خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

بهترین هیتر برای گلخانه چه ویژگی هایی دارد؟

فهرست مطالب

اگر قصد خرید یک هیتر گلخانه ای را دارید، باید قبل از خرید الویت ها و معیار های که در پیشبرد اهدافتان کار ساز است را در نظر بگیرید. این الویت ها شامل مساحت سالن پرورشی شما، منابع سوختی که از عهده تأمین هزینه های بر می آیید، سرمایه ای که در اختیار دارید و چند مورد دیگر است مادامی که قدرت متعادل کردن این معیار ها را ندارید از خرید هر نوع هیتری خودداری کنید.

گرمایش گلخانه :

شاید شما هم صاحب یک گلخانه هستید و یا قصد راه اندازی سالن گلخانه دارید. این مقاله به شما کمک می‌کند تا برای گرمایش سالن گلخانه خود بتوانید بهتر تصمیم بگیرید.امروزه پیشرفت علم و صنعت کشاورزی باعث شده است تا محصولات کشاورزی در فصل های مختلف قابل کشت باشند. به خصوص، در فصل های سرد به دلیل سرد بودن هوا و حساس بودن گیاهان و سبزی ها به دماهای پایین امکان کاشت محصولات کشاورزی فقط در فضاهای سرپوشیده و یا سالن های گلخانه ای میسر می باشد.

برای این منظور و تولید محصول با کیفیت، کنترل عوامل محیطی همچون نور، دما، رطوبت، آب، میزان تهویه و غیره در گلخانه ها اهمیت بالایی دارد. به ویژه در سالن های گلخانه ای امروز بدون مهیا شدن شرایط دمایی مناسب، امکان رشد گیاهان و بازدهی مناسب نیست. از این رو استفاده از تجهیزات گرمایشی متناسب با فضا و شرایط موجود در سالن های گلخانه ای یک ضرورت اجتناب ناپذیر است و لازم است تا سالن های گلخانه به تجهیزاتی با امکان تنظیم اتوماتیک مجهز شوند تا در آن دما به سرعت و به صورت اتوماتیک قابل کنترل باشد.

انواع سیستم گرمایشی گلخانه

سیستم آب گرم

سیستم گرمایشی گلخانه آب گرم، با استفاده از دیگ بخار آب که معمولاً چدنی و یا فولادی می باشد مانند شوفاژ عمل می کند. آب داخل آن به وسیله مشعل گرم شده و سپس به وسیله الکترو موتورهای مخصوص آب گرم به داخل گلخانه فرستاده می شود. آب گرم به وسیله چند رشته لوله های مارپیچ و یا ساده از جنس پلی اتیلن و یا گالوانیزه که در سطح بستر و بین ردیف ها و یا در ارتفاع ۱۰ الی ۲۰ سانتیمتری آن نصب شده اند، در داخل و در طول گلخانه توزیع می شود. آنگاه آب سرد شده مجدداً از طریق یک لوله اصلی به داخل دیگ حرارتی برگشت می کند. معمولاً برای تسهیل در گردش آب در داخل گلخانه و دیگ حرارتی، تجهیزات موتورخانه را در اتاقکی پایین تر از سطح گلخانه بنا می کنند.

مزایای سیستم آب گرم : از محاسن این روش این است که به محض خرابی دستگاه، دمای گلخانه به سرعت نزول نمی کند و تا حدی فرصت لازم برای تعمیر مجدد آن وجود دارد. سوخت مورد استفاده در این سیستم معمولاً گازوئیل و یا گاز می باشد که باید توجه نمود محل نگهداری منبع سوخت و لوله های سوخت رسانی در محلی به دور از امکان یخ زدگی نصب شوند.

گرمایش از کف

این سیستم گرمایش گلخانه بیشتر برای رشد سریع ریشه ها استفاده می شود و درصورتی که قرار است خیار در گلخانه تولید شود باید همراه با سیستم حرارتی مکنده ها نیز به کار گرفته شوند زیرا این سیستم نمی تواند به تنهایی نیاز حرارتی فضای گلخانه را تأمین کند. بنابراین توصیه می شود از این روش برای کشت های گلدانی و تولید نشاء استفاده گردد. به این نکته توجه کنید که با به کارگیری این روش فعالیت ریشه ها و جذب مواد غذایی به نحو مؤثری افزایش می یابد.

گرمای زیر بستر به دو روش تأمین می شود:

 • استفاده از لوله های آب گرم مارپیچ یا صاف که از منبع موتورخانه شوفاژ تغذیه می گردند.
 • استفاده از المنت های حرارتی برقی که با به کارگیری از یک واحد ترمواستاتیک درجه حرارت مورد نظر را تنظیم می کند.

بهترین هیتر برای گلخانه چه ویژگی هایی دارد؟

مزایا : در این روش به هیچ عنوان گاز های سمی وارد گلخانه نمی شوند. امکان نصب لوله ها بر دیواره و سقف گلخانه برای جلوگیری از سرمازدگی وجود دارد. چون گرمایش از طریق شبکه سراسری لوله ها است دیگر نیازی به فن برای پخش هوای گرم نخواهیم داشت.معایب : دمای سطح لوله ها باید مرتباً چک شود.

بخاری های معمولی گلخانه

در گلخانه های سنتی از بخاری های معمولی که با سوخت نفت یا مخلوط گازوئیل کار می کنند به عنوان سیستم گرمایشی گلخانه استفاده می شود. این روش کارآیی چندانی ندارد و هم احتمال نفوذ دود به داخل گلخانه وجود دارد. و از همه مهم تر این احتمال وجود دارد که با نصب غیر استاندارد بخاری کربن مونو اکسید تولید شود و کل محصولات گلخانه از بین بروند. استفاده از گاز پیک نیک و یا نمونه های دیگر بخاری گازی که بدون دودکش هستند فقط برای مدت کوتاهی مناسب هستند و نمی توان در طولانی مدت از آن ها استفاده کرد.

هواساز گلخانه ای

هواساز گلخانه ای عیناً مشابه یونیت هیتر گلخانه ای دارای لوله های (کویل) آب سرد و گرم است ولی با این تفاوت که به جای استفاده از چندین یونیت هیتر در نقاط مختلف سالن، از یک هواساز گلخانه ای مرکزی بزرگ استفاده شده و با کانال کشی هوای سرد و گرم به نقاط مختلف سالن ارسال می گردد. در دستگاه هواساز مرکزی با نصب تجهیزات رطوبت زنی، می توان رطوبت هوا را همانند دمای آن به دقت تنظیم و کنترل نمود.

از مهم ترین مواردی که باید در انتخاب هیتر برای گلخانه توجه کرد:

 • اعتبار سازنده هیتر
 • سطح گلخانه
 • دمای گرم مورد نیاز گلخانه و حداقل دمای سالیانه در فصل سرما
 • سطح زیر کشت
 • گارانتی معتبر و خدمات پس از فروش مداوم
 • استفاده از جوش استاندارد و مهندسی در اتصال قطعات
 • تست کوره به روش های روز مانند تست فشار منفی، تست اولتراسونیک در واحد کنترل کیفی
 • تنوع در محل قرارگیری دمنده ها
 • توانایی محاسبه دقیق نوع هیتر با توجه به ابعاد گلخانه، نوع کشت و محل جغرافیایی گلخانه
 • استفاده از دمنده ها و مشعل های استاندارد از کارخانجات معتبر
 • طراحی دقیق و مهندسی کوره و کوئل ها
 • تعداد پاس های رفت و برگشت جهت استفاده حداکثری از گرمای ایجاد شده
 • مصرف بهینه سوخت با طراحی به روز کوره
 • درجه حرارت خروجی اگزوز کم (بین 90 تا 110 درجه)
 • طول کوره استاندارد
 • استفاده از پوشش های دو جداره و هوابند گالوانیزه یا استیل
 • قابلیت جابجایی راحت با استفاده از چرخ
 • استفاده از لوله های خروجی متناسب با ظرفیت با قابلیت تنظیم ارتفاع
 • رنگ آمیزی کوره ای پوشش خارجی

سیستم های مختلف گرمایش گلخانه

 • سیستم گرمایش مادون قرمز
 • سیستم گرمایش دیگ بخار
 • سیستم گرمایش گازی

گرمایش گازی

در این روش از انواع سیستم گرمایش گلخانه از لوله هایی که از محیط گلخانه عبور داده و توسط یک مشعل این لوله ها گرم شده و دمای گلخانه را بالا می برد. این سیستم گرمایی دارای سنسور و تنظیم کننده دما نیز هست. می توان از مزیت این نوع گرمایش به دی اکسید کربن اشاره نمود که برای رشد محصولات ضروری می باشد.از عیب آن هم خشک بودن هوای انتقالی به محیط می باشد.

بهترین هیتر برای گلخانه چه ویژگی هایی دارد؟

گرمایش مادون قرمز

هزینه این سیستم بالاست. این سیستم از یک کنترل کننده دما و لامپ مادون قرمز تشکیل شده است و به طور اتوماتیک عمل می کند. مزیت گرمایش مادون قرمز این می باشد که بدون سوزاندن اکسیژن اقدام به گرم کردن سطح داخل گلخانه می کند و برای جو زمین بی ضرر است.

سیستم گرمایش دیگ بخار

این سیستم با گرم کردن آب موجود در دیگ بخار باعث ایجاد گرما می شود. دیگ های بخار دارای شیر مخصوص جهت انتقال گرما هستند. بسیار شبیه سیستم گرمایش خانگی است. آب گرم توسط پمپ در لوله ها به گردش در می آید و از چند مدار برای گرمایش آب بهره می برد.

سیستم گرمایشی گلخانه ها چه کاربردی دارند؟

مسئله‌ی گرمایش و سرمایش در گلخانه امری مهم است و هنگام خرید تجهیزات گرمایشی گلخانه حتماً باید قیمت سیستم گرمایشی گلخانه را در نظر بگیریم. دما و رطوبت از فاکتورهای بسیار مهم برای رشد و پرورش گیاهان در گلخانه محسوب می‌شوند. از این رو وضعیت دما و رطوبت در گلخانه‌ها باید به خوبی کنترل شود تا شرایط برای رشد گیاهان به خوبی مهیا شود.

برای کنترل دما در گلخانه سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی مختلفی وجود دارد. از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که سیستم گرمایشی گلخانه ها باید از آن برخوردار باشد، پخش کردن حرارت در سراسر گلخانه است، همچنین در سردترین درجه آب و هوایی باید بتواند دمای محیط گلخانه را گرم نگه دارد. هنگام نصب و راه‌اندازی سیستم‌های حرارتی در گلخانه باید از نفوذ دود و گاز منواکسیدکربن جلوگیری شود، زیرا انتشار این آلاینده‌ها در محیط گلخانه به گیاهان آسیب می‌رساند.

بعد از نصب سیستم گرمایشی گلخانه ‎ها لازم است گرما به خوبی حفظ شود، روش‌های مختلفی برای حفظ گرما در محیط گلخانه وجود دارد، مانند استفاده از پوشش‌های دو لایه، به حداقل رساندن سطح گلخانه، استفاده از درختان برای کاهش سرعت باد و نگهداری صحیح از ترموستات‌ها از شیوه‌های متداول برای حفظ گرما هستند.با رعایت این نکات و نصب سیستم گرمایشی گلخانه ها به شیوه‌ای صحیح می‌توانیم دمای استاندارد محیط گلخانه را به خوبی کنترل کنیم.از مواردی که در حفظ و نگهداری گلخانه‌ها می‌تواند اثر گذار باشد، ایجاد سیستم‌هایی مناسب برای تنظیم دمای موجود در فضای گلخانه است، در تجهیزات گلخانه‌ای، سیستم گرمایشی گلخانه ها اهمیت بالایی دارد که در انواع متفاوتی در بازار وجود دارند.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر