خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

بخاری گلخانه ای

برای استعلام قیمت، تماس بگیرید.

تماس با ما
 • ارسال به سراسر ایران

 • پشتیبانی از ۹ الی ۲۱

 • کمترین هزینه ممکن

 • امکان خرید ۲۴ ساعته

 • پرداخت نقد

 • نقد و بررسی
 • مشخصات فنی
 • نظرات کاربران
 • پرسش و پاسخ

فهرست مطالب

در کاشت گلخانه ای گیاهان، هدف نهایی ایجاد یک فضای پایدار در مسیر رشد و نمو گیاهان هدف می باشد. هر گیاهی اعم از آنها که مصارف خوراکی دارند و یا آنهایی که با هدف نیاز های تزیینی نگهداری می شوند، برای زیستن و یا رشد و نمو و البته به بار نشستن نیازمند یک تعادل پایدار در شرایط محیط ‌زیست خود هستند.تعادلی که در عناصر خاک و آب و آفتاب خلاصه شده است. لکن دمای محیط گلخانه یکی از کلیدی ترین فاکتور ها در برقراری این تعادل است. در طول یک شبانه روز ممکن است با نوسان شدید دمایی در محیط گلخانه مواجه باشیم. نوسانی که تاثیر عمیقی بر زیست گیاهان خواهد گذاشت. از این رو رسیدن به یک تعادل دمایی امری حیاتی است. بخاری گلخانه ای یکی از بهترین ایده ها در تامین چنین تعادلی می باشد.
بخاری گلخانه ای
بخاری گلخانه ‌ای با هدف ایجاد گرمایش در زمان هایی که با افت دما مواجه هستیم، مورد استفاده قرار می گیرد. از این رو غالب گلخانه های مدرن صاحب یک سیستم هوشمند در شناسایی میزان نوسانات دقیق دمای محیط گلخانه هستند. به این صورت می ‌توانند در حالتی خودکار با کاهش سطح دما، بخاری گلخانه ای را فعال کرده و تا تأمین سطح مطلوب از دمای هدف، این تجهیزات را در حالت آماده به کار نگه دارند. لکن در صورت تامین دمای هدف، حضور فعال بخاری گلخانه ای نتیجه معکوس خواهد داشت. چرا که گیاهان در قبال افزایش دما نیز عکس العمل های منفی نشان می دهند. از این رو در مواجه شدن با هیتر گلخانه ای قصد آشنایی با تجهیزی را داریم که باید از قدرت انعطاف بالایی در کار برخوردار باشد. به سرعت در مسیر فعالیت قرار گرفته و به سرعت از حالت کاری خارج شود. قابلیت تنظیم بالایی داشته باشد و... . احتمالاً متوجه شده اید که هیتر گلخانه ای یک تجهیز با شرایط کاری بسیار حساس و البته ویژه است. هر سیستم گرمایشی را نمی ‌توانیم در مقام یک بخاری گلخانه ای ایده ‌آل در نظر بگیریم. چرا که گرمایش در محیط گلخانه شرایط ویژه ‌ای دارد. شرایطی که سمت و سوی ماهیت فیزیکی تا ساختار طراحی شده برای طراحی سیستم گرمایش گلخانه ای را مشخص خواهد کرد. بخاری گلخانه ای در مرکزیت این سیستم گرمایش گلخانه ای قرار گرفته، صاحب مشخصه‌ های خاصی است. از این رو اگر قرار است در مقام مجری یک فضای گلخانه ‌ای صاحب یک سیستم گرمایش گلخانه ای باشید، باید نگرش عمیقی بر ویژگی‌ های ایده آل بخاری گلخانه ای داشته باشید. چرا که قطعاً می خواهید تا بهترین هیتر گلخانه ای بزرگ تا کوچک را انتخاب نموده و به این ترتیب با اطمینان کامل از یک سیستم گرمایش گلخانه ای حرفه ای بهره مند باشید. پس همراه این مطلب باشید تا به کلیات حاکم بر انواع بخاری گلخانه ای بپردازیم. 

انواع بخاری های گلخانه ای

 ما برای ایجاد گرمایش نیاز به انرژی داریم. از این رو هر منبع انرژی شناخته شده می تواند در مقام ایجاد یک بخاری مورد استفاده قرار گیرد. به این ترتیب در بسیاری از انواع بخاری گلخانه ای متوجه انواع انرژی های حاکم بر طراحی آنها هستیم.اینکه آنها تحت تاثیر کدام منبع انرژی و از طریق چه ساز و کاری اقدام به تامین گرمایش مورد نظر ما می کنند. البته در این بین لازم است تا تمام الزامات حاکم بر اصول حرفه ای در تامین سیستم گرمایش گلخانه ای را رعایت کرده باشیم. ◄   بخاری های گازی: اولین ایده در طراحی یک بخاری گلخانه ای استفاده از سوخت گاز می باشد. چرا که سوخت گاز در دسته سوخت های فسیلی با درصد احتراق بالا تحت تولید آلایندگی کمتری است. بخاری های گازی با هدف تامین سیستم گرمایش گلخانه ای مناسب به جهت نصب در فضا های بسیار بزرگ می باشند. از طرفی باید برای خروجی گاز های حاصل از احتراق در آنها فکری اصولی کرده باشیم.چرا که محیط کار گلخانه فضایی بسته است و نمی تواند میزبان حضور این گاز های مسموم کننده باشد. در مقابل مسئله گرمایش از طریق شعله آتش به خودی خود خطرآفرین است. از این رو لازم است تا در همه حال نسبت به شرایط ایده آل در راه اندازی بخاری های گازی همت کافی داشته باشیم. این همه باعث شده تا در این ایام کمتر کسی به فکر استفاده از بخاری گازی در تامین گرمایش گلخانه ای باشد. 
بخاری گلخانه ای
◄   بخاری های پارافینی: به مانند بخاری های گازی از سوخت های ساده فسیلی برای تامین گرمایش استفاده می کنند. این ایده در گرمایش از ابتدایی ترین روش ها محسوب می‌ شود. چرا که پارافین در دسته ارزانترین و دم دست ترین سوخت ها با درصد آلایندگی کم محسوب می شود. لکن دردسر های فراوانی در به کارگیری از این ایده وجود دارد. در حال حاضر استفاده از سوخت پارافین برای تامین گرمایش گلخانه ای روش منسوخ شده ‌ای است. ◄   بخاری های الکتریکی: مدرنترین و البته بهترین ایده در تکمیل سیستم گرمایش گلخانه ای استفاده از بخاری های برقی است. این دست از تجهیزات با عنوان هیتر گلخانه ای بزرگ و یا کوچک یاد می شوند. نیروی برق در حال حاضر یکی از مطمئن ترین روش های تامین انرژی گرمایی می باشد. ایده ‌ای که باعث شده تا انواع بخاری گلخانه ای با استفاده از المنت هایی که توسط نیروی برق داغ می شوند، ابداع شوند و در فضا های گلخانه‌ ای مورد استفاده قرار گیرند. برگ برنده بخاری‌ های الکتریکی در نبود هیچ گونه آلایندگی در حین کار آنها می باشد. به این ترتیب دیگر نیازی نیست تا در استفاده از آنها به فکر تامین یک سیستم تهویه و یا حضور سیستمی برای خروج گاز های سمی باشید.از طرفی این بخاری‌ ها به راحتی همراه با فن هایی قدرتمند قابلیت ایجاد هیتر هایی کارآمد را دارند. از این رو است که آنها را با عنوان هیتر گلخانه ای می ‌شناسند. به هر ترتیب اگر قصد تکمیل سیستم گرمایش گلخانه ای مدرنی را دارید، بهترین هیتر گلخانه ای کوچک  از انواع برقی آن است که در یک طرح استاندارد همراه با الگو های حرفه ای تعریف شده باشد. 

عوامل محیطی مهم در گلخانه:

 انرژی به صورت تشعشع الکترومغناطیس، نور نامیده می شود که قابل رویت است. نور از نظر شدت، کیفیت و طول مدت تابش برای گیاه اهمیت دارد. شدت نور (Light intensity) عبارت است از مقدار امواج نورانی که در واحد زمان به واحد سطح می رسد. مقدار نور قابل دسترس بسته به فصل سال، عرض جغرافیایی، ارتفاع از سطح دریا، ساعات مختلف روز، پوشش ابر، میزان آلودگی و رطوبت اتمسفر متفاوت است. شدت نور بر پاره ای از فرایند ها و خصوصیات گیاهی ازجمله فتوسنتز، ارتفاع گیاه و گلدهی اثر می گذارد. شدت نور لازم در گلخانه، بسته به نوع گیاه فرق می کند (گیاهان سایه پسند و گیاهان آفتاب پسند)، کیفیت نور (Light quality) مربوط به ترکیب طول موج های نور است (نور آبی، نور قرمز و قرمز دور) طول مدت تابش نور (Photoperiod) به نیاز گیاهانی که در گلخانه نگهداری می شوند، بستگی دارد. از این نظر گیاهان به سه دسته تقسیم می شوند، روز کوتاه (اختیاری و اجباری)، روز بلند (اختیاری و اجباری) و گیاهان بی تفاوت. 

وسایل تأمین نور:

 لامپ های التهابی (Incandescent) لامپ حاوی رشته ملتهب تنگستن که راندمان تبدیل انرژی الکتریکی به نورانی در آن ها %7 است. حرارت زیادی تولید می کنند، کیفیت نورشان پایین است و عمر کوتاهی نیز دارند. لامپ فلورسنت (Hight Intensity Discharge = HID) بازده بیشتری از لامپ های تنگستن دارد، حرارت تولید شده آن کمتر است. لامپ های با شدت نور زیاد، لامپ متال هالید، لامپ های سدیمی فشارپایین. در لامپ های سدیمی فشاربالا راندمان تبدیل انرژی الکتریکی به نورانی حدود 25% است، طول عمرشان نیز زیاد است، (حدود 16000 ساعت و بیشتر استفاده را دارند.) 

دما:

 کنترل دمای گلخانه بسیار مهم است و با رشد گیاه رابطه مستقیم دارد. میزان دما به نوع گیاه بستگی دارد. دما بر فتوسنتز، تنفس، تشکیل اسیدهای آمینه و پروتئین ها، تبخیر و تعرق، رشد و نمو گیاهی، گلدهی و رنگ برگ گیاهان درون گلخانه تاثیرگذار است. دمای گلخانه با انواع گوناگون دماسنج ها اندازه گیری می شود. مناسب ترین نوع دماسنج برای گلخانه نوعی است که دمای لحظه ای را همراه با دمای ماکزیمم و مینیمم نشان می دهد. قرار دادن یک دماسنج در گلخانه کافی نیست و باید از دو یا چند دماسنج در قسمت های مختلف گلخانه استفاده کرد.همچنین به این دلیل که دما در ارتفاع های مختلف متفاوت است، دماسنج باید در ارتفاع گیاه قرار گیرد تا دمای واقعی محیط اطراف گیاه را نشان دهد. 

وسایل گرم کننده :

 در قدیم منبع تولید گرما کوره هایی بود که با سوخت ذغال کار می کردند. این کوره ها توسط دودکشی به هوای آزاد راه داشتند. امروزه در بعضی گلخانه ها از بخاری های نفتی یا گازی استفاده می شود. در گلخانه های جدید به ویژه تجاری، مواد سوختنی در یک دیگ بخار سوزانده می شوند و گرما به صورت آب گرم یا بخار در گلخانه توزیع می شود. آب گرم یا بخار توسط لوله های جانبی و از زیر سکو های گلخانه می گذرد، گلخانه ها را بطور یکنواخت گرم می کنند و سپس آب سرد شده و به سیستم مرکزی بازگشته، دوباره گرم می شود (سیستم شوفاژ).بطور کلی در گلخانه های بزرگ از بخار و گلخانه های کوچک از آب گرم استفاده می شود. نوع سیستم حرارتی انتخاب شده برای گلخانه باید با سوخت ارزان و در دسترس سازگار باشد. 

وسایل خنک کننده:

 خنک کردن گلخانه بسیار سخت تر از گرم کردن آن می باشد. در تابستان دمای داخل گلخانه اغلب 11 درجه سانتیگراد بیشتر از دمای بیرون است. مضرات دمای بالا عبارتند از: عدم استحکام ساقه، کاهش اندازه گل، تأخیر در گلدهی و مرگ جوانه. 

روش های مختلف خنک کردن گلخانه:

 سایه دادن: سایه دادن با انواع پوشش های بافته شده، رنگ مخلوط آب وخاک یا ترکیبات دیگر پوشاننده سطح شیشه یا پلاستیک، روش تبخیری پوشال و پنکه (Fan and Pad evaporating cooling system)، استفاده از کولر آبی و گازی، آبپاشی روی گیاهان و کف گلخانه، سیستم مه افشانی 

رطوبت:

 چون بسیاری از فرایند های فیزیولوژیکی و متابولیکی در محیط آبگونه صورت می گیرند، آب عامل مهمی در زندگی گیاه می باشند. افزایش رطوبت نسبی توسط آبپاشی کف گلخانه استفاده از کولرهای آبی، استفاده از سیستم پوشال و پنکه یا سیستم های مه افشانی (Mist systems) صورت می گیرد. کاهش رطوبت نسبی توسط بازگذاشتن دریچه ها، گرم کردن گلخانه، پوشاندن راهرو ها با سیمان یا پوشش دیگر جهت کاهش تبخیر سطحی و استفاده از پنکه های برقی صورت می گیرد. 

تهویه گلخانه :

 تهویه به دلایل مختلفی انجام می گیرد: 
 • مبادله هوای داخل و خارج گلخانه
 • تأمین دی اکسیدکربن لازم برای فتوسنتز
 • کاهش دمای گلخانه (بیشتر گیاهان در دمای بالاتر از 35 درجه آسیب می بینند)
 • کاهش رطوبت، به ویژه در زمستان (رطوبت بالا به جوانه-زنی هاگ بیشتر قارچ ها کمک می کند)
 تهویه گلخانه در صورت لزوم با بازکردن دریچه های گلخانه که در قسمت های جانبی یا سقف گلخانه قرار دارند، انجام می شود. این دریچه ها باید در محلی نسب شود که جهت باد غالب نباشد. همچنین اختلاف سطح کافی با بلندترین ارتفاع گیاهان داشته باشد تا گیاهان در معرض مستقیم جریان هوا قرار نگیرند. باز وبسته شدن دریچه ها می تواند دستی یا اتوماتیک باشد. در بعضی گلخانه ها تهویه با پنکه (Fan Ventilation) نیز صورت می گیرد. 

خزانه هوای آزاد:

 کرت یا باغچه ای است در اندازه های مختلف که ابتدا بذر را در آن با فواصل کم و به طور متراکم می کارند و پس از رشد، نشاهای تولیدی به محل اصلی کاشت انتقال می یابند. 

شاسی سرد:

 ساده ترین و ارزانترین ساختار نگهداری گیاهان حساس به سرماست که در آن، جز از انرژی خورشیدی، از منبع گرمایی دیگری استفاده نمی شود. ساده ترین نوع شاسی جعبه چهارگوشی است با ارتفاع 50 سانتی متر و بدون ته که روی آن با شیشه یا پلاستیک پوشیده می شود. نوع دائمی تر با حفر نهری به عرض 80 تل 90 سانتی متر، عمق 30 تل 40 سانتی متر و طول مورد نظر و قرار دادن جعبه شاسی روی آن بوجود می آید. موارد استفاده از شاسی عبارتند از: 
 • کشت بذر و ایجاد نشاء برای انتقال به مزرعه
 • مقاوم کردن قلمه ها یا نشاهای تولید شده در گلخانه نسبت به سرما
 • مقاوم کردن گیاهان تولید شده در گلخانه به سرما
 شیب شاسی، برای استفاده بیشتر از نور و گرمای آفتاب، از شمال به جنوب است. زاویه شیب با سطح افق حدود 5 تا 10 درجه می باشد. مکان شاسی باید آفتابگیر و محفوظ از باد باشد. در زمستان های سرد روی شاسی را با پوشش اضافی می پوشانند. در گرمای خیلی زیاد نیز با ایجاد سایه روی شاسی (توسط حصیر و …) و یا آبپاشی روی گیاهان از صدمه به گیاهان جلوگیری می کنند. 

شاسی گرم:

 ساختمان آن مانند شاسی سرد است با این تفاوت که در آن وسیلهای برای تولید گرما قرار داده شده است. منابع تولید گرما در شاسی گرم شامل دمای حاصل از فعالیت میکروارگانیزم ها روی کود دامی یا مواد گیاهی، لوله های آب گرم یا لوله های بخار، جریان هوای گرم یا کابل های گرمایی برقی روکش¬دار بوده که در عمق 10 تا 15 سانتی متر بستر قرار می گیرند. 

ایده ها در جانمایی بخاری گلخانه ای

 یکی از موضوعات اصلی و شاید چالشی در تکمیل سیستم گرمایش گلخانه ای نحوه جانمایی بخاری گلخانه ای می باشد. فضای گلخانه یک محیط بسته با اشکال متنوع است و می تواند میزبان انواع گیاهان با شرایط زیست کاملاً متفاوتی باشد. در این حالت نحوه نصب بخاری گلخانه ای تاثیر مستقیم بر چگونگی توزیع دمایی در فضای گلخانه ای خواهد داشت. برای این منظور دو ایده کلی در طرح جانمایی انواع بخاری گلخانه ای مطرح است. -   بخاری گلخانه ای در نصب به شکل آویزان: در این روش بخاری ها از طریق بند هایی محکم و اتصالاتی اصولی به سقف بنای گلخانه متصل شده و به حالت آویزان قرار می ‌گیرند. در این حالت بهتر می توانند در جریان ساز و کار هوای گرم موثر باشند. از طرفی در فضای محدود کف سالن های گلخانه ای، جایی را اشغال نخواهند کرد.
بخاری گلخانه ای
 -   بخاری های گلخانه ای در نصب به شکل کفپوش: در این حالت بخاری گلخانه ای به شکل کلاسیک و کاملاً مستقل از نصب بر هر فضایی، در محل کف گلخانه مستقر خواهد شد. این بخاری‌ ها در این حالت چندان قدرتی در تامین گردش ایده ‌آل هوای گلخانه بازی نخواهند کرد و در عین حال کاملا جاگیر هستند.لکن در مدل ‌های گازی و یا پارافینی چاره ‌ای جز نصب به این ترتیب احساس نمی ‌شود. این موضوع از جنبه نقاط ضعف در استفاده از چنین بخاری ‌هایی محسوب می ‌شود. نکته ای که در بخاری برقی مانعی برای حضور در ارتفاع نخواهد شد. 

انواع ایده ها در نحوه گرمایش بخاری گلخانه ای

 در موضوع نحوه گرمایش، موضوع در چگونگی مواجه شدن گرمای بخاری با محیط گلخانه ای است. چرا که محیط گلخانه یک فضای کاملاً ایزوله از فضای بیرون محسوب می ‌شود. به این ترتیب نمی ‌توان به این سادگی با هدف ایجاد گرمایش، دخل و تصرفی گسترده در این فضای ایزوله شده برقرار نمود. برای این منظور چند ایده کلی و البته استاندارد در طراحی نحوه گرمایش بخاری گلخانه ‌ای مطرح است. ¨     روش باز در نحوه گرمایش گلخانه ای: در این ایده پایبندی جدی در ماندگاری فضای ایزوله محیط گلخانه در نظر گرفته شده است. در واقع همراه با این ایده هیچ گونه تبادل هوایی با فضای خارج از گلخانه وجود نخواهد داشت. در این حالت بخاری گلخانه ای در مواجهه با هوای مانده در فضای گلخانه‌ ای آن را گرم و در یک گردش همیشگی و کاملاً ایزوله قرار خواهد داد. این ایده تا زمانی برقرار است که هوای مانده در فضای گلخانه عاری از هر گونه آلودگی باشد. در محیط بسته گلخانه، حضور هوای آلوده به هیچ حالت مورد تایید قرار نمی گیرد. از این رو تنها با هیتر گلخانه ای از مدل های برقی است که می ‌توانیم این روش را پیاده سازی کنیم.¨     روش جدا شده در نحوه گرمایش گلخانه ای: این روش برای تامین هوای بخاری گلخانه ای از مدل های گازی ابداع شده است. در این ایده هوای مورد نیاز برای تامین سوخت بخاری گازی از محیط بیرون و کاملا ایزوله شده از هوای داخل فضای گلخانه تامین خواهد شد. به این ترتیب بخاری گلخانه ای از مدل های گازی تاثیری در به هم خوردن تعادل هوایی در داخل فضای محصور گلخانه ای نخواهد داشت.¨     روش مهر و موم شده در نحوه گرمایش گلخانه ای: در این روش به مانند روش جدا شده، یک مسیر کاملا ایزوله برای تامین هوای سوخت مورد نیاز بخاری های گازی در نظر گرفته شده است. لکن در این وجه از کار حساسیت بالاتری اعمال شده و عملاً در مسیر تامین هوا تا خروجی از سیستم گرمایش یک فضای کاملا ایزوله و مهر و موم شده حاکم است. پیاده سازی این روش بسیار سخت و هزینه بردار می باشد.
بخاری گلخانه ای
 همان طور که می ‌بینید در تمام روش های متداول و استاندارد در تامین سیستم گرمایش گلخانه ای هدف آن است که کمترین دخل و تصرفی در هوای مانده در فضای گلخانه‌ ای داشته باشیم. ورود هر گونه هوای آزاد در محیط اطراف گلخانه به داخل فضا ممنوع است. از این رو هرگز مجاز نیستیم تا گاز های حاصل از احتراق را در فضای بسته گلخانه ای رها کنیم. به این ترتیب گویا مجبور هستیم تا یک سیستم کاملاً ایزوله و اندکی پرهزینه داشته باشیم؛ اما اگر رویکرد خود را در استفاده از بخاری گلخانه ای برقی متمرکز کنیم، قطعاً پاسخی ساده تر، ارزان تر و مطمئن تر خواهیم گرفت. چرا که بخاری گلخانه ای از مدل های برقی نیازی به تامین هوای تازه برای تکمیل گرمایش خود ندارد. یک هیتر گلخانه ای می تواند تنها متکی بر هوای مانده در فضای گلخانه ای بدون نیاز به حضور هوای آزاد بیرون، آن را گرم کند. این ایده بهترین روش کارآمد در تکمیل سیستم گرمایش گلخانه ای است. از این رو با این ایده انواع مدل های برقی را می توان در مقام بهترین هیتر گلخانه ای در نظر گرفت. در حال حاضر استفاده از هیتر گلخانه ای با در نظر داشتن تامین چنین نیازی مورد توجه اهل فن قرار دارد. این نوع از سیستم گرمایش گلخانه ای عاری از هر گونه آسیب برای فضای گلخانه تمام نیاز های نوسانات دمایی این محیط بسته را فراهم خواهد کرد. 

شرایط ایده ‌آل در ایجاد گرمایش گلخانه ای

 یکی از نکات کلیدی در درک بهترین هیتر گلخانه ای آن است که نوع گرمایش مورد نیاز در فضای گلخانه ای خود را بشناسید. تمام گلخانه ‌ها از یک ساختار یکسان بهره ‌مند نمی ‌باشند. لذا به یک شکل تحت تاثیر گرمایش بخاری ها قرار نخواهند گرفت. در یک دسته ‌بندی کلی با دو رویکرد از طراحی فضا های گلخانه ‌ای مواجه هستیم. گلخانه ‌های سرشاخه در کنار گلخانه ‌های صیفی جات. در گلخانه ‌های سرشاخه هدف پرورش گیاهان با ارتفاع بالای یک متر می باشد. انواع گل ‌ها و درخت ‌ها و برخی گیاهان زراعی در این دسته‌ بندی قرار می‌ گیرند، اما در گلخانه ‌های صیفی ‌جات با دسته گیاهان کم ارتفاع مواجه هستیم. اگر در فضای یک گلخانه سرشاخه ای هستید و در آن میزبان انواع گیاهان قد بلند شده ‌اید، برای تکمیل عملیات گرمایش نمی ‌توانید از روش ‌های پرتاب هوای گرم در فضای گلخانه ‌ای استفاده کنید. چرا که جریان پرتاب گونه هوای گرم به سرعت باعث آسیب جدی برای گیاهان موجود در فضای گلخانه سرشاخه خواهد شد. در آن ‌سوی ماجرا تامین شرایط گرمایش از طریق انتقال هوا نزدیک به زمین نیز تاثیر منفی در ماهیت خاک و ریشه گیاهان خواهد گذاشت. بنابراین برای انجام گرمایش در یک فضای گلخانه‌ ای از مدل‌ های سرشاخه باید راهی سقف بنای گلخانه باشیم؛ جایی بسیار بالاتر از محدوده رشد گیاهان. در فضای بالای سر گیاهان می ‌توانیم جریان هوای گرم را ایجاد کنیم. به‌ این ‌ترتیب حداقل ارتفاع برای گرمایش در گلخانه ‌های سرشاخه برابر با 1.5 متر می باشد. این یعنی آنکه ما مستلزم به نصب بخاری گلخانه ‌ای از مدل ‌های آویزان هستیم. پس لاجرم باید به سمت استفاده از بخاری ‌های برقی هدایت شویم. این ایده در نصب بخاری گلخانه ای باعث می‌ شود تا از ایجاد شبنم های صبحگاهی نیز بر سطح گیاهان جلوگیری به عمل آید. 
بخاری گلخانه ای
 به هر صورت با تمام این تفاصیل متوجه هستیم که گرمایش ایده ‌آل در فضای گلخانه ای یک شرایط کاملاً ایزوله از محیط اطراف آن است که می ‌تواند در فضای بالای گیاهان تولید گرمای لازم را تامین نموده و آن را در سطح فضای گلخانه ‌ای به شکلی یکدست و یکنواخت توزیع کند. شما در مقام یک مجری گلخانه ‌ای می‌ توانید هر نوع سیستم کلاسیک تا مدرنی را برای تکمیل سیستم گرمایش گلخانه ای خود انتخاب کنید. لکن برای رسیدن به یک شرایط ایده ‌آل لازم است تا نگرش حرفه ‌ای ‌تری در کار داشته باشید و بتوانید بهترین هیتر گلخانه ای را انتخاب کرده، نصب کنید. هیتر هایی که در مدل‌ های برقی با ظرفیت های کاری گوناگون تولید می شوند. البته اگر می ‌خواهید همراه با بخاری گلخانه ای از مدل های گازی باشید، بهتر است از انواع ایده ‌آل طراحی شده در ارتفاع برای تکمیل سیستم گرمایش خود استفاده کنید. 

مختصری از بخاری برقی گلخانه ای

 بسیاری از گیاهان قابل کشت در فضا های گلخانه‌ ای نسبت به آلودگی محیط حساسیت بالایی دارند. این دست از گیاهان برای تکمیل دوره رشد خود نیاز به هوایی کاملاً پاک و عاری از هر گونه دود و یا گاز های سمی خواهند داشت.در گرمایش چنین فضا های گلخانه‌ ای، اگر قرار به استفاده از بخاری‌ های گازی باشد، باید اقدام به تامین یک شرایط کاملاً ایزوله داشته باشید. ایجاد چنین شرایطی سخت، زمانبر و گران همراه با استهلاک بالایی است. بخاری گلخانه ای از مدل ‌های برقی بهترین ایده برای حضور در چنین فضا هایی می باشد. از طرفی در فضا هایی که عملاً امکان دسترسی به سوخت گاز وجود ندارد، مانند احداث گلخانه‌ ها در مکان‌ های دورافتاده، بهره‌ مندی از بخاری گلخانه ای برقی وجه برتری در کار است. چرا که به ‌راحتی قادر است تا انرژی مورد نیاز برای گرم کردن هوای تقریباً حجیم در سالن ‌های گلخانه ای را تامین نماید. 

بخاری گلخانه ای برقی در نگاه فنی

 از بخاری گلخانه ای برقی با نام ‌های دیگری مانند بخاری موشکی فن دار، هیتر گلخانه ای فن دار و... نیز یاد می ‌شود. چرا که در اساس طراحی این تجهیز گلخانه ای، یک فن دمنده نقش کلیدی دارد.انرژی مورد نیاز در تامین گرمایش توسط این تجهیزات با کمک نیروی برق است. در هر بخاری گلخانه ای از مدل‌ های برقی المنت هایی حضور دارند. این المنت ها تحت تاثیر انرژی الکتریسیته داغ شده و می توانند هوای محیط اطراف خود را نیز گرم کنند؛ اما احتمالاً می ‌دانید که هوا یکی از ضعیف ترین متریال ها در رسانای گرمایی است.به ‌این ‌ترتیب چطور می ‌خواهید انتظار داشته باشید که به صرف حضور یک المنت، هر اندازه قوی در میانه محیط بزرگ یک گلخانه، سطح گرمایش کافی تامین شود؟ 
بخاری گلخانه ای
 یک ایده خلاقانه و البته بسیار تاثیرگذار در نحوه گرمایش فضا های متنوع، سعی در ایجاد گردش هوای گرم است. هوای گرم اگر چه رسانای گرمایی خوبی نیست؛ اما به ‌راحتی جابجا می ‌شود. پس کافی‌ است با نصب یک فن دمنده در کنار المنت های ذکر شده، جریان قدرتمندی از هوا داشته باشیم. این جریان هوایی به راحتی در سطح فضا به گردش درآمده و محیط را گرم خواهد کرد. در طراحی فنی انواع بخاری گلخانه ای برقی، المنت هایی برای گرم کردن هوا حضور دارند و در پس این المنت ها از حضور فن ‌های دمنده بسیار قوی استفاده شده است تا جریان قدرتمندی از هوای گرم را ایجاد کنند. به این ترتیب از کنار هم قرار گرفتن المنت ها در کنار فن ‌های دمنده، هوای داغ به سرعت در فضای سالن گلخانه پخش خواهد شد. 

نکات کلیدی در داشتن بخاری گلخانه ای ایده ‌آل

 هر فضای گلخانه ای برای رسیدن به یک وضعیت پایدار در امر رشد و نمو گیاهان هدفی که دارد، نیاز به برقراری یک تعادل گرمایی مطلوب خواهد داشت. از این ‌رو کاملاً جدی است که هر باغبانی در مقام مجری فضا های گلخانه ‌ای در تکاپوی تهیه بهترین هیتر گلخانه ‌ای باشد. قطعاً در این بین قیمت بخاری گلخانه ‌ای وجه تاثیرگذاری خواهد شد. چرا که بهترین ‌ها، بالاترین قیمت ‌ها را خواهند داشت. لکن قیمت بخاری گلخانه ای با توجه به نتایج سطح بالایی که تامین خواهد کرد، کاملاً تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.از این ‌رو بهتر است همراه با نکات کلیدی ای که در ادامه قید خواهیم کرد، صرف ‌نظر از مقوله قیمت هیتر گلخانه ای در همه حال در تکاپوی رسیدن به بهترین مدل ‌ها از این دستگاه تاثیرگذار و کاملاً استراتژیک باشید. -    اولین نکته کلیدی در تامین یک بخاری گلخانه ای از مدل ‌های برقی، چگونگی میزان مصرف انرژی در آن می باشد. به ‌هر حال در این سیستم شاهد حضور المنت ها در کنار فن ‌های قدرتمندی هستیم. همان ‌طور که می ‌بینید، هر دو بخش مصرفی در این تجهیز گرمایشی سطح بالایی از مصرف انرژی دارند.از این ‌رو لازم است تا در نگرش ساخت آنها مقوله مصرف بهینه انرژی در نظر گرفته شده باشد. لذا بهترین هیتر گلخانه ای آنها هستند که در مصرف انرژی تا تولید گرمای لازم و همچنین پخش این گرما در محیط گلخانه بهترین راندمان را داشته باشند.-    کیفیت عملکرد فن در بخاری گلخانه ای از مدل ‌های برقی و حتی در نمونه ‌های گازی تاثیر مستقیم در عملکرد نهایی این تجهیز دارد. فن با عملکرد مطلوب تحت یک طراحی ایده ‌آل می ‌تواند جریان بهینه ‌تری از گردش هوای گرم در فضای باز گلخانه ای ایجاد کند. در نتیجه تمام ماهیت عملکردی بخاری گلخانه ای مدیون عملکرد سطح بالای فن در آن می باشد. فن باید از قدرت کافی در پرتاب هوای گرم برخوردار باشد، تحت تاثیر هوای گرم، قدرت و کارایی خود را از دست ندهد، طول عمر بالایی داشته باشد و در عین ‌حال با حرکتی در کمترین صدای تولید شده همراه شود.از این ‌رو در هنگام تهیه هیتر گلخانه ای کاملاً متوجه قدرت و کارایی فن باشید. هر چند فن با کیفیت بالا تاثیر مستقیم بر قیمت هیتر گلخانه ای خواهد گذاشت. 
بخاری گلخانه ای
 -   بخاری گلخانه ای ایده‌ آل از یک سیستم کنترل دمای هوشمند برخوردار می باشد. لذا لازم است تا در هیتر گلخانه ای که مدنظر شما قرار دارد، حضور یک عدد ترموستات با عملکرد مطلوب را جدی بگیرید. در محیط گلخانه باید ترتیبی اتخاذ شود که نوسانات دما کاملاً در اختیار شما قرار گیرد. هر گونه افزایش و یا کاهش بیش از حد آن مقدمات خسارات جدی برای گیاهان حاضر در فضای گلخانه ای می ‌باشد.اگر بخواهید تنها متکی بر گرمای تولید بخاری گلخانه ای باشید، احتمالاً اسیر گرمای غیر قابل کنترل آن نیز خواهید شد. در این حالت نتیجه ای معکوس از حضور چنین تجهیزی در فضای گلخانه ‌ای خواهید گرفت. از این ‌رو بهره ‌مندی از یک سیستم کنترل دقیق و البته اتوماتیک نقش کلیدی در تامین هدف مطلوب خواهد داشت. ترموستات، وظیفه تشخیص سطح دما را بر عهده دارد.در این حالت دما از طریق سنسور های حساس به آن تشخیص داده شده و در صورت کاهش دما از مقدار تعریف ‌شده، ترموستات مسئولیت فعالیت مستمر بخاری گلخانه ای تا تامین دمای مطلوب را بر عهده خواهد گرفت و این کار را تا زمانی که سطح دما در شرایط مطلوب قرار بگیرد، ادامه خواهد داد.از این ‌رو با حضور یک ترموستات می ‌توانید عملکرد خودکاری از جریان گرمایی در فضای گلخانه‌ ای داشته باشید. از این ‌رو در هنگام خرید و یا بهره ‌مندی از هر سیستم گرمایش گلخانه ای با حضور بخاری گلخانه ای اطمینان از حضور سالم، مطمئن و البته کامل ترموستات را جدی بگیرید.-    حضور هر تجهیزی در فضای گلخانه ‌ای یعنی استقرار در یک فضا با سطح رطوبت بسیار بالا. تجهیزات با بدنه فلزی به سرعت اسیر سطح رطوبت بالای محیط گلخانه خراب خواهند شد. زنگ زدن، فرسودگی و... از جمله مشکلات جدی تجهیزات و قطعات فلزی در فضا های گلخانه ‌ای می ‌باشند.خصوصاً برای بخاری گلخانه ای که تماماً از جنس فلزات ساخته خواهد شد. بهترین هیتر گلخانه ای آنها هستند که از متریال استیل نسوز و البته ضدزنگ در ساختن آنها استفاده شده است. استیل بهترین متریال با مقاومت بالا در مقابل اثرات مخرب رطوبت می باشد. اگر چه بدنه تمام استیل تاثیر مستقیم بر قیمت بخاری گلخانه ای خواهد گذاشت؛ اما در نهایت باعث خواهد شد تا تجهیز گرمایش گلخانه همراه با طول عمر مفید بالاتری باشد. از این ‌رو بهترین هیتر گلخانه ای آنها هستند که در ساختشان از متریال استیل ضدزنگ با مقاومت حرارتی بالا استفاده شده باشد. 

امکانات ویژه در تکمیل عملکرد مطلوب بخاری گلخانه ای

 بخاری گلخانه ای همراه با جریان برق در حال فعالیت دائمی است. از این ‌رو باید به نحوی اصولی در برابر برای تمام حوادث ناشی از نوسانات جریان برق محافظت شود. در این صورت باید در بطن سیستم الکتریکی خود از یک سطح امنیتی کامل در تامین برق برخوردار باشد. از طرفی در تامین برق نیاز است تا آنها را در کنار انواع محافظ ‌ها با توان تأمین جریان الکتریکی کافی استفاده کنیم. 
 • موتور فن به ‌کار رفته در بخاری برقی الکتریکی به مانند هر موتور برق دیگری نیاز به سطح خنک ‌سازی کافی دارد. از طرفی حضور در یک دستگاه با ظرفیت تولید گرمایی، غالباً وجه متقابل با چنین امکانی می باشد. از این ‌رو اصولاً موتور فن های طراحی ‌شده برای انواع بخاری گلخانه ای در مدل‌ های برقی و حتی گازی با طراحی کاملاً مقاوم در مقابل حرارت ساخته خواهند شد.
بخاری گلخانه ای
 
 • لازم است تا در هیتر گلخانه ای سطح کاملی از استاندارد ها در طراحی این تجهیزات تامین شده باشد. استاندارد هایی مانند قدرت تامین گرمایش، مصرف انرژی، قدرت پرتاب باد و در نهایت میزان راندمان کاری. هیتر برقی گلخانه ای خارج از این استاندارد ها نمی‌ تواند ضریب اطمینان کافی در حین کار را تامین نماید.
 
 • بخاری گلخانه ای در مدل ‌های برقی از یک سیستم کنترل گردش فن اتوماتیک و کاملاً هوشمند بهره ‌مند می باشد. در این تعریف لزومی ندارد تا در صورت خاموش بودن المنت ها، فن بخاری گلخانه ‌ای نیز روشن باشد. در این حالت فن مذکور قابلیت تولید هوای سرد را خواهد داشت. لذا در هر هیتر گلخانه ای کوچک و یا بزرگ با هر مدلی از طراحی فن مذکور تا زمانی که المنت ها فعال هستند، روشن باقی می ‌ماند. البته در زمان خاموش شدن المنت ها، از آنجا که سطح آنها هنوز داغ است، می ‌توان با در نظر داشتن ایجاد یک شرایط ایده ‌آل در کار مدت زمان فعال بودن فن را تداوم بخشید.
 
 • بخاری گلخانه ای ایده ‌آل از ضمانت کافی در تولید همراه با گارانتی در کنار خدمات پس از فروش بهره ‌مند می باشد. از این ‌رو هرگز در مقام مصرف‌ کننده اقدامی جدی در تامین مدل ‌ها از برند های متفرقه عاری از هر گونه گارانتی و یا خدمات پس از فروش نداشته باشید.
 سخن پایانی تامین گرمایش گلخانه در فصول سرد سال و یا مواقعی که احتمال تغییرات شدید دمایی وجود دارد، یک امر جدی و البته حیاتی در امر پرورش گیاهان گلخانه ای می باشد. به هر حال هدف نهایی ما از تأسیس فضا های گلخانه ‌ای رسیدن به یک سطح پایدار از شرایط زیستی گیاهان هدف است. از این رو ثابت نگه داشتن سطح دما و رطوبت اقدامی جدی و البته حرفه ‌ای خواهد شد. برای این منظور انواع سیستم ‌های مدرن تهویه در فضا های گلخانه ‌ای در کنار سیستم‌ های کنترلی پیچیده و گاهاً ساده طراحی شده اند. بخاری گلخانه ای یکی از خیل بسیار این تجهیزات می باشد. لکن بخاری گلخانه ای در مقام مکمل برای عملکرد مطلوب تجهیزات مدرن فضا های گلخانه ‌ای معرفی خواهد شد. بهترین سیستم کنترل محیط گلخانه نیازمند به بهترین هیتر گلخانه ای است. اگر چه این واژه بهترین شامل نکات بسیار از قدرت گرمایش تا میزان مصرف انرژی و حتی طرح و قدرت کاری تجهیز تعاریف کاملاً متفاوتی پیدا خواهد کرد.تعاریفی که ما را با لیست قیمت بخاری گلخانه ای مواجه خواهد کرد؛ اما در نهایت شما در مقام مصرف ‌کننده باید عاری از توجه جدی در لیست قیمت بخاری گلخانه ای در تکاپوی بهره ‌مندی از ایده ‌آل‌ هایتان باشید. ایده ‌آل ‌ها در بخاری گلخانه ای از هر فضا تا فضایی دیگر متفاوت، تحت شرایط متنوعی قرار خواهند گرفت. لذا این شما هستید که با درک صحیح و کاملی از فضای گلخانه ‌ای که تحت مدیریت دارید، البته با در نظر داشتن یک شناخت کافی از مشخصه ‌های فنی تا کاربردی بخاری گلخانه ای، مدل با ظرفیت مناسب و کاملاً مطلوب را تهیه نمایید. به ‌این ‌ترتیب توانسته اید قدمی شایسته و کاملاً حرفه ‌ای برای تامین هر چه بهتر شرایط زیست ایده ‌آل گیاهان هدف خود را پیدا کنید.
بخاری گلخانه ای
 
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر

    مرتب‌سازی محصولات:

   • پیش‌فرض
   • ارزان‌ترین
   • گران‌ترین
   • جدید‌ترین
   • پرفروش‌ترین
   • پربازدیدترین
   • 1
   • 2
   • 3
   • 4
   • 5