خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

انواع اره برقی یا اره زنجیری کدام اند؟

فهرست مطالب

همان گونه که می دانید، استفاده از اره برقی یا اره موتوری یا همان اره زنجیری در بسیاری از امور مانند امور نجاری و باغبانی کاربرد فراوان دارد. عملا بدون در اختیار داشتن این وسیله انجام امور باغبانی و نجاری به مشکل بر خواهد خورد. وجود این اره بسیاری از کارها را آسان تر و هم چنین سرعت انجام امور را بیشتر کرده است. اره زنجیری انواع و اقسام مختلفی دارد که بر اساس نیاز خود می توانید آن را تهیه فرمایید. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی انواع اره زنجیری بپردازیم و اطلاعات ویژه ای را در اختیار شما قرار دهیم. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

اره زنجیری چیست؟

همان گونه که بیان کرده ایم، ممکن است اره زنجیری را با نام های اره موتوری و اره برقی نیز بشناسید و اطلاعاتی درباره آن داشته باشید. لازم به ذکر است که اره زنجیری یکی از مهم ‌ترین و اساسی ترین ابزارآلات باغبانی و جنگلداری، به شمار می ‌رود. به صورت معمول اره زنجیری از یک موتور و نوعی زنجیر ریز و دندانه دار، طراحی و ساخته شده ‌اند که حول یک ورق فلزی، به نام ساطور به چرخش در می آیند.

بنابر این مورد و به همراه چرخشی که انجام می شود نیروی گشتاور در موتور به زنجیر دستگاه، انتقال پیدا می کند و سپس آن را به گردش در می ‌آورد و به دور ساطور دستگاه می ‌چرخاند. می توان اذعان داشت که اره زنجیری می ‌تواند برخی از سطوح و تجهیزات و هم چنین انواع مختلف چوب را برش داده و به طرح و نتیجه دلخواه برساند.

باید بیان شود که، این ابزار را می ‌توان در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار داد که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

 • نجاری
 • باغبانی
 • هرس کردن انواع درختان
 • زدن سرشاخه ‌ها
 • بریدن تنه درختان
 • کاربرد در آتش نشانی
 • کاربرد در مجسمه سازی و...

این ابزار، در واقع نوعی ابزار قابل حمل و مکانیکی می باشد و وسیع ‌ترین و اساسی ترین کاربرد و استفاده از آن جهت کار کردن با چوب به خصوص کار بر روی تنه درختان و کنده درختان زنده و یا قطع شده است. این تجهیزات، از یک مجموعه تیغ ساخته شده است که پشت سر هم به صورت پیوسته قرار گرفته و از این طریق می تواند چوب و موارد دیگر را برش دهد.

انواع اره زنجیری یا اره موتوری کدام است؟

شایان به ذکر است که اره موتوری یا اره زنجیری در انواع مختلفی طراحی و ساخته شده و به صورت گسترده در بازار ارائه شده است. اما باید بیان شود که به صورت کلی و بر حسب نوع موتور می ‌توان آن ‌ها را به سه دسته مختلف تقسیم بندی کرد که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

 • اره زنجیری بنزینی
 • اره زنجیری برقی
 • اره زنجیری شارژی

حال در زیر به توضیح و تشریح هر کدام از آن ها می پردازیم.

انواع اره برقی یا اره زنجیری کدام اند؟

اره زنجیری بنزینی چیست؟

همان گونه که از اسم این اره زنجیری مشخص است، سوخت مورد استفاده در این وسیله بنزین می باشد. به جرأت می توان بیان کرد که اره زنجیری بنزینی معروف ترین و متداول ‌ترین نوع این ابزار به حساب می آید که در دستان افراد حرفه‌ ای تا کسانی که به شکل موردی از این وسیله استفاده می‌کنند دیده می ‌شود. به دلیل سوخت همیشه در دسترس آن به خصوص در ایران استفاده از اره زنجیری بنزینی یا این نوع اره موتوری بسیار رایج است.

لازم به ذکر است که اره زنجیری بنزینی یک موتور دو زمانه بنزینی دارد که به کمک ‌ترکیب سوخت و روغن موجود در آن کار می کند و هم چنین روان کاری نیز می شود. موتور‌های بنزینی به صورت معمول قدرتمند‌ترین نوع اره زنجیری ها به شمار می روند و در نتیجه سریع ‌تر و قوی تر از سایر مدل‌ های اره موتوری کار می کنند.

اما نکته بسیار مهمی که باید بدانید این است که در مقابل سایر مدل های اره زنجیری، سنگین‌تر می باشند و به علاوه صدا و لرزش بیشتری نیز ایجاد می‌ کنند. هم چنین این نوع از اره موتوری ها  به سرویس و نگهداری بیشتری هم احتیاج دارند و به عنوان مثال از جمله مواردی که باید به طور منظم پس از کار با این نوع اره به آن‌ ها رسیدگی شود، در زیر عنوان شده است:

 • تهیه روغن ‌های مختلف
 • تهیه سوخت
 • تعویض به موقع فیلتر هوا و فیلتر بنزین

می توان اذعان داشت که این نوع از اره برای کسانی که به صورت مداوم و به عنوان یک ابزار حرفه ‌ای با آن کار می ‌کنند یا در محیط‌ های با مساحت بالا و یا فضاهایی مانند جنگل که دسترسی به منابع انرژی به راحتی امکان پذیر نمی باشد، مناسب‌ترین انتخاب است. بنابراین اگر اره را در محیط هایی می خواهید که دسترسی به منابع دیگر سخت است، قطعا از اره زنجیری بنزینی بهره بگیرید. یک نکته بسیار مهم دیگر این است که هر چه حجم موتور بالاتر باشد، موتور قوی‌ تر خواهد بود.

اره زنجیری برقی چیست؟

شایان به ذکر است که اره زنجیری برقی از مدل ‌های بنزینی کوچک‌تر و به اصطلاح جمع و جورتر هستند. این نوع از اره موتوری ها یک موتور برقی دارند که با یک سیم به برق متصل می ‌گردد بنابراین نیازی به سوخت و منبع سوخت (باک بنزین) ندارند و با همان نیروی برق به راحتی به کار می افتند. از جمله نکاتی که باید درباره این نوع از اره موتوری ها بدانید، در زیر اشاره شده است:

 • از اره زنجیری ‌های موتوردار دیگر ارزان‌تر هستند
 • دود و صدای کمتری تولید می‌ کنند
 • این نوع از اره موتوری ها از سایر مدل های دیگر سبک‌تر نیز هستند
 • می توان بیان کرد که به نوعی انتخاب بهتری برای افراد تازه کار و کسانی است که از این وسیله در خانه یا کارگاه خود استفاده می ‌کنند.
 • در دستگاه‌های سیمی قدرت دستگاه با آمپراژ یا توان آن مشخص می‌شود.

انواع اره برقی یا اره زنجیری کدام اند؟

از جمله معایب اره موتوری برقی می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • به دلیل وجود سیم، قدرت حرکت پایینی دارند و نمی ‌توان به راحتی و در هر موقعیتی از آن‌ها استفاده کرد.
 • اره موتوری برقی در محیط هایی که فقط دسترسی به برق دارند، قابل استفاده می باشد.
 • موتور الکتریکی موجود در این نوع ابزار قدرت کمتری در مقایسه با مدل بنزینی فراهم می‌ کند، به همین دلیل برای کارهای محدود‌تری که نیاز به چنین قدرت زیادی نیست از آن ‌ها استفاده می ‌شود.

اره زنجیری شارژی چیست؟

می توان اذعان داشت که اره زنجیری شارژی یا بی سیم نوع دیگر اره زنجیری برقی می باشد که به جای وصل شدن مستقیم به جریان برق؛ در آن از باطری‌ های قابل شارژ استفاده می ‌شود. به این صورت که شما می توانید باطری های این اره را شارژ کرده و سپس از آن استفاده نمایید. نکته بسیار مهمی که باید بدانید این است که اره زنجیری های شارژی اگرچه به سوخت و سیم برق نیاز ندارند اما شارژ موجود در باطری بسیار محدود است و زمان زیادی نمی ‌توان با این ابزار به انجام امور پرداخت به علاوه وزن زیاد باطری ‌ها موجب سنگینی دستگاه نیز می شود.

می ‌توان بیان کرد که  این سری از اره زنجیری ها کم قدرت ‌ترین نوع اره زنجیری ‌های موتور دار است و برای کارهای محدود از آن ها استفاده می شود. معمولا برای کار‌هایی مثل هرس درختان یا بریدن درختان کوچک‌تر مورد استفاده قرار می‌ گیرد. قدرت یک اره زنجیری شارژی از روی ولتاژ آن معلوم می ‌شود. هم چنین این مدل گران ‌ترین نوع از اره‌ های زنجیری را تشکیل می‌ دهد، به دلیل آن که با استفاده از نیروی ذخیره شده در باطری کار می کنند و سیستم آن ها بسیار خاص است.

انواع اره زنجیری از نظر انجام کار:

از نظر کاری که می توانید با استفاده از اره زنجیری انجام دهید، این دستگاه به انواع مختلفی تقسیم بندی می شود. که در زیر به انواع آن اشاره کرده ایم

 • اره موتوری برای کار در جنگل
 • اره موتوری برای هرس کردن درختان
 • اره موتوری دسته بلند.

در زیر به بررسی هر یک از آن ها پرداخته ایم.

اره موتوری برای کار در جنگل:

این نوع از اره زنجیری یا اره موتوری برای انجام کارهای جنگل داری مانند شاخه زنی و انداختن درخت بسیار مناسب می باشد و قدرت لازم برای انجام کار جنگل داری را دارا خواهد بود.

انواع اره برقی یا اره زنجیری کدام اند؟

اره موتوری برای هرس کردن درختان:

باید بیان شود که این نوع از اره ها دارای موتوری هستند که توان آن ها محدود است و برای انجام کارهای مورد نیاز برای درختان سرپا مانند هرس و یا تهیه هیزم به کار می رود.

اره موتوری دسته بلند:

می توان اذعان داشت که این نوع از اره زنجیری ویژه برای انداختن درخت است و دارای موتوری قدرتمند و با توان بالا می باشد.

نکته بسیار مهم:

اره زنجیری از نظر تامین توان محرک به دو دسته ی اره زنجیری با موتور احتراقی و اره زنجیری با موتور برقی تقسیم می شود.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر