خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

بابلر

بابلر

   مرتب‌سازی محصولات:

  • پیش‌فرض
  • ارزان‌ترین
  • گران‌ترین
  • جدید‌ترین
  • پرفروش‌ترین
  • پربازدیدترین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

  فهرست مطالب

  بابلر چتری یک تیپ تخصصی از تجهیزات آبیاری قطره ‌ای است که به شکل انفرادی سوار بر یک پایه در کنار هر درخت از محیط باغ نصب می‌ شود و می ‌تواند آب را به ‌مانند یکچتر با شعاع حداقل 60 سانتیمتری توزیع کند.

  بابلر (آبفشان) چیست؟ و چه کاربردی در سطح باغ دارد؟

  آبیاری از مهمترین عملیات ‌های باغبانی است و هر چه بتوانیم یک آبیاری با الگویی یکنواخت تر و تخصصی ‌تر دایر سازیم، قطعاً به نتایج مطلوب باغبانی دست پیدا خواهیم کرد. برای آبیاری ایده ‌آل نیاز به ابزارهای تخصصی داریم و بابلر یکی از ایده‌ های مؤثر و کاملاً تخصصی در آبیاری مدرن باغبانی است.در نگاه بسیاری از باغبان ‌ها، بابلر چندان شناخته ‌شده نیست. گاهاً بارها و بارها با پرسش بابلر چیست؟ مواجه هستیم. اینکه آیا این آبفشان کوچک تا چه اندازه می ‌تواند مؤثر باشد؟ و یا اینکه از بابلر در چه مکان ‌ها و فضاهای باغبانی می ‌توانیم استفاده کنیم؟
  بابلر
  بابلریک نوع آبپاش باغبانی است. البته الگوی آبپاش بابلر به کل با دیگر آبپاش ‌های شناخته ‌شده متفاوت است. به نوعیبابلر قبل ‌از آنکه یک آبپاش باشد، در طراحی یکآبفشان ظاهر می ‌شود. آب خارج‌ شده از بابلر به شکل چتری به مانند یکآبفشان زیبا در گستره ‌ای تقریباً بزرگ توزیع می ‌شود.طراحان آبفشان قصد زیباسازی محیط باغ را ندارند. پس نمی ‌خواهند تا با یکآبفشان چتری فضای باغ را هر چه جذاب‌ تر سازند. بلکه در این ایده به ‌دنبال روش آبیاری مؤثری هستند. روشی که در قامت یکآبفشان جذاب ظاهر شده ‌است. توزیع چتری آب آبفشان یک توزیع یکنواخت با کمترین اثر در جابجایی خاک است. به نوعی توانسته ‌ایم با استفاده از بابلر چتری بدون تاثیر مستقیم در جابجایی خاک، حجم آب را در گستره ‌ای تقریبا وسیع از زمین‌ های اطراف درختان توزیع کنیم.بابلر چترییک تیپ تخصصی از تجهیزات آبیاری قطره ‌ای است که به شکل انفرادی سوار بر یک پایه در کنار هر درخت از محیط باغ نصب می‌ شود و می ‌تواند آب را به ‌مانند یکچتر با شعاع حداقل 60 سانتیمتری توزیع کند. اگر از دور شاهد آبیاری آبفشان باشید، چیزی شبیه ‌به یک چتر را مشاهده خواهید کرد. برای همین است که به این نوع آبفشان بارانی، بابلر چتری هم می‌ گویند.انواع آبفشان در اندازه ‌های گوناگون با تعریف نازل ‌های متنوعی طراحی می‌ شوند. همه آبفشانها آب را به شکل چتری گردی شکل توزیع می ‌کنند. اما بسته به تیپ طراحی آبفشان این نازل ‌ها در اندازه ‌های ۱ الی ۱۳ میلیمتری ساخته می ‌شوند. اصولاً آبفشان یک روش آبیاری با الگویی میانه ‌رو است. روشی که متکی بر ایده ‌های مدرن اما مناسب زمین های کلاسیک است. اگر باغبان ‌ها همچنان با روش‌ های کلاسیک در سطح زمین‌ های کشاورزی آبیاری می ‌کنند، خیلی ساده می ‌توانند با نصب انواع آبفشان در کمترین زمان و با یک هزینه ناچیز الگوی آبیاری مدرنی را در پیش بگیرند.

  الگوی طراحی انواع آبفشان

  بابلر یک آبفشان جذاب باغبانی است که می ‌تواند حجم آب را در حالتی چتر گونه توزیع کند. آبفشان بهترین ایده در آبیاری درختان باغ است. امروزه از باغ های مرکبات یا زمین های پسته و حتی نخلستان ‌ها از انواع آبفشان استفاده می ‌کنند. زیرا آبفشان می ‌تواند تمام سطح خاک اطراف تنه درختان را کاملاً یکنواخت آبیاری کند و در عین ‌حال هیچ تاثیر منفی در جابجایی خاک و یا کود نداشته باشد.یک بابلر چتری می ‌تواند حجم آب گسترده ای را از خود عبور دهد. این آبفشان ها در مدل ‌های متنوع با ظرفیت ۳۰ الی ۴۰۰لیتر آب بر ساعت طراحی می ‌شوند. حجم آبی گسترده که کاملا مناسب فضاهای باغبانی با درختانی است که نیاز به آب زیادی دارند. اصولا آبفشان را برای نصب شدن در کنار هر درخت طراحی کرده ‌اند. این آبفشان‌ های کوچک در مسیر لوله ‌های انتقال آب در کنار پای درختان نصب می‌ شوند و می‌ توانند بهترین الگوهای آبیاری سطحی باغات را انجام بدهند.وقتی از یکبابلر در آبیاری درختان باغ استفاده می ‌کنید، قطعا تا فراتر از ۸۰ درصد خاک سطحی اطراف تنه درختان خیس خواهد شد. آبفشان به‌ معنای واقعی کلمه می تواند آب را در خاک اطراف تنه درختان توزیع کند. البته نفوذ آب بستگی به مقامت خاک دارد. اگر خاک اطراف درخت، یک حجم خاک سبک شنی باشد، قطعاً نفوذ آب روند سریع و مؤثری دارد. در غیر این ‌صورت همیشه احتمال تبخیر سطحی آب در خاک سخت وجود دارد که از بهره وری روش آبیاری می ‌کاهد. لذا در صورت استفاده از آبفشان توصیه می‌ شود که از مقدار پیت ماس در اطراف تنه درخت استفاده کنید. پیت ماس به مانند یک اسفنج، آب تولید شده را جذب می ‌کند. در این حالت، مقدمات نفوذ آب در عمق خاک فراهم است و خطر تبخیر سطحی وجود ندارد. البته اگر خاک زمین باغ خیلی سخت است و نفوذ آب به ‌کندی صورت می‌ گیرد، استفاده از بابلر چندان روش مؤثری نیست و قطعا برای خاک چنین زمین ‌هایی باید دست به کارهای اصلاحی دیگری زده باشید.

  ویژگی ‌های آبیاری در بابلر چتری

  در الگوی طراحی بابلر چتری از نازل ‌های آبپاش استفاده نشده ‌است. بلکه این آبفشان از کنار هم قرار گرفتن ۲ قطعه صفحه پلاستیکی و یا فلزی ساخته ‌شده است. در طراحی بابلر به ‌جای نازل‌ های سوزنی شکل از یک باریکه برای عبور آب استفاده شده است. به ‌این ‌ترتیب سطح عبور آب در آبفشان بسیار بیشتر از نازل ‌های تعریف شده در دیگر آبپاش ها می‌ باشد.بزرگ بودن محل خروج آب که به شکل یک باریکه طراحی ‌شده است، حساسیت بسیار کمی نسبت به انواع املاح و آلایندگی‌ های آب دارد. مجرای خروجی آبفشان از نازل ‌های باریک دیگر آبپاش ها دچار رسوب املاح و یا گرفتگی ها می شود. در نتیجه آبفشان یک توزیع کننده ایده آل برای آب ‌های پر از املاح و یا کثیف است. لذا اگر در محیط، سطح کیفیت آب پایین است، بابلر چتری خیلی بهتر و مؤثرتر از دیگر گونه های آبپاش می ‌باشد. یک بابلر چتری، تحمل عبور آب ‌های کثیف را دارد. به سختی ‌اسیر انسداد نازل ‌های تقریباً پهن خود می‌ شود و در نتیجه به نسبت از دیگر آبپاش ها شرایط نگهداری خیلی ساده‌ تری دارد.از طرفی ‌دیگر، حضور یک باریکه به جای نازل در خروجی آب تاثیر مستقیم بر افزایش حجم آبیاری می ‌گذارد. بابلرها خیلی بیشتر از دیگر آبپاش ‌های نازل دار می‌ توانند آب با دبی زیاد را از خود عبور دهند. وقتی خروجی آب از آبفشان خیلی بیشتر از دیگر آبپاش ها می ‌باشد، مدت‌ زمان لازم برای آبیاری هر درخت کاهش پیدا می ‌کند. در نتیجه با صرفه جویی در زمان می ‌توانیم حجم باغ های بسیار گسترده را آبیاری کنیم. وقتی در پای هر درخت باغ از یکآبفشان استفاده کرده باشید، قاعدتاً کل سیستم آبیاری شما در مدت ‌زمان کوتاهی فعال است. به ‌این ‌ترتیب جدا از بحث سرعت ‌عمل، در مقدار مصرف انرژی برق برای پمپاژ آب در حجم گسترده باغ صرفه‌ جویی ‌شده است و همچنین ضریب استهلاک بخش‌ های فنی سیستم آبیاری، اعم از پمپ تا شیرهای کنترل و... کاهش پیدا می ‌کند.هر آبفشان به شکل انفرادی در کنار تنه هر درخت نصب خواهد شد. قطعا ابعاد درخت، نوع میوه و یا میزان نیاز آبی درخت در انتخاب نوع بابلر تاثیرگذار است. زیرا آبفشان باید بتواند حجم آب مورد نیاز درخت را تامین نماید. البته در صورت نیاز می ‌توانید با استفاده از یکبابلر چندین درختچه و یا بوته را آبیاری کنید. فقط در این حالت باید موقعیت نصب بابلر در توزیع یکنواخت آب برای تمامی بوته ‌ها فراهم باشد.
  بابلر
  بابلرها طراحی شده ‌اند تا جریان آب را به شکل یک صفحه باریکه ‌ای چتری شکل از آبی حباب دار شده در پای درختان توزیع کنند. طبیعتاً هر اندازه مقدار دبی آب بالاتر باشد، باید از بابلر در الگوی طراحی بزرگتری استفاده کنید. اما در مقابل گونه ‌های کوچکتر بابلر چتری نیز طراحی شده‌ اند که آب را به شکل باریکه ‌هایی نازل مانند در حالتی چتری شده توزیع می ‌کنند.این بابلرها، آب را به شکل نقطه ‌ای در فشاری اندک پخش می‌ کنند. چنین بابلرهایی مناسب تکمیل الگوهای کلاسیک در آبیاری غرقابی هستند و بیشتر برای فضای آبیاری باغ ‌های قدیمی در حضور درختان کهنسال استفاده می ‌شوند.

  بررسی مشخصه ‌های فنی در طراحی انواع بابلر

  آبیاری تحت فشار بابلر یک سبک نوین باغبانی است. در این ایده قرار است آب را به ‌جای جاری ساختن و یا پاشیدن باران گونه در حالتی لطیف و آبفشان مانند توزیع کنیم. آبیاری تحت فشار بابلر باعث جابجایی خاک نمی ‌شود و در صورت انتخاب درست مشخصات فنی، در کاهش هدر رفت آب تاثیرگذار است. به ‌این ‌ترتیب درک درست مشخصه ‌های فنی انواع بابر اهمیت بالایی دارد. در ادامه نیز با تحلیلی ساده به بررسی فنی انواع بابلر می ‌پردازیم.×     آبفشان هیچ بخش متحرکی ندارد. یک قطعه پلاستیکی و یا فلزی با طراحی کاملاً ثابت، اجزای تشکیل‌ دهنده آن است. نبود بخش‌ های متحرک باعث خرابی ‌های کمتر، استهلاک دیرتر و کاهش مشکلات در نگهداری تا نصب آن شده ‌است. به ‌علت طراحی ساده، آبیاری تحت فشار بابلر به ‌سرعت اجرا می ‌شود و کار کردن با آن خیلی ساده است.×     آبفشان یک نوع تجهیز آبیاری است که قابلیت گسترده ای در کار با انواع فشار آب دارد. از خطوط جریان آب کم ‌فشار تا حضور در جریان ‌های پرفشار می ‌توانید از انواع بابلر چتری استفاده کنید. یکبابلر می ‌تواند در محدوده فشار ۱ الی ۸ پاسکال حضوری کاملاً موثر داشته باشد.×     شستشوی بابلر خیلی ساده است. بابلر چیزی جز یک لوله سوراخ ‌دار نیست و این لوله که طراحی خاصی دارد، به ‌راحتی شسته می ‌شود. البته از قبل می ‌دانیم که انواع بابلر بهترین آبپاش ها برای حضور در آب ‌های آلوده هستند. زیرا به این سادگی ‌ها اسیر جرم گرفتگی نمی ‌شوند. لکن در صورت نیاز به شستشو، شرایط بسیار ساده ‌ای دارند. به ‌این ‌ترتیب کار کردن با انواع بابلر اصولاً خیلی ساده است.×     اگر چه آبفشانها در مقابل آب‌ های آلوده مقاوم هستند و به ‌سادگی جرم نمی ‌گیرند؛ اما در طراحی این آبفشان ‌های ساده از قابلیت نصب فیلتر استفاده ‌شده است. با استفاده از فیلترها می ‌توانیدطول عمر مفید و مقدار کارایی بابلر را افزایش دهید.×     عموم آبفشانهای باغبانی را از جنس پلاستیک های فشرده از انواع پلیمرهای مقاوم می ‌سازند. این ترکیبات پلیمری در مقابل فرسایش آب مقاوم هستند. می ‌توانند تحمل ضربات سنگین را داشته باشند. در عین ‌حال تحت تابش دائمی نور خورشید فرسوده نمی ‌شوند. از طرفی ماهیت اثرپذیری شیمیایی بسیار کمی دارند. لذا در مقابل انبوه ترکیبات شیمیایی کودهای کشاورزی مقاوم هستند.
  بابلر
  ×     پلیمر به ‌کار رفته در طراحی آبفشانها، غالباً از ترکیبات با قابلیت ضد UV است تا در مقابل اشعه ‌های مخرب و فرسایش فرابنفش نور خورشید کاملاً مقاوم باشند. یک بابلر خوش ‌ساخت و باکیفیت می‌ تواند تا سالیان متمادی در سخت ‌ترین و آفتابی ترین فضاهای باغبانی کار کند. قطعا نوع متریال ضد UV در قیمت بابلر آبیاری تاثیرگذار است. شاید در آبیاری باغ ‌ها که درختان پهناور دارند، این ویژگی چندان به چشم نیاید. اما قطعا در پیاده ‌سازی باغ ‌ها که با نهال ‌های تازه کاشته‌ شده اند، کاملاً کلیدی است. در چنین باغ ‌هایی هیچ سایه ‌ای برای محافظت از بابلر وجود ندارد و این قطعه باید متکی بر خاصیت ضد UV بودن خود باشد. توصیه می ‌شود که در هنگام خرید بابلر، بهره ‌مندی از قابلیت ضد UV بودن را جدی بگیرید.×     آبفشانها طراحی ساده در استفاده از متریال ‌های مقاوم دارند. در این آبفشان‌ های نه ‌چندان پیچیده طول عمر مفید بالایی دارند و می ‌توانند در انبوه فضاهای باغبانی و حتی زمین ‌های کشاورزی و جالیزی مورد استفاده قرار بگیرند. البته قطعا در استفاده برای زمین ‌های متنوع، باید شرایط و سبک آبیاری محیط باغ و مزرعه را مد نظر داشته باشید.×     بابلر‌ها در سایزهای مختلف برای آبفشان کردن آب طراحی می ‌شود. در مدل‌ های معمولی از مدخل ‌های ۱۲ یا ۱۶ میلیمتری برای ورود آب به داخل فضای بابلر استفاده ‌شده است.×     تحت الگوی آبیاری تحت فشار بابلر، می ‌توانیم سطح دبی آبیاری در حدود ۱۰۰ الی ۳۰۰ لیتر بر ساعت را تامین نماییم. این میزان آبیاری قطعا فراتر از سطح نیاز آبرسانی یک درخت ساده ‌است. اما معرف قابلیت‌ های کامل بابلر در آبیاری فضاهای گسترده باغبانی می‌ باشد.

  انواع بابلر براساس نوع جریان آبیاری

  آبفشان یک قطعه پلاستیکی ساده در مسیر جریان آب است که قابلیت آبفشان چتری دارد. طبعا هر اندازه حجم این قطعه بزرگتر باشد و در آن از مدخل‌ های بزرگتری استفاده‌ شده باشد، قابلیت آبیاری با دبی بالاتری نیز دارد. دبی، مقدار حجم آب عبور کرده از آبفشان می ‌باشد که از مهمترین الگوهای آبیاری باغبانی است. در طراحی انواع بابلر براساس نوع جریان آبیاری، دو ایده طراحی آبیاری دبی ثابت و آبیاری دبی متغیر مطرح است.►       بابلر دبی ثابت: ساده ‌ترین الگوی طراحی، یکآبفشان باغبانی است که در آن هیچ ‌گونه نظارتی در انتخاب حجم آبیاری وجود ندارد. این آبفشانها طراحی ثابتی دارند و با توجه به حجم فشار آب مقدار دبی آن تعیین می ‌شود. طبعا هر اندازه فشار آب بالاتر باشد، مقدار دبی آب خارج‌ شده از باریکه چتری بابلر نیز بیشتر می ‌شود. این نوع آبفشانها در جریان آب های کم‌ فشار بهترین هستند. اما در مقابل، جریان آب ‌های پرفشار کارایی لازم را ندارند. زیرا آب پرفشار باعث جریان تندی در خروجی چتری ساز بابلر خواهد شد که قطعا شرایط آبرسانی مناسبی تامین نخواهد شد.►       بابلر دبی متغیر: در طراحی این تیپ از آبفشان ها می ‌توانیم حجم دبی آب خارج ‌شده از نازل چتری ساز بابلر را تحت کنترل داشته‌ باشیم. در طراحی بابلرهای دبی متغیر از یک کلاهک پیچشی استفاده شده ‌است. این کلاهک پیچشی می ‌تواند مقدار جریان آب خارج ‌شده از آبفشان را تحت کنترل داشته باشد. کافی است با توجه به فشار آب و یا نوع آبیاری مد نظر خود، کلاهک را بچرخانید تا مقدار جریان آب خارج ‌شده از نازل چتری ساز بابلر تغییر کند. با الگوی طراحی بابلر دبی متغیر، دست ما در تعیین انواع الگوهای آبیاری کاملاً باز است. زیرا خیلی ساده می‌ توانیم در پرفشارترین خطوط انتقال آب نیز جریان کاملاً کنترلی داشته‌ باشیم. حتی می ‌توانیم جریان آب خارج ‌شده از بابلر را قطع کنیم. این نوع بابلرها زمینه ‌های کاربردی گسترده ‌ای دارند و می ‌توانید از آنها در انبوه فضاهای باغبانی تا مزارع استفاده کنید. در عین ‌حال قابلیت تنظیم الگوی آبیاری تحت فشار بابلر وجود دارد که قطعا در خطوط پرفشار آب تاثیرگذار است و باعث مصرف بهینه آب می‌ شود.

  الگوی طراحی بابلر مخصوص باغ و بوستان

  بابلرها، آبفشان ‌های ساده ‌ای هستند که می‌ توانند جریان یکنواختی از آب را به شکل چتری بارانی ایجاد کنند. این آبفشان ها برای آبیاری درختان باغ مناسب هستند. اما در سطح باغ و بوستان ‌ها شرایط یکسان آبیاری حاکم نمی ‌باشد. الگوهای آبیاری باغ و بوستان متفاوت است. لذا نیاز به تعریف بابلرهای مخصوصی است. به ‌این ‌ترتیب دو تیپ کلی از بابلرهای معمولی و بابلرهای مخفی شونده طراحی‌ شده است.²    بابلر چتری های معمولی: مدل ‌های متداول در آبیاری باغ ‌های میوه و دیگر فضاهای زراعی هستند. این بابلرها چه در مدل ‌های دبی ثابت و یا مدل ‌های دبی متغیر الگوی نصب ساده ‌ای دارند. یک میله بلند پلاستیکی که به ‌سادگی در خاک زیر پای درختان باغ نصب می ‌شود و دارای یک مدخل برای اتصال شیلنگ آب می ‌باشد. بابلرهای ساده الگوی آبیاری مؤثری هستند. اما مناسب ایجاد اتوماسیون آبیاری در تکمیل سیستم ‌های زیباسازی باغ و بوستان نمی ‌باشند.²    بابلرهای مخفی شونده: این تیپ، مدل ‌هایی مخصوص در طراحی سیستم ‌های اتوماسیون آبیاری هستند و مناسب نصب شدن در فضای سبز و زیبای بوستان ‌ها و باغ ‌های شخصی و محوطه‌ های ساختمانی طراحی شده ‌اند. این بابلرها در عمق خاک نصب می ‌شوند و از یک مکانیزم مخفی شونده برخوردار هستند. هر گاه جریان آب وجود نداشته باشد، سر نازل چتری ساز بابلر در عمق خاک پنهان است. در صورت وجود فشار آب تحت تاثیر نیروی آب، بخش نازل بابلر از جای خود خارج ‌شده و عملیات آبپاشی باغ و بوستان صورت می ‌گیرد.آبفشانهای عادی برای آبیاری ‌های موقتی مناسب هستند. زمانی ‌که بخواهید آبفشان را به انتهای یک شیلنگ آبیاری متصل کنید و در سطح باغ و بوستان جابجا کنید. اما وقتی قصد ایجاد سیستم ‌های اتوماسیون آبیاری دارید، باید از بابلرهای مخفی شونده استفاده کنید. زیرا قرار است یک شبکه توزیع آب به ‌همراه آبپاش ها را در سطح باغ و بوستان نصب کنید. برای زیبایی فضای باغ باید تمامی المان‌ های آبیاری مخفی شونده باشند. از طرفی این تجهیزات در سطح باغ نصب‌ شده هستند. لذا همیشه خطر برخورد با پای رهگذران و یا چرخ ماشین ‌های باغبانی و... وجود دارد. قابلیت مخفی شونده ضامن امنیت و محافظت از تجهیزات آبپاشی است. آبفشانهای مخفی شونده در عمق خاک باغ و بوستان پنهان هستند تا در صورت نیاز از جای خود خارج شده، آبیاری کنند. به ‌این ‌ترتیب در صورت عدم نیاز به آبیاری در فضای پنهانی خود، به ‌دور از هر گونه حادثه و یا احتمال خرابی باقی می ‌مانند.

  بابلرها با قابلیت تنظیم فشار (PC)

  برخی از گونه آبفشانهای حرفه ‌ای طراحی ‌شده، از قابلیت تنظیم خودکار فشار آب (PC) برخوردار هستند. این قابلیت چیزی متفاوت از بابلرهای دبی متغیر است و جنبه ‌های کاربردی بسیار کلیدی دارد.باغبانی حرفه ‌ای که باشید، قطعا از قابلیت ‌های مفید تجهیزات با قابلیت تنظیم فشار آب اطلاع دارید. زیرا می‌ دانید که قطعا نمی ‌توانید سطح فشار آب را در کل زمین گسترده باغ و مزرعه در مقداری ثابت نگه دارید. یک تپه و یا زمین شیب‌ دار و شاید فاصله گرفتن از موتور پمپ باغبانی باعث کاهش شدید فشار آب می ‌شود. در این حالت بابلرهای عادی قابلیت آبپاشی خود را از دست می‌ دهند. اما آبفشانهای پیشرفته با قابلیت تنظیم فشار آب می‌ توانند در مواجهه با چنین افت سنگین فشار آب همچنان کار کنند.یک بابلر با قابلیت تنظیم فشار آب به شکلی طراحی‌ شده است تا چندان محدودیتی در افت فشار آب نداشته باشد. دبی آب در خروجی این بابلرها همواره مقدار ثابتی است. لذا حتی تغییرات ناگهانی فشار آب نمی ‌تواند تاثیر چشمگیری در میزان دبی خروجی بابلر با قابلیت تنظیم فشار آب داشته باشد. این نوع از آبفشانها مناسب آبیاری زمین‌ های بزرگ و یا شیب ‌دار هستند.نکاتی کاربردی در استفاده از بابلرهای آبیاری
  • بابلرها را برای فعالیت مستمر در فضاهای باغبانی طراحی کرده‌ اند. لذا از مدخل ‌هایی استاندارد در اندازه‌ های  اینچی لوله‌ های رایزر برخوردار هستند. از طرفی می توانید لوله ‌های متداول لیترال با سایز ۱۶ میلیمتری را نیز به این آبفشان ‌های باغبانی متصل کنید.
  • در کار با آبفشانها نیازی به تامین فشار بالای آب نیست. از این ‌رو می ‌توان با ایجاد یک خط فشار آب متوسط نیز جریان آبیاری آنها را تکمیل کرد. لذا نیاز به تعریف موتور پمپ ‌های قدرتمند در پوشش سیستم ‌های متکی بر بابلر نمی ‌باشد. استفاده از بابلر باعث کاهش هزینه اجرای سیستم ‌های آبرسانی و همچنین صرفه‌ جویی در کاهش مصرف برق می ‌شود.
  • آبفشانها فاقد قطعات مکانیکی هستند. خیلی دیرتر از آبپاش ‌های مکانیکی خراب می ‌شوند. اصولاً قیمت بابلر آبیاری به نسبت آبپاش‌ های مکانیکی کمتر است. لذا تهیه کردن و بابلرها مقرون ‌به ‌صرفه ‌تر از کار با آبپاش ‌های مکانیکی بارانی می ‌باشد.
  • آبفشانها در توزیع آب با ارتفاع کم طراحی شده‌ اند. وقتی از انواع بابلر آبیاری استفاده می‌ کنید، آب به حالت بارانی بر سطح گیاهان توزیع نمی ‌شود. بلکه به حالت چتری در اطراف انواع بابلر آبیاری توزیع خواهد شد. لذا آبی بر روی برگ ‌ها و ساقه ‌ها و یا میوه ‌های درختان پخش نمی ‌شود. به ‌این ‌ترتیب خطر انتشار انواع بیماری ‌ها، آفات و قارچ ‌ها در اثر خیس شدن سطح برگ‌ های درختان کاهش پیدا می‌ کند.
  • انواع بابلر آبیاری طراحی ساده ‌ای دارند و برای فعال کردن آنها نیاز به آموزش خاصی نیست. قطعا هر کسی می‌ تواند به‌ سادگی از انواع بابلر آبیاری در سطح باغ و بوستان استفاده کند.
  • آبیاری سطحی از مشکلات رایج آبپاش ‌های بارانی و حتی قطره ‌ای است. در استفاده از دریپرهای آبیاری می‌ توانید جریان پیوسته و یکنواختی داشته باشید. اما مقدار کم آب تنها در سطح خاک باقی می ‌ماند و احتمال نفوذ آب به عمق مؤثر خاک خیلی کم است. در حالیکه آبیاری با آبفشان یک جریان ملایم اما قدرتمند از توزیعآب است که احتمال نفوذ آن تا عمق مؤثر خاک زیاد است. قطره ‌چکان ها، آب را در سطح خاک توزیع می ‌کنند. لذا مناسب استفاده در آبیاری مزارع و جالیزهای صیفی ‌جات هستند. اما آبفشان قابلیت نفوذ تا عمق خاک را تامین می‌ کند. شرایطی که مناسب آبیاری درختان باغ و بوستان می‌ باشد.
  • آبفشان قابلیت شستشوی ساده‌ ای دارد. شما به ‌راحتی می ‌توانید انواع بابلر را از روی خط توزیع آب‌ باز کرده و به ‌طور کامل شستشو دهید.
  نحوه استفاده از رنگ برای شناسایی بابلرهاانواع بابلر با قابلیت دبی ‌های متنوع طراحی ‌شده اند. هر کدام از این مدل ‌ها قرار است در سطح فضایی خاص از محیط باغبانی که نیاز به دبی مشخصی از آب دارند، استفاده شود. قطعا در طراحی سیستم آبیاری نیاز به بابلرهایی که دبی مشخصی دارند، پیدا می ‌کنید. اما طراحان از ایده رنگ ‌آمیزی بابلر برای شناسایی آنها استفاده کرده ‌اند. به ‌این ‌ترتیب نیازی نیست تا مشخصات فنی هر بابلر را مطالعه کنید. وقتی از جدول رنگ ‌بندی آنها مطلع باشید، خیلی ساده می‌ توانید بابلر با مقدار ظرفیت مناسب خود را پیدا کنید. برای این منظور انواع آبفشان را در ۶ رنگ طراحی می ‌کنند.1-  بابلرهای آبی ‌رنگ که کوچکترین مدل ها با قابلیت حداکثر ۳۰ لیتر آب بر ساعت هستند. این آبفشانهای آبی مناسب گلخانه ‌ها و یا فضاهای کوچک باغبانی می‌ باشند. در عین ‌حال از جمله پرفروش ‌ترین مدل بابلرهای بازار هستند.2-  بابلرهای زرد رنگ که در لیست مدل‌ ها با قابلیت آب‌ دهی متوسط قرار می ‌گیرند. این مدل ‌های زرد رنگ قابلیت عبور ۷۵ لیتر آب بر ساعت را دارند. آبفشانهای زرد رنگ مناسب استفاده در بوستان ‌ها و باغ‌ های نه‌ چندان وسیع می ‌باشند. در عین ‌حال برای کاشت نهال و آبیاری آنها مناسب هستند.3-  بابلرهای سفید رنگ که قابلیت دبی خروجی ۱۳۵ لیتر بر دقیقه را دارند. آبفشانهای سفید مدل ‌های میانی هستند که در سطح گسترده از فضاهای حرفه ‌ای و وسیع باغبانی استفاده می ‌شوند.4-  بابلرهای خاکستری ‌رنگ که تحت دبی ۱۹۰ لیتر بر ساعت طراحی شده ‌اند. این آبفشانها اولین گروه از مدل ‌های رده ‌بالا هستند که قابلیت آبیاری‌ های گسترده در پوشش فضا مابین چندین درخت را دارند. بابلرهای خاکستری مناسب آبیاری نهال می‌ باشند.5-  بابلرهای سبز رنگ که تحت دبی ۳۰۰ لیتر بر ساعت طراحی شده ‌اند. این آبفشانهای سبز رنگ به ‌تنهایی آب یک باغ تمام ‌عیار را تامین می ‌کنند.6-  بابلرهای قرمز رنگ که بزرگترین مدل ‌ها هستند. این آبفشانها با قابلیت عبور ۴۰۰ لیتر آب بر ساعت طراحی ‌شده و زمینه ‌های کارکردی کاملاً حرفه ‌ای دارند.نکات کلیدی در استفاده از انواع بابلرo       آبفشان یک تجهیز آبیاری با قابلیت دبی بسیار بالایی است. قطعا برای عملکرد مؤثر این نوع آبیاری نیاز به یک جریان آب پرفشار داریم. لذا توصیه ‌شده است که در طراحی سیستم ‌های آبیاری متکی بر انواع بابلر از پمپ آب‌ های قدرتمند استفاده کنید. در عین ‌حال بهتر است برای تغذیه آب بابلرها از لوله ‌های پی وی سی با تحمل فشار بالا استفاده کرده باشید.o       بهتر است در محیط باغ به ‌ازای هر درخت یک قطعه آبفشان که ظرفیت مناسبی دارد، استفاده کنید. بزرگی و یا کوچکی درخت تأثیری در این چیدمان ندارد. تا جاییکه لازم است تا برای هر نهال نوپای فضای باغ نیز از یک عدد بابلر استفاده کرده باشید.o       باید از یکآبفشان برای هر درخت استفاده کنید. اما حجم آبیاری درختان بزرگ و کهنسال خیلی بیشتر از یک نهال نوپا می‌ باشد. لذا لازم است تا برای درختان خیلی بزرگ از دوو یا بیشتر بابلر دورتادور درخت استفاده کنید.o       آبفشان را نزدیک تنه درخت قرار ندهید. بهتر است بابلر با یک فاصله تقریبا 0.5 و یا 1 متری از تنه درخت قرار گرفته باشد. هر اندازه تنه درخت قطورتر باشد، طبعا ریشه ‌های عمیق ‌تری دارد. پس می‌ توانیم بابلر را با فاصله بیشتری از تنه درخت قرار بدهیم.o       در استفاده از آبفشان، هوشمندانه رفتار کنید. الگوی آبیاری بابلر کاملاً متفاوت با قطره ‌چکان ها می باشد. یک قطره ‌چکان، طراحی ‌شده تا جریان آبی قطره ‌ای را مداوم پای گیاهان بریزد. اما در بابلرها با حجم گسترده‌ ای از دبی آب مواجه هستیم. بابلر یک تجهیز برای آبیاری مداوم نیست. بابلر طراحی ‌شده تا جریان آبیاری ما هر چه سریعتر انجام شود. پس مراقب باشید که در صورت طولانی شدن حضور بابلر مقدار آب خیلی زیادی در پای درختان باغ رها نشده باشد.o       چیدمان آبفشان در آبیاری باغ و بوستان یک جریان حساب ‌شده است. اهل ‌فن می ‌دانند که از چه نوع بابلر با چه نوع چیدمان در آبیاری درختان باغ استفاده کنند. به ‌عنوان یک باغبان هوشمند توصیه می ‌شود که یا این روش ‌های محاسباتی را یاد بگیرید و یا اینکه تحت مشورت اهل‌ فن، یک نوع چیدمان مناسب را تهیه کنید.o       همراه خرید بابلر قطعا کاتالوگ ‌های مربوطه در اختیار شما قرار می‌ گیرد. در این کاتالوگ ‌ها ساختار هر بابلر با میزان قابلیت آبدهی آن تشریح شده ‌است. لذا لازم است تا قبل از هر اقدام در تنظیم سیستم ‌های آبیاری، کاتالوگ مربوط به هر آبفشان را به‌ طور کامل مطالعه کنید. قطعا می‌ توانید مشخصات هر بابلر را به ‌راحتی از طریق اینترنت تهیه نمایید. به ‌این ‌ترتیب قبل ‌از آنکه اقدام به خرید بابلر کرده باشید، می ‌توانید کلیه ویژگی ‌های طراحی ‌شده و یا توانمندی ‌های فنی محصول را ارزیابی کنید تا از مناسب بودن آن برای نیاز خاص شما اطمینان پیدا کنید.

  مزایای استفاده از بابلر

  1-  آبفشان قابلیت انعطاف بالایی در آبیاری هر نوع گیاهی را دارد. از درختان تناور تا گیاهان جالیزی را می‌ توانیم با انواع بابلر آبیاری کنیم. آبفشان ها مدل تجهیزات آبیاری قدرتمندی هستند که با قابلیت مانوری بالا در محیط باغ حاضر می شوند. کمتر آبپاش باغبانی است که می تواند مانند یک بابلر از آبیاری درختان تناور تا گیاهان بوته ای موثر  و مفید باشد.2-  آبفشان مدت ‌زمان آبیاری را کاهش می‌ دهد. برای آبیاری باغ ‌های بسیار بزرگ که نیاز به تعریف سیستم ‌های گسترده آبیاری است، می ‌توانید از انواع بابلر استفاده کنید. آبفشان ها قابلیت عبور حجم بالایی از آب را دارند و درست در نقطع عکس قطره چکان ها قرار می گیرند. هر اندازه سیستم آبیاری قطره ای کند است، سیستم آبیاری تحت فشار بابلر سرعت عمل بالایی دارد که به کارکرد کوتاه موتور پمپ می انجامد. این کار کم موتور پمپ باعث خرابی کمتر و صرفه جویی در مصرف برق است.3-  بابلر فاقد قطعات متحرک است و به‌ راحتی از روی خطوط انتقال آب باز می ‌شود. شستشوی آبفشان خیلی ساده است. نبود قطعات متحرک مساوی است با عدم خراب شدن. بابلر چیزی برای خراب شدن ندارد و این سادگی بهترین و مهمترین ویژگی کاربردی آبفشان ها است.4-  بابلرها در توزیع انواع حالت‌ های چتری، نقطه ‌ای و حتی حبابی توانمند هستند. با بابلر می ‌توانید انواع سناریوهای آبیاری را پیاده‌ سازی کنید. این نوع تنوع در ایجاد سناریو های آبیاری برای استفاده در محیط باغ و گلخانه حیاطی است. زیرا گاها با گیاهان و درختان متفاوت مواجه هستیم و یا اینکه درختان با از نهال های کوچک تا درختانی کهنسال هستند. لذا باید تیپ آبیاری متفاوتی برای هرکدام داشته باشیم. با یک آبفشان خوب می توانیم انواع الگو های پاششی را تهیه کنیم.5-  پابلرها طراحی خیلی ساده ‌ای دارند و خیلی ساده در سیستم‌ های توزیع آب نصب می‌ شوند. کار کردن با بابلرها خیلی ساده است و برای فعال کردن آنها به ‌مهارت خاصی نیاز ندارید. هر باغبانی با کمترین سطح مهارت هم می‌ تواند از انواع بابلر استفاده کند.6-  آبفشانها باعث صرفه ‌جویی در مصرف آب می‌ شوند. در عین ‌حال بابلر می ‌تواند آب را در شرایطی کاملاً یکنواخت توزیع کند و قابلیت نفوذ آب به عمق خاک را دارند. در استفاده از آبفشان ها روان آب ایجاد نمی شود. لذا تلفات آب کم است. به این ترتیب با مصرف کمتر آب می توانیم درختان باغ را سیراب کنیم.7-  بابلر راندمان آبیاری بالایی دارد. میزان تلفات آب کم است و می ‌تواند در حجم گسترده آبیاری با اثربخشی مناسب حضور داشته باشد. در آبیاری با آبفشان ها تبخیر سطح آب بسیار کم است. از طرفی آب به شکلی یکنواخت توزیع شده است. این شکل توزیع چتر گونه در نفوذ هر چه موثر آب در عمق خاک تاثیر گذار است. وقتی از بابلر استفاده می کنید، بدون ایجاد روان آب ها توانسته اید حجم حداکثری آب را وارد عمق خاک کنید که این دلیل ساده برای راندمان مناسب در آبیاری باغ و بوستان است.جمع بندی خرید انواع بابلر آبیاریدر آبیاری باغ و بوستان زمانی موفق هستید که توانسته باشید جریانی مدیریت شده در توزیع آب ایجاد کنید. قطعا در بهترین آب و هوا هم که باشید با محدودیت منابع آبی مواجه هستید. از طرفی در محیط باغ باید یک جریان آبیاری یکنواخت و موثر فراهم کنید. به شکلی که تمام درختان به یک اندازه از جریان آب بهرمند باشند. انواع بابلر آبیاری به شما در این پروسه کمک خواهند کرد.روش های آبیاری باغ بسیار هستند. اما هیچ کدام نمی توانند نوع آبیاری موثر بابلر ها را داشته باشند. این تجهیزات آبیاری در عین سادگی می توانند جریان آبی دبی بالا را بدون فشار و خطر جابجایی حجم خاک توزیع کنند و در عین حال قابلیت استفاده بی نقص در هر نوع آب آلوده را داشته باشند. آبیاری با آبفشان های چتری کوتاه مدت است. به این ترتیب نیازی نیست تا موتور پمپ شما برای مدت طولانی کار کند. به این ترتیب با نصب انواع آبفشان چتری در مدت زمانی کوتاه می توانید آب مورد نیاز یک باغ بزرگ را تامین نمائید.آبفشان چتری زمانی مفید است که توانسته باشید با حضور کافی آنها جریان آبیاری مناسبی را فراهم کنید. همه ی بابلر ها مناسب همه ی فضاها نیستند. این مهارت شما است که با توجه به نوع درخت، سن درخت، فصل سال و حتی آب و هوای منطقه میزان نیاز به آبیاری درختان را تخمین بزنید و در ادامه بتوانید آبفشان با ظرفیت آبدهی مناسب را تهیه کنید.از طرفی جدا از بحث دبی باید به جزئیات طراحی این محصولات نیز توجه کنید. اینکه بابلر می تواند در مقابل شرایط خاص مزرعه شما آنهم در مدتی طولانی فعالیت کند؟ در این باره باید به اطلاعات درج شده از کمپانی ها اعتماد کنید. بابلرهای خوش نام محصول برند های مطرح می توانند برای مدت ها فعالیت مستمری داشته باشند. در این میان قطعا به قیمت بابلر آبیاری توجه خواهید کرد. زیرا لازم است تا از تعداد زیاد آبفشان ها در سطح باغ نصب کنید. در نتیجه قیمت بابلر آبیاری تبدیل به یک چالش جدی خواهد شد. اما در نظر داشته باشید که قطعا سود آوری یک باغ پرمحصول خیلی بیشتر از هزینه مقدماتی در اجرای سیستم آبیاری تحت فشار بابلر می باشد.راه اندازی سیستم تحت فشار آبفشانها گران است. قطعا با یک هزینه خیلی کمتر می توانید دیگر سیستم های آبیاری کلاسیک و حتی مدرن را پیاده سازی کنید. اما باغبان های هوشمند می دانند که هزینه نصب سیستم آبیاری متکی بر آبفشان ها برای یکبار است . اما وقتی نصب شود به باغی سرحال ترختم خواهد شد. سیستم آبیاری متکی بر بابلرها ماندگار است و هر سال تنها با یک بازدید و شستشوی ساده شرایط ایده‌آل را دوباره پیدا می کند.

    مرتب‌سازی مقالات:

   • پیش‌فرض
   • جدید‌ترین
   • پربازدیدترین
   • بیشترین امتیاز

    جدید‌ترین مقالات:

   مشاهده مقالات بیشتر
   دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
   کاربر میهمان

   تایید و ارسال
   انصراف
   دیدگاه کابران:
    نمایش دیدگاه‌های بیشتر