خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

بتونیر 400 لیتری دنده دور

برای استعلام قیمت، تماس بگیرید.

تماس با ما
 • ارسال به سراسر ایران

 • پشتیبانی از ۹ الی ۲۱

 • کمترین هزینه ممکن

 • امکان خرید ۲۴ ساعته

 • پرداخت نقد

 • نقد و بررسی
 • مشخصات فنی
 • نظرات کاربران
 • پرسش و پاسخ

فهرست مطالب

بتن متریال بسیار مقاوم و ماندگاری است که تبدیل به اصلی‌ترین مصالح در طراحی و اجرای سازه‌های مستحکم و بلند مرتبه امروزی شده‌ است. بتن اگرچه متریال بسیار مقاومی است، اما از مصالح بسیار ساده شن، سیمان و آب تهیه می‌شود. نکته در اختلاط مناسب این مصالح ساده است. اختلاطی که تنها بوسیله انواع دستگاه بتونیر انجام می‌شود. بتونیر ۴۰۰ لیتری دنده دور کمر یکی از مدل میکسر بتن‌های کوچک با قابلیت کاربردی زیاد است که کاملاً مناسب استفاده در عموم عملیات‌های سبک عمرانی، خصوصاً ساختمان‌سازی های شهری می‌باشد.

بتونیر ۴۰۰ لیتری دنده دور کمر در دسته مدل میکسرهای برقی قرار دارد و با حضور یک مخزن ۴۰۰ لیتری تحت تاثیر قدرت یک الکتروموتور سه‌فاز کار می‌کند. میکسر بتن ۴۰۰ لیتری قوی‌ترین میکسر بتن برقی است و در عین ‌حال با طراحی ساده و کوچک جنبه‌های کاربردی گسترده را پیدا کرده‌ است.

میکسر بتن ۴۰۰لیتری در دسته مدل‌های استاندارد قرار می‌گیرد. قابلیت دنده دور کمر این بتونیر یک سبک انتقال قدرت استاندارد و متداول است تا جایی‌که می‌توانید حتی در طراحی میکسر بتن‌های بسیار کوچک ۱۲۰ لیتری و حتی مدل‌های بسیار حجیم 1000 لیتری نیز شاهد استفاده از این ایده دنده دور کمر باشید.

اصولاً بتونیر ۴۰۰ لیتری دنده دور کمر را باید سبک‌وزن ترین مدل کارگاهی مناسب اجرای عملیات‌های سنگین عمرانی تلقی کنیم. اگرچه در تولیدات کارگاهی از بتونیرهای ۱۲۰، ۱۴۰ و ۲۵۰ لیتری نیز طراحی و تولید می‌شود. اما هیچ کدام از آنها قابلیت کافی برای انجام عملیات‌های سنگین عمرانی در پوشش حجم زیاد بتن را ندارند. اما بتونیر ۴۰۰ لیتری دنده کمر می‌تواند با سرعتی زیاد حجم قابل‌ توجهی از بتن مرغوب را تهیه نماید. به‌ این ‌ترتیب در سرعت بخشیدن به کلیه عملیات‌های عمرانی توانمند است.

در حال ‌حاضر بتونیر ۴۰۰ لیتری دنده دور بعد از مدل‌های ۲۵۰ لیتری از متداول‌ترین میکسر بتن‌ها می‌باشد. تعداد فروش و کاربرد این مدل میکسر بتن قدرتمند الکتریکی زیاد است و به‌ راحتی می‌توانید ردپای قدرتمند آن را در بسیاری از کارگاه‌های بزرگ جستجو کنید. انواع بتونیر ۴۰۰ لیتری در مدل‌های دوچرخ و چهارچرخ طراحی می‌شوند. هر کدام از این مدل‌ها قابلیت‌های فنی خاص خودشان را دارند و باید در بحثی مفصل به شکل جداگانه مورد ارزیابی فنی قرار بگیرند.

اما درکل انواع بتونیر ۴۰۰ لیتری دنده دور همگی مدل‌های الکتریکی هستند که تحت حضور برق سه‌فاز قابلیت کار کردن دارند. متأسفانه در سطح بازار شاهد طراحی مدل‌های ۴۰۰ لیتری با استفاده از الکتروموتورهای ضعیف تک‌فاز هستیم. این مدل‌های کم ‌توان قابلیت کار پرفشار تولید بتن در حجم ۴۰۰ لیتری را ندارند و خیلی زود مستهلک می‌شوند. لذا در هنگام خرید و یا بررسی فنی هر مدل بتونیر ۴۰۰ لیتری دنده دور کمر حتما به قابلیت‌های موتوری و بحث فنی آن توجه جدی داشته باشید تا در هر صورت یک بتونیر حرفه‌ای در اختیار شما و کارگاه شما قرار بگیرد. با این مقدمه به بحث فنی در مورد میکسر بتن ۴۰۰ لیتری وارد می‌شویم.

میکسر بتن چیست؟ مروری بر انواع مدل‌ها در ظرفیت‌های گوناگون

برای بحث فنی در مورد بررسی تا شناخت بتونیر ۴۰۰ لیتری دنده دور کمر باید وارد جزئیات به ‌جهت آشنایی کلی با دستگاه میکسر بتن بشویم. به هر صورت خلاطه ۴۰۰ لیتری دنده کمر محبوب‌ترین و در عین ‌حال از کاربردی‌ترین میکسر بتن‌های استاندارد بازار است. لذا لازم است تا برای شناخت آن به بحث از خود دستگاه میکسر بتن بپردازیم.

بتن اصلی‌ترین متریال ساختمان‌ سازی است که باید از کیفیت مرغوبی برخوردار باشد. در عین ‌حال برای هر عملیات بتن‌ریزی نیاز به حجم بسیار زیادی از بتن داریم. از طرفی بتن به ‌سرعت از فاز سیال بودن به حالت سخت و غیر قابل ‌نفوذ تبدیل می‌شود. به ‌این‌ ترتیب برای ساخت بتن با 3 چالش جدی مواجه هستیم. بتن باید در حجم زیاد و با سرعت زیاد در کیفیت مناسبی تهیه شود. قطعا برای تامین این شرایط باید از یک دستگاه توانمند که همان میکسر بتن است استفاده کنیم.

بتونیر 400 لیتری دنده دور

هر دستگاه میکسر بتن دارای یک دیگ بزرگ با قابلیت گردش حول یک محور مرکزی است. دیگ فرمی مخروطی ‌شکل دارد و محل انباشت مصالح مقدماتی ساخت بتن اعم از سیمان، ماسه و آب می‌باشد. بسته به نیاز پروژه و مقدار حجم بتن تولید شده انواع دیگ میکسر بتن را در اندازه‌های استاندارد ۱۲۰، ۱۴۰، ۲۵۰، ۴۰۰، ۷۵۰و 1000 لیتری تهیه می‌کنند. ظرفیت دیگ معیار توانمندی میکسر بتن است و به‌ عنوان نام میکسر بتن ها انتخاب‌ شده است.

میکسر بتن‌های ۱۲۰ و ۱۴۰ لیتری مدل‌های آزمایشگاهی هستند. الباقی قابلیت استفاده در فضاهای کارگاهی را دارند. از این میان ۲ تیپ میکسر بتن ۲۵0 و 400 لیتری از انواع میکسر بتن برقی با شرایط کاربرد گسترده می‌باشند. مدل‌های ۷۵۰و 1000 لیتری حجم دیگ بسیار زیادی دارند که تنها در اجرای پروژه‌های بسیار سنگین ساختمان‌سازی و یا عملیات‌های بزرگ عمرانی استفاده می‌شوند.

مصالح مقدماتی ساخت بتن اعم از شن، سیمان و آب را با نسبت‌های دقیق در داخل دیگ میکسر بتن می‌ریزند. دیگ تحت تاثیر قدرت مکانیکی حول محوری در شاسی دستگاه میکسر بتن با سرعتی معین شروع به چرخیدن می‌کند تا در نهایت با تکمیل طرح اختلاط بتن، حجم کافی و مناسب در کیفیت برتر از بتن را تهیه نماید.

یک سازوکار مکانیکی تمام ‌عیار طراحی شده ‌است تا قدرت کافی برای گردش دیگ سنگین بتونیر فراهم باشد. سازوکار مکانیکی قید شده در میکسر بتن‌ها با ظرفیت‌های گوناگون متفاوت است و کل بحث فنی در تحلیل هر دستگاه میکسر بتن را شامل می‌شود. برای طراحی میکسر های حجیم ۷۵۰ یا 1000 لیتری از کارکرد موتورهای بنزینی و حتی دیزلی برای تامین قدرت کافی در گردش سنگین دیگ استفاده می‌شود. در عین ‌حال برای طراحی میکسر بتن‌های ۲۵0 و 400 لیتری از موتورهای الکتریکی استفاده ‌شده است. البته حتی در این مدل‌های کوچک نیز نوع موتور از انواع تک‌فاز تا سه‌فاز متفاوت است.

در ادامه بحث روش انتقال قدرت موتور برای گردش دیگ مطرح است که هر کدام از میکسر بتن‌ها ایده‌ی مخصوص به خودشان را دارند. به ‌این ‌ترتیب هر دستگاه میکسر بتن یک دیگ گردان حجیم است که برای تولید سریع، مرغوب و زیاد بتن طراحی ‌شده است. در این ‌میان میکسر بتن ۴۰۰ لیتری از مدل‌های قدرتمند و پرکاربرد می‌باشد. مدل میکسر بتن محبوبی که سطح کاربردی گسترده در عموم فضاهای ساختمان‌ سازی دارد.

چرا بتونیر ۴۰۰ لیتری دنده دور محبوبیت بالایی دارد؟

برای اجرای عملیات بتن‌ریزی در هر کارگاه ساختمان‌سازی نیاز به دستگاه‌های بتونیر داریم. لذا حضور بتونیرها در خیل کارهای عمرانی امری اجتناب ‌ناپذیر است. در این ‌میان بتونیر ۴۰۰ لیتری دنده دور کمر بیشتر از دیگر مدل‌ها مورد توجه اهل ‌فن قرار می‌گیرد. اما دلیل بالای این محبوبیت در چیست؟

محبوبیت و استفاده زیاد از میکسر بتن ۴۰۰ لیتری به‌ خاطر کاربردی بودن آن است. این بتونیر به ‌مراتب از تمامی ظرفیت‌های دیگر شرایط کاربردی قوی دارد. در واقع قدرت مانور بتونیر ۴۰۰ لیتری در فضاهای عمرانی زیاد است و به‌سادگی می‌توانید از انواع بتونیر ۴۰۰ لیتری در انواع فعالیت‌های عمرانی استفاده کنید.

بتونیر 400 لیتری دنده دور 4 چرخ

برای پروژه‌های کوچک که حجم بتن کمی نیاز دارند، قطعاً باید از مدل میکسر بتن‌های کوچک تهیه کرده باشید. اما میکسر بتن یک دستگاه با طول عمر زیاد است و قطعا در تمام سال‌های فعالیت خود در انبوه پروژه‌های ریز و درشت عمرانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. شاید حالا برای یک پروژه کوچک نیاز به یک میکسر بتن کوچک داشته باشید. اما شاید در آینده فضای کاری شما به‌ طور کامل تغییر کند. به ‌این ‌ترتیب شما به یک میکسر بتن با قابلیت کاربردی عام و قدرت مانور بالای عملیاتی نیاز دارید.

میکسر بتن ۴۰۰ لیتری محبوب است. زیرا به ‌راحتی می‌توان از آن در عموم پروژه‌های کوچک و بزرگ استفاده کرد. این دستگاه به‌سادگی می‌تواند برای تولید حجم بتن کم در عملیات‌های کوچک استفاده شود. در عین ‌حال قابلیت حضوری قدرتمند در انجام عملیات بتن‌سازی برای فضاهای بزرگ و حجیم را داشته باشد.

قدرت مانور بالای بتونیر ۴۰۰ لیتری دنده دور کمر دلیل اصلی برای محبوب بودن آن است. اما در ادامه سادگی در طراحی دستگاه، قابلیت راه‌اندازی ساده آن، استفاده از الکتروموتور در راه‌اندازی میکسر و قیمت مناسب دلایل کافی هستند تا هر کسی در هنگام خرید میکسر بتن به این ظرفیت‌های ۴۰۰ لیتری فکر کند. به هر صورت قیمت بتونیر ۴۰۰ لیتری دنده دور کمر خیلی کمتر از مدل‌های حجیم ۷۵۰ یا 1000 لیتری است.

البته بتونیر ۴۰۰ لیتری دنده دور کمر نیز دارای محدودیت‌هایی استو نمی‌تواند حجم زیادی از بتن را در مدت‌ زمانی کوتاه تولید کند. این دستگاه با تمام قابلیت‌هایی که دارد در لیست بتونیرهای کوچک برقی قرار می‌گیرد. پس در عمل یک ماشین خلاطه کوچک است و ظرفیت ساخت بتن محدودی دارد. لذا هرگز نمی‌تواند یک ماشین مناسب برای پروژه‌های بسیار سنگین عمرانی باشد. در هنگام خرید بتونیر ۴۰۰ لیتری دنده کمر حتما به ابعاد پروژه، حجم بتن مورد نیاز و قابلیت‌های دستگاه توجه نمایید تا مطمئن باشید که از یک ماشین توانمند در سطح عملیات‌های عمرانی خودتان استفاده می‌کنید.

بررسی الگوی طراحی بتونیر ۴۰۰ لیتری دنده دور کمری

بتونیر ۴۰۰لیتری دنده دور کمری در ۲ تیپ متفاوت از مدل‌های بتونیر ۴۰۰ لیتری دوچرخ و بتونیر ۴۰۰ لیتری چهارچرخ طراحی و تولید می‌شود. هر ۲ مدل مشخصه‌های فنی یکسانی دارند. اما در بحث طراحی شاسی برای قابلیت‌هایی متفاوت از جابه‌جایی تا قدرت مانور عملیاتی با یکدیگر متفاوت هستند.

هر دستگاه بتونیر ۴۰۰لیتری دنده دور کمری دارای یک شاسی فلزی است. دیگ ۴۰۰لیتری در فضای داخلی این شاسی قرار می‌گیرد. برای گردش دیگ از الکتروموتورهای سه‌فاز در توان ۳ اسب‌ بخار استفاده ‌شده است. یک سیستم گیربکس حلزونی از نوع VF86برای انتقال قدرت موتورالکتریکی به سمت دیگ ۴۰۰ لیتری حضور دارد.

دیگ ۴۰۰لیتری دستگاه در داخل یک شاسی Uشکل سوار است. انتهای گود دیگ بر روی یک محور لغزنده در مرکز شاسی شکل قرار دارد. اما گردش دیگ از طریق یک چرخ‌دنده بزرگ حول محور بدنه دیگ انجام می‌شود. در کل دیگ دنده دور کمر مزایا و قابلیت‌های فنی مناسبی دارد که به جای خود در مورد آن صحبت خواهیم کرد. اما در بحث طراحی برای بارگیری و یا تخلیه دیگ یک اهرم فلکه ای شکل در امتداد پایه‌های شاسی Uشکل میکسر بتن ۴۰۰ لیتری تعبیه ‌شده است. این فلکه دستی قابلیت چرخش شاسی و در امتداد آن سر و ته کردن دیگ ۴۰۰ لیتری را فراهم می‌کند. به ‌این ‌ترتیب در نهایت سادگی می‌توانیم کل محتویات داخل دیگ میکسر بتن ۴۰۰ لیتری را تخلیه کنیم و یا در هنگام بارگیری دیگ را در شرایط مناسب قرار بدهیم.

بتونیر 400 لیتری دنده کمر

بررسی قابلیت‌های فنی بتونیر ۴۰۰ لیتری چهار چرخ

بتونیر ۴۰۰لیتری چهار چرخ مدل متداول از طراحی میکسر بتن ۴۰۰لیتری است. برای طراحی این مدل از یک شاسی فلزی بزرگ که بر روی 4 عدد چرخ پیکانی قرار دارد استفاده شده ‌است. الگوی طراحی این میکسر بتن ۴۰۰ لیتری برای جابه‌جایی ساده در محیط کارگاه می‌باشد. به هر صورت دیگ ۴۰۰لیتری آنچنان حجیم و سنگین‌وزن است که به‌سادگی نمی‌توان کل دستگاه را در حین عملیات ساخت بتن جابجا نمود. اما قابلیت ۴ عدد چرخ متحرک شرایط حمل‌ و نقل ساده دستگاه در محیط کارگاه را فراهم کرده ‌است.

در بحث فنی برای تامین قدرت بتونیر ۴۰۰لیتری ۴ چرخ از یک الکتروموتور سه‌فاز با توان 5.5 کیلووات که معادل ۳ اسب‌بخار می‌باشد استفاده‌ شده است. الکتروموتور کار شده از نوع سه‌فاز می‌باشد. لذا برای راه‌اندازی این میکسر بتن باید قابلیت تامین برق سه‌فاز با سطح ولتاژ استاندارد ۳۸۰ ولت جریان متناوب را داشته باشیم. برای طراحی نمونه‌های متداول بازار عموماً از موتورهای برند موتوژن استفاده ‌شده است. دقت کنید که دستگاه بتونیر ۴۰۰ لیتری دنده دور کمر باید دارای الکتروموتورهای ۳ اسب‌بخار و یا بالاتر باشد. در مواردی از موتورهای 5.5 اسب‌ بخار استفاده ‌شده است.

موتورهای 2 اسب‌ بخار کارشده که غالباً مدل‌های تک‌فاز می باشند، نمونه‌های ضعیفی هستند که به هیچ حالت توانایی گردش دیگ حجیم و سنگین ۴۰۰ لیتری را ندارند. این موتورهای ۲ اسب ‌بخار برای طراحی میکسرهای ۲۵۰ لیتری استفاده می‌شوند. کارکرد آنها در میکسر بتن ۴۰۰ لیتری باعث عملکرد کند با اختلاط ناقص و نامرغوب بتن خواهد شد. در عین ‌حال فشار سنگین دیگ باعث استهلاک زود هنگام موتور ۲ اسب‌بخار می‌شود.

موتور سه‌فاز با قدرت حداقل ۳ اسب ‌بخار تنها برای تولید توان کافی مناسب گردش دیگ انتخاب‌ شده است. اما این قدرت الکتریکی باید در یک پروسه هدایت ‌شده برای گردش دیگ تنظیم بشود. وظیفه‌ای که برعهده‌ی گیربکس در طراحی بتونیر ۴۰۰ لیتری دنده دور کمر قرار دارد. برای میکسر بتن ۴۰۰لیتری از یک گیربکس حلزونی شکل مدل VF86 استفاده می‌شود. در حال حاضر عمده محصولات سطح بازار از انواع بتونیر ۴۰۰ لیتری گیربکس محصول برند بهکار اصفهان استفاده می‌کنند.

گیربکس VF86محصول بهکار اصفهان دارای چرخ ‌دنده‌های فسفربرنزه با قابلیت تحمل نیروی زیاد هستند که تحت هیچ حالتی دچار فرسایش نمی‌شود. این گیربکس در عملکردی نرم و روان به‌ راحتی می‌تواند قدرت و سرعت بالای موتور سه‌فاز دستگاه را تبدیل به یک حرکت نرم و روان، آهسته و در عین ‌حال قدرتمند با گشتاور بالا نماید. این گیربکس به‌راحتی از پس مراحل اختلاط بتن برمی‌آید و می‌توانید مصالح مقدماتی بتن در حجم سنگین ۴۰۰ لیتری را به ‌طور کامل آنهم در مدت ‌زمانی کوتاه مخلوط کند.

بتونیر 400 لیتری دنده دور فرمان هیدرولیک

در امتداد گیربکس خود دیگ ۴۰۰لیتری دستگاه حضور دارد. این دیگ مکان اصلی برای ساختن بتن می‌باشد و باید تحت سرعتی ثابت به حالتی ماندگار و ملایم بچرخد. قطعا حضور ۴۰۰ لیتر مصالح سنگین ساختمانی وزنی چالش ‌برانگیز است. خصوصا که این مصالح دارای شن و ماسه است که قابلیت سایش زیادی دارند. در عین‌ حال نباید از اثر فرسایش آب و سیمان غافل باشیم. لذا دیگ باید به شکلی طراحی‌شده باشد که کاملاً نسبت ‌به اثرات فرسایش دانه‌های شن و یا زنگزدگی آب و البته واکنش شیمیایی سیمان بی‌اثر باشد.

سطح خارجی دیگ بتونیر ۴۰۰لیتری دنده دور کمری را از ورق‌های فولاد ضد زنگ می‌سازند. این ورق کاملاً ضد زنگ هستند و تحت هیچ حالتی اسیر فرسایش آب و یا واکنش شیمیایی سیمان قرار نمی‌گیرند و در عین ‌حال برای تحمل وزن سنگین بتن در طراحی دیگ از ورق‌های فولادی با قطر ۳ میلی‌متری استفاده شده ‌است. البته در بخش پائینی دیگ که کاملاً تحت وزن سنگین مصالح است از ورق‌ها با قطر ۵ میلی‌متری استفاده شده ‌است. به‌ این ‌ترتیب دیگ با طراحی ورق‌های ضخیم در مقابل وزن سنگین مصالح تا اثر فرسایش سیمان و ماسه مقاوم است و سوراخ نمی‌شود.این دیگ تحت تعریف روش انتقال قدرت دنده دور کمر طراحی‌ شده است و به وسیله همین چرخ‌دنده بزرگ که حول کمر آن نصب است قابلیت گردش قدرتمند برای مخلوط کردن مصالح را دارد.

شاسی طراحی ‌شده برای بتونیر ۴۰۰ لیتری

بتونیر ۴۰۰ لیتری چهار چرخ دارای یک شاسی با طراحی جمع‌وجور و در عین ‌حال محکم و قابل ‌اتکا است. شاسی دستگاه به ‌مراتب از طراحی شاسی ساخته ‌شده برای بتن‌های کوچک ۲۵۰ لیتری قوی‌تر است. این شاسی از قوطی‌های محکم فولادی تهیه می‌شود تا قابلیت وزن سنگین دیگ با ورق‌های ضخیم فولادی و همچنین ۴۰۰ لیتر ملات بتن را داشته باشد.

جدا از بحث استحکام شاسی بتونیر ۴۰۰ چهار چرخ به شکل هوشمندانه برای جابجایی ساده طراحی شده‌ است. شاسی متکی بر یک قوطی فولادین مرکزی بر روی ۴ چرخ متحرک پیکانی سوار است. دیگ ۴۰۰ لیتری در داخل یک شاسی Uشکل قابلیت گردش ۳۶۰ درجه‌ای دارد.

موتور و گیربکس به‌ همراه تمام متعلقات بر روی شاسی فولادین دستگاه سوار می‌شوند. یک قاب محافظ برای بخش‌های موتوری و گیربکس دستگاه پیش‌بینی ‌شده است. این قاب برای جلوگیری از رطوبت و یا شیرابه بتن به فضای داخل موتور و گیربکس می‌باشد. در کل شاسی چرخ‌دار بتونیر ۴۰۰لیتری دنده دور کمر می‌تواند وزنه سنگین دیگ با گردش سریع و قدرتمند دستگاه را تحمل کند.

در امتداد شاسی برای گردش دیگ بتونیر ۴۰۰ لیتری دنده دور کمر از یک فرمان گیربکسی استفاده ‌شده است. بتونیرهای سبک‌تر دارای یک فرمان ساده دستی برای گردش دیگ تا سروته کردن آن در هنگام تخلیه هستند. دیگ‌های کوچک وزن چندان سنگینی ندارند و به ‌راحتی می‌توان با تعریف یک اهرم دستی آنها را سروته کرد تا محتویات داخل دیگ به ‌طور کامل تخلیه شود. اما در طراحی دیگ سنگین ۴۰۰ لیتری بتونیر مورد نظر ما قابلیت سروته کردن دستی با تعریف یک اهرم ساده وجود ندارد. زیرا دیگ کاملاً سنگین‌ وزن است.

بتونیر 400 لیتری دنده دور 4 چرخ

در طراحی بتونیر ۴۰۰ لیتری ۴ چرخ از یک فرمان گیربکسی برای تخلیه دیگ استفاده ‌شده است. این فرمان دارای یک جفت چرخ‌دنده عمود برهم است. چرخ‌دنده بزرگ تحت کنترل یک فرمان دستی در اختیار اپراتور دستگاه قرار دارد. این در حالی است که چرخ‌دنده کوچک‌تر بر محور دیگ متصل است. وقتی دسته فرمانی شکل را می‌چرخانید قابلیت گیربکس تعریف ‌شده شرایط چرخش ساده دیگ برای سروته شدن تا تخلیه کامل آن را فراهم می‌کند.

اصل شاسی طراحی شده در بخش زیرین دستگاه است. جاییکه ۴ عدد چرخ پیکانی قابلیت جابه‌جایی ساده‌ی این دستگاه بتن‌سازی را فراهم می‌کنند. وزن زیاد دستگاه در کنار وزن زیاد مصالح ۴۰۰ لیتری در داخل دیگ آن‌قدر سنگین است که قطعا شرایط جابه‌جایی ساده دستگاه وجود ندارد. با یک جفت چرخ نمی‌تواند این ماشین ساده را به ‌راحتی جابه‌جا کنیم. اما با طراحی یک شاسی ۴ چرخ قابلیت جابجایی ساده دستگاه در سطح پروژه عمرانی فراهم است.

اگر در حین عملیات عمرانی نیاز به جابجایی بتونیر ندارید، قاعدتاً می‌توانید از بتونیر ۴۰۰ لیتری ۲چرخ استفاده کنید. اما اگر در پروژه نیاز به جابجایی بتونیر دارید باید از مدل ۴ چرخ استفاده کنید. این شاسی با تعریف 4 عدد چرخ پیکانی کاملاً مستقل از یک کشنده مکانیکی و به ‌سادگی توسط نیروی دست به شکل گاری قابل‌ حمل شدن است. به ‌این ‌ترتیب خیلی ساده و راحت می‌توانیم از بتونیر در هر نقطه از فضای عملیات ساختمانی و پروژه بتن‌ریزی استفاده کنیم.

بررسی قابلیت‌های فنی بتونیر ۴۰۰ لیتری دو چرخ

بتونیر ۴۰۰ لیتری دو چرخ سازوکار مکانیکی مشابه با نمونه‌های چهار چرخ دارد با این تفاوت که از یک الگوی طراحی ساده‌تر با تعریف شاسی معمولی و ضعیف‌تری استفاده می‌کند. بتونیر ۴۰۰ لیتری دو چرخ برای استقرار در یک مکان ثابت طراحی‌ شده است. در هر حال برای جابه‌جایی این بتونیر باید از یک کشنده موتوری مانند یک خودروی ساده استفاده کنید.

به ‌مانند مدل‌های ۴ چرخ در این بتونیر ۴۰۰ لیتری دنده دور کمری نیز از یک دیگ حجیم ۴۰۰ لیتری استفاده‌ شده است. دیگ دارای جداره‌های ۳ و ۵ میلی‌متری است. برای بخش بالایی که کمتر تحت تاثیر وزن سنگین ملات بتن قرار دارد از ورق‌های فولادین ۳ میلی‌متری استفاده ‌شده است و در طراحی بخش زیرین از ورق‌ها با ضخامت ۵ میلی‌متری استفاده ‌شده است. در کل دیگ قابلیت حجم و قدرت در کار با ملات سنگین و فرسایشی بتن را دارد.

در طراحی بخش‌های فنی این میکسر بتن ۴۰۰لیتری به ‌مانند مدل قبلی از یک الکتروموتور سه‌فاز با قابلیت تواندهی حداقل ۳ اسب ‌بخار استفاده ‌شده است. موتور از نوع تمام صنعتی است که تحت حضور ولتاژ ۳۸۰ ولت جریان متناوب صنعتی کار می‌کند. این موتور باید قابلیت تولید توان گشتاور بالایی را داشته باشد. لذا لازم است تا از الکتروموتورهای خاص و ویژه طراحی چنین دستگاه‌هایی استفاده‌ شده باشد. موتورهای برند موتوژن کار شده در عموم بتونیر ۴۰۰ لیتری دنده دور کمری‌ها مناسب چنین فضایی هستند.

در طراحی این مدل از گیربکس VF86برای تبدیل قدرت موتور استفاده‌ شده است. گیربکس با نسبت تبدیل ۱ به ۴۸ از برند بهکار اصفهان یکی از نمونه‌های ایده‌آل و توانمند در نصب شدن بر روی این دستگاه می‌باشد. برای گردش ۳۶۰ درجه‌ای دیگ نیز یک دسته فرمانی شکل در تعریف یکسیستم گیربکسی استفاده ‌شده است. این مکانیزم گیربکسی به شکل دستی کار می‌کند. اما می‌توان با صرف توان اندک و به‌ راحتی دیگ را به ‌طور کامل در ۳۶۰ درجه حول محور خودش بچرخانید.

بتونیر 400 لیتری دنده دور فرمان گیربکسی 2 چرخ پیکانی

در نهایت شاسی دو چرخ این میکسر بتن ۴۰۰ لیتری حضور دارد. شاسی در بخش انتهایی خود دارای ۲ عدد چرخ تقریباً بزرگ است. اما در بخش جلویی فاقد چرخ است و بر ۲ پایه ساده به حالت تکیه‌گاه قرار می‌گیرد. به ‌این ‌ترتیب اگرچه دستگاه بتونیر ۴۰۰ لیتری دو چرخ قابلیت جابجا شدن دارد، اما در عمل نمی‌توانیم به شکل دستی و با یک هل دادن ساده آن را جابه‌جا کنیم. بلکه باید از انواع کشنده برای جابجایی بتونیر ۴۰۰لیتری دو چرخ استفاده کنیم. بتونیر ۴۰۰لیتری دو چرخ ارزان‌تر از بتونیر ۴۰۰ لیتری چهار چرخ است.

بتونیر دنده دور کمر چیست؟

هدف از طراحی انواع میکسر بتن مخلوط کردن مصالح با یکدیگر است و برای این کار باید طرح ساخت یک دیگ گردان مدنظر قرار بگیرد. سنگینی دیگ چالش اصلی در طراحی نهایی هر نوع دستگاه میکسر بتن است. زیرا دیگ با بدنه فولادین به همراه حجم سنگین مصالح ساخت بتن وزن بسیار زیادی دارد و قطعا گرداندن این دیگ سنگین ‌وزن نیاز به طراحی یک سیستم مکانیکی کارآمد دارد. برای گردش دیگ در انواع میکسر بتن از ۳ ایده استفاده شده ‌است:

 • بتونیر دنده زیر دیگ
 • بتونیر دنده دور کمر
 • بتونیر رولیک لاستیک فشرده
 

بتونیر ۴۰۰ لیتری دنده دور کمر از مدل‌های متداول است که متکی بر طراحی یک چرخ‌دنده بزرگ حول محور میانی دیگ ساخته ‌شده است. برای گردش دیگ باید قابلیت انتقال قدرت از سمت موتور به سمت دیگ فراهم باشد و ساده‌ترین ایده استفاده از طرح بتونیر دنده زیر دیگ است. در این ایده از یک چرخ‌دنده کوچک در پایین ترین بخش دیگ استفاده می‌شود. محور شفت خروجی گیربکس در پایین‌ترین بخش دیگ با این چرخ‌دنده خورشیدی در ارتباط است و از این روش دیگ را می‌چرخاند. اما در این ایده قابلیت انتقال قدرت کاملاً محدود است. زیرا چرخ‌دنده تعبیه ‌شده در زیر دیگ بسیار کوچک است و این چرخ‌دنده کوچک توان اهرمی کمی دارد. لذا عموماً برای ساخت بتونیر های کوچک از طرح دنده زیر دیگ استفاده می‌شود.

بتونیر‌های ۴۰۰لیتری در دسته میکسرهای کوچک قرار دارند. لذا طراحی آ‌ها مستعد استفاده از طرح دنده زیر دیگ می‌باشد. قاعدتاً بتونیرهای ۴۰۰ لیتری با دنده زیر دیگ قابلیت‌های فنی محدود و طرح کارکردی ضعیف ‌شده دارند. در مقابل از ایده دنده دور کمر برای طراحی دیگ بتونیرهای ۴۰۰ لیتری استفاده می‌شود. مشکل طرح دنده زیر دیگ کوچک بودن چرخ‌دنده متصل شده به دیگ است. زیرا چرخ‌دنده کوچک قدرت اهرمی کمی دارد و هر اندازه این چرخ‌دنده را بزرگ‌تر کنیم، می‌توانیم قدرت اهرمی برای گردش دیگ را افزایش بدهیم. لذا به موتور با قدرت کمتری برای گردش دیگ نیاز است.

طرح دنده دور کمر دیگ در واقع همان طرح دنده زیر دیگ است که حالا چرخ‌دنده زیر دیگ را خیلی بزرگ کرده‌اند و آن را جایی در محور میانی دیگ قرار داده‌اند. در این حالت وقتی چرخ‌دنده شفت گیربکس در تماس با چرخ‌دنده بزرگ حول دیگ است قدرت اهرمی بسیار زیادی تولید می‌شود و دیگ با مقدار قدرت کمتر موتور به ‌سادگی می‌چرخد. برای طراحی بتونیر ۴۰۰ لیتری دنده دور دیگ از این ایده استفاده شده ‌است. طرح مذکور کاملاً متداول است و برای بسیاری از میکسر بتن‌ها مانند میکسر بتن ۴۰۰لیتری استفاده می‌شود. با این طراحی می‌توانیم بتونیرهای بزرگ‌تری را بسازیم و قدرت موتور را با میزان راندمان بالایی منتقل کنیم.

بتونیر 400 لیتری دنده دور فرمان بزرگ

طرح رولیک لاستیک فشرده در واقع همان ایده دنده دور دیگ است که در طراحی آن بجای چرخ‌دنده بزرگ از یک رول پلاستیکی و محکم حول کمر دیگ استفاده شده ‌است. در این ایده به ‌خاطر اصطکاک میان رولیک و شفت گیربکس، دیگ قدرت گردش دارد. به هر صورت هدف ما تحلیل میکسر بتن ۴۰۰ لیتری است و در این ماشین از قابلیت دنده دور دیگ استفاده ‌شده است.

مزایای طرح ساخت بتونیر دنده دور کمر

اگر انواع میکسر بتن‌ها را با هم مقایسه کنید، قطعا با هر ۲ مدل متداول دنده زیر دیگ و دنده دور کمر مواجه هستید. هر دو ایده مناسب طراحی میکسر بتن‌های کوچک هستند و از هر ۲ مدل به شکل متداول استفاده می‌شود. در این ‌میان کدام طرح انتقال قدرت ویژگی‌های برتری دارد؟

قاعدتاً نمی‌توانیم از میان طرح انتقال قدرت دنده دور دیگ و یا دنده زیر دیگ یکی را طرح ساخت بهتری معرفی کنیم. زیرا هر کدام مزایا و محدودیت‌هایی دارند. لذا باید با بررسی این ویژگی‌ها و همچنین نوع کاربرد و پتانسیل محیط کار یکی از این دو تیپ کاربردی را انتخاب کنید. بتونیر ۴۰۰ لیتری دنده دور دیگ مورد بحث این مقاله از طرح یک چرخ‌دنده بزرگ حول دیگ ۴۰۰ لیتری خودش استفاده می‌کند. لذا باید درک درستی از مزایا تا محدودیت‌های طرح دیگ دنده دور کمر داشته باشید:

 • با استفاده از موتورهای کم‌توان تر می‌توانیم دیگ در ظرفیت بالاتر را بچرخانیم. در صورت ثابت بودن حجم دیگ برای طرح دنده دور کمر از موتور کم‌توان تری به نسبت از طرح دنده زیر دیگ استفاده می‌شود. زیرا دنده دور کمر دیگ به‌تنهایی یک چرخ‌دنده بسیار بزرگ است که قدرت اهرمی بسیار بالایی تولید می‌کند. لذا شرایط گردش دیگ را کاملاً ساده‌تر خواهد کرد. در این حالت به قدرت موتوری کمتری نیاز داریم.
 • دیگ با دنده دور کمر حرکت نرم و روان‌تری دارد. گیربکس در انتقال قدرت شرایط مسلط تری دارد و درکل این ایده باعث ارتباط مؤثرتری میان گیربکس و دیگ می‌شود. به ‌این ‌ترتیب دیگ با حرکتی عاری از ضربه و در شرایطی کاملاً نرم و یکنواخت می‌چرخد و بتن با طرح ساخت مناسب‌تری را تهیه خواهد کرد.
 • بتونیر دنده دور دیگ میزان صدای کمتری در حین کار تولید می‌کند. این ایده باعث می‌شود تا دیگ حرکت ملایم‌تر و کم‌صدا تری داشته باشد.
 • در بتونیر دنده دور دیگ موقعیت نصب موتور گیربکس جایی در میانه‌ی دیگ ا‌ست و این موقعیت شرایط نصب مناسب‌تری به نسبت از موقعیت زیر دیگ دارد.

بتونیر ۴۰۰ لیتری دنده دور کمر یکی از نمونه‌های ایده‌آل و کاملاً متداول در طرح ساخت دور دیگ است. این میکسر بتن ۴۰۰ لیتری قابلیت کاربردی گسترده با میزان توانمندی بالا و سریع در ساخت بتن دارد. قطعا قابلیت طرح انتقال قدرت دنده دور دیگ نصب ‌شده در این مدل‌های ۴۰۰ لیتری باعث هرچه محبوب‌تر شدن و در عین ‌حال کاربردی‌تر شدن آنها شده ‌است. در حال حاضر استفاده از بتونیر ۴۰۰ لیتری دنده دور دیگ متداول است و هر روز تقاضا برای خرید آن زیادتر می‌شود. سایت فارم صنعت یک فضای آنلاین فروش بتونیر ۴۰۰ در تهران است که می‌تواند در یک مشاوره خرید مناسب تحت نظارت حرفه‌ای کارشناسان مجموعه شما را به مدل‌های برتر از این محصول پرطرفدار برساند. برای خرید و فروش بتونیر ۴۰۰لیتری در کرج می توانید از خدمات و مشاوره سایت فارم صنعت استفاده کنید.

بتونیر 400 لیتری دنده دور چهار چرخ پیکانی

ویژگی‌های برتر در طراحی بتونیر ۴۰۰ لیتری دنده دور دیگ

 1. در طراحی این میکسر بتن‌ها از فرمان گیربکس برای تخلیه دیگ استفاده ‌شده است. با طراحی فرمان گیربکسی تحت اعمال قدرت کمتری می‌توانیم دیگ را به ‌طور کامل بچرخانیم و آن را تخلیه کنیم. البته هستند ماشین‌سازهایی که بتونیر ۴۰۰ لیتری دنده کمری را به شکل فرمان دستی طراحی می‌کنند.
 2. این ماشین قابلیت ارائه در هر ۲ مدل بتونیر ۴۰۰ لیتری دو چرخ و بتونیر ۴۰۰ لیتری چهار چرخ را دارد. ازاین‌رو بسته به نوع نیاز کارگاه و شرایط تخلیه بتن می‌توانیم از مدل‌های سیار بتونیر ۴۰۰ لیتری ۴ چرخ و یا بتونیر ۴۰۰ لیتری دو چرخ استفاده کنید.
 3. دیگ به شکل ۲ تکه طراحی می‌شود. بخش بالایی دارای ورق‌ها با ضخامت 3 میلی‌متری است و برای بخش پایین از ورق با ضخامت ۵ میلی‌متری استفاده ‌شده است. به ‌این ‌ترتیب می‌توانیم یک دیگ سبک و مقاوم که کاملاً مناسب کار تولید بتن در حجم زیاد ۴۰۰ لیتری است را تهیه کنیم.
 4. بتونیر ۴۰۰ لیتری دنده دور کمر طراحی جمع‌وجور و تقریباً کوچکی دارد. از این ‌رو با وجود ظرفیت بتن‌سازی زیاد قابلیت مانور بالایی در سطح عملیات‌های ساختمان‌سازی و بتن‌ریزی دارد و در این بتونیرها دیگ با سرعت ۱۵ بار در دقیقه می‌چرخد. این سرعت یک مقدار استاندارد در طراحی میکسرهای کم‌ ظرفیت است. لذا در هنگام خرید میکسر بتن ۴۰۰ لیتری توصیه می‌شود که حتما حضور این سرعت در گردش دیگ را بررسی کنید.
 

قابلیت‌های کاربردی بتونیر ۴۰۰ لیتری دنده دور دیگ کدام است؟

از بتونیر ۴۰۰ لیتری دنده دور دیگ می‌توانیم در عموم کارگاه‌های متداول ساختمان‌ سازی شهری استفاده کنیم. این بتونیرها قدرت مانور بالایی در سطح کارگاه‌های عادی ساختمان‌سازی دارند. از بتونیر ۴۰۰ لیتری دنده دور دیگ می‌توانیم در سطح فعالیت‌های آزمایشگاهی برای تولید مقدار زیاد بتن استفاده کنیم. در عین ‌حال یک ظرفیت ایده‌آل در آزمایش خاک است. این میکسر بتن با ابعاد کوچک اما ظرفیت مناسب ۴۰۰ لیتری قابلیت استفاده در کارگاه‌های کوچک بلوک زنی را دارد. اصولاً برای کارگاه‌های بلوک‌ زنی از دستگاه‌های قدرتمند ناری ساز استفاده می‌شود.

اما در صورت کوچک بودن فضای کارگاه حضور میکسر بتن ۴۰۰ لیتری گزینه‌ی ایده‌آلی است. از بتونیر ۴۰۰ لیتری دنده دور کمر می‌توانیم برای مخلوط کردن پودرهای سخت در ابعاد صنعتی استفاده کنیم. از مدل‌های بتونیر ۴۰۰ لیتری چهار چرخ می‌توان در عملیات‌های راه‌سازی استفاده کرد. زیرا قدرت جابه‌جایی ساده با قابلیت تولید بتن زیادی دارد. از میکسر بتن ۴۰۰ لیتری در کارخانجات برای مخلوط کردن مواد شیمیایی با هم و همچنین در صنایع خوراک دام برای تولید غذای طیور و دیگر حیوانات اهلی استفاده می‌شود.

بتونیر 400 لیتری دنده دور فرمان بزرگ ورق دیگ 3 میلیمتر

  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر

    مرتب‌سازی محصولات:

   • پیش‌فرض
   • ارزان‌ترین
   • گران‌ترین
   • جدید‌ترین
   • پرفروش‌ترین
   • پربازدیدترین
   • 1
   • 2
   • 3
   • 4
   • 5