خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

انواع اره های زنجیری بر اساس نوع کار چیست؟

فهرست مطالب

اره های زنجیری یکی از کاربردی ترین و مهمترین تجهیزاتی محسوب می شوند که در امور مختلف از جمله کارهای باغبانی، هرس کردن درختان، بریدن درختان و استفاده از چوب آن ها، تهیه هیزم از چوب درختان و سایر موارد مورد استفاده قرار می گیرند. اره های زنجیری را همچنین با نام های دیگری از جمله اره برقی و اره موتوری نیز می شناسند. اجزای تشکیل دهنده این دسته اره ها شامل یک موتور بوده که وظیفه حیاتی را در اره برقی بر عهده دارد و همچنین یک زنجیره با دندانه های کوچک نیز در دستگاه تعبیه شده است که وظیفه برش را عهده دار می باشد.

این زنجیره های دندانه ریز در اره برقی در اطراف یک ورقه از جنس فلز قرار می گیرند که ساطور نام داشته و به کمک آن اقدام به گردش می نماید. به عبارتی نحوه کار این اره ها به این صورت است که نیروی گشتاور موتور به این زنجیر ها انتقال پیدا کرده و منجر به حرکت کردن این زنجیر در اطراف ساطور خواهد شد. به دنبال آن با چرخش زنجیر اگر آن را به چوب یا شاخه درخت یا هر وسیله دیگری نزدیک کنیم باعث برش آن خواهد شد. به طور کلی در این اره ها حرکت زنجیره ای تیز بر روی یک صفحه که ساطور نامیده می شود با کمک نیروی حاصل از موتور در نهایت به بریده شدن شیء مربوطه منتهی خواهد شد.

انواع اره های زنجیری بر اساس نوع کار چیست؟

اره های زنجیری یا برقی در انواع مختلفی در بازار موجود می باشد و می توانند ابعاد و اندازه های مختلفی داشته باشند که آن ها را در کل می توان بر اساس نوع کاری که هر کدام انجام می دهند طبقه بندی کرد. در این نوع از طبقه بندی، اره های برقی بر اساس نوع کاری که انجام می دهند به سه دسته اره زنجیری با دسته بلند، اره زنجیری مخصوص هرس کردن و اره زنجیری مخصوص استفاده در جنگل طبقه بندی می شوند.

اره زنجیری مخصوص هرس کردن

اره های زنجیری که برای کار هرس کردن مورد استفاده قرار می گیرند از یک موتور با توان محدود ساخته شده اند و عمدتا از آن ها برای انجام کار هایی که به نیروی زیادی احتیاج ندارند از جمله هرس کردن درختان مختلف و یا تهیه کردن هیزم از چوب درختان و سایر امور مشابه استفاده می شود. از این دسته از اره های زنجیری اکثرا برای هرس کردن درختانی که سر پا هستند و یا فراهم کردن هیزم استفاده می شود و در این امور هم کاربرد قابل قبولی را از خود نشان می دهند.

انواع اره های زنجیری بر اساس نوع کار چیست؟

اره زنجیری دسته بلند

در مقابل اره های زنجیری که دارای یک دسته بلند هستند از یک موتور با توان بسیار زیاد و قابل توجه بهره می برند که به کمک آن ها می توان درختان با طول شاخه های بلند و قطور را نیز هرس کرد. این نوع از اره های زنجیری همچنین به عنوان اره های مخصوص برای قطع کردن و انداختن درختان محسوب می شوند و در این زمینه هم بسیار توانمند عمل می کنند که علت آن هم بهره گیری از یک موتور بسیار قدرتمند و پر توان در آن ها می باشد.

اره زنجیری مخصوص کار در جنگل

اره های مخصوص کار در جنگل نیز همان طور که از نامشان پیداست جهت استفاده در امور مربوط به جنگل ها و در کل جنگل داری به کار می روند و یکی از بهترین انواع اره های موجود در این حیطه و امور مربوط به آن محسوب می شوند. از جمله امور مربوط به جنگل داری می توان به کار هایی از قبیل کوتاه کردن شاخه درختان و یا انداختن درختان و سایر امور مربوطه اشاره کرد. این دسته از اره های زنجیری به اندازه ای قدرتمند هستند که بتوانند از پس کار های مربوط به جنگل ها و امور جنگل داری بر بیایند و از این نظر کاملا با این عملکرد ها سازگار می باشند.

نکات مهم در تهیه انواع اره های زنجیری

پیش از این که اقدام به تهیه و خریداری اره زنجیری مد نظر خود کنید، لازم است تا نکات مهمی را از قبل بدانید که به شما در تهیه بهترین نوع اره زنجیری متناسب با کاربری شما کمک شایانی خواهد کرد.

طول تیغه

یکی از مهمترین فاکتور ها که پیش از خرید اره های زنجیری لازم است حتما به آن توجه داشته باشید، طول تیغه به کار رفته در اره زنجیری می باشد. به طور کلی تیغه های استفاده شده در ساخت اره های زنجیری بین 15 الی 50 سانتی متر متغیر می باشند که از آن ها برای انجام کار های معمولی استفاده می شود. هر چه طول اره به کار رفته در دستگاه بلند تر باشد، اره مذکور برای برش چوب هایی با قطر بیش تر نیز مناسب تر خواهد بود.

انواع اره های زنجیری بر اساس نوع کار چیست؟

چنانچه قصد شما از خرید اره های زنجیری انجام امور حرفه ای و پیشرفته باشد و بخواهید که به کمک این اره ها تکه های ضخیم از مواد مختلف را برش بزنید، لازم است تا طول تیغه انتخابی در اره خریداری شده خود را به اندازه بیش از 50 سانتی متر در نظر بگیرید. همچنین در یک سری از اره های زنجیری می توان یک عدد لرزه گیر نصب نمود تا به کمک آن کاربر اره زنجیری در هنگام استفاده از اره به خصوص در استفاده های طولانی مدت از آن دچار خستگی نشده و بتوانید به راحتی از اره زنجیری استفاده نماید.

سهولت در استفاده

اره های زنجیری از جمله ابزار آلاتی هستند که به طور گسترده و توسط افراد زیادی مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از دلایل پر طرفدار بودن این وسیله هم کاربری راحت و سرعت بالای آن در انجام کار می باشد که در مقایسه با اره های دستی می تواند بسیار سریع تر کار ها را پیش ببرد. این اره ها به هنگام کار کردن از نیروی محرکه تولید شده به وسیله موتور استفاده می کنند بنابراین نیاز به صرف انرژی زیادی جهت به کار انداختن دستگاه نیز نمی باشد.

میزان ایمنی و امور مربوط به تعمیر و نگهداری دستگاه

از جمله نکات مهم و حیاتی که لازم است حین کار با دستگاه آن را مد نظر داشته باشید، ایمنی دستگاه در زمان به کار گیری اره زنجیری می باشد که لازم است تمام نکات مربوط به حفظ ایمنی و توصیه های موجود را به طور کامل رعایت کرده تا از بروز حادثه حین کار با دستگاه پیش گیری به عمل آید. علاوه بر این لازم است تا دستگاه را به صورت دوره ای تمیز کرده و از آن به خوبی نگهداری نمایید تا از نفوذ ذرات چوب و خاک اره به داخل دستگاه جلوگیری شده و مانع از کار افتادن آن شود.

دسته اره زنجیری

دسته هایی که در اره های زنجیری قرار می گیرند به طور کلی در دو نوع مختلف مشاهده می شوند. در یک نوع آن دسته ی اره در قسمت بالای موتور دستگاه قرار می گیرد که کاربر را قادر می سازد تا مسیر حرکت اره را از قسمت بالا تعیین کرده و آن را تحت کنترل خود داشته باشد. در واقع این نوع از دسته برای کاربرانی مناسب است که می خواهند در بالای قسمت مورد برش قرار گیرند. در مدل دیگر دسته اره زنجیری در قسمت پشت اره قرار می گیرد که این حالت به کاربر اجازه می دهد تا بتواند اره زنجیری را در موقعیت هایی مانند روی زمین و در سطح محل برش به کار ببرد.

انواع اره های زنجیری بر اساس نوع کار چیست؟

سخن پایانی

انواع متنوعی از اره های زنجیری یا برقی در بازار موجود می باشد و می توانند ابعاد و اندازه های مختلفی داشته باشند که آن ها را در کل می توان بر اساس نوع کاری که هر کدام انجام می دهند طبقه بندی کرد.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر