خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

انواع رنگ ها و تراکم توری سایبان چیست؟

فهرست مطالب

هدف اصلی از استفاده توری سایبان شید گلخانه یا توری سایبان سبز، برای  ایجاد سایه و جلوگیری از تابش بیش از حد نور آفتاب می باشد که از این محصول به عنوان توری سایبان حیاط و یا روی گلخانه، استخر پرورش ماهی، دامداری و ...  استفاده می شود.از جمله کاربرد های اساسی توری سایبان(سبز) گلخانه در خصوص پوشش دهی برای ایجاد سایه در گلخانه است که به این وسیله دمای گلخانه نیز تا حد مشخص و مطلوبی پایین نگه داشته می شود. این توری ها در انواع رنگ ها و تراکم های مختلف تولید می شوند که بسته به مشخصات توری گلخانه، هر کدام کاربرد مشخص و خاص خود را دارند. در ادامه این مقاله از مجله خبری فارم صنعت قصد داریم ویژگی ها و مشخصات مربوط به هر کدام از انواع توری های سایبان با درصد تراکم و رنگ های مختلف، مورد بررسی قرار دهیم پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

توری سایبان یک پوشش از جنس پلی اتیلن یا HDPE می باشد که با افزودن تثبیت کننده های UV، آنتی اکسیدان ها، خط لوله از تولید پوشش سبک وزن، با استحکام بالا، با طول عمر بالا به دست آمده و یک پوشش وسیع برای ترویج مواد چند منظوره جدید، توانایی تنظیم محیط کنترل، بهینه سازی آب و هوا و بهبود رشد گیاهان در شرایط نامساعد آب و هوایی، تحقق تکنیک های کشت کشاورزی امن یا پربازده و با کیفیت محسوب می شود. این سایبان ها در رشد سبزیجات، گل ها، قارچ های خوراکی، میوه ها، گیاهان دارویی، صنعت آبزی پروری و سایر زمینه ها به سرعت گسترش یافته و منافع اقتصادی آشکاری را به همراه داشته است.

وظیفه توری های سایبان یا شید های گلخانه ای، ایجاد سایه و جلوگیری از تابیدن آفتاب به طور مستقیم در محوطه مد نظر بوده که می تواند مکان های مختلف نظیر گلخانه، دامداری، استخر پرورش ماهی و سایر مکان ها را در بر بگیرد. توری های سایبان همچنین با نام توری گلخانه ای، توری محافظ گلخانه، شید گلخانه، توری سبز گلخانه، شیدینگ، سایه انداز، راشل گلخانه و سایر نام های مشابه نیز شناخته می شوند. این توری ها در انواع رنگ ها و تراکم های مختلف تولید می شوند که بسته به مشخصات توری گلخانه، هر کدام کاربرد مشخص و خاص خود را دارند. در ادامه قصد داریم ویژگی ها و مشخصات مربوط به هر کدام از انواع توری های سایبان با درصد تراکم و رنگ های مختلف، مورد بررسی قرار دهیم پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

انواع تراکم توری گلخانه

توری های سایبان گلخانه در درصد های تراکم متفاوتی در بازار موجود می باشند که هر کدام از آن ها دارای ویژگی های منحصر به فرد خود بوده و برای امور خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. توری های گلخانه به طور کلی در تراکم های 30 درصد، 50 درصد، 65 درصد و 80 درصد عرضه می شوند که هر کدام ضریب سایه اندازی متفاوتی داشته و میزان نور دهی و ایجاد سایه در هر کدام از آن ها با دیگری فرق دارد.

توری های سایبان به طور عمده با درصد سایه اندازی های 30 و 50 و 80 درصد عرضه می شوند. هر کدام از این درصد پهای ذکر شده در واقع درصد سایه اندازی توری مورد نظر را مشخص می کند. به عنوان مثال وقتی گفته می شود که درصد تراکم یک توری سایبان 80 درصد می باشد به این معنی است که بافت تار و پود توری به گونه ای است که 80 درصد از نور تابیده شده به آن را به خود گرفته و 20 درصد باقی مانده را از خود عبور می دهد.

در این توری ها همچنین از مواد آنتی UV استفاده شده است که موجب می شود این توری ها در برابر تابش های آسیب رسان نور خوشید نظیر تابش های فرا بنفش از مقاومت خوبی برخوردار باشند و همین عامل نیز باعث شده است تا این نوع توری های سایبان از استحکام و دوام قابل قبولی برخوردار بوده و طول عمر آن ها نیز بیش تر شود. علاوه بر آن، این توری ها در برابر مواد شیمیایی گوناگون و خوردگی نیز از خود مقاومت نشان داده و از این نظر بسیار مقاوم می باشند. نحوه بافته شدن توری های گلخانه به صورت شبکه ای می باشد و شکل بافت آن ها نیز به صورت حلقوی بوده که مواد اولیه به کار رفته در تولید آن ها از جنس پلی اتیلن یا پلی پروپیلن با کیفیت می باشد.

استفاده از توری سایبان چه مزایایی دارد؟

این محصول دارای کاربردهای مختلف و در نتیجه مزایای متعددی بوده که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • افزایش راندمان انرژی در داخل گلخانه و کاهش هدررفت آن
 • عمر مفید و طل عمر بالا از 3 تا 5 سال
 • قیمت مقرون به صرفه
 • وزن پایین
 • دارای جنس بسیار سبک و مقاوم
 • نصب آسان
 • انعطاف پذری مناسب
 • جلوگیری از تابش بیش از حد نور بر روی محصولات یا موجودات یا اشیاء
 • محافظت در مقابل برف و باران و تگرگ و پرندگان و غیره

انواع رنگ ها و تراکم توری سایبان چیست؟

توری های سایبان که در بافت آن ها از پلی اتیلن استفاده شده است بسیار سبک بوده و در برابر فشار های مکانیکی و پاره شدن از خود مقاومت خوبی نشان می دهند. در مقابل توری های با جنس پلی پروپیلن از وزن بیش تری برخوردار بوده و جهت استفاده در فصول سرد سال نظیر زمستان ها گزینه مناسبی محسوب می شوند.

توری های با جنس پلی اتیلن به طور عمده در مکان هایی نظیر گلخانه ها مورد استفاده قرار گرفته و توری هایی که در آن ها پلی پروپیلن به کار رفته است برای استفاده در سایبان پاسیو و یا سایبان حیوانات و موارد مشابه مورد استفاده قرار می گیرند. در توری های با جنس پلی پروپیلن به این دلیل که خاصیت کشسانی کمی داشته و وزن بالاتری نیز دارند، امکان پارگی در این نوع توری ها به نسبت بیش تر بوده که برای جلوگیری از پارگی در آن ها می توان حاشیه های آن ها را دوخته و یا با استفاده از چسب آن ها را مهار نمود.

از جمله مزایای توری های سایبان با جنس پلی اتیلن می توان به طول عمر بالا، برخورداری از مقاومت بالا در برابر پاره شدن و تغییر شکل، کاهش دمای موثر محیط، انعطاف پذیری خوب، کاهش سرعت باد در سازه و طریقه نصب آسان آن ها اشاره کرد. توری های سایبان که از جنس پلی پروپیلن می باشند نیز دارای مزیت های مختلفی هستند. این نوع توری ها در برابر نور آفتاب از خود مقاومت بالاتری نشان داده و همچنین میزان تبادل حرارتی در آن ها پایین تر می باشد. همچنین درصد سایه اندازی بالایی هم داشته و می توانند مانع خوبی برای اشعه های مضر نور خورشید محسوب شوند.

انواع رنگ های توری گلخانه

توری های سایبان را عمدتا می توان در رنگ سبز مشاهده نمود اما این توری ها در رنگ های دیگری نیز از جمله مشکی و سفید و زرد و آبی و قرمز نیز تولید شده و به بازار عرضه می شوند اما لازم است بدانید که تولیدات این رنگ توری های گلخانه بسیار کم تر از سابق شده است. با این حال گفته می شود که مناسب ترین رنگ توری برای به کار بردن در گلخانه ها رنگ سبز تیره می باشد. این توری ها می توانند تابش های مضر نور خورشید را فیلتر کرده و دمای محیط داخلی را به اندازه 5 الی 8 درجه سانتی گراد کاهش دهند و در واقع اثر تابش های آفتاب را در افزایش دمای محیط به نحو موثری کنترل می کنند. همچنین استفاده از توری سبز گلخانه باعث می شود تا در استخر ها از رشد جلبک در آن ها جلوگیری شده و شاخ و برگ گیاهان نیز به فضای داخل آن راه پیدا نکنند.

رنگ توری به کار رفته در گلخانه ها می تواند به طور مستقیم بر روند رشد گیاهان موجود در گلخانه تاثیر داشته باشد. در واقع انتخاب رنگ مناسب توری سایبان باعث می شود تا شما بتوانید به حداکثر نرخ رشد در گیاهان موجود در گلخانه دست یافته و به بیش ترین میزان بهره وری از گیاهان و محصولات خود دست پیدا کنید. هر چه رنگ توری گلخانه تیره تر باشد، میزان نور بازتاب شده کم تر و نورهایی که جذب محیط گلخانه می شوند بیش تر خواهند بود. بدین ترتیب محیط داخل گلخانه با سرعت بالاتری گرم خواهد شد. استفاده از توری های با رنگ تیره در نقاطی که سرمای هوا زیاد است توصیه می شود. در گلخانه هایی که گیاهان موجود در آن ها به تغییرات دمایی بسیار حساس هستند نیز استفاده از سایبان های تیره توصیه می گردد.

در مقابل رنگ های روشن تر در توری های سایبان باعث بازتاب شدن قسمت قابل توجهی از نور تابیده شده به توری می شوند و بدین ترتیب نور و حرارت توزیع شده در محیط گلخانه نیز کم تر خواهد بود. توری های با رنگ روشن نمی توانند اشعه های مخرب خورشید را به خوبی به خود جذب کنند و به همین دلیل هم نور وارد شده به داخل گلخانه کم تر فیلتر می شود. این نور باعث رشد حداکثری گیاهان شده اما میزان تخریب آن ها نسبت به رنگ های تیره بیش تر است. همچنین فضای این قبیل گلخانه ها سریع تر خنک شده و دمای کم تری نیز دارد. از توری های سایبان سفید رنگ به طور عمده در پرورش گیاهان گل دار استفاده می شود.

انواع رنگ ها و تراکم توری سایبان چیست؟

انتخاب درست رنگ شبکه سایبان

یکی از نتایج بسیار مهم و قابل توجه استفاده از توری شید گلخانه تنظیم نور وارد شده به گیاهان تحت کشت می‌باشد. با تولید و به‌کارگیری شبکه سایبان در رنگ‌های مختلف بر روی گلخانه‌ها و درختان، امکان اینکه محصول تحت کشت زیر توری شید، تحت تابش طیف رنگی مشخصی باشد امکان‌پذیر شده است.

مرسوم‌ترین رنگ توری سایبان گلخانه، توری سایه انداز به رنگ سبز می‌باشد که در ایران  به‌شکل وسیعی در گلخانه‌ها و باغ‌ها مورد استفاده قرار گرفته است. برای مثال: توری سایبان برای گوجه فرنگی، کاهو و گونه‌های متعدد دیگر به رنگ سبز استفاده شده است.  با این وجود، نصب و استفاده از شید گلخانه به رنگ سبز برای همه مصارف گلخانه‌ای و کشاورزی کار درست و اصولی نیست. در به‌کارگیری توری سایه انداز باید پارامترهای مربوط به رشد گیاه تحت کشت از جمله: رنگ طیف نوری مطلوب گیاه برای رشد (برای انتخاب رنگ مناسب توری سایبان) در کنار میزان شدت نور مورد نیاز (برای انتخاب درست میزان سایه اندازی توری) مورد توجه قرار گیرد

درصد تراکم بافت توری سایبان یعنی چه؟

معمولا برای همه نوع از توری سایبان یا همان شید گلخانه، در زمان عرضه این محصول از سوی شرکت‌ها یا عوامل توزیع، درصدی به عنوان مشخصه این محصول بیان می‌شود. ممکن است برای بسیاری از مراجعین و مشتریان، این درصد مفهومی واضح و مشخص نباشد. در واقع، درصدی که به‌عنوان تراکم بافت (texture density) برای توری شید بیان می‌شود به معنای میزان نوری است که توری شبکه سایبان از ورود آن به فضایی که این توری پوشش می‌دهد، جلوگیری کرده است. برای مثال، توری شید [با تراکم بافت] 60 درصد به این مفهوم است که این توری سایه انداز از ورود 60 درصد از نور آفتاب به محیطی که توری سایبان روی آن نصب شده، ممانعت می‌کند. غالبا، درصد سایه اندازی شبکه توری سایبان در محدوده 30 تا 90 درصد قرارداشته که بسته به نوع گیاه و همچنین محل مورد نظر، درصد سایه‌اندازی بهینه تعیین می‌گردد.

ضریب سایه اندازی توری سایه بان به چه معناست

یکی از مهمترین فاکتورها در مورد توری نورگیر، میزان تراکم پارچه و درصد جلوگیری از نفوذ گرما و اشعه خورشید بوده که با نام ضریب سایه اندازی شناخته می گردد. انتخاب توری با ضریب سایه اندازی مناسب، باید بر اساس محصولی که می خواهید کشت نمایید و یا کاربرد مدنظر شما تعیین می گردد.

نتیجه گیری

توری گلخانه ای بیشتر در رنگ سبز وجود دارد اما در رنگهای مشکی، سفید، زرد، آبی و قرمز هم تولید می شود انتخاب رنگ مناسب بر مبنای نوع گیاه میتواند تولید و بهره وری را افزایش دهد رنگ های تیره باعث جذب بیشتر گرمای خورشید می شود و رنگهای روشن باعث بازتاب نور و جذب کمتر خواهد شد.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر