خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

استفاده از خاک کوکوپیت چه فوایدی دارد؟

فهرست مطالب

همه ما می خواهیم هنگام رشد گیاهان، به بهترین نحو ممکن این کار را انجام دهیم تا رشد دهی گیاه را با موفقیت ببینیم. در حقیقت خاک کوکوپیت ماده کاملی برای رشد گیاهان سالم است. با این حال، یک گزینه کمپوست سازی نسبتاً ناشناخته است که بسیاری از افراد کاملاً مطمئن نیستند که چگونه از کوکوپیت در گلدان های خود استفاده کنند.

در واقع کوکوپیت نوعی بستر مناسب برای کاشت گیاهان بوده که از الیاف نارگیل گرفته شده است و کاربردهای مهمی هم در صنعت کشاورزی دارد که باید بررسی شود و جایگزین مناسبی به جای خاک و محصولات دیگر است.

معرفی خاک کوکوپیت و بررسی فواید آن

خاک کوکوپیت به زبان ساده به صورت لایه ای از مغز است که پوسته نارگیل را احاطه کرده است. در سال های اخیر بسیاری از افراد از توانایی های عالی رشد این گیاه و همچنین ویژگی های سازگار با محیط زیست آن برخوردار شده اند. از مهم ترین فواید این خاک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

فواید استفاده از کوکوپیت در گلدان ها

مزیت اصلی کوکوپیت این است که به میزان بالایی سازگار با محیط زیست است، به خصوص در مقایسه با سایر گزینه های کمپوست. این محصول از لایه مغزی داخل یک گیاه نارگیل ایجاد شده و یک محصول جانبی کاملاً طبیعی است که در صورت عدم استفاده، دور ریخته می شود و این امر موجب شده آن را به یکی از پایدارترین گزینه های کاشت در بازار تبدیل کند.

کوکوپیت با افزودن به ارزش زیست محیطی آن، کاملاً قابل استفاده است. هنگامی که برای رشد گیاهان در یک گلدان مورد استفاده قرار گرفت، می توان آن را تمیز و صاف کرد. این باعث می شود که به نوعی استفاده از آن به روز باشد. این نه تنها باعث کاهش اثر کربن آن می شود، بلکه در محیط زیست هم صرفه جویی می کند. همچنین تضمین می کند که گزینه ای مناسب برای بودجه و هزینه های ناشی از آن است.

کوکوپیت بسیار جاذب است و در حدود 30٪ آب بیشتری نسبت به نمونه های دیگر، نگهداری می کند. همچنین در نگهداری آب عالی است و همچنین قادر است آب را به آرامی آزاد کند تا گیاه شما بتواند آن را بهتر جذب کند. این بدان معنی است که وقتی کاشت را انجام دادید، خاک کوکوپیت بیشتر مراقبت های شما را انجام خواهد داد. در صورت استفاده از این محصول، خواهید دید که آبیاری گیاهان به مراتب کمتر از استفاده از کمپوست معمولی است.

کوکوپیت به دلیل خواص ضد قارچی که دارد، در حفظ سلامت گیاهان بسیار عالی عمل خواهد کرد. همچنین در برابر کپک مقاوم است، که به نوبه خود به محافظت از گیاهان در برابر بیماری و پوسیدگی آنها کمک می کند.

این خاک همچنین، نیز کمی قلیایی است و مقدار pH آن 5.8-6.8 است. به طور کلی این مقدار pH ایده آل برای کمپوست، جهت آزاد سازی مواد مغذی در نظر گرفته می شود و به این معنی است که استفاده از محصولات خنثی کننده ضروری نیست.

نحوه کاشت کوکوپیت در گلدان

استفاده از خاک کوکوپیت برای پرورش گیاهان گلدان نسبتاً آسان است، اگر بدانید که چه چیزی باعث متفاوت شدن آن از کمپوست های معمولی می شود. کوکوپیت که به عنوان یک لایه جامد فشرده به نظر می رسد، باید حداقل یک ساعت در آب خیسانده شود، جایی که تا هفت برابر اندازه اصلی خود منبسط می شود. از اینجا به سادگی باید جدا شود و آماده استفاده است.

استفاده از خاک کوکوپیت چه فوایدی دارد؟

توصیه می شود گلدان انتخابی خود را با یک آستر کوکو، در اندازه صحیح برش خورده، برای نتیجه مطلوب، ست کنید. این کار را بهتر است با کوکوپیت دوستدار محیط زیست دنبال کنید و دانه های خود را نزدیک به بالای خاک بکارید، طبق دستورالعمل های منظم برای انتخاب بذر این کار را انجام دهید.

اطمینان حاصل کنید که قبل از آبرسانی به کمپوست، مواد غذایی موردنیاز گیاه را به خاک اضافه کنید، زیرا مواد مغذی به خودی خود نگهداری نمی شوند. هنگام هیدراتاسیون، آب را در خاک بریزید تا جایی که شروع به نشت از طریق آن می کند.

سپس می توانید اجازه دهید کوکوپیت به عنوان یک جاذب باورنکردنی، وارد عمل شود. هنگام ادامه دادن به آبیاری گیاه خود، وضعیت خاک را با انگشتان خود بررسی کنید. گیاهان موجود در خاک کوکوپیت نسبت به خاک معمولی، نیاز به آبیاری بسیار کمتری دارند و این امر رایج است که آبیاری بیش از حد ممکن است کشنده باشد. به یاد داشته باشید که پس از اتمام استفاده از کوکوپیت در گلدان خود، به راحتی می توانید آن را بازیافت کنید .

مواردی که هنگام استفاده از خاک کوکوپیت باید از آنها آگاهی داشت

در حالی که استفاده از خاک کوکوپیت برای رشد در گلدان، دارای مزایایی است، اما برای دستیابی به نتایج مطلوب باید از چند نکته آگاه باشید:

کوکوپیت هیچ ماده غذایی را به خودی خود نگهداری نمی کند. این مسئله با افزودن غذای گیاهی به گلدان قبل از آبرسانی اولیه به راحتی حل می شود. این اطمینان را حاصل می کند که نهال شما تمام مواد مغذی مورد نیاز را دارد.

با گذشت زمان، کوکوپیت می تواند مقادیر زیادی نمک ایجاد کند، که می تواند بر رشد گیاهان تأثیر بگذارد. با انتخاب کوکو "کم نمک" می توانید از این امر جلوگیری کنید.

کوکوپیت، فیبر طبیعی است که از پوسته نارگیل ساخته شده است. استخراج فیبر نارگیل از پوسته  ،این محصول جانبی موسوم به کوکوپیت را می دهد که یک ماده رشد 100٪ طبیعی است. این کوکوپیت خشک شده در آفتاب و زیر نور مستقیم خورشید، برای تولید اقلام مختلف از جمله بلوک کوکوپیت، بریکت نارگیل کوکو، قرص کوکوپیت و غیره فرآوری می شود.

کوکوپیت سست، اغلب به عنوان خاک کوکو شناخته می شود. خاک کوکو به عنوان یک محیط متخلخل و زهکشی شده است که، به گیاه کمک می کند تا ریشه های محکمی داشته باشد، بنابراین آن را به یک محیط رشد عالی برای هیدروپونیک تبدیل می کند .

خواص مؤثر خاک کوکوپیت

 • کوکوپیت سبک است، کار با آن آسان است و حتی می تواند تا 4 سال مورد استفاده مجدد قرار گیرد.
 • خواص فیزیکی و بیوشیمیایی کوکوپیت، باعث مقاومت آن در برابر رشد باکتری و قارچ می شود.
 • کوکوپیت به آرامی متلاشی می شود. این گیاه از ده سالگی رشد خود، شروع به خراب شدن می کند، بنابراین مزایای طولانی مدت را فراهم می کند.
 • PH آن 5.2 تا 6.8 است که خنثی تا کمی اسیدی است. این باعث می شود که با خاک قلیایی باغ مخلوط شود. درباره pH خاک و تأثیر آن بر رشد گیاه می توانید با باغبانان مرتبط با این حوزه مشورت کنید.
 • کوکوپیت می تواند مواد مغذی را برای مدت زمان طولانی ذخیره و آزاد کند.
 • این گیاه، خاصیت اکسیژن رسانی زیادی دارد که برای رشد سالم ریشه مهم است.
 • خاک کوکوپیت را می توان با هر یک از مواد معمول مانند خاک و کود ترکیب کرد تا به عنوان مخلوط یا یک محصول مستقل استفاده شود.
 • Cocopeat با قیمت مناسب برای کالایی با کیفیت و آینده ای پایدار از نظر محیط زیست در دسترس است.
 • کوکوپیت به عنوان عاملی مؤثر برای تهویه مناسب خاک است و می تواند رطوبت را تا هشت برابر حجم خود حفظ کند، لذا کاملاً ارگانیک است
 • کوکوپیت از نظر بافت، سازگار و یکنواخت است و کار با آن آسان است. برخلاف خاک، هیچ گلی ایجاد نمی کند.

موارد قابل استفاده از خاک کوکوپیت

خاک کوکوپیت یک محیط کاشت خارق العاده است. برای کاشت بذر سبزیجات و گل های فصلی استفاده می شود.

کوکوپیت یک محیط مناسب ریشه زایی است. قلمه های ساقه برای القای ریشه در کوکوپیت وارد می شوند.

کوکوپیت برای باغبانی بدون خاک و کشاورزی هیدروپونیک بسیار مناسب است.

کوکوپیت یکی از اجزاء اساسی بخش های مختلف گلدان مثل گلدان-O-مخلوط و گلدان آلی گیاهی مخلوط است.

مخلوط گلدان با کوکوپیت اضافه شده برای گیاهان داخل منزل، کاکتوس ها و ساکولنت ها، باغ ها، تراریوم و سبدهای آویز مناسب است .

استفاده از خاک کوکوپیت چه فوایدی دارد؟

تهیه خاک کوکوپیت در خانه

 • آب را در یک سطل بزرگ بریزید و خاک فشرده کوکوپیت را در آن غوطه ور کنید.
 • این خاک را به مدت 4-3 ساعت غوطه ور در آب نگه دارید، به طوری که حداکثر آب را جذب کرده و شل شود.
 • بعد از 3-4 ساعت، این خاک آب را جذب می کند و 2-3 برابر وزن آن متورم می شود.
 • فقط آب اضافی آن را تخلیه کنید و آماده استفاده از خاک کوکو نرم، کرکی و سبک خواهید شد.

نتیجه گیری:

در حالی که خاک کوکوپیت یک ماده کاملاً ارگانیک است، خواهید دید که فوق العاده مقاوم است، به این معنی که کاملاً از نظر محیط زیستی، تخریب پذیر نیست. در حالی که در نهایت تجزیه می شود، انجام این کار مدت زمان زیادی طول می کشد.

به جای اینکه کوکوپیت خود را دور بریزید، سعی کنید دوباره از آن استفاده کنید و یا آن را بازیافت کنید. کوکوپیت یک ماده طبیعی در صنعت پرورش نارگیل است و شاید همه کاره ترین ماده برای رشد و پرورش گیاهان ارگانیک باشد. کوکوپیت به عنوان یک جایگزین سازگار با محیط زیست برای صنعت کشاورزی لازم است، از مقاومت طبیعی در برابر بیماری ها برخوردار است و باعث نگهداری عالی آب و همچنین هوادهی گیاهان می شود.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر