خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

باکت بالابر ساختمانی

برای استعلام قیمت، تماس بگیرید.

تماس با ما
 • ارسال به سراسر ایران

 • پشتیبانی از ۹ الی ۲۱

 • کمترین هزینه ممکن

 • امکان خرید ۲۴ ساعته

 • پرداخت نقد

 • نقد و بررسی
 • مشخصات فنی
 • نظرات کاربران
 • پرسش و پاسخ

فهرست مطالب

برای ساخت هر بنای ساختمانی باید حجم بسیار گسترده ‌ای از مصالح را جابجا کنیم. بسیاری از این ساختمان ‌ها به شکل بناهای مرتفع و چندین طبقه ساخته می ‌شوند. از انواع بالابرهای ساختمانی برای حمل مصالح در ارتفاع ساخت ‌و ساز چنین بناهایی استفاده می ‌شود. البته اگر قصد جابجایی مصالح فله ‌ای شکل مانند سیمان، ماسه، بتن و... داشته باشید باید از تجهیز کلیدی باکت بالابر ساختمانی استفاده کنید. باکت بالابر ساختمانی یک مخزن فلزی با طراحی ویژه است که مخصوص حمل ‌و نقل مصالح ساختمانی اعم از سیمان، ماسه و یا بتن طراحی شده‌ است. هر باک در ظرفیت استانداردی با الگوی خاصی طراحی شده ‌است تا به ‌سادگی بتوان انبوه مصالح را در آن بارگیری کرد، قابلیت جابجایی ساده آن فراهم باشد و در عین ‌حال بتوان در ارتفاع بالای طبقات در حال ساخته شدن بنا مصالح موجود در آن را تخلیه نمود. باکت بالابر ساختمانی از جمله تجهیزات ضروری در هر ساخت ‌و ساز مدرن امروزی است. به ‌هر حال هر طبقه از بنا که دایر می ‌شود، حجم گسترده‌ ای از انواع مصالح را استفاده می ‌کند. مصالحی که همگی آنها باید به ارتفاع بلند بنا منتقل شوند. قطعا نمی ‌توانیم سیمان و ماسه را بر قلاب بالابر آویزان کنیم. بلکه باید این مصالح فله ‌ای شکل را در داخل مخزن ‌هایی مخصوص مانند باکت بالابر ساختمانی ریخته و با استفاده از سیم بکسل بالابر ساختمانی آنها را تا ارتفاع بالای طبقات جابجا کرد. باکت بالابر ساختمانی انواع متنوعی دارد. هر کدام از انواع طراحی ‌شده برای این تجهیز، مناسب برای حمل مصالحی خاص با ظرفیت خاص به‌ جهت استفاده در بالابر تعریف ‌شده هستند. لذا توصیه می ‌شود تا در هنگام خرید باکت بالابر هوشمند باشید و با درک دقیق شرایط عملیات ساخت ‌و ساز اقدام به انتخابی مناسب داشته باشید. اما این شرایط کدام هستند؟ در این مطلب قصد آشنایی کامل با تعریف باکت بالابر مصالح را داریم و اینکه در نهایت انواع آن کدام است؟ و چطور می‌ توانیم یکباکت بالابر ساختمانی مناسب، با کیفیت برتر را تهیه کنیم. 

قاعده طراحی انواع باکت بالابر ساختمانی

 هر دستگاه باکت بالابر ساختمانی یک مخزن حجیم فلزی است که مخصوص جابجایی مصالح توسط بالابرهای ساختمانی طراحی شده‌ است. غالباً طراحی باکت ها به شکل هرمی و یا مخروطی است. البته هرم و یا مخروطی که وارونه باشد، به شکلی که مقطع هرم و یا مخروط رو به سمت بالا و رأس آن در زیر قرار بگیرد. مقطع این فضاهای هرمی و یا مخروطی ‌شکل کاملاً باز است. حالا با یکمخزن حجیم با مقطع کاملاً باز مواجه هستیم که برای بارگیری مصالح طراحی‌ شده است. فرم هرمی ‌شکل و یا مخروطی ‌شکل باعث می ‌شود تا جریان تخلیه مصالح از بخش زیرین باکت راحت‌ تر و البته کامل صورت گیرد. در بخش زیرین باکت دریچه‌ هایی برای تخلیه مصالح پیش‌ بینی ‌شده است. وقتی این دریچه ‌ها را باز می‌ کنید، تمام مصالح سنگین موجود در باکت بالابر ساختمانی تحت هدایت جداره ‌های هرمی ‌شکل دیگ به سمت دریچه هدایت می ‌شوند تا تخلیه کامل آن انجام پذیرد. انواع باکت بالابر ساختمانی را در ظرفیت ‌های گوناگون با استفاده از ورق ‌های فولادین تحت تعریف چارچوب ‌های فلزی تهیه می ‌کنند. نوع شکل مخزن، ظرفیت باکت، نوع طراحی چارچوب باکت، موقعیت قرارگیری دریچه تخلیه و نحوه بارگیری باکت بر قلاب بالابر ساختمانی است که فاکتورهای تاثیرگذار در طراحی این تجهیز هستند. طبعا قیمت باکت بالابر ساختمانی تحت تاثیر طراحی و کیفیت ساخت می‌ باشد. هر اندازه در طراحی باکت از ورق‌ های ضخیم ‌تری استفاده ‌شده باشد، مقاومت و جان‌ سختی باکت افزایش پیدا کرده، طبیعتاً قیمت باکت بالابر ساختمانی نیز زیادتر می‌ شود. البته این ‌طور نیست که باکت‌ ها با ظرفیت بالاتر، طرح ساخت قدرتمندتر و الگوی طراحی پیچیده ‌تر، تجهیزات مناسب ‌تری باشند. بلکه باید این تجهیز را با توجه به نیاز فعالیت ‌های ساختمان‌ سازی تهیه کنید. لذا در جریان خرید و فروش باکت بالابر همواره معیار کلی ظرفیت، کیفیت ساخت و نوعطراحی باکت می باشد. 

فضاهایی که از باکت بالابر ساختمانی استفاده می ‌کنند

 به‌ طور کلی هر جا که نیاز است تا مصالح ساختمان ‌سازی را به شکل عمودی جابجا کنیم، باید از بالابرهای ساختمانی استفاده کنیم. در این ‌میان هر جا که لازم است تا مصالح فله ‌ای مانند سیمان، ماسه و... راه حمل ‌و نقل کنیم، باید از یک باکت بالابر مصالح مناسب در کنار بالابر ساختمانی داشته ‌باشیم. به ‌این ‌ترتیب زمینه‌ های کاربردی برای انواع باکت بالابر ساختمانی مشخص خواهد شد. لذا از عمده فضاهای کاربردی برای حضور مستمر این تجهیز می‌ توان به مکان ‌هایی مانند ساخت ‌و ساز انواع ساختمان ها، حفر چاه ‌ها، کارخانجات و فضاهای صنعتی، معادن، سیستم ‌های بچینگ و بتن ‌سازی و... اشاره کرد. 

انواع باکت بالابر ساختمانی کدامند؟

 قاعده طراحی هر باکت بالابر ساختمانی برای حمل ‌و نقل عمودی مصالح است. اما قاعدتاً نمی ‌توانیم از هر نوع باکتی در هر فضایی استفاده کنیم. باکت ‌ها انواع دارند که با توجه به نوع طراحی و زمینه ‌های کاربردی دسته ‌بندی می‌ شوند. در یکطبقه ‌بندی کلی می‌ توان انواع باکت بالابر مصالح را در دوگروه قرار داد. 
 1. باکت بالابر ساختمانی های کوچک
 2. باکت بالابر ساختمانی های بزرگ
هر کدام از این دسته ‌بندی ‌ها خود در انواع متنوع اعم از تخلیه از زیر و یا تخلیه از بغل، دارای سرنشین و یا بدون سرنشین دسته ‌بندی می ‌شوند. 

باکت بالابر ساختمانی های کوچک

 کلیه باکت ‌ها با هر طرح و ایده ‌ای که در ساخت آنها حاکم باشد، اگر ظرفیتی کمتر از ۵۰۰لیتر داشته باشند، در دسته باکت‌ های کوچک قرار می ‌گیرند. این باکت‌ ها همگی در سایزهای کوچک طراحی می ‌شوند. ارزان ‌قیمت هستند و بسته به زمینه ‌های کاربردی، الگوهای طراحی ‌شده کاملاً متفاوتی دارند. برخی از انواع طراحی‌ ها برای باکت بالابر ساختمانی کوچک به‌ قرار زیر هستند. -        باکت های فلزی درب دار-        باکت های گرد و یا مکعبی شکل-        باکت های سطلی پلاستیکی-        باکت ها با دریچه تخلیه-        باکت ها بدون دریچه تخلیه-        باکت ها با دسته‌ های لولایی-        باکت های استراکچردار-        و... . ظرفیت حمل مصالح در باکت بالابر ساختمانی های کوچک اندک است و غالباً از آنها در اجرای پروژه ‌های سبک ساختمان‌ سازی استفاده می‌ شود. با این‌ وجود بسیاری از فضاهای ساخت ‌و ساز در تعریف استفاده از همین باکت های کوچک شکل می‌ گیرد. برای همین است که انواع باکت بالابر ساختمانی های کوچک، پرفروش ‌تر و کاربردی‌ تر از مدل‌ های بزرگ و حجیم هستند. 

باکت بالابر ساختمانی های بزرگ

 باکت بالابر ساختمانی های بزرگ در ظرفیت ۵۰۰الی 1000 لیتری طراحی می ‌شوند. این تجهیزات مخزن ‌های بزرگ فلزی هستند که در بسیاری از فعالیت ‌های سنگین ساختمان‌ سازی مورد استفاده قرار می ‌گیرند. از آنجا که ظرفیت ‌ها از مقدار ۵۰۰لیتری بالاتر است، تماماً تحت حضور بالابر ساختمانی های سه فاز مورد استفاده قرار می ‌گیرند. البته از آنجا که هیچ بالابر ساختمانی استانداردی با ظرفیت فراتر از ۱تنی وجود ندارد، لذا ماکزیمم ظرفیت تعریف ‌شده هر باکت بالابر ساختمانی بزرگ نیز تا مقدار 1000لیتری می باشد. 

باکت بالابر ساختمانی های تخلیه از زیر و تخلیه از بغل

 یکی از معیارهای کلی در دسته ‌بندی انواع باکت بالابر ساختمانی، طراحی آنها در نحوه تخلیه مصالح می ‌باشد. از آنجا که باکت ‌های بیشتر از ۵۰۰کیلویی بسیار سنگین و حجیم هستند، قابلیت خم کردن آنها برای تخلیه مصالح وجود ندارد. بلکه باید با تعریف دریچه‌ هایی در بخش‌ های زیرین باک فرایند تخلیه صورت گیرد. برای این منظور دونوع طراحی داریم. 
 1. باکت بالابر ساختمانی تخلیه از زیر
 2. باکت بالابر ساختمانی تخلیه از بغل
 هر کدام از این دو تیپدر انواع تخلیه دستی و یا گیربکس موتوری طراحی می ‌شوند. دریچه تعریف ‌شده در بخش پایین باکت توسط یکاهرم دستی باز می‌ شود. در مدل ‌های تخلیه از زیر این دریچه در پایین ‌ترین قسمت باکت قرار دارد و غالباً در صورت ‌باز شدن دریچه، مصالح به ‌طور کامل تخلیه خواهد شد. لذا دیگر نیاز به تعریف سیستم ‌های الکتروگیربکسی نمی ‌باشد .این نوع از باکت ‌ها در تخلیه فله ‌ای مصالح که برای ریخته شدن هدفمندی نیستند، مناسب است. مانند حمل مصالح تا ارتفاع طبقات برای ادامه ساخت و ساز. اما در طراحی باکت بالابر ساختمانی هایی که قرار است مصالح را به شکل هدفمند جابجا کنند، الگوی طراحی تخلیه از بغل ابداع شده‌ است. در این نوع از باکت‌ ها یکدریچه در پایین جداره ‌های کناری باکت طراحی‌ شده است. برای تخلیه کامل مصالح، این باکت ها غالبا مجهز به سیستم ‌های الکتروگیربکس و ماردونی هستند. این ماردون فلزی تحت قدرت موتور تمام مصالح را از داخل باکت تخلیه می ‌کند. چنین باکت هایی طراحی خاصی دارند و کار با آنها نیاز به کابل ‌کشی برق می ‌باشد. 

باکت های دارای سرنشین و بدون سرنشین

 در استفاده از باکت ‌هایی که مخزن بسیار بزرگی دارند، نیاز به دقت بسیار بالایی است. عموم این باکت ‌ها در حمل بتن‌ های آماده ‌شده مورد استفاده قرار می‌ گیرند. اگر در حین استفاده از چنین باکت هایی نتوانیم نظارت مستقیم داشته باشیم، ممکن است حجم بتن بسیار زیادی را از دست بدهیم. غالبا باکت بالابر ساختمانی هایی که ابعادی بیشتر از ۱مترمربع دارند را به شکل سرنشین ‌دار تهیه می ‌کنند. عموماً خرید باکت بالابر سرنشین ‌دار برای عملیات ‌های بتن‌ ریزی آن‌ هم در حجم گسترده صورت می ‌گیرد. این نوع باکت ها در کنار مخزن جایگاهی برای قرار گرفتن سرنشین دارند تا به مسیر بارگیری تا تخلیه باکت نظارت داشته باشند. دقت کنید که این بخش سرنشین ‌دار تنها برای حضور اپراتور در پای محل تخلیه بتن است تا جریان بتن ‌ریزی با بهترین شرایط صورت بگیرد. در حین حمل باکت آن هم در ارتفاع بالای ساختمان ‌ها مجاز به استقرار اپراتورها نیستیم. 

قابلیت ‌های کاربردی در طراحی باکت بالابر ساختمانی

 از باکت بالابر ساختمانی می‌ توانید برای حمل عمودی انواع مصالح، سیالات، بتن خیس، جامدات مانند سنگ، آجر، شن، خاک و... استفاده کنید. عموم باکت ‌ها طراحی شبیه به هرمی دارند تا مسیر بارگیری و تخلیه آنها به‌ سادگی و با سرعت مناسب انجام بگیرد. اما بسیاری از باکت ‌ها در امتداد دریچه تخلیه از یکقیف هدایت سیال برخوردار هستند. این قیف تعریف ‌شده برای تخلیه هدفمند محتویات باکت ‌ها است. قیف در کناره دریچه ‌های تخلیه از بغل و یا تخلیه از زیر قرار دارد. بتن و یا هر مصالح در حین تخلیه شدن، از باک به داخل این قیف هدایت می‌ شوند تا اپراتورها بتوانند با هدایت قیف جریان سیال بتن را در فضاهایی هدف ‌گذاری شده تخلیه کنند. در طراحی باکت هایی که الگوی تخلیه از زیر دارند، غالباً از یک میله فلزی و یا برزنتی و شاید پلاستیکی برای هدایت هدفمند محتویات باکت استفاده می ‌شود. محتویات باکت که می ‌تواند بتن آماده باشد، از طریق این لوله ‌های بلند به سمت فضای تخلیه هدایت می ‌شوند. 

باکت بالابر تا چه مقدار قدرت حمل بار دارد؟

 میزان قابلیت حمل بار در یک باکت بالابر ساختمانی تحت تاثیر دو عامل مهم قرار می ‌گیرد. اول اینکه حجم باکت چقدر است؟ و در مرحله بعد جنس ورق به ‌کار رفته در ساخت باکت چگونه می ‌باشد؟ طبعا هر اندازه باکت را در ابعاد بزرگتری طراحی کرده باشید، ظرفیت حمل بار بیشتری دارید. اما در افزایش وزن بار کاملاً وابسته به ضخامت ورق در طراحی باکت بالابر ساختمانی هستید. باکت هایی که با استفاده از ورق ‌های نازک ساخته می ‌شوند، نمی ‌توانند تحمل حمل وزن سنگین مصالح را داشته باشند. مهندسین طراح انواع باکت همواره یکتناسبی میان ظرفیت و ضخامت ورق ‌های فولادین دارند. اهل ‌فن نیز از حضور این تناسب اطلاع کافی دارند و قطعا در هنگام خرید باکت بالابر ساختمانی سعی می‌ کنند تا یکنمونه مناسب با الگوی طراحی مناسب را خریداری کنند. دقت کنید که ورق‌ های نازک توانایی حمل بارهای سنگین را ندارند. اما ورق ‌های ضخیم هم باعث سنگین شدن بیش ‌از حد باکت بالابر ساختمانی می ‌شوند. در این حالت شاید باکت بسیار مقاوم باشد؛ اما خود باکت یک‌ بار اضافی است که از راندمان کار بالابر ساختمانی می ‌کاهد. از سوی دیگر استفاده از ورق ‌های ضخیم ‌تر باعث افزایش قیمت باکت حمل مصالح می ‌شود که این خود نیز از نکات منفی در حین خرید و فروش باکت بالابر ساختمانی است. 

باکت بالابر ساختمانی در عملیات ‌های بتن ‌ریزی

 حمل و جابجایی عمودی بتن از اهداف و کاربردهای اصلی در طراحی انواع باکت بالابر ساختمانی است. این مخزن فلزی با آن فرم مخروطی ‌شکل به‌ گونه ‌ای طراحی ‌شده است تا بتواند حجم بتن را به شکل عمودی توسط انواع بالابر ساختمانی جابجا کند. در جریان ساخت بسیاری از بناهای بتنی، استفاده از پمپ بتن ‌ها مقدور نمی ‌باشد. در این حالت باید با استفاده از باکت های مخصوص، حجم سنگین بتن را به ارتفاع بلند ساختمان های در حال ساخته شدن جابجا کنید. البته باکت بالابر ساختمانی های مناسب این کار از طراحی مخصوصی برخوردار هستند. آنها غالبا تخلیه از بغل و یا تخلیه از زیر با تعریف نازل هایی برای هدایت جریان بتن می ‌باشند. 

آیا طراحی باکت بالابر ساختمانی ابعاد استانداردی دارد؟

 استاندارد بودن از مهمترین دغدغه‌ ها هنگام خرید و فروش باکت بالابر ساختمانی می ‌باشد. برخی تصور می‌ کنند که این تجهیز حجیم و مخزنی شکل عاری از هر گونه استاندارد خاصی طراحی شده ‌است. در این ‌میان هستند کارگاه ‌هایی که باکت ها با طراحی و ظرفیت غیراستاندارد تولید می ‌کنند. اما لازم است بدانید که انواع باکت ابعاد استانداردی دارند. این استانداردها در ظرفیت ‌های گوناگون با طراحی ‌های گوناگون طبقه ‌بندی شده اند. یکباکت بالابر ساختمانی استاندارد از ظرفیت تعریف ‌شده استانداردی برخوردار است. به ‌این ‌ترتیب در هنگام کار با انواع بالابر ساختمانی باعث ایجاد مشکلات و ناهماهنگی ‌ها نمی ‌شود. 

یک بالابر ساختمانی از چه قطعاتی ساخته می ‌شود؟

 قطعا ورق ‌های فولادین اصلی ‌ترین بخش در طراحی انواع باکت بالابر ساختمانی است. در طراحی هر باکت اصول مهندسی شده ای حاکم است. ورق ‌های فولادین طبق همین الگوهای مهندسی شده برش می ‌خورند و تحت یک جریان جوشکاری کاملاً حرفه ‌ای به ‌هم متصل می‌ شوند. باکت ‌های بزرگ غالباً از یکشاسی فلزی به شکل یک چارچوب دارند. باکت ‌های بزرگ و یا آنها که از روش تخلیه بغل هستند، گاهاً از یکسیستم ماردون شکل برای تخلیه کامل استفاده می ‌کنند. این سیستم شامل یکماردون، گیربکس و موتور مستقل می‌ باشد. برخی از مدل‌ های بزرگ برای عملیات ‌های بتن ‌ریزی از یکبخش فلزی برای استقرار سرنشین دارند. از طرفی همه باکت ‌ها از دسته ‌ها و یا جای قلاب‌ های مخصوص و محکم برخوردار می ‌باشند. جداره مخزن تمامی باکت ها و همچنین شاسی و دیگر بخش ‌های فلزی را با رنگ‌ های مخصوص می‌ پوشانند تا خطر زنگ خوردن بدنه و دیگر بخش ‌های فلزی باکت بالابر ساختمانی وجود نداشته باشد. 

سخن پایانی در باب خرید باکت بالابر ساختمانی

 بعید است از بالابر ساختمانی در فضای ساخت و ساز استفاده کنید و نیاز به انواع باکت بالابر ساختمانی نداشته باشید. به هر حال در مسیر ساخت و ساز باید انواع مصالح فله ای از سیمان و ماسه و حتی آب را جابجا کنید. در این میان حمل بتن توسط باکت بالابر ساختمانی بسیار متداول است. پس در کل با یک تجهیز بسیار کلیدی و پرکاربرد مواجه هستیم که باید دقیقا با شرایط ساخت و ساز ما هماهنگ باشد. در خرید باکت بالابر ساختمانی لازم است درک درستی از ابعاد پروژه و سطح جابجایی مصالح داشته باشید. در این میان دو نکته کلیدی وجود دارد. اول اینکه پروژه ساختمانی تا چه اندازه بزرگ است و دوم اینکه قرار است عملیات را با چه سرعتی انجام بدهید. هر دو فاکتور در انتخاب نوع باکت تاثیرگذار است. قطعا حجم سنگین مصالح و یا اجرای سریع عملیات نیاز به استفاده از باکت بالابر ساختمانی بزرگتری دارد. البته در این نیاز باید همواره به لیست قیمت باکت بالابر هم توجه کنید. باکت، تجهیز ارزان قیمتی نیست و خرید بی مورد آن می تواند باعث بار مالی بر پروژه باشد. اما هرگز نمی توانید با یک باکت بالابر ساختمانی کوچک مسیر ساخت مناسبی را در پیش بگیرید. مهارت در انتخاب درست ظرفیت باکت تا نوع طراحی آن یک مهارت تجربی با استفاده از اطلاعات دقیق فنی است. اطلاعاتی که حالا در این مطلب در اختیار شما قرار دارد. لکن مهارت تجربی شما در کار با انواع بالابر و باکت ها حرف اول را می زند.
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر

    مرتب‌سازی محصولات:

   • پیش‌فرض
   • ارزان‌ترین
   • گران‌ترین
   • جدید‌ترین
   • پرفروش‌ترین
   • پربازدیدترین
   • 1
   • 2
   • 3
   • 4
   • 5