خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

انواع سمپاش های کشاورزی کدامند؟

فهرست مطالب

گل و گیاه و درختان میوه از مخلوقات خداوند می باشند که همیشه برای انسان مفید و چشم‌نواز هستند.عده ای که بعنوان تفریح ولذت شخصی به امر باغداری می پردازند یا آن دسته از علاقه‌مندان به گل و گیاه و درختان میوه که از قدرت مالی بالاتری برخوردارند، با خرید یک باغ یا باغچه در نزدیکی محل سکونت یا زادگاه خود از این فضای سالم و زیبا بیشتر لذت می‌برند و یا امرار معاش می کنند. مراقبت از گیاهان همراه با دفع انواع آفات می باشد. البته این تنها گیاهان نیستند که نیاز به دفع انواع آفات و عوامل بیماری ‌زا دارند. فضا های پرورش حیوانات اهلی و حتی محیط های زیست انسانی نیز گاها لازم است تا گندزدایی شوند. انواع سمپاش ها بهترین تجهیزات برای گندزدایی هستند. وقتی آفتی گیاهی و یا عاملی بیماری ‌زا در یک محیط پخش می شود، قطعاً تمام فضای محیط کانون انتشار آن است. از این رو باید به ترتیبی هدفمند بتوانیم سموم گیاهی و یا گندزدا را به شکل یکنواخت و موثر در تمام محیط مورد هدف پخش کنیم. انواع سمپاش ها هستند که می ‌توانند این مهم را محقق سازند. چرا که انواع سمپاش ها با طرح پاشش یکنواخت مواد گندزدا طراحی شده اند. آن ها می توانند سموم نباتی را در فضایی یکنواخت و باران گونه بر سطح گیاهان و حتی فضا های دیگر پخش کنند. البته انواع سمپاش برای انواع فضا ها طراحی شده اند. لذا نمی‌ توان هر کدام از آن ها را در هر فضا و مکانی استفاده کرد. از این رو اگر قصد تهیه یک سمپاش را دارید، بهتر است تا تجهیز مورد نظر خود را همراه با شناختی کافی و البته همسو با نیاز هایی که دارید تهیه کنید. پس همراه با این مقاله باشید تا هر چه بهتر از انواع سمپاش مطلع شوید. 

معرفی مختصر از انواع سمپاش ها

 

طبقه بندی سمپاش ها :

 سمپاش ها بسته به نیاز گیاه یا محصول و نوع کاربرد آنها در محصولات زراعی و باغی، در اندازه ها و مشخصات مختلف تقسیم بندی می گردند. در زیر انواع اصلی سمپاش های مورد استفاده برای اسپری حشره کش یا سموم دفع آفات اشاره شده است. ۱- سمپاش کم فشار :
 1. قابل نصب بر روی تراکتور
 2. سمپاش با پاشش زیاد
 3. سمپاش مخصوص نصب تریلر
 4. سمپاش مخصوص کامیون
۲- سمپاش فشار قوی۳-سمپاش هوایی۴- مه پاش یا گرد پاش۵-سمپاش دستی 

◄   سمپاش دستی

 ساده ترین و در عین حال ارزان ترین گونه در انواع سمپاش را می‌ توان در مدل ‌های متنوع از سمپاش دستی داشته باشیم. در واقع اولین ایده ‌ها در ساخت سمپاش ها، شامل مدل های دستی بوده است. در این دستگاه های کوچک و ساده تمام چیزی که می تواند قدرت پاشش سموم را حاصل آورد، از طریق نصب یک پمپ کوچک با کارکرد دستی فراهم خواهد شد.سمپاش های دستی از قدرت پمپاژ پایینی برخوردار هستند. این قدرت اندک در ماهیت دستی بودن آن است. به هر حال هر ماشین دستی محدودیت ‌هایی دارد که آن را در مقابل نمونه های موتوری به مراتب ضعیف تر خواهد کرد. با این همه مدل های گوناگون از سمپاش دستی در جمع ارزان ترین ها از انواع سمپاش ها قرار می گیرند. غالباً از حجم مخزن کوچکی برخوردار می باشند و عمده مصرف آنها در تامین نیاز های خانگی مانند سمپاشی باغ های کوچک شخصی تا فضا های محدود در اماکن خصوصی و عمومی هستند. یک سمپاش دستی ساده به راحتی می ‌تواند از پس گندزدایی بسیاری از فضا های ساختمانی تا باغ های کوچک تفریحی بر آید؛ اما برای تامین نیاز فضا های بزرگ شهری، دامداری ‌ها، کارخانجات بزرگ و البته باغات و مزارع ناتوان است.

◄   سمپاش پشتی موتوری

 اگر بتوانیم به ترتیبی قدرت پمپاژ تعریف شده در سمپاش ها را از طریق نیروی های ماشینی تامین کنیم، یقیناً با سطح پمپاژ بالاتری با تامین قدرت پاشش مطلوب تری مواجه خواهیم شد. ایده ای که در نهایت منجر به خلق انواع سمپاش پشتی موتوری شده است. در طرح ساخت سمپاش پشتی موتوری، استفاده از یک موتور ساده بنزینی همراه با سیستم پمپ هیدرولیکی در کنار مخزنی با حجم قابل توجه در نظر گرفته شده است. از آنجا که سمپاش پشتی موتوری باید به ترتیبی در شکل و شمایل یک کوله ‌پشتی بر دوش اپراتور ها سوار شود، طراحی آن را همراه با وزن متعادل در حجمی در نظر می ‌گیرند که برای حمل توسط اکثر افراد قابل به انجام باشد. از این رو حجم مخزن در اکثر سمپاش های موتوری در اندازه‌های ۲۰ الی ۲۵ لیتری می باشد.قیمت سمپاش موتوری به مراتب از مدل ‌های دستی بالاتر است. البته قیمت سمپاش موتوری ارتباط مستقیمی با ظرفیت موتور، برند و طرح ساخت آن دارد. با تمام این تفاصیل انواع سمپاش پشتی موتوری را می توان در لیست گرانترین گونه از انواع سمپاش های قابل حمل توسط اپراتور ها در نظر گرفت. 

تکنیک های سمپاشی موثر

 

1- زمان محلول پاشی و محلول پاشی مناسب

 سمپاشی باید زمانی انجام شود که آفات به آستانه ضرر اقتصادی رسیدند، قبل از مشاهده آفات، سمپاشی در گلخانه ضروری نیست، زیرا با جداسازی گلخانه می توان از ورود هر گونه آفت جلوگیری کرد که به معنای سمپاشی به موقع است. سمپاشی از حشره کش ها و محلول ها در مواقع خنک و مرطوب روز استفاده کنید تا دمای آن کمتر از 27 درجه سانتیگراد باشد و گیاهان احساس تشنگی نکنند.توصیه می شود در اوایل صبح سمپاشی شود، زیرا بهتر است به موقع سمپاشی، هوای خنک و نور کم یا سم پاشی در شب انجام شود، زیرا سوراخ ها بسته است، سموم وارد گیاه نمی شود و گیاهان وارد نمی شوند. 

2. از ابزار مناسب برای محلول پاشی و محلول پاشی استفاده کنید

 ابزارهای سمپاشی مناسب گران و با کیفیت هستند و این مزیت باعث می شود سم پاشی کمتر و مصرف آب کمتری داشته باشد و اثر سموم دوچندان شود. پاشش قطرات کوچکتر (1 تا 1000 میکرون) بسیار مؤثرتر از پاشش قطرات بزرگتر از نازل یا سمپاش است، بنابراین آب و سموم کمتری مصرف می کند و هزینه بسیار کمتری دارد. بنابراین ابزارهایی که می توانند قطرات کوچکتری را اسپری کنند برای سمپاشی مناسب ترند.

3. از آفت کش ها و کودهای قدیمی استفاده کنید

از کودها و سموم دفع آفات مرغوب و قدیمی استفاده کنید، زیرا در صورت رعایت تمامی موارد در سمپاشی، اثر سمپاشی ایده آل را خواهید داشت.

 
انواع سمپاش های کشاورزی کدامند؟
 

4- یکنواختی محلول پاشی و محلول پاشی

تمام محلول باید به صورت یکنواخت اسپری شود و به صورت شبنم روی گیاه گذاشته شود، از روی گیاه چکه نکند، زیرا با زیاد شدن آب روی گیاه، سلول های گیاه ملتهب شده و سوراخ ها مسدود می شوند، بنابراین محلول توسط گیاه جذب نمی شود.  

راهنمای سرویس و نگهداری سمپاش ها

 یکی از عواملی که باعث آسیب به سمپاش می شود نور خورشید است. حتما این تجهیزات را دور از نور خورشید نگه دارید تا از پوسیدگی و شکستگی سمپاش و شلنگ آن جلوگیری کنید. مایع ظرفشویی را چندین بار آبکشی کنید تا کاملا آبکشی شود و مواظب باشید بعد از شست و شو، سم به محیط نپاشد زیرا اثرات مضری خواهد داشت. سمپاش را در جایی قرار دهید که حیوانات جویدنی مانند موش و سمور وجود نداشته باشد، به دلیل الکتریکی و پلاستیکی بودن تجهیزات، احتمال جویدن قطعات الکتریکی و پلاستیکی توسط موش ها و سمورها وجود دارد که باعث آسیب و اختلال در کار می شود. پس از مرحله تمیز کردن، قطعات فلزی را کاملا خشک کنید و برای جلوگیری از زنگ زدگی تجهیزات سمپاش، تجهیزات را در جای مرطوب قرار ندهید. پس از هر بار سمپاشی، قوطی اسپری باید کاملاً خالی شود، سپس خشک شود و در مکانی تاریک و بدون کوچکترین نور نگهداری شود. همیشه باید از سمی که تهیه کرده اید برای چند ساعت استفاده کنید. در واقع نباید از سم استفاده کنید، سم از روز قبل تهیه شده است، زیرا به کل گیاه آسیب می رساند، بنابراین هر بار که سمپاشی می کنید، باید از چند ساعت قبل سم را برای دستگاه آماده کنید. 

تبدیل سمپاش خرطومی به شعله افکن

 بعضی از کشاورزان و باغداران برای از بین بردن علف‌های هرز از روش سوزاندن آن‌ها استفاده می نمایند و بیشتر مواقع شعله افکن را برای این کار به کار می‌گیرند. جالب است بدانید با کمی تغییرات در سمپاش خرطومی به راحتی می توان آن را به شعله افکن تبدیل نمود.نحوه انجام کار به این صورت می باشد که لوله ‌هوایی که در سمپاش خرطومی وجود دارد را باید با محفظه ایجاد اشتعال و یک لوله فلزی  عوض کرد. برای به کار گرفتن این وسیله به جای شعله افکن باید درون مخزن به جای سم، گازوئیل یا نفت ریخت و قطعه شعله افکن را به لوله خرطومی وصل کرد. با وجود سوخت، حرارت و جریان هوای سریع اشتعال ایجاد می گردد. 

◄   سمپاش شارژی

 طرح سمپاش های موتوری، ایده کارآمدی در خلق انواع سمپاش های قدرتمند با قابلیت حمل و نقل آسان است؛ اما این ایده با وزن و حجم قابل توجه از موتور های بنزینی در کنار شرایط تعمیر و نگهداری گاها سخت و دشوار آنها، اندکی با چالش‌ های جدی مواجه خواهد شد. به هر حال کار کردن با یک موتور بنزینی فرآیند ساده ای نیست. از تامین سوخت تا دقت در حضور روغن و سلامت فیلتر ها مشکلات همیشگی در کار با آنها می باشد. حال اگر بخواهیم ایده خلق سمپاش های موتوری را با گونه موتور های برقی اجرایی نماییم، با چه ماشینی مواجه خواهیم شد؟ موتور های برقی به مراتب ارزانتر، کم صداتر، کم عیب تر و در نهایت معقول تر از مدل های بنزینی هستند؛ اما تامین نیروی برق کار ساده‌ ای نیست. مگر آنکه از الکتروموتور های جریان ثابت با استفاده از باتری های قابل شارژ در طراحی انواع سمپاش موتوری بهره ‌مند باشیم. ایده ای که در نهایت منجر به خلق انواع سمپاش شارژی شده است. انواع سمپاش شارژی از گونه سمپاش های موتوری است که در همراهی با موتور های DC در کنار باتری‌ های قابل شارژ کار می‌ کند. به این ترتیب می ‌توان از حجم کم موتور های الکتریکی در کنار کارکرد روان با تولید صدای به مراتب کمتر همراه با قدرت مناسبی که تامین می ‌کنند بهره ‌مند شد. یکی از عمده مشکلات در کار با سمپاش شارژی، قابلیت کم باتری های آن می ‌باشد. غالباً نمی توان همراه با طول شارژ مفید یک باتری مدت زمان قابل توجهی از سمپاش شارژی استفاده کرد. برای حل این مشکل سعی در ساخت مدل های دوکاره در سمپاش شارژی داشته اند. سمپاش شارژی تک کاره تنها متکی بر قدرت موتور های الکتریکی خود است که می تواند عملیات پمپاژ را به انجام رساند؛ اما در انواع سمپاش شارژی دوکاره علاوه بر حضور موتور های الکتریکی، سیستم عملکرد دستی نیز وجود دارد. به این ترتیب می ‌توان حتی با تمام شدن ظرفیت مفید باتری های سمپاش شارژی نیز، عملیات سمپاشی را از طریق سیستم دستی تداوم بخشید. 

◄   سمپاش زنبه ای

 تمام سمپاش هایی که تا اینجای مقاله به معرفی آنها پرداختیم، از دسته سمپاش های قابل حمل توسط اپراتور های انسانی هستند. آنها می توانند به راحتی بر دوش و یا پشت خود سوار شده و توسط آن حمل گردند؛ اما مشکل بزرگ آنها در کوچکی مخزن حمل سموم است. چرا که مخزن بزرگ را دیگر نمی توان بر پشت اپراتور ‌ها سوار کرد. لذا برای تامین حجم بالاتر در سمپاشی لازم است تا حجم مخزن را افزایش دهیم. انواع سمپاش زنبه ای از نمونه سمپاش ها با قابلیت حمل مخزن بزرگ است. در انواع سمپاش زنبه ای پمپ و تمام متعلقات آن در یک چارچوب فلزی سوار شده اند. غالباً یک سمپاش زنبه ای بدون مخزن خواهد بود. به این ترتیب می توان حجم مخزن آنها را به طور اختیاری انتخاب کرد. البته اندازه های استاندارد ۱۰۰ الی ۲۰۰ لیتری برای این منظور در نظر می ‌گیرند. به این ترتیب از کنار هم قرار دادن مخزن های بزرگ و پمپ سمپاش زنبه ای از یک سمپاش با حجم بالا بهره مند خواهید شد. برای جا به جایی چنین سمپاشی لازم است تا از انواع چارچوب های چرخدار استفاده شود. خرید سمپاش زنبه ای برای استفاده در مزارع بزرگ، باغات با درختان بسیار و یا بلند مناسب است. این سمپاش ها می توانند در دو خروجی مجزا عملیات پمپاژ داشته باشند. در هر خروجی این توانایی وجود دارد تا طول بیش از ۱۰ متر از شیلنگ سمپاشی را تحت پمپاژ مطلوبی تغذیه نمایند. سطح دبی پاشش انواع سمپاش زنبه ای معمولاً مابین ۱۵ الی ۲۰ لیتر بر دقیقه می باشد.  
انواع سمپاش های کشاورزی کدامند؟
  

 

سم پاش فرغونی

 در خلق بزرگترین گونه از انواع سمپاش لازم است تا مخزن را همراه با تمام متعلقات پمپ انواع سمپاش نماییم. به این ترتیب با یک دستگاه مستقل، بزرگ و البته چرخدار مواجه هستیم که برای جا به جایی آن دستگیره هایی به مانند آنچه در طراحی فرغون شاهد آن هستیم در نظر گرفته اند. به این ترتیب می توان دستگاه سم پاش فرغونی را با اتصال به انواع کشنده ها مانند تراکتور، تریلر و حتی ماشین های سواری حمل و نقل نمود. استفاده از موتور های قدرتمند با وزن و حجم بالاتر از دیگر انواع سمپاش، راحتتر در این مدل جای می گیرند. چرا که در طراحی تا ساخت یک سم پاش فرغونی اصولا نگرانی خاصی در افزایش وزن دستگاه وجود ندارد. مدل های ۲۵۰ الی ۵۰۰ لیتری از اندازه های استاندارد در انواع سم پاش فرغونی می باشند. همان طور که می ‌بینید انواع سمپاش از مدل ‌های دستی تا فرغونی با قدرت های متنوع در ظرفیت های مختلف طراحی می ‌شوند. لذا لازم است با سطح نیازی که داریم، یکی از آنها را به جهت خرید سمپاش انتخاب کنیم. مقوله قیمت سمپاش در این انتخاب اگر چه مهم است؛ اما در حاشیه قرار می گیرد. زیرا که نوع نیاز شما است که مدل مناسب در انواع سمپاش را برای اهداف شما انتخاب خواهد کرد. 

برای خرید سمپاش باید به چه مواردی توجه داشته باشیم:

 

گنجایش مخزن:

 از موارد مهمی می باشد که حتما هنگام خرید دستگاه سمپاش باید به آن توجه ویژه داشته باشید. حتما باید حجم مخزن با نیاز و کار شما متناسب باشد. 

انتخاب نوع و مدل سمپاش :

 حتما باید نوع محصولی که خریداری می گردد با گیاه یا هدف مد نظرتان  متناسب باشد.  با کسب اطلاعات و دانش مکفی و افزایش میزان مطالعه و همچنین بررسی عالی اقدام به خرید مناسب نمایید. 

جنس بدنه :

 جنس بیشتر محصولات سمپاشی موجود از جنس پلاستیک یا استیل ضد زنگ می باشد. اهمیت جنس به این دلیل اهمیت دارد که تاثیر بالایی بر روی وزن نهایی دارد. 

آسانی و سهولت درهنگام کار :

 باید هنگام خرید به راحتی خودتان در هنگام کار با سمپاش توجه نمایید. 

متراژ شلنگ :

 اگرشلنگی به کارمی برید که با استعمال آن، انتقال و پخش بهتر مواد درونی صورت می پذیرد. شایسته است که به طول شلنگ وصل شده به بدنه توجه کنید تا هنگام انجام کار، مشکلات گریبان گیر شما نشود. 

خرید سمپاش :

 سمپاش ها بسته به نوع کارایی خود در محیط به دو صورت شارژی و دستی تولید و عرضه می گردند. سمپاش ها دستی و شارژی ساده و سبک هستند و در عین حال قیمت کمتری دارند. از این نوع سمپاش ها  می‌ توان برای سمپاشی فضاهای کوچک استفاده نمود. گل و گیاهان خانگی و یا درختان حیاط خانه و پارک‌ها گزینه‌هایی هستند که به راحتی می توانند از آن ‌ها برای  سمپاشی های  دستی و شارژی سبک استفاده نمود. بعضی از سمپاش‌ها دوشی هستند و دارای لانس اسپری مرغوب هستند. با توجه به انواع دستگاه سمپاش، انتخاب نوع مناسب این دستگاه‌های بسیار اهمیت دارد. برای خرید دستگاه سمپاش پشت موتوری باید ظرفیت مزرعه و وسعت باغ خود را در نظر بگیرید و مناسب با آن دستگاهی را که بتوان از طریق آن طی یک الی دو روز عمل سمپاشی را انجام داد، انتخاب نمایید. برای خرید سمپاش ها لازم است که نکات ذکر شده را به خوبی رعایت کنید و از منبع مطمئنی دستگاه مورد نیاز خود را خریداری کنید. همچنین کارشناسان ما می‌توانند به خوبی درباره انواع سم پاش به شما مشاوره دهند و پیش از خرید، به طور تخصصی آن‌ها را برای شما بررسی  نمایند.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر