خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

انواع تیغه علف تراش

فهرست مطالب

علف زن دستگاهی است برای هرس کردن ، چمن زنی ، وجین کردن و تنک کردن استفاده می شود و قسمت های اصلی علف زن شامل موارد زیر می باشند:دستگاه علف زن از جمله دستگاه هایی به شمار می آید که شما می توانید با خرید آن تمامی علف های هرز را از میان برداشته یا آن ها را کوتاه نمایید. بنابراین برای کارکردهایی همچون: کوتاه و هرس نمودن علف های هرز، از بین بردن آن ها علف های کوتاه اطراف باغچه و باغ و فضاهای دیگر، پاکسازی و مرتب سازی فضای حیاط و محوطه، هرس نمودن درختان و کنارهای حصارها و.. مورد استفاده قرار می گیرد. قطعه ای که در این دستگاه ها سبب از بین بردن و کوتاه نمودن علف های هرز موجود در این فضاها می گردد؛ تیغه علف زن می باشد که می بایست این قطعه از مرغوبیت بسیار بالایی برخوردار بوده و در عین حال بسیار تیز و کاربردی باشد تا بتواند از پس هر گونه علفی برآمده و آن ها را از سر راه خود بردارد.به همین منظور در ادامه ضمن آشنایی بیشتر تیغه علف زن به معرفی انواع مختلف آن می پردازیم تا در صورت امکان بتوانید بهترین و کارساز ترین تیغه های علف زن را برای خود انتخاب نمایید. 

شناخت کامل تر نسبت به تیغه علف زن و کاربرد آن

 تیغه علف زن یکی از قطعات اصلی دستگاه علف زن می باشد که قطعه ای فلزی از آلیاژ فولاد ضد زنگ است. تیغه های علف زن را امروزه در انواع و اقسام مختلفی تولید و روانه بازار کرده اند و آن ها را در طرح های متفاوتی طراحی و در دسترس کشاورزان و باغبانان و سایر کارکنان دیگر در این راستا قرار داده اند. تیز بودن و مقاومت بسیار بالای این تیغه ها سبب شده است تا به راحتی و در کسری از ثانیه بتوان علف ها را برش داد و آن ها را از میان برداشت. در صورتی که قصد خرید تیغه علف زن برای دستگاه خود دارید؛ باید علاوه بر در نظر انواع مختلف تیغه های علف زن به برخی نکات دیگر توجه کنید. چرا که قیمت تیغه علف زن می تواند بر حسب هر یک از این نکات متغیر باشد. به این صورت که جنس تیغه علف زن، چند پر یا چند دندانه بودن آن ها، نوع و مدل هر یک از تیغه های موجود و... می تواند به طور کلی روی نرخ قیمت گذاری تیغه های علف زن تعیین کننده باشند که شما می توانید بر حسب نیاز و بودجه خویش رو به خرید هر یک از آن ها بیاورید. 

انواع تیغه علف زن

 حال که با تیغه علف زن و کاربرد عمده آن در زمین های زراعی آشنا شده اید؛ بهتر است انواع تیغه های علف زن را نیز بشناسید تا به محض تصمیم بر خرید بتوانید بهترین و مناسب ترین تیغه های علف زن را برای خود برگزینید.بسته به ضخامت علف ها و برای کاربردهای متفاوت باید مدل های تیغه دستگاه علف تراش استفاده نمود. همچنین می توانید از تیغه الماسه به جای نخ علف زن استفاده نمایید. تیغه الماسه برش سریعی نسبت به نخ علف زدن دارد و برای تراشیدن علف های با ضخامت بالا معمولا مورد استفاده قرار می گیرد. تیغه ها در شکل، طرح و جنس های متفاوتی وجود دارند و بسته به نوع آن قیمت متفاوتی دارند. این قطعه از فولاد ضد زنگ ساخته شده است. پیش از ذکر انواع تیغه علف زن به یاد داشته باشید که نوع تیغه مصرفی برای هر یک از مشتریان مختلف می بایست با نوع، تراکم و اندازه های گیاهان هدف متناسب باشد تا بتوان از آن به عنوان تیغه علف زن مناسب خود یاد کرد و خرید خویش را رقم زد. از جمله انواع مختلف تیغه علف زن می توان به موارد زیر اشاره داشت که عبارتند از: 

1-    تیغه چاقویی

 این نوع از تیغه های علف زن – همان طور که از نام آن کاملا واضح و مشخص است- لبه جلویی نوک نیز و چاقویی شکل دارد که یکی از پرمصرف ترین نوع تیغه های فلزی می باشد که به صورت استاندارد هم تولید گشته اند.به همین علت است که بیشترین مشتریان را به خود اختصاص داده است تا با استفاده از این نوع از تیغه های علف زن بتوان علف های هرز را از میان برداشت. ظاهر این تیغه ها به صورت مستطیل شکل و دایره ای شکل می باشد و نوع ستاره ای شکل آن ها با سه یا چهار تیغه بیشترین کاربرد را دارند. قیمت این نوع از تیغه های علف زن نسبتا ارزان قیمت می باشد. تیغه چاقویی است که لبه جلوی تیغه نوک تیز و چاقویی شکل می باشد و از همین قسمت علف ها و گیاهان مختلف را کوتاه می کند. این نوع تیغه پراستفاده ترین نوع تیغه فلزی بوده و متناسب با کاربرد خود استاندارد می باشد. اکثر علف زن ها با این نوع تیغه فلزی استفاده می شوند. این نوع تیغه ها دارای اشکال و ظاهر مختلفی هستند اما  یک چیز که در همه این نوع تیغه ها مشترک است این است که همه آنها از ورق های نازک فولادی تولید شده و فرآوری می گردند. این تیغه ها در انواع مستطیلی شکل و دایره ای شکل بوده که دارای دندانه های کوچک چاقویی شکل می باشند. از این مدل تیغه ها نوع ستاره ای شکل سه تیغه و چهار تیغه بیشتر کاربرد دارد. 

2-    تیغه علف زن اره ای

 نوع اره ای تیغه های علف زن دندانه های تیزی دارند و با شکل دایره وار خود دارای دنده های مختلفی متناسب با نیاز شما طرح ریزی شده اند. تیغه علف زن 40 پر و 80 پر در این نوع از تیغه های علف زن، بیشترین کاربرد را به خود اختصاص داده اند. قیمت این نوع از تیغه ها گران تر می باشد. 

3-    تیغه علف زن زنجیردار

 تیغه دو یا سه پر زنجیردار از جمله تیغه های علف تراشی به شمار می آید که از لبه های تیزی برخوردار نبوده و به منظور کوتاه و هرس نمودن علف های نرم و مراتع مرطوب بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. به طور کلی نمی توان از این تیغه های علف زن برای انجام پروژه های سنگین تر استفاده به عمل آورد و عمر مفید کمتری هم دارند. 

4-    تیغه ساده دو پر

 آخرین نوع تیغه های علف زن را تیغه ساده دو پر به خود اختصاص داده است که جزء ساده ترین نوع تیغه های علف تراش بوده که نسبت به سایر انواع دیگر تیغه علف زن کاربرد کمتری دارند و بیشتر به منظور کوتاه نمودن علف های موجود در درختچه ها و شاخ و برگ های درختان مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به انواع مختلفی که از تیغه های علف زن یاد شد؛ بهتر است به هنگام خرید تمامی نکات مثبت و منفی تیغه های علف زن را در نظر داشته باشید تا بدین ترتیب متناسب با نیاز خود رو به خرید انواع مختلف تیغه های علف زن آورید. چرا که به طور کلی نوع علف و پوشش گیاهی مورد نظر می تواند نقش تعیین کننده ای در انتخاب شما داشته باشد. این که شما چه نیازی به تیغه علف زن دارید و می خواهید با وجود آن دست به چه کارهایی بزنید و در کجا و با چه متراژی از زمین ها از دستگاه علف تراش و تیغه های آن استفاده کنید؛ همه و همه روی انتخاب شما تأثیرگذار خواهند بود.ضمن اینکه بهتر است با توجه به توان موتور دستگاه، تیغه های آن را انتخاب کرده و قطر و تعداد خار محوری را پیش از خرید در نظر داشته باشید.

انواع تیغه علف تراش

مزایای تیغه های چاقویی چمن زنی

 

از آنجایی که این نوع تیغه از یک ورقه فولادی ساخته می شود در نتیجه هزینه تهیه آن پایین است.برای چمن زنی و علف های هرز آبدار مناسب است، اما عملکرد موثر تیغه به طراحی تیغه و کیفیت فولاد تیغه بستگی دارد.

معایب تیغه های چاقویی چمن زنی

هنگامی که نوک تیغه از بین می رود یا می شکند، کارایی تیغه به سرعت کاهش می یابد. آسیب به نوک تیغه معمولاً به دلیل لبه تیغه چرخان است که ممکن است به چیزی برخورد کند و بریده شود. اگر تیغه به سنگ، جسم فلزی یا جسم سخت برخورد کند، بسته به نوع تیغه و کیفیت فولاد تیغه، تیغه ممکن است خم شود یا بشکند. به همین دلیل است که لبه های برخی از تیغه های 3 پر و 4 پر دارای زاویه هستند

تیغه اره

این نوع تیغه ها دارای دندانه های تیز در محیط تیغه هستند و انواع مختلف این تیغه ها به شکل گرد با دندانه های بسیار متفاوت هستند. دندانه های این تیغه می تواند جزئی از تیغه باشد، همچنین با اره زنجیری به دیسک متصل می شود و یا بین دو دیسک قرار می گیرد. اکثر نوک این تیغه ها از تنگستن ساخته شده اند و قیمت مناسبی دارند.

مزایای تیغه اره

زمانی که لبه بیرونی تیغه با موادی که می خواهیم برش دهیم در تماس باشد، استفاده از این تیغه موثرتر است. این نوع تیغه برای برش مواد سخت مانند علف های هرز زرد سخت و برگ های نسبتا سفت مناسب است.

معایب تیغه های اره

بیشتر این تیغه ها گران تر هستند زیرا شکل های پیچیده تری دارند و برای خم شدن و تیز کردن تیغه ها نیاز به ماشین کاری بیشتری دارند.از آنجایی که برش در نوک تیغه انجام می شود، بیشتر در معرض آسیب و ضربه است.این نوع تیغه ها برای برش بهتر نیاز به دندان های تیز دارند و بیشتر دندان ها پس از فعالیت بسیار و برخورد از تیغه جدا شده و پس از مدتی به بیرون پرتاب می شوند.تیز کردن تیغه برای کاربر یک فرآیند دشوار یا حتی غیرممکن است.اگر با تیغ عمیق تر برش دهید، احتمال ضربه زدن (لگد زدن) دستگاه بیشتر است. علاوه بر این، در تیغه ای با دندانه های بیشتر، ممکن است کنترل دستگاه دشوارتر باشد و تیغه از قسمت برش خارج شود.

انواع تیغه علف تراش

مزایای تیغه های زنجیره ای

نیاز به تعمیر و نگهداری کممناسب برای وجین علف های نرم و مراتع مرطوب

معایب تیغه زنجیره ایی

از آنجایی که تیغه چند تکه است، قیمت تیغه آن گران است.تیغه در برابر بارهای سنگین مقاومت کمی دارد و برای پروژه های سنگین مناسب نیستعمر کاری کوتاهبرای مدت طولانی نامناسب استاین ماشین چمن زنی به موتور قوی تری نیاز دارد.

مزایای تیغه های چمن زنی ساده

مناسب برای هرس بوته ها و برگ های کوچک

معایب تیغه های چمن زنی ساده

به ماشین چمن زنی با قدرت موتور بالا نیازمندیمقدرت آن کم است، پس باید تیغه را زود به زود تیز کنیدمواد و اشیاء را با شدت پرتاب می کند

نحوه تعویض تیغه دستگاه چمن زن :

آشنایی با سرویس های ابتدایی ماشین آلات سبک مانند چمن زن های موتوری، شامل تعویض تیغه، رفع گرفتگی تیغه، آچارکشی و... از جمله عملیات مورد نیاز هر کاربر است. در ادامه قصد داریم به صورت گام به گام نحوه تعویض تیغه دستگاه چمن زن را شرح دهیم.  تعویض تیغه ها نسبتاً آسان می باشد و اگر روش صحیح آن را بدانید سریع می توان آن را انجام داد.

تیغه های فلزی : این تیغه ها در انواع مختلف برای انجام سنگین ترین عملیات های علف زنی مورد استفاده قرار می گیرند.استفاده از تیغه تیز : همانطور که گفته شد هر زمان که تیغه کند شود یا باید تیز و یا باید تعویض گردد . تیز کردن باید با ابزار و به روش صحیح صورت گیرد. برای مثال در شعاع انحنای لازم مابین دو دندانه تیغه وجود دارد، تیز کردن تیغه نباید به صورتی باشد که این انحنا از بین برود.چنانچه اطلاعات کافی و مهارت لازم جهت  تیز کردن تیغه را ندارید از انجام نمودن آن صرف نظر کنید و تیغه را تعویض نمایید . تیز کردن دستی تیغه منجر به ایجاد دندانه های برش غیر متعادل خواهد شد و در نتیجه لرزش در زمان کار بالا می رود که همین امر عمر دستگاه را کوتاه می نماید و موجب خرابی سریعتر دستگاه خواهد شد.

در مرحله اول بدنه ماشین چمن زن را بلند کنید تا چاقو در معرض دید قرار گیرد . توجه به موقعیت کاربراتور و مخزن روغن از اهمیت بالایی برخوردار است  تا هنگام بلند كردن روغن به موتور ، چمن و خود روغن نریزید.بنابراین مطمئن ترین راه برای انجام این کار چرخاندن ماشین چمن زنی به دسته پشت می باشد که بعد از آن  باید با نوعی وزنه فشار دهید و یا اینکه شخص دیگری آن را در جای خود ثابت حفظ کند. لازم به ذکر است این روش برای همه چمن زن ها شدنی نمی باشد . بنابراین ، قضاوت خود را انجام دهید و در صورت لزوم کتابچه راهنمای مالک آن را مطالعه کنید.

انواع تیغه علف تراش

بهتر است این کار هنگامی صورت گیرد  که سوختی در موتور باقی نمانده است. صبر کنید تا سوخت برای تعویض تیغه به اتمام برسد یا مخزن سوخت را با یک شلنگ نوعی پارچه ابریشمی خشک و از وجود سوخت دستگاه پاک نمایید. همچنین می توانید پمپ های ابریشمی را  از فروشگاه های لوازم سخت افزاری یا لوازم خودرو تهیه نمایید. این از ریختن سوخت به بدنه موتور جلوگیری می نماید.

مرحله بعدی از برق کشیدن استارتر می باشد. این امر برای احتیاط و جلوگیری از اتصال کوتاه یا جرقه الکتریکی به دلیل ریختن روغن و سوخت به دوشاخه احتراق صورت می گیرد. اگر دستگاه را به درستی قرار دهید مشکلی رخ نمی دهد، این کار صرفا جهت افزایش ایمنی بیشتر در حین کار می باشد.

اکنون پیچ نگهدارنده تیغه را بردارید.  از آچار سوکت که کاملاً متناسب می باشد استفاده نمایید و سپس در حالی که از دست دیگر خود استفاده می کنید ، توقف را بردارید تا چاقو از حرکت خود جلوگیری نماید. توجه داشته باشید که هیچ پیچ و مهره یا وسیله ای را که برای نگه داشتن تیغه در جای خود استفاده می شود را به اشتباه دور نریزید چرا که می توان از آنها استفاده مجدد داشت.

بهترین دستگاه علف زن

 سایز تمامی این دستگاه ها بسته به حجم کاری که از آن ها انتظار می رود، متفاوت اند. این دستگاه ها دارای کیفیت متنوعی می باشند. از این رو بهترین دستگاه های علف چین و چمن زن باید بتواند به مرور زمان کیفیت اولیه خود را حفظ کند و کارایی لازم را از خود نشان دهد. 

مراحل شروع کار با دستگاه علف زن

 رایج ترین منبع تغذیه برای دستگاه های علف تراش یک موتور احتراق داخلی است. ماشین های هرس کوچکتر اغلب فاقد موتور می باشند و برای حرکت روی یک سطح نیاز به نیروی انسانی دارند. مراحل شروع به کار با دستگاه های هرس به شرح زیر است: – توجه به روغن یا بنزین دستگاه– انتخاب تیغه مناسب برای هرس– جا انداختن و بستن تیغه– روشن کردن دستگاه– هرس و تراشیدن صحیح درختان و گیاهان– استفاده از تجهیزات و لوازم ایمنی سخن پایانی علف تراش از وسایلی است که همه ی ما نام آن ها را شنیده ایم و حتی ممکن است تجربه کار با آن ها را داشته باشیم. از این دستگاه برای کوتاه کردن علف های هرز و همچنین برای مرتب کردن زمین باغبانی استفاده می شود. تیغه های علف زن ها انواع مختلفی دارند که در جنس ها و مدل های مختلفی فروخته می شوند. علف زن شما با تناسب به کار در موقعیت های مختلف، باید از تیغه متفاوتی استفاده نماید. بنابراین همیشه انواعی از تیغ ها را خریداری کنید و در موقعیت های مختلف به تناسب کاری که علف زن شما انجام می دهد، تیغه آن را عوض کنید.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر