خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

اره زنجیری یا اره درخت بر چیست؟

فهرست مطالب

از جمله وسایلی که در باغبانی کاربرد زیادی دارد، اره است. برای قطع کردن درختان و استفاده مناسب از آنها در صنعت امروزه از اره های مختلفی استفاده می شود که از اره خانگی گرفته تا اره های باغبانی حرفه ای، اما هر کدام از این اره ها با یکدیگر فرق دارد و این تفاوت در نوع کاربرد آنهاست. یکی از این نوع اره ها اره زنجیری یا اره درخت بر است. اَره زنجیری  یا  اره موتوری  نام نوعی  اره است که با استفاده از  الکتریسیته نیروی هیدرولیک یا اغلب، توسط یک  موتور دو زمانه کار می‌کند. این اره از یک موتور و نوعی زنجیر ریز دندانه دار که حول یک ورق فلزی به اسم ساطور می چرخد، تشکیل شده است، به این صورت که نیروی گشتاور موتور به زنجیر منتقل شده و باعث گردش آن به دور ساطور خواهد شد و حاصل برخورد زنجیر اره برش صورت می گیرد و عملیات برش چوب را انجام می دهد؛ این اره دارای ،موتور دو زمانه است (به این معنا که دارای مخزن مجزا برای روغن نیست و باید روغن با نسبت مشخصی با بنزین ترکیب شود و در مخزن سوخت ریخته شود) و به وسیله ی این موتور نیروی گشتاور توسط کاربر قابل کنترل است. این اره در ایران با نام اره برقی معروف است، اما اره زنجیری عنوان صحیح‌تری برای این ابزار است چون این وسیله ممکن است با برق، بنزین یا هر منبع انرژی دیگری کار بکند. از این وسیله برای هرس کردن درختان میوه، بریدن درختان خشک، هرس درختان ، قطع و انداختن درخت در جنگل یا مزارع تولید چوب ، تهیه هیزم از درختان و سرشاخه ها استفاده می‌شود. 

* تاریخچه اره زنجیری

 خارج از لطف نیست، که بدانید اره زنجیری که امروزه به عنوان وسیله ای که کاربرد آن در صنایع چوب است، در اواخر قرن هجدهم میلادی به وسیله ی دو پزشک اسکاتلندی به نام‌های جان آیتکن(John Aitken) و جیمز جفری (James Jeffray) به عنوان یک ابزار پزشکی برای استفاده در جراحی لگن و خارج کردن استخوان از بدن بیماران اختراع شد. در آن زمان این ابزار دارای زنجیری با برنده های ریز، کوچک و متصل به هم بود. این اختراع حتی در قرن نوزدهم هم به عنوان یک وسیله مهم در جراحی ها مورد استفاده قرار می گرفت و از آن استفاده می شد .می توان گفت اره زنجیری، به عنوان یک ابزار پزشکی در حدود سال ۱۹۳۰ میلادی توسط یک ارتوپد آلمانی به نام برنارد حین ساخته شد . از جمله اشخاص مهم و تأثیرگذار در گسترس اره های زنجیری به جزء صنعت پزشکی و طراحی به اشکال امروزی Andeas STIHL و Joseph Buford COX نام داشتند. آقای اشتیل شرکت خود را در سال 1926 در اشتوتگارت آلمان تأسیس نمود و در سال 1927 Emil Lerp اولین اره موتوری بنزینی دو زمانه جهان را با برند تجاری Dolmar تولید کرد. اره زنجیری از جمله ابزاری است که در صنایع مختلف کاربرد فراوانی دارد. هر چند ،این ابزار از نگاه بعضی افراد برای از بین بردن درختان طبیعت استفاده می شود.و این امر را نمی پسندند، ولی اره زنجیری در حوادث مختلف برای نجات جان افراد، باز کردن مسیر‌های بسته شده با درختان سقوط کرده، هرس درختان، بهره برداری پایدار از جنگل‌ها و پوشش گیاهی، جلوگیری از انتشار و گستردگی آتش سوزی و حتی برای ساخت مجسمه‌های چوبی یا یخی و بسیاری موارد دیگر بسیار موثر است. 

* اجزای سازنده اره زنجیری

 اره زنجیری متشکل از دو قسمت اصلی بدنه و واحد برش است. عمل برش در اره زنجیری به وسیله زنجیری که دارای تیغه های کوچک و تیز است تشکیل می شود. این زنجیر معمولا از ،۳۰ عدد تیغه تیز تشکیل شده  که  دور یک صفحه فلزی پیچیده شده و به دور همان صفحه دوران می‌کند. طول تیغه اره از گزینه های مهمی است که می‌توان با توجه به آن یک اره مناسب برای کاربرد مورد نظر را پیدا کرد. یک موتور بنزینی یا برقی دارد که انرژی لازم برای اره را فراهم کرده و توسط یک جعبه دنده این انرژی را به زنجیر منتقل می‌کند. موتور‌های بنزینی معمولا یک سیلندره و دو زمانه است که با کاربراتور کار می‌کند. 

* انواع اره زنجیری

 اره درخت ، بنا به نوع سوخت و منبع تغذیه به اره زنجیری برقی و اره زنجیری بنزینی، اره زنجیری شارژی و یا بی سیم و اره‌های زنجیری سرشاخه زن تقسیم می شود و در بازار موجود است. 

1- اره زنجیری بنزینی

 اره زنجیری بنزینی  متداول‌ترین نوع این ابزار است، اره موتوری (بنزینی) دارای موتور دو زمانه است و باید حتما ترکیب بنزین و روغن داخل مخزن سوخت آن ریخته شود. موتور دو زمانه به این معناست که دارای مخزنی جداگانه برای روغن نیست و باید روغن، با نسبت مشخصی از بنزین ترکیب شود و در مخزن سوخت ریخته شود. اگر این نسبت رعایت نشود، در اثر کمبود روغن و تغییر شکل سیلندر، پیستون داخل سیلندر گیر کرده و دچار مشکل خواهد شد. که تعمیر آن نیز پرهزینه خواهد بود موتور‌های بنزینی قدرتمند‌ترین نوع اره زنجیری هاست و از سایر مدل‌ها کار می‌کند، اما در مقابل سنگین‌تر است، صدا و لرزش بیشتری ایجاد می‌کند و به سرویس و نگهداری بیشتری نیز احتیاج دارد. این نوع از اره مناسب برای افرادی است که به طور مداوم و به عنوان یک ابزار حرفه‌ای با آن کار می‌کنند یا در محیط‌های با مساحت بالا و یا فضاهایی مثل جنگل که دسترسی به منابع انرژی به راحتی امکان پذیر نیست کاربرد دارد. طبیعی است که هر چه حجم موتور بالاتر باشد موتور قوی‌تر است. این اره برای طراحی دکور داخلی و مصارف صنعتی استفاده می شود. 
اره زنجیری یا اره درخت بر چیست؟
 اره موتوری (بنزینی) از یک دسته دارای اهرم گاز یا استارت، دکمه روشن خاموش، دکمه یا پیستونک مکش بنزین از باک هندل که عمدتا دارای یک متر ریسمان نازک است، تشکیل شده است، بدنه ی اصلی اره که داخل آن شامل کاربراتور، شمع، فیلتر، رینگ و پیستون و غیره است، اهرم احتیاط قفل کن زنجیر، ساطوری تیغ و زنجیر تشکیل شده است. قدرت موتور اره های موتوری (بنزینی) به سایز و طول زنجیر آنها و حجم موتور بستگی دارد و معمولا از یک اسب بخار شروع شده و پر مصرف ترین آنها دارای 3 اسب بخار است. این قدرت باید بر اساس طول ساطور و زنجیر اره توسط مشتری، یعنی قطر درختان مورد نظر صورت گیرد. قدرت اره بنزینی با استفاده از حجم موتور آن با واحد سی سی، بیان می شود و هر چقدرمیزان  سی سی، در اره بنزینی بالاتر باشد؛ نشان دهنده ی قدرت بیشتر و توان بالاتر آن است. نیروی اره زنجیری بنزینی که به اره احتراقی نیز معروف است توسط سوخت بنزین تأمین می‌شود. این اره به گونه‌ای طراحی شده که برای افراد مبتدی و حرفه‌ای کاربرد دارد.  همانگونه که اشاره شد اره زنجیری بنزینی از موتوری تک سیلندره و دو زمانه تشکیل شده که بنزین و روغن دو عامل اصلی نیروی محرکه‌ی آن است. مدل‌های بنزینی اره زنجیری از قدرت بیشتری در مقایسه با انواع دیگر برخوردار است. به همین نسبت با توجه به قدرت بیشتری که موتور این اره دارد ابزاری سنگین‌تر به حساب می‌آید. همچنین در مقایسه با سرعت بالای موتور، لرزش و صدای بیشتری نیز ایجاد می‌کند. از اره بنزینی بیشتر به عنوان یک ابزار حرفه‌ای و در مکان‌هایی با مساحت‌های بالا مانند جنگل‌ها که امکان دسترسی به منبع برق وجود ندارد، استفاده می‌شود. 

2- اره زنجیری برقی

 اره برقی از نوع بنزینی کوچک تر است. نیروی محرکه‌ ی این اره به وسیله ی برق تأمین می‌شود. بنابراین احتیاجی به سوخت و منبع سوخت (باک بنزین) ندارد و باک بنزین در طراحی آن نشده است؛ بنابراین ابزاری سبک‌تر به نسبت بنزینی آن است و دود و صدای کمتری تولید می کند. این اره بیشتر مناسب افراد تاز کار است و مناسب برای کارگاه و کارهای کوچک خانگی. از محدودیت‌های این اره سیم برقی است و این امر باعث شده قدرت حرکتی پاینی داشته باشد و قابلیت جابجایی آن هم کمی مشکل است. در دستگاه‌های سیمی قدرت دستگاه با آمپراژ یا توان آن مشخص می‌شود. اره زنجیری برقی دارای موتور دو زمانه است و به وسیله ی آن نیروی گشتاور موتور توسط کاربر کنترل می شود. موتور الکتریکی موجود در این نوع ابزار قدرت کمتری در مقایسه با مدل بنزینی فراهم می‌کند به همین خاطر برای کارهای محدود‌تری که نیاز به چنین قدرت زیادی نیست از آنها استفاده می‌شود. اره زنجیری ها ،می تواند به بدن صدمه بزند؛  آسیب‌هایی که اره برقی  به بدن وارد می کند صدمه به ران و بازوی چپ است، پس همیشه باید نکات ایمنی را رعایت کرد، اول این‌که، همیشه انگشت شست دست چپ را هنگام برش، دور دستگیره‌ی جلویی قرار داد. این دستگیره می‌تواند هنگام وقوع کیک‌بک، اره را تحت کنترل بگیرد. دوم این که، وقتی اره در حال کار است و قرار است جابجا شود، حتی برای رسیدن به شاخه‌ی بعدی، همیشه دست راست را از دسته‌ی پشتی جدا کرد و اره را در کنار خود با دست چپ طوری حمل کرد که دسته‌ی جلویی را نگه داشت. در این صورت، حتی اگر فرد استفاده کننده بلغزد یا زمین بخورد، موتور اره نمی‌تواند شتاب بگیرد و زنجیرها نمی‌تواند شروع به چرخش کند. 

* چگونگی استفاده از اره موتوری ( بنزینی) و اره برقی

 وقتی که تیغه و زنجیر اره بسته شد، ابتدا باید مخزن روغن اره با روغن 30 یا 40 پر شود. باید دقت کرد که این روغن به خاطر پمپاژ شدن آن بر تیغ و زنجیر با گذشت زمان و استفاده از راه مصرف می شود و دائما باید این مخزن فول شود. چنانچه مخزن  خالی باشد، زنجیر با اصطکاک زیاد بین زنجیر و چوب مورد برش، به سرعت کند شده و از بین می رود. در مرحله ی بعدی باید بنزین و روغن به نسبت 20 به 1 مخلوط شود. این نسبت مخصوص روغن 30 یا 40 است. وقتی بنزین و روغن با هم ترکیب شد باید مخزن سوخت از این محلول پر شود. سپس باید اره به کمک هندل روشن شود. هندل دارای ریسمان  متری بوده و برای راحت تر روشن شدن دستگاه باید در ضرب و یک دفعه کشیده شود تا عملیات ایجاد احتراق درون موتور بهتر صورت پذیرد. حال با فشردن اهرم گاز، زنجیر شروع به چرخیدن می کند و می توان از دستگاه استفاه کرد. در مورد اره برقی  هم باید همچون اره بنزینی نکات مورد ذکر رعایت شود. تنها فرق بین این دو اره در منبع تغذیه آن است که استفاده از برق به مراتب آسان تر از ترکیب بنزین و روغن است. منبع تغذیه اره برقی به عنوان یکی از امتیازات این دستگاه به حساب می آید؛ ولی محدودیتی که اره برق دارد، عدم وجود برق در باغ ها و جنگل هاست. 
اره زنجیری یا اره درخت بر چیست؟
 

3- اره شارژی یا بی سیم

 اره زنجیری شارژی نوعی اره زنجیری برقی است و به جای برق در آن از باطری‌های قابل شارژ استفاده می‌شود. این باتری دارای وزن زیادی است و این امر باعث سنگینی دستگاه می شود. زمان زیادی نمی‌توان با این ابزار  کار کرد. قابل حمل بودن این دستگاه از مزیت های آن است. در مقایسه با اره بنزینی وزن کم‌تری دارد اما استفاده از آن نیز محدود به مدت زمان شارژ باتری است. این اره کم قدرت‌ترین نوع اره زنجیری‌های موتور دار است و برای هرس درختان یا بریدن درختان کوچک‌تر مناسب است. قدرت یک اره زنجیری شارژی از روی ولتاژ آن مشخص می‌شود. این مدل اره گران‌ترین نوع از اره‌های زنجیری است. 

4- اره سر شاخه زن

 یک نوع از اره زنجیری است که هم به صورت برقی، هم شارژی و هم بنزینی وجود دارد. از یک اره زنجیری کوچک تشکیل شده که به یک پایه بلند متصل است تا به این وسیله بتوان به سرشاخه و شاخه‌های بلند درختان دسترسی پیدا کرد. این دسته‌ها ثابت یا تلسکوپی است. 

5- اره زنجیری دستی

 اره زنجیری دستی با نیروی دست کار می کند و  موتوری برای برش در این نوع از اره تعبیه نشده است؛ در نتیجه توسط دست و نیروی انسانی کار می‌کند. امروزه از این اره‌ها به ندرت استفاده می شود. 

* تفاوت اره زنجیری برقی و اره بنزینی.

 - نوع مصرف: اره زنجیری برقی دسترسی پایین‌تری دارد و برای کارکرد به وجود منبع انرژی وابسته است. این در حالی است که مدل بنزینی پس از پر شدن با سوخت بنزین باک، دستگاه قابل استفاده است.- نوع کارکرد: کارکرد این دو اره با هم فرق دارد. اره زنجیری برقی نسبت به اره های بنزینی از سر و صدای بسیار کمتری برخوردار است و در مکان هایی مورد استفاده قرار می گیرد .که هیچ گونه صدایی را تولید نمی کند و صدای ایجاد شده در آن گوشخراش نیست. این نوع اره برای هرس درختان، ساخت مجسمه و سایر موارد مدل برقی بهتر است. در حالی که اره بنزینی سر و صدای زیادی تولید می کند و مناسب افراد حرفه ای تر است و در مناطقی باید مورد استفاده قرار گیرد که سر و صدای ایجاد شده آن سبب آزار کسی نشود.-  نوع قدرت دستگاه: نوع قدرت دستگاه از دیگر فرق های این دو دستگاه است. توان اره بنزینی به مراتب بالاتر از اره برقی است و نمی‌توان از آن برای قطع درختان تنومند استفاده کرد. از اره برقی بیشتر برای برش درختان نازک تر و هرس کردن درختان حیاط منزل استفاده می شود و قطع درختان تنومند و قدیمی در باغ‌های بزرگ و جنگل‌ها به وسیله ی اره بنزینی بهتر است چون توان بریدن درختان تنومند با قطر بالا را دارد.- نوع قیمت گذاری: قیمت اره بنزینی بیشتر از اره زنجیری برقی است.- نوع حرفه ای یا مبتدی بودن: افراد مبتدی باید از اره زنجیری برقی استفاده کنند .که هم  قیمت ارزان تری دارد و هم متناسب برای کارهای خانگی و کارگاهی است. اما افراد حرفه ای یا نیمه حرفه ای نیاز به یک اره بنزینی دارند که با استفاده از قدرت آن بتوانند به خوبی درختان تنومند را برش دهند.نتیجه این که مهم ترین فرق بین این دو مدل دستگاه در نوع مصرف یا هدف کار، مدل کارکرد و کاربرد، نوع قدرت، قیمت گذاری و مدل‌های حرفه‌ای با نیمه حرفه‌ای است 

* انواع اره های زنجیری بر اساس نوع کار:

 بر اساس نوع کاری که انجام  داده می شود .اره زنجیری مخصوص هرس، اره زنجیری با دسته ای بلند و اره زنجیری اختصاصی، کار در جنگل تقسیم می شود. - اره موتوری ویژه برای هرس: این اره دارای موتوری است، توان آن کم  و برای انجام کارهای مورد نیاز برای درختان سرپا مانند هرس و یا تهیه هیزم قابل استفاده است.-  اره موتوری دسته بلند: این نوع اره برای انداختن درخت مناسب است موتوری قدرتمند و با توان بالا دارد.- اره موتوری برای کار در جنگل: از این اره برای انجام کار های جنگل داری همانند شاخه زنی و انداختن درخت استفاده می شود و دارای و توانایی لازم برای انجام کار جنگل داری است. اره زنجیری از لحاظ  قرار گرفت دسته و شکل ظاهری به:  اره زنجیری با دسته بالای اره(دسته‌ي دستگاه در بالاي اره قرار دارد) اره زنجیری با دسته پشت اره: (اين مدل برای مواردی که قصد استفاده از دستگاه بر روي سطح زمين را داريد مناسب است). 
اره زنجیری یا اره درخت بر چیست؟
 

* مزایا و معایب اره زنجیری

 اره زنجیری نسبت به اره دستی از سرعت بالایی برخوردار است و می توان گفت با قابلیت بالاتر از ۱۰ برابر یک اره دستی زمان و نیروی کم‌تری از کاربر خواهد گرفت؛ دلیل این امر این است که چون نیروی محرکه‌ که در این سیستم وجود دارد با  استفاده از موتور موجود روی اره تامین می شود. این عامل باعث شده  کار با سرعت بالایی انجام شود و در طول زمان با توجه به سرعت بالا و کارآیی بهتر، استفاده از اره‌های دستی در اموری مانند قطع و هرس درختان، امور پزشکی، برش بتون، آسفالت، یخ و موارد دیگر از بین برود. ولی علاوه بر مزایا، این اره همچون وسایل دیگر دارای معایبی نیز است. چرا که اره زنجیری از ابزار بسیار خطرناک‌ در دنیا محسوب می شود امکان به وجود آمدن حادثه در طول کار وجود دارد، از طرف دیگر اره زنجیری به صورت مداوم نیاز به تعمیر کاری و مراقبت دارد و باید با تمیز کردن آن، خرده چوب ها و ذرات خاک اره تمیز و خارج شود تا به بخش های مکانیکی دستگاه آسیب وارد نکند. 

* نکات ایمنی کار با اره زنجیری

 همانگونه که در بالا اشاره شد اره زنجیری از ابزار خطرناک محسوب می شود و کار با آن نیاز به مهارت خاصی دارد به دلیل این که زنجیر فاقد محافظ است و باید زمان استفاده از آن با دقت لازم به کار رود و نکات ایمنی کار با این ابزار را دانست و مد نظر گرفت. هنگام کار با این دستگاه حتما باید از تجهیزات ایمنی برای کار با این نوع اره  همچون: دستکش، کفش کار، کلاه ایمنی، عینک محافظ، گوشی محافظ و لباس مناسب استفاده کرد. افراد مبتدی و تازه کار قبل از شروع به کار، باید توسط افراد ماهر آموزش ببیند. بهتر است آنها ابتدا با اره زنجیری برقی کار کنند چرا که نوع بنزینی، بزرگ و سنگین بوده و کنترل آن سخت است. 

* هنگام کار با اره زنجیری نکات فنی زیر را باید مد نظر گرفت

 - همیشه تلفن همراه با خود داشته باشید تا در مواقع ضروری بتوانید از آن استفاده کنید.-  باید همیشه از شلوار ایمنی و مخصوص استفاده نمایید چرا که بیشتر آسیب های اره زنجیری به قسمت ران است، چون اپراتور یک اره‌ی روشن را حمل می‌کند.-   هرگز اجازه ندهید افراد دیگر به صورت ناگهان به اپراتور نزدیک شوند چون  سر و صدای اره زنجیری و تمرکز مورد نیاز هنگام کار می‌تواند اپراتور را نسبت به افرادی که از پشت سر به او نزدیک می‌شوند را  بی‌توجه کند.- حتما از ترمز زنجیر استفاده شود و زمانی که با اره کار نمی شود ترمز باید قفل یا در حالت روشن باشد.- به هیچ عنوان به تنهایی کار نکنید چون اگر  زمانی اتفاقی بیفتد نیاز دارید کسی باشد که کمک‌های اولیه را اجرا کند و درخواست کمک‌های پزشکی نماید.- به هیچ وجه برشی بالاتر از ارتفاع شانه انجام ندهید.- زنجیر همیشه تیز باشد. زنجیر کند، ایمن نیست  و خوب نمی برد و به اره  و کاربر فشار می‌آورد.- بهتر است نگام کار روی مناطق شیب‌دار قرار بگیرید تا درخت‌ها به جای دورتر از شما بیفتد.- قبل از شروع به کار سوخت کامل و مخزن پر شود. 

* چگونه اره زنجیری تمیزکاری شود؟

 قبل از آن که به کار بریدن درختان بپردازید باید از تمیز بودن قسمت های مختلف اره اطمینان حاصل کنید، برای این منظور باید دندانه های اره را کاملا تمیز کرده و اطمینان حاصل کنید که پره های خنک کننده موتور تمیز و سالم است.  از موارد مهم دیگر در مورد تمیزی اره زنجیری، تمیز بودن فیلتر هوا در موتور های دو زمانه است. این فیلتر را می توان با بنزین شستشو داده و سپس با آب و صابون تمیز نمود. پیچ و مهره ها و قطعات دستگاه باید بررسی  شود و در صورت نیاز آنها را سفت کرد. از عملکرد صحیح شمع موتور مطمئن شوید. مخزن سوخت و فیلتر سوخت باید پس از چند بار سوخت گیری تمیز شود. 
اره زنجیری یا اره درخت بر چیست؟
 کار با اره زنجیری از حساسیت بالایی برخور دار است باید ترمز زنجیر به ویژه در اطراف لولای ترمز کاملا تمیز شود و از عملکرد صحیح ترمز زنجیر اطمینان حاصل نمود. مخلوط سوخت و بنزین باید با توجه به دفترچه راهنمای دستگاه مخلوط شود. زنجیر را باز شود و تیغه مورد بررسی قرار گیرد. شیار تیغه تمیز و مواد خارجی، براده های چوب و برآمدگی های به وجود آمده برطرف شود. چنانچه در منافذ روغن  گرفتگی ایجاد شده این مشکل برطرف شود.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر