خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

اره دستی و کاربرد آن

فهرست مطالب

عواملی مانند قابلیت دسترسی، راحتی، وزن، ایمنی و ظرافت می تواند به این معنی باشد که اره دستی گزینه ای به مراتب بهتر از یک ابزار مجهز به سیستم است. البته انواع مختلفی از اره دستی موجود است مانند تمام ابزارهای برش دستی. برای اینکه بهترین نتیجه از برش حاصل شود، باید از اره دستی مناسب استفاده کرد. برای این کار، باید تمام اره های دستی را بررسی کرد. برخی از آنها به گونه ای طراحی شده اند که به عنوان تیغه های اره چند منظوره و عمومی استفاده می شوند. برخی دیگر، ابزارهای مهندسی دقیق برای عملکرد بهینه در کارهای اره بسیار حساس و ظریف هستند. لازم به ذکر است که نام انواع مختلف اره دستی همیشه بین تامین کنندگان، تولیدکنندگان و کاربران مختلف کاملاً سازگار نیست. به همین دليل شناخت اره دستی و کاربرد آن بسیار حائز اهمیت است. برخی از تولیدکنندگان ممکن است اره های تنی را به عنوان اره های مرواریدی معرفی کنند. اره های دستی مختلف که برای برش سوراخ ها، منحنی ها و سایر اشکال دقیق در نظر گرفته شده اند شامل اره های منگنه دار، اره های سوراخ کلید، اره های قطب نما، اره های برقی و غیره هستند. علاوه بر این، برخی از ابزارها ممکن است با ویژگی های خاصی شناسایی شوند مانند اره های برش ریز یا مدل های سنگین. 

تمایز انواع اره دستی و کاربرد آن

 چهار دسته اصلی اره دستی، اره های چوبی، اره های فلزی، اره های گچ تخته ای و اره های هرس  نام دارند. برای تهیه اره دستی، باید ماده خاصی که برش با آن صورت می‌گیرد را در نظر گرفت. قانون کلی در مورد اره دستی این است که هرچه تعداد تیغه اره دندان در هر سانتی متربیشتر باشد، برش ریزتر و نتیجه نهایی دقیق تر خواهد بود. هنگام کار بر روی لوازمی که نیاز به طراحی دقیق و خوبی دارند، تعداد دنده ها بیشتر است. در هنگام کار با چوب و فلزات نازک تر، اره دستی با تعداد دنده زیاد نیز معمولاً ترجیح داده می شود. اره های دستی که عمدتاً برای کارهای با دقت کمتری در نظر گرفته می شوند مانند هرس شاخه ها، برش اخته های یا پانل های چوب و ورق، معمولاً دارای درجه بندی TPI کمتری هستند. TPI اصطلاحی است که به تراکم دنده های اره اشاره دارد. به همین ترتیب، تعداد کم TPI برای چوب های ضخیم تر، سبز و تصفیه شده گزینه بهتری است. اره هایی که عمدتا برای برش فلز و پلاستیک استفاده می شوند، می توانند به عنوان یک استثنا در قوانین فوق شناخته شوند. به دلیل، غالباً تیغه های TPI نسبتاً بالایی دارند اما بندرت برای کارهای دقیق مورد استفاده قرار می گیرند. انواع اره دستی و کاربرد آن، در طیف وسیعی قرار می گیرند. 

انتخاب اره دستی مناسب

 شناسایی بهترین اره های دستی برای برش چوب می تواند مشکل باشد زیرا برش چوب می تواند طیف متنوعی از مشاغل را پوشش دهد. اره کردن یک شاخه درخت یا شاخه درخت در مقایسه با برش سوراخ در صفحه مبلمان یک کار کاملا متفاوت است. در همین حال، ایجاد یک منحنی صاف بر روی یک تکه چوب دستی ساخته شده، نیاز به ابزار خاصی دارد. 
اره دستی و کاربرد آن
 برای اطمینان از اینکه کار به درستی انجام شده است، هر یک از این ابزار باید دست فردی متخصص قرار بگیرند. برای برش اشیاء مختلف باید آن ها را با سرعت و نیرو های مختلف برش داد. این بدان معنی است که برای هر شرایط یک اره دستی بهترین گزینه خواهد بود. به دلایل زیادی می توان‌ گفت که معرفی اره دستی و کاربرد آن بسیار کمک کننده است. طور کلی، برای کارهایی که سرعت کمتر و دقت بیشتری می خواهند، باید از اره های دندانه دار استفاده کرد. دندان های بیشتر در هر اینچ معمولاً به معنی تیغه ظریف تری است، به این معنی که برش ریزتر خواهد شد اما برش چوب های ضخیم تر یا سخت تر به تدریج انجام می شود. 

ویژگی های کاربردی اره دستی

 اره های دندانه درشت برای برش سریع مواد ضخیم تر یا سخت تر بسیار مناسب هستند. شکاف های بیشتر بین دندان ها به این معنی است که آنها می توانند با هر فشار تیغه چوب بیشتری از بین ببرند اما نتیجه نهایی به هیچ عنوان تمیز نخواهد بود. اره دستی چوب که اصطلاحاً اره های سخت نامیده می شوند، می تواند یک گزینه اقتصادی و مناسب برای طیف وسیعی از مشاغل ساده چوب بری باشد. اینها اره های نسبتاً محکم با دسته های پلاستیکی و دندان های تیز و القایی سخت هستند. اره دستی و کاربرد آن، نقش بسزایی در توسعه صنایع مختلف داشته است. در حالی که بسیاری از اره های سنگین، هدف کلی کار را در اکثر انواع چوب انجام می دهند، تیغه های مورد استفاده آنها به طور معمول برش چوب را به خوبی انجام نمی دهند. به محض اینکه دندان های اره چوبی کدر شدند، ابزار باید تعویض شود. این‌گزینه تنها برای افرادی که فقط گاهی از اره دستی برای چوب استفاده می کنند، مناسب است. اره دستی ضخیم در بسیاری از کارگاه ها برای برش فایبرگلاس، دیوار خشک یا چوب، یک وسیله اصلی و مهم است. یادگیری نحوه استفاده از اره دستی ساده است زیرا ابزاری دقیق نیست. در عوض، برای نجاری و برش قطعات بزرگتر از چوب ایده آل است. اره های دستی به اره های تابلویی نیز معروف هستند. 

انواع اره دستی و کاربرد آن

 انواع اره های دستی وجود دارد که با استفاده از آن ها قطعات مختلفی برش داده می‌شوند. اره دستی که هم برش های خارجی و هم برش داخلی را ایجاد می کند، در دسته اره آرشه قرار می گیرد. این اره با یک تیغه نازک همراه است. تیغه از آلیاژ فولاد ساخته شده است. بین یک قاب فولادی قرار گرفته و در هر دو انتها قفل شده است تا یک اتصال کامل داشته باشد. این اره با ضربات کششی کار خود خود انجام می‌دهد و دارای دندان هایی است که رو به پایین هستند. بهترین قسمت اره دستس توانایی عبور از سوراخ یا حتی برش است. 
اره دستی و کاربرد آن
 می توان با برداشتن تیغه اره و سپس رشته کردن آن از طریق سوراخ چوبی یا برش، این کار را انجام داد. از اره های دستی برای برش قالب های چوبی استفاده می شود. همچنین می توان از آن برای برش لوله های آلومینیومی استفاده کرد. برای موقعیت های زیادی هم نمی توان از اره های دستی استفاده کرد. به هر حال افزایش دقت و کیفیت بالای کار، موجب می شود تا اره های دستی از مهم ترین ابزار کار در صنایع مختلف مثل ساخت مبلمان و... باشند. 

هک اره و کاربرد آن

 هک اره نوع دیگر اره هایی که در این دسته قرار می گیرند اره هک هستند. این اره به طور خاص برای برش فلزات طراحی شده است و با فشار دستی کار می کند. برای استفاده از هک اره، باید اره را به صورت دستی از طریق مواد فلزی به جلو و عقب فشار داد. تقریباً شبیه یک اره برقی است. با این وجود تیغه ای دندانه دار دارد. همچنین تیغه با دندان هایش رو به بالا یا حتی پایین قرار گرفته است. این اره همچنین دارای قاب C شکل است. در حالی که اجسام برش داده گی شوند، قاب تیغه در جای خود بسیار محکم قرار می گیرد. ضمن برش اجسام باید اطمینان حاصل شود که موادی را که در حال برش هستند، در یک گیره قرار دارند. این تیغ ​​اره معمولاً بین 10 تا 12 سانتی متراست اما اندازه آن کاملا به تولید کننده یا مدل بستگی دارد. به هنگام مطرح شدن موضوع اره دستی و کاربردهای آن، بدون شک اره متقاطع از‌مهم ترین ها است. اره متقاطع اره معمولی است که همه آن را می شناسند. اره متقاطع به گونه ای طراحی شده است که بهترین برش ها را حتی روی سطوح چوبی خشک نیز ایجاد می کنند. اره متقاطع دارای دندان های بزرگتری در مقایسه با اره های دستی سنتی دیگر است. تیغه آن نیز ضخیم است. به این اره، اره کمانش نیز گفته می شود. همچنین در برخی از مناطق به این اره، اره برش نیز گفته می شود. اره های دستی دیگری نیز وجود دارند که کمتر مور استفاده قرار با گيرند اما کاملا مطرح هستند. اره كمان، اره هرس و اره روكش از انواع دیگراره دستی هستند. اره های کمتر رایج دیگری که در همین دسته قرار می گیرند شامل اره ژاپنی و اره سوراخ کلید است. 
اره دستی و کاربرد آن
 نتیجه گیری اشکال مختلفی از اره دستی در بازار موجود است که به بررسی انواع مهم تر اره دستی و کاربردهای آن، پرداخته شد. با استفاده از اره های دستی، نتیجه کار بسیار زیبا و دقیق تر خواهد بود؛ بنابراین با وجود اینکه اره های برقی سرعت بسیار بیشتری دارند، در برخی از موارد بهتر است که از اره های دستی استفاده شود.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر