خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

انواع موتور پمپ آب کشاورزی دیزلی

فهرست مطالب

پمپ آب کشاورزی یکی از مهم ترین اختراعات بشر است. با اختراع پمپ، کشاورزی رونق بیشتری گرفت و کشاورزان توانستند در زمین هایی که از قنات دور بودند نیز از طریق چاه های آب به تولید محصول بپردازند. کمتر کشاورزی است که نام موتور برق پمپ آب را نشنیده باشد یا با آن کار نکرده باشد. خصوصاً در شمال کشور به دلیل بالا بودن میزان آب زیرزمینی، استفاده از موتور آب کشاورزی بسیار مرسوم می باشد ولی از آنجایی که آب آن منطقه شور است و املاح دارد، موتور پمپ ها زیاد خراب می شوند.

انواع موتور پمپ از لحاظ سوخت مصرفی به سه دسته زیر تقسیم می شود:

1) موتور پمپ آب بنزینی2) موتور پمپ آب دیزلی3) موتور پمپ برقی

که به علت عدم وجود برق در مزارع، موتور پمپ بنزینی و دیزلی پرکاربردتر است. موتور پمپ های کشاورزی در سایزهای 1/4، 2 ، 3 و 4 اینچ تولید می شوند که سایزهای 2 و 3 اینچ بیشترین کاربرد را دارند. کمپانی های سازنده موتور پمپ به علت افزایش طول عمر موتور و کاهش آلودگی، موتور این دستگاه را از نوع 4 زمانه تولید می کنند که علاوه بر مخزن سوخت، مخزن روغن جداگانه ای هم روی دستگاه تعبیه شده است.

اساساً در مکان‌هایی که برق شهری یا صنعتی وجود نداشته باشد از موتور پمپ بنزینی، نفتی و یا گازوئیلی استفاده می‌گردد. بدیهی است که به خاطر توان محدود موتور پمپ‌ها، مقدار هد و دبی آنها نیز محدود است. استفاده از موتور بنزینی و دیزلی در مناطق کشاورزی و دور افتاده کاربرد زیادی دارد و با توجه به هزینه کمتر برای تولید انرژی ،استفاده از موتور پمپ‌ها امروزه رواج بیشتری یافته است. در حقیقت موتور پمپ وسیله‌ای است که انرژی فسیلی را به انرژی الکتریکی و سپس مکانیکی تبدیل می‌کند. ترکیب یک موتور سوختی با پمپ را موتور پمپ می گویند.

موتور پمپ آب کشاورزی

موتور پمپ آب کشاورزی یکی از تجهیزات بسیار کاربردی در کشاورزی برای آبیاری محصولات است. این وسیله برای پمپاژ آب از چاه و آبیاری محصولات کشاورزی و مزارع و باغ ها استفاده می شود. انتقال آب در کشاورزی و باغداری بسیار مهم و پر هزینه می باشد. انتقال آب از بخش های مختلف از جمله چاه، رودخانه، دریاچه و ... به سمت مزارع با روش های مختلف صورت می گیرد.

پمپ های آب مختلفی برای این کار طراحی و ساخته شده اند که هر کدام دارای مزایا و معایب خاص خود هستند. قبل از خرید هر نوع پمپ آبی باید مشخصات زمین کشاورزی مورد نظر، دسترسی به امکانات مختلف و مواردی از این قبیل را بررسی کرده و بهترین نوع پمپ آب را انتخاب نمایید.

انواع موتور پمپ آب کشاورزی دیزلی

کشاورزان به دلیل تغییر سریع بازار کشاورزی، دیگر نمی توانند به فناوری و شیوه های گذشته اعتماد نمایند. در این صورت، کشاورزان باید روی سودآوری، بهینه سازی انرژی و همچنین استفاده بهتر از منابع آب تمرکز کنند. هدف از این کار، بالا نگه داشتن بهره وری و ماندن در بازار رقابتی است. این امر به این دلیل است که سیستم های پمپاژ نقش مهمی در ارائه راه حل های بهینه برای مصرف انرژی و آب به ویژه در مورد آبیاری دارند.

تخصص و فناوری پمپاژ شرکت، پوشش یکنواخت را تضمین می کند. این موضوع به رغم شرایط قابل تغییر با راندمان پمپ بهینه سازی شده برای کاهش هزینه های انرژی برای اجرای پمپ های آبیاری است. موتور پمپ آب توسط موتور احتراقی تغذیه می شود که پروانه یا پمپ گریز از مرکز را هدایت می كند. پروانه، آب را از چاه از طریق دهانه باریک، که در محفظه جلوی پروانه نصب شده است، جابجا می نماید.

این فشار در جت باعث افزایش سرعت آب در حال حرکت می شود ، دقیقاً مانند نازل موجود در شلنگ باغ. با خروج آب از جت ، خلاء جزئی ایجاد می گردد که آب اضافی از چاه را مکش می کند. به طور مستقیم در پشت جت یک لوله ونتوری قرار دارد که قطر آن افزایش می یابد. عملکرد آن، کند کردن آب و افزایش فشار می باشد.

نحوه کار پمپ های آب کشاورزی

موتور پمپ آب گریز از مرکز با انتقال انرژی (حرکت زاویه ای) از یک پروانه چرخشی به مایع، که درون یک محفظه است، کار می کند. سیال به سرعت در امتداد محور خود وارد پروانه چرخشی می شود و با استفاده از نکات پره پروانه توسط نیروی گریز از مرکز در امتداد دور خود دور می شود. عمل پروانه، سرعت و فشار سیال را افزایش می دهد و همچنین آن را به سمت پمپ هدایت می نماید.

مزایای استفاده از پمپ آب کشاورزی

پمپ آب کشاورزی همانطور که مشخص است در کشاورزی و برای آبیاری مزارع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. در حال حاضر بیشترین استفاده نیز از الکتروپمپ کشاورزی است؛ زیرا برق در تمامی نواحی پخش شده و نیازی به استفاده از موتور های دیزل نیست. این پمپ ها دارای ویژگی های زیر می باشند:

• پمپ آب کشاورزی قابلیت مکش آب از هر مکانی را دارد و می توان از آن ها برای چاه، قنات و آب بندان ها استفاده کرد.• در صورت استفاده از الکتروپمپ کشاورزی دیگر نیازی به بردن سوخت و روغن به مزارع ندارید و فقط با وصل کردن برق، موتور شروع به کار می کند.• پمپ آب کشاورزی در صورتی که به درستی استفاده شود و پس از هر دوره کشاورزی مورد بازبینی و تعمیر قرار بگیرد می تواند سال های زیادی عمر کند.

انواع موتور پمپ آب کشاورزی دیزلی

انواع موتور پمپ آب کشاورزی

موتورهای پمپ آب به چند دسته دیزلی، بنزینی و برقی دسته بندی می شوند. هزینه اتصال به شبکه یا عدم دسترسی به شبکه تأمین شده برق باعث شده است که بسیاری از کشاورزان به پمپ های دیزلی و بنزینی اعتماد کنند. با این وجود، موتور پمپ آب برقی به دلایل مختلف از جمله نگهداری راحت تر و پتانسیل بیشتر، برای کنترل خودکار و از راه دور و امکان استفاده از انرژی خورشیدی، چه به عنوان تنها منبع انرژی و چه به عنوان منبع تغذیه تکمیلی برایپمپ های متصل به شبکه ترجیح داده می شود. یک پمپ آب مناسب باید دارای وزن و اندازه مناسب، عملکرد درست، سطح پایین انتشار گاز گلخانه ای، مصرف سوخت پایین و قدرت انتقال آب بالایی باشد.

موتور پمپ آب دیزلی

اصول انتخاب و بهره برداری از پمپ ها یکسان می باشند. کارایی مقرون به صرفه به انتخاب اندازه مناسب و طراحی پمپ و حفظ صحیح آن بستگی دارد. طبق مدیریت منابع کشاورزی (ARM) ، پمپاژ آبیاری مزرعه 70 تا 80 درصد از کل مصرف برق در یک مزرعه را به خود اختصاص می دهد.

امروزه اکثر کشاورزان بر روی پمپ های دیزلی کار می کنند و بخشی از آن به این دلیل است که بسیاری از موتورهای دیزلی که سال ها قبل نصب شده بودند، امروز نیز عملکرد خوب و مناسبی دارند. امروزه قیمت بالا و نوسان سوخت می تواند پمپ های دیزلی را به گزینه ای بسیار پرهزینه تبدیل کند. هزینه های نگهداری از جمله نصب کنترل ها نیز وجود دارد که بالاتر از پمپ های برقی است. اما توجه داشته باشید گاهی اوقات در مزارع کشاورزی دسترسی به برق وجود ندارد.

پمپ های دیزلی نیاز به نگهداری و توجه بیشتری دارند. بسته به سیستم ، موتور پمپ ممکن است برای مدت طولانی کار کند که نیاز به سوخت گیری مداوم موتور به همراه بررسی منظم سطح / فیلتر روغن دارد. با این وجود ، دامنه / استقامت گسترده و همچنین در دسترس بودن آب پمپ های دیزل، این گزینه را برای بسیاری از کشاورزان به گزینه ارزشمندی تبدیل می کند.

پمپ های دیزل سطح بالاتری از انتشار مستقیم گازهای گلخانه ای را در مقایسه با دو گزینه دیگر تولید می کنند، در حالی که برخی از پمپ ها دارای راندمان 20-35٪ می باشند. در پایان روز ، راه حل مناسب انرژی برای سیستم آبیاری مزرعه شما (و برای کلیه عملیات کشاورزی شما) به طیف وسیعی از عوامل بستگی دارد و همیشه مزایا و معایب خاصی برای هر دو منبع وجود دارد.

قدرت موتور آب دیزلی

واحد قدرت در موتورهای آب دیزلی، اسب بخار است. هرچه اسب بخار بیشتر باشد قدرت بیشتری نیز خواهد داشت. بسته به نوع استفاده برای باغداری ، جنگلداری ، مرغداری و شخم زدن و غیره یا بسته به طول لوله متصل به موتور یا ارتفاع مورد نیاز برای بلند کردن آب ، به موتورهایی با قدرت متفاوت احتیاج خواهید داشت.

انواع موتور پمپ آب کشاورزی دیزلی

حجم آبدهی یا میزان آبدهی موتور آب دیزل

موتورهای دیزلی دبی آب متفاوتی دارند. مزارع ، به ویژه مزارع پرورش ماهی ، اهمیت زیادی به جریان آب می دهند بنابراین هنگام انتخاب موتور آب دیزلی باید به جریان آب آنها توجه کنید. هرچه جریان آب موتور بیشتر باشد ، میزان خروجی آب در واحد زمان (ثانیه / دقیقه) بیشتر است.

عمق مکش آب در موتورهای دیزلی

چاه های آب برای آبیاری مزرعه ای به دو دسته چاه های کم عمق و عمیق تقسیم می شوند. در شمال کشور چاه های نیمه عمیقی نیز وجود دارد. هنگام انتخاب موتور آب دیزل برای انتقال آب از چاه به مزرعه ، عمق مکش باید با عمق چاه شما متناسب باشد. در غیر این صورت فشار زیادی به موتور وارد می کنید و عمر آن کاهش می یابد.هماهنگی عمق چاه آب و موتور دیزلی به کارکرد دستگاه و آبیاری منظم مزرعه شما کمک می کند.

حداکثر ارتفاع در موتورهای آب دیزلی

همانطور که گفتیم ، اسب بخار یا به عبارتی قدرت موتور ، حداکثر ارتفاعی را تعیین می کند که موتور می تواند آب بکشد. وقتی می خواهید آب را به ارتفاع بیست متر از سطح زمین بالا ببرید و فضای آنجا را آبیاری کنید یا برای انتقال آب به آپارتمان های چند طبقه ، باید به حداکثر ارتفاع آب در موتور توجه کنید.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر