خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

بالابر ساختمانی 250 کیلویی

برای استعلام قیمت، تماس بگیرید.

تماس با ما
 • ارسال به سراسر ایران

 • پشتیبانی از ۹ الی ۲۱

 • کمترین هزینه ممکن

 • امکان خرید ۲۴ ساعته

 • پرداخت نقد

 • نقد و بررسی
 • مشخصات فنی
 • نظرات کاربران
 • پرسش و پاسخ

فهرست مطالب

ساخت سازه‌ های بلند مرتبه به یک امر رایج در دنیای امروز تبدیل شده است. دیگر در هر شهر و دیاری می توانید بناهای بلند مرتبه متعددی را شاهد باشید. از طرفی کمتر کسی را می‌ بینیم که بخواهد یک پروژه ساخت ‌و ساز مسکونی را در یک خانه ویلایی تک طبقه خلاصه کند.آپارتمان ‌سازی واقعیت انکارناپذیر بخش مسکن در دنیای امروز بشری است. اما در مواجهه با ساخت چنین بناهایی بلند مرتبه ‌ای باید نگرش ما نیز مدرن باشد. هر طبقه از یک بنا در استفاده از مصالح ساختمانی ساخته می ‌شود و این مصالح همگی سنگین ‌وزن هستند.ساخت ‌و ساز بلند مرتبه امروزی بدون حضور یک بالابر ساختمانی بعید به نظر می ‌رسد.بالابر ساختمانی یک تجهیز مدرن ساختمان ‌سازی است که می ‌خواهد با استفاده از نیروی ساده و ارزان برق مقدمات جابجایی مصالح سنگین ساختمانی تا ارتفاع در حال ساخت ‌و ساز های امروزی را فراهم کند.وقتی در بطن یک ساخت‌ و ساز بلند مرتبه هستیم، انتقال هر یک از مصالح اعم از نمونه ‌های فله ‌ای تا قطعات بزرگ فولادی چالشی جدی محسوب می ‌شود. اگر بخواهیم این بارهای سنگین و گاهاً حجیم را بر دوش کارگران ساختمانی در فاصله میان طبقات جابجا کنیم، احتمالاً هرگز نمی ‌توانیم یک ساختمان ساده چند طبقه را بسازیم.چرا که هرگز نمی‌ توانیم این بارهای سنگین را تنها متکی بر قدرت دستان کارگران ساختمان ‌سازی جابجا کنیم.بالابر ساختمانی یک ایده کارآمد است. ایده ‌ای که می ‌خواهد هر بار سنگین ساختمان‌ سازی را از طریق قدرت کشش در یک کابل فولادی به شکل عمودی جابجا کند. به ‌این ‌ترتیب کافی‌ است یک عدد دستگاه بالابر ساختمانی را بر بالای یک وجه ساختمان در حال ساخت قرار دهید و به راحتی با کمک قلابی که در امتداد یک کابل فولادی قرار دارد، آن را جابجا کنید.بالابر ساختمانی 250 کیلویی مدل بسیار متداولی است. این ظرفیت از بالابر ساختمانی برای نصب شدن بر سازه های عادی مسکونی در سطح شهرها بهترین انتخاب است. وقتی قرار است در سطح یک بنای ساده مسکونی و یا اداری در سطح شهرها اقدام به ساخت و ساز داشته باشیم، بهترین ایده برای راه ‌اندازی بالابر مصالح استفاده از نیروی برق خواهد شد.این ایده به ‌طور کلی در تمام مدل ‌ها از بالابر مصالح بر حضور دارد. تمام این تجهیزات را مجهز به انواع موتورهای الکتریکی کرده‌ اند تا بتوانند با کمک قدرت برق، بارهای سنگین ساختمانی را جابجا کنند.اما وقتی در سطح یک بنای مسکونی هستید، مصالح قابل به جابجایی شما در ابعاد کوچکی قرار خواهد گرفت. به ‌ندرت پیش می آید که بخواهید در ساخت ‌و ساز یک بنای ساده مسکونی باری با وزنی بیش از 300 کیلوگرم را جابجا کنید.از این ‌رو بهره ‌مندی از بالابر ساختمانی 250 کیلویی یک انتخاب مناسب برای ساخت و ساز های ساده شهری است. اما باید ببینیم که این مدل از بالابر ساختمانی دارای چه مشخصه‌ هایی است؟به هر حال گویا هر ساختمان در حال ساخت شهری نیاز به یک بالابر ساختمانی 250 کیلویی را احساس خواهد کرد. پس درک کامل مشخصه ‌های فنی آن برای هر مجری عملیات ساختمانی یک ضرورت است. اما قبل از آن بهتر است یک آشنایی مختصر با اسلوب طراحی در بالابر مصالح بر داشته باشیم.

آشنایی با دستگاه بالابر ساختمانی

بالابر مصالح یک دستگاه بسیار متداول در ساخت ‌و ساز های امروزی است که برای حمل مصالح ساختمانی طراحی شده است. در ایده طراحی آن اصل جابجایی به شکل عمودی با کمک طناب هایی از جنس فولاد همراه است.در هر بالابر مصالح بر شاهد حضور یک قرقره هستیم که در قدرتی بالا و استحکامی کافی قرار است یک سیم بکسل فولادی را به دور خود بپیچاند. در انتهای سیم بکسل قلاب قرار دارد. انواع مصالح ساختمانی همراه با مخزنی به نام باکت بر این قلاب سوار می شوند.چرخش قرقره که گاهاً با نام وینچ در بالابر مصالح بر شناخته می ‌شود، مقدمات جابجایی حمل مصالح در ارتفاع ساختمان را فراهم خواهد کرد. اینکه وینچ در چه جهتی می ‌گردد، مسیر بالا و پایین رفتن قلاب را مشخص می ‌کند.اما در سمت دیگر طراحی هر دستگاه بالابر مصالح بر، موضوع تامین قدرت لازم برای گردش وینچ مطرح می باشد.گردش وینچ باید تحت تاثیر یک قدرت موتوری بالایی باشد. البته این قدرت باید کاملاً حساب ‌شده و تحت کنترل قرار داشته باشد تا بتوانیم حمل مصالح در ارتفاع مابین طبقات بنای در حال ساخت را به راحتی تحت بالاترین درجات ایمنی انجام دهیم. بالابر ساختمانی در جمع کلیدی ترین ابزارهای ساختمان سازی قرار می گیرد.تجهیزی که در عین مفید بودن مستعد خطرات بالقوه ای نیز می باشد. لذا درک صحیح از مشخصه ها تا کار با این ماشین اهمیت دارد. مانند مقوله تامین قدرت که همراه با نصب موتورهای الکتریکی صورت می گیرد.برای تأمین قدرت در انواع بالابر مصالح از موتورهای الکتریکی استفاده می ‌شود. موتورهای تکفاز و سه فاز برای ظرفیت‌ های کاری متنوع از بالابر ساختمانی مورد نظر هستند. این موتورهای الکتریکی تحت یک مقدار قدرت کاملاً امن و حساب‌ شده قادر به حرکت در دو جهت چپگرد و راستگرد می ‌باشند.نحوه گردش موتور، نوع حرکت قلاب در امتداد وینچ یا همان قرقره را مشخص می‌ کند. البته در این بین میان موتور الکتریکی تا قرقره در بالابر مصالح بر تجهیز دیگری با نام گیربکس حضور دارد.گیربکس‌ ها در بالابر مصالح تضمین کنترل بر سرعت تا قدرت این ابزار هستند. موتورهای الکتریکی در سرعت بالایی طراحی می ‌شوند. در حالیکه برای تامین امنیت در کار باید مصالح سنگین ساختمانی را به شکلی آرام و مطمئن جابجا کنیم. از این رو نقش گیربکس در بطن طراحی هر بالابر ساختمانی بسیار پررنگ می باشد.چرا که گیربکس در امتداد موتور، قدرت را تحویل وینچ می ‌دهد و در این بین با مهار سرعت بالای موتورهای الکتریکی مقدمات یک حرکت نرم و روان را برای قلاب در انتهای سیم بکسل فراهم می کند.تمام این ماجرا در فضایی فولادین و مکعبی شکل به نام جعبه بالابر مصالح بر کنار هم قرار خواهند گرفت. در ادامه باید یک ساختار استاندارد به‌ جهت استقرار بالابر ساختمانی را طراحی کرد. شاسی در بالابر ساختمانی نقش قرارگیری این اجزا در کنار هم را بازی می‌ کند و در عین ‌حال قرار است به نحوی مناسب کارکرد هر بالابر مصالح بر در یک فضای ساخت ‌و ساز را فراهم آورد.از آنجایی ‌که در یک ساختمان در حال ساخت عملاً هیچ اتکایی برای نصب قطعات فنی بالابر وجود ندارد، طراحی دستگاه باید متکی بر خودش باشد. شاسی ها که به شکل چارچوب ‌های فلزی بسیار بزرگ و محکمی هستند، برای استقرار مطمئن اجزای قدرتمند بالابر ساختمانی طراحی شده ‌اند.
بالابر ساختمانی 250 کیلویی
  

انواع بالابر ساختمانی کدامند؟

ساختمان ‌های در حال ساخت با یکدیگر متفاوت هستند. برخی کوچک در حد و اندازه ‌های یک بنای ساده مسکونی می باشند و برخی بسیار بزرگ در ابعاد پروژه ‌های بزرگ ملی محسوب می شوند. گاهی ارتفاع معرف ابعاد و بزرگی یک سازه است و گاهی هم حضور قطعات بسیار بزرگ جایگاه عظمت یک سازه را معرفی می ‌کند.به ‌این ‌ترتیب نمی ‌شود برای تمام سازه ها یک الگوی جابجایی مصالح مشترک را در نظر گرفت.یک سازه کوچک نیاز به حجم کمی از مصالح در هر یک از مراحل ساخت ‌و ساز خود دارد. مادامیکه یک سازه بسیار بزرگتر، نیاز به حجم بسیار بالاتری از همان مصالح در هر مرحله از ساخت ‌و ساز خود خواهد داشت.وقتی سازه ها متفاوت هستند، ما نیز باید در تکاپوی طراحی بالابر ساختمانی های متفاوتی باشیم. به ‌این ‌ترتیب انواع بالابر ساختمانی مطرح می ‌شود. البته در نظر داشته باشید که در انواع بالابر ساختمانی، اسلوب طراحی تقریباً یکسان است.در تمام آنها قرار است با کمک موتورهای الکتریکی مصالح سنگین ساختمان‌ سازی را جابجا کنیم. آنچه باعث تفاوت در میان انواع بالابر ساختمانی است، ظرفیت حمل بار آنها می باشد. به‌ این ‌ترتیب انواع بالابر کارگاهی را می‌ توان به قرار زیر دسته ‌بندی نمود.

◄   بالابر ساختمانی 250 کیلویی:

این مدل کوچکترین و در عین حال متداولترین نوع از بالابر مصالح است. گاهاً از آن با عنوان بالابر ساختمانی کوچک یاد می کنند. همان‌ طور که از نام آن پیداست، ظرفیت حمل مصالح تا حدود 250 کیلو و گاهاً در مواردی 300 کیلوگرم را خواهند داشت.بسیاری از عملیات ‌های ساخت ‌و ساز شهری همراه با خلق بناهای مسکونی با حجم تقریباً یکسانی از جابجایی مصالح مواجه هستند. مدل بالابر ساختمانی کوچک با ابعاد 250 کیلویی برای عملیات در چنین سازه ‌هایی مناسب است. در طراحی بالابر ساختمانی 250 کیلویی از موتورهای تکفاز استفاده می ‌شود.شاید بتوانیم انواع بالابر ساختمانی تکفاز را در مقابل نمونه ‌های سه فاز در جایگاه یک دسته ‌بندی مستقل قرار دهیم. لکن این نگرش در امتداد ظرفیت کاری بالابر کارگاهی انتخاب شده است. اصولاً موتورهای تکفاز قدرت کمتری دارند.پس برای نصب شدن در بالابر ساختمانی کوچک مناسب هستند. از این‌ رو می ‌توان عموم بالابر ساختمانی تک فاز را در دسته مدل ‌های کوچک در نظر گرفت.بالابر ساختمانی 250 کیلویی نمونه تمام عیار از یک بالابر ساختمانی تکفاز با سطح کارایی بسیار بالا است. یک دلیل اصلی در محبوبیت این مدل برای قیمت بالابر ساختمانی تکفاز است. قیمت یک بالابر ساختمانی تکفاز به‌ مراتب از نمونه ‌های سه فاز ارزانتر می باشد.در این مقاله قصد تشریح کامل بالابر ساختمانی 250 کیلویی را داریم. لکن در مقام آشنایی لازم است تا نیم نگاهی نیز بر دیگر بالابر ساختمانی ها داشته باشید. 

◄   بالابر ساختمانی 400کیلویی:

یک مدل میان ‌وزن در انواع بالابر مصالح بر است که در طراحی آنها از موتورهای تکفاز استفاده می‌ شود. اما موتور در نظر گرفته ‌شده به ‌مراتب قویتر و حجیم ‌تر از مدل ‌های معمولی در انواع بالابر ساختمانی 250 کیلویی است.عمده استفاده از بالابر ساختمانی 400 کیلویی در مصارف مسکونی با ابعاد بزرگ از پروژه است. زمانی که می ‌خواهیم مقدار تا وزن بالاتری از مصالح را برای پیشبرد اهداف یک پروژه بزرگ ساختمانی اما با ساختاری معمول را به انجام رسانیم.

◄   بالابر ساختمانی 750 کیلویی:

سبک‌ وزن ترین مدل بالابر ساختمانی سه فاز را می ‌توان در نوع 750 کیلویی آن در نظر گرفت. این مدل که قابلیت جابجایی عمودی مصالح تا حدود 800 کیلوگرم را دارد، در لیست سنگین ‌وزن های انواع بالابر حمل مصالح قرار می‌ گیرد.در این ظرفیت دیگر نمی ‌توانیم از یک موتور کم توان تکفاز برای حمل مصالح استفاده کنیم. لازم است تا موتورهای قدرتمند سه فاز را برای این منظور به کار بگیریم.البته موتورهای سه فاز نیاز به تامین برق صنعتی دارند. لذا عموم استفاده از بالابر ساختمانی 750 کیلویی غالباً در ابعاد صنعتی آن است. لکن در ساخت بناهای شهری که می توانند حق استفاده از برق سه فاز را داشته باشند، کارایی خواهد داشت.البته اگر در سطح کارگاه ساختمانی از یک موتور برق سه فاز بهره ‌مند هستید، می ‌توانید با خیالی آسوده بالابر ساختمانی 750 کیلویی خود را فعال کنید. قیمت این مدل از بالابر کارگاهی به جهت استفاده از موتورهای سه فاز به ‌مراتب بالاتر از قیمت بالابر ساختمانی های تک فاز می باشد.

◄   بالابر ساختمانی 1 تنی:

بزرگترین مدل طراحی ‌شده استاندارد برای عموم بالابر ساختمانی ها در مدل ‌های 1 تنی است. این نوع نیز در دسته مدل های سه فاز قرار دارد. به طبع باید برای آنها از موتورهای سه فاز قدرتمندی نیز استفاده کنیم.انواع بالابر حمل مصالح را با توجه به ظرفیت حمل بار آنها دسته ‌بندی کرده ‌اند. اما این تفاوت در ظرفیت باعث تفاوت های آشکار دیگری نیز شده است. استفاده از موتورهای تکفاز در مدل‌ های سبک وزن در مقابل نمونه ‌های سه فاز در مدل ‌های سنگین ‌وزن تنها بخشی از این تفاوت ‌ها هستند.اصولاً هر چه ظرفیت حمل بار در یک بالابر حمل مصالح افزایش پیدا می ‌کند، باید از تجهیزات و قطعات مکانیکی حجیم ‌تر با قدرت و استحکام بالاتری نیز استفاده کنیم.در یک بالابر ساختمانی کوچک مانند مدل ‌های 250 کیلویی، می توانیم از شاسی تا وینچ و شاید سیم بکسل ها در ابعاد معمولی اما استاندارد بهره ‌مند شویم. لکن در صورت افزایش ظرفیت جابجایی مصالح باید بر استحکام قطعات بالابر مصالح بر نیز افزوده شود. شاسی ‌های مستحکم ‌تر، سیم بکسل های قطورتر و وینچ های حجیم تر بخشی از این تفاوت‌ ها هستند.از طرفی در نظر داشته باشید که بهترین بالابر ساختمانی، لزوماً قویترین آنها نمی ‌باشد؛ بلکه بهترین بالابر ساختمانی مدل ‌هایی هستند که می‌ توانند با حجم کار پروژه ساختمانی شما هماهنگ شده، از بهترین متریال در ساخت بهره ‌مند باشند.بهترین بالابر ساختمانی، قویترین آنها نیست؛ بلکه امن ترین و در عین حال مطمئن‌ ترین آنها می باشد. 
بالابر ساختمانی 250 کیلویی تکفاز با موتور 3 اسب
 

چرا بالابر ساختمانی 250 کیلویی محبوبیت بالایی دارد؟

بالابر ساختمانی 250 کیلویی را به ‌عنوان محبوب ‌ترین و در عین ‌حال کاربردی ‌ترین مدل معرفی می کنند. دلیل آن هم برای قیمت کمتر همراه با سهولت بیشتر در استفاده می باشد. عموم مجریان عملیات‌ های ساختمان‌ سازی، افراد باتجربه ‌ای هستند.از این ‌رو دقیقاً می ‌دانند که در عملیات ساخت ‌و ساز پیش روی آنها قرار است چه مقدار مصالح با چه وزنی جابجا شود. در این حالت هرگز سعی نمی ‌کنند تا با تهیه کردن بالابرهای پرتوان، هزینه ظرفیتی را بپردازند که نیازی برای داشتن آنها وجود ندارد.به طور کلی وقتی می شود تمام مصالح یک ساختمان در حال ساخت را با کمک یک بالابر ساختمانی 250 کیلویی جابجا کرد، دیگر نیازی نیست تا از ظرفیت ‌های بالاتر بهره ‌مند باشیم.یک بالابر ساختمانی 250 کیلویی اگر چه از قدرت کمتری به نسبت از مدل‌ های بزرگتر برخوردار است؛ اما مزایایی دارد که می ‌تواند وجه برتری در کار آنها باشد. o       بالابر ساختمانی 300 کیلویی به نسبت از دیگر رقبا ارزانتر است. حضور یک الکتروموتور کوچک با تمام قطعاتی که در ابعاد کوچکتر طراحی شده ‌اند، قیمت نهایی بالابر ساختمانی 300 کیلویی را تا حدود بسیار زیادی کاهش داده است.قیمت همواره یکی از کلیدی‌ ترین نکات در انتخاب تا خرید تجهیزات می باشد. وقتی بتوانیم تمام مصالح مورد نیاز خود را با یک تجهیز ارزان ‌قیمت‌ تر جابجا کنیم، احتمالاً توجیهی برای تهیه مدل ‌های قویتر نخواهیم داشت.o       کاربری ساده نیز از دیگر مزایای بالابر ساختمانی 350 کیلویی است. این مدل از مونتاژ ساده‌ تر تا مراحل نصب سریعتر که با حساسیت های کمتری همراه است، در کنار کاربری آسانتر به نسبت از مدل‌ های قویتر برخوردار می باشد.یک بالابر ساختمانی 250 کیلویی ابعاد شاسی کوچکی دارد. به طوری که به راحتی قابل به مونتاژ شدن می باشد. برای جابجایی نیز مسیر مونتاژ ساده ‌ای دارد. از طرفی چندان حساسیت بالایی در نصب پایه‌ های آن دیده نمی‌ شود. در نظر داشته باشید که پایه ‌ها در بالابرهای سنگین‌ وزن باید به یک اتصال قدرتمند فلزی جوش بخورند. این موضوع در نصب بالابر ساختمانی کوچک حضور ندارد.o       یک بالابر ساختمانی 350 کیلویی می تواند طیف کاملی از مصالح متداول در ساخت ‌و ساز های مسکونی تا تجاری را جابجا کند. مگر آنکه قرار باشد تا سازه ای از پیش ساخته ‌شده و با وزنی بالاتر از 300 کیلوگرم را جابجا کنیم.به هر صورت پیمانکار ساخت کاملاً می ‌داند که در جریان احداث بنا قرار است چه مصالحی را جابجا کنیم. از این ‌رو تامین یک بالابر ساختمانی 350 کیلویی را مد نظر قرار خواهد داد.o       ابعاد کوچک دستگاه نیز در کارایی آن تاثیرگذار است. بسیاری از بالابر ساختمانی ها را در فاصله میان طبقات نصب می کنند. در چنین فضاهایی ممکن است با محدودیت کامل مواجه باشیم. حضور یک بالابر ساختمانی کوچک جثه، بهترین ایده در چنین حالتی است.o       راه ‌اندازی ساده و سریع نیز از دیگر ویژگی ‌های قابل‌ توجه در کار با بالابر ساختمانی 250 کیلویی می باشد. این بالابرها با موتورهای تکفاز طراحی شده ‌اند. از این ‌رو یک برق شهری به راحتی می تواند آنها را راه ‌اندازی کند، در صورتی ‌که برای راه ‌اندازی بالابر کارگاهی های بزرگ جثه نیاز به تامین برق سه فاز دارید. تامین برق سه فاز در هر حالتی که باشد یک چالش اساسی است.o       مناسب برای کار در فضاهایی به غیر از ساخت ‌و ساز های عمرانی می باشند. جابجایی بارها در بسیاری از کارگاه ‌ها، دامداری‌ ها، شرکت ‌های تولیدی و انبارها را می ‌توان با یک بالابر کارگاهی انجام داد. غالباً در چنین فضاهایی با بارهای چندان سنگین مواجه نیستیم. لذا استفاده از یک بالابر ساختمانی 350 کیلویی می تواند بهترین ایده باشد.به ‌این ‌ترتیب باید طراحی بالابر کارگاهی را به ‌عنوان ایده ‌آل ‌ترین دستگاه برای نصب در ساختمان ‌های در حال ساخت مسکونی در نظر گرفت. از آنجایی‌ که عمده فضاهای ساخت ‌و ساز در قامت بناهای مسکونی هستند، استفاده از بالابر ساختمانی 250 کیلویی تبدیل به یک جریان متداول شده است.البته قطعاً در نظر دارید که بهترین بالابر ساختمانی، مدل‌ هایی هستند که می ‌توانند سطح کاملی از نیازهای ما را تامین نمایند. پس قبل از اقدام به خرید و فروش بالابر ساختمانی، برآورد کاملی از تمام مصالحی که قرار است جابجا شوند، داشته باشید تا بتوانید بهترین مدل را انتخاب کنید.

بررسی مشخصه ‌های فنی بالابر ساختمانی 250 کیلوگرمی

در هر بالابر ساختمانی الگوی تقریباً یکسانی برای خلق دستگاه در نظر گرفته می ‌شود. در این الگو قطعات فنی مانند الکتروموتور، گیربکس، جعبه بالابر، ریل، پایه، وینچ، سیم بکسل و باکت در کنار هم قرار می ‌گیرند.بسته به ظرفیت کاری در بالابر ساختمانی، سایز تا قدرت هر یک از این اجزا مشخص خواهد شد. طبعاً وقتی قرار است با یک بالابر مصالح بر قدرتمند مانند نمونه‌ های یک تنی همراه شویم، باید از بزرگترین قطعات فنی که با بالاترین درجات استحکام فنی ساخته شده ‌اند، استفاده کنیم.بالطبع هر چه سایز بالابر کارگاهی کوچکتر می شود، انتخاب بخش‌ های فنی دستگاه نیز در جایگاه ضعیف ‌تری قرار می ‌گیرد.در بسیاری از قطعات مکانیکی نصب شده برای هر مدل از بالابر مصالح بر این اجازه را دارید که نوع تا ظرفیت قطعه را به اختیار خودتان انتخاب کنید. به ‌این‌ ترتیب می ‌توان مونتاژ هر بالابر کارگاهی را یک جریان کارگاهی در نظر گرفت.اما یک بالابر ساختمانی زمانی می ‌تواند مفید و کارآمد باشد که میان تمام قسمت های فنی آن هماهنگی کاملی وجود داشته باشد. هماهنگی میان قدرت موتور تا ظرفیت کاری گیربکس و شرایط کار کردن وینچ و... .بالابر ساختمانی 250 کیلویی نیز به مانند تمام این مدل ‌ها همراه با حضور قطعات استاندارد شده اما اختیاری است. شما می‌ توانید هر نوع موتور و یا گیربکس تعریف‌ شده برای بالابرهای ساختمانی را بر بدنه یک مدل 250 کیلویی نصب کنید.اما بهتر است برای اطمینان از عملکرد کاملاً مطلوب و عاری از عیب بالابر کارگاهی، تمام بخش‌های فنی دستگاه را طبق الگوهای استاندارد و مهندسی شده انتخاب کنید. در نظر داشته باشید که در صورت خرابی هر یک از قطعات باید قطعه ‌ای جدید با مشخصه‌ های فنی دقیقاً یکسان از قطعه خراب شده بر دستگاه بالابر ساختمانی نصب کنید.برگ برنده در داشتن بهترین بالابر ساختمانی، ایجاد یک هماهنگی میان موتور، گیربکس تا وینچ دستگاه می باشد. با این مقدمه وارد بحث آشنایی با قطعات فنی در یک بالابر ساختمانی 250 کیلویی خواهیم شد.

الکتروموتور در طراحی بالابر ساختمانی 250 کیلویی

عموم بالابرهای ساختمانی در فضاهای شهری مورد استفاده قرار می‌ گیرند. در چنین فضاهایی بهترین مسیر در تأمین انرژی، استفاده از قدرت برق شهری می باشد. برای همین است که عموم بالابر مصالح بر ها را همراه با موتورهای الکتریکی طراحی می‌ کنند.در این بین دو گزینه پیش روی طراحان انواع بالابر کارگاهی وجود دارد. اینکه از موتورهای تکفاز استفاده کنند و یا اینکه بخواهند بر توانمندی ‌های موتورهای سه فاز تکیه داشته باشند. اصولاً موتورهای سه فاز شرایط کارکرد روانتر همراه با تامین قدرت بالاتری دارند؛ اما قیمت نصب آنها بالاتر است و در عین حال نیاز به برق سه فاز دارند.برق سه فاز را به این سادگی نمی ‌توانید در سطح فضاهای شهری داشته باشید.از این ‌رو چندان ضرورتی ندارد تا برای طرح ساخت یک بالابر ساختمانی کوچک در فضای ساخت‌ و ساز های شهری مانند بالابر ساختمانی 250 کیلویی از یک موتور سه فاز استفاده کنیم. بلکه اصولاً الکتروموتورها در طرح ساخت بالابر ساختمانی 250 کیلویی از مدل ‌های تکفاز می باشد.الکتروموتورهای تکفاز، طراحی ساده ‌ای دارند. در ساخت آنها از یک روتور قفس سنجابی که در بطن یک استاتور سیم پیچی شده قرار دارد، استفاده می شود. البته در راه‌ اندازی نیاز به جریان‌ های راه‌ انداز دارند. برای این منظور عموم موتورهای تکفاز را از طریق یک سیستم خازنی راه ‌اندازی می ‌کنند.این نکته در طراحی بالابر ساختمانی 250 کیلویی نیز دیده می شود. خازن ها در استفاده برای راه‌ اندازی موتورهای تقریباً قدرتمند بالابر ساختمانی 250 کیلویی بزرگ هستند.از این ‌رو نمی ‌توانید از هر خازنی استفاده کنید. از طرفی الکتروموتور انتخاب ‌شده برای نصب در یک بالابر ساختمانی 250 کیلویی را از باید از مدل ‌های مخصوص طراحی ‌شده برای این منظور انتخاب کنید.نمونه ‌های چینی بهتر از مدل‌ های ایرانی مانند موتوژن می باشند. مشکل نمونه‌ های ایرانی و یا هر مدل غیرتخصصی در عدم تناسب شرایط گشتاور موتور برای حمل بارهای سنگین است. این موضوع باعث می ‌شود تا در لحظه راه ‌اندازی، جریان راه‌ انداز بسیار بالایی تولید شود. به‌ این ‌ترتیب احتمال سوختن خازن ها افزایش پیدا می کند.در عموم بالابر کارگاهی های کوچک تا ابعاد 350 کیلویی از الکتروموتورها با توان 2.2 کیلووات استفاده می شود. البته در طراحی ‌های پیشرفته برای رفع سوختگی خازن، از یک خازن خشک در کنار خازن روغنی استفاده می شود. در این حالت در صورت بار بالا بر موتور، به علت خارج شدن خازن روغنی از مدار، مجموعه خازن موتور داغ نمی ‌شود. لذا می تواند تحمل بالاتری را داشته باشد.در یک طراحی ایده ‌آل و مخصوص برای الکتروموتور تکفاز به جهت نصب در یک بالابر ساختمانی از دو خازن خشک و تر به شکل همزمان استفاده خواهد شد. موتورهای چینی دارای این ویژگی هستند.مسیر راه ‌اندازی بالابر ساختمانی تکفاز تقریباً ساده است. در یک بالابر ساختمانی تکفاز کافی است نخواهیم مسیر فاز موتور را متصل کنیم که این کار با حضور یک کلید ساده هم تامین خواهد شد. البته در نظر داشته باشید که باید تمام مدار فرمان راه ‌اندازی بالابر ساختمانی تکفاز در یک حالت کاملاً امن و استاندارد قرار گرفته باشد.نصب کلید قطع و وصل ‌های تکفاز مخصوص بالابر ساختمانی تک فاز برای راه ‌اندازی دستگاه ضروری است.در نظر داشته باشید که برای پرهیز از مشکل خازن سوزی که به ‌عنوان یکی از عمده دردسرهای کار با بالابر ساختمانی تک فاز می باشد، نباید از یک موتور با حضور دو خازن خشک به جهت راه ‌اندازی استفاده کنید. در اینحالت خازن ‌ها نمی‌ توانند از مدار خارج شوند.در نتیجه در اثر داغ شدن می ‌سوزند و شما با مشکل جدی خازن سوزی مواجه خواهید شد. از این ‌رو نصب موتورهایی مانند محصولات موتوژن را چندان توصیه نمی ‌کنیم. 
بالابر مصالح 250 کیلویی تکفاز
 

مشخصه‌ های فنی گیربکس در بالابر ساختمانی 250 کیلویی

موتورهای الکتریکی در سرعت‌ های بالایی کار می کنند. آنها را نمی ‌توان با سرعت‌ های کمی راه ‌اندازی کرد. شاید بتوانیم با استفاده از انواع درایوها سرعت کارکرد موتورها را محدود کنیم و یا اینکه از موتورهای خاصی که سرعت گردش کمی دارند، بهره ‌مند شویم. اما این مسیر در کاهش سرعت، مستلزم صرف هزینه بسیار بالایی است.لذا اگر بخواهیم همچنان در فاز موتورهای تکفاز و شاید سه فاز معمولی باشیم، سرعت بالای آنها مناسب برای کار در بالابر ساختمانی ها نمی ‌باشد.چرا که در یک بالابر ساختمانی باید مصالح را در سرعت اندکی جابجا کنیم. در غیر این صورت هرگز نمی‌ توانیم ضریب ایمنی مورد نظر خودمان را داشته باشیم.از سوی دیگر خروجی سرعت بالای موتورهای الکتریکی فاقد گشتاور بالایی هستند. گشتاور اندک آنها به هیچ حالت مناسب برای نصب شدن بر یک بالابر ساختمانی نمی‌ باشد. منظور از گشتاور بالا لحظه آغاز به کار است.موتورهای الکتریکی سرعت بالایی دارند؛ اما در آغاز کار که قرار است به طور ناگهانی با بار سنگینی مواجه شوند، عملاً قدرت کافی را در اختیار ندارند. لذا پدیده مخرب جریان کشی رخ خواهد داد.برای پرهیز از سرعت بالای گردش شفت موتورها در کنار تامین یک گشتاور مناسب در کار با بالابر ساختمانی، از گیربکس استفاده می شود. گیربکس یک قطعه مکانیکی بسیار مهم در بطن سیستم کاری هر بالابر ساختمانی است. گیربکس‌ ها به ‌عنوان واسط در میانه انتقال قدرت از جانب موتور به سمت قرقره حضور دارند.گیربکس ‌بالابر ساختمانی در تبدیل قدرت و سرعت موتورها نقش بازی می ‌کنند. آنها باعث کاهش سرعت و افزایش قدرت در انتقال نیرو از جانب موتور به سمت قرقره در بالابر ساختمانی هستند.در یک بالابر ساختمانی می ‌توانید با نصب موتورهای الکتریکی هر سرعتی را در جابجایی عمودی مصالح فراهم کنید. اما این سرعت باید در یک حالت نرم و روان و البته آهسته باشد. در نظر بگیرید که یک محموله مصالح سنگین ‌وزن ساختمانی را با سرعتی زیاد در حال بالا بردن از ساختمان قرار داده ‌اید.
بالابر ساختمانی 250 کیلویی تکفاز موتور چینی
آیا می‌ توانید در مقابل لنگر انداختن بار و یا احتمال تاب خوردن آن اقدامی داشته باشید؟ سرعت بالا در جابجایی مصالح ساختمانی خطرناک است. گیربکس‌ ها در بالابر ساختمانی حضور دارند تا بتوانند حرکتی آهسته اما قدرتمند را در جابجایی مصالح ایجاد کنند.در بالابر ساختمانی 250 کیلوگرمی از گیربکس مدل VF86 استفاده می شود. این گیربکس به شکل تخصصی برای نصب شدن در بالابر ساختمانی 250 کیلوگرمی طراحی شده است. برند بهکار که در استان اصفهان یک کارخانه تولید ماشین ‌آلات ساختمانی است، بهترین مدل از این گیربکس‌ ها در نمونه ‌های تولید داخل را عرضه می کند.گیربکس مخصوص طراحی شده برای نصب بر بالابر ساختمانی 250 کیلوگرمی دارای بدنه آلومینیومی است. البته در بخش طراحی دنده ‌ها استفاده از فولاد با آلیاژهای فسفر انتخاب شده است. این آلیاژ در تمرین استحکام بالا برای کارکرد طولانی و تحت فشار گیربکس مناسب است.در گیربکس انتخاب ‌شده برای بالابر ساختمانی 250 کیلوگرمی نسبت تبدیل 1 به 48 طراحی شده است. این نسبت تبدیل، معرف آن است که یک دور گردش شفت گیربکس در بالابر ساختمانی معادل گردش 48 بار شفت موتور الکتریکی دستگاه است.گیربکس طراحی شده برای بالابر ساختمانی از قابلیت قفل شوندگی برخوردار می باشد. این قابلیت باعث عدم خلاصی در حین کار بالابر ساختمانی خواهد شد. دلیل حضور این ویژگی، تامین شرایط ایمنی در حین کار با بالابر ساختمانی است.از آنجایی ‌که بالابر ساختمانی با هدف جابجایی مصالح مورد استفاده قرار می ‌گیرد، باید برخی نکات امنیتی را در حین کارکرد آن در نظر داشته باشیم. مثلاً زمانی را تجسم کنید که مصالحی سنگین ‌وزن توسط بالابر به بالا کشیده می شود. در این حالت اگر به هر دلیلی برق دستگاه قطع شد و موتور خاموش شود، آیا باید شاهد سقوط آزاد مصالح سنگین ‌وزن ساختمانی باشیم؟حضور ویژگی عدم خلاصی در گیربکس مانع از سقوط اجسام در حین جابجایی با بالابر ساختمانی می شود. این گیربکس ها طوری طراحی شده ‌اند که در صورت خاموش شدن موتور دستگاه بالابر ساختمانی قفل شده و مانع از حرکت اضافی مصالح در حین جابجایی باشند. به این ترتیب عملاً هیچ گونه خطر سقوط اجسام از ارتفاع وجود ندارد.

وینچ در بالابر ساختمانی 250 کیلویی

ایده طراحی انواع بالابر ساختمانی بر الگوی استفاده از سیم بکسل های قطور و بلند است. این سیم بکسل ها در ارتفاع بنای در حال ساخت به شکل آویزان شده مصالح سنگین ساختمانی را جابجا می ‌کنند. برای رسیدن به این طرح انتقال مصالح نیاز به یک قرقره بسیار بزرگ و مستحکم است. جاییکه بتوان سیم بکسل طولانی در بالابر ساختمانی را به طور منظم عاری از هر گونه گره خوردن و یا تاب برداشتن و شاید آسیب دیدن جمع آوری نمود.این قرقره در طرح ساخت بالابر ساختمانی با عنوان وینچ شناخته می شود. وینچ از جنس فولاد ساخته شده و دارای استحکام بالایی است. وینچ محل جمع ‌آوری منظم سیم بکسل می باشد. تمام وزن ناشی از حمل بار مصالح ساختمانی بر وینچ وارد می ‌شود.از این ‌رو باید این قطعه را با استحکام کافی طراحی کنیم. هر چه بالابر ساختمانی با ظرفیت جابجایی مصالح سنگین تری همراه است، از یک وینچ بزرگتر با متریال ساخت قویتر در طراحی آن استفاده می شود.در یک بالابر ساختمانی 250 کیلویی از کوچکترین مدل وینچ ها استفاده شده است. البته همین وینچ های کوچک دارای بدنه‌ ای از جنس فولاد هستند تا در حین جابجایی مصالح در وزن 300 کیلویی تاب مقاومت کافی را داشته باشند.طراحی مدل استاندارد برای وینچ قابلیت جمع ‌آوری سیم بکسل تا 40 متر را دارد. برای رسیدن به طول ‌های بیشتر لازم است تا طراحی سفارشی داشته باشیم. یک نکته کلیدی در نصب وینچ بر بالابر ساختمانی، تناسب آن با طول سیم بکسل می باشد.سیم بکسل باید به شکل منظم و عاری از هر گونه تنش بر وینچ جمع ‌آوری شود. طرح ساخت وینچ به گونه ‌ای است که می تواند سیم بکسل را به شکل منظم جمع آوری کند. اما در صورتی که طول سیم بکسل فراتر از ظرفیت جمع ‌آوری وینچ باشد، نظم ماجرا به هم خواهد خورد.در این حالت عملاً با یک آشفتگی در کار بالابر ساختمانی مواجه هستیم. لذا در صورتی‌که قرار است از سیم بکسل ها در طول بیشتر از 40 متر استفاده کنید، حتماً ظرفیت وینچ را افزایش دهید. البته در این افزایش دادن، رعایت نکات ایمنی و اصولی در کار بالابر ساختمانی 250 کیلوگرمی را در نظر داشته باشید.نکته بعدی در قطر سیم بکسل می باشد. وینچ استاندارد طراحی شده برای بالابر ساختمانی 250 کیلوگرمی برای جمع ‌آوری 40 متر از سیم بکسل با قطر 8 میلیمتر است. این نوع از سیم بکسل برای حمل بارهای سنگین تا 300 کیلوگرم کفایت می کند.توصیه می ‌شود که از یک بالابر ساختمانی 250 کیلوگرمی در حالت استاندارد آن استفاده شود. اما اگر الزام به نصب سیم بکسل با قطر بالاتر هستید، یا باید از طول آن بکاهید و یا اینکه ظرفیت جمع ‌آوری وینچ را افزایش دهید.چرا که قطعاً نمی‌ توانید به شکلی منظم و عاری از هر گونه تنش سیم بکسل با قطر بیش از 8 میلیمتر را در طول 40 متری بر یک وینچ استاندارد جمع آوری کنید.

سیم بکسل در طرح ساخت بالابر ساختمانی 250 کیلویی

برای ساختن بالابر ساختمانی 250 کیلوگرمی از سیم بکسل نمره 8 استفاده می شود. این قطر از سیم بکسل برای آنکه بتواند مصالح سنگین ساختمانی تا وزن 250 کیلوگرم را جابجا کند، کاملاً کافی است.عموم وینچ ‌ها در طراحی بالابر ساختمانی 250 کیلوگرمی با قابلیت جمع ‌آوری سیم بکسل تا طول 40 متری هستند. اما در مدل‌ های استاندارد، طول سیم بکسل را برابر با 20 متر در نظر می ‌گیرند. گاهاً دیده شده است که در تجهیز یک بالابر ساختمانی 250 کیلوگرمی از سیم بکسل ها با قطر کمتر از 8 میلیمتر استفاده شده است.این انتخاب می ‌تواند مستعد خطراتی مانند پارگی در حین کار باشد. لذا هرگز در حین کار با هر نوع بالابر ساختمانی 250 کیلویی از سیم بکسل با قطر کمتر از 8 میلیمتر استفاده نکنید.از آنجا که یک بالابر ساختمانی 250 کیلویی عملاً کوچکترین و کم ظرفیت ترین مدل می باشد، استفاده از سیم بکسل با قطر کمتر از 8 میلیمتر در هیچ حالت برای نصب در یک بالابر ساختمانی توصیه نمی ‌شود.در بالابر ساختمانی های بزرگتر که قرار است وزن بالاتری را جابجا کنیم، استفاده از سیم بکسل های قطورتر متداول است. چرا که باید بتوانیم تضمین کافی در کشیدن مصالح سنگین ‌وزن داشته باشیم. اما استفاده از سیم بکسل های قطور در بالابر ساختمانی 250 کیلوگرمی باعث ایجاد فشار بر وینچ دستگاه خواهد شد.در کار با بالابر ساختمانی، توجه به سلامت سیم بکسل اصل همیشگی است. تمام بار مصالح در حین جابجایی بر این سیم بکسل سوار است و فرسودگی و یا ضرب دیدگی سیم بکسل مقدمات پارگی آن را فراهم خواهد کرد. تمام نکات ایمنی در نظر گرفته ‌شده برای هر بالابر ساختمانی تا زمانی است که بار سنگین حمل شده توسط قلاب بر دستگاه متصل است.هر گونه پارگی سیم بکسل خارج از تمام تدابیر امنیتی دستگاه است. در این حالت بار سنگین مصالح ساختمانی، عاری از هر گونه کنترل سقوط از ارتفاع بلند ساختمان است. موضوعی که می ‌تواند بسیار خطرناک باشد.لذا اگر می خواهید تا در کار با بالابر ساختمانی تمام نکات ایمنی را رعایت کنید و در همه حال از کارکرد مطمئن دستگاه اطمینان داشته باشید، باید سیم بکسل با قطر حداقل 8 میلیمتر را برای بالابر ساختمانی 250 کیلویی انتخاب کنید و در عین ‌حال در تمام لحظات حین کار از سلامت کامل سیم بکسل اطمینان داشته باشید.هر گونه گره در سیم بکسل و یا ضرب دیدگی خارج از حالت ایمنی است.یکی دیگر از نکات کلیدی در انتخاب سیم بکسل مناسب برای بالابر ساختمانی 250 کیلویی، عدم استفاده از سیم بکسل نمره 8 نتاب می باشد. در بسیاری از کارگاه ‌های ساختمانی شاهد بهره ‌مندی از سیم بکسل نمره 8 نتاب هستیم.گویا برخی بر این باور هستند که بهره ‌مندی از یک سیم بکسل یک تکه با قطر 8 میلیمتری می تواند استحکام بالاتری از مدل‌ های رشته ‌ای و تابیده شده داشته باشد. لکن این ایده کاملاً اشتباه است.سیم بکسل های نتاب، قابلیت انعطاف کمی دارند. لذا در حین کار همراه با خم شدن ‌های متوالی دچار خستگی شده، احتمال پارگی آنها بالاتر است. این سیم بکسل ها در صورت خم شدن بیش از حد می ‌شکنند. از طرفی پارگی در آنها به یکباره اتفاق می ‌افتد که این خود زمینه کافی در خلق انواع خطرات است.سیم بکسل مناسب برای نصب شدن بر بالابر ساختمانی 250 کیلویی که بتواند برای مدتی طولانی کارکردی استاندارد و مطمئن را تامین نماید، یک سیم بکسل قطر 8 از نوع تابیده شده با طول 20 متری می باشد. 
کار با بالابر ساختمانی تکفاز موتور چینی
 

نقش جعبه در بالابر ساختمانی 250 کیلویی

برای حمل بارها در یک بالابر ساختمانی از قدرت موتورهای الکتریکی استفاده می کنیم. این قدرت را باید توسط گیربکس ها کنترل کرده، در اختیار وینچ قرار دهیم. در نهایت وینچ باید در یک شرایط کاملاً مستحکم و استوار، سیم بکسل را جمع ‌آوری کند تا بار سنگین مصالح ساختمانی را در ارتفاع میان طبقات جابجا کنیم.همان ‌طوری که می‌ بینید جمع متعددی از قطعات مکانیکی در کنار هم قرار گرفته ‌اند تا عملیات حمل مصالح ساختمانی اجرایی شود.این اجزای مکانیکی دایماً در حال تبادل نیرو در میان خود هستند. آنها از طریق مجاورت شفت ها و تبدیل سرعت ‌ها، قدرت را جابجا می ‌کنند. در این حالت باید از یک شرایط استقرار کاملاً مستحکم و بدون هر گونه لغزش برخوردار باشند. جعبه بالابر ساختمانی یک فضای مکعبی فولادی است که با هدف استقرار مستحکم تمام اجزای بالابر ساختمانی در کنار هم طراحی شده است.با حضور جعبه بالابر ساختمانی، این اطمینان را داریم که از موتور تا گیربکس و در امتداد آن وینچ، به شکل مستحکم و عاری از هر گونه لغزشی در کنار هم قرار گرفته ‌اند. از طرفی جعبه بالابر ساختمانی بر ریل نصب‌ شده، بر روی شاسی سوار می شود.
قرقره بالابر ساختمانی 300 کیلویی تکفاز
این موضوع باعث می ‌شود تا کلیت دستگاه بالابر ساختمانی به دو بخش کاملاً مجزا تبدیل شود. قطعات مکانیکی که در جعبه حضور دارند و بخش شاسی که از طریق ریل ‌هایی این جعبه را نگهداری می‌ کند.در این حالت در صورت خرابی و یا نیاز به بازدید و شاید انجام تعمیرات در بخش ‌های مکانیکی، کافی‌ است تا جعبه بالابر ساختمانی را از روی ریل برداشته، اهداف خود را دنبال کنیم.این موضوع باعث خواهد شد تا مراحل مونتاژ و دمونتاژ بالابر ساختمانی نیز با سرعت بالاتری انجام پذیرد. اصولاً در مونتاژ و دمونتاژ کردن بالابر ساختمانی، جعبه و تمام متعلقات نصب شده در آن بدون هر گونه تغییری از روی ریل باز شده، در محلی مناسب نگهداری می شوند.

نقش پایه‌ ها در بالابر ساختمانی

برای بالا کشیدن بارهای سنگین‌ وزن به یک تکیه گاه قدرتمند نیاز دارید. تکیه گاهی که بتواند در مقابل وزن بالای بارهایی که جابجا می شوند، مقاومت کافی داشته باشد. برای خلق انواع بالابرهای صنعتی مشکل پیچیده ‌ای در طراحی محل استقرار بالابر دیده نمی‌ شود.کافی است از خود سازه بنا برای استقرار بالابر استفاده کنید. اما در نصب بالابر ساختمانی ماجرا بسیار پیچیده ‌تر است. چرا که در بالاترین نقطه بنای در حال ساخت، جاییکه قرار است با نصب یک عدد بالابر ساختمانی مسیر انتقال مصالح را هموار سازیم، هیچ فضایی برای اتکای متعلقات مکانیکی بالابر ساختمانی وجود ندارد.پس باید دست به کار شویم و یک اتکای قدرتمند را برای نصب بالابر ساختمانی ایجاد کنیم. پایه ‌ها در بالابر ساختمانی با هدف ایجاد یک اتکای محکم و مطمئن ساخته شده ‌اند.پایه ‌ها در بالابر ساختمانی محل استقرار تمام متعلقات این تجهیز هستند. پایه از یک چارچوب فولادی که با اتصالات بسیار مستحکمی ساخته شده است، ایجاد شده و می ‌تواند جعبه بالابر ساختمانی را به همراه تمام متعلقات موجود در آن در خود نگه دارد. در طرح ساخت پایه برای بالابر ساختمانی، چند فاکتور کلیدی نقش بازی می کنند.•    اول آنکه این پایه ‌ها باید آن قدر بزرگ باشند که بتوان به راحتی مراحل حمل مصالح تا ارتفاع طبقات را انجام داد و در محل نصب بالابر، قابلیت تخلیه ساده مصالح را فراهم کرد. پایه های مذکور را باید بر لبه ی بنا نصب کنید. لکن باید هر چهار پایه در اسکلت اصلی بالابر ساختمانی بر یک زمین استوار مستقر باشد. قرار دادن وزنه هایی در محل پایه های بالابر ساختمانی نیز اهمیت کلیدی دارد. این وزنه ها قرار است تا مانع از سقوط بالابر ساختمانی در حین جابجایی مصالح باشد.•    نکته بعدی در استحکام بالای این چارچوب فلزی است. هر بالابر ساختمانی برای حمل بارهای بسیار سنگین مورد استفاده قرار می ‌گیرد. لذا باید در طراحی مقاومت کافی در برابر این فشار بالا را داشته باشد. استحکام پایه در طراحی هر بالابر ساختمانی متکی بر طراحی تا ضخامت فولاد به کار رفته است. البته قدرت اتصالات نیز در تامین این استحکام نقش بازی می کند.•    در قدم بعدی پایه مناسب در طراحی بالابر ساختمانی با قابلیت مونتاژ شدن طراحی شده است. اصولاً یک پایه در بالابر ساختمانی را به شکل دو بخش مجزا طراحی می‌ کنند که توسط یک میله ریل دار واسط به یکدیگر متصل می شوند. جعبه بالابر بر ریل مذکور نصب خواهد شد. اهمیت طراحی چند تکه با قابلیت مونتاژ سریع برای آن است که بتوانیم از یک دستگاه بالابر ساختمانی بارها و بارها در انواع فضاهای ساخت ‌و ساز استفاده کنیم.•    در آخرین نکته نیز استحکام اتصالات در یک پایه بالابر ساختمانی مورد توجه قرار می گیرد. از آنجا که قرار است برای تامین شرایط کارکرد متوالی از هر بالابر ساختمانی، پایه ‌ها را با قابلیت مونتاژ شدن سریع طراحی کنیم؛ لاجرم مجبور هستیم که برخی از اتصالات را به شکل پیچ و مهره ای داشته باشیم. پایه بالابر ساختمانی باید از اتصالات فولادی در استحکام•    البته متوجه هستید که لازم است تا این اتصالات پیچ و مهره ای را در نهایت قدرت با ضریب ایمنی کامل متصل کنید. لذا لازم است تا در مرحله مونتاژ هر بالابر ساختمانی از ابزارهای حرفه ای استفاده کنید. مونتاژ مرحله خطیری در استفاده از هر بالابر ساختمانی می باشد. یک مونتاژ ضعیف و کم اهمال مقدمات خطرات بسیار بالایی است.

طراحی پایه ‌ها در بالابر ساختمانی 250 کیلویی

برای بالابر ساختمانی 250 کیلویی دو نوع پایه استاندارد تعریف شده است. این دو نوع در سایز با یکدیگر متفاوت هستند. ایده طراحی دو نوع پایه که یکی کوچکتر از دیگری است، برای رسیدن به شرایط متنوع در جابجایی مصالح است.فروش بالابر ساختمانی 250 کیلویی در سطح بالایی انجام می ‌پذیرد. چرا که عموم مصالح استفاده شده در یک ساخت ‌و ساز معمولی را می‌ توان در وزن هایی کمتر از 300 کیلو جابجا کرد. به ‌این ‌ترتیب کاهش قیمت بالابرساختمانی تکفاز 250 کیلویی به شرط اصلی در محبوبیت آن تبدیل شده است. اما آیا تمام مصالح و یا تجهیزاتی که قرار است توسط یک بالابر ساختمانی جابجا کنیم، ابعاد یکسانی دارند؟واقعیت آن است که ما در حین ساخت ‌و ساز با انواع مصالح مواجه هستیم که هر کدام در حجم های متنوعی هستند. در این حالت نمی ‌توانیم با طراحی یک پایه بالابر ساختمانی کوچک برای مدل‌ های 250 کیلویی قدرت جابجایی تمام مصالح را داشته باشیم.لذا ما به طراحی پایه ‌های بزرگ نیازمند هستیم. اما این کار باعث افزایش قیمت بالابر ساختمانی تکفاز نیز خواهد شد. به ‌این ‌ترتیب برای آنکه بتوانیم در باب قیمت بالابر ساختمانی دچار افزایش نباشیم و در عین حال بتوانیم برخی از نیازهای خاص در حمل ‌و نقل مصالح تا تجهیزات را مرتفع سازیم، دو نوع پایه را برای بالابر ساختمانی 250 کیلویی طراحی کرده ‌اند.مدل ‌های کوچک که باعث کاهش قیمت بالابر ساختمانی هستند و باعث می ‌شوند تا آنها را به راحتی در یک فضای محدود نصب کنیم و مدل ‌های بزرگتر که با هدف حمل مصالح در ابعاد بالا مورد استفاده قرار می ‌گیرند.البته در نظر داشته باشید که به صرف تامین یک پایه بالابر ساختمانی بزرگ قابلیت و یا ظرفیت دستگاه ما افزایش پیدا نکرده است. پایه ‌های بزرگتر دلیل منطقی در حمل بارهای بیشتر از 250 کیلوگرمی نمی ‌شود؛ بلکه تنها می ‌توانید مصالح حجیم تری که همچنان در محدوده وزن کمتر از 300 کیلوگرم هستند را جابجا کنید.از طرفی نصب اصولی و کاملاً ایمن پایه ‌های بالابر ساختمانی مورد توجه کامل قرار دارد. هر گونه کوتاهی در استقرار کامل بالابر ساختمانی مستعد ایجاد خطرات جبران ناپذیری است. در مدل ‌های بزرگ جثه لازم است تا پایه ها را بر بدنه سازه متصل کنیم. اتصال جوشی و یا پیچ و مهره‌ ای در شرایط ویژه انتخاب می شوند.هر چند در نصب یک بالابر ساختمانی 250 کیلویی چندان حساسیت بالایی در اتصال پایه بر بدنه سازه وجود ندارد؛ اما لازم است این پایه را با کمک وزنه هایی کاملاً بر جای خود مستقر سازیم و از احتمال هر گونه جابجایی آن پرهیز کنیم. ایده های متنوعی در ساخت پایه برای بالابر ساختمانی ها مطرح است.از شکل جرثقیلی تا یک الگو شبیه به یک چهارچوب ساده فلزی از این نمونه ها هستند. بهر صورت پایه ها در طرح بالابر ساختمانی در مقام اتکای این تجهیز به حساب می آیند. در نتیجه هر اندازه ظرفیت حمل بار در بالابر ساختمانی بالاتر باشد باید از پایه های مستحکمتری استفاده شود.بالابر ساختمانی 250 کیلویی نمونه ی ساده و کم ظرفیتی است. لذا عموما طراحی پایه ها از یک الگوی ساده مانند خلق یک چهار پایه فلزی تبعیت می کند. 
بالابر ساختمانی 250 کیلویی موتور چینی تکفاز
 

باکت به چه منظور در بالابر ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد؟

اگر قصد جابجایی عمودی یک قطعه بزرگ فولادی و یا هر نوع تجهیز عظیم ‌الجثه دیگری را دارید، می توانید از قلاب در بالابر ساختمانی استفاده کنید. اما اگر بار شما به شکل مصالح فله ‌ای در امر ساخت ‌و ساز باشد، چه خواهید کرد؟ بارهای فله ای را نمی توانید بر قلاب ها سوار کنید.این بارها در حجم بالا همراه با هر مرحله از ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند.یک آجر و یا مقداری سیمان و ماسه را که نمی ‌توانید سوار بر قلاب کرده، راهی ارتفاع طبقات در حال ساختن کنید. شما برای اینکار نیاز به یک ظرف دارید. ظرفی که بتوان مصالح فله ‌ای شکل را در آن ریخته، با کمک سیم بکسل در بالابر ساختمانی جابجا کنید.اما آیا هر ظرفی می تواند چنین وظیفه ‌ای را انجام دهد؟ ظرف مذکور باید تحمل سنگینی حمل و نقل بارهای بسیار حجیم ساختمانی را داشته باشد. در مقابل اثرات تخریب آنها مقاومت کند و در عین حال چندان سنگین وزن نباشد.از طرفی دارای شکل و حالتی باشد که بتوان به راحتی آنها را از مصالح پر نمود و در ارتفاع طبقات بنا جابجا کرد و در نهایت به آسانی مصالح را در نقطه هدف که می تواند یک طبقه در ارتفاع ساختمان است تخلیه کرد. در تمام اجرای این عملیات ها ظرف مذکور باید در نهایت امنیت باشد.مصالح فله‌ ای شکل مانند سیمان، ماسه، آب، آجر و... طیف بزرگی از نیازهای ساختمان ‌سازی را تشکیل می دهند. تمامی آنها در ابعادی بالا مورد استفاده قرار می‌ گیرند. لذا باید بتوانیم آنها را در حجم بالایی جابجا کنیم. وزن بالای آنها در جابجایی، تعریف ظرف مورد نظر ما را تداعی خواهد کرد.باکت  بالابر ساختمانی ظرف مخصوصی است که با هدف حمل‌ و نقل مصالح سنگین ‌وزن فله ‌ای شکل در ساخت ‌و ساز ها مورد استفاده قرار می‌ گیرد.باکت ها را از ورق های فولادی می ‌سازند تا تحمل وزن سنگین مصالح در حین جابجایی را داشته باشند. در عین ‌حال این باکت ها باید از یک الگوی طراحی مناسب برخوردار باشند.
بالابر ساختمانی 250 کیلویی مجهز به ریموت
الگویی که بتواند به راحتی در پای بنا آنها را پر از مصالح کرد و به راحتی در ارتفاع هدف، مصالح را تخلیه نمود.از این ‌رو عموماً انواع باکت در بالابر ساختمانی ها را به شکل قیفی طراحی می کنند. این قیف ها در قسمت بالا دارای دهانه ‌های بزرگی هستند.پر کردن مصالح در باکت ها از طریق دهانه ‌های بالایی انجام می‌ شود؛ اما در قسمت پایین این اشکال قیفی شکل، یک دهانه دیگر نیز تعریف شده است. این دهانه، کوچک است و با هدف تخلیه منظم و هدفمند مصالح از داخل باکت مورد استفاده قرار می ‌گیرد.باکت ها انواع مختلف دارند. برخی با یک الگوی بسیار ساده طراحی می‌ شوند و در برخی دیگر، متعلقاتی مانند قابلیت حمل اپراتور، ناودان برای هدایت مصالح و حتی در برخی از موارد میکسر بتن هایی که قابلیت باکت شدن دارند، را در این جمع مشاهده می ‌کنیم.در یک بالابر ساختمانی 250 کیلویی شاهد باکت های تقریباً کوچکی هستیم. چرا که این باکت ‌ها نمی ‌توانند مصالح با وزن فراتر از 250 کیلوگرم را جابجا کنند.

ریل در طرح ساخت بالابر 250 کیلویی

از قبل مطرح کردیم که برای استفاده هر چه راحت ‌تر از بالابر ساختمانی ها، مادامیکه بتوانیم آنها را به ‌سرعت جابجا کنیم، قابلیت مونتاژ شدن را برای این تجهیز در نظر گرفته ‌اند.این قابلیت باعث می شود تا بتوانیم به سرعت یک بالابر ساختمانی را در فضای میان طبقات در حال ساخت بنا جابجا کنیم و یا اینکه در صورت خراب شدن یک قطعه مسیر تعویض تقریبا ساده ای برای آن مهیا باشد.در این حالت برای رسیدن به یک شرایط ایده ‌آل در نصب سریع بالابر ساختمانی، متعلقات مکانیکی اعم از موتور، گیربکس و وینچ را در یک جعبه بالابر مستقر می کنند. در مونتاژ بالابر تنها این جعبه را بدون تغییر در اجزای داخلی آن بر پایه‌ های بالابر نصب می کنند.برای نصب جعبه بر پایه ‌های بالابر از ریل ‌هایی استفاده شده است. این ریل‌ ها محل اتصال چارچوب پایه‌ های بالابر ساختمانی نیز هستند.اما نکته کلیدی در طراحی ریل برای نصب جعبه بالابر ساختمانی، قابلیت مانور بالایی است که در اختیار اپراتورها قرار خواهد گرفت. جعبه بالابر ساختمانی بر این ریل ‌ها سوار شده و به راحتی در امتداد آن جابجا خواهد شد. از این ‌رو می‌ توانید موقعیت بارگیری مصالح و یا تخلیه آنها در حین کار با بالابر ساختمانی را تنظیم کنید.ریل ‌ها نقش کلیدی در تخلیه هر چه ساده ‌تر مصالح دارند. شما مصالح را در لبه دیواره های جانبی ساختمان بالا می ‌کشید و برای تخلیه کردن کافی‌ است باکت و جعبه بالابر را بر روی ریل جعبه جابجا کنید. به ‌این ‌ترتیب با ضریب ایمنی و در عین حال در حالتی بسیار ساده قادر هستید که مصالح فله ‌ای و یا هر بار بزرگ دیگری را در ارتفاعی میان طبقات خالی کنید.ریل ‌های اصولی برای نصب شدن در بالابر ساختمانی باید به شکل ته بسته باشند. در غیر این‌ صورت احتمال جابجایی بیش از حد جعبه بالابر وجود دارد. حالتی که امکان خارج شدن جعبه از مسیر ریل را باعث خواهد شد. از طرفی باید ریل ‌ها را از فولاد بسیار مستحکمی طراحی کنید و در عین ‌حال با کمک بهترین اتصالات بر بدنه بالابر ساختمانی متصل کرده باشید.چرا که تمام وزن ناشی از حمل مصالح تا قطعات مکانیکی نصب شده در جعبه بالابر، بر این ریل ‌ها سوار شده است. ضعف ریل ‌ها باعث سقوط بار از ارتفاع خواهد شد. غالبا نقطه ضعف ریل ها در اتصال آنها به بدنه بالابر ساختمانی است.این اتصال به شکل جوش تامین می شود. اصولا اتصال مذکور دارای قدرت و استحکام کافی است. اما در اثر گذشت زمان با کم توجهی در خسارات متحمل شده بر بالابر ساختمانی چندان توجهی در چنین بخش های ظریف و حساسی نمی شود. لذا در کم توجهی اپراتور ها است که اتصال ضعیف شده یک بالابر ساختمانی مستعد ایجاد خطرات می شود.

طراحی کلید بالابر ساختمانی 250 کیلویی چگونه است؟

تمام مدل ‌ها از انواع بالابر ساختمانی، همراه با موتورهای الکتریکی طراحی می شوند. لذا در تمام آنها لازم است تا تدابیری اصولی برای فعال شدن موتورهای الکتریکی کرده باشیم. برای این منظور انواع کلید بالابر ساختمانی های تکفاز و سه فاز را طراحی کرده ‌اند.
بالابر ساختمانی 250 کیلویی
نحوه راه ‌اندازی موتورهای تکفاز با مدل های سه فاز متفاوت می باشد. از این رو در کار با انواع بالابر ساختمانی تکفاز در مقابل نمونه ‌های سه ‌فاز از کلیدهای متفاوتی استفاده می ‌شود. در تمام این طراحی ‌ها قرار است که بتوانیم قدرت برق را به شکلی امن همراه با نصب کابل ‌ها به موتورهای الکتریکی برسانیم. در این بین باید متوجه نحوه عملکرد بالابر ساختمانی نیز باشیم.موتور بالابر ساختمانی در دو جهت کار می کند. جهتی که قرار است مصالح را به سمت بالا کشیده و در مقابل جهتی که می تواند قلاب بالابر ساختمانی را به سمت پایین هدایت کند. در نظر داشته باشید که برای پایین رفتن قلاب نمی‌ توانیم از قدرت جاذبه زمین استفاده کنیم.این موضوع بسیار خطرناک است. تحت هر حالتی برای پایین فرستادن قلاب بالابر ساختمانی باید حرکت موتور و گیربکس را داشته باشیم. کلید بالابر ساختمانی تجهیزی است که می‌ تواند این هدف را تامین کند.

•    کلید بالابر ساختمانی سه فاز:

 در راه ‌اندازی بالابر ساختمانی های سه فاز قرار است یک موتور تمام ‌عیار که تحت تاثیر هر سه فاز قرار دارد را در هر دو دور چپگرد و راستگرد راه اندازی کنیم. اگر بخواهیم همراه با ایده ‌های مدار قدرت و مدار فرمان باشیم، باید یک سیستم تابلو برق پیچیده را در نظر بگیریم. ماجرایی که می تواند باعث افزایش قیمت بالابر ساختمانی نیز باشد. اما در الگوی طراحی ‌شده برای راه ‌اندازی این نوع از بالابر ساختمانی، کلید سه فازی طراحی شده ‌است که در حالتی سلکتوری می ‌تواند قابلیت انتخاب جهت گردش را به راحتی تامین نماید. کافی است کابل سه فاز را به یک سمت کلید مذکور متصل کنید و در سمت دیگر، اتصال موتور را فراهم آورید. کلید بالابر ساختمانی سه فاز در سه حالت قرار دارد. حالت دور چپگرد، راستگرد و خاموش که تمامی اتصالات را قطع می‌ کند.

•    کلید بالابر ساختمانی تکفاز:

 موتورهای تکفاز الگوی تغییر دور متفاوتی با مدل های سه فاز دارند. در این موتورها با تغییر جهت جریان در سیم ‌پیچ اصلی است که می‌ توانیم جهت گردش موتور را تغییر دهیم. از این ‌رو به کلید بالابر ساختمانی های مخصوصی نیاز داریم. بالابر ساختمانی 250 کیلوگرمی یک مدل از نمونه ‌های تکفاز است که در آنها از این دست کلید بالابرها استفاده شده ‌است. کلید بالابر ساختمانی تکفاز طرح ساخت تقریبا ساده ای دارد. این کلید ها را از جنس بدنه با طراحی پلاستیک فشرده می سازنند. انواع کلید بالابر ساختمانی تکفاز در ظرفیت های 16 و 25 آمپری طراحی می شوند. غالبا در یک بالابر ساختمانی 250 کیلویی از یک کلید بالابر ساختمانی تکفاز با ظرفیت 16 آمپری استفاده می شود. مدل 25 آمپری برای نصب بر بالابر ساختمانی های بزرگتر مانند نمونه های 400 کیلویی است.در مدل ‌های کلاسیک از طراحی انواع کلید بالابر ساختمانی تکفاز و یا سه فاز از یک اهرم برای سوئیچ کردن استفاده شده است. در این حالت لازم است تا در همه حال یک اپراتور در نزدیکی محل استقرار بالابر ساختمانی حضور داشته باشد تا عملیات حمل ‌و نقل مصالح نهایی شود.اما در ایده های امروزی برای راحتی هر چه بالاتر در کار و در عین حال رسیدن به یک ضریب ایمنی بالاتر، مدل‌ ها با قابلیت کنترل از راه دور نیز طراحی شده است. در این مدل ‌ها از یک سیستم رله ای که تحت یک کنترل از راه دور می باشد، می توانیم وضعیت کارکرد بالابر ساختمانی را در محل بسیار دورتر از مکان نصب دستگاه در اختیار بگیریم.
نحوه نصب بالابر ساختمانی 250 کیلویی
  

اصول نگهداری بالابر ساختمانی 250 کیلویی:

هنگام کار با بالابر ، کارگاه های ساختمانی مسکونی یا صنعتی نقش اصلی را در رعایت نکات ایمنی هنگام کار ایفا می کنند. در اصل تعمیر و نگهداری ، جهت ما باید رعایت حداکثر نقاط ایمنی باشد. به این ترتیب ، می توانید نکات اصلی مربوط به نگهداری ساختمان هدف بالابر را بررسی کنید.

تعمیر و نگهداری اجزای الکتریکی بالابر ساختمانی 250 کیلویی:

 همانطور که قبلاً ذکر شد ، همه بالابر ها از موتورهای سه فاز و تک فاز برای ارائه توانایی جابجایی مصالح ساختمانی سنگین استفاده می کنند. دستورالعمل های ساده ای برای نگهداری موتور وجود دارد. مسیر اتصال شامل تمام کلیدها ، فیوزها و پایانه های موتور باید سالم باشد. موتور باید تحت بار نامی کار کند و فشار زیادی را تحمل نکند. عایق باید در کلیه اتصالات الکتریکی رعایت شود و هرگونه وسیله معیوب یا ناقص سیستم الکتریکی باید به طور کامل تعویض شود و البته با حساسیت بالا تعویض شود. به این ترتیب ، ما همچنین می توانیم به درجه بالایی از ایمنی در اصل نگهداری اجزای الکتریکی مواد بالابر برسیم.

تعمیر و نگهداری گیربکس:

 گیربکس چند دنده بیشتر نیست ؛ اما همان دنده های درگیر مستعد خرابی های جدی و وقت گیر هستند. بهترین ایده برای داشتن ابتدایی ترین مهارت ها برای نگهداری گیربکس بالابر این است که مراقب باشید که همیشه سطح کافی روغن در مخزن روغن وجود داشته باشد. سلامت مهرها نیز باید با دقت کنترل شود. سپس لازم است از استفاده بیش از ظرفیت تعریف شده برای ساخت بالابر در هر مرحله از کار جلوگیری شود. به یاد داشته باشید ، گیربکس یکی از موثرترین قطعات در قیمت بالابر ساختمان است. بنابراین ، ما همیشه باید به سلامت و نگهداری آن توجه کنیم.

تعمیر و نگهداری سیستم وینچ و لوازم جانبی آن:

 قرقره کنار طناب کششی یا همان وینچ یک دستگاه بالابر را تشکیل می دهد که تحت قدرت جعبه دنده کار می کند. به منظور رعایت اصول نگهداری این قطعات ، لازم است از سلامت کلیه اتصالات وینچ و کل کابل زنجیر کششی اطمینان حاصل شود. بالابر هر گونه پارگی ، خراش ، فشار و ... در خط کشش ساختمان مستعد خطر جدی است. اگر این مورد مشاهده شد ، کل خط بکسل باید تعویض شود. خرابی این قسمت عواقب جدی خواهد داشت. به خصوص با توجه به افزایش همه مصالح در ساختمان بالابر معمولاً هیچ فضای حفاظتی خاصی ندارد. در این حالت ، کابل معیوب مستعد بلایای شدید مانند پارگی است.

تعمیر و نگهداری شاسی بر روی ساختار بالابر ساختمانی 250 کیلویی:

 شاسی محل قرارگیری همه دستگاه ها در ساختار بالابر است. این قطعه از چندین پایه فولادی جامد متصل به هم تشکیل شده است. بنابراین ، در اصل تعمیر و نگهداری شاسی بالابر ، باید به اتصال آن توجه کنیم. اتصالات قطع شده یا شل تحت فشار زیاد وزن مواد می تواند کل دستگاه را به راحتی جدا کند. یکی دیگر از مشکلات جدی در اصل نگهداری صحیح شاسی بالابر جلوگیری از زنگ زدگی تمام پایه های فولادی است. بنابراین ، اگر این قسمت ها سفید شدند ، حتماً محل زخم را با یک پوشش استاندارد فولاد ضد زنگ بپوشانید.

سخن پایانی در کار با بالابر ساختمانی 250 کیلویی

ساخت و ساز های امروزی رو به آسمان هستند و در آنها نمی‌ توانید بدون استفاده از تجهیز کار راه ‌اندازی مانند انواع بالابر ساختمانی دست به کار باشید. استفاده از انواع بالابر ساختمانی تضمین سرعت در کار ساخت ‌و ساز شما است و در عین ‌حال می ‌تواند فضای کاری بسیار حرفه ‌ای ‌تری را آماده سازد. لکن بهره ‌مندی از یک بالابر ساختمانی ایده ‌آل شرط برتری در کار است.بالابر ساختمانی 250 کیلویی را در جایگاه ضعیف‌ ترین نمونه از مدل ‌های استاندارد این دستگاه معرفی کردیم. اما این ضعیف بودن دلیل نمی‌ شود تا بتوانیم بالابر ساختمانی 250 کیلویی را به‌ عنوان یک مدل با سطح کاربری پایین در نظر بگیریم؛ بلکه برعکس باید این مدل را در صدر پرمصرف ترین نمونه ‌ها یاد کنیم.حرفه‌ ای ‌ها می ‌دانند که بالابر ساختمانی ایده ‌آل، لزوماً قویترین آنها نمی ‌باشد؛ بلکه کارآمدترین آنها است و کارآمد بودن یعنی هماهنگ شدن با نیازهای پروژه ساخت ‌و ساز شما. وقتی قرار است مصالح بسیار سنگین را جابجا کنید، بهره ‌مندی از یک بالابر ساختمانی 250 کیلویی عملاً کارایی ندارد.در عین حال این مدل قابلیت حمل ‌و نقل حجم بالایی از مصالح را در مدت زمانی کوتاه نخواهد داشت. پس نمی ‌تواند در سطح عملیات‌ های بزرگ و پیچیده مورد استفاده قرار گیرد.اما چرا با وجود تمامی این محدودیت ‌ها همچنان بسیاری علاقه دارند تا یک بالابر ساختمانی 300 کیلویی را تهیه کنند؟ ماجرا در هماهنگی این مدل با سطح نیازی است که آنها می ‌خواهند تامین شود. بسیاری از عملیات ‌های ساختمانی در حجم کوچک با حضور متریال ‌های نه ‌چندان سنگین ‌وزن اجرایی می شوند.عملیات ‌هایی که در آنها خبری از قطعات بزرگ فولادی نیست و در عین ‌حال سرعت کار یک بالابر ساختمانی 250 کیلویی با سرعت اجرای عملیات ساختمانی هماهنگ است. برای همین دلیل ساده است که در بسیاری از عملیات ‌های ساخت ‌و ساز مسکونی در احداث بناهای چند طبقه، حضور یک بالابر ساختمانی 250 کیلویی کفایت خواهد کرد.
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر

    مرتب‌سازی محصولات:

   • پیش‌فرض
   • ارزان‌ترین
   • گران‌ترین
   • جدید‌ترین
   • پرفروش‌ترین
   • پربازدیدترین
   • 1
   • 2
   • 3
   • 4
   • 5