خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

انواع شمشاد زن موتوری

فهرست مطالب

امروزه با پیشرفت تکنولوژی در همه زمینه ها و متناسب با گسترش ابزار و ماشین آلات کشاورزی ، محصولات بسیار متنوعی برای کمک به انجام کار تولید شده است. قیچی دستگاه یا موتور شمشاد زن در انواع مختلف خانگی و حرفه ای ، مشکل هرس و اصلاح بوته ها و درختچه های زینتی را برطرف کرده و سرعت و کیفیت بالایی را در این زمینه فراهم آورده است.شمشاد زن برای هرس درختان کوچک و اصلاح علفها و شاخ و برگها استفاده می شود که نمی توان با ماشین چمن زنی آن را برداشت. اصول کار شمشاد زن مشابه اره برقی است ، اما قطعات مختلف ویژگی های خاص خود را دارند. قسمتهای اصلی این دستگاه شامل موتور ، واحد برش و قطعات کنترل می باشد. واحد برش یا شانه برش دارای تیغه های ثابت و متحرک است. در حرکت رفت و برگشتی تیغه های متحرک نسبت به تیغه های ثابت ، شاخه ها بین تیغه ها گیر کرده و عملیات برش شبیه مکانیزم قیچی انجام می شود. تیغه های مختلف با شانه های مخصوص برای کاربردهای مختلف روی موتور نصب می شوند. حاشیه های شمشاد زن به صورت برقی ، موتوری (بنزینی) و دستی در دسترس هستند. دستگاه های کوچک عمدتاً برقی هستند و مدل های بزرگتر با موتور بنزینی تولید می شوند تا نیرو و توان بیشتری تولید کنند. شمشاد زن دستی یا قیچی، شمشاد زن همچنین دارای یک دسته و دو تیغه است که در دو مدل دسته تلسکوپی (برای تنظیم طول دسته) و دسته ساده موجود است. سر و صدا و آلودگی شمشاد زن برقی بسیار کمتری نسبت به نوع موتوری آن دارد. در یک اندازه و وزن مشخص ، موتورهای دو زمانه قدرت بیشتری نسبت به انواع چهار زمانه تولید می کنند ، به همین دلیل از موتورهای کوچک دو زمانه قدرتمند که سوخت آنها ترکیبی از بنزین و روغن است ، در این دستگاه ها استفاده می شود. ظرفیت کاری شمشاد زن ها با قدرت موتور آنها تعیین می شود. 

اجزای شمشاد زن

شمشاد زن ها از دو قسمت اصلی ۱- موتور ۲- شانی برش تشکیل گردیده اند.

موتور شمشاد زن

در انواع برقی و بنزینی با توان ها و قدرت های مختلف در بازار موجود می باشد.شانه برش شمشاد زناجزاء تیغه شمشاد زنبسته به نوع شمشاد زن ، تیغه ثابت از طریق صفحه نگهدارنده به بدنه متصل می شود و به عنوان لبه ثابت قیچی عمل می کند. تیغه متحرک به جعبه دنده متصل شده و به عقب و جلو حرکت خواهد کرد و در نهایت ، لبه های این دو تیغه مانند لبه های قیچی عمل می کنند و ساقه ها و شاخه ها بین این دو لبه قرار گرفته و بریده می شوند.تیغه ثابت به بدنه متصل شده و به آن ثابت است و ضمن کمک به عملیات برش ، به عنوان یک شاسی برش شانه عمل می کند. پره های متحرک به جعبه دنده متصل شده و نیروی محرکه خود را از آن دریافت می کنند. تیغه های ثابت و متحرک دارای لبه هایی هستند که مانند قیچی عمل می کنند. طول لبه تیغه متحرک معمولاً کوتاهتر از لبه تیغه ثابت است. هر لبه در تیغه متحرک بین لبه های تیغه ثابت حرکت می کند. با این حرکت ، عمل برش مانند بستن و باز شدن لبه های قیچی انجام می شود.

انواع شمشاد زن موتوری

چگونه از شمشاد زن استفاده کنیم؟

قبل از استفاده از دستگاه شمشاد زن ، از دستکش ، عینک و سایر تجهیزات ایمنی استفاده کنید تا از خطرات احتمالی در امان باشید و در مرحله بعد دستگاه را روشن کنید. روش روشنایی در جعبه برقی و جعبه بنزین متفاوت است. شمشاد زن بنزین معمولاً با طناب استارت روشن می شود ، بدین معنی که برای روشن شدن باید طناب را بکشید. در مورد کارتریج های برقی و شارژی ، اگر دکمه استارت را فشار دهید ، دستگاه روشن می شود. سپس دستگاه را به گونه ای نگه دارید که تیغه های شمشاد زن تا آنجا که ممکن است از شما فاصله داشته باشند و سپس با کشیدن سطح دستگاه روی گلدان ها کار خود را شروع کنید . برای کسب اطلاعات بیشتر ، می توانید با یک باغبان با تجربه در این مورد سؤال کنید.

انواع شمشاد زن ها

۱- شمشاد زن دستی

شمشاد زن دستی،به نام شمشاد زن قیچی هم شناخته می شود. یکی از قدیمی ترین تجهیزات کشاورزی است که برای  اصلاح شمشاد استفاده می شود. قیمت شمشاد زن دستی بسیار کمتر از انواع موتور است.

انواع قیچی شمشاد زن دستی

شمشاد زن های دستی در دو نوع دسته ساده و دسته تلسکوپی موجود بوده، که در نوع تلسکوپی قابلیت تنظیم طول دسته وجود دارد.

۲- شمشاد زن موتوری

شمشاد زن های موتوری خود به دو دسته الف- شمشاد زن بنزینی ب- شمشاد زن برقی تقسیم می گردند.

الف- شمشاد زن بنزینی

 در این دسته از شمشاد زن ها ، نیروی محرکه دستگاه توسط یک موتور بنزینی با قدرت مناسب تأمین می شود. از مزایای این دستگاه می توان به برق مناسب و عدم نیاز به برق نسبت به مدل الکتریکی اشاره کرد و از معایب آن می توان به نگهداری زیاد و آلودگی آن اشاره کرد.

انواع شمشاد زن موتوری

ب- شمشاد زن برقی

نیروی محرکه این دستگاه از 220 ولت تأمین می شود و دارای شاخه هستند. مزایای اصلی این دستگاه ها سازگاری با محیط زیست و نیاز به نگهداری کم به دلیل داشتن موتور الکتریکی است و یکی از معایب و محدودیت های آن نیاز به دسترسی دائم به برق است.

شمشاد زن شارژی

این دسته ها دارای باتری قابل شارژ هستند و هیچ پلاگین و سیم ندارند که این یک مزیت بزرگ است. در شمشاد زن های قابل شارژ ، بسیاری از محدودیت ها و مشکلات شمشاد زن های برقی برطرف شده است.کدام شمشاد زن را باید انتخاب کرد؟با پیشرفت علم ، بشر به فکر ساخت ابزاری افتاد که کم هزینه ، سریع و کمترین آسیب ممکن را داشته باشد تا بتواند در بهترین شرایط عملکرد خوبی داشته باشد. هر کدام از شمشاد زن های موجود در بازار دارای ویژگی های خاص و منحصر به فرد خود هستند که بر اساس سلیقه و نیاز خود انتخاب می کنید. بگذارید مختصراً خصوصیات هر یک را توضیح دهیم. به راحتی می توان گفت که کارتریج های بنزین یکی از پرکاربردترین ابزارها برای دادن جلوه های زیبا به فضای سبز خانه شما هستند. همانطور که گفته شد ، جابجایی آسان ، تعویض سریع سوخت ، کارکرد طولانی ، استفاده آسان ، عدم لوازم جانبی اضافی مانند سیم و باتری و داشتن قدرت موتور بالا از مزایای این دستگاه است و در ازای آن هزینه های بالای نگهداری و تعمیر این دستگاه را می توان در نظر گرفت یکی از بزرگترین معایب آن است. برای کسانی که محیط زیست را دوست دارند و خواهان محیطی بدون آلودگی هستند ، دستگاه برقی یا شارژی شمشاد زن را به شما پیشنهاد می کنیم. سبک بودن ، قیمت مناسب ، شرایط نگهداری آسان ، آلودگی کم از دیگر مزایای این دستگاه است. اما مهمترین اشکال شمشاد زن برقی محدودیتی است که به دلیل اتصال برق با آن روبرو است. در نوع شارژ که برای شارژ شدن به مدت طولانی نیاز است ، استفاده از آن محدودیت زمانی دارد. استفاده از شمشاد زن بیشتر برای مکان های کوچک مانند حیاط پشتی دستی است. از مهمترین ویژگی های این دستگاه داشتن قیمت مناسب ، سبک و وزن ایده آل ، استفاده آسان و کمترین مصرف انرژی است. در مقابل محدودیت های استفاده ، مدت زمان طولانی ، سرعت کار پایین مهمترین معایبی است که می توان برای شمشاد زن دستی نام برد.

نکات ایمنی در مورد شمشاد زن

۱- برای روشن کردن شمشاد زن بنزینی ایمن ترین حالت بدین صورت است که دستگاه بر روی زمین گذاشته و به حالت زیر آن را روشن کنید.۲- قبل از کار با دستگاه تمامی قسمت ها را چک نموده و در صورت آسیب دیده بودن یا خرابی قطعات آن ها را تعویض کنید.۳- قبل از هر بار استفاده از دستگاه چک نمایید که دسته دستگاه آسیب دیده یا شکسته نباشد، در صورت معیوب بودن دسته آن را تعویض کنید.۴- قبل از به کار بردن دستگاه سفتی تمامی پیچ و مهره ها را چک و در صورت شل بودن آن ها را محکم نمایید.۵- همیشه قبل از استفاده و به کار بردن دستگاه مخزن سوخت را بررسی نموده تا فاقد هرگونه نشتی باشد.۶- در شمشاد زن های برقی قبل از هربار استفاده، سیم برق به طور کامل بررسی تا فاقد هرگونه آسیب یا زدگی باشد.

انواع شمشاد زن موتوری

تنظیم، سرویس، تعمیر و نگهداری شمشاد زن

سرویس و تعمیر شمشاد زن شامل موارد زیر است:گریس کاری جعبه دندهبرای گریس کاری جعبه دنده باید به روش زیر عمل کرد:1.    درپوش و واشر جعبه دنده را باز کنید.2.    در صورت نیاز گریسکاری کنید.3.    واشر جدید بگذارید.4.    درپوش را بسته و پیچ ها را محکم کنید.سرویس های تیغه برش5.    تمیز کردن تیغه ها با آب و شوینده های مناسب.6.    روغن کاری تیغه ها7.    محکم کردن پیچ و مهره ها8.    سوهان کاری تیغه های مستهلک و کند9.    بررسی تیغه ها و تعویض تیغه های ترک خورده و شکسته و بیش از حد مستهلک شده

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر