خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

بتونیر دیزلی ۲۵۰ لیتری دنده دور

برای استعلام قیمت، تماس بگیرید.

تماس با ما
 • ارسال به سراسر ایران

 • پشتیبانی از ۹ الی ۲۱

 • کمترین هزینه ممکن

 • امکان خرید ۲۴ ساعته

 • پرداخت نقد

 • نقد و بررسی
 • مشخصات فنی
 • نظرات کاربران
 • پرسش و پاسخ

فهرست مطالب

مشخصات فنی بتونیر دیزلی ۲۵۰ لیتری دنده دور

برای ساختن بتن باید مصالحی مانند شن، سیمان و آب را با هم مخلوط کنیم و برای این مخلوط کردن به دستگاه قدرتمند بتونیر نیاز داریم. بتونیر دیزلی ۲۵۰ لیتری دنده دور یکی از مدل‌های کم ‌ظرفیت اما توانمند و پرقدرت است که مخصوص کار کردن در فضاهای سخت و دور افتاده طراحی ‌شده است.بتونیر دیزل ۲۵۰ لیتری با الگوی طراحی میکسر بتن هایی کوچک از نوع دنده دور کمر طراحی شده‌ است. اما در بحث تامین قدرت بسیار فراتر از هم ترازهای ۲۵۰ لیتری خود یا با موتورهای الکتریکی و یا بنزینی کار می‌کند. در این میکسر بتن کوچک از یک موتور توانمند دیزلی گذاشته شده‌ است تا الگوی کاری قدرتمند با حجم و وزن اندک فراهم باشد. البته هدف اصلی از طراحی بتونیر ۳۰۰ لیتری دیزلی کار کردن در سخت‌ترین شرایط کارگاهی است. از این بتونیر می‌توانید در دور افتاده‌ترین مناطق با بدترین شرایط آب‌ و هوایی کاملاً سالم و کارآمد استفاده کنید. جاییکه دیگر بتونیرهای بنزینی و برقی کارایی ندارند، حضور این مدل‌های دیزلی کار راه‌انداز است.
بتونیر گازوئیلی ۲۵۰ لیتری دنده دور
در نظر داشته باشید که قیمت بتونیر گازوئیلی همیشه بالاتر از مدل‌های هم‌تراز است. زیرا خود موتورهای دیزلی به‌ مراتب گران‌تر از موتورهای الکتریکی و یا بنزینی هستند و این تفاوت در قیمت بتونیر ۳۰۰ لیتری گازوئیلی نیز تاثیرگذار است. با این‌ وجود نمی‌توان از خرید و فروش بتونیر گازوئیلی چشم‌ پوشی کرد. زیرا این دستگاه با طراحی خاص برای کار در شرایط خاص طراحی ‌شده است. پس وقتی از شرایط خاص محل پروژه عمرانی اطلاع داریم، لاجرم باید خرید بتونیر گازوئیلی در مدل‌های گوناگون را جدی بگیریم. بتونیر دیزلی ۲۵۰ لیتری دنده دور یکی از مدل‌های توانمند مخصوص کار کردن در شرایط خاص است که در این مطلب قصد بررسی فنی و آشنایی کلی با آن را داریم.

مختصری از بتونیرهای ۲۵۰ لیتری

 میکسر بتن‌های ۲۵۰ لیتری کوچک‌ترین سایز کارگاهی از مدل‌های استاندارد بتونیر هستند. هر چند در سطح بازار از مدل بتونیرهای ۱۲۰و یا ۱۴۰ لیتری نیز طراحی شده ‌است. اما در عمل این مدل‌های کوچک برای فعالیت‌های سبک آزمایشگاهی طراحی شده‌اند. این مدل‌های کوچک قابلیت استفاده حرفه‌ای در فضاهای کارگاهی را ندارند. اما انواع میکسر بتن‌های ۲۵۰ لیتری مخصوص کار کردن در عملیات‌های رده متوسط کارگاهی طراحی شده‌اند.میکسر بتن‌های کوچک ۲۵۰ لیتری مدل‌هایی با حجم دیگ کم، ابعاد جمع ‌و جور، قدرت مانور بالا و قابلیت تولید سریع بتن هستند. از آنجا که حجم دیگ در طراحی این مدل‌های ۲۵۰ لیتری کم است، در نتیجه وزن چندان سنگینی ندارند و می‌توانیم با تعریف موتورهای کم ‌توان قابلیت گردش دیگ برای تولید بتن را تامین نماییم.به ‌این ‌ترتیب استفاده از موتورهای الکتریکی در مدل‌های تکفاز بهترین ایده برای طراحی بتونیرهای ۲۵۰ لیتری هستند. موتورهای الکتریکی سبک‌ وزن و ارزان ‌قیمت و کم ‌مصرف با شرایط تعمیر و نگهداری ساده‌ای هستند. در عین ‌حال برای فعال کردن آنها با چالش جدی مواجه نیستیم. یک خط برق تکفاز ۲۲۰ ولت جریان متناوب شهری برای کارکردن یک میکسر بتن ۲۵۰ لیتری موتور الکتریکی کافی است. تا زمانیکه سطح کار بتن ‌ریزی در حد یک عملیات متوسط شهری است و در کل با شرایط آب‌ و هوایی پیچیده و یا کار در مناطق دور افتاده مواجه نباشیم، استفاده از یک میکسر بتن ۲۵۰ لیتری موتور الکتریکی بهترین انتخاب است. قطعا به ‌همین دلایل است که این مدل میکسرها را در ردیف محبوب‌ترین‌ها قرار داده‌اند.اما همیشه قرار نیست تا در یک شرایط ایده‌آل مانند محیط کارگاهی شهری کار کنیم. بسیاری از پروژه‌های عمرانی در مناطق دور افتاده انجام می‌شوند و یا در یک شرایط سخت و نامساعد جوی از رطوبت بالا حضور دارند. در کل وقتی دسترسی به برق شبکه سراسری وجود ندارد و یا شرایط آب ‌و هوایی برای کارکردن موتورهای الکتریکی نامساعد است، قطعا نیاز به یک مدل با الگوی کار متفاوت داریم. انواع میکسر بتن‌های بنزینی و دیزلی برای این منظور طراحی شده‌اند.مدل‌های بنزینی قابلیت کارکرد مطمئن و قدرتمند مدل‌های دیزلی را ندارند. مثلاً موتورهای بنزینی در هوای خیلی سرد و یا خیلی گرم به ‌خوبی کار نمی‌کنند. این در حالی است که یک موتور دیزلی فارغ از حساسیت به شرایط سخت محیطی کارکرد مؤثر و قدرتمند خود را ادامه می‌دهد. به ‌این ‌ترتیب انواع میکسر بتن دیزلی یک کلاس کاری متفاوت از طراحی بتونیرهای جان ‌سخت هستند و بتونیر دیزلی ۲۵۰ لیتری دنده دور از متداول‌ترین مدل‌ها در این رده کاری می‌باشد.البته در نظر دارید که قیمت بتونیر ۲۵۰ لیتری دیزلی از مدل‌های موتور الکتریکی و حتی بنزینی بالاتر است. اما درکل ما را با یک میکسر بتن کاملاً قدرتمند، جان ‌سخت، پربازده با تحمل کار در شرایط سخت مواجه خواهد کرد. به ‌این ‌ترتیب عمده ‌فروش بتونیر دنده دور دیزلی برای حضور در فعالیت‌های خاص و سخت عمرانی است.
موتور کاما بتونیر دیزلی ۲۵۰ لیتری دنده دور

مختصری از طراحی بتونیر دیزلی ۲۵۰ لیتری دنده دور

این میکسر بتن دیزلی به ‌مانند هر بتونیر دیگر دارای یک دیگ گردان است. دیگ با ظرفیت ۳۰۰ لیتری طراحی ‌شده است، اما در عمل فقط می‌توانید از حجم ۲۵۰ لیتری آن برای تولید بتن استفاده کنید. در بحث طراحی بتونیر دیزلی ۲۵۰ لیتری دنده دور از بخش‌های مختلف فنی اعم از موتور دیزلی، گیربکس، شاسی مناسب نصب موتورهای دیزلی، دیگ ۳۰۰ لیتری، همزن ضد سایش، فرمان کوچک گیربکس، دنده پینیون و ۲ یا ۴ چرخ پیکانی استفاده شده‌ است. هر کدام از این بخش‌ها ملاحظات فنی خاص خودشان را دارند و به ترتیبی هماهنگ‌ شده در یک مونتاژ اصولی در کنار هم قرار می‌گیرند.در طراحی بتونیر دیزلی ۲۵۰ لیتری دنده دور از یک شاسی فلزی متکی بر ۲ پایه که محل قرارگیری دیگ ۳۰۰ لیتری است استفاده ‌شده است. برای مدل‌های معمولی از شاسی که دارای ۲ عدد چرخ هستند استفاده می‌شود. اما در مدل‌های حرفه‌ای‌تر برای رسیدن به قدرت مانور بالاتر از شاسی‌های چهار چرخ تعریف ‌شده است.دیگ در داخل یک بخش Uشکل سوار است و در امتداد این شاسی Uشکل حول محوری مرکزی می‌چرخد. دیگ از نوع دنده دور کمر طراحی‌ شده است تا قابلیت گردشی روان و قدرتمند داشته باشد. برای این شاسی یک بخش ویژه مناسب نصب موتورهای دیزلی تعریف ‌شده است. این بخش به شکل یک باکس فلزی است که ابعاد آن مناسب نصب یک موتور دیزلی تک ‌سیلندر هوا خنک می‌باشد. البته در امتداد موتور دیزلی، گیربکس حضور دارد.

مشخصات فنی بتونیر دیزلی ۲۵۰ لیتری دنده دور

این دستگاه در رده بتونیرهای کوچک ۲۵۰ لیتری دسته ‌بندی شده‌ است. اما دارای یک دیگ با ظرفیت اسمی ۳۵۰ لیتری است که در عمل با عنوان دیگ ۳۰۰ لیتری می‌شناسیم. نام بتونیر ۳۰۰ لیتری دیزلی از حضور این دیگ تهیه ‌شده است. لکن این مقدار تنها ظرفیت اسمی است و قابلیت کاربردی شدن کامل ندارد. در عمل فقط می‌توانید از ۲۵۰ لیتر حجم دیگ برای ساختن بتن استفاده کنید. این فضای خالی که ما به تفاوت ظرفیت اسمی تا ظرفیت مفید در مراحل ساخت بتن است، برای ایجاد فضای کافی مناسب مخلوط کردن مصالح می‌باشد.دستگاه بتونیر دیزلی ۲۵۰ لیتری دنده دور با سرعت استاندارد ۱۵ دور در دقیقه طراحی شده ‌است. به ‌این ‌ترتیب از موتور دیزلی تا گیربکس طراحی ‌شده استفاده شده ‌است تا بتوانیم مقدار سرعت استاندارد بتن ‌سازی با مقدار ۱۵ دور در هر دقیقه را تامین نماییم. دیگ نصب‌ شده از نوع دنده دور کمر است. دیگ دارای جداره‌های فولادین با ضخامت ۳ میلی‌متر است. این مقدار ضخامت دیگ برای کار کردن با حجم ۲۵۰ کیلو گرمی از مصالح سنگین بتن کفایت می‌کند.برای گردش دیگ در بتونیر دیزلی ۲۵۰ لیتری دنده دور از یک فرمان گیربکسی استفاده شده ‌است. این فرمان قابلیت تخلیه دقیق و البته ساده دیگ در هر نوع عملیات تزریق بتن را انجام می‌دهد. در بحث فنی برای تامین قدرت بتونیر دیزلی ۲۵۰ لیتری دنده دور از یک موتور تک‌ سیلندر دیزلی با قابلیت تولید توان ۶ اسب‌ بخار استفاده ‌شده است که در جای خود مفصل درباره آن صحبت خواهیم کرد. در نظر داشته باشید که موتور تعریف ‌شده از نوع استارت هندلی است و قطعا در شرایط کار عمرانی باید این ویژگی را بررسی کرده باشید.در طراحی این بتونیر جدا از بحث تامین قدرت دیزلی باید از یک گیربکس مناسب با ظرفیت انتقال قدرت کافی که مقاومت فیزیکی مناسبی داشته باشد، استفاده‌ شده باشد. در ادامه برای آشنایی بهتر به تحلیل فنی با جزئیات کامل هر یک از بخش‌های میکسر گازوئیلی ۲۵۰ لیتری می‌پردازیم.
موتور بتونیر دیزلی ۲۵۰ لیتری دنده دور

موتور دیزلی نصب ‌شده در میکسر گازوئیلی ۲۵۰ لیتری

مشخصه اصلی بتونیر دیزلی ۲۵۰ لیتری دنده دور کمر حضور یک موتور گازوئیل ‌سوز قدرتمند است. این موتور با استفاده از سوخت ارزان ‌قیمت گازوئیل و یا مازوت کار می‌کند و در کل قابلیت‌های فنی قدرتمند و شرایط کارکرد جان‌ سختی دارد. شاسی تا بخش‌های فنی بتونیر ۳۰۰ لیتری گازوئیلی به شکلی طراحی‌ شده است تا بتوانیم از انواع موتورهای دیزلی با قدرت ۵ الی ۸ اسب ‌بخار استفاده کنیم.از موتورهای دیزلی برندهای مارکو، کاما، کوپ و یا فالکون برای تامین قدرت بتونیر ۳۰۰ لیتری گازوئیلی استفاده می‌شود. در بتونیر ۳۰۰ لیتری طراحی‌ شده برند نیکا کورپ از موتور دیزلی ۶ اسب بخاره برند کاما استفاده شده ‌است. موتور دیزلی کاما به ‌کار رفته در بتونیر شرکت نیکا کورپ از نوع تک ‌سیلندر با عملکرد ۴ زمانه است. این موتور طبق الگوی کارکرد هوا خنک طراحی شده‌ است و متکی بر عملکرد تنفس طبیعی کار می‌کند.موتور تک‌ سیلندر مذکور با حجم ۲۹۶ سی‌سی قابلیت تامین قدرت ۶ اسب ‌بخار توان مکانیکی را دارد. البته این مقدار قدرت را در سرعت حداکثری ۳۶۰۰ دور در دقیقه تامین خواهد کرد. برای طراحی این موتور توانمند دیزلی از بدنه چدنی استفاده شده ‌است. این بدنه سطح مقاومت فیزیکی بسیار بالایی دارد و می‌تواند در فشار کارکرد حداکثری موتورهای دیزلی برای انتقال قدرت تراکم بالای سیلندرها کارایی داشته باشد.موتور تعریف‌ شده از نوع ۴ زمانه است. لذا برای روانکاری نیاز به یک سیستم توزیع روغن مستقل دارد. در طراحی این موتور از یکمخزن روغن در ظرفیت 1.1 لیتری استفاده شده ‌است. برای روانکاری موتور باید از روغن نمره ۴۰ استفاده ‌شده باشد. موتور تحت عملکرد تک‌ سیلندر دیزلی مصرف سوخت مناسبی دارد و با تعریف یک باک سوخت 3.5 لیتری قابلیت کارکرد حداقل ۴ ساعت متوالی را دارد. در عین ‌حال این موتور با الگوی ساخت مولدهای کم‌ صدا طراحی‌ شده است و درکل باعث می‌شود تا عملکرد نهایی بتونیر دیزلی ۲۵۰ لیتری دنده دوریک شرایط کارکرد ملایم و نه‌ چندان پر سر و صدا داشته باشد.موتور تعریف ‌شده از نوع استارت هندلی است. اصولاً موتورهای تک‌ سیلندر را با روش استارت هندلی طراحی می‌کنند. این ایده باعث کاهش قیمت طراحی موتور می‌شود و قطعا در لیست قیمت بتونیر دیزلی تاثیرگذار است. البته در بحث طراحی نهایی موتور از قابلیت راه‌ اندازی سریع با الگوی کار هندلی استفاده شده ‌است. موتور دیزلی تعریف‌ شده در میکسر گازوئیلی ۲۵۰ لیتری برند نیکا کورپ با قابلیت قدرت ۶ اسب ‌بخار یک مدل کاملاً توانمند است که با توانایی کارکرد حرفه‌ای در محیط‌های سخت عملیاتی طراحی‌ شده است.

ویژگی‌های برجسته در کار با موتورهای دیزلی

 بتونیر دیزلی ۲۵۰ لیتری دنده دور دیگ یک ماشین ویژه برای انجام کارهای دشوار است. این میکسر بتن برای فعالیت ساده در یک کارگاه معمولی شهری طراحی نشده ‌است. بلکه ماشینی قدرتمند با قابلیت‌های فنی برجسته است تا از آن در پیچیده‌ترین شرایط کاری استفاده بشود. تمام ماهیت کارکرد سرسختانه این میکسر بتن مدیون حضور موتور دیزلی کار شده در آن است. زیرا این موتورها مخصوص فعالیت در شرایط سخت طراحی می‌شوند.موتور دیزلی قدرتمند است. به ‌این ‌ترتیب با حجم و وزن کمتر در تعریف یک موتور تک‌ سیلندر به ‌راحتی می‌تواند از پس تامین توان میکسر بتن‌های ۲۵۰ لیتری و حتی مدل‌های بسیار حجیم‌تر از گونه‌های ۷۵۰و یا 1000 لیتری برآید. اما در اینجا برای نصب شدن بر روی یک میکسر بتن ۲۵۰ لیتری انتخاب ‌شده است. با یک موتور دیزلی ۶ اسب ‌بخار که حجم چندانی ندارد می‌توانیم کل دیگ سنگین و پر از مصالح ۲۵۰ لیتری را به چرخش درآوریم.قدرت اگرچه مهم است اما اصل ماجرا در طراحی بتونیر دیزلی ۲۵۰ لیتری دنده دور دیگ نیست. زیرا هدف از طراحی این میکسر فعالیت در شرایط سخت و مکان‌های دور افتاده است. اصولاً وقتی در یک مکان دور افتاده هستید و دسترسی به برق شبکه سراسری ندارید، باید از میکسرهای موتور احتراق داخلی استفاده کنید. اما موتور طراحی ‌شده نیز باید قابلیت‌های فنی برجسته‌ای داشته باشد.موتورهای بنزینی اگرچه قابلیت کارکرد خوبی دارند و حتی ارزان ‌قیمت هستند، اما نمی‌توانند ضریب اطمینان بالای مورد نیاز در کارکرد میکسرهای خاص و جان‌سخت را تامین نمایند. در مقابل موتورهای دیزلی هستند که بازده بالایی دارند. این موتورها با راندمان حداکثری و خیلی بهتر از موتورهای بنزینی کار می‌کنند. در عین ‌حال برای فعالیت نیاز به سوخت ارزان‌ قیمت و امن گازوییل دارند. از طرفی موتورهای دیزلی می‌توانند به ‌راحتی در شرایط جوی بسیار سرد و یا بسیار گرم و حتی بسیار مرطوب به ‌خوبی کار کنند.قیمت بتونیر ۳۰۰ لیتری گازوئیلی بیشتر از مدل‌های مشابه بنزینی است. اما وقتی هدف شما انجام عملیات حرفه‌ای با حجم بتن‌ سازی زیاد در مناطق دور افتاده باشد، بهتر است دست‌ به ‌کار شوید و یک مدل مطمئن و جان ‌سخت با قابلیت‌های رده ‌بالای فنی مانند بتونیر دیزلی ۲۵۰ لیتری دنده دور دیگ محصول شرکت نیکا کورپ را تهیه نمایید.

گیربکس کار شده در بتونیر دیزلی ۲۵۰ لیتری دنده دور

گیربکس از مهم‌ترین بخش‌های فنی در طراحی انواع میکسر بتن می‌باشد. در طراحی بتونیر دیزلی ۲۵۰ لیتری دنده دور کمر نیز از گیربکس قدرتمند VF86استفاده ‌شده است. این گیربکس بر روی محور گردان دیگ سوار است و وظیفه دارد تا دیگ سنگین دستگاه را در جهت افقی و یا عمودی شده به چرخش درآورد.برای طراحی بتونیر ۳۰۰ لیتری دیزلی برند نیکا کورپ از یک گیربکس قدرتمند مدل VF86 محصول برند بهکار اصفهان استفاده ‌شده است. این گیربکس طراحی ساده‌ای دارد و در کل از کنار هم قرار گرفتن ۲ چرخ ‌دنده ساخته شده ‌است. با استفاده از این گیربکس در نهایت سادگی و البته با دقت بالا می‌توانیم دیگ تقریباً سنگین و حجیم بتونیر ۳۰۰ لیتری گازوئیلی را حول محور خودش بچرخانیم و آن را در موقعیت‌های افقی برای تخلیه شدن تا موقعیت عمودی برای بارگیری قرار بدهیم.گیربکس VF86 برند بهکار اصفهان دارای چرخ‌ دنده‌های فسفر برنزه است. این چرخ ‌دنده‌ها که با متریال بسیار مقاومی ساخته ‌شده اند در مقابل سایش و فرسایش کاملاً ماندگار هستند. از طرفی می‌توانند تحمل وزن سنگین دیگ را داشته باشند. این گیربکس تقریباً سبک ‌وزن قابلیت کارکرد مطمئنی دارد و برای فعالیت جان‌ سخت دستگاه بتونیر دیزلی ۲۵۰ لیتری طراحی‌ شده است.

دیگ طراحی ‌شده برای بتونیر ۳۰۰ لیتری دیزلی

دیگ بارزترین بخش فنی در طراحی هر دستگاه میکسر بتن است. دیگ محل انباشت مصالح است تا با چرخیده شدن قابلیت طرح اختلاط بتن را داشته باشد. بتن در داخل دیگ بتونیرها ساخته می‌شود. لذا دیگ ماهیتی کلیدی در طراحی تا تحلیل فنی هر دستگاه میکسر بتن دارد و از طرفی ظرفیت دیگ معیار قابلیت بتن‌ سازی دستگاه است. از این ‌رو حتی نام ‌گذاری انواع میکسر بتن بر اساس ظرفیت دیگ آنها انجام می‌شود. مانند بتونیر دیزلی ۲۵۰ لیتری دنده دور کمر که دارای یک دیگ با ظرفیت ۳۰۰ لیتری است.ظرفیت اسمی دیگ بتونیرها متفاوت از ظرفیت عملیاتی آنها می‌باشد. در حین کار هرگز نمی‌توانیم دیگ میکسر بتن را از مصالح پر کنیم. زیرا در این حالت توانایی مخلوط کردن مصالح در یکدیگر را نداریم. بنابراین اگرچه ظرفیت بالای دیگ بتونیرها فراهم است، اما فقط می‌توانیم از مقدار ۷۰ درصد ظرفیت دیگ برای ساختن بتن استفاده کنیم. مانند طراحی بتونیر ۳۰۰ لیتری دیزلی که در آن تنها قابلیت استفاده از حجم ۲۵۰ لیتری را داریم. بنابراین عموم میکسر بتن‌ها را با توجه به ظرفیت کاری که مقدار قابلیت تولید بتن است معرفی می‌کنند. مانند بتونیر دیزلی ۲۵۰ لیتری دنده دور که با وجود دیگ ۳۰۰ لیتری تنها مقدار ۲۵۰ لیتر بتن در هر بار عملیات تولید خواهد کرد.برای طراحی دیگ بتونیرها باید از ورق‌های فولادی که مقاومت فیزیکی و شیمیایی مناسبی دارند استفاده ‌شده باشد. دیگ بتونیر در ارتباط مستقیم با مصالح ساخت بتن قرار دارد. مصالحی مانند شن، آب و حتی سیمان قابلیت تخریب گسترده‌ای دارند. سیمان قدرت شیمیایی بالایی دارد و می‌تواند جداره ضعیف دیگ را بپوشاند. در عین ‌حال دانه‌های شن قدرت سایش بالایی دارند و مهم‌تر از همه نباید از قدرت فرسایش آب غافل شویم. زیرا آب باعث زنگ زدن آهن و تخریب جداره ضعیف میکسر بتن‌ها می‌شود. در آخر نیز با وزن بسیار زیاد مصالح آنهم در حین گردش دیگ مواجه هستیم.

ملاحظات فنی در طراحی بدنه دیگ بتونیر دیزلی

 برای طراحی بدنه دیگ بتونیر دیزلی از ورقه‌های فولادین کربن دیده که آلیاژ ضد زنگ هستند استفاده می‌شود. این ورق‌ها با قابلیت ضد زنگ‌ زدگی در مقابل اثر فرسایش آب کاملاً مقاوم هستند. در عین ‌حال با توجه به آلیاژ کربن نسبت ‌به اثر فرسایش دانه‌های شن حین مخلوط کردن مصالح مقاومت می‌کنند. البته وجه طراحی بدنه فولادین آنها باعث شده تا به ‌خوبی از پس تحمل وزن سنگین مصالح درحین گردش دیگ برآیند.درکل هرچه از ورق‌های ضخیم‌تر در جداره دیگ استفاده ‌شده باشد، قابلیت‌های فیزیکی و تحمل و مقاومت آن نیز افزایش پیدا می‌کند. اما در عمل نمی‌توانیم از ورق‌های خیلی ضخیم در جداره دیگ استفاده کنیم. زیرا دیگ به ‌شدت سنگین می‌شود و قطعاً گردش آن نیاز به قدرت و صرف انرژی بالایی دارد. در عین ‌حال علاقه به استفاده از ورق‌های نازک فولادین نداریم. در یک الگوی هوشمندانه برای طراحی دیگ بتونیر 300 لیتری دیزلی از ورق‌های ۳ و ۵ میلی‌ متری در کنار هم استفاده ‌شده است.از این روش طراحی برای ساختن دیگ میکسر بتن ۲۵۰ لیتری محصول شرکت نیکا کورپ استفاده شده ‌است. در این روش هر دیگ دارای ۲ بخش بالایی و پایینی خواهد شد. بخش بالایی که کمتر تحت تاثیر وزن سنگین مصالح قرار دارد از ورق‌های نازک ۳ میلی‌ متری ساخته می‌شود و برای بخش پایینی که کاملاً تحت تاثیر وزن بر اثر فرسایش مصالح بتن است از ورق‌های ضخیم ۵ میلی ‌متری ساخته می‌شود. به ‌این ‌ترتیب با الگوی طراحی ۲ تکه دارای یکدیگ سبک‌ وزن ولی کاملاً قدرتمند و مقاوم شده‌ایم. حالا بهتر می‌توانیم شرایط کارکردن سخت با مصالح سنگین بتنی را انجام بدهیم.

دیگ دنده دور کمر چیست؟

 در طراحی هر مدل میکسر بتن باید قابلیت گردش مؤثر دیگ فراهم باشد. بنابراین به یک سیستم انتقال قدرت نیاز داریم. سیستمی که حد فاصل میان موتور تا دیگ گردان دستگاه بشود. دیگ دنده دور کمر یکی از روش‌های متداول انتقال قدرت است. در این ایده از یک چرخ ‌دنده بزرگ حول بدنه دیگ استفاده ‌شده است.برای چرخش دیگ از یک چرخ ‌دنده استفاده می‌شود. این چرخ ‌دنده بر بدنه دیگ متصل است. هر اندازه ابعاد چرخ ‌دنده را بزرگ‌تر کنیم، شرایط کارکرد ساده‌تر، روان‌تر با اعمال قدرت کمتر برای گردش دیگ داریم. چالشی که تماماً با بهترین شرایط در طراحی دیگ دنده دور کمر پیش‌ بینی شده‌ است. در این طراحی دستگاه صاحب بزرگ‌ترین چرخ ‌دنده ممکن است. زیرا چرخ ‌دنده حول کمر میانی دیگ که پهن‌ترین بخش دیگ است سوار شده ‌است. در نتیجه با نیاز به قدرت کم موتور در یک شرایط روان و ساده می‌توانیم کل دیگ بتونیر را به گردش درآوریم. در طرح ساخت بتونیر دیزلی ۲۵۰ لیتری دنده دور کمر از این الگوی انتقال قدرت استفاده شده ‌است.

مزایای دیگ دنده دور کمر

 دیگ دنده دور کمر یکی از الگوهای انتقال قدرت است و غالباً آن را با رقیب همیشگی یعنی طرح انتقال قدرت دنده زیر دیگ مقایسه می‌کنند. اینکه کدام ایده بهتر است یک سوال همیشگی است. واقعاً نمی‌توانیم بگوییم که کدام ایده بهتر است. در پاره‌ای از موارد طرح انتقال قدرت دنده زیر دیگ الگوی برتری است و در برخی دیگر از فاکتورها روش دنده دور کمر ایده مؤثرتری خواهد شد. در این مطلب قصد تحلیل فنی بتونیر دیزلی ۲۵۰ لیتری دنده دور دیگ را داریم. لذا در کل به مزایا تا محدودیت‌های این روش انتقال قدرت اشاره می‌کنیم.
 • با توان کم موتوری می‌توانیم دیگه دنده دور کمر را بچرخانیم. به ‌علت طراحی یک چرخ ‌دنده بزرگ مقدار نیروی کمتری به نسبت از مدل‌های دنده زیر دیگ نیاز داریم. به ‌این ‌ترتیب با استفاده از یک موتور کوچک‌تر می‌توانیم کل فرآیند را تکمیل کنیم. این نکته تأثیری مستقیم بر قیمت بتونیر ۳۰۰ لیتری گازوئیلی دارد.
 • با الگوی دنده دور دیگ دیگر نیازی به استفاده از گیربکس حد فاصل میان موتور تا دیگ نداریم. دنده دور کمر دیگ آنقدر بزرگ است که خود به ‌عنوان یک گیربکس کار کند. به ‌این ‌ترتیب فقط کافی است شفت موتور را با چرخ‌دنده دور دیگ متصل کنیم. این عدم وابستگی به استفاده از گیربکس تاثیر مستقیم بر کاهش قیمت بتونیر ۲۵۰ لیتری دیزلی گذاشته ‌است.
 • با الگوی دنده دور دیگ قابلیت ایجاد حرکت نرم‌تر و البته روان‌تری از دیگ داریم. دیگ با قدرت کامل اما در حرکتی بدون ضربه و کاملاً روان می‌چرخد. این الگوی کار روان باعث خواهد شد تا طرح اختلاط بتن به ‌طور کامل انجام گیرد.

محدودیت‌ها در استفاده از دیگ دنده دور کمر

 با وجود تمام مزایا از حرکت روان‌تر تا نیاز به قدرت موتوری کمتر این ایده دارای محدودیت‌هایی نیز می‌باشد که به ‌قرار زیر بیان می‌کنیم:
 • ساخت دیگ دنده دور کمر سخت‌تر از دیگ دنده زیر است. در این ایده باید از یک چرخ ‌دنده بزرگ حول دیگ نصب کنیم. حضور این چرخ ‌دنده فی ‌نفسه چالش‌ برانگیز است و قطعا روش ساخت کل دیگ بتونیر را سخت‌تر می‌کند. این روش ساخت سخت‌تر گاهاً باعث افزایش قیمت بتونیر گازوئیلی می‌شود.
 • احتمال خرابی دنده دور کمر دیگ زیادتر از دنده زیر دیگ است. در صورت خراب شدن نیز شرایط تعمیر و نگهداری از آن سخت‌تر است. چرخ ‌دنده بزرگ نصب ‌شده دارای تعداد زیاد دنده فولادین است که کاملاً مقاوم هستند. اما ممکن است تا این دنده‌ها بر اثر فشار کاری زیاد شکسته و یا کچل بشوند. در این حالت حرکت روان دیگ مختل خواهد شد.
 
 • شرایط تعمیر و نگهداری چنین سیستمی همیشه سخت تر از روش ساده و دم‌دستی دنده زیر دیگ است.
بتونیر دیزلی ۲۵۰ لیتری دنده دور دیگ یک نمونه کامل از میکسر بتن‌های متداول دنده میانی است. در این دستگاه باید از قدرت مؤثر موتورهای دیزلی استفاده ‌شده باشد. برای همین است که از الگوی دنده دور کمر دیگ استفاده شده ‌است. زیرا تنها این الگو است که می‌تواند قدرت مؤثر دیگ را فراهم آورد.

شاسی طراحی‌ شده برای بتونیر ۳۰۰ لیتری دیزلی

شاسی طراحی‌ شده برای بتونیر دیزلی ۲۵۰ لیتری دنده دور از لحاظ فنی و ظاهری همان شاسی طراحی ‌شده در بتونیرهای برقی و یا بنزینی می‌باشد با این تفاوت که در طراحی این شاسی از بخش‌های مستحکم‌تری استفاده شده ‌است. حضور موتور قدرتمند دیزلی که در ابعاد و حجم بالاتری به نسبت از موتورهای برقی و یا بنزینی است در این افزایش سایز و استحکام شاسی تاثیرگذار است. به هر صورت موتورهای دیزلی به ‌مراتب حجیم‌تر و قدرتمندتر از مدل‌های برقی و بنزینی هستند. در طراحی شاسی بتونیر دیزلی ۲۵۰ لیتری دنده دور برای نصب موتور از یک محفظه کاملاً بزرگ و برجسته استفاده ‌شده است.شاسی تعریف ‌شده در هر دو تیپ ۲ یا 4 چرخ عرضه می‌شود. بتونیرهای 2 چرخ گونه ارزان ‌قیمت‌تری هستند. اما قدرت جابه‌جایی کمتر با قابلیت مانور سخت‌تری دارند. لزوماً خرید بتونیر گازوئیلی 2 چرخ برای کار کردن در یک مکان ثابت است. اما در مواردی از طراحی شاسی 4 چرخ استفاده شده ‌است. این شاسی‌ها قدرت مانور بالایی دارند و  به ‌راحتی می‌توانید آنها را جابه‌جا کنید. قیمت بتونیر گازوئیلی 4 چرخ بالاتر از مدل‌های 2 چرخ است. با این ‌وجود مقدار فروش بتونیر گازوئیلی 4 چرخ رقم قابل ‌توجهی است.

فرمان تخلیه در طراحی بتونیر دیزلی ۲۵۰ لیتری دنده دور

برای کار با هر بتونیر باید قابلیت تخلیه دیگ را داشته‌ باشیم. دیگ این دستگاه حجیم است و در حین ساختن بتن به شکل سربالا قرار می‌گیرد. اما در انتهای مرحله تولید بتن باید قابلیت تخلیه دیگ فراهم باشد. برای تخلیه شدن لازم است تا کل حجم دیگ را بچرخانیم و آن را سروته کنیم. برای اینکار از یک سیستم فرمانی استفاده شده ‌است.هر دیگ بتونیر حول یک محور مرکزی می‌چرخد. دیگ هنگام تهیه بتن به شکل سربالا قرار می‌گیرد تا مصالح به ‌راحتی در داخل دیگ ریخته شوند. اما در هنگام تخلیه شدن دیگ به وسیله یک فرمان منحرف ‌شده تا دهانه آن رو به سمت پایین حرکت کند. در بتونیرهای ساده از فرمان‌های دستی استفاده می‌شود. اما در طراحی بتونیرهای رده بالاتر مانند طراحی بتونیر دیزلی ۲۵۰ لیتری دنده دور کمر محصول کمپانی نیکا کورپ از یک فرمان گیربکسی استفاده شده ‌است.این فرمان کوچک است و در امتداد یک گیربکس کوچک قرار دارد. گیربکس حلزونی نصب‌ شده با بدنه چدنی است که مسیر تخلیه دیگ را ساده‌تر می‌کند. طراحی فرمان گیربکس باعث افزایش لیست قیمت بتونیر دیزلی می‌شود. اما در عمل هرچه کارکرد ساده‌تر و البته دقیق‌تر دستگاه در حین تخلیه بتن را فراهم می کند.

شرایط تعمیر و نگهداری بتونیر ۳۰۰ لیتری دیزلی

زمانیکه در مورد شرایط تعمیر و نگهداری از بتونیر دیزلی ۲۵۰ لیتری دنده دور کمر صحبت می‌کنیم، تقریباً همه ‌چیز مشابه مدل ساده‌تر برقی است. جز بخش موتوری که یک مولد قدرتمند دیزلی است. در بحث تعمیر و نگهداری طریقه مواجه شدن با موتور دیزلی اهمیت بالایی دارد. زیرا این موتورها طرح ساختی حجیم، قدرتی بالا و تراکمی حداکثری دارند. موتورهای دیزلی با توجه به طراحی بزرگ‌تر در کنار قابلیت تولید قدرت بیشتر شرایط تعمیر و نگهداری دشوارتری نیز دارند.

چالش تعمیرات در کار با بتونیر ۳۰۰ لیتری دیزلی

قطعا اولین و شاید اصلی‌ترین چالش در نحوه بکارگیری بتونیر دیزلی باشد. تا وقتیکه در سطح شهرها با حضور برق شبکه سراسری هستید، قطعا هرگز به فکر تامین و کار با یکبتونیر دیزلی نمی‌افتید. روش کار با بتونیر دیزلی است که مراحل تعمیر و نگهداری از آنها را چالش‌ برانگیز کرده ‌است. زیرا این میکسرهای مخصوص کار کردن در مناطق دور افتاده با شرایط سخت آب‌ و هوایی طراحی شده‌اند. قاعدتاً وقتی در یک پروژه دور افتاده هستید، از این بتونیرهای قدرتمند اما جان ‌سخت دیزلی استفاده می‌کنید.در مناطق دور افتاده علاقه داریم تا با جان سخت‌ترین تجهیزات کار کنیم و قطعا بتونیر دیزلی ۲۵۰ لیتری دنده دور کمر یکی از همین ماشین‌آلات جان ‌سخت می‌باشد. این تجهیزات باید راندمان کاری بالایی داشته باشند. مقدار کارایی آنها مطلوب و حجم خرابی آنها کم باشد. در غیر این ‌صورت نمی‌توان از آنها در سطح فضاهای پیچیده و مناطق دور افتاده استفاده کرد.از طرفی دیگر قدرت بالای موتورهای دیزلی است که مورد توجه اهل‌ فن قرار می‌گیرد. این بتونیرها از حضور موتورهای قدرتمند دیزلی نهایت کارایی را دارند و کاملاً مناسب اجرای عملیات‌های پرفشار هستند. شرایط تامین قدرت حداکثری باعث شده تا مدل‌های دیزلی همچنان کارایی کامل داشته باشند و از آنها در سطح شهرها هم استفاده بشود. اما وقتی این بتونیر دیزلی خراب می‌شود شرایط پیشروی شما به کل متفاوت از خرابی با بتونیرهای ساده برقی و یا بنزینی است. موتورهای دیزلی جان‌سخت هستند و دیر خراب می‌شوند. اما اگر خراب بشوند تعمیرات آنها در مناطق دور افتاده قطعا چالش‌ برانگیز است. در ادامه می‌خواهیم دورنمایی از نکات برای تعمیر و نگهداری در موتورهای دیزلی بپردازیم.

مسیر تعمیرات و نگهداری در کار با بتونیرهای دیزلی

 تعمیر و نگهداری بتونیر دیزلی لزوماً متوجه موتورهای دیزلی نیست. بلکه ماهیت کلی دستگاه را مد نظر دارد. هر بتونیر دیزلی برای رسیدن به یک ماشین جان‌سخت طراحی‌ شده است. لذا در کنار موتور قدرتمند دیزلی باید متوجه بخش‌های دیگر و البته جان‌سخت و قدرتمند این ماشین باشیم. به ‌این ‌ترتیب درکل با یک بتونیر که دارای بخش‌های فنی قدرتمند و مستحکمی است مواجه هستیم. این بخش‌ها زود خراب نمی‌شوند. اما در صورت خراب شدن تعمیرات چالش برانگیزی دارند.در کار با بتونیر دیزل ۲۵۰ لیتری دنده دور کمر شما با یک موتور دو سیلندر که قابلیت تولید ۶ اسب‌ بخار توان دارد مواجه هستید. این موتور با الگوی کار ۴ زمانه طراحی شده‌ است. موتور با حجم تقریبی ۳۰۰ سی‌سی در سرعت ۳000 دور بر دقیقه کار می‌کند. وقتی در فاز تعمیرات و نگهداری از چنین موتور دیزلی هستید، باید از تمامی مشخصات فنی دستگاه اطلاعات کاملی داشته باشید. برای این منظور کسب اطلاعات از حجم مخزن سوخت، مخزن روغن و نوع سیستم خنک‌ کننده اهمیت زیادی دارد.در بتونیر دیزلی طراحی ‌شده از شرکت نیکا کورپ یک موتور دیزلی ۶ اسب ‌بخار کار گذاشته شده ‌است که دارای مخزن روغن با ظرفیت 1.1 لیتری می‌باشد. این موتور دارای یک مخزن سوخت 3.5 لیتری است. برای کار با این موتور باید از روغن نمره ۴۰ استفاده کنید. تامین الزامات فنی موتور دیزلی از مقدمات کاربردی تعمیرات و نگهداری اصولی است. اما در بخش‌های دیگر دستگاه نیز قسمت‌های فنی مهمی حضور دارند. مانند فرمان گیربکسی با طراحی گیربکس VF86که از مهم‌ترین بخش‌های فنی دستگاه است. این بخش گیربکسی باید همیشه روان و با استفاده از روغن هیدرولیک مناسب پر شده باشد.دنده بزرگ نصب ‌شده دور دیگ نیز از دیگر بخش‌های کلیدی در تعمیر و نگهداری از بتونیر دیزلی ۲۵۰ لیتری است. تعداد دندانه‌های این چرخ ‌دنده بسیار زیاد است. این تعداد زیاد دندانه‌ها باعث ایجاد حرکت نرم و روان دیگ خواهد شد. اما در هنگام خرابی چالش‌ برانگیز هستند. هر دندانه شکسته‌ شده و یا کچل شده باعث اختلال در حرکت روان دیگ بتونیر دیزلی می‌شود. لذا به ‌عنوان اپراتور حرفه‌ای این دستگاه باید همیشه از سالم بودن دنده‌های دور دیگ اطمینان داشته باشید. در صورت شکستگی و یا کچل شدن دنده‌ها باید آنها را به ‌سرعت تعمیر کنید. یک‌ دنده شکسته و یا کچل شده کل ماهیت کار حرفه‌ای دیگ حجیم بتونیر دیزلی را مختل می‌کند.در آخرین مرحله باید متوجه شرایط تعمیر و نگهداری از دیگ حجیم و بدنه فولادین دستگاه باشید. برای طراحی این دیگ از ورق‌های ۳ و ۵ میلی ‌متری استفاده ‌شده است. هرگونه پوسیدگی، ترک ‌خوردگی، شکستگی و... در سطح جداره دیگ‌ را به ‌سرعت تعمیر کنید. خرابی دیگ باعث نشست پیدا کردن آب از داخل دیگ بتونیر شده که درنهایت باعث به ‌هم خوردن تعادل بتن ساخته ‌شده در داخل دیگ می‌شود.

نکات ایمنی در کار با بتونیر دیزلی ۲۵۰ لیتری دنده دور

بتونیر دیزلی یک ماشین قدرتمند است که در آن یک موتور دیزلی در حال کار کردن می‌باشد. موتورهای دیزلی به تولید قدرت زیاد شهره هستند. اما این موتورها کاملاً شرایط کار سخت و خطرآفرین دارند. جدا از بحث موتور دیزلی نباید از طرح ساخت قدرتمند با تجهیزات فولادین اما متحرک دستگاه غافل شویم. لذا درکار با بتونیر دنده دور دیزلی لازم است تا کلیه نکات حرفه‌ای و ایمنی در حین اجرای عملیات را رعایت کنیم. برای این منظور برخی از دستورالعمل‌های کلیدی را در ۴ بخش کلی تنظیم کرده‌ایم.

نکات ایمنی قبل ‌از آغاز به کار با بتونیر دیزلی

 
 • دستگاه بتونیر دیزلی ۲۵۰ لیتری را در یک مکان مسطح و کاملاً مستحکم مستقر کنید. دستگاه بر روی این مکان باید شرایطی کاملاً پایدار داشته باشد.
 • در همه حال قبل از آغاز به کار دستگاه از وجود روغن در داخل موتور مطمئن شوید. لازم است تا همیشه سطح روغن را چک کنید. کاهش سطح روغن باعث خرابی و سوختگی موتور خواهد شد.
 • از آنجا که محل ساختن بتن با محل تخلیه آن متفاوت است، قابلیت جابجایی ساده و مطمئن دستگاه اهمیت زیادی دارد لذا. قبل ‌از بارگیری حتما از سلامت چرخ‌ها و توانایی حرکت ساده‌ی دستگاه مطمئن باشید.
 • از ایمن بودن محیط اطراف دستگاه بتونیر دیزلی ۲۵۰ لیتری اطمینان داشته باشید. در هر حالت بررسی کنید که تمامی عوامل خطرآفرین اعم از شبکه‌های سوخت، کابل برق و... از محل کار دستگاه دور هستند.

نکات ایمنی در حین کار با بتونیر دیزلی ۲۵۰ لیتری

 • توصیه می‌شود تا مصالح را به شکل مرحله‌ای در داخل دیگ بتونیر دیزلی ۲۵۰ لیتری بریزید. از ریخته شدن به یکباره مصالح در داخل دیگ جلوگیری کنید. زیرا باعث فشار ناگهانی به موتور می‌شود.
 • بهتر است از ابزار مناسب مانند بیل‌های استاندارد عملیات‌های عمرانی استفاده کنید. برای اضافه کردن آب از پیمانه‌های مناسب استفاده کنید.
 • در حین چرخش دیگ هرگز دست خود را وارد آن نکنید.
 • تمامی بخش‌های اتصال دیگ بر بدنه بتونیر دیزلی را چک کنید و از سالم بودن و روان بودن چرخ ‌دنده‌های دور کمر دیگ مطمئن باشید تا در صورت نیاز آنها را روانکاری کنید.
 • محل نشیمنگاه دیگ را بررسی کنید تا کاملاً سالم و روان باشد.
 • دستگاه که فعال است را به حال خودش رها نکنید. همیشه یک اپراتور آگاه در کنار میکسر بتن دیزلی بگذارید.

نکات ایمنی و اصول نگهداری پس‌ از اتمام عملیات بتن ‌سازی

 • پس‌ از پایان یافتن عملیات بتن ‌سازی لازم است محتویات داخل دیگ را به ‌طور کامل خالی کنید. هیچ مقدار مصالح ساختن بتن مانند شیرابه بتن نباید در داخل دیگ باقی بماند.
 • دیگ را به ‌طور کامل شستشو بدهید. لازم است تا درست در لحظه‌ی پایانی یکبار بتن ‌سازی، برای شستشوی دیگ اقدام کنید. زیرا احتمال دارد که آب بتن و یا شیرابه باقیمانده سخت بشود که در این‌ صورت شستشوی دیگ امکان‌ پذیر نیست.
 • حتما جداره خارجی دیگ و دیگر بخش‌های دستگاه را تمیز کنید. ممکن است در طول عملیات بتن ‌سازی مقداری از حجم بتن و یا شیرابه آن بر روی موتور و دیگر بخش‌ها پاشیده شده باشد. این کثیفی‌ها را به ‌طور کامل پاک کنید. می‌توانید از یک دستمال مرطوب استفاده کنید.
 • پس‌ از پایان کار میکسر گازوئیلی ۲۵۰ لیتری را بر یک مکان خشک و مناسب منتقل کنید.

سوخت مصرفی در بتونیر دیزلی ۲۵۰ لیتری

 در طراحی بتونیر دیزلی ۲۵۰ لیتری از قدرت یک موتور دیزلی استفاده شده ‌است. موتورهای دیزلی تحت تراکم بالا بدون نیاز به سیستم جرقه زنی سوخت کار می‌کنند. این روش کار که با تراکم حداکثری همراه است باعث هرچه تولید قدرت بالاتری است. این موتورها از سوخت گازوئیلی استفاده می‌کنند.سوخت گازوئیل یک سوخت متداول است که برای تمامی موتورهای دیزلی تهیه شده ‌است. این سوخت ارزان‌تر از سوخت بنزینی و در عین ‌حال قدرت تولید انرژی بالاتری دارد. البته لازم به ذکر است که دمای احتراق خود به ‌خود سوخت گازوئیل چیزی در حدود ۸۰ درجه سانتی‌گراد است. لذا به ‌راحتی می‌توانید این سوخت را در شرایط انبار شده نگهداری کنید. این ویژگی از مزایای کار با موتورهای دیزلی است. زیرا قابلیت انبار کردن امن سوخت فراهم است و قطعا در پروژه‌های دور افتاده برگ برنده‌ای می‌باشد. بتونیر دیزلی ۲۵۰ لیتری دنده دور دیگ یک ماشین جان‌ سخت بتن‌سازی است که با الگوی طراحی موتورهای گازوئیل‌ سوز مخصوص عملیات در مناطق دور افتاده با قابلیت کارکرد بالا و کاملاً مطمئن طراحی شده ‌است. قطعا این ماشین قدرتمند قابلیت کار در عملیات‌های متوسط و کم ‌ظرفیت شهری را دارد. اما به ‌هرحال خرید بتونیر گازوئیلی یک جریان متداول در اجرای پروژه‌های کوچک شهری نیست. این ماشین جان‌سخت با قدرت بالای موتورهای دیزلی دست توانمند و مطمئنی است تا در پیچیده‌ترین شرایط عمرانی همچنان قابلیت کافی در تولید حجم مناسب بتن را داشته باشید.
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر

    مرتب‌سازی محصولات:

   • پیش‌فرض
   • ارزان‌ترین
   • گران‌ترین
   • جدید‌ترین
   • پرفروش‌ترین
   • پربازدیدترین
   • 1
   • 2
   • 3
   • 4
   • 5