خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

بهترین سیستم سرمایش گلخانه

فهرست مطالب

داشتن تهویه مناسب، میزان رطوبت استاندارد و دمای ثابت،از ویژگی های اصلی یک گلخانه است.از این رو مهندسان کشاورزی، از سیستم های سرمایشی برای بهبود عملکرد و بازدهی بالای محصولات در گلخانه ها استفاده می کنند. برای این کار روش های گوناگونی وجود دارد. روش هایی مانند:1.    سیستم های هواساز2.    سیستم های بر پایه زنت و ایرواشر3.    اکواپونیک4.    هیتر های گلخانه ای 

بهترین سیستم سرمایش گلخانه

هر کدام از این روش ها دارای مزایا و معایب خاص خود هستند که بنا به درخواست مشتریان و صاحبان گلخانه ها قابل سفارش و استفاده هستند. در این مقاله سعی داریم تا به معرفی یکی از این محصولات که بر پایه کشاورزی با متد هیدروپونیک است، بپردازیم و درباره آن اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم تا با این کار بتوانید، بهتر در مورد ساخت گلخانه و تهیه سیستم های برودتی، تصمیم بگیرید.

1 . سیستم هواساز گلخانه ای

هواساز گلخانه ای عینا مشابه یونیت هیتر گلخانه ای دارای لوله های (کویل) آب سرد و گرم است ولی با این تفاوت که به جای استفاده از چندین یونیت هیتر در نقاط مختلف سالن، از یک هواساز گلخانه ای مرکزی بزرگ استفاده شده و با کانال کشی هوای سرد و گرم به نقاط مختلف سالن ارسال می گردد. در دستگاه هواساز مرکزی با نصب تجهیزات رطوبت زنی، می توان رطوبت هوا را همانند دمای آن به دقت تنظیم و کنترل نمود.

2. زنت و ایرواشر گلخانه ای

سیستم گرمایشی زنت گلخانه ای عینا مشابه هواساز است ولی در حالت سرمایشی آن، لوله های (کویل) آب سرد وجود نداشته و دارای پدهای سلولوزی است که هوا در اثر عبور از آن و برخورد با ذرات آب، به روش تبخیری (مانند کولر آبی) خنک می شود و رطوبت آن نیز افزایش می یابد.ایرواشر گلخانه ای نیز دقیقا مشابه دستگاه زنت است ولی با این تفاوت که در آن از پدهای سلولوزی استفاده نشده و افشانک های تزریق آب در آن تعبیه شده است که آب را با فشار بالا در مسیر عبور هوا از دستگاه، افشانده و به روش تبخیری، هوا را خنک می کند و رطوبت آن را نیز بالا می برد.

بهترین سیستم سرمایش گلخانه

3. اکونوپک گلخانه ای

اکونوپک گلخانه ای دستگاهی گرمایشی و سرمایشی است که در حالت گرمایش توسط مشعل گازسوز (گاز طبیعی) فرآیند احتراق در آن بوجود آمده و یک یا چند فن با دمیدن هوا از اطراف ورقه ها و لوله های گرم شده، هوای گرم را از طریق کانال هایی در سرتاسر محیط داخل توزیع می کنند. در حالت سرمایش (چنانچه نیاز باشد) نیز اکونوپک به دو شکل ساخته می شود.در حالت اول از روش تبخیری (مانند کولر آبی) و با تزریق آب در مسیر عبور هوا از دستگاه، عمل سرمایش هوا انجام می شود که در این صورت رطوبت هوای ورودی به سالن نیز افزایش می یابد. در حالت دوم، اکونوپک گلخانه ای دارای لوله های (کویل) آب سرد است که آب سرد شده توسط دستگاه دیگری مانند چیلر یا مینی چیلر در لوله های آن جاری شده و فن با دمیدن هوا از اطراف لوله ها، هوای سرد را در سالن پخش می کند که در این حالت، با افزودن تجهیزات رطوبت زنی به دستگاه اکونوپک گلخانه ای ، رطوبت هوا را می توان به دقت تنظیم نمود.

4 . هیتر گلخانه ای

هیتر گلخانه ای نیز دستگاه گرمایشی و سرمایشی است که مانند اکونوپک عمل احتراق در آن انجام نمی شود. بلکه دارای لوله های آب گرم و آب سرد است و آب توسط دستگاه های دیگری مانند بویلر یا پکیج گرم شده و یا توسط چیلر سرد می شود و با لوله کشی به آن انتقال می یابد. فن یونیت هیتر گلخانه ای نیز هوا را از اطراف لوله ها دمیده و دمای آن را کاهش یا افزایش می دهد.

نحوه عملکرد سیستم های سرمایشی گلخانه

آنچه در ابتدا برای ساخت یک گلخانه مهم است، تناسب فضای آن با نوع سیستم سرمایشی است که لازم دارد. بعد از تعیین نوع سیستم برودتی مورد نیاز، اکنون باید به سراغ تهیه تجهیزات گلخانه ای رفته و آنچه را که لازم دارید خریداری نمایید.

تجهیزات گلخانه ای هیدروپونیک و سیستم سرمایشی آن

یکی از روش های کشت محصول، متد هیدروپونیک است. این روش یکی از جدیدترین متدهای کشاورزی بوده که بر پایه کشت گیاه در محلول و یا هوا صورت می گیرد. از این رو این نوع از کشاورزی، نیاز به تجهیزات گلخانه هیدروپونیک داشته، تا بتوان گیاهان را درآن محیط پرورش داد.هیدروپونیک بر اساس تجهیزاتی که در اختیار دارد، می تواند به 6 روش مختلف صورت گیرد. در میان این 6 روش، تغذیه ریشه با مواد مغذی که توسط گرانش زمین صورت می گیرد، بیش از همه مورد استفاده قرار می گیرد. در جریان غذا دهی به گیاه، باقی مانده مواد معدنی به منبع مواد مغذی باز می گردد. برای کشاورزی به روش هیدروپونیک، باید دارای تجهیزات خاصی مانند پمپ های تغذیه بود که بتوان مواد مغذی را به ریشه گیاهان رساند. با این عملکرد نیاز گیاهان به خاک و کود های نیتروژن دار و فسفات دار از بین می رود و می توان به صورت مستقیم و با صرف زمان و انرژی کمتری، به نتیجه مطلوب دست یافت. در این میان برای جلوگیری از خشک شدن ریشه گیاهان باید از سیستم های سرمایشی گلخانه ای مجهزی استفاده کرد. حفظ رطوبت و دما در این روش بسیار اهمیت دارد و کوچکترین تغییرات محیطی به راحتی بر ریشه گیاه تاثیر گذار است.

بهترین سیستم سرمایش گلخانه

کاربرد پد سلولزی برای سیستم های سرمایشی گلخانه

پد سلولزی یکی دیگر از تجهیزات سیستم های سرمایشی بوده، که استفاده از آن تنها به گلخانه ها محدود نمی شود. در واقع یکی از کاربرد های وسیع آن در کولر های آبی است. از این پد ها برای حفظ رطوبت گلخانه ها استفاده می شود. با این کار نیاز گیاهان به آب دهی کمتر شده و در نتیجه در حفظ منابع مالی و انسانی صرفه جویی می گردد. اما از پد های سلولزی تنها برای سیستم های سرمایشی استفاده نمی گردد، بلکه این پد ها قابلیت از بین بردن حشرات و جذب گرد و غبار را نیز دارند. با این کارایی، پد های سلولزی سبب حفظ سلامتی گیاهان درون گلخانه ها می شوند.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر