خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

انواع پوشش گلخانه ای کدام اند؟

فهرست مطالب

در اولین قدم برای ایجاد گلخانه انتخاب پوشش مناسب بسیار حائز اهمیت می باشد. زیرا در مقدار نور شما تأثیر بسزایی خواهد داشت. مواد مختلفی وجود دارد که مقدار دقیقی از نور را برای عبور از آن فراهم می‌ نماید و مقادیر مختلفی از توزیع نور را نمایش می دهند. از این حیث باید در  هنگام انتخاب مواد برای پوشش هوشیار بود  چرا که نورهای شدید می ‌توانند گیاهان شما را بیش از حد گرم کنند. از طرف دیگر سایه بیش از حد، باعث خراب شدن گیاهان از کمبود انرژی خواهد شد. 

انواع پوشش گلخانه

 
 • پوشش گلخانه ها با آکریلیک
 • پوشش گلخانه با پلی وینیل کلراید
 • پوشش گلخانه ها با شیشه
 • پوشش گلخانه با پلی اتیلن
 • پوشش گلخانه ها با پلی وینیل فلوراید
 • پوشش گلخانه با پوشش پلاستیکی
 • پوشش گلخانه با پلی کربنات
 • پوشش گلخانه ها با فیلم پلاستیکی
 در یک نگاه کلی خیلی مختصر مدل های مختلقی از پوشش های گلخانه را بیان نمودیم  ولی مقرون به صرفه ترین پوشش گلخانه پوشش پلاستیکی می باشد ، وخود نایلون گلخانه می ‌تواند در ابعاد و اندازه های مختلفی با افزودنی های مختلفی تولید  گردد که هرکدام از این ها با توجه به شرایط آب و هوایی و مکانی متغییر می باشد. 

شیشه

 هزینه اولیه آن نسبت به پلاستیک بیشتر می باشد ولی  عبور نور آن مناسب تر می باشد . شیشه حرارت را به سرعت از دست می دهد و هزینه متوسط گرم کردن گلخانه شیشه ای به دلیل مصرف سوخت بالا، بیشتر از گلخانه های پلاستیکی خواهد بود. همچنین شیشه به راحتی توسط تگرگ ممکن است بشکند. شیشه معمولی نور را به طور یکنواخت پخش نمی کند، اما شیشه مشجر (دارای سطح زمخت و ناهموار) نور را به صورت یکنواخت در تمام فضای گلخانه پخش می نماید و موجب رشد یکنواخت گیاهان می گردد. به علت تلفات زیاد در حین جابجایی، این نوع شیشه کمتر کاربرد دارد . شیشه در اندازه و وزن های مختلف تولید و عرضه می گردد. انواع مرسوم شیشه شامل درجه یک، درجه دو، صفحه سنگین و صفحه براق شده می باشند. 
انواع پوشش گلخانه ای کدام اند؟
 

پوشش گلخانه ها با پلی وینیل فلوراید

 پلی وینیل فلوراید به علت برخورداری از  عمر بیشتر، به عنوان پوشش محافظ بر روی صفحات فایبر گلاس کاربرد دارند  و طول عمر آن ۱۰سال یا بیشتر می باشد، همچنین گران تر از پلی اتیلن و مقاوم به ساییدگی و طوفان بوده، این پوشش، اشعه ماورای بنفش را از خود عبور نمی ‌دهد و به همین علت، عمر آن بیشتر از پلی اتیلن خواهد بود.  پوشش های وینیلی قابلیت تجمع الکتریسیته ساکن را دارند و موجب جذب و نگهداری غبار می‌ شوند و در نتیجه، موجب کاهش انتقال نور شده و باید شسته گردد. قیمت این پوشش ها گران می باشد، ولی به دلیل طول عمر بالایی که دارند ، شاید از نظر اقتصادی مقرون به صرفه به نظر برسند . این نوع پوشش در عرض ۶/۲-۲/۳ متری و طول ۶۷ متر و ضخامت ۰۵/۰-۰۸/۰ میلیمتر عرضه می‌ گردد. 

پلی کربنات

 پلاستیک پلی کربنات به عنوان یکی از بهترین مواد پوشش گلخانه ای کاربرد دارد. این پلاستیک یک دیوار دوقلو یا دوتایی است که از پلاستیک پلی اتیلن ساخته شده می باشد. اگر به درستی نگهداری شود ، این نوع پوشش می تواند ده سال یا بیشتر عمر بکشد. این مواد به صورت ورق تک لایه موجدار و یا به شکل دو یا سه جداره بهره برداری می شوند. همه آن ها انعطاف پذیر بوده و شعاع خمش بالایی دارند. همچنین این ورق ها شفاف هستند و عبور نور بالایی دارند و نیز مقاومت بالایی در برابر ضربات از جمله تگرگ را دارا هستند و نسبت به دیگر مواد پلاستیکی اشتعال پذیری کمتری دارند. از همه مهمتر کاهش اتلاف انرژی از طریق این ورق ها می باشد. همچنین به دلیل وجود لایه ضد UV بر روی سطح خارجی این نوع ورق ها، مقاومت خوبی در برابر اشعه مخرب UV خورشید را دارا می باشد.این نوع پوشش بیشتر برای گلخانه های تحقیقاتی استفاده می شود ، این مدل به صورت دولایه است که دارای طول عمر بالایی هم است ، از این مدل بیشتر در انتها و ابتدا گلخانه استفاده می شود . 

پلی‌اتیلن :

با توجه به قیمت ، طول عمر و بازده ای عالی ، که پوشش های پلاستیکی یا همان پلی اتیلنی گلخانه در در اختیار شما قرار می دهد به عنوان منتخب ترین و پر استفاده ترین پوشش برای گلخانه نام برده می شود که قابلیت افزودن هر نوع افزودنی را دارد. یکی از پلاستیک‌ها که امروزه کاربرد فراوانی برای پوشش‌ های گلخانه  دارد  پلی‌اتیلن می باشد. پوشش‌های پلی‌اتیلن نسبت به پلی‌استر، P.V.C و P.V.F هزینه اولیه کمتری داشته و به سرعت می ‌توان گلخانه‌‌ های موقت و یا دائمی را با آن ها پوشاند. پلی‌اتیلن از نظر شیمیایی خنثی و براق و لغزنده می باشند . ضمن اینکه در سرمای زیاد نرم و قابل انعطاف باقی می ‌ماند. البته پلی‌اتیلن را نباید تا کرد زیرا مقاومت آن در محل تا شده کاهش یافته و در سرمای شدید ترک می ‌خورد. پلی‌اتیلن ارزان بوده و در اندازه‌ ها و ضخامت ‌های مختلف یافت می‌ شود و کیفیت، شفافیت و طول عمر آن ها متفاوت می باشد. 
انواع پوشش گلخانه ای کدام اند؟
 ورقه‌‌ های نازک پلی ‌اتیلن دارای بهترین کیفیت و بالاترین مقاومت کششی و از ماده ضد اشعه ماوراءبنفش برخوردار می باشد. همچنین از نظر  ضخامت حدود ۱۵ میلیمتر می باشند ، در بهترین شرایط فقط ۴-۳ سال دوام می‌آورند و اشعه ماوراء بنفش خورشید به تدریج باعث شکنندگی و تیرگی پلاستیک را ایجاد می کند که در نهایت منجر به پارگی آن خواهد شد. نایلون‌ها با مقادیر مختلف مواد ضد اشعه ماوراءبنفش از ۳ تا ۱۲ درصد عرضه می‌ شوند. هر چه که این درصد بالاتر باشد نایلون از عمر طولانی‌ تربرخوردار خواهد شد  و میزان اشعه بیشتری جذب می‌ کند. از نظر تنوع رنگی این نایلون‌ ها از رنگ زرد یا سبز ارائه می گردند. 

فایبرگلاس :

 این نوع یکی از برترین انتخاب ها برای پوشش گلخانه ای محسوب می شود که از  انعطاف پذیری بالایی برخوردار هستند و برای گلخانه های نیم استوانه ای به علت خاصیت انعطاف پذیری بالا انتخاب بسیار خوبی خواهند بود . می توان گفت پوشش فایبرگلاس یکی از برترین و گران قیمت ترین انتخاب برای گلخانه دانست. سخن پایانی

به طور کلی می توان گفت پوشش های پلاستیکی گلخانه  در مقابل  پوشش ‌های شیشه ‌ای ارزان ‌تر می باشند  و به خاطر سبکی به اسکلت‌های قوی احتیاج ندارد. در نهایت هزینه احداث اسکلت و فونداسیون کاهش خواهد یافت. هزینه ابتدایی احداث این گلخانه با توجه به نوع، جنس و ضخامت پلاستیک مصرفی در مقایسه با گلخانه شیشه ‌ای حدود ۴۰% پایین ‌تر می باشد. انعطاف ‌پذیری بالاتری دارند و در نتیجه نصب این پوشش‌ها بسیار راحت ‌تر از پوشش‌های شیشه‌ای می باشند و نیاز به قاب‌ های نگه دارنده ندارند. قابلیت هدایت حرارتی ضعیفی دارند و در صورت نداشتن سوراخ یا پارگی هزینه گرم کردن آن ها تا حدود ۴۰% نسبت به گلخانه‌ های شیشه ‌ای پایین ‌تر می باشد. به طور معمول  پوشش‌های پلاستیکی نسبت به آب و بخار آب نفوذ ناپذیر می باشند  اما به اکسیژن و دی ‌اکسید کربن نفوذپذیر می باشند.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر