شود. درو نیز استفاده می شود.

کولتیواتور دستی یا کولتیواتور کوچک می تواند با پمپ سمپاش، تریلر، پمپ آب، دروگر، چاله کن، نهر کن و غیره کوپل شود.سوخت مصرفی کولتیواتور کوچک یا همان کولتیواتور دستی بنزین یا گازوییل است.کولتیواتور گازوییلی یا کولتیواتور دیزلی دارای تعدادی تیغه می باشد که بر حسب نیاز می تواند زمین را بین 8 تا 35 سانتی متر شخم بزند. ضمناً عرض کار کولتیواتور بین 80 تا 150 سانتی متر است.کولتیواتور بنزینی نیز همانند کولتیواتور دیزلی در اندازه های مختلف و با قدرت های مختلف موجود می باشد.کولتیواتور دیزلی در دو مدل استارتی و هندلی ارائه می شود.

هدف اصلی در طراحی کولتیواتور چیست؟

مراحلی که از شخم زدن شروع می شود و تا زمانی که خاک نرم و غنی شود و در نهایت علف های هرز از بین برود ادامه می یابد. انواع دیزل یا بنزین کولتیواتور از رایج ترین دستگاه های امروزی هستند که می توانند این کارها را برای عملیات در زمین های قابل کشت سطح متوسط انجام دهند.

البته انواع تیلر کولتیواتور ، بسته به نوع طراحی در پره ها و همچنین قدرتی که با آنها همراه است ، برای اهداف مختلف کار آماده سازی زمین در نظر گرفته می شود. به عنوان مثال ، شخم زدن در کشاورزی یکی از سخت ترین عملیات آماده سازی خاک است که غالباً با مدلهای قدرتمند تیلر مانند گازوئیل تیلر کولتیواتور ترکیب می شود.

اما بیشتر کار با گاوآهن بنزینی یا گازوئیل زمانی است که ما می خواهیم کشت کنیم. در این مرحله که اغلب پس از عملیات شخم زدن در زمین سخت انجام می شود ، سطح خاک با استفاده از انواع شخم سبک مانند تیلر کولتیواتور وارونه می شود. به این ترتیب آنها می توانند خاک را نرم کنند ، کود را به طور مساوی در شکم آن توزیع کنند و در نهایت انواع علف های هرز را به همراه سطح خاک از بین ببرند.

اینها تنها برخی از نرم افزارهای اشتراکی تنظیم شده برای هدف شماست که می توانید هنگام استفاده از دیزل کولتیواتور استفاده کنید. البته بسته به اینکه سطح کولتیواتور به مزارع چه میزان از توان را تأمین می کند ، سطح کلی قیمت کولتیواتور را می توان در نظر گرفت. با این حال ، قیمت کولتیواتور ، که می تواند زمین های زراعی سخت را شخم بزند ، با قیمت کولتیواتور که فقط می تواند خاک را شخم بزند ، متفاوت خواهد بود. البته ، در قیمت تیلر کشاورزی ، نحوه انتخاب نوع تیغه مهم است.

از طرف دیگر ، به خاطر داشته باشید که ماشین های شخم زدن با موتورهای قدرتمند غالباً با تیغه های تیز ، سخت و نازک کار می کنند که می توانند سطح خاک سخت را شکافته و وارونه کنند. به طور کلی ماشین های شخم زدن ، استفاده از تیغه های نازک و برش دهنده مانع از مخلوط شدن خوب دستگاه می شود. قیمت تیلر کشاورزی با این شرایط کار اغلب در محدوده بالاتر است.

اساساً ، در اختلاط خاک ، آنچه در مراحل خاک ورزی مشاهده می کنیم ، نیاز به تیغه های پهن دارد تا بتوانند مقدار قابل توجهی از خاک را در گردش تیغه های شخم ، همراه با نرم شدن خاک ، مخلوط کردن آن و همچنین رساند قرار دهند.

نکات مهم  و قوانین ایمنی در کولتیواتور

•    اگر از کولتیواتور در محیط بسته مانند گلخانه استفاده می کنید مطمئن شوید که گلخانه تهویه مناسب دارد. چون در خروجی اگزوز دستگاه، گاز منوکسید کربن وجود دارد.•    در مواقعی که قصد تمیز کردن تیغه ها و دستگاه را دارید، گیربکس را در حالت خلاص قرار داده و موتور را خاموش کنید.•    از سرعت بالا و قرار دادن دنده در حالت خلاص در هنگام کار در زمین شیب دار پرهیز کنید.•    دستگاه را از دسترس افراد نا آشنا و غیرمتخصص دور نگه دارید.•    بعد از حدود 8 ساعت کار با دستگاه تیلر کولتیواتور، روغن آن را عوض کنید. معمولاً روغن موتور 40 مناسب است.

ادوات تیلر کولتیواتور کدام اند؟

چرخ های کولتیواتور به چه صورت است؟

با توجه به نوع کاربری و موارد مصرف کولتیواتور چرخ های متفاوتی برای این دستگاه وجود دارند:

1.     چرخ های پلاستیکی : برای کارهای سبک کشاورزی و بارکشی در سطوح صاف و هموار و حرکت در جاده ها استفاده می شود.2.    چرخ های آهنی پره دار: برای شخم زدن و هوادهی زمین های سفت و سخت می گردد.3.    چرخ های آهنی استوانه ای : برایشخم زدن مزارع و شالی هایی با زمین آبگیر استفاده می گردد.

موارد استفاده از تیلر کولتیواتور:

این تراکتور دو چرخ در زمین های باغی کوچک که در آنجا حرکت تراکتور و ماشین آلات کشاورزی سنگین دشوار است، بیشترین کاربرد را دارد. به همین جهت عده ای این دستگاه را به نام تیلر کولتیواتور باغی نیز می شناسند.تیلر کولتیواتور برای انجام کارهای زیر مورد استفاده قرار می گیرد.

•    کشت•    سله شکنی•    سمپاشی•    آب کشی•    درو کردن•    بار کشی•    انتقال نیرو•    علف کنی•    جارو کشی•    تیغ زدن•    مسطح کردن زمین•    برف روبی•    شخم زدن، نرم کردن و به هم زدن خاک و بستر کشت

مزایای خاک ورزی و نقش تیلر کولتیواتور (شخم زن)

خاکورزی عملیاتی مکانیکی است که برای آماده سازی زمینه کاشت محصولات زراعی و باغی انجام می شود. در واقع ، در مرحله خاک ورزی ، با هم زدن خاک و نرم شدن آن ، محیط مناسبی برای استقرار و ظهور بذر ، رشد و توزیع ریشه فراهم می شود. علاوه بر این ، اگر عملیات خاک ورزی به درستی و در زمان مناسب انجام شود ، ساختار خاک بهبود می یابد ، رطوبت خاک حفظ می شود. همچنین خاک با زهکشی مناسب باعث افزایش نفوذپذیری خاک ، کاهش علف های هرز ، آفات و بیماری های گیاهی می شود.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر