خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

انواع آبپاش ها در کشاورزی و فضای سبز

فهرست مطالب

همانطورکه مشخص است آخرین جزء سیستم آبیاری بارانی، آبپاش‌ها به شمار می‌روند .انواع آبپاش‌ها باید آب را تا حد ممکن به طور یکنواخت و بدون آن‌که در سطح زمین رواناب ایجاد شود پخش نمایند.برای این منظور انواع مختلف آبپاش طراحی و ساخته شده است. برخی آبپاش‌ها چرخان (روتاری) و برخی به صورت ثابت می‌باشند. از آبپاش‌های چرخان، می‌توان انواع ضربه‌ای، دنده‌ای و عکس‌العملی و از آبپاش‌های ثابت می‌توان آب‌فشان‌ها (اسپریر) را نام برد.

آبپاش‌های ضربه‌ای

آبپاش‌های ضربه‌ای دارای یک یا دو سرآبپاش (یا نازل) می باشند که جت (فواره) آب را وارد هوا می‌کنند و جزء متداول‌ترین آبپاش‌های زراعی می‌باشند. آبپاش تک نازله دارای یک روزنه خروجی بوده، آب کمتری مصرف کرده و به طور تقریباً یکنواخت عمل آبیاری را انجام می‌دهد. در آبپاش دو نازله یک نازل دارای برد زیاد است که مشابه  آبپاش تک‌نازله عمل می‌کند و نازل دیگر دارای برد کم است که اطراف آبپاش را آبیاری می‌کند. به این ترتیب میزان مصرف آب و نیز یکنواختی پخش آب بیشتر می‌شود.در مقابل جت خروجی آب یک صفحه فنردار قرار گرفته است که در اثر برخورد جریان آب با آن و عکس العمل فنر، به طور مرتب رفت و برگشت می‌کند. این عمل باعث اندکی چرخش آبپاش می‌شود. در پایان وقتی فنر به حد نهایی جمع‌شدگی خود رسید، آزاد شده و آبپاش یک دور کامل می‌چرخد تا به جای نخست برگردد و مجدداً عمل ضربه زدن و چرخیدن صورت بگیرد.در آبپاش‌های دو نازله این صفحه فقط در مقابل نازلی که برد زیادتر دارد قرار گرفته است.

انواع آبپاش‌های ضربه‌ای

برای بهبود کارآیی آبپاش‌های ضربه‌ای، انواع سرآبپاش‌ها طراحی شده‌اند که عبارتند از: سر آبپاش با دبی ثابت، سر آبپاش با قطر ثابت و سرآبپاش جت پخش (diffuse-jet‏). معمول‌ترین نوع سر آبپاش‌ها دارای قطر روزنه ثابت هستندکه از فلز برنج و یا پلاستیک ساخته می‌شوند.آبپاش‌های با دبی ثابت طوری ساخته شده‌اند که پس از رسیدن فشار به یک آستانه مشخص، مقدار دبی ثابت شده و اگر فشار از این آستانه بیشتر باشد، در دبی خروجی تأثیر نخواهد داشت. این آبپاش‌ها در واقع تنظیم‌کننده دبی بوده و در مواردی به کار می‌روند که به دلیل وجود پستی و بلندی در زمین، تغییرات فشار در طول لوله های فرعی زیاد است. سرآبپاش‌های پخش کننده جت آب برای وضعیتی طراحی شده‌اند که در فشار پایین نیز قطرات کوچک آب تشکیل گردد. زیرا در صورت استفاده از سرآبپاش‌های ضربه‌ای در فشار پایین، قطرات کوچک آب به وجود نمی‌آید. این سرآبپاش‌ها دارای روزنه دایره‌ای شکل بوده و ممکن است در محل روزنه متلاطم‌کننده‌هایی نیز برای پخش آب تعبیه شده باشند.باید توجه داشت که قطر دایره خیس شده در این سرآبپاش‌ها به اندازه سایر آبپاش‌های ضربه‌ای نمی‌باشد. به عنوان مثال، آبپاش ویر 36 از انواع ضربه‌ای می‌باشد.

انواع آبپاش ها در کشاورزی و فضای سبز

آبپاش‌های دنده‌ای

نوعی دیگر از انواع آبپاش‌ها مدل‌های چرخان می‌باشند که در آنها توربین کوچکی کار گذاشته شده است. سرعت چرخشی زیاد توربین توسط تعدادی چرخ دنده تقلیل داده می‌شود. این آبپاش‌ها نیز دارای یک یا چند جت خروجی آب هستند که حول محور عمودی آبپاش می‌چرخند. برخلاف آبپاش‌های ضربه‌ای که به صورت قطع و وصلی عمل می‌کنند، چرخش آبپاش‌های دنده‌ای آرام و بدون اغتشاش صورت می‌گیرد و معمولاً یکنواخت است. انرژی مورد نیاز توربین توسط فشار آب تأمین می‌گردد. آبپاش‌های هانتر از نوع دنده‌ای می‌باشند.

آبپاش‌های عکس‌العملی

در آبپاش‌های عکس‌العملی عمل چرخش در اثر نیروی عکس‌العمل آب در هنگام خروج از دهانه فواره صورت می‌گیرد. این مدل آبپاش‌ها سطح وسیعی را آبیاری نمی‌کنند و فشار مورد نیاز برای استفاده آنها به مراتب کمتر از بقیه انواع آبپاش‌ها است ( 5 ‏/ 0 ‏تا 2 ‏اتمسفر). از این مدل آبپاش‌ها بیشتر در آبیاری فضای سبز استفاده می‌شود.

آبپاش‌های ثابت

انواع آبپاش‌های ثابت بستگی به وضعیت شیارهای مسیر خروج آب دارد. شیارها، شکاف‌ها، مخروط‌ها و صفحات منحرف‌کننده در مسیر جریان آب باعث می‌شوند تا جریان‌های متعدد کوچک (multi-streamlet) در اطراف آبپاش ایجاد شود و یا این که آب در یک الگوی دایره‌ای شکل در حول و حوش آبپاش به صورت افشان (spray) پراکنده شود. فشار لازم برای کار این آبپاش‌ها کم و حدود 2 ‏تا 3 ‏اتمسفر است. امروزه در سیستم‌های پیشرفته آبیاری بارانی و ماشین‌های متحرک (سنتر پیوت و لینیر) از این نوع  آبپاش‌ها استفاده می‌شود.‏فشار آب مورد نیاز و ابعاد هندسی سر آبپاش (مانند قطر روزنه، شکل روزنه و زاویه خروج جریان آب) مهمترین عوامل مؤثر بر عملکرد آبپاش‌ها می‌باشند. انتخاب آبپاش‌ها از روی دبی، برد پرتاب قطرات، الگوی توزیع، شدت پخش و اندازه قطرات آب صورت می‌گیرد. آبپاش PS از این مدل می‌باشد.

انواع آبپاش ها در کشاورزی و فضای سبز

فشار کاری آبپاش های کشاورزی

برای استفاده صحیح از آبپاش ها و گرفتن نتیجه ای بهتر، همانند سایر تجهیزات باید به یکسری از نکات توجه کرد که فشار کاری آبپاش ها یکی از آن موارد است.آبپاش ها در سیستم آبیاری تنها در فشار عملیاتی مجاز تعیین شده توسط سازنده های آن، قادر خواهند بود تا عملیات آبیاری و پاشش را به بهترین شکل ممکن انجام دهند.اگر فشار کاری آبپاش در نظر گرفته نشود و استانداردها رعایت نشود با مشکلاتی نظیر موارد زیر برخورد خواهید کرد:•    برهم ریختن یکنواختی پاشش•    افزایش و یا کاهش سرعت چرخش•    عدم چرخش•    استهلاک بالا•    خطرات برای رشد گیاه

نکات مهم در هنگام خرید آبپاش کشاورزی

از جمله نکات مهمی که می‌بایست در هنگام خرید دستگاه آبپاش به آن توجه شود آن است که قبل از خرید این دستگاه به این‌که به چه میزان پاشش آب نیاز داریم و اینکه آیا این آبپاش قدرت کافی برای پرتاب آب و انجام فعالیت مد نظر شما را دارد یا خیر؛  فکر کنیم .خرید آبپاش کشاورزی حتماً باید با در نظر گرفتن فشار آب منطقه مورد نظر انجام شود، در صورت خرید کاربران از نمایندگی‌های معتبر، علاوه بر اطمینان از کیفیت کالای خریداری شده، می‌توان محصول را با قیمت مناسب‌تری خریداری کرد.نکته حائز اهمیت دیگر، جنس آبپاش مخفی شونده است. همانطور که می‌دانیم این آبپاش‌ها از جنس‌های مختلف برنجی، مسی، پلاستیکی، پلیمری و یا ترکیب فلز و پلاستیک ساخته شده است.در هنگام خرید دستگاه آبپاش کشاورزی فضای سبز سعی کنید که از جنس‌هایی که دوام بیشتری دارند مانند مس، فلز و ... استفاده کنید. علاوه بر این، برای آبپاش کشاورزی پایه‌های با استحکام زیاد را خریداری کنید تا در مدت زمان بیشتری بتوان از آنها استفاده کرد. 
انواع آبپاش ها در کشاورزی و فضای سبز
به طور کلی در هنگام خرید آبپاش کشاورزی سه مشخصه میزان دبی آب خروجی، میزان فشار آبپاش و شعاع پاشش آب به اطراف را با توجه به مکان مورد نظر و انتظاری که از این آبپاش ها دارید ، در نظر بگیرید.البته همان‌گونه که می‌دانیم این سه مشخصه به یکدیگر وابسته هستند و تغییر یکی از آنها باعث تغییر در هر سه مؤلفه می‌شود. برای خرید آبپاش مورد نظرتان، بهتر است که حتماً از طراح سیستم کشاورزی خود کمک بگیرید چرا که او با در نظر گرفتن نوع خاک مکان مورد نظر شما، شرایط آب و هوایی محل مورد نظر و سایر شرایط، طراحی مناسب فضای شما را انجام داده و از تمامی نکات مورد نظر برای خرید آبپاش مناسب منطقه مورد نظر شما مطلع است.نکته دیگر در هنگام خرید آبپاش کشاورزی آن است که قبل از خرید با یک گردش کوچک در فضای مجازی، سعی کنید آبپاش های با کیفیت و برندهای معتبر را شناسایی کنید تا در هنگام خرید بدانید که کدام آبپاش کیفیت بهتری را دارد و در نتیجه با خرید یک محصول خوب از ایجاد هزینه های اضافی جلوگیری کنید.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر