خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

بتونیر 120 لیتری (آزمایشگاهی)

برای استعلام قیمت، تماس بگیرید.

تماس با ما
 • ارسال به سراسر ایران

 • پشتیبانی از ۹ الی ۲۱

 • کمترین هزینه ممکن

 • امکان خرید ۲۴ ساعته

 • پرداخت نقد

 • نقد و بررسی
 • مشخصات فنی
 • نظرات کاربران
 • پرسش و پاسخ

فهرست مطالب

ساخت بتن از مراحل کلیدی در اجرای سازه‌ های بلند مرتبه و ساختمان ‌های مدرن شهری است. بتن متریالی مقاوم است که در ساختار آرماتوربندی شده تبدیل به سازه ‌هایی کاملاً مستحکم و ماندگار می ‌شود. البته زمانی می ‌توانید به استحکام بتن اطمینان داشته باشید که از ساخت اصولی و حرفه ‌ای آن استفاده کنید. برای ساخت بتن دستورالعمل ‌های دقیق و مهندسی شده مطرح است. اما در نهایت لازم است تا ارزیابی علمی از مراحل ساخت بتن صورت گیرد. بتونیر ۱۲۰ لیتری دستگاه کوچک با طراحی جمع ‌و جور است که برای تولید بتن نمونه در سطح کارگاه‌ های بزرگ ساختمان‌ سازی مورد استفاده قرار می‌ گیرد. 
بتونیر 120 لیتری (آزمایشگاهی)
 ساخت بتن یک فرآیند با جزئیات بسیار است. در ساخت بتن دقت به کیفیت تا کمیت متریال و نحوه ترکیب مصالح تا مدت ‌زمان و شیوه هم خوردن حائز اهمیت است. لذا مهندسین عمران در اجرای سازه ‌های بتنی همواره با چالش ساخت اصولی بتن مواجه هستند. برای همین است که عموماً علاقه دارند تا یک مقدار اندک به‌ عنوان نمونه از طرح نهایی بتن را بسازند. برای این کار نیاز به دستگاه بتن ‌سازی مخصوص و دقیق دارند. بتونیر ۱۲۰ لیتری تجهیزی است که کاملاً برای پوشش نیازهای آزمایشگاهی طراحی شده‌ است. بتونیر ۱۲۰ لیتری که گاهاً با عنوان میکسر بتن آزمایشگاهی شناخته می ‌شود، یک دستگاه مخلوط کن بتن کوچک است که با دقت و ظرافت بالایی ساخته شده ‌است. این دستگاه برای تولید بتن ‌ها با نسبت دقیق استفاده می‌ شود. مراحل کار به‌ این ‌ترتیب است که مهندسین مجری ساخت سازه ‌های بتنی با تکیه ‌بر کیفیت و کمیت متریال موجود در کارگاه طرح اختلاطی مناسب را پیشنهاد می ‌کنند. در ادامه لازم است تا این طرح اختلاط بتن پیشنهادی را در ابعاد کوچک بسازند و سطح مقاومت و ماندگاری آن را ارزیابی کنند. برای پیشبرد درست کار نیاز به دستگاه بتن‌ ساز دقیق با اندازه ‌ای کوچک دارند. بتونیر ۱۲۰ لیتری ماشینی تخصصی است که برای ساخت بتن در چنین فضاهایی طراحی‌ شده است. البته موارد استفاده از بتونیر ۱۲۰ لیتری گاهاً بسیار فراتر از یک تست بتن آزمایشگاهی است. بتونیر آزمایشگاهی برای تست خاک، ترکیب دقیق مواد شیمیایی، ترکیب مواد خوراکی، استفاده در کارگاه ‌های کوچک و... می‌ باشد. لکن عمده خرید بتونیر ۱۲۰ لیتری در مسیر ساخت پروژه ‌های بزرگ عمرانی است. زمانی ‌که قرار است با این بتونیر کوچک، سطح کیفی بتن را ارزیابی کنیم. 

ملاحظات در طراحی بتونیر ۱۲۰ لیتری

 بتونیر آزمایشگاهی یک دستگاه مخلوط کن مصالح است. قاعده طراحی این دستگاه به مانند تمام میکسر بتن ‌های شناخته ‌شده می‌ باشد. در میکسر بتن آزمایشگاهی نیز از یک دیگ گردان برای مخلوط کردن بتن استفاده ‌شده است. دیگ فرمی مخروطی ‌شکل با دهانه باز دارد که بر یک شاسی U شکل سوار است. بتونیر ۱۲۰ لیتری کوچکترین سایز استاندارد در طراحی انواع میکسر بتن می‌ باشد. البته به موازات این مدل‌ های ۱۲۰ لیتری، نمونه ‌های ۱۴۰ و ۱۶۰ لیتری نیز طراحی و تولید می‌ شوند که در دسته مدل ‌های نه ‌چندان متداول آزمایشگاهی هستند. دیگ میکسر بتن کوچک طراحی‌ شده با ظرفیت ۱۲۰ لیتری است. اما در عمل فقط می ‌توانید 100 لیتر از مصالح را در آن بریزید. انواع بتونیر ۱۲۰ لیتری در هر دو تیپ دنده زیر و دنده دور کمر طراحی می ‌شوند. لکن مدل دنده دور کمر نمونه متداول تری است. بتونیر ۱۲۰ لیتری از مدل ‌های تکفاز است. در این میکسر بتن کوچک از یک موتور تکفاز برای تامین قدرت گردش دیگ استفاده شده ‌است. موتور تکفاز دستگاه غالبا مجهز به یک درایو متمرکز است و با دقت بالایی کار می ‌کند. 
بتونیر 120 لیتری
  در طراحی بتونیر ۱۲۰ لیتری از یک فرمان تقریباً بزرگ دستی برای چرخاندن و تخلیه دیگ استفاده ‌شده است. فرمان درست در امتداد محور U شکل خلاطه آزمایشگاهی قرار دارد. در طراحی بتونیر ۱۲۰ لیتری از یک شاسی U شکل برای استقرار دیگ استفاده شده ‌است. بخش زیرین دیگ در نقطه ‌ای متمرکز شده از این شاسی U شکل حول محوری مجازی می ‌چرخد. یک چرخ دنده بزرگ دورتادور محیط دیگ را احاطه کرده ‌است. موتور الکتریکی از طریق یک سیستم گیربکس ساده با چرخ ‌دنده دور کمر دیگ در ارتباط است. به ‌این ‌ترتیب با فعالیت موتور تکفاز دستگاه، دیگ ۱۲۰ لیتری میکسر بتن کوچک آزمایشگاهی، حول محور خود به چرخش در می ‌آید. شاسی دستگاه سوار بر دو ستون طراحی‌ شده است. یکی از ستون ‌ها حکم یک پایه نگهدارنده را بازی می ‌کند و ستون دیگر مجهز به دو عدد چرخ برای جابجایی ساده دستگاه می ‌باشد. این شاسی با قابلیت مونتاژ و دمونتاژ شدن ساده طراحی‌ شده است تا به ‌راحتی بتوانیم کل ماشین میکسر بتن ۱۲۰ لیتری را در سطح فضای کارگاه جابجا کنیم. 

زمینه ‌های کاربردی بتونیر ۱۲۰ لیتری

 آن‌ طورکه از نام تجهیز بر می ‌آید، یعنی با تکیه بر نام بتونیر آزمایشگاهی، ظاهرا با یک تجهیز آزمایشگاهی مواجه هستیم. اما بهتر است دیدگاه ما نسبت ‌به بتونیر ۱۲۰ لیتری چیزی فراتر از تامین نیازهای آزمایشگاهی باشد. زیرا این وسیله می ‌تواند به ‌عنوان یک میکسر بتن صنعتی در عموم فضاهای ساختمانی و کارگاهی مورد استفاده قرار بگیرد. بتونیر ۱۲۰ لیتری در هر بار عملکرد دستگاه با تکمیل طرح اختلاط بتن قابلیت تولید ۹۰ الی ۱۰۰ لیتر بتن مرغوب را دارد. پس شرایط کاربرد در سطح ساخت ‌و سازهای سبک تا حجم ۳۰ مترمکعب را دارد. در بسیاری از کارگاه ‌های ساختمانی و یا فعالیت ‌های سبک کار با بتن مانند مجسمه ‌سازی و تولید قطعات بتنی از بتونیر ۱۲۰ لیتری استفاده می ‌کنند. این دستگاه به شکل دستی پیمانه می ‌شود و به دلیل حجم کم باید پیمانه زنی مصالح در آن با دقت انجام پذیرد. در غیر این ‌صورت خطر خراب شدن بتن وجود دارد. بتونیر ۱۲۰ لیتری یک میکسر بتن کوچک در استفاده از موتورهای تکفاز می ‌باشد. لذا برای فعال کردن این دستگاه کافی است یک خط برق ساده تکفاز ۲۲۰ ولت استاندارد شهری را تامین نمایید. به ‌این ‌ترتیب فضای کار دستگاه خلاطه آزمایشگاهی وسیع است و از آن می ‌توان در هر کارگاه تا آزمایشگاهی استفاده کرد. در عین ‌حال حضور این دستگاه در فعالیت‌ هایی متفاوت از جریان ‌های ساختمان ‌سازی هم متداول است. به ‌طور کلی هر جا که نیاز به مخلوط کردن مناسب مواد در هم باشد، می ‌توانیم از انواع میکسر بتن استفاده کنیم که این مدل کوچک یکی از پرمصرف ‌ترین آنها است. از بتونیر ۱۲۰ لیتری در مخلوط کردن خاک، مواد شیمیایی، ترکیبات غذایی، آماده کردن خوراک دام و طیور و... استفاده می ‌شود. 
میکسر بتن 120 لیتری (آزمایشگاهی)
  

بتونیر ۱۲۰ لیتری در جایگاه آزمایشگاه تولید بتن

 در کنار تمام بحث‌ های فنی و زمینه ‌های کاربردی، اصلی ‌ترین هدف از طراحی تا استفاده از بتونیر ۱۲۰ لیتری برای استفاده در اهداف آزمایشگاهی است. البته مراد از آزمایشگاه در این مبحث چیزی متفاوت از واژه آزمایشگاه در نگاه عمومی است. در این استفاده می‌ خواهیم از یک بتن نمونه تولید کنیم. سازه ‌های بلند مرتبه امروزی باید در نهایت استحکام ساخته شوند و برای مستحکم شدن نیاز به بتن مرغوب دارند. چنین پروژه ‌هایی از بتن ‌های خاص تحت اختلاط مصالح با شرایط خاص تهیه می‌ شوند. قطعا قبل‌ از پرداختن به تولید بتن در ابعاد بزرگ باید نگرش فنی مناسبی از آن داشته ‌باشیم. اگر مهندسین بخواهند بدون بازخورد از چگونگی ساخت بتن دست ‌به ‌کار باشند و حجم سنگین مصالح را در هم مخلوط کنند، قطعا نمی ‌توانند یک جریان بتن ‌سازی مناسب شرایط پروژه را بسازند. اما وقتی حساب ‌شده در بررسی دقیق بتن ساخته ‌شده حرکت کنند، قطعا از یک بتن مرغوب برای ادامه کار برخوردار هستند و از آنجا که توانسته اند فرمول مناسب ساخت بتن را تهیه کنند، حالا هر بار که بتن می ‌سازند، محصول به ‌دست ‌آمده شرایط فیزیکی و شیمیایی خواست پروژه را دارد. مهندسین برای ساخت بتن ‌های مخصوص نیاز به تهیه یک فرمول و یا به دست آوردن یک روش پیمانه زنی دارند. برای این کار می ‌توانند از بتونیر ۱۲۰ لیتری استفاده کنند. بتونیر ۱۲۰ لیتری در مقام یک دستگاه میکسر بتن کامل در کنار آنها است تا با اختلاط حجم کم مصالح و از طریق روش ‌های آزمون ‌و خطا بتوانند روش پیمانه زنی مناسب را پیدا کنند. به ‌این ‌ترتیب بدون آنکه حجم سنگین از مصالح را مصرف کرده باشند، در مدت ‌زمانی کوتاه می‌ توانند فرمول ساخت بتن مناسب را در اجرای پروژه ‌های خاص تهیه کنند. برای همین است که بتونیر ۱۲۰ لیتری به ‌عنوان میکسر بتن آزمایشگاهی شناخته می ‌شود. اما حتی این جریان آزمایشگاهی نیز پایان کار با بتونیر ۱۲۰ لیتری نمی ‌باشد. زیرا می ‌توانیم در تمام مراحل ساخت سازه نیز از بتونیر آزمایشگاهی استفاده کنیم. 

وظیفه بتونیر آزمایشگاهی در جریان ساخت سازه‌ های عمرانی

 رسیدن به فرمول ساخت بتن از طریق روش پیمانه زنی بتونیر ۱۲۰ لیتری، تنها گام اول در اجرای سازه های بتن مسلح است. قطعا در مسیر ساخت ساختمان ‌های بلند مرتبه و یا سازه ‌های حجیم با چالش ‌های دشوارتری مواجه هستیم. یکی از این چالش‌ ها تفاوت کیفیت مصالح در طول اجرای ساخت سازه می ‌باشد. برای ساخت یک سازه عظیم، مدت ‌زمان زیادی صرف می ‌شود و در این مدت بارها و بارها محموله ‌های متفاوت مصالح در حال مصرف شدن هستند. قطعا کیفیت مصالح در طول اجرای عملیات تغییر می‌ کند. با تغییر کیفیت مصالح نمی ‌توانیم از یک فرمول ثابت پیمانه زنی برای ساخت بتن استفاده کنیم. زیرا در این حالت قطعا بتن با شرایط متفاوتی تولید می‌ شود. اما وقتی بتونیر ۱۲۰ لیتری را در اختیار دارید، حالا می ‌توانید هر لحظه از مراحل اجرای عملیات عمرانی دست به کار شوید و شرایط کیفی و کمی محصولات جدید آمده در سطح کارگاه را ارزیابی کنید. شما می ‌توانید با استفاده از بتونیر ۱۲۰ لیتری شرایط تولید بتن را دائماً بررسی کنید و در طول اجرای عملیات ‌های بزرگ هر جا که لازم دیدید، فرمول پیمانه زنی مصالح را تغییر دهید. اینجاست که نقش آزمایشگاهی بتونیر ۱۲۰ لیتری کاملاً پررنگ و تاثیرگذار است. زیرا کیفیت ساخت بتن در مسیر اجرای پروژه را تضمین می کند. 
بتونیر سایز کوچک
  به ‌این ‌ترتیب حضور بتونیر ۱۲۰ لیتری در سطح کارگاه ساختمان ‌سازی به هیچ حالت برای اجرای عملیات بتن ‌ریزی نمی‌ باشد. بلکه این دستگاه کوچک طراحی ‌شده تا وظیفه بسیار بزرگتری را انجام دهد و آن وظیفه پایش دائمی شرایط ساخت بتن و ارزیابی سطح کیفی محصول است. 

مشخصات فنی بتونیر ۱۲۰ لیتری

 بتونیر ۱۲۰ لیتری یک دستگاه با تعریف آزمایشگاهی است. قرار است از این ماشین ساخت بتن در کنار دیگر ماشین ‌آلات حجیم و بزرگ جثه کارگاهی استفاده کنید. اما ماهیت طراحی ‌شده برای ساختار نهایی بتونیر ۱۲۰ لیتری در مشخصه ‌های فنی کاملاً متفاوت، ویژه تجهیزات آزمایشگاهی آن است. در طراحی بتونیر آزمایشگاهی از یک دیگ ۱۲۰ لیتری استفاده ‌شده است. اما در عمل تنها می‌ توانیم از ظرفیت ساخت ۹۰ لیتری دیگ استفاده کنیم. البته از آنجا که تنها هدف حضور بتونیر ۱۲۰ لیتری در تکمیل نیازهای تست بتن است، قطعا همین حجم اندک بتن مرغوب تهیه‌ شده کاملاً کفایت خواهد کرد. دستگاه بتونیر ۱۲۰ لیتری یک ماشین بتن ‌سازی است که با دقت بسیار زیادی ساخته‌ شده است. همه اجزای فنی و مکانیکی بتونیر ۱۲۰ لیتری از بهترین و باکیفیت ‌ترین متریال ها آن ‌هم با دقت ساخت دقیق طراحی ‌شده است. بتونیر ۱۲۰ لیتری را از قطعات دقیق و باکیفیت می ‌سازند تا بتوان از یک ماشین بسیار دقیق به بتن مرغوب و کاملاً دقیق و پیمانه زنی شده دست پیدا کرد. البته همین فرایند طراحی دقیق میکسر بتن کوچک باعث افزایش قیمت بتونیر ۱۲۰ لیتری به نسبت دیگر بتونیرها شده است. اگر به تناسب حجم مخزن محاسبه کنید، قیمت دستگاه بتونیر کوچک بسیار بالاتر از نمونه ‌های عادی از بتونیرهای سنگین ‌وزن می‌ باشد. اما درکل برای طراحی بتونیر ۱۲۰ لیتری با یک مخزن نه ‌چندان حجیم مواجه هستیم. مخزنی که برای گردش آن نیاز به تامین قدرت چندان زیادی نمی ‌باشد. لذا در طراحی بخش های فنی بتونیر آزمایشگاهی از موتورهای تکفاز استفاده ‌شده است. این موتورهای الکتریکی قابلیت تولید توان یک کیلوواتی را دارند. قدرت موتور در اختیار یک گیربکس قرار دارد. این گیربکس از نوع کاهنده است و با تبدیل سرعت و قدرت موتور شرایط مناسب برای گردش دیگ ۱۲۰ لیتری بتونیر آزمایشگاهی را فراهم می‌کند. با تعریف موتور تکفاز در کنار گیربکس و طراحی سیستم انتقال قدرت دنده دور کمر، سرعت گردش ۱۵ بار در دقیقه فراهم ‌شده است. به ‌این ‌ترتیب وقتی دستگاه بتونیر ۱۲۰ لیتری روشن است، دیگ با سرعت ایده ‌آل و کاملاً استاندارد ۱۵ بار در دقیقه حول محور خود گردش می‌ کند. البته از آنجا که در طراحی بتونیر ۱۲۰ لیتری نیاز به تعریف دقیق اجزای مکانیکی داریم، قطعا سرعت گردش دیگ برابر با عدد استاندارد ۱۵ بار در دقیقه می ‌باشد. در طراحی بتونیر ۱۲۰ لیتری از موتورهای تکفاز با قدرت ۱ اسب ‌بخار استفاده ‌شده است. لکن در صورت نیاز آن ‌هم برای فعالیت در سطح کارگاه ‌های دورافتاده عمرانی که در آنها سطح دسترسی اندکی به تامین برق شبکه سراسری وجود دارد، می ‌توانیم از مدل ‌هایی که مجهز به موتورهای تک‌ سیلندر بنزینی هستند، استفاده کنیم. اما در کل این مدل‌ های برقی در استفاده از موتورهای توانمند تکفاز متداول هستند. 
میکسر بتن سایز کوچک
 

مزایای کار با بتونیر ۱۲۰ لیتری

 هدف اصلی از طراحی تا کار با بتونیر آزمایشگاهی در تکمیل فرآیندهای مقدماتی ساخت بتن می ‌باشد. این بتونیرها در ابعاد ۱۲۰ لیتری و حتی مدل ‌های ۱۴۰ و ۱۶۰ لیتری به شکل تخصصی در آماده ‌سازی بتن‌ های نمونه کارایی دارند. با این ‌وجود زمینه‌ های کاربرد این مدل‌ های کوچک در بسیاری از فضاهای صنعتی فراهم است. به ‌طور کلی هر جا که نیاز به حجم بتن اندکی باشد، می ‌توانیم از قابلیت ‌های بتونیر ۱۲۰ لیتری استفاده کنیم. اگر فارغ از نیازهای آزمایشگاهی قصد استفاده از بتونیر ۱۲۰ لیتری را دارید، از مزایای حضور این دستگاه استفاده خواهید کرد. برخی از مزایای کار با میکسر بتن کوچک به‌ قرار زیر هستند. 
 1. بتونیر ۱۲۰ لیتری در ابعاد بسیار کوچکی طراحی ‌شده است. این طراحی با سایز کوچک بزرگترین مزیت در کار با چنین ماشینی است. در حضور بتونیر ۱۲۰ لیتری عملاً از یک ماشین توانمند بتن ‌سازی در فضایی کوچک استفاده می ‌کنید. شما می‌ توانید در سطح کارگاه ‌های کوچک و یا فضاهای محدود این دستگاه را نصب و راه ‌اندازی کنید. مثلاً اگر یک کارگاه مجسمه ‌سازی و یا تولید قطعات بتنی دارید، قطعا از حضور یک میکسر بتن کوچک استقبال می ‌کنید. در عین ‌حال این ابعاد کوچک باعث شده تا شرایط حمل ‌و نقل و جابجایی دستگاه ساده باشد.
 2. قیمت بتونیر ۱۲۰ لیتری بسیار کمتر از دیگر دستگاه ‌های بتن ‌سازی حجیم و بزرگ جثه می ‌باشد. در کل اگر بخواهید قیمت را به نسبت ظرفیت دستگاه ارزیابی کنید، قطعا قیمت دستگاه بتونیر کوچک بالاتر از مدل ‌های سنگین ‌وزن می ‌شود. اما در نهایت قیمت تمام ‌شده برای خرید یک دستگاه بتونیر ۱۲۰ لیتری چندان هزینه ‌بردار نیست. برای عموم کارگاه‌ ها و یا فضاهای متوسط صنعتی که نیاز به یک دستگاه میکسر بتن دارند، این هزینه کم قابل‌ توجه است. زیرا می‌ توانند با صرف یک هزینه اندک از قابلیت‌ های کامل یک دستگاه میکسر بتن کاملاً حرفه ‌ای استفاده کنند.
 3. حمل ‌و نقل بتونیر ۱۲۰ لیتری ساده است. اگر بخواهید برای تولید بتن از یک دستگاه میکسر بتن کوچک استفاده کنید، قطعا در جابجایی آن با مشکل مواجه نیستید. دستگاه کوچک است و به ‌راحتی توسط یک اپراتور در هر مکان و فضایی از سطح کارگاه جابجا می ‌شود. از طرفی این دستگاه را به شکل قطعات مونتاژ شونده طراحی می ‌کنند. کافی است نیاز به حمل‌ و نقل دستگاه بتونیر ۱۲۰ لیتری داشته باشید. دستگاه در اندک زمانی به ‌راحتی دمونتاژ شده، در فضایی اندک مانند صندوق عقب خودروها جا می‌ گیرد و پس ‌از جابجایی در محل جدید، قطعات آن به سرعت و کاملاً ساده سر هم خواهد شد.
 4. طرح اختلاط بتن با دستگاه بتونیر ۱۲۰ لیتری خیلی سریعتر از مدل ‌های حجیم و بزرگ‌ جثه است. یکی از چالش ‌ها در کار با انواع بتونیر، مدت‌ زمان ساخت بتن می ‌باشد. هر چه ابعاد دیگ بتونیر بزرگتر باشد، به مدت ‌زمان بیشتری برای ساخت بتن نیاز داریم. اما با استفاده از بتونیر ۱۲۰ لیتری می ‌توانیم طرح اختلاط بتن را در مدت ‌زمانی کوتاه انجام دهیم.
 5. با استفاده از بتونیر ۱۲۰ لیتری می‌ توانیم یک طرح اختلاط کامل برای تولید بتن بسیار مرغوب داشته‌ باشیم. بتونیر ۱۲۰ لیتری از کنار هم قرار گرفتن قطعات فنی با ابعاد دقیق طراحی‌ شده است. این دستگاه می ‌تواند طرح اختلاط بتن را با کیفیت بالایی به انجام رساند. ساخت بتن مرغوب از بزرگترین مزیت‌ ها در کار با بتونیر ۱۲۰ لیتری است. لذا اگر در فرآیند صنعتی، نیاز به تولید بتن بسیار مرغوب دارید، توصیه می ‌شود که از بتونیر آزمایشگاهی استفاده کنید.
 6. دستگاه بتونیر ۱۲۰ لیتری طراحی ساده ‌ای دارد. از این ‌رو عاری از هر گونه پیچیدگی از شرایط کارکردی ساده همراه با تعمیرات و نگهداری آسان برخوردار است. قطعا در سطح عملیات‌ های سبک بتن‌ ریزی که نیاز به تعریف دستگاه ‌های پیچیده نمی ‌باشد، حضور چنین ماشینی با عملکردی ساده و تعمیرات ارزان ‌قیمت قابل ‌توجه است.
 
بتونیر آزمایشگاهی
 لیست مزایایی که قید کردیم تنها از قابلیت‌ های کاربردی بتونیر ۱۲۰ لیتری در سطح عملیات ‌های سبک بتن ‌ریزی می ‌باشد. قطعا این مزایا دلیل نمی ‌شود تا بخواهید از بتونیر ۱۲۰ لیتری در سطح عملیات ‌های بزرگ بتن‌ ریزی استفاده کنید. این دستگاه ظرفیت تولید کمی از بتن را در شرایط ایده ‌آل با طرح اختلاطی مرغوب دارد. دقت کنید که این دستگاه ساخت بتن مناسب عملیات های کارگاهی نیست. هرگز نمی توانید از یک بتونیر 120 لیتری حجم قابل توجه بتن تولید کنید. این دستگاه پاسخگوی نیاز حجیم در پروسه های عمرانی نمی باشد. اما بهترین ایده برای ارزیابی سطح کیفی بتن است. قطعا مهمترین مزیت طراحی شده برای بتونیر 120 لیتری قابیلت بالای این ماشین در تولید مرغوب و با کیفیت بتن است. به نوعی می توانیم هر نوع دستورالعمل ساخت بتن را با دقت مناسبی انجام بدهیم. به این ترتیب مهندسین می دانند که فرمول تنظیم شده برای ساخت بتن تا چه اندازه دقیق و کارآمد است. 

اجزای فنی در ساختار دستگاه بتونیر ۱۲۰ لیتری

 قید به نام آزمایشگاهی بودن دلیل نمی ‌شود که فکر کنید با یک دستگاه سبک و یا ضعیف مواجه هستید. بتونیر ۱۲۰ لیتری ساختاری بسیار محکم، مقاوم و البته ماندگار دارد. این دستگاه در عین طراحی دقیق همراه با عملکردی ظریف به ‌غایت ساختاری مستحکم دارد. بتونیر ۱۲۰ لیتری به مانند هر دستگاه میکسر بتن دیگری قرار است در بطن سخت‌ ترین عملیات های عمرانی بارها و بارها فعالیت کند. ساخت بتن در هر حجم و ابعادی که باشد، عملیاتی سخت و سنگین است. لذا هرگز نمی ‌توانیم دستگاه ساخت بتن را از اجزای ضعیف و نامرغوب تهیه کنیم. بتونیر ۱۲۰ لیتری باید دستگاه مقاومی باشد. به هر صورت اگر در تکاپوی خرید چنین دستگاهی هستید، از کیفیت قطعات و مقاومت اتصالات مطمئن شوید. هر دستگاه بتونیر ۱۲۰ لیتری از کنار هم قرار گرفتن اجزای متعددی ساخته می ‌شود. اجزای فنی این دستگاه به‌ قرار زیر هستند. ²   دیگ با ظرفیت ۱۲۰ لیتری که به شکل ۲ تکه طراحی‌ شده است. دیگ از ورق ‌های فولادین ضد زنگ با ضخامت کافی ساخته ‌شده است. در داخل دیگ از تیغه ‌های همزن ملات بتن تعبیه ‌شده است.²   دستگاه بتونیر ۱۲۰ لیتری از یک موتور تکفاز تمام مس برخوردار است. موتور باید ابعادی کوچک و در عین ‌حال قدرت کافی داشته باشد. برای تامین این شرایط لازم است تا از موتورهای تکفاز تمام مس استفاده شود. از آنجا که هدف از طراحی بتونیر ۱۲۰ لیتری در کارکرد آزمایشگاهی است، باید موتور از انواع تکفاز باشد تا به‌ سادگی بتوانیم آن را با حضور یک خط برق ۲۲۰ ولت شهری راه‌ اندازی کنیم.²   یک گیربکس ساده وظیفه انتقال قدرت از جانب موتور به سمت چرخ‌ دنده دور کمر دیگ را بر عهده دارد. این گیربکس از مدل ‌های کاهنده است و در طراحی آن از چرخ ‌دنده ‌های برنجی استفاده می‌ شود. گیربکس ساختار بسیار محکمی دارد و چرخ دنده های آن قابلیت کافی برای تحمل فشار سنگین در گردش دیگ را دارند. دقت این گیربکس باعث چرخش دقیق دیگ خواهد شد. چرخش دقیق دیگ مقدمه ای برای ساخت مناسب بتن است. لذا لازم است تا گیربکس طراحی شده برای یک بتونیر 120 لیتری از متریال با کیفیت در دقت عالی ساخته شده باشد. 
خلاطه 120 لیتری
  ²   دیگ به‌ همراه موتور و دیگر متعلقات بر یک شاسی فولادین سوار هستند. این شاسی دارای ۲ پایه است. یکی از پایه ‌ها به مانند یک تکیه‌ گاه برای استقرار مستحکم بتونیر ۱۲۰ لیتری طراحی شده ‌است. پایه دوم دارای ۲ چرخ ساده با روکش پلاستیکی است که شرایط حمل ‌و نقل ساده دستگاه را برقرار می ‌کند.²   یک چرخ ‌دنده بزرگ گرداگرد دیگ کوچک بتونیر ۱۲۰ لیتری را پوشانده ‌است. این چرخ ‌دنده با محور گیربکس در سمت موتور در ارتباط است. الگوی طراحی بتونیر ۱۲۰ لیتری به‌ مانند مدل ‌های دنده دور کمر می ‌باشد. دنده ‌های تعریف ‌شده از متریال فولاد ضد زنگ و ضد سایش هستند تا در مسیر انتقال قدرت برای گردش دیگ فرسوده نشوند.²   بتونیر ۱۲۰ لیتری از یک فلکه بزرگ برای تخلیه سریع و ساده دیگ برخوردار است. این فلکه به محور دیگ متصل است. با چرخش فلکه می ‌توانیم دیگ دستگاه را سر و ته کرده، آن را به‌ طور کامل تخلیه کنیم. مرحله تخلیه به شکل دستی تنظیم شده است. در واقع هنگام کار با بتونیر 120 لیتری هدف ما انجام یک آزمایش ساده برای ارزیابی سطح کیفی بتن می باشد. قطعا در چنین پروسه هر از گاهی نیازی به تخلیه سریع با تجهیزات اتوماتیک نداریم. 

چند نکته کلیدی در کار با بتونیر ۱۲۰لیتری

 
 • دیگ بتونیر ۱۲۰ لیتری را در حال چرخیدن پر کنید. اگر دیگ خالی را از مصالح پر کنید، در لحظه راه ‌اندازی، فشار بسیار بالایی بر موتور وارد می ‌شود که قطعا باعث استهلاک زودهنگام آن است. اما در حالت چرخش موتور از شرایط راه‌ اندازی عبور کرده ‌است و حالا خیلی ساده می ‌تواند وزنه سنگین مصالح ریخته ‌شده در داخل دیگ را تحمل کند.
 • مصالح را هرگز به شکل پرتابی به داخل دیگ بتونیر ۱۲۰ لیتری نریزید. پرتاب مصالح باعث می ‌شود تا حجم مصالح به سمت جداره انتهای دیگ هدایت شود و فرآیند اختلاط به‌ طور ناقص صورت گیرد. توصیه می ‌شود که مصالح را خیلی آرام از کنار لبه دیگ در حال چرخیدن وارد کنید.
 • دیگ را به‌ طور کامل پر نکنید. برای مخلوط شدن مصالح باید مقداری از فضای دیگ بتونیر ۱۲۰ لیتری خالی باشد. در عین ‌حال پر شدن کامل دیگ باعث سنگینی بیش ‌از حد است که قطعا به جریان کشی و داغ شدن موتور تکفاز دستگاه می‌ انجامد. در طراحی بتونیر ۱۲۰ لیتری در داخل موتور دستگاه از یک سوئیچ حرارتی استفاده ‌شده است. این سوئیچ نسبت به اضافه ‌بار و در امتداد آن اضافه جریان موتور که باعث داغ شدن بدنه موتور می ‌شود، حساس است. لذا در صورت داغ شدن بدنه موتور عمل کرده، باعث خاموش شدن دستگاه می ‌شود. در این حالت توصیه می ‌شود تا مقداری از بار مصالح در داخل دیگ بکاهید.
 • برای تهیه بتن مرغوب باید مصالح را به ترتیبی با رعایت درست پیمانه زنی وارد دیگ کنید. سنگ ‌ریزه اولین مصالحی است که به داخل دیگ ریخته می ‌شود. سپس نوبت تزریق سیمان است. در مرحله بعد باید به ‌اندازه کافی از شن و ماسه به داخل دیگ بریزید. لازم است اجازه دهید تا برای مدتی کوتاه دیگ در حالت خشک مصالح را با هم مخلوط کند. سرآخر می‌ توانید حجم کافی از آب را به داخل فضای دیگ بریزید. پس ‌از مدت‌ زمان معینی طرح اختلاط بتن تمام ‌شده و یک بتن مرغوب در اختیار شما قرار می ‌گیرد.
 
همزن بتن 120 لیتری
 
 • برای تخلیه دیگ، بتونیر ۱۲۰ لیتری را خاموش نکنید. هرگز نمی ‌توانید بتن را به ‌طور کامل از داخل دیگی که چرخش ندارد تخلیه کنید. برای تخلیه کامل بتن، باید دیگ در حال ‌چرخش باشد. حالا با سر و ته کردن دهانه دیگ به ‌راحتی تمام حجم بتن از داخل آن خارج می‌ شود.
 • هرگز از ابزارهای ساختمانی مانند بیل و یا هر شی‌ء دیگری برای تخلیه دیگ استفاده نکنید. هر گونه کوبیدن سر فلزی بیل و ابزارهای مشابه بر جداره دیگ باعث تخریب دستگاه بتونیر ۱۲۰ لیتری می ‌شود.
 • در پایان هر بار عملیات بتن ‌سازی باید دیگ را به ‌طور کامل تخلیه کنید و فضای داخل آن را بشویید. در تمیز کردن جداره داخل دیگ بتونیر آزمایشگاهی از ابزارهای سنگین استفاده نکنید. یک برس فلزی با دندانه های نرم برای شستشوی داخل دیگ کافی است. البته در این شستشو جداره خارجی دیگ را فراموش نکنید. برای شستشوی جداره خارجی می توانید از یک دستمال زبر استفاده کنید.
 • هرگز برای شستشوی دیگ بتونیر ۱۲۰ لیتری دست و یا ابزارها را به داخل دیگ نبرید. انجام چنین کاری خطرناک است. البته اگر مطمئن هستید که دیگ از برق جدا است و احتمال روشن شدن آن وجود ندارد، می توانید طبق دستورالعمل ذکر شده در بند قبلی مراحل شستشوی داخل دیگ را انجام بدهید.
 • قبل از هر بار روشن کردن دیگ در بتونیر 120 لیتری تمام دستگاه را بازرسی کنید. در این بازرسی نگاه موشکافانه در سلامت همه ی اتصالات دستگاه داشته باشید. هر گونه اتصال شکسته شده و یا پیچ شل شده مستعد خراب شدن است. در این حالت خطر از جا خارج شدن دیگ در حین گردش وجود دارد که قطعا باعث خسارت های سنگینی می شود.
 • دستگاه بتونیر 120 لیتری یک ماشین الکتریکی است و هر ماشین الکتریکی مستعد برق گرفتگی است. در هنگام کار با میکسر بتن آزمایشگاهی دقت کنید که تحت هیچ حالت آبی به روی موتور و بخش های الکتریکی دستگاه ریخته نشود. ریخته شدن آب به روی موتور و بخش های الکتریکی خطر اتصال بدنه و برق گرفتگی به دنبال دارد.
 • در صورت بازدید بخش های الکتریکی خصوصا برای بررسی وضعیت موتور مطمئن باشید که اتصال برقی وجود ندارد. دستگاه باید از برق کشیده شده باشد. در داخل بخش های فنی موتور الکتریکی بتونیر 120 لیتری از طریق یک تسمه به گیربکس متصل است. سلامت این تسمه باعث انتقال قدرت مناسب موتور می شود. در تمام بازدید ها از بخش موتوری دستگاه سلامت و کشش مناسب این تسمه را بررسی کنید.
 • هرگز نحوه سیم کشی و مسیر اتصالات الکتریکی در دستگاه را تغییر ندهید. اگرچه همراه این دستگاه الگوی سیم کشی الکتریکی در اختیار شما قرار می گیرد. اما این الگو تنها برای اطلاع رسانی است تا تعمیرات احتمالی ساده تر انجام شود. بدون نظر کارشناس و تعمیرکار حرفه ای مجاز به تغییر الگوی اتصالات الکتریکی دستگاه نیستید.
 • برای شستن دیگ، دستگاه را در حالت روشن نگه دارید. در این حالت با پاشیدن آب به داخل دیگ در حال گردیدن، می ‌توانید تمام فضای جداره ‌های داخل آن را بشویید. دقت کنید که در این حالت باید سر باز دیگ روبه پایین باشد تا جریان آب پس از شستشو به طور کامل از داخل دیگ خارج بشود. حتما پس از انجام چنین شستشویی باید جداره داخل دیگ را با یک برس فلزی نرم بسابید تا مطمئن شوید که کوچکترین ذرات بتن نیز از روی جداره دیگ زدوده شده است.
 
مخلوط کن بتن سایز 120 لیتری
  

سخن پایانی در تحلیل فنی بتونیر 120 لیتری

  میکسر بتن 120 لیتری را با عنوان بتونیر آزمایشگاهی می شناسند. اما قطعا فضای طراحی تا ایده های کاربردی این میکسر بتن کوچک بسیار فراتر از یک عملیات ساده آزمایشگاهی است. در عین حال عمده خرید بتونیر 120 لیتری برای تکمیل پروسه ساخت بتن در عملیات های بزرگ عمرانی می باشد. زیرا تنها با استفاده از چنین بتونیر است که می توانیم نوع بتن و کیفیت نهایی آن را ارزیابی کنیم. قطعا این دستگاه کوچک از مهمترین و کلیدی ترین تجهیزات در اجرای سازه های بزرگ عمرانی است. لکن متاسفانه در سطح صنعتگران داخلی نمونه های ساخت ایران برای این محصول وجود ندارد. البته هستند شرکت هایی که به نوعی بتونیرهای کوچک آزمایشگاهی را تولید می کنند. اما محصول آنها عموما دقت ساخت و کیفیت رده بالای چنین محصولاتی را ندارند. عموم میکسر بتن آزمایشگاهی ها از جمله ماشین آلات وارداتی هستند و این موضوع در لیست قیمت میکسر بتن ۱۲۰لیتری تاثیرگذار است. اگر در لیست قیمت میکسر آزمایشگاهی توجه کنید، متوجه خواهید شد که به تناسب ظرفیت دیگ این ماشین ها گران قیمت هستند. لذا قطعا به صرفه نیست که برای فعالیت ساده یک کارگاه از چنین میکسرهای کوچک اما گران قیمت تهیه کنیم. ولی اصل ماجرا در جای دیگری است. زمانی که نیاز به ارزیابی کیفی بتن و یا خاک در طول اجرای عملیات عمرانی دارید. در این حالت قطعا بهترین و دقیق ترین نوع بتونیر 120 لیتری را می خواهید. زیرا قرار است تا تحلیل دقیقی از سطح کیفی بتن داشته باشید. قطعا در این لحظه چندان توجهی بر لیست قیمت میکسر بتن ۱۲۰لیتری ندارید؛ بلکه نیاز به کیفیت این محصول برای بررسی دقیق خود خواهید داشت. میکسر بتن آزمایشگاهی تولید نشده است تا در کنج یک کارگاه ساختمانی بتن سازی کند. این دستگاه برای انجام تست هایی حرفه ای در تکمیل پروسه هایی سنگین طراحی شده است. لذا اگر در خرید بتونیر ۱۲۰لیتریهستید، توصیه می شود که قبل از آن درک درستی از سطح نیاز خود و دلیل خرید این محصول داشته باشید.
مخلوط کن بتن سایز کوچک
 
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر

    مرتب‌سازی محصولات:

   • پیش‌فرض
   • ارزان‌ترین
   • گران‌ترین
   • جدید‌ترین
   • پرفروش‌ترین
   • پربازدیدترین
   • 1
   • 2
   • 3
   • 4
   • 5