خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

الیاف بتن پلی پروپیلن

برای استعلام قیمت، تماس بگیرید.

تماس با ما
 • ارسال به سراسر ایران

 • پشتیبانی از ۹ الی ۲۱

 • کمترین هزینه ممکن

 • امکان خرید ۲۴ ساعته

 • پرداخت نقد

 • نقد و بررسی
 • مشخصات فنی
 • نظرات کاربران
 • پرسش و پاسخ

فهرست مطالب

استفاده از بتن ساخت ‌و سازهای امروز را به ‌طور کامل متحول کرده ‌است. حالا می ‌توانیم به لطف حضور قدرتمند و مستحکم بتن، انبوه سازه ‌های بلند مرتبه و یا بسیار وسیع و ماندگار را طراحی کنیم. قطعا هر اندازه نوع بتن و روش ساخت آن مستحکم ‌تر باشد، سازه ‌های پیش روی ما نیز استحکام و ماندگاری بالاتری دارند. بتن الیافی یکی از ایده ‌های نوین است و استفاده از الیاف بتن پلی پروپیلن برای ساختن چنین بتن هایی بسیار متداول می ‌باشد. قاعدتاً همه ما ساختارهای کلاسیک در اجرای سازه ‌های بتنی را می ‌شناسیم. در این سازه ‌ها از ساختارهای مستحکم بتن مسلح با ایجاد شبکه‌ های گسترده آرماتوربندی شده استفاده می ‌شود. آرماتور یک شبکه در هم‌ تنیده شده از میلگردها می‌ باشد که قرار است اسکلت بنای بتنی باشد. 
الیاف بتن پلی پروپیلن
 به‌ یقین بتن مسلح در استفاده از میلگردهای آرماتوربندی شده از مقاوم ترین ساختارها هستند. اما این نوع بتن در اجرای همه نوع سازه کارآمد نیست. از طرفی آرماتوربندی نمی ‌تواند فرم یکپارچه بسیار مؤثری در حجم بتن ایجاد کند. انواع الیاف ‌های بتنی ترکیبات همراه بتن هستند که قرار است نوع ساختار بتن را هر چه مستحکم ‌تر سازند و به نوعی پاسخ مهندسی شده در قبال ضعف ‌های بتن مسلح کلاسیک بشوند. الیاف بتن پلی پروپیلن یکی از مصالح ساختمانی متداول است که در ایجاد چنین ساختارهای تکمیلی از بهترین ‌ها می ‌باشد. برای اجرای سازه ‌های بتنی در همه ‌جا نمی ‌توانیم از شبکه ‌های آرماتوربندی شده در حجم زیاد استفاده کنیم. اما وقتی پای بتن‌ ریزی در میان است، باید در هر حالتی ساختاری یکپارچه و کاملاً اسکلت ‌بندی شده داشته‌ باشیم. اجرای کف سازی یک محوطه بزرگ عمرانی مانند کف پارکینگ ‌ها و یا انبارها را تجسم کنید. قطعا در چنین فضایی نمی ‌توان از یک ساختار آرماتوربندی شده استفاده کرد. اما به ‌یقین نیاز به یک بتن ‌ریزی مستحکم و اسکلت ‌بندی شده داریم. در این حالت تنها راه علمی و مؤثر استفاده از انواع الیاف بتن مانند الیاف پلی پروپیلن می ‌باشد. در عین ‌حال برای اجرای دیگر فضاهای بتن ‌ریزی شده مانند پیاده ‌سازی اسکلت ‌های بتنی در ساخت ساختمان ‌های گوناگون نیز می ‌توانیم از ماهیت فنی انواع الیاف بتنی استفاده کنیم. وقتی از الیاف بتن در حجم نهایی بتن استفاده می ‌کنید، ساختار نهایی بتن به یک ماهیت یکپارچه تری می ‌رسد. در واقع الیاف بتن می ‌تواند اجزای تشکیل‌ دهنده بتن را بهتر و مؤثرتر در کنار هم قرار بدهد. در این ‌میان برخی از الیاف ها مانند الیاف بتن پلی پروپیلن قابلیت یکپارچه ‌سازی مؤثرتری دارند. به هر صورت بتن الیافی در حال حاضر به یکی از معیارهای جدی برای اجرای سازه ‌های مدرن تبدیل ‌شده است و عموم مهندسین علاقه به اجرای بتن الیافی دارند. قاعدتاً لیست بلند بالایی از انواع الیاف بتن وجود دارد. در این ‌میان الیاف بتن پلی پروپیلن یکی از بهترین نمونه ‌ها است. در ادامه به بحث فنی در جزئیات اجرای بتن الیافی با محوریت گونه‌ های پلی پروپیلن می‌ پردازیم. 

الیاف بتن چیست؟ و چگونه به ساختار بتن اضافه می ‌شود؟

الیاف بتن از ترکیبات تکمیلی در مراحل ساخت بتن می‌ باشند. این ترکیبات قرار است خواص فیزیکی بتن را ارتقا بخشیده و باعث هر چه مستحکم ‌تر شدن ساختار نهایی آن بشوند. الیاف بتن می ‌تواند ساختار نهایی بتن را در شرایطی همگن تر و یکنواخت تر قرار بدهد. این ترکیبات تکمیلی در نقش یک اسکلت گسترده ظاهر می‌ شوند. الیاف بتن از مواد افزودنی در مراحل نهایی ساخت بتن می ‌باشد. این ترکیبات تأثیری در ماهیت شیمیایی بتن ندارند. یعنی حضور انواع الیاف بتن باعث تغییر ماهیت بتن نمی ‌شود. بلکه می ‌توانند ساختار فیزیکی بتن را ارتقا ببخشند. هر چه الیاف بتن در استحکام خواص فیزیکی بتن نقش مؤثرتری داشته باشد، قطعا فضاهای کاربردی گسترده ‌تری را تجربه خواهد کرد. مانند الیاف بتن پلی پروپیلن که یکی از بهترین گونه ‌ها در دسته الیاف‌ های پلیمری می ‌باشد. الیاف بتن در حین ساخت بتن به ترکیب نهایی اضافه می ‌شود. قاعدتاً می ‌دانید که بتن مصالحی بسیار مقاوم اما ساخته ‌شده با متریال ‌هایی بسیار ساده است. در ترکیب مقدماتی بتن تنها از نسبت معین آب، شن و سیمان استفاده می ‌شود. البته زمانی می ‌توانیم این ترکیبات ساده را در بهترین شرایط به یک بتن مقاوم تبدیل کنیم که مراحل اختلاط بتن را کاملاً اصولی انجام داده باشیم. 
الیاف پلی پروپیلن بتن
  در طرح اختلاط بتن از انواع میکسر بتن که دیگ ‌هایی گردان هستند برای مخلوط کردن هر چه مؤثر مصالح مقدماتی ساخت بتن استفاده می‌ شود. در انتهای طرح اختلاط بتن یعنی درست در زمانی ‌که بتن آماده ‌شده، اما هنوز خیس است و در دیگ در حال چرخیدن می ‌باشد، می ‌توانیم انواع الیاف بتن را اضافه کنیم.انواع الیاف بتن در گونه ‌های متنوع تولید می ‌شوند. هر کدام از این گونه‌ ها قابلیت ‌های خاص خود را دارند و مناسب شرایط ویژه بتن در حجم مشخص و محاسبه شده ‌ای استفاده می ‌شوند. انواع الیاف بتن به ‌قرار زیر هستند. -        الیاف فلزی-        الیاف شیشه ای-        الیاف پلیمری الیاف فلزی قطعه ‌های کوچک از فلزات هستند که در حجم گسترده به ساختار بتن اضافه می‌ شوند و به نوعی مکمل شبکه ‌های آرماتوربندی شده هستند. الیاف شیشه ‌ای از ترکیبات مقاوم سیلسیوم تهیه شده ‌است و برای تهیه بتن ‌های خاص مورد توجه قرار می ‌گیرند. اما الیاف پلیمری گونه ‌های ساده، ارزان ‌قیمت، با روش استفاده مؤثری هستند که در اجرای انواع بتن ‌ها برای اجرای انواع سازه ‌ها کاربرد دارند. الیاف پلی پروپیلن یکی از گونه ‌های متداول و بسیار پرکاربرد از الیاف‌ های پلیمری است. این الیاف ها رشته‌ های نازک از قطعات کوچک پلاستیک فشرده هستند که کاملاً در مقابل اثرات شیمیایی و خورنده بتن مقاومت می‌ کنند. در عین ‌حال هیچ واکنش شیمیایی با ساختار نهایی بتن ندارند و در صورت استفاده یکنواخت با حجم کافی، به ‌مانند یک اسکلت پلیمری باعث قوام کاملاً مستحکم و همگن بتن می‌ شوند. الیاف پلیمری مانند الیاف بتن پلی پروپیلن ویژگی های فیزیکی بتن را ارتقا می بخشند. 

آشنایی با الیاف بتن پلی پروپیلن

در اجرای بتن مسلح، همیشه محدودیت ‌هایی سنگین حاکم است. قطعا اجرای شبکه ‌های گسترده میلگردهای در هم تنیده ‌شده فرآیند دشوار، زمانبر و بسیار گران‌ قیمتی هستند. در حالیکه با استفاده از الیاف بتن پلی پروپیلن می‌ توانیم بخش بزرگی از ساختار بتن را تقویت نموده و در زمان و هزینه صرفه ‌جویی کرد. الیاف بتن پلی پروپیلن متداول ‌ترین گونه از الیاف ‌های پلیمری است که تماماً از متریال پلاستیک فشرده تهیه می ‌شود. الیاف بتن پلی پروپیلن در اندازه ‌های گوناگون استفاده می ‌شود. الیاف ‌های ۱۲ تا ۱۸ میلیمتری مناسب استفاده برای مقاوم ‌سازی بتن هستند و از الیاف ‌های پلیمری در طول ۶ میلیمتری برای مقاوم کردن بافت گچ استفاده می‌ شود. در سطح بازار و محافل علمی مهندسی عمران، الیاف بتن پلی پروپیلن را با عنوان اختصاری PP می‌ شناسند و برای نحوه استفاده از آن تا روش‌ های ایجاد ساختارهای متنوع بتن انبوه مقالات و ایده ‌های مهندسی شده مطرح است. اما در حالت کلی استفاده از الیاف PP باعث تقویت فیزیکی ساختار بتن می‌ شود و جنبه‌ های شیمیایی در مقاومت نهایی بتن را تقویت می‌ کند. 
بتن مجهز به الیاف پلی پروپیلن
 تأثیر الیاف در بتن ماهیتی فیزیکی دارد. در واقع الیاف PP هیچ تغییری در ساختار شیمیایی بتن ایجاد نمی ‌کند. بلکه باعث بهبود قابلیت چسبندگی اجزای بتن می ‌شود. تاثیر الیاف بتن به ماهیت فیزیکی بتن محدود شده ‌است و این نوع الیاف های PP در هر چه تقویت انسجام بتن مؤثرتر هستند. الیاف بتن پلی پروپیلن ترکیبی سبک ‌وزن است. در عین ‌حال یک ترکیب حجیم نمی‌ باشد. لذا وقتی از چنین ترکیبی برای تهیه بتن الیافی استفاده کنید، در نهایت با وزن بیشتر سازه مواجه نیستید. به ‌این‌ ترتیب استفاده از الیاف PP تغییری در محاسبات سازه و اعمال روش‌ های مهندسی شده ندارد. در واقع الیاف PP بدون آنکه باعث تغییری چشمگیر در حجم و یا وزن بتن شده باشند، ماهیت فیزیکی آن را ارتقا می ‌بخشند. قیمت الیاف بتنPP به نسبت از دیگر الیاف ها ارزانتر است و این ‌موضوع ساده تأثیری چشمگیر در هر چه متداول ‌تر شدن آن داشته‌ است. خصوصا در حین اجرای سازه ‌های بسیار گسترده که نیاز به حجم بسیار از بتن می ‌باشد. بهره ‌مندی از چنین الیاف ارزان ‌قیمتی تاثیر چشمگیری در هزینه نهایی پروژه دارد. البته با استفاده درست از الیاف بتن پلی پروپیلن می ‌توانید از حجم میلگردها در ایجاد شبکه ‌های آرماتوربندی شده نیز بکاهید که خود یک ماجرای کامل در بهبود شرایط اقتصادی و کاهش هزینه ‌ها می ‌باشد. الیاف PP ترکیباتی ساده، سبک و ارزان هستند که در سطح بازار به ‌راحتی می‌ توانید آنها را تهیه کنید تا در اجرای انبوه سازه‌ های بتنی، ساختاری هر چه مقاوم‌ تر داشته باشید. 

الیاف PP و نقش تکمیلی آنها در عملیات ‌های کف سازی

انبوه عملیات‌ های کف‌ سازی از چالش ‌های جدی در اجرای سازه ‌های بتنی هستند. شاید در نگاه مردم عادی یک محوطه بتن ‌ریزی شده ساختاری کاملاً ساده به ‌نظر آید که مسیر اجرای آسانی دارد. اما اهل ‌فن می‌ دانند که کف‌ سازی آن ‌هم در ابعادی گسترده یک چالش جدی مهندسی عمران است. زیرا برای چنین بتن ‌ریزی هایی نمی ‌توانیم از شبکه ‌های آرماتوربندی شده استفاده کنیم. برای اجرای کف ‌سازی های بتنی نیاز به بتن مسلح، ماندگار و بسیار مقاوم داریم که با استفاده درست از انواع الیاف بتن می ‌توانیم این نوع عملیات ‌های عمرانی را انجام بدهیم. الیاف فلزی اصلی‌ ترین نوع الیاف در اجرای کف‌ سازی های بتنی است. زیرا با استفاده از الیاف فلزی می‌ توانیم نقشه اسکلت فلزی آرماتوربندی شده را اجرا کنیم. اما الیاف فلزی به ‌تنهایی نمی‌ تواند ساختار فیزیکی مستحکم و ماندگار بتن را تامین نماید. در اجرای عملیات‌ های کف ‌سازی از الیاف بتن پلی پروپیلن به ‌عنوان یک ترکیب کمکی برای تقویت اثربخشی الیاف فلزی استفاده می‌ شود. در اجرای کف‌ سازی ها که کاملاً تحت تاثیر بارهای سنگین مانند عبور ماشین ‌آلات ساختمانی و یا کامیون ‌ها و... هستند، باید از ترکیب درست و حساب ‌شده الیاف فلزی در کنار الیاف PP استفاده کنیم. غالبا حجم الیاف فلزی بیشتر از الیاف PP است. اما الیاف بتن پلی پروپیلن نقش تکمیلی دارند. نسبت ترکیب این دو الیاف با حجم بتن نیاز به محاسبات مهندسی شده ‌است که قطعا پرداختن به آن خارج از حوصله این مبحث می ‌باشد. 
بتن الیافی
  

نگاهی به تاریخچه استفاده از پلی پروپیلن در مقاوم سازی بتن

پلی پروپیلن یکی از ترکیبات تقریباً مدرن شیمیایی است. این ترکیب در این سال ‌های اخیر ابداع شده و خیلی زود تأثیرات فیزیکی منحصر به ‌فرد آن در کانون توجه انواع صنایع قرار گرفته ‌است. تا جاییکه حالا پلی پروپیلن تبدیل به چهارمین ترکیب پلاستیکی پرکاربرد در سطح جهان بعد از پلی استرها، پلی ‌آمیدها و آکلریلیک ‌ها شده است. در حال ‌حاضر بنا بر آمار جهانی سالانه چیزی فراتر از ۴ میلیون تن پلی پروپیلن در سراسر جهان تولید می‌ شود و عمده تولید آن توسط کشورهای صاحب صنایع قدرتمند پتروشیمی صورت می ‌گیرد. پلی پروپیلن از محصولات اصلی در بدنه تولیدات پتروشیمی کشور است. از این ‌رو پایه قیمتی آن کم است و استفاده از آن را مقرون ‌به ‌صرفه کرده‌ است. تا جاییکه تاثیر مثبتی در قیمت الیاف بتن PP گذاشته ‌است. الیاف بتن پلی پروپیلن ساختار شیمیایی چندان جدیدی هم نیست. این ترکیب برای اولین‌ بار در سال ۱۹۶۵ توسط مهندسین آمریکایی در تقویت ساختار بتن استفاده شده ‌است. در آن سال‌ ها مهندسین پیشروی آمریکایی در تلاش برای تهیه بتنی که مقاومت انفجاری داشته باشد، تحقیقات گسترده ‌ای انجام می ‌دادند. آنها می ‌خواستند بتن ‌هایی مستحکم برای ساختمان ‌های ضدانفجاری تهیه کنند. هر چند تحقیقات آنها رنگ ‌و بوی نظامی داشت؛ اما در نهایت به یکی از بهترین ایده ‌ها برای تقویت ساختار بتن انجامید. در سال ۱۹۶۵ پس ‌از طی کردن رشته تحقیقات گسترده برای ساختن بتن ‌های ضدانفجاری، الیاف بتن پلی پروپیلن معرفی شد. بتن الیافی تهیه ‌شده، تحمل خوبی در قبال انفجارهای سنگین داشت. هر چند سازه مقدماتی ساخته‌ شده مهندسان نیم ‌قرن پیش آمریکایی، چندان انتظارات ضدانفجاری آنها را تامین نکرد. اما بتن الیافی جدید ویژگی ‌هایی داشت که خیلی سریع مورد توجه دانشمندان و مهندسان پیشرو قرار گرفت. دامنه تحقیقات در استفاده از الیاف بتن پلی پروپیلن ادامه پیدا کرد. اما این ‌بار نه برای احداث سازه ‌های ضدانفجاری بلکه حالا مهندسین به‌ دنبال بتن هایی که ساختاری مقاوم ‌تر و مستحکم ‌تر داشتند، حرکت می کردند. در نهایت در طول سال ‌ها تحقیق و توسعه، الیاف بتن پلی پروپیلن تبدیل به یکی از گونه ترکیبات مهم و افزودنی ‌های مؤثر بتن شده ‌است. الیافی که حالا در اجزای سازه‌ های ضدانفجاری کاربرد دارد و در کنار این‌ موضوع برای اجرای انبوه سازه ‌های خاص بتنی مورد استفاده قرار می‌ گیرد. با توسعه صنایع پتروشیمی مسیر تهیه انواع ترکیبات پلیمری ساده ‌تر شده ‌است. حالا الیاف بتن پلی پروپیلن به سادگی تهیه می ‌شوند و به‌ عنوان متداولترین الیاف بتن بعد از گونه ‌های فلزی کاربرد دارند. قیمت ارزان، وزن سبک، مقاومت شیمیایی بالا، ساختار فیزیکی ماندگار و روش ساخت آسان از جمله دلایلی است تا استفاده از الیاف بتن پلی پروپیلن هر چه متداول‌ تر باشد. در حال حاضر شاهد ایده‌ های کاربردی و تحقیقات گسترده برای استفاده هر چه بهتر از الیاف PP هستیم. تا جاییکه سطح فروش الیاف بتن PP هر روز در حال افزایش است. قطعا قابلیت ‌های فنی مناسب در میزان استقبال مهندسین تا مقدار فروش الیاف بتن PP تاثیرگذار بوده‌ است. البته در استفاده از الیاف PP نباید بی ‌گدار به آب زده باشید. 
الیاف بتن پلی پروپیلن 6 میلیمتر
  الیاف بتن پلی پروپیلن اگر چه در تقویت ساختار فیزیکی بتن تاثیرگذار است؛ اما در صورت استفاده نامناسب و گاهاً افراطی باعث تخریب ساختار فیزیکی بتن خواهد شد. قطعا برای خرید الیاف بتن از نوع پلی پروپیلن باید درک مهندسی شده کاملی داشته باشید تا بتوانید با توجه به سطح نیاز عملیات بتن ‌ریزی شده، نوع و مقدار حجم مناسب الیاف بتن PP را محاسبه کنید. در نهایت قطعا با استفاده درست از این الیاف می ‌توانید ساختار فیزیکی و ویژگی ‌های فنی بتن تهیه ‌شده را ارتقا بخشید. 

ویژگی‌ های فیزیکی الیاف بتن پلی پروپیلن

از زمان ابداع بتن، دانشمندان و مهندسین همواره سعی در ارتقای کیفی و استحکام نهایی این ماده داشته ‌اند و در این مسیر از انواع افزودنی ‌ها استفاده می ‌کنند. قطعا ایده استفاده از الیاف بتن پلی پروپیلن یک تحول بنیادین در خلق بتن ‌های خاص برای احداث سازه‌ های خاص بوده ‌است. زیرا این ماده، خواص فیزیکی متمایز و حیرت ‌انگیزی دارد. اولین چیزی که در مواجهه با خواص فیزیکی الیاف بتن پلی پروپیلن جلب توجه می ‌کند، وزن بسیار سبک آن است. این الیاف پلیمری به نسبت دیگر الیاف ‌های متداول مانند الیاف فلزی بسیار سبکتر است. به ‌این ‌ترتیب حضور الیاف بتن پلی پروپیلن هیچ تاثیر منفی در سنگین شدن بتن ندارد. البته میزان مصرف الیاف در بتن یکی از نکات کلیدی است. میزان مصرف الیاف در بتن باید مقدار مشخص و استاندارد شده ‌ای داشته باشد. دقت کنید که الیاف بتن تأثیری در ترکیب شیمیایی این ماده مقاوم ندارد. بلکه اجزای بتن را محکم ‌تر در کنار یکدیگر نگه می ‌دارد. وقتی میزان مصرف الیاف در بتن زیاد باشد، ساختار شیمیایی بتن به‌ هم می ‌ریزد. زیرا ذرات، برای در هم آمیختن با مانعی به ‌عنوان الیاف بتن در حجم زیاد مواجه هستند. عکس این ماجرا نیز تاثیر مخربی دارد. زمانی‌ که از حجم کم الیاف بتن استفاده می ‌کنید، قاعدتاً نمی ‌توانید ساختار فیزیکی با استحکام لازم و پیش ‌بینی‌ شده را تامین نمایید. از نکات جالب ‌توجه الیاف بتن پلی پروپیلن مقدار مصرف کم آن است. در واقع در یک حجم ثابت از بتن برای رسیدن به یک درجه استحکام خاص و پیش ‌بینی ‌شده به مقدار الیاف بتن پلی پروپیلن کمتری به نسبت از الیاف‌ های فلزی نیاز داریم. به ‌این ‌ترتیب وقتی از الیاف پلیمری برای ساختن بتن الیافی استفاده می ‌کنید، حجم مصرف ‌شده بسیار کم است. این موضوع هم باعث سادگی ساخت بتن می‌ شود و هم در ارزانتر شدن نهایی بتن تاثیرگذار است. جدا از این مباحث الیاف بتن پلی پروپیلن یک الیاف با قابلیت ‌های بالا است. الیافی که در الگوهای مختلف با حجم بتن همراه می ‌شود. یکی از نکات جالب، در روش‌ های متنوع کار با الیاف پلیمری است. این ‌گونه الیاف ها دست مهندسین را برای ایجاد انبوه ساختارهای مقاوم با شرایط فیزیکی متفاوت باز گذاشته ‌است. تا جاییکه می ‌توانید متکی بر ایده ‌های مهندسی شده شرایط فیزیکی و میزان مقاومت نهایی بتن را ارتقا بدهید. چگالی الیاف بتن پلی پروپیلن چیزی کمتر از عدد 1 در حدود 0.9 گرم بر سانتیمتر مکعب است. یعنی اگر ۱ سانتیمتر مکعب از این نوع الیاف را در اختیار داشته باشید، وزن نهایی آن چیزی کمتر از ۱ کیلوگرم می ‌باشد. همین نکته ساده کافی است تا نگرش فنی مناسبی به سبکی قابل ‌توجه الیاف بتن پلی پروپیلن داشته باشید. 
الیاف بتن پلی پروپیلن جهت مقاوم سازی بتن
  الیاف ‌های پلی پروپیلن ساختاری کاملاً بلورین دارند. در ساختار مولکولی این الیاف ها، ذرات مولکولی تشکیل ‌دهنده در حالتی کاملاً نامنظم و به ‌اصطلاح شیمیدان ‌ها بلورین در کنار هم قرار گرفته ‌اند. یکی از دلایل خصوصیات مقاوم الیاف بتن پلی پروپیلن همین بافت مولکولی کاملاً غیر منظم آن می ‌باشد. به شکلی که می ‌تواند این الیاف را در ساختاری کاملاً مقاوم با درجه استحکام بسیار بالا قرار بدهد. در عین ‌حال الیاف بتن پلی پروپیلن وجه واکنش‌ پذیری شیمیایی بسیار کمی دارد. تقریباً هیچ ماده فعال و متداولی در صنایع ساختمان ‌سازی نمی‌ تواند فرم فیزیکی و یا شیمیایی این الیاف ‌های پلیمری را در هم بریزد. از این ‌رو فارغ از اثرپذیری شیمیایی می ‌توانیم از این الیاف ‌های سبک پلیمری در ساختار نهایی بتن استفاده کنیم. این ویژگی ها هر کدام جنبه ‌های فیزیکی برتر و ایده ‌آلی هستند که جایگاه فنی و شیمیایی و فیزیکی الیاف بتن پلی پروپیلن را نشان می ‌دهند. حالا این خصوصیات مناسب فیزیکی را در کنار قیمت الیاف بتن پلی پروپیلن بررسی کنید. به ‌همین سادگی متوجه خواهید شد که چرا میزان فروش الیاف بتن پلیمری بالا است. زیرا مجریان حرفه ‌ای عملیات ‌های متنوع بتن‌ ریزی، با خرید الیاف بتن پلیمری در هزینه اندک، ساختار مقاوم و ماندگار بتن را ایجاد می‌ کنند. 

روش ‌های تکمیلی در کار با الیاف بتن پلی پروپیلن

در یک بحث مفصل قدم به قدم از خصوصیات فیزیکی تا جایگاه فنی الیاف پلی پروپیلن در ایجاد بتن هایی با درجه استحکام بالا و خصوصیات خاص صحبت کردیم. اما به ‌هر حال نمی‌ توانیم از این الیاف ‌های پلیمری در هر نوع بتن برای تکمیل هر نوع سازه ای استفاده کنیم. الیاف بتن پلی پروپیلن با تمام جنبه ‌های مثبتی که دارد، از محدودیت ‌هایی هم برخوردار است که زمینه ‌های کاربردی آن را تا حدودی محدود کرده ‌است. اما مهندسین عمران، روش ‌هایی ساده برای ارتقاء جایگاه فنی الیاف بتن پلی پروپیلن می‌ دانند. آنها این الیاف پلیمری را با یک گونه الیاف پلیمری دیگر با نام الیاف اتیلن مخلوط می ‌کنند. اتیلن الیاف پلیمری با خصوصیات فیزیکی سخت و در عین ‌حال انعطاف‌ پذیر است که در کنار پلی پروپیلن ویژگی ‌های مثبت یکدیگر را تقویت می ‌کنند. مهندسین عمران عموماً با نسبتی مشخص مقدار کمی الیاف اتیلن را با الیاف بتن پلی پروپیلن مخلوط می ‌کنند تا به ساختار فیزیکی مناسب‌ تری از بتن دست پیدا کنند. این ترکیب را با نام پلاستیکمهندسی شده می ‌شناسند و در سطح کارگاه ‌های رده ‌بالا برای ساخت سازه‌ های بلندمرتبه کارایی دارد. الیاف بتن پلی پروپیلن رشته‌ های کوچک و بی ‌رنگی هستند. این الیاف ها ساختاری شفاف دارند. اما در صورت نیاز برای خلق بتن ‌هایی زیباسازی شده به الیاف پلیمری، رنگ اضافه می ‌کنند. اضافه شدن رنگ اگر چه ماهیت زیبایی الیاف بتن پلی پروپیلن را ارتقا می ‌بخشد؛ اما درعمل باعث تقویت این ترکیب شیمیایی نیز خواهد شد. بتن با الیاف ‌های رنگ خورده نسبت ‌به عوامل مخربی مانند خستگی بتن کاملاً مقاوم هستند و می ‌توانند طول عمر نهایی سازه ‌های بتنی را ارتقا بخشند. بتن هایی که در ایجاد ساختار فیزیکی آنها از الیاف بتن پلی پروپیلن ‌های رنگی استفاده ‌شده باشد، سطح مقاومت بسیار مناسبی در قبال خستگی دارند و می ‌توانند تنش ‌های سنگین در سازه ‌های بلند مرتبه را تحمل کنند. 
ترکیب الیاف با بتن
  الیاف بتن پلی پروپیلن سطح هماهنگی بسیار مناسبی با حجم بتن برقرار می ‌کنند. آنچنان که به ‌عنوان بخشی از ساختار فیزیکی بتن در موقعیت خود قرار می ‌گیرند. این هماهنگی تا جایی است که باعث تغییر خواص فیزیکی بتن خواهد شد. بتن از ویژگی‌های فیزیکی الیاف پلی پروپیلن تبعیت می ‌کند و در صورت استفاده مناسب الیاف پلیمری به‌ شدت منعطف است. به ‌طور کلی از بتن هایی که با الیاف پلی پروپیلن ارتقا داده شده ‌اند، در اجرای سازه‌ های خاص، خصوصا سازه ‌هایی که در مجاورت سیالات شیمیایی هستند، استفاده می ‌شود. زیرا این الیاف در افزایش مقاومت شیمیایی بتن نیز تاثیرگذار است. الیاف بتن پلی پروپیلن واکنش ‌پذیری شیمیایی ناچیزی دارند و این مقاومت کاملاً ایده ‌آل را به حجم بتن منتقل می ‌کنند. از طرفی الیاف بتن پلی پروپیلن خالص به ‌راحتی و به ‌طور کامل در حجم بتن توزیع خواهد شد. این الیاف ها در داخل بتن به شکل گلوله شده قرار نمی‌ گیرند. بلکه در حالتی یکنواخت قابلیت توزیعی همگن در حجم بتن را دارند. 

قابلیت ضد آب بودن و تأثیر آن در مراحل اختلاط بتن

الیاف بتن پلی پروپیلن، الیافی کاملاً آب گریز است. این الیاف‌ های پلیمری هیچ علاقه و یا کششی به جذب آب ندارند. این فرار از آب یکی از مزیت ‌های قابل ‌توجه برای استفاده از الیاف بتن پلی پروپیلن می‌ باشد. زیرا دست ما را به ایجاد بتنی که حالا در مقابل اثر فرسایش آب مقاوم است، باز خواهد کرد. اما تاثیر اصلی ماجرا جایی در مقدمات ساخت بتن قرار دارد. آب از مصالح مقدماتی ساخت بتن است و باید با نسبت مناسب در کنار سیمان و ماسه قرار گیرد. در این ‌میان استفاده از الیاف هایی که جاذب رطوبت هستند، کاملاً چالش ‌برانگیز است. زیرا این الیاف ها مقدار آب محاسبه ‌شده در حجم بتن را جذب می ‌کنند. در نتیجه عملاً با بتنی که حالا درصد آب کافی ندارد، مواجه هستیم. در این حالت قطعا بتن استحکام کافی ندارند. بنابراین مجبور به اضافه کردن آب به طرح اختلاط بتن هستیم که خود تاثیر منفی در ساختار نهایی بتن می‌ گذارد. اما الیاف بتن پلی پروپیلن هیچ کششی به جذب آب بتن ندارد. استفاده از این الیاف باعث کاهش آب بتن نمی‌ شود. در نتیجه نیاز به اضافه کردن آب جدید و مازاد نمی ‌باشد. به ‌این ‌ترتیب یک بتن با طرح اختلاط استانداردتری حاصل خواهد شد. 

کاربردهای پلی پروپیلن در صنایع گوناگون

پلی پروپیلن یک ترکیب پلیمری طلایی در مراحل ساخت بتن‌ های خاص است. اما این ماده تنها برای استفاده در صنایع ساختمان ‌سازی تهیه نمی‌ شود. پلی پروپیلن از جمله پلیمرهای بسیار پرکاربرد است که در فضاهای عمده صنعتی سطح کارایی بالایی دارد. شکل ‌پذیری ایده ‌آل، مقاومت فیزیکی بالا، اثرپذیری شیمیایی ناچیز، در کنار خاصیت ‌های ضد آب باعث شده تا از پلی پروپیلن در اهداف گوناگون استفاده شود. عمده موارد کاربرد پلی پروپیلن در ساخت موارد زیر می‌ باشد. 
 • تهیه انواع لوازم مقاوم و منعطف پلاستیکی مانند طناب ‌های پلاستیکی
 • استفاده به ‌عنوان یک عایق منعطف در تهیه انواع کابل ‌های فشار قوی و متوسط
 • استفاده در صنایع مبلمان سازی و طراحی وسایل تزیین خانگی
 • تهیه الیاف مصنوعی مقاوم در طراحی فرش ‌های ماشینی
 • استفاده در صنایع بسته‌ بندی برای تولید ظروف پلاستیکی
 • صنایع خودرو سازی
 • تهیه و ساخت انبوه تجهیزات آزمایشگاهی
 • و... .
 
الیاف بتن پلی پروپیلن در سایزهای مختلف
  اگر بخواهیم لیست کنیم، باید فهرستی بسیار بلند بالا از قابلیت ‌های کاربردی پلی پروپیلن را مطرح نماییم. با این ‌وجود استفاده از این پلیمر در تهیه بتن الیافی رایج و شناخته‌ شده است. قیمت الیاف بتن پلی پروپیلن کم است و در نهایت می‌ تواند بتن با ویژگی ‌های برجسته تهیه نماید. لذا خرید الیاف بتن پلی پروپیلن همیشه از جایگاه بالای بازار برخوردار است. 

تاثیر الیاف بتن پلی پروپیلن در کاهش ترک ‌های سازه

ترک ‌های سطحی و عمیق از مشکلات رایج در مراحل ساخت تا بهره ‌برداری از عموم سازه ‌های بتنی می ‌باشد. همواره در مراحل عمل ‌آوری بتن خطر ایجاد ترک ‌های سطحی و یا عمیق وجود دارد. ترک هایی که بدون تردید باعث ضعیف شدن ساختار نهایی سازه خواهند شد. در علم مهندسی عمران از انواع روش ‌های اثبات‌ شده برای کاهش ترک ‌های بتن استفاده می ‌شود. ویبره زنی یکی از همین روش‌ های شناخته ‌شده است. اما هیچ کدام از این ایده ‌های عملیاتی به مانند تهیه بتن الیافی در کاهش حجم ترک تاثیرگذار نیستند. البته در جمع انبوه الیاف ‌های بتنی، الیاف بتن پلی پروپیلن بیش‌ از دیگر گونه ‌ها در کاهش ترک ‌های بتن تاثیرگذار است. الیاف بتن پلی پروپیلن باعث تقویت مقاومت کششی بتن می‌ شود. بتن حاصل ‌شده به نوعی یک ساختار مستحکم اما کاملاً منعطف است. این بتن در مسیر عمل ‌آوری، سطح انعطاف بالای خود را نشان می ‌دهد. در این حالت بتن در مقابل ایجاد ترک مقاومت می ‌کند. الیاف بتن پلی پروپیلن با بهبود ساختار فیزیکی بتن در امتداد تقویت مقاومت کششی آن مانع از ایجاد شدن ترک ‌های سطحی و عمیق در حجم نهایی بتن خواهد شد. 

معایب و محدودیت ‌های الیاف بتن پلی پروپیلن

انعطاف بالا و تقویت خصوصیات کشسانی بتن اگر چه از مزیت ‌های بتن الیافی پلیمری است؛ اما همین ویژگی در مواردی خاص تبدیل به نقطه ضعف می ‌شود. به هر صورت الیاف بتن پلی پروپیلن در هر چه مقاومت کشسانی بتن تاثیرگذار است و تا زمانی ‌که می ‌تواند در مقابل بارهای وارده مقاومت کند، مانع از شکست سطح بتن می‌ شود. به ‌این ‌ترتیب بتن تا لحظه شکست هیچ نشانه خاصی از بار مخربی سنگین ندارد. بتن الیافی هایی که با استفاده از الیاف بتن پلی پروپیلن تهیه می ‌شوند، لحظه شکست تردی دارند. این بتن ‌ها به یکباره می ‌شکنند و چنین ویژگی ای مانع از استفاده الیاف پلیمری در برخی پروژه‌ های عمرانی است. به‌ عنوان مثال نمی ‌توانیم از الیاف بتن پلی پروپیلن در مسطح سازی سازه ‌های بتنی استفاده کنیم. اگر بتن تحت بار سنگین قرار دارد، قطعا جریان مسطح سازی قدرتمندی در طراحی آن پیش ‌بینی ‌شده است. این نوع بتن ‌ها باید مقاومت بالایی داشته باشند. اما نباید به یکباره بشکنند. 
الیاف بتن پلی پروپیلن شفاف با کیفیت بالا
  بزرگترین محدودیت الیاف بتن پلی پروپیلن عدم کاربرد آنها در حجم بتن های گسترده برای اجرای بخش‌ های تحت بار سازه ‌های سنگین است. از این الیاف نمی ‌توانید در مقاوم ‌سازی بتن بخش ‌های کلیدی بنا مانند پی ‌های ساختمانی و یا ستون ‌های اصلی استفاده کنید. اما اگر در هر شرایطی بتن با ضخامت کم در فضایی نازک استفاده ‌شده است، می ‌توانید سطح مقاومت آن را با استفاده از الیاف بتن پلی پروپیلن ارتقا ببخشید. بتن هوادار شده یکی دیگر از مشکلات کار با الیاف پلی پروپیلن است. این الیاف ‌های پلیمری قابلیت جذب هوا دارند. در واقع الیاف ‌های پلی پروپیلن خود رشته ‌های نازکی هستند که در کنار هم قرار می ‌گیرند. در فضای داخلی این رشته ‌ها هوایی در حجمی قابل‌ توجه محبوس شده ‌است. وقتی از الیاف بتن پلی پروپیلن در داخل بتن استفاده می‌ شود، مقدار هوای محبوس شده نیز وارد بتن می ‌شود. به ‌این ‌ترتیب استفاده از این الیاف ها به افزایش حجم هوای بتن و ایجاد حباب می ‌انجامد که قطعا تاثیر منفی در قابلیت ‌های فیزیکی بتن دارد. 

ویژگی‌ های برجسته الیاف بتن پلی پروپیلن

1-    الیاف بتن پلی پروپیلن کاملاً عایق جریان الکتریسیته هستند. این الیاف ها خصوصیات غیر مغناطیس شوندگی دارند و در ضد مغناطیس شدن بتن تاثیرگذار هستند.2-    الیاف بتن پلی پروپیلن ضد جذب گرد و غبار می ‌باشند. حضور آنها در حجم بتن مانع از آلودگی زودهنگام سازه خواهد شد. از این رو برای بتن‌ ریزی نماهای ساختمانی و رویه سازه ‌های عمرانی مناسب هستند.3-    این الیاف پلیمری در مقابل انواع ترکیبات با درجات بازی مقاوم است.4-    الیاف های پلاستیکی روش استفاده ساده ‌ای دارند. این الیاف ها عموماً سبک وزن هستند و با درصد کم، حجم بزرگی از بتن را مقاوم می ‌کنند. الیاف بتن پلی پروپیلن یک افزودنی امن بتن است که در نهایت سادگی می ‌توانید از آن به حجم بتن در حال ساخته شدن اضافه کنید.5-    الیاف ‌های پلیمری در رده الیاف ‌های ارزان ‌قیمت قرار می ‌گیرند. قیمت الیاف بتن پلی پروپیلن کم است و این ارزان بودن زمینه ‌های هر چه کاربردی ‌تر شدن آن را فراهم می‌ کند. البته در استفاده از الیاف بتن باید جزئیات فنی بنا را در نظر داشته باشیم. با این ‌وجود قیمت الیاف بتن پلی پروپیلن بار مالی چندان بالایی در اجرای سازه‌ های بتنی ندارد.6-    الیاف بتن پلی پروپیلن باعث افزایش مقاومت کششی بتن می ‌شود. این قابلیت در هر چه کمتر شده ترک های سطحی بتن تاثیرگذار است.7-    برای تهیه بتن الیافی ضد سایش می ‌توانیم از الیاف ‌های پلیمری خصوصا پلی پروپیلن استفاده کنیم. الیاف بتن پلی پروپلین ساختار یکدست و همگنی را برای بتن تهیه می ‌کند که کاملاً از خصوصیات ضد سایش دارد.8-    بتن الیافی تهیه ‌شده از ترکیبات پلیمری در مقابل چرخ ‌های سنگین دمای محیط خصوصا یخ‌ بستن و ذوب شدن پی ‌در پی آب مقاوم است. لذا یکی از زمینه ‌های کاربردی الیاف بتن پلی پروپیلن برای اجرای سازه ‌ها در آب ‌و هوایی متغیر خصوصا محیط ‌های کوهستانی و سردسیر است. 
ساختار بتن الیافی
  9-    استفاده از الیاف بتن پلی پروپیلن باعث افزایش مقاومت بتن در مقابل ضربات ناگهانی می ‌شود. بتن الیافی در ترکیب با پلی پروپیلن از بهترین بتن ‌های ضدانفجاری است و عموما انبوه سازه ‌های نظامی و امنیتی و... را با استفاده از چنین الیاف بتن پلیمری طراحی می کنند. 

زمینه ‌های کاربردی بتن الیافی یا استفاده از پلی پروپیلن

در این مطلب همراه با بحثی طولانی به جنبه ‌های فنی و مزایا تا محدودیت ‌های الیاف بتن پلی پروپیلن اشاره کردیم. قاعدتا تا اینجای مطلب توانسته ایم نگرش فنی کامل و جامعی نسبت‌ به الیاف پلیمری داشته باشیم. لکن در انتها فقط عمل است و باید ببینیم که از چنین الیاف خاصی در تهیه بتن مناسب برای ساخت چه مکان ‌هایی استفاده می ‌شود. 1-    الیاف بتن پلی پروپیلن بهترین انتخاب در طراحی تا اجرای کف ‌سازی های گسترده است. از کف ‌سازی یک پیاده ‌رو تا اجرای محوطه ‌های بزرگ مانند پارکینگ ها و انبارها می ‌توانید از الیاف بتن در ترکیب با پلی پروپیلن استفاده کنید. در عین حال این الیاف مناسب اجرای انبوه کف سازی‌ ها با میزان تردد بالا و یا کم است.2-    برای اجرای سازه ‌های بتنی مقاوم در برابر بارهای دینامیکی مناسب هستند.3-    مناسب اجرای سازه‌ های مقاوم در برابر حریق می ‌باشند. بتن الیافی با استفاده از پلی پروپیلن مانع از انتشار ساده آتش می ‌شود و خود تحت تاثیر افزایش حرارت ترک بر نمی ‌دارد.4-    در احداث جاده‌ های بتن‌ ریزی شده و یا هر مسیری که قابلیت عبور وسایل نقلیه سبک و سنگین دارد، از الیاف بتن پلی پروپیلن استفاده می ‌شود.5-    این الیاف پلیمری مناسب اجرای دیوارهای حائل در مسیر ساخت سازه ‌های نگهبان هستند.6-    برای اجرای پی استراکچرهای فلزی مناسب هستند و می ‌توانند مقاومت کششی مناسب در تحمل بار سنگین چنین سازه هایی را تامین کنند.7-    الیاف بتن پلی پروپیلن ضد آب است و در اجرای عموم سازه ‌های آبی مناسب است. هر نوع سازه آبی مانند مخزن‌ ها، استخرها و سازه ‌های دریایی، سدها و کانال ‌کشی ها را می‌ توانیم با استفاده از الیاف پلی پروپیلن تکمیل کنیم.8-    الیاف بتن پلی پروپیلن سبک ‌وزن هستند و در ساخت سازه‌ های بتنی سبک کارایی دارند. از این الیاف در ساخت ورق ‌های سیمانی مانند ایرانیت های بتنی استفاده می ‌شود.9-    در اجرای پوشش رومالین که نوعی مکمل دیوارهای بتن است کارایی دارد. 

میزان مصرف الیاف در بتن

یکی از بحث‌ های چالش ‌برانگیز در کار با انواع الیاف بتنی، میزان مصرف الیاف در بتن می ‌باشد. همه می ‌دانیم که بتن در ترکیب درست با نسبت مشخص مصالح ساخته می ‌شود. طبعا هر گونه حجم زیاد و یا کم هر یک از مصالح باعث تخریب بافت بتن خواهد شد. لذا قطعا در میزان مصرف الیاف در بتن باید تابع قواعدی مشخص باشیم. اما در کل این مقدار بسته به نوع بتن و شرایط عملیات بتن ‌ریزی متفاوت است. در کل میزان مصرف الیاف در بتن به موارد زیر بستگی دارد. 
الیاف بتن
  -        نوع الیاف بتن-        نوع کاربری بتن-        مقدار بار وارد شده به سطح بتن چه در زمان اجرا و یا در مراحل کاربری سازه-        نوع و مقدار عیار بتن-        روش زیرسازی بتن و مقدار حجم آرماتوربندی شده-        ضخامت بتنی که قرار است در طول اجرای عملیات ریخته شود-        محاسبه بار دینامیکی وارد شده بر حجم بتن-        مشخصات هندسی الیاف مصرفی-        و... .اگر هر کدام از این فاکتورها را به شکل جداگانه در نظر بگیرید، با انبوه نکات ریز و درشت مواجه هستید. اما در عمل باید تمام این نکات را مد نظر داشته باشید. قاعدتاً نمی ‌توان یک فرمول ثابت برای میزان مصرف الیاف در بتن مطرح کرد. اما به ‌طور کلی از حدود 0.6 الی ۳ کیلوگرم الیاف به ‌ازای هر مترمکعب بتن استفاده می ‌شود. طبعا الیاف بتن پلی پروپیلن در جمع الیاف ‌های سبک ‌وزن قرار دارد. لذا در وزن کم از حجمی قابل ‌توجه برخوردار هستند. این نوع الیاف در مقدار وزن کمی همراه بتن استفاده می ‌شود. 

سخن پایانی در خرید الیاف بتن پلی اتیلن

 خصوصیات انواع الیاف های بتن برای رسیدن به ویژگی های مشخصی تدارک دیده شده است. این ترکیبات ساخته می شوند تا با مخلوط شدن در حجم بتن ویژگی های استحکام تا قابلیت های کششی و همچنین ماندگاری بتن را ارتقا بخشند. در بررسی خصوصیات انواع الیاف های بتن به دنبال رسیدن به ویژگی های برتر هستیم. ویژگی ها که قرار است برای ما یک ساختار فیزیکی متفاوت را تهیه نماید. الیاف پلیمری از گونه الیاف های متداول هستند. زیرا مسیر ساختی ساده تا قیمتی بسیار ارزان دارند و در حجم اندک می توانند خصوصیات فیزیکی مورد نظر بتن را تهیه کنند. در این میان با الیاف بتن پلی پروپیلن روبرو هستیم. الیافی که در عین سبک بودن می تواند خصوصیات فیزیکی بسیار مقاومی را برای بتن ایجاد کند. این الیاف خاص با هدف ساخت بتن های ضد انفجاری ابداع شده اند و در طول نیم قرن استفاده تبدیل به یکی از معیارها برای ساخت بتن های مقاوم هستند. اگر به درستی از مقدار مناسب الیاف بتن پلی پروپیلن استفاده کنید، قطعا باعث کاهش حجم میلگرد در ایجاد ساختار آرماتوربندی شده خواهد شد که این خود به تنهایی نقشی پر رنگ در کاهش هزینه های اجرایی سازه های بتن مسلح است. 
الیاف بتن PP
  البته زمینه های کاربردی الیاف پلی پروپیلن بیشتر در ایجاد محوطه های بزرگ بتنی است. جاییکه یا نمی توان شبکه های آرماتور بندی شده را ایجاد کرد و یا اینکه این شبکه ها حجمی اندک دارند و قطعا قابلیت کافی در استحکام ماندگار بتن ندارند. در ساخت یک محوطه بتن ریزی شده حجم کار بسیار گسترده است. اما ضخامت بتن اندک می باشد. در عین حال این فضا دائما تحت تاثیر انواع بارها مانند رفت و آمد وسائل نقلیه سنگین تا نصب تجهیزات بزرگ است. الیاف بتن پلی پروپیلن در حجم اندک بدون آنکه باعث افزایش وزن بتن باشد، قابلیت استحکام سازی چنین فضاهایی را دارد. البته عمده ویژگی برتر الیاف بتن پلی پروپیلن در میزان مصرف کم و همچنین عدم واکنش پذیری شیمیایی آن است. وقتی از الیاف بتن پلی پروپیلن استفاده می کنید، آب موجود در بتن جذب ساختار الیافی نمی شود و این نکته از مهمترین جزئیات در تاثیر الیاف در بتن می باشد. زیرا بدون به هم خوردن طرح اختلاط  بتن می توانیم از تاثیر الیاف در بتن استفاده کنیم. الیاف بتن پلی پروپیلن در تقویت مقاومت کششی بتن موثر است و به نوعی تحمل ضربه پذیری بتن را ارتقا می بخشد. به این ترتیب وقتی از چنین الیاف پلیمری استفاده می کنید، در حجمی کم و با میزان هزینه نه چندان زیاد می توانیم بتنی خاص و مقاوم و حتی ضد انفجاری ساخته باشیم. البته در هنگام خرید الیاف بتن پلی پروپیلن باید دقت کنید که این ترکیب را در حجم مناسب با سیال بتن در طرح اختلاط آن مخلوط کنید. استفاده زیاد از الیاف بتن پلی پروپیلن باعث به هم خوردن ساختار شیمیایی بتن می شود. حجم زیاد این الیاف مانع از انسجام یکپارچه بتن می شود. در عین حال اگر از مقدار کم الیاف بتن پلی پروپیلن استفاده کنید، قطعا ترکیب به دست آمده نمی تواند انتظارات فنی شما از یک بتن مرغوب  و قدرتمند را تامین نماید. در لیست قیمت الیاف بتنی این مدل الیاف پلیمری در لیست ارزانترین ها قرار دارد. اما به هر حال بهتر است با توجه به لیست قیمت الیاف بتنی دقت کنید که الیاف بتن پلی پروپیلن را در نوع مرغوب و با کیفیت ساخت بالا تهیه کرده باشید.
بتن مسلح به الیاف پلی پروپیلن
 
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر

    مرتب‌سازی محصولات:

   • پیش‌فرض
   • ارزان‌ترین
   • گران‌ترین
   • جدید‌ترین
   • پرفروش‌ترین
   • پربازدیدترین
   • 1
   • 2
   • 3
   • 4
   • 5