خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

استفاده از توری گلخانه ای در برداشت بیشتر محصول گوجه فرنگی به چه صورت است؟

فهرست مطالب

پرورش گوجه فرنگی گلخانه ای سرمایه گذاری های بزرگی را به همراه دارد. این یک بازی با بازدهی بالا و با کیفیت از هر متر مربع برای پاسخگویی به تقاضای مصرف کننده و به حداکثر رساندن بازگشت سرمایه است. برای شرایط بهینه رشد، به ساختار مناسب، راه حل های فنی کشاورزی، ابزار و دانش زراعی نیاز دارید. در اینجا به منظور استفاده از توری گلخانه ای لازم است ادامه مطلب را بررسی کنید تا بتوانید اطلاعات بیشتری در این حوزه کسب کنید.

شرایط بهینه کشت گوجه فرنگی با استفاده از توری گلخانه ای

همان طور که می دانید استفاده از توری گلخانه ای موجب می شود بتوانید به راحتی به کاشت گوجه فرنگی بپردازید. رشد در یک محیط کنترل شده، به ویژه در محیط های بدون خاک، نیازمند دقت نهایی در کاربرد آب و مواد مغذی است. استفاده از قطره چکان های پیشرفته بدون نشت همراه با دستگاه های دوز مواد مغذی چند کاناله به شما امکان می دهد محیط کامل ناحیه ریشه را کنترل کنید و رشد گیاهان خود را به حداکثر برسانید. در مورد محصولات، بسترها و آب و هوای خود فوراً واکنش نشان دهید. یک سیستم فرمان و کنترل کامل به شما امکان می دهد تا واحدهای کنترل آب و هوا، برنامه ریزی آبیاری و دوز کود خود را فعال کنید.

 • انبوهی از تجربه و دانش زراعی

 

تصمیم گیری درست با استفاده از توری گلخانه ای در برداشت بیشتر محصول گوجه فرنگی در حین رشد بسیار مهم است. کارشناسان در هر مرحله از راه شما را با استراتژی رو به رشد مداوم راهنمایی می کنند. سه ساختار گلخانه ای رایج وجود دارد: گلخانه ها، خانه های پلی و خانه های شبکه. هر سه برای پرورش گوجه فرنگی مناسب هستند. سوالاتی که باید بپرسید این است: شرایط محیطی محلی چگونه است؟ و چقدر می خواهید و می توانید سرمایه گذاری کنید؟

سازه های گلخانه برای تولید تجاری گوجه فرنگی در آب و هوای معتدل تا سرد (بارش برف سنگین) مناسب بوده و نیاز به سرمایه گذاری بالایی دارد. خانه های پلی برای شرایط آب و هوایی متنوع مناسب هستند و خانه های توری برای شرایط آب و هوایی خشک یا گرم تر (آب و هوای غیر بارانی) مناسب تر خواهند بود.

 • سیستم تولید گلخانه ای

 

تولید گلخانه ای گوجه فرنگی مزایای زیادی نسبت به تولید مزرعه دارد، مانند نظارت دقیق بر شرایط رشد و تکنیک های نگهداری مناسب که امکان تولید خارج از فصل را در تمام طول سال فراهم می کند. گلخانه ها می توانند  15 برابر بیشتر از شرایط مزرعه در هر هکتار محصول تولید کنند. همچنین، بیش از 90 درصد محصول را میوه های قابل فروش در گلخانه در مقایسه با 40 تا 60 درصد میوه های قابل فروش در مزرعه تشکیل می دهند. انتخاب ارقام مناسب گوجه فرنگی پیش نیاز تولید گوجه فرنگی گلخانه ای است. به طور کلی، بیشتر ارقام گوجه فرنگی گلخانه ای از نظر عادت رشد نامشخص هستند. در بررسی استفاده از توری گلخانه ای به دلیل هزینه های بالای تولید، تعداد میوه در هر بوته بسیار مهم است، بنابراین رقم یا واریته انتخابی نیز باید تعداد میوه بالایی در هر بوته داشته باشد.

استفاده از توری گلخانه ای در برداشت بیشتر محصول گوجه فرنگی به چه صورت است؟

گوجه فرنگی خوشه ای تحت سیستم تولید گلخانه ای کشت می شود. دو سیستم که معمولاً برای تولید گوجه فرنگی گلخانه ای استفاده می شود، خاک یا کشت بدون خاک است. در کشت خاک، گوجه فرنگی را در زیر گلخانه در یک قطعه خاک با استفاده از تکنیک های مشابهی که در مزرعه استفاده می شود، پرورش می دهند. در کشت بدون خاک (که هیدروپونیک نیز نامیده می شود)، مواد مغذی لازم در آب آبیاری از طریق شبکه ای از لوله ها به سیستم ریشه گیاه می رسد . بسترهای متداول مورد استفاده برای رشد گیاه شامل پشم سنگ، فیبر کوکو (مغز زغال سنگ )، پرلیت ، ذغال سنگ نارس ، خاک اره و پوست درخت کاج است. گوجه‌فرنگی‌های گلخانه‌ای از نشاکاری با کیفیت بالا شروع می‌شوند تا از استقرار یکنواخت محصول اطمینان حاصل شود.

همه چیز در رابطه با استفاده از توری گلخانه ای

در بررسی استفاده از توری گلخانه ای در برداشت بیشتر محصول گوجه فرنگی، تولید گلخانه ای به حسگرها و کنترل های زیادی برای اطمینان از بهره وری نیاز دارد. از آنها برای نظارت بر تغییرات آب و هوای داخلی، شرایط خاک، سلامت محصول و هجوم آفات و کنترل استفاده از منابعی مانند نور، آب، مواد شیمیایی و غیره استفاده شده است. تلاش زیادی برای رسیدگی به سیم ها و کابل ها در طول نصب و نگهداری سیستم مورد نیاز است. زمانی که فناوری بی سیم ظاهر شد، تولیدکنندگان گلخانه در پذیرش آن پیشگام بودند. آنها سیستم های قدیمی را با سیستم های بی سیم تمیزتر، قابل اطمینان تر، انعطاف پذیرتر و کارآمدتر جایگزین کردند. اکثر گلخانه ها دارای برق و دسترسی به اینترنت هستند که همچنین استقرار WSN ها را بسیار آسان تر از برنامه های کاربردی در فضای باز می کند.

مورایس و همکاران (1996) یک شبکه جمع آوری داده های بی سیم را برای جمع آوری داده های آب و هوای بیرون و داخل خانه برای گلخانه ها در پرتغال پیاده سازی کرد. چندین ایستگاه جمع‌آوری داده با انرژی خورشیدی در داخل و خارج از خانه برای اندازه‌گیری و نظارت بر داده‌های آب و هوا نصب شدند. پیوندهای RF بین چندین (تا 32) SPWAS و یک ایستگاه پایه ایجاد شد که برای کنترل SPWAS ها و ذخیره داده ها استفاده می شد.

سرودیو و همکاران (1998، 2001) یک سیستم جمع آوری و کنترل داده های توزیع شده را برای مدیریت مجموعه ای از گلخانه ها توسعه داده و آزمایش کرد. در بررسی استفاده از توری گلخانه ای چندین تکنیک ارتباطی برای ارتباطات داده استفاده شد. در یک سطح نظارتی پایین تر، در داخل هر گلخانه، یک شبکه WLAN با RF 433.92 مگاهرتز برای اتصال یک شبکه حسگر به یک کنترل کننده محلی استفاده شد. یک شبکه منطقه کنترل کننده برای پیوند یک شبکه محرک به کنترل کننده محلی ارائه شد. از طریق یک پیوند RF دیگر (458  مگاهرتز)، چندین کنترل کننده محلی به یک کامپیوتر مرکزی متصل شدند.

سیستم های مبتنی در استفاده از توری گلخانه ای

توری گلخانه ای به طور گسترده در مدیریت گلخانه برای تشکیل شبکه های مختلف استفاده می شود که پیکربندی و نگهداری سیستم را راحت تر می کند. زو و همکاران (2006) یک WSN را در گلخانه ایجاد کردند. دما، رطوبت و شدت نور را به صورت دوره ای جمع آوری کردند. گره های حسگر با استفاده از پروتکل ZigBee با یک دروازه ارتباط برقرار می کردند، در حالی که گره دروازه با یک وب سرور از طریق اترنت ارتباط برقرار می کرد. پارک و همکاران (2009)یک سیستم کنترل خودکار برای استفاده در گلخانه برای جمع آوری دما و رطوبت برگ های محصول ایجاد کرد. گره های حسگر در داخل گلخانه برای جمع آوری دمای هوا، رطوبت، دمای برگ و رطوبت برگ نصب شدند. از طریق رادیو انطباق ZigBee در گره‌های حسگر، داده‌های جمع‌آوری‌شده به یک ایستگاه پایه منتقل و در یک پایگاه داده ذخیره می‌شوند.

در بررسی استفاده از توری گلخانه ای در برداشت بیشتر محصول گوجه فرنگی، ایستگاه پایه به صورت دوره ای داده ها را از طریق اینترنت به یک سیستم کنترل از راه دور ارسال می کرد که داده ها را تجزیه و تحلیل می کرد و در مورد استراتژی کنترل تصمیم می گرفت. سپس دستورات کنترل به یک ایستگاه کنترل در گلخانه برای اجرای عملیات مربوطه در زمینه تهویه، آبیاری و گرمایش و غیره منتقل شد.

استفاده از توری گلخانه ای در برداشت بیشتر محصول گوجه فرنگی به چه صورت است؟

لی کاکس و همکاران. (2007)WSN را برای اندازه گیری آب بستر، دما، هدایت الکتریکی، تشعشعات فتوسنتزی روزانه و رطوبت برگ در زمان واقعی ایجاد کرد. از این داده ها می توان برای کنترل آبیاری استفاده کرد. یک سیستم گزارش گرافیکی مبتنی بر وب نیز برای دسترسی آسان به داده ها از طریق اینترنت توسعه داده شد. پرورش دهندگانی که این فناوری را پذیرفته اند می توانند از بهبود سلامت گیاه، کاربردهای آب و کود موثرتر و کاهش مشکلات بیماری مربوط به آبیاری بیش از حد بهره مند شوند.

نتیجه گیری:

در بررسی استفاده از توری گلخانه ای در افزایش بعدی کنترل محیطی تولید گلخانه ای است که اغلب به عنوان کشاورزی محیطی کنترل شده از آن یاد می شود. رشد گیاهان در گلخانه ها به دلیل هزینه های سازه ها، نگهداری مواد شفاف و افزایش نیروی کار و انرژی ورودی با هزینه های واحد بالاتری نسبت به مزارع باز همراه است. با وجود چالش های اقتصادی، بسیاری از محصولات گیاهی فاسد شدنی با ارزش بالا به طور معمول در گلخانه ها در سرتاسر جهان تولید می شوند، از جمله گیاهان شاخ و برگ داخلی، گل های شاخه بریده و محصولات غذایی با ارزش بالا مانند گیاهان و برخی میوه ها و سبزیجات.

پیوند سبزیجات و بسترهای زینتی گیاهان یکساله و چند ساله همچنین به طور معمول در گلخانه ها تولید می شوند. چنین ساختارهایی از نظر مفهومی مانعی در برابر عوامل زیستی مانند علف های هرز، آفات و بیماری ها ایجاد می کنند. با ظهور طرح‌های سقف باز برای دستیابی به مدیریت دمای هوا با کارایی بیش تر انرژی، ارگانیسم‌های ناخواسته می‌توانند به راحتی وارد ساختار شوند. محیط گلخانه مصنوعی همچنین می تواند به نفع برخی از آفات بندپایان و پاتوژن های بیماری باشد. استراتژی‌های مدیریت آفات قوی‌تر از استراتژی‌های توسعه‌ یافته برای کشت در زمین‌های باز اغلب ضروری هستند.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر