خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

استفاده از توری گلخانه ای در نگهداری درخت انار

فهرست مطالب

برای اینکه توری بهترین کیفیت و کارایی را داشته باشد، باید خارج از گلخانه نصب شود. بسیاری از افراد با نصب کردن این توری ها بر فضای داخلی گلخانه، نقش توری برای گلخانه، مربوط به تنظیم دما است و به همین ترتیب در صورت تنظیم توری در فضای خارجی گلخانه، دمای گلخانه کاهش قابل توجهی خواهد داشت. اگر توری گلخانه به درستی نصب نشود، کمترین طول عمر را خواهد داشت.

از این رو مراحل نصب باید به صورت اصولی رعایت شوند. عوامل تاثیر گذار در طول عمر توری با طوفان و سایر وقایع طبیعی است که برای جلوگیری از تاثیر آنها باید طوری به صورت کاملاً محکم نصب شود علاوه بر این می توان اقداماتی بعد از نصب آن انجام داد به طور مثال در طی فواصل منظم از محکم بودن اتصالات توری، اطمینان حاصل شود. در این صورت می توان انتظار طول عمر بیشتری برای توری گلخانه داشت.

طول عمر استفاده از توری گلخانه برای نگهداری انار چقدر است؟

برای اینکه از گلخانه به بهترین شکل بهره برداری شود، در وهله اول باید بهترین نوع توری خریداری شود. بعد از خرید توری مناسب، روش نصب از اهمیت ویژه ای برخوردار است. توری گلخانه نسبت به سایر قطعات گلخانه، از طول عمر بیشتری برخوردار است. با این وجود ممکن است که برخی از محصولات موجود در بازار از کیفیت خوبی برخوردار نباشند، بنابراین؛ بهتر است که توری از بهترین برندها خریداری شود. هر توری به طور متوسط باید ۵ سال دوام داشته باشد. البته عوامل زیادی در کاهش و افزایش این مدت زمان تاثیر دارند. بعد از خرابی توری، باید در اولین فرصت تعویض توری صورت بگیرد. این کار باعث می شود تا کیفیت مطلوب گلخانه حفظ شود.

علت استفاده از توری گلخانه برای نگهداری از انار

میوه انار به هنگام کشت معمولاً دچار سوختگی می شود. از این رو می‌توان گفت که علت استفاده از توری گلخانه جلوگیری از این سوختگی هاست. عامل خسارت دیگری که به گلخانه های انار وارد می شود، کرم گلوگاه است. با توجه به اینکه سیاه شدن و رنگ پریدگی میوه‌ها منجر به کاهش قیمت فروش آن‌ها خواهد شد از این رو برای جلوگیری از تابش مستقیم نور به میوه ها باید از توری گلخانه استفاده کرد.

عوارض دیگر آفتاب از بین رفتن آب داخل انارها و در نتیجه باقی ماندن هسته درون آنهاست. در این شرایط میوه دیگر قابل استفاده نیست و حتی ممکن است که از بین برود. برای جلوگیری از این اتفاق، استفاده از توری گلخانه برای نگهداری از انار، بسیار توصیه می شود. در کنار آن، باید کشت انار با فاصله های منظم و مناسب انجام شود. نقش تغذیه، آبیاری، نگهداری و مدیریت مناسب در کاهش خسارت های ناشی از تابش آفتاب بسیار تاثیرگذار است.

استفاده از توری گلخانه ای در نگهداری درخت انار

عوارض عدم استفاده از توری گلخانه

آفتاب سوختگی تاثیرات بسزایی بر روی تولید انار و محصولات دارد به این صورت که ممکن است پوست انار از بین رفته و شاخه های درختان آن از بین بروند البته ریشه های این درختان سالم هستند اما باروری کافی را نخواهند داشت. حملات حشرات و سوسک‌هایی که به خوردن درخت انار علاقه مند هستند، بسیار زیاد است و برای جلوگیری از شدت پیدا کردن این اتفاق باید اقداماتی انجام شود.

استفاده از توری گلخانه برای نگهداری از انار نقش بسزایی در این امر خواهد داشت. علاوه بر استفاده از این طوری می‌توان درختان را به رنگ سفید رنگ آمیزی کرد تا کمتر در معرض نور خورشید آسیب ببینند. هچنین خاک هایی مثل رز می‌توانند خسارت را کاهش دهند.

روش استفاده از توری گلخانه برای نگهداری از انار

این روش نسبت به روش های دیگر بسیار کم هزینه تر است و برای جلوگیری از تابش خورشید هم بسیار مفید است. در این روش باید توری های پلاستیکی بر روی درختان پهن کرد تا مانع از نفوذ خورشید شود. توری های گلخانه ضریب نفوذ متفاوتی دارند. تورهای تیپ، مونوتیپ و مونوفیلامنت طیف‌های متفاوتی از نفوذ تور را دارا هستند. این توری ها سایه هایی را بر روی درختان ایجاد می‌کنند و کاربردهای بسیار فراوانی دارند. به صورت عمده از این توری ها برای مصارف گلخانه‌ای و اماکن مختلف استفاده می شود.

با توجه به اینکه ساختار این توری ها از ترکیبات ضد اشعه ساخته شده است، محافظت از درختان در مقابل نور خورشید و اشعه ماورای بنفش به اندازه کافی صورت می گیرد. استفاده از توری گلخانه برای نگهداری از انار باعث می شود تا میوه ها کاملاً آبدار باشند و به صورت طبیعی رشد کنند اینطوری کمک می کند تا علاوه بر صرفه جویی کردن در مصرف آن میوه ها از کیفیت خوبی برخوردار باشند.

استفاده از توری گلخانه برای نگهداری از انار چگونه است؟

توری گلخانه به طور متوسط به مدت ۵ سال عمر مفید خواهد داشت و هر چقدر که از این مدت زمان می گذرد، از کیفیت آن کاسته خواهد شد. از این رو بعد از ۵ سال باید اقدام به تعویض توری گلخانه کرد. در غیر این صورت کیفیت محصولات کاهش قابل توجهی خواهد داشت. نکته مهم برای استفاده از توری گلخانه این است که نوع توری باید متناسب با آب و هوای منطقه و همچنین میزان تابش خورشید انتخاب شود تا کارایی دلخواه را داشته باشد. به طور مثال؛ برای مناطقی که بسیار خشک هستند و تابش نور بسیار زیادی در آنجا وجود دارد، باید از توری‌های سایبان استفاده کرد زیرا سایه بیشتری بر روی گلخانه ایجاد خواهند کرد. در عین حال برای مناطقی که کمتر نور خورشید در آنجا می تابد، باید از توری سایه‌بان ضعیف‌‌تری استفاده کرد. حتی در صورت انتخاب توری مناسب هم بعد از مدتی باید نسبت به تعویض آن اقدام کرد.

استفاده از توری گلخانه ای در نگهداری درخت انار

راهکارهای مناسب استفاده از توری گلخانه برای نگهداری از انار

برای اینکه بتوان مدت زمان زیادی از توری گلخانه استفاده کرد باید به نکات زیادی توجه کرد برخی از این نکات مربوط به خرید توری گلخانه مناسب است به این صورت که به هنگام خرید ابتدا باید ابعاد طوری را با دقت انتخاب کنید. گلخانه خود را با دقت اندازه گیری کرده و پس از آن اقدام به خرید توری کنید. کوچک بودن توری منجر به کشیده شدن بیش از حد توری شده و در نهایت طول عمر آن را کاهش می دهد برای خرید توری مناسب گلخانه برای نگهداری از انار باید طوری مخصوصی را خریداری کنید زیرا بسیاری از توری های موجود در بازار در برابر نور خورشید مقاوم نیستند و از این رو انتخاب مناسبی هم نخواهند بود برای اینکه توری گلخانه کمتر آسیب ببیند بهتر است که در محیطی که کمتر در معرض حیوانات و حشرات موذی قرار دارد، نصب شود.

نصب و استفاده از توری گلخانه برای نگهداری از انار

 • نصب توری گلخانه باید توسط افراد متخصص انجام شود تا کمترین آسیب به آن وارد شود.
 • برای نتیجه بهتر به هیچ عنوان توری نباید در معرض اشیا تیز و برنده قرار بگیرد.
 • برای نصب توری گلخانه بهتر است که از بسته های مخصوص آن استفاده کرد.
 • با استفاده از این گره‌ها دیگر توری دچار پارگی نخواهد شد
 • برای نصب بهتر باید گیره‌ها حداقل در فاصله ۵۰ سانتی متر از یکدیگر قرار بگیرند.
 • برای نصب بهتر باید از سازه هایی برای محکم نگه‌داشتن توری استفاده شود.
 • سیم بکسل انتخاب مناسبی برای بستن توری گلخانه است.
 • در طول استفاده از توری گلخانه برای نگهداری از انار، برای شست و شوی آن هم باید از روش شستشوی مناسب استفاده کرد. برای این کار نباید از ماشین های اتوماتیک پرفشار استفاده کرد.
 • بهترین روش شستشوی توری گلخانه، استفاده کم از مواد شوینده و ماشین لباسشویی کم فشار تر است.
 • در فصول سرد بهتر است که به توری گلخانه جمع شود. این کار موجب افزایش طول عمر و استفاده بهینه از توری گلخانه خواهد شد.

برخورد توری گلخانه با مواد شیمیایی

توری گلخانه ای که برای نگهداری از انار استفاده می‌شود، دارای ویژگی های خاصی است که آن را منحصر به فرد می‌کند. برای جلوگیری از کاهش کیفیت توری توصیه می شود که از برخورد این مواد با توری گلخانه جلوگیری شود. مواد شیمیایی مختلفی هستند که موجب کاهش کیفیت توری و درنتیجه خرابی زودرس آن خواهند شد. این مواد عبارتند از گازوئیل، سیمان و موارد دیگر که باید از برخورد آنها با توری گلخانه جلوگیری شود. در واقع نکته مهم در استفاده از توری گلخانه مخصوص نگهداری از انار، مقاومت آن در برابر تابش نور خورشید است. در صورت برخورد این توری با مواد شیمیایی لایه مقاوم در برابر خورشید از بین خواهد رفت بنابراین توری کارایی خود را از دست خواهد داد. برای بهبود کیفیت توری به هنگام نصب، باید اقدامات موثری را انجام داد.

استفاده از توری گلخانه ای در نگهداری درخت انار

نتیجه گیری

توری گلخانه یکی از لوازم تاثیرگذار در تولید محصولات گلخانه ای است که در وهله اول باید به درستی انتخاب و نصب شود. در استفاده از توری گلخانه برای نگهداری از انار باید فاکتورهایی برای خرید توری مد نظر قرار بگیرند‌.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر