خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

بالابر ساختمانی ریموت دار

برای استعلام قیمت، تماس بگیرید.

تماس با ما
 • ارسال به سراسر ایران

 • پشتیبانی از ۹ الی ۲۱

 • کمترین هزینه ممکن

 • امکان خرید ۲۴ ساعته

 • پرداخت نقد

 • نقد و بررسی
 • مشخصات فنی
 • نظرات کاربران
 • پرسش و پاسخ

فهرست مطالب

ساختمان سازی مدرن با بالابر ساختمانی ریموت دار

در ساختمان‌سازی مدرن، رسیدن به ارتفاع بالاتر یک بحث هیجانی و البته چالش‌برانگیز است. به هر صورت هر طبقه بنایی که ساخته می‌شود، به حجم زیادی از مصالح نیاز دارد که باید تا ارتفاع طبقات در حال ساخته شدن بالا کشیده شود. حالا دستگاه قدرتمندی مانند انواع بالابر ساختمانی طراحی شده‌ است که این مهم را انجام می‌دهد. البته بهتر است تا از ایده‌های سنتی عبور کنیم و با استفاده از بالابر ساختمانی ریموت دار فصل جدیدی از روش کار ساختمان‌سازی را آغاز نماییم.بالابر ساختمانی ریموت دار، ایده مدرن شده از بالابرهای کلاسیک است. در طراحی این بالابرهای کنترل از راه دور روش هدایت و کار کردن با دستگاه بسیار ساده‌تر شده ‌است. تا جاییکه می‌تواند باعث ارتقاء امنیت و همچنین افزایش سرعت در حین کار ساختمان‌سازی شود. بالابر ساختمانی کنترل از راه دور در اصل همان سبک طراحی بالابرهای کلاسیک است که در بخش کنترل موتور آن از المان‌های مدرن‌تری استفاده ‌شده است.کار با بالابر ساختمانی‌های کلاسیک همیشه چالش‌برانگیز است. زیرا در همه حال باید یک اپراتور در کنار دستگاه باشد. در غیر این ‌صورت خطر خرابی دستگاه و یا سقوط مصالح وجود دارد. بالابرهای کلاسیک دارای کلیدهای ساده اهرمی هستند که با استفاده از تغییر سیم‌بندی موتور، جهت حرکت در بالابر ساختمانی را عوض می‌کنند. این کلیدها دستی هستند و برای کار کردن باید از یک اپراتور در کنار دستگاه استفاده کنیم. از آنجا که هیچ کنترل دیگری به‌ غیر از آن کلید اهرمی در اختیار ما نیست، هر گونه فاصله گرفتن از دستگاه در حین کار خطرآفرین است. زیرا باید موقعیت حمل بار را با دقت مناسب رعایت کنیم و با روشن و خاموش کردن دستگاه، مصالح سنگین ‌وزن را در فاصله میان طبقات جابه‌جا نماییم.در بالابرهای کلاسیک، عملاً با اتلاف یک نیروی کار و همچنین عدم دقت مواجه هستیم. در عین ‌حال این بالابرهای کلاسیک مسیر عملیات عمرانی را کند می‌کنند. اما وقتی از بالابر ساختمانی ریموت دار استفاده می‌کنید، علاوه‌بر اینکه توانسته‌اید در مدیریت منابع انسانی کارگاه موفق‌تر باشید، می‌توانید کل عملیات را با نظم و سرعت بهتری انجام دهید. زیرا حالا در هر نقطه از بنا بدون هیچ محدودیتی توانایی کنترل و کار با بالابر ساختمانی خودتان را دارید.بالابر مصالح کنترل از راه دور برای تمامی مدل‌ها از گونه بالابرهای تکفاز و یا سه‌فاز طراحی شده‌ است. در اصل بالابر ساختمانی ریموت دار یک دستگاه با ساختار متفاوت از گونه‌های کلاسیک نیست. تمام المان‌های طراحی یکسان است. فقط به‌جای استفاده از کلید بالابرهای کلاسیک که عملکرد دستی داشتند، از کلید بالابرهای ریموت دار با قابلیت کنترل از راه دور استفاده شده ‌است.

طرح ساخت بالابر ساختمانی ریموت دار

قدرت مانور بالا در کنترل بالابر ساختمانی یک چالش جدی است. کارگران علاقه دارند تا قدرت مانور بهتری در کار با بالابر ساختمانی داشته باشند. بالابر ساختمانی در بالاترین نقطه ساختمان نصب می‌شود و قرار است تا مصالح را از کف بنا تا ارتفاع هر کدام از طبقات در حال ساخته شدن بالا بکشد. در این حالت به حداقل سه نیروی کار نیاز داریم. نیروی کاری که در پای بنا در حال بار زدن قلاب بالابر ساختمانی است؛ نیرویی که در میان طبقات باید این مصالح را تخلیه کند و در نهایت نیروی سومی که باید در کنار بالابر ساختمانی برای کنترل آن حاضر باشد.برای یک حمل بار ساده آیا لازم است تا این اندازه در چالش نیروی انسانی باشیم؟ قطعا حجم کار توجیه مناسبی برای این عدم مدیریت منابع انسانی در محیط کارگاه نیست. بالابر ساختمانی ریموت دار یک ایده ساده برای مدیریت منابع انسانی در محیط کارگاه ساختمانی است. زیرا عملاً باعث حذف یکی از کارگران می‌شود. زیرا کارگر پای ساختمان و یا کارگر در ارتفاع طبقات می‌تواند به‌ راحتی با کنترل از راه دور مسیر تخلیه مصالح در ارتفاع مناسب را تنظیم کند.طرح ساخت بالابر ساختمانی کنترل از راه دور متکی بر ایجاد یک الگوی هوشمند برای کنترل موتور دستگاه است. در کل این بالابرها هیچ تفاوت خاصی با مدل‌های کلاسیک ندارند. الگوی طراحی، یکسان است. در این بالابرها همچنان از پایه برای استقرار استفاده می‌شود. یک جعبه با متعلقات مانند موتور، گیربکس و وینچ در داخل ریل پایه قرار دارد. در نهایت نیز با تغییر جهت حرکت موتور می‌توانیم قلاب سیم بکسل را بالا و یا پایین بفرستیم. همان‌طور که می‌بینید، کل ماجرا کاملاً مشابه با بالابر ساختمانی‌های کلاسیک است. اما برای کنترل موتور دیگر از کلید بالابرهای کلاسیک استفاده نشده ‌است. زیرا در این طراحی قرار است تا با یک سیستم کنترل از راه دور همراه شویم.
بالابر ساختمانی ریموت دار
هر بالابر مصالح کنترل از راه دور دارای یک پکیج کنترل است که درست در میانه کابل برق تغذیه موتور دستگاه قرار می‌گیرد. این پکیج کنترل قرار است تا با قطع و وصل هدفمند تغذیه موتور نوع حرکت آن را تعیین کند. برای این منظور یک تابلو برق کوچک با المان کنترل قدرت و کنترل فرمان طراحی شده ‌است. این تابلو برق بر روی دستگاه و در مسیر تغذیه موتور نصب می‌شود. این تابلو برق دارای یک سیستم الکترونیکی کنترل از راه دور است. این سیستم تحت کنترل یک ریموت ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ بالا قرار دارد. این سیستم قابلیت قطع و وصل کردن رله‌هایی برای کنترل حرکت دستگاه بالابر ساختمانی را دارد. با وجود این سیستم کنترل از راه دور، در روشی کاملاً مؤثر می‌توانیم هر بالابر ساختمانی را با قدرت مانور عملیاتی شدن بالا هدایت کنیم.

کلید بالابر ریموت دار چیست؟

بخش فنی برجسته در طراحی بالابر ساختمانی کنترل از راه دور، حضور کلید بالابر ریموت دار است. این کلید با قابلیت کنترل از راه دور مخصوص نصب شدن بر روی انواع بالابرهای ساختمانی در مدل‌های تکفاز و یا سه‌فاز می‌باشد. هر بالابر ساختمانی با هر مقدار ظرفیت حمل بار می‌تواند از این کلیدهای ریموت دار استفاده کند. این کلیدها قابلیت کنترل ساده و قدرت مانور عملیاتی بالایی را برای عموم بالابرهای ساختمانی فراهم می‌کنند.کاربرد کلید بالابر ریموت دار حتی فراتر از بالابرهای ساختمانی است. تا جاییکه به ‌راحتی می‌توانیم از این کلیدهای هوشمند در طراحی انواع بالابرهای کارگاهی و یا بالابرهای مخصوص حمل نفر در ساختمان‌های کم‌ارتفاع استفاده کنیم. اما درکل هدف نهایی، استفاده حداکثری از این کلیدها برای طراحی بالابر تکفاز با کنترل از راه دور است. هر چند حضور مؤثر این کلیدها در انواع بالابرهای سه‌فاز نیز کاملاً متداول و کاربردی شده ‌است.این کلیدها طراحی ساده‌ای دارند. در نهایت سادگی بر روی انواع بالابر ساختمانی نصب می‌شوند. نحوه عملکرد آنها نیز قابل‌فهم و کاملاً ساده و سریع است. در عین ‌حال جدا از بحث ریموت کنترل راه دور، قابلیت کنترل دستی در کنار دستگاه بالابر را نیز فراهم می‌کنند. هر دستگاه بالابر ساختمانی ریموت دار دارای یکی از همین کلیدهای کنترل از راه دور می‌باشد.کلید بالابر ریموت دار تجهیز گران‌قیمتی نیست و کل هزینه تهیه آن قطعا خیلی کمتر از کل هزینه برای تهیه کل دستگاه بالابر ساختمانی است. البته قطعا این کلید با تمام متعلقات کنترلی و المان‌های برق قدرت و مدار فرمان، گرانتر از یک کلید اهرمی ساده در الگوهای کنترل کلاسیک است. قیمت بالابر مصالح ریموت دار قطعا از مدل‌های معمولی در ظرفیت یکسان و به‌کارگیری تجهیزات یکسان بالاتر است. این کلیدهای ریموت دار از اقلام مدرن با قابلیت نصب شدن بر روی بالابر ساختمانی‌ها هستند. لذا در افزایش قیمت بالابر ساختمانی ریموت دار تاثیرگذار هستند. با این ‌وجود قدرت مانور بالای عملیاتی شدن دستگاه، دقت بهتر در حین کار، سرعت بالاتر در جابه‌جایی مصالح، نظم بیشتر در حین کار و همچنین کاهش نیروی کار برای حمل مصالح و مدیریت منابع انسانی در محیط کارگاه مباحثی است که به ‌سادگی نمی‌توانیم از کنار آنها عبور کنیم.تمامی این مباحث تنها در گرو استفاده از کلید بالابر ریموت دار نصب ‌شده در بالابرهای ساختمانی است. بنابراین شاید با توجه به قیمت بالابر ساختمانی ریموت دار در لحظه خرید مستلزم صرف هزینه بیشتری باشید. اما در عمل و هنگامی‌ که در حین کار هستید، این بالابر مصالح کنترل از راه دور آنچنان قدرت مانور عملیاتی بالایی برای شما فراهم می‌کند که قطعا چالش هزینه بیشتر در زمان خرید دستگاه را فراموش می‌کنید.
بالابر ساختمانی ریموت دار
 

مدار قدرت در طراحی کلید بالابر ریموت دار

کلید بالابر ریموت دار به ‌کلی با کلیدهای کلاسیک که ساختاری ساده و اهرمی داشتند، متفاوت است. در طراحی این کلیدها از یک تابلو برق تمام‌ عیار با تمام جزئیات و المان‌های کنترل برق صنعتی استفاده شده ‌است. در این طراحی، بحث بر سر کنترل دور و حرکت انواع موتورهای الکتریکی تکفاز و سه‌فاز می‌باشد. البته این کنترل، رویکردی متفاوت دارد و قرار است تحت هدایت یک ریموت باشد.در داخل تابلو برق کلید ریموت دار، از یک باکس کنترل فاز استفاده شده ‌است. در عمل کنترل فاز اولین قطعه فنی تعریف ‌شده در این سیستم است تا در همه حال از حضور مؤثر و دقیق سطح ولتاژ 380 ولت AC در همه فازها اطمینان داشته ‌باشیم. کنترل فاز 380 ولت مخصوص نصب شدن بر روی بالابر ساختمانی ریموت دارهای سه‌فاز است. برای طراحی کلید بالابر ساختمانی ریموت دار تکفاز از یک باکس کنترل جریان استفاده شده ‌است.در ادامه بحث فنی در طراحی تابلو برق کلید بالابر ریموت دار، یک فیوز مینیاتوری قرار دارد. این فیوز در صورت استفاده برای بالابرهای سه‌فاز به شکل سه پل است و در صورت استفاده برای بالابرهای تکفاز تنها با دو پل طراحی می‌شود. این فیوز مینیاتوری برای محافظت از موتور در مقابل جریان کشی‌های نامتعارف است. بسته به نوع طراحی بالابر ساختمانی کنترل از راه دور، انواع فیوز مینیاتوری‌ها از 12 الی 32 آمپر استفاده می‌شوند.در نهایت دو کنتاکتور آخرین حلقه برای تعریف مدار قدرت موتور در بالابر ساختمانی ریموت دار هستند. این دو کنتاکتور را عموماً از مدل‌های 32 آمپر انتخاب می‌کنند و به ترتیبی تحت کنترل بخش الکترونیکی تابلو قرار دارند. هر کدام از این دو کنتاکتور برای تأمین یک جهت حرکت موتور استفاده می‌شوند. کنتاکتور‌ها در مسیر سطح ولتاژ ورودی و خروجی تابلو قرار دارند. درست در میانه مسیر تامین برق موتور هستند. نحوه سیم‌بندی این دو کنتاکتور با یکدیگر متفاوت است. به شکلی که در صورت فعال شدن هر کدام از آنها یک جهت حرکت موتور برقرار می‌شود. این دو کنتاکتور نباید به شکل هم‌زمان کار کنند. برای این منظور از المان‌های کنترلی در بخش الکترونیکی مدار فرمان کلید بالابر استفاده شده‌ است.در داخل باکس کنترل بالابر ساختمانی ریموت دار از بخش کنترل فاز برای تامین امنیت سیستم استفاده می‌شود. این بخش وظیفه دارد تا در پایش دائمی همواره حضور هر سه خط فاز 380 ولت در راه‌اندازی بالابرهای سه‌فاز را بررسی کند. در صورت قطع شدن هر کدام از فازها، خطر دو فاز شدن وجود دارد که می‌تواند باعث عملکرد ناقص موتور شود. عملکردی که به ایجاد فشار زیاد و در نهایت سوختن موتور می‌انجامد. اما با حضور کنترل فاز به‌ راحتی می‌توانیم امنیت کلی بالابر مصالح کنترل از راه دور در مدل‌های سه‌فاز را تضمین کنیم.

مدار فرمان در طراحی کلید بالابر ریموت دار

برای کنترل جهت حرکت موتور در بالابر ساختمانی یک مدار قدرت طراحی شده ‌است. این مدار دارای دو عدد کنتاکتور است که هر کدام از آنها یک جهت حرکت موتور را آماده می‌کنند. لکن در امتداد مدار قدرت باید مدار فرمان کلید بالابر ریموت دار را نصب کنیم تا به وسیله این مدار، شرایط کنترل بالابر ساختمانی ریموت دار را کامل کرده باشیم.
بالابر ساختمانی ریموت دار
 برای بحث کنترل در بالابر ساختمانی ریموت دار از یک برد فرستنده و گیرنده استفاده می‌شود. این برد، طراحی کاملاً صنعتی دارد و در مقابل هر گونه نویز خصوصا جریان مغناطیس موتور الکتریکی دستگاه مقاوم است. اصولاً برد، طراحی استانداردی دارد. تا جاییکه برای همه بالابر ساختمانی‌های کنترل راه دور از سیستم فرستنده و گیرنده تا برد 50 ‌متری در فضای بسته و 100 متری در فضای باز استفاده می‌شود. به ‌این ‌ترتیب در هر نقطه از هر ارتفاع ساختمانی که باشید، حداقل تا شعاع 50 متری دسترسی کامل به شرایط کارکرد دستگاه بالابر ساختمانی ریموت دار دارید.برد تعریف‌ شده دارای رله‌هایی است که شرایط کنترل نهایی دستگاه را تکمیل می‌کنند. این رله‌ها خط ولتاژ 220 ولت برای کنترل کنتاکتورها را تولید خواهند کرد. البته در برخی از طراحی‌ها از کنتاکتورهای قدرت 24 ولت DC استفاده ‌شده است. در این حالت باید از بردی که تحت کنترل رله‌های 24 ولتی است، استفاده ‌شده باشد.در عین ‌حال این مدار فرمان دارای قابلیت‌های قطع اضطراری، نصب سوئیچ حدی، ایزوله سازی برای جلوگیری از برق‌گرفتگی و همچنین قابلیت کنترل دستی می باشد. برد مذکور به ‌همراه تمام شرایط نصب مدار فرمان قابلیت نصب شدن بر روی هر مدار قدرت از هر بالابر ساختمانی را دارد.

مزایای کار با بالابر ساختمانی ریموت دار

کار با بالابر ساختمانی کنترل از راه دور هیجان‌انگیز است. اصولاً دستگاه با این تکنیک ساده کاملاً در اختیار شما قرار دارد و این شما هستید که می‌توانید در فضای ساختمان و محیط کارگاه شرایط عملکرد نهایی دستگاه را در اختیار کامل داشته باشید. حالا کارگران کارگاه با شرایط کاری ایده‌آل‌تری مواجه هستند. زیرا می‌توانند به راحتی از قابلیت‌های فنی یک بالابر مصالح کنترل از راه دور استفاده کنند. برخی از مزایای کار با بالابر ساختمانی ریموت دار به‌ قرار زیر هستند.
 • از کابل کمتری در کار با بالابر ساختمانی استفاده می‌شود. درکل دیگر نیازی به نصب و استفاده از کابل‌های سیار و خطرآفرین نیست. در بالابرهای کلاسیک مجبور به استفاده از کابل‌های طولانی برای کنترل مؤثر دستگاه هستیم. در واقع برای کار با بالابر ساختمانی‌های کلاسیک باید از یک کابل طولانی به ‌جهت کنترل دستگاه که در بالاترین نقطه ساختمان نصب است، استفاده کنیم. در غیر این‌ صورت مجبور به استفاده از یک کارگر اضافی هستیم. اما کابل طولانی همیشه چالش‌برانگیز است. در حالیکه با نصب بالابر ساختمانی ریموت دار شرایط کنترل از راه دور فراهم است و دیگر نیازی به این کابل طولانی برای کنترل دستگاه نداریم.
 • در بالابر ساختمانی ریموت دار احتمال برق‌گرفتگی اپراتورها ناچیز است. اپراتورها دائماً با ریموت که هیچ المان برقی جریان متناوبی ندارد، کار می‌کنند. در این حالت خطر برق‌گرفتگی اصولاً منتفی است.
 • به ‌علت تعریف سیستم حفاظت کامل اعم از کنترل جریان تا فیوز مینیاتوری تعریف‌ شده در تابلوی کلید ریموت دار، حفاظت کاملی از موتور وجود دارد. موتور عملاً در مقابل انواع حوادث مانند اتصال کوتاه، دو فاز شدن، اضافه‌بار و... محافظت می‌شود.
بالابر ساختمانی ریموت دار
 
 • از تعداد کارگر کمتری در حین کار استفاده خواهد شد. در نتیجه از هزینه کارگر کاسته می‌شود. با استفاده از بالابر ساختمانی ریموت دار شرایط مدیریت بهتری در توزیع منابع انسانی کارگاه داریم.
 • حضور بالابر ساختمانی ریموت دار باعث افزایش سرعت کار در عملیات‌های ساختمان‌سازی خواهد شد. زیرا قابلیت کنترل در تمام محیط کارگاه را داریم و بهتر می‌توانیم مسیر حمل‌ونقل مصالح را مدیریت کنیم.
 • کلید ریموت بالابر دارای یک خروجی مربوط به میکروسوئیچ حدی است. این میکروسوئیچ برای ارتقای شرایط ایمنی فضای کارگاه تعریف شده‌ است. به شکلی که از آن می‌توانیم برای تعریف کلید انواع آسانسورها و دیگر بالابرهای ساختمانی استفاده کنیم.
اگر چه حضور کلید کنترل از راه دور باعث افزایش قیمت بالابر مصالح ریموت دار می‌شود؛ اما قطعا مزایای قید شده آنچنان مفید و کاربردی و در عین ‌حال صرفه‌جو محور در هزینه و زمان هستند که قیمت بالابر ساختمانی ریموت دار را توجیه کنند. در عین ‌حال امنیت کار بالاتر، موضوع جدی است که بحث استفاده از این بالابرهای مدرن را برجسته‌تر می‌کند.

چرا از ریموت کنترل در بالابر ساختمانی استفاده می‌شود؟

بحث کنترل از راه دور یک چالش جدی در کار با بالابرهای ساختمانی است. برای استفاده از بالابرهای کلاسیک که دارای کلیدهای ساده اهرمی‌شکل هستند، عملاً قابلیت کنترل از راه دور وجود ندارد. اما برای ارتقاء سیستم می‌توانیم از تابلو برق‌های مدار قدرت در تعریف مدار فرمان‌های استوپ استارتی به جای کلیدهای اهرمی استفاده کنیم. در این ‌صورت قابلیت کنترل از راه دور وجود دارد؛ اما در عمل همیشه با چالش یک کابل بزرگ همراه هستیم. کابلی که قطعا در طول محدودیت دارد. در عین ‌حال همیشه خطر پاره شدن آن وجود دارد.بالابر ساختمانی ریموت دار برای حل چالش کنترل از راه دور بدون دغدغه حضور کابل‌های طولانی طراحی شده ‌است. ریموت کنترل بالابرهای ساختمانی قابلیت نصب شدن بر تمامی مدل‌های تکفاز و سه‌فاز را دارند و قدرت مانور عملیاتی تا برد 100 متری را تضمین می‌کنند. این شرایط یک حالت کارکرد کاملاً ایده‌آل است. اینکه بدون چالش حضور کابل‌های طولانی می‌توانیم از فواصل طولانی کنترل کامل بالابر ساختمانی را در دست بگیریم. در عین ‌حال این ریموت‌ها قابلیت کارکرد چند اپراتور به شکل هم‌زمان را دارند. کافی است به تعداد افرادی که قصد کنترل دستگاه را دارند، از ریموت کنترل راه دور تهیه کنید. حالا چندین نفر به شکل هم‌زمان می‌توانند کنترل کامل دستگاه بالابر ساختمانی را در اختیار داشته باشند که قطعا یک مزیت برتر چه از منظر کاری و چه از منظر ایمنی در حین کار می‌باشد.

متعلقات نصب ‌شده در کلید ریموت دار بالابر ساختمانی

کلید ریموت دار بالابر ساختمانی‌ها به ‌تنهایی یک تابلو برق کوچک با قابلیت‌های فنی کامل است. در این تابلو برق کوچک از مدار فرمان، مدار قدرت و برد الکترونیکی در کنار هم تعبیه شده‌ است. برای طراحی ریموت بالابرهای سه‌فاز از قابلیت فاز 380 ولت صنعتی استفاده می‌شود و در طراحی ریموت بالابر تکفاز با کنترل از راه دور، حضور برق 220 ولت جریان متناوب شهری پیش‌بینی ‌شده است.
بالابر ساختمانی ریموت دار
 در داخل تابلو برق طراحی‌ شده از کنتاکتورهای 32 آمپری در کنار کلید مینیاتوری سه پل نصب ‌شده است. این مجموعه توسط یک ترمینال ریلی، برق دهی می‌شود. کل تجهیزات در داخل یک باکس پلی‌کربنات با سایز  استاندارد 25´35 سانتیمتری قرار دارد. در کنار تمامی تجهیزات اصلی طراحی مدار قدرت از یک مدار فرستنده و گیرنده با برد حداقل 50 و حداکثر 100 متری در فضای باز استفاده شده ‌است.تابلو برق تعریف‌ شده در صورت طراحی مدل‌های سه‌فاز مناسب کار با یک موتور تا قدرت 5.5 کیلووات است و در صورت طراحی تکفاز می‌تواند موتورها تا قدرت سه کیلووات را راه‌اندازی کند. در عین ‌حال تمامی کلیدهای ریموت دار از یک خروجی مخصوص نصب میکروسوئیچ‌های حدی با تعریف جریان DC دارند. کل بخش‌های تعریف‌ شده در قاب پلی‌کربنات مستقر هستند که شرایط عایق‌بندی کاملی دارد و به نوعی با نصب شدن بر پایه بالابر ساختمانی به هیچ حالت خطر برق‌گرفتگی ندارند.

کنترل‌های ریموت دار و تاثیر آنها در عملکرد ایمن دستگاه

به بهانه ریموت دار شدن بالابرهای ساختمانی قابلیت کنترل جریان و همچنین کنترل فاز برای این دستگاه‌ها فراهم است. در مدل‌های کلاسیک تنها از یک کلید اهرمی در کنار یک فیوز مینیاتوری استفاده می‌شود. این روش سیم‌بندی به هیچ حالت نمی‌تواند امنیت کامل دستگاه بالابر ساختمانی را فراهم نماید. زیرا در صورت اضافه‌بار که قطعا به اضافه جریان موتور ختم می‌شود، هیچ نگرش فنی جامع و دقیقی پیش‌بینی نشده ‌است.اما در طراحی کلید ریموت دار برای بالابر ساختمانی کنترل از راه دور، سیستم‌های ایمنی کامل از کنترل فاز، کنترل جریان و حتی کنترل اتصال کوتاه و حفاظت جان پیش‌بینی ‌شده است. لذا در صورت حمل بار فراتر از ظرفیت موتور و یا هر چالش دیگر مانند گیر کردن دستگاه که قطعا باعث فشار بر روی موتور است، سیستم‌های حفاظتی تعریف ‌شده با تشخیص به‌ موقع اضافه جریان، مانع از ادامه عملکرد دستگاه می‌شوند. به ‌این ‌ترتیب خطر سوختن موتور دستگاه به‌ کلی منتفی است.

انواع بالابر ساختمانی ریموت دار

الگوی طراحی بالابر ساختمانی ریموت دار تماماً شبیه به بالابرهای کلاسیک است. لذا وقتی در مورد انواع این بالابرها صحبت می‌کنیم، به نوعی باید از انواع مدل‌های استاندارد تعریف‌ شده در بالابرهای ساختمانی صحبت کنیم. در حالت کلی دو تیپ بالابر ساختمانی ریموت دار در مدل‌های تکفاز و سه‌فاز وجود دارد.از آنجا که روش راه‌اندازی و کنترل جهت دور موتورهای تکفاز با موتورهای سه‌فاز متفاوت است، لذا لازم است تا از کلیدهای ریموت دار متفاوتی برای آنها طراحی‌ شده باشد.
 • بالابر تکفاز با کنترل از راه دور: بالابرهای تکفاز گونه‌های سبک با ظرفیت حمل بار کمی هستند. بالابر 300 کیلویی تکفاز نمونه کاملاً متداولی است. در این بالابرها از موتورهای کم‌توان تکفاز تا قدرت سه اسب‌بخار استفاده شده ‌است. این بالابرها متداول با زمینه کاربرد زیادی هستند. لذا بالابر تکفاز با کنترل از راه دور کاملاً متداول و پرفروش می‌باشد. برای کنترل حرکت موتورهای تکفاز باید توالی بسته شدن سیم فاز و نول در کنار خازن راه‌انداز را جابه‌جا کنیم. برای این منظور یک کلید ریموت دار مخصوص که مناسب راه‌اندازی موتورهای تکفاز است، طراحی‌ شده و قابلیت نصب شدن بر روی تمامی بالابرهای تکفاز خصوصا بالابر 300 کیلویی تکفاز را دارد.
 • بالابر سه‌فاز با کنترل از راه دور: برای جابه‌جایی مصالحی که وزن زیادی دارند و یا کار بر روی ساختمان‌های بلندمرتبه با ارتفاع فراتر از 40 متری باید از انواع بالابر ساختمانی‌های سه‌فاز استفاده کنیم. در طراحی این بالابرها از حضور قدرتمند موتورهای سه‌فاز با قدرت حداقل 5.5 کیلووات استفاده می‌شود. بالابر ساختمانی‌های 500، 750 و 1000 کیلویی از این نمونه‌ها هستند. برای کنترل جهت حرکت موتورهای سه‌فاز باید توالی دو تا از فازها را جابه‌جا کنیم. یک نوع کلید ریموت دار مخصوص نصب شدن بر روی بالابر ساختمانی سه‌فاز طراحی شده‌ است که در نهایت دقت و امنیت می‌تواند توالی فازها برای راه‌اندازی موتور سه‌فاز دستگاه بالابر ساختمانی‌های قدرتمند را برقرار نماید.

عوامل تاثیرگذار در طراحی کلیدهای ریموت دار

 1. نوع و مقدار توان موتور نصب ‌شده در بالابر ساختمانی: تمامی متعلقات نصب ‌شده در کلید ریموت دار باید با شرایط موتور دستگاه هماهنگ باشند. در بالابرهای ساختمانی از موتورهای 2 الی 10 اسب‌بخار استفاده می‌شود که هر کدام از آنها روش راه‌اندازی تا ملزومات خاص خودشان را می‌خواهند.
 2. مقدار برد مورد نیاز در عملیات عمرانی: هر اندازه فضای کارگاه بزرگتر باشد، ملزم به تهیه ریموت با برد بالاتری هستیم. قطعا قیمت بالابر مصالح ریموت دار با بردهای فراتر از 50 متر، بالاتر از مدل‌های معمولی است.
 3. سرعت تعریف ‌شده موتور: موتورهای کار شده در بالابرهای ساختمانی با مقدار سرعت 1400 دور و یا 3000 دور هستند. نوع موتور و مقدار سرعت آن در انتخاب المان‌های طراحی تابلوی ریموت کنترل تاثیرگذار است.
 4. تکفاز و یا سه‌فاز بودن موتور: برای هر کدام از موتورهای تکفاز و یا سه‌فاز، کلید ریموت مناسب طراحی شده ‌است.
آیا بالابرهای قدیمی شرایط کنترل از راه دور را دارند؟تهیه کردن یک بالابر ساختمانی ریموت دار ایده هوشمندانه‌ای است که نهایت ظرافت شما در پیشبرد درست کارهای ساختمانی را نشان می‌دهد. اما آیا این ایده مؤثر و مفید تنها مخصوص بالابرهای تازه ساخته ‌شده است؟ آیا نمی‌توانیم بالابرهای قدیمی را تبدیل به بالابر مصالح کنترل از راه دور کنیم؟پاسخ مثبت است. شما هر مدل بالابر ساختمانی قدیمی با هر نوع طراحی کلاسیک را می‌توانید به یک بالابر ساختمانی ریموت دار تبدیل کنید. البته باید شرایط این ارتقا را تامین کرده باشید. برای این منظور باید حداقل یک باکس کامل ریموت کنترل از راه دور بالابرهای ساختمانی را تهیه کنید. دقت کنید که باکس ریموت باید با مشخصات دستگاه شما همخوانی کامل داشته باشد. حالا می‌توانید روش سیم‌بندی در کنترل موتور دستگاه بالابر ساختمانی را تغییر دهید.برای این منظور بهتر است از مهارت‌های یک برقکار ماهر و آشنا به سیستم استفاده کنید. باکس کلید ریموت کنترل بالابر ساختمانی درست به ‌جای کلید اهرمی و کلاسیک دستگاه نصب خواهد شد. ترتیب بستن برق ورودی و خروجی کلید را باید به ‌درستی رعایت کنید. کلید باید بر بدنه دستگاه و در مکانی مناسب مستقر شده باشد. حالا به‌ سادگی شرایط کنترل از راه دور بالابر ساختمانی خود را در دست بگیرید.
بالابر ساختمانی ریموت دار
 سخن پایانیدر کار با این نوع بالابرها اصولاً دو شرایط متفاوت وجود دارد. یا از همان ابتدا یک دستگاه بالابر ساختمانی ریموت دار تهیه کرده‌اید و یا اینکه قصد دارید تا بالابر ساختمانی کلاسیک و قدیمی خود را به یک مدل ریموت دار ارتقا بخشید. در هر صورت لازم است تا نکات حرفه‌ای برای خرید کلید ریموت دار را در نظر داشته باشید.بالابر مصالح کنترل از راه دور یک سبک نوین از اجرای عملیات‌های ساختمان‌سازی است که در ارتقاء محیط کار حرفه‌ای شما کاملاً مؤثر است. از طرفی قطعا می‌دانید که امنیت تا سرعت‌ عمل و حتی دقت در کار بالابرهای ساختمانی تا چه اندازه ضرورت دارد. ویژگی‌هایی که تماماً در اختیار دستگاه بالابر ساختمانی ریموت دار قرار دارد. این دستگاه مقدمه‌ای است برای آغاز کار حرفه‌ای شما تا ساخت ‌و سازهای خود را با رویکردی متفاوت ادامه بدهید. 
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر

    مرتب‌سازی محصولات:

   • پیش‌فرض
   • ارزان‌ترین
   • گران‌ترین
   • جدید‌ترین
   • پرفروش‌ترین
   • پربازدیدترین
   • 1
   • 2
   • 3
   • 4
   • 5