خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

اهمیت تهویه گلخانه ها چیست؟

فهرست مطالب

در بررسی اهمیت تهویه گلخانه ها گلخانه ها ساختارهای بیرونی هستند که برای نگهداری و پرورش گیاهان استفاده می شوند. با دیوارهای شیشه ای. گلخانه ها اجازه می دهند نور خورشید وارد فضای داخلی شود در حالی که از خروج گرما جلوگیری می کند. این امر به ایجاد آب و هوایی مناسب برای رشد گلها، میوه ها و سبزیجات، به ویژه در مناطق سردتر یا فصول کمک می کند. 

- مسئله اصلی

 با برخورد نور به دیواره های گلخانه، مقداری از این انرژی جذب شده و به انرژی مادون قرمز یا گرما تبدیل می شود. در حالی که طول موج های انرژی مادون قرمز به راحتی می توانند از دیواره های گلخانه عبور کنند، لذا ترکیب آنها باعث می شود که یکبار هم داخل آن نشود. انرژی یا گرمای مادون قرمز به دام افتاده، گرما را در داخل گلخانه ایجاد می کند و به ایجاد دمای مطلوب در رشد کمک می کند. با این حال، اگر چیزی برای خنک کردن گلخانه وجود نداشته باشد، دمای داخلی همچنان بالا می رود، که منجر به سوخته شدن محصولات می شود. هنگامی که محصولات زراعی آسیب می بینند، سود عملیات گلخانه ای نیز متضرر می شود. اینجاست که اهمیت تهویه گلخانه ها بسیار مهم می شود. 

- راه حل

 برای مقابله با افزایش دمای گلخانه های داخلی، باید تهویه مناسب ایجاد شود. طراحی تهویه گلخانه ای برای اطمینان از دمای مطلوب محیطی برای محصولات کلیدی است. دو نوع تهویه گلخانه ای تهویه طبیعی و مکانیکی است. این سیستم ها هر دو بر اساس شناوری حرارتی کار می کنند و از هوای سرد و متراکم برای بیرون راندن هوای گرمتر به بالا و خارج از گلخانه استفاده می کنند. 

انواع تهویه گلخانه ای در بررسی اهمیت تهویه گلخانه ها

 برای انتخاب نوع مناسب تهویه برای گلخانه خود، مهم است که به توصیف و مقرون به صرفه بودن هر یک نگاهی عمیق داشته باشید و اهمیت تهویه گلخانه ها را بدانید. 

- تهویه مکانیکی

 در تهویه مکانیکی، فن ها در گلخانه نصب می شوند تا هوای داغ را تخلیه کنند. این باعث ایجاد خلاء می شود که هوای خنک تری را از طریق دریچه های کنار گلخانه می کشد. هنگامی که به درستی طراحی شود، این نوع تهویه می تواند دمای داخلی گلخانه ای ایده آل را حتی در شرایط مختلف و شرایط آب و هوایی حفظ کند. باید چندین فن تهویه گلخانه نصب شود تا تهویه به صورت های مختلف انجام شود. موتورهای تهویه نیز باید دارای چندین سرعت باشند تا کاربر بتواند میزان تهویه را کنترل کند. 
اهمیت تهویه گلخانه ها چیست؟
 

- تهویه طبیعی

 در بررسی اهمیت تهویه گلخانه ها می توان گفت که تهویه طبیعی از یک سری دریچه های سقف و دیوارهای کناری استفاده می کند. با افزایش دما در داخل گلخانه، هوای گرم نیز افزایش یافته و از دریچه های سقف خارج می شود. این امر باعث ایجاد خلاء می شود که هوای خنک تر را از طریق دریچه های جانبی که به زمین نزدیکتر است به داخل گلخانه می کشاند. سیستم های تهویه پرده امکان حرکت هوا در عرض گلخانه شما را فراهم می کند. از آنجا که عرض کوتاهترین بعد است، هوای جدید سردتر از هوایی است که در طول کل گلخانه حرکت می کند، که در سیستم های مکانیکی رایج است. از آنجا که این سیستم ها نیازی به فن ندارند، لذا از نظر انرژی بسیار کارآمد هستند و به کاهش هزینه های عملیاتی کمک می کند. همچنین به راحتی می توان آنها را با کنترل آب و هوا به منظور افزایش عملکرد و بهره وری نیروی کار خودکار کرد. 

دلایل نیاز گلخانه ها به تهویه در بررسی اهمیت تهویه گلخانه ها

 تهویه در فرآیند رشد چهار عملکرد مهم را انجام می دهد: 

1. کنترل دما

 در بحث اهمیت تهویه گلخانه ها، گلخانه ها تابش خورشید را که باعث افزایش دما در محیط رشد می شود، می پذیرند و به دام می اندازند. این امر تا حدی مفید است، دمای مجاز برای افزایش بیش از حد می تواند برای رشد گیاه و سلامت گیاه مضر باشد. سیستم های تهویه گلخانه به تولیدکنندگان اجازه می دهد تا گرمای اضافی را تخلیه کرده و گیاهان خود را در دمای مطلوب حفظ کنند. 

2. بهبود گردش هوا

 گیاهان از نظر تعریق و تقویت دیواره سلولی از نسیم سود می برند. جابجایی و ترکیب هوا در سرتاسر گلخانه، دما، رطوبت، CO2 و اکسیژن را متعادل می کند و به ایجاد شرایط یکنواخت کمک می کند که گیاهان بهتر به آن واکنش نشان می دهند. 

3. کنترل رطوبت

 در بحث اهمیت تهویه گلخانه ها بدون تهویه مناسب، رطوبت در گلخانه افزایش می یابد. تعرق (تبخیر آب از گیاهان) و تراکم که به طور طبیعی به عنوان بخشی از چرخه آب رخ می دهد سطح رطوبت را در یک ساختار گرمایی پویا افزایش می دهد. سطوح بالای رطوبت در گلخانه باعث ایجاد عوامل بیماری زا، کپک ها و قارچ هایی می شود که می توانند مانع رشد گیاه شوند. با استفاده از سیستم تهویه خودکار، می توان رطوبت را با جایگزینی هوای گرم مرطوب با هوای خشک سرد در صورت لزوم به دست آورد. 

4. دی اکسید کربن و جایگزینی اکسیژن

 هوای تازه ناشی از تهویه دی اکسید کربن را برای گیاهان ضروری برای فتوسنتز و اکسیژن مورد نیاز برای رشد ریشه در اختیار گیاهان قرار می دهد. سیستم تهویه گلخانه ای هوای تازه را ایجاد می کند و هوای کهنه را خارج می کند و سلامت و کیفیت محصول شما را افزایش می دهد. بدون تهویه، هوای داخل از اکسیژن بیش از حد اشباع می شود و زندگی گیاهان دچار مشکل می شود. 
اهمیت تهویه گلخانه ها چیست؟
 علاوه بر این، اهمیت تهویه گلخانه ها به سایر عوامل مهم در رشد سالم کمک می کند: گرده افشانی. در محیط رشد طبیعی، گیاهان برای پخش گرده خود به باد تکیه می کنند. در گلخانه، تهویه برای حرکت گیاه و انتشار گرده ضروری است.مقاومت در برابر آفات. تهویه نامناسب گیاهان را ضعیف می کند، که آنها را مستعد آسیب بیشتر به آفات می کند. تهویه نامناسب همچنین شرایط مرطوب ایجاد می کند که برای تخمگذاری آفات مناسب است. 

- تهویه طبیعی گلخانه ای یا تهویه مکانیکی

 هزینه یکی از اصلی ترین عواملی است که پرورش دهندگان از آن برای انتخاب بهترین سیستم تهویه استفاده می کنند. در حالی که هزینه های راه اندازی اولیه برای هر دو نوع سیستم تهویه گلخانه ای قابل مقایسه است، لذا کنترل کننده های آب و هوا و موتورهای رول آپ که در سیستم تهویه پرده استفاده می شوند بسیار کمتر از فن ها مصرف می کنند. این امر باعث می شود عملیات گلخانه ای روزانه با صرفه اقتصادی و مقرون به صرفه انجام شود. اندازه گلخانه عامل دیگری است که آن را به انتخاب بین سیستم های تهویه طبیعی و مکانیکی متمایز می کند. در یک گلخانه کوچکتر، کمتر از 40 فوت مربع، حفظ سیستم تهویه فن بسیار پرهزینه است. در گلخانه های بزرگتر از 100 فوت مربع، یک سیستم مکانیکی نمی تواند به طور موثر هر دو انتهای گلخانه را در دمای مطلوب نگه دارد. در بحث اهمیت تهویه گلخانه ها از نظر فصلی، هریک از انواع تهویه دارای مزایایی است. در اوایل بهار، سیستم خنک کننده فن می تواند بسیار مفید باشد هنگامی که نمی توانید عوامل جانبی را به دلیل جمع شدن برف روی زمین باز کنید. در همین حال، پس از برداشت تابستانی، استفاده از یک فن در یک گلخانه خالی برای جلوگیری از ذوب شدن پلاستیک شما باعث هدر رفتن برق و افزایش هزینه قبوض آب و برق شما می شود. در آن زمان از سال، تهویه طبیعی به شما امکان می دهد سیستم های خود را باز کنید و آن را تنظیم کنید. 

عوامل موثر در بررسی اهمیت تهویه گلخانه ها

 در بررسی بحث اهمیت تهویه گلخانه ها ممکن است از خود بپرسید، آیا گلخانه ها نیاز به تهویه دارند؟ بله، گلخانه ها نیاز به تهویه دارند. در واقع تهویه یکی از مهم ترین قسمت های گلخانه است. در اینجا اصلی ترین کارهایی که یک سیستم تهویه برای حفظ سلامت گیاهان انجام می دهد آورده شده است: درجه حرارت را کنترل می کند. در حالی که همه فکر می کنند نور خورشید برای گلخانه ها بسیار مهم است، لذا گرمای زیاد بدون راه فرار می تواند مشکلاتی را برای گیاهان شما ایجاد کند. این می تواند حتی در هوای سردتر اتفاق بیفتد. اگر گرما در گلخانه به دام افتد، دما را افزایش می دهد، که برای رشد گیاه مضر است و می تواند باعث پژمردگی یا حتی مرگ گیاهان شود. سیستم تهویه به حذف هرگونه گرمای اضافی کمک می کند و به گیاهان شما اجازه می دهد تا عملکرد خوبی داشته باشند. یکی از دلایل اهمیت تهویه گلخانه ها این است که رطوبت را کنترل می کند. رطوبت نیز می تواند در گلخانه شما جمع شود. آب از گیاهان خارج می شود و اگر آب حذف نشود، در گلخانه شما تجمع می یابد و باعث ایجاد رطوبت بالا می شود. در حالی که برخی از گیاهان از نظر رطوبت خوب عمل می کنند، لذا اکثر آنها به سرعت قربانی همه چیزهای ناخوشایند می شوند مانند یک محیط مرطوب، چیزهایی مانند کپک، قارچ و کپک. 
اهمیت تهویه گلخانه ها چیست؟

دمای مطلوب برای گلخانه در تابستان چقدر است؟

حفظ دمای مناسب گلخانه در تابستان یکی از دغدغه های بسیاری از گلخانه داران است. با توجه به تنوع گیاهان در گلخانه، دانستن اینکه چه دمایی واقعاً گرم است، کار آسانی نیست، و زمانی که دما در روز از 32 درجه سانتیگراد و در شب از 24 درجه سانتیگراد بالاتر می رود، می تواند منجر به تولید محصولات نارس می شود. اهمیت دمای خوب گلخانه در تابستان در اینجا بیشتر مشهود است که اهمیت خنک نگه داشتن محیط را در فصول گرم سال نیز نشان می دهد. دمای مطلوب برای رشد بیشتر محصول 26 تا 29 درجه سانتیگراد است. توجه داشته باشید که برای اطلاع از دمای فعلی بهتر است از ترموکوپل استفاده کنید. زیرا دماسنج های جیوه ای حساسیت چندانی ندارند.

اما دمای مطلوب گلخانه در تابستان از گیاهی به گیاه دیگر متفاوت است. دانستن دمای مناسب بسیار مهم است. اما نگران نباشید، دانستن محدوده دمایی صحیح می تواند از بروز مشکلات جلوگیری کند. به علاوه، با ترکیب سایبان ها، تهویه و رطوبت، می توانید دمای مناسب را حفظ کنید و محصولی کاملا سالم رشد دهید.

تهویه تابستانه گلخانه یکی از مهمترین اقدامات است

یکی از بهترین و کارآمدترین راه ها برای کنترل گرما توجه به جریان هوا است. به لطف دریچه های سقف، دریچه های جانبی (معمولاً کرکره ای) و درهای گلخانه، سیستم های تهویه می توانند جریان هوای مورد نیاز برای خنک کردن گیاهانی را که برای دمای بالا مضر هستند، فراهم کنند. اصل کلی این است که مساحت دریچه های روی پشت بام، حدود یک پنجم سطح گلخانه، می تواند هر دو دقیقه دما را تغییر دهد.

تهویه‌ گلخانه در تابستان

البته این نسبت کمی دور از ذهن به نظر می رسد و کمتر گلخانه ای به این سبک ساخته می شود.با این حال، باز کردن دریچه های جانبی اجازه می دهد تا هوای کافی از آن عبور کند. دمای بالای 27 درجه سانتیگراد می تواند به برخی گیاهان آسیب برساند، بنابراین در هر زمانی در تابستان مراقب دمای مناسب گلخانه باشید. حداقل و حداکثر دمای استفاده شده توسط دماسنج را کنترل می کند.

در روزهای گرم و آفتابی و در تابستان به تهویه گلخانه توجه و تمام درب ها و دریچه ها را در اسرع وقت باز کنید تا حتی در شب های گرم بسته نشوند. اگر نگران حملات گربه ها یا حیوانات وحشی هستید، می توانید درب را با توری یا توری بپوشانید تا آنها را دور نگه دارید و آنها را برای جریان هوا و گرده افشانی راحت نگه دارید. در حالی که شیرهای اتوماتیک تا حدودی موثر هستند، کنترل این شیرها همیشه ناموفق بوده و قطع می شود، بنابراین برای اطمینان از دمای مناسب در گلخانه، باید دریچه را در مزرعه باز کنید.

سخن پایانی

در بحث اهمیت تهویه گلخانه ها می توان گفت، دی اکسید کربن را تأمین می کند.  اگر دی اکسید کربن را به صورت مصنوعی تأمین نمی کنید، باید در گلخانه خود تهویه داشته باشید تا بتوانید گیاهان خود را به اندازه کافی رشد دهید. سیستم تهویه این کار را انجام می دهد. گیاهان برای تکمیل فتوسنتز به دی اکسید کربن نیاز دارند. این فرآیندی است که آنها دی اکسید کربن، آب و نور خورشید را به گلوکز تبدیل می کنند، که برای زنده ماندن به آن نیاز دارند. اگر میزان دی اکسید کربن کاهش یابد، میزان فتوسنتز نیز کاهش می یابد و گیاهان شما نیز به خوبی رشد نمی کنند.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر