خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

بهترین چاله کن موتوری

فهرست مطالب

برای اکثر کسانی که در زمین خود کار می کنند یکی از مهمترین و ضروری ترین وسایل باغبانی است.حفر زمین می تواند بسیار سخت و زمان قابل توجهی را به خود اختصاص دهد.ولی اگر تجهیزات مناسبی برای این کاردراختیار داشته باشید، می توانید به میزان قابل توجهی در زمان و انرژی صرفه جویی نماید. کشاورزان و باغبانان گاهی اوقات به منظور کاشت درختان و محصولات خویش نیاز مبرمی به حفر چاه و گودال در زمین های زراعی خویش دارند تا به این منظور بتوانند به منظور اموری همچون کاشت درخت، کوددهی گیاهان و محصولات خویش و ... از این چاه ها به خوبی بهره مند شوند. اما همیشه کَندن چاه و گودال ها در اندازه ها و قطر های متفاوت کاری ساده به نظر نمی آید و نیاز به نیروی انسانی و اعمال فشار و کارهای طاقت فرسایی است که در نهایت بتوان گودال ها و چاه های مختلفی را در زمین های زراعی به منظور اهداف مشخص و مختلف به وجود آورد. به همین منظور نیاز به دستگاه چاله کن به خوبی حس شد. همین مسئله سبب ساز ابداع وسیله ای به نام چاله کن بنزینی با استفاده از سوخت بنزین و نیز سایر چاله کن های دیگر از جمله چاله کن دستی و موتوری و... شد که هر یک از آن ها را می توان در مصارف مختلف و متعددی به کار برد. با استفاده از این ابزارآلات مورد نیاز در زمین های زراعی ضمن اینکه از حجم کارهای یک کشاورز و باغبان تا حد بسیار زیادی کاسته می شود؛ سبب سرعت در انجام کار و سهولت اجرای آن می گردد.این دستگاه ها از جمله ابزارهای باغبانی می باشند که با استفاده ازموتوراحتراق درونی و مته قابل چرخشی که دارند، خاک را بهم زده و با عمق و قطر مشخص، عملیات حفاری را انجام می دهند. 

چاله کن و کاربرد آن

 چاله کن ها که به صورت دستی و موتوری و ... در بازار وجود دارند؛ کارکردهای خاصی در زمین های زراعی از خود ایجاد می کنند که از جمله آن ها می توان به به حفر چاه به منظور کوددهی، جهت جاگذاری میله و فنس کشی در اطراف زمین های مختلف، کاشت نهال و درخت های مختلف در باغات و مزارع کشاورزی و... اشاره کرد که با استفاده از چاله کن کار کَندن چاه و گودال های مختلف را برای شما تسهیل می بخشد. چاله کن بنزینی گونه ای از انواع چاله کن ها به شمار می آید که در ظرفیت های مختلف در بازار وجود دارد که با قدرت هایی معادل 2.6، 3، و 3.8 اسب بخار و ... می توان آن ها را خریداری نمود تا بر حسب قدرتی که دارند؛ بتوان به خوبی از آن ها در زمین های کشاورزی و باغ های مختلف استفاده به عمل آورد. 

نحوه تعویض تیغه دستگاه چمن زن :

آشنایی با سرویس های ابتدایی ماشین آلات سبک مانند چمن زن های موتوری، شامل تعویض تیغه، رفع گرفتگی تیغه، آچارکشی و... از جمله عملیات مورد نیاز هر کاربر است. در ادامه قصد داریم به صورت گام به گام نحوه تعویض تیغه دستگاه چمن زن را شرح دهیم.  تعویض تیغه ها نسبتاً آسان می باشد و اگر روش صحیح آن را بدانید سریع می توان آن را انجام داد.

تیغه های فلزی : این تیغه ها در انواع مختلف برای انجام سنگین ترین عملیات های علفزنی مورد استفاده قرار می گیرند.استفاده از تیغه تیز : همانطور که گفته شد هر زمان که تیغه کند شود یا باید تیز و یا باید تعویض گردد . تیز کردن باید با ابزار و به روش صحیح صورت گیرد. برای مثال در شعاع انحنای لازم مابین دو دندانه تیغه وجود دارد، تیز کردن تیغه نباید به صورتی باشد که این انحنا از بین برود.

چنانچه اطلاعات کافی و مهارت لازم جهت  تیز کردن تیغه را ندارید از انجام نمودن آن صرف نظر کنید و تیغه را تعویض نمایید . تیز کردن دستی تیغه منجر به ایجاد دندانه های برش غیر متعادل خواهد شد و در نتیجه لرزش در زمان کار بالا می رود که همین امر عمر دستگاه را کوتاه می نماید و موجب خرابی سریعتر دستگاه خواهد شد.در مرحله اول بدنه ماشین چمن زن را بلند کنید تا چاقو در معرض دید قرار گیرد . توجه به موقعیت کاربراتور و مخزن روغن از اهمیت بالایی برخوردار است  تا هنگام بلند كردن روغن به موتور ، چمن و خود روغن نریزید.

بهترین چاله کن موتوری

بنابراین مطمئن ترین راه برای انجام این کار چرخاندن ماشین چمن زنی به دسته پشت می باشد که بعد از آن  باید با نوعی وزنه فشار دهید و یا اینکه شخص دیگری آن را در جای خود ثابت حفظ کند. لازم به ذکر است این روش برای همه چمن زن ها شدنی نمی باشد . بنابراین ، قضاوت خود را انجام دهید و در صورت لزوم کتابچه راهنمای مالک آن را مطالعه کنید.

بهتر است این کار هنگامی صورت گیرد  که سوختی در موتور باقی نمانده است. صبر کنید تا سوخت برای تعویض تیغه به اتمام برسد یا مخزن سوخت را با یک شلنگ نوعی پارچه ابریشمی خشک و از وجود سوخت دستگاه پاک نمایید. همچنین می توانید پمپ های ابریشمی را  از فروشگاه های لوازم سخت افزاری یا لوازم خودرو تهیه نمایید. این از ریختن سوخت به بدنه موتور جلوگیری می نماید.

مرحله بعدی از برق کشیدن استارتر می باشد. این امر برای احتیاط و جلوگیری از اتصال کوتاه یا جرقه الکتریکی به دلیل ریختن روغن و سوخت به دوشاخه احتراق صورت می گیرد. اگر دستگاه را به درستی قرار دهید مشکلی رخ نمی دهد، این کار صرفا جهت افزایش ایمنی بیشتر در حین کار می باشد.اکنون پیچ نگهدارنده تیغه را بردارید.

از آچار سوکت که کاملاً متناسب می باشد استفاده نمایید و سپس در حالی که از دست دیگر خود استفاده می کنید ، توقف را بردارید تا چاقو از حرکت خود جلوگیری نماید. توجه داشته باشید که هیچ پیچ و مهره یا وسیله ای را که برای نگه داشتن تیغه در جای خود استفاده می شود را به اشتباه دور نریزید چرا که می توان از آنها استفاده مجدد داشت.

دلایل استفاده از حفر کن موتوری، نهال کن دستی یا دریل موتوری

 از دریل موتوری برای حفاری و کندن انواع گودال ها و چاله ها جهت کاشت نهال، درخت و یا نصب پایه های حصار و بسیاری موارد دیگر استفاده می شود.البته باید در نظر داشت چاله کن های دستی برای حفاری عمق های کمتر از یک متر استفاده می شوند و همچنین قطر مته های مورد استفاده ۱۰ و ۲۰ و ۳۰ سانتی متری میباشد. 

نحوه انجام کار حفر کن موتوری

 این وسیله چرخشی با حرکت دورانی خود در داخل زمین سوراخ ایجاد می کند و از این حفره ی ایجاد شده می توانید به منظور خواسته های  کشاورزی استفاده کنید.چاله کن های دوزمانه از سوخت ترکیبی بنزین و روغن با نسبت 1 به 25 استفاده می کند و قدرتی معادل 65/1  کیلووات  دارد.حداکثر عمق چاله ای که نهال کن می تواند ایجاد کند 80 سانتی متر بوده و عرض آن 35 سانتی متر است.البته بهتر است از این ابزار برای زمین های سنگلاخی استفاده نشود تا بتواند به بهترین شکل عمل کند. 

انواع حفر کن موتوری، نهال کن دستی یا دریل موتوری

 چاله کن دستی موتوری (نهال کن) در دو مدل چاله کن تک نفره و چاله کن دو نفره دسته بندی میگردد.حجم موتورهای این دستگاه با توجه به نوع عملکرد و قدرت موتور و مته های دستگاه با یکدیگر متفاوت میباشد . این دستگاه ها قابلیت پشتیبانی مته  های ۱۰ تا ۳۵ سانتی را دارد.

بهترین چاله کن موتوری

کاربردهای چاله کن

 •    کود دهی•    حصارکشی•    نصب تیربرق•    آبیاری درختی یا موضعی•    تعویض خاک پای درختان•    کاشت نهال یا درخت و تعویض خاک•    حفر چاله برای جایگذاری میله یا فنس کشی و بسیاری قابلیت دیگر استفاده میگردد. امروزه با پیشرفت علم کشاورزی در کنار دیگر علوم استفاده از روشهای سنتی برای کود دهی کارایی لازم را ندارد، لذا کود بنا به نوع گیاه و ویژگی زمین آن پس از بررسی در عمق ۳۰ سانت و ۶۰ سانت باید اضافه گردد.همچنین از چاله کن موتوری می توان برای ایجاد سوراخهای کم قطر جهت هوادهی به خاک استفاده نمود.چاله کن های دستی را با توجه به قدرت موتور،عمق و قطر چاله ای که می توانند حفر نمایند.در دو مدل یک نفره و دو نفره تولید می کنند واین چاله کن های دستی در چند نوع:برقی، بنزینی، و دیزلی تولید شده اند که نوع بنزینی آن با موتور های دوزمانه و چهار زمانه به بازار عرضه شده اند. چاله کن های موتوری وسیله ای هستند که برای کندن چاله برای کوددهی در فصل پاییز و بهار، کندن جای تیرک و نیز نهال کاری مورد استفاده می باشند. چاله کن ها از 3 قسمت اصلی تشکیل شده اند: 1- موتور2- گیربکس3- مته 

1-  موتور چاله کن موتوری

 موتورهای چاله کن ها  با ظرفیت 43 سی سی، 52 سی سی و 68 سی سی عرضه می گردند. بدیهی هست هر چه ظرفیت سیلندر موتور بیشتر باشد، قدرت موتور نیز افزایش می یابد.با توجه به این امر که چاله کن ها برای کندن زمین استفاده می شوند باید قدرت بالایی داشته باشند. هر چه چاله کنی با قدرت موتور بالا انتخاب بفرمایید، در هنگام کار با دستگاه مته در زمین گیر نخواهد کرد و شما را به درد سر نخواهد انداخت.به علاوه با قدرت بیشتر چاله هایی با قطر بیشتر می توانید حفر کنید. کاهش مدت زمان کار از دیگر محاسن چاله کن قوی است.

2- گیربکس چاله کن موتوری

 گیربکس های نصب شده روی چاله کن ها جهت کاهش سرعت خروجی و افزایش قدرت خروجی به مته به روی دستگاه نصب می شود. بیشتر چاله کن های موجود در بازار دارای گیربکس خشک است.این نوع گیربکس ها معمولا نیرو را از بالا گرفته و به مته تحویل می دهند. گیربکس های دیگری نیز وجود دارند که ورودی آنها از کنار است. در این نوع گیربکس ها موتور از کنار وصل می شود.تنها مزیتی که می توان برای نوع دوم گیربکس در نظر گرفت خروج دود از کنار دستگاه است. 
بهترین چاله کن موتوری
 

3- مته چاله کن موتوری

 معمولا دستگاه های چاله کن با 2 یا 3 مته عرضه می شوند. طول این مته ها معمولا 80 سانتیمتر و قطر آنها 10،20 و 30 سانتیمتر است.مشخصا جنس و کیفیت مته های عرضه شده توسط برندهای مختلف با هم متفاوت بوده و در عمر مته ها تاثیر گذار می باشد. 

بهترین چاله کن موتوری

 اکنون که به طور کافی با این ابزار و کاربردهای آن به طور کامل آشنا شدید، وقت آن رسیده که یاد بگیرید در هنگام خرید باید به چه مواردی توجه نمایید تا بتوانید متناسب با نیازتان بهترین چاله کن را خریداری نمایید. 

انواع چاله کن های موتوری

 به طور کلی به این نوع از حفرکن ها، به دلیل استفاده از نیروی انسانی در فرایند انجام کار، حفرکن دستی گفته می شود. و به دو نوع قابل تقسیم هستند:

چاله کن تک نفره

•    دارای یک دسته•    دارای قطر مته کمتر•    مجهز به قدرت موتور کمتر•    نیاز به یک نیروی انسانی 

چاله کن دونفره

 •    دارای دو دسته•    دارای قطر مته بزرگتر•    مجهز به قدرت موتور بیشتر•    نیاز به دو نفر نیروی انسانی

قدرت و نوع موتور

 قدرت موتور این دستگاه ها، با توجه به نوع (تک نفره و دو نفره) آنها، متغیر می باشد. این دستگاه ها مجهز به موتورهای بنزینی تک سیلندر دو زمانه می باشند که از نوع گیربکسی بوده و سیستم استارت آن از نوع دستی می باشد.•    تک نفره: موتورهای ۱٫۵ تا ۳ اسب بخار•    دونفره: موتورهای ۳ تا ۶ اسب بخار

وزن دستگاه

 •    بدون احتساب مته: ۸ تا۱۵ کیلوگرم•    با احتساب مته: ۱۲ تا ۳۵ کیلوگرم

نوع مته

 مته این دستگاه ها در سایزهای مختلفی از ۱۰ تا ۳۵ سانتیمتری متغیر می باشد. با مشخص نمودن عمق چاله ای که می خواهید حفر نمایید، سایز مته و نوع دستگاه را می توانید مشخص نمایید. مته این دستگاه ها دارای رزوه یا دندانه هایی می باشند که طوری طراحی شده اند که هم کار حفر را انجام می دهند و هم به هنگام خروج از چاله، خاک های مازاد و اضافی را از چاله خارج می نمایند. در ادامه با سایزهای مختلف این مته ها و کاربردهای آن آشنا خواهید شد:

انواع مته گودال کن:

 •    مته ۱۰ سانتی متری:در چاله کن های تک نفره کاربرد دارند و از آن می توان جهت ایجاد چاله هایی به عمق ۶۰ و ۸۰ سانتی متر استفاده نمود.•    مته ۱۵ سانتی متری:قابل استفاده در چاله کنهای تک نفره می باشند و ایجاد چاله هایی به عمق ۵۰ و ۸۰ سانتی متر با این مته ها امکان پذیر است.•    مته ۲۰ سانتی متریقابلیت استفاده در حفرکن یا چاله کنهای دونفره را دارند و می توان چاله هایی به عمق ۶۰و ۶۵ و ۸۰ سانتی متر ایجاد نمود.•    مته ۳۰ سانتی متریاین مته ها، قابل استفاده در حفر کن های دو نفره بوده و مناسب حفاری هایی به عمق ۸۰ سانتی متر می باشند.•    مته ۳۵ سانتی متری:قابل استفاده در چاله کنهای دونفره بوده و با استفاده از آن می توان به حفر و ایجاد چاله هایی به عمق ۱۰۰ سانتی متر اقدام نمود.

جنس مته

 توجه داشته باشید که جنس مته ها از فولاد ضد زنگ می باشند و دلیل این انتخاب، جلوگیری از زنگ زدن مته ها هنگام کار در زمین های مرطوب می باشد.تولید کنندگان این دستگاه ها برای اینکه کاربران بتوانند در شرایط مختلف با آن کار کنند و محدودیتی برای کار در زمین های مرطوب نداشته باشند، این آلیاژ را برای ساخت مته انتخاب نموده اند.

ظرفیت مخزن

 این گودال کن ها موتورهایی با ظرفیت های ۴۳، ۵۲ و ۶۸ سی سی و گیربکس های آنها در دو نوع خشک و روغنی تولید شده اند. که توجه داشته باشید که در نوع روغنی باید در محفظه گیربکس روغن ریخته شود تا دستگاه روان تر و بهتر کار کند.

تعداد دور مارپیچ

 تمام چاله کن ها طول مته ۸۰ سانتیمتری دارند اما همان طور که گفته شد، قطر مته های آنها متغیر می باشد. تفاوت این مته ها در کیفیت و استحکام مواد و مهمتر از همه، تعداد دور مارپیچ آنهاست.چرا که زیاد بودن دور مارپیچ، سبب می شود تا  راحت تر بتوانید عملیات تخلیه گودال را انجام دهید.

بهترین چاله کن موتوری

لوازم جانبی و لوازم ایمنی

 برخی از مدل های موجود در بازار دارای لوازم جانبی نیز می باشند که جهت کاربری آسان در نظر گرفته شده اند.

لوازم ایمنی

 برخی از شرکت ها، به همراه محصول لوازم ایمنی نیز ارائه می نمایند تا کاربران با اطمینان و امنیت بیشتری مبادرت به استفاده از دستگاه نمایند. این لوازم شامل عینک ژله ای، محافظ صورت، دستکش می باشد.

ویژگی منحصر به فرد

 برخی از شرکت های تولیدی، ویژگی منحصر به فردی به محصول اضافه می کنند که تا بدین وسیله بتوانند رضایت مشتریان را بدست آورند.برخی از حفرکن های موجود در بازار مجهز به فنر ضربه گیر مته می باشند که کاربر با استفاده از این ویژگی می تواند سرعت حرکت مارپیچی دستگاه را کنترل نماید.

نکاتی در مورد رفع عیوب دستگاه چاله کن

 در صورتی که موتور دستگاه چاله کن روشن نشود مشکل یکی از موارد زیر می باشد، کلید دستگاه چاله کن بسته می باشد، سوییچ استوپ موتور روی آف قرار گرفته، شافت به موتور وصل نشده، باک بنزین خالی است، شمع موتور دستگاه چاله کن سوخته و یا سطح روغن موتور پایین می باشد. در صورتی که مته را به دستگاه چاله کن نتوانید وصل کنید یا از دستگاه جدا نمایید احتمالا مشکل یکی از موارد زیر می باشد، دکمه یا فنر قسمت بالای مته چاله کن پیچیده و یا شکسته است،آداپتور چاله کن خم شده و یا جسم خارجی در دستگاه چاله کن گیر کرده است. در صورتی که مته خیلی کند و یا خیلی آهسته می چرخد و یا چاله حفر نمی کند، در این صورت امکان دارد فشاری که از بالا وارد می کنید زیاد است و یا دیواره های چاله سفت می باشد، در این صورت دستگاه چاله کن را بالاتر بیاورید و اجازه دهید مته ی چاله کن به صورت آزاد و با سرعت خودش کار کند. داغ شدن بیش از اندازه گیربکس، البته باید توجه کنید عمل چاله کنی، کار سنگینی می باشد به همین دلیل داغ کردن سیستم گیربکس طبیعی می باشد، در صورتی که به نظرتان این داغ کردن گیربکس دستگاه چاله کن بیش از اندازه می باشد، با نماینده ی فروش و یا کارخانه ی تولید کننده ی چاله کن تماس حاصل فرمایید. 

نکات ایمنی که باید در هنگام کار با چاله کن ها آن ها را رعایت نمود:

•    محدوده ی حفاری را با دقت زیادی بررسی نمایید تا از عدم عبور لوله گاز،کابل های برق،شبکه آب و خطوط تلفن اطمینان حاصل کنید.•    بمنظور حفظ جان عزیزانمان به هیچ عنوان به کودکان اجازه کار کردن با دستگاه را ندهید.•    بمنظور ایمنی بیشتر در هنگام کار با دستگاه ، از نزدیک شدن سایر افراد به دستگاه خودداری کنید.•    در هنگام کار توجه داشته باشید که دست،پا و لباس خود را از قسمت مته دوار دور نگه دارید.•    مته را تنها در گاز کامل استفاده نمایید.•    زمانی که دستگاه روشن است و مته در حال چرخش به هیچ عنوان دستگاه را جابه جا ننمایید .•    پیش از هر گونه تعمیر و سرویس وبازدید دستگاه حتماً از خاموش بودن موتور اطمینان حاصل نمایید.•    مته خراب و شکسته را هیچگاه به کار نیاندازید.•    هنگام کاربا دو دست خود محکم دسته های دستگاه را نگه دارید تا از کنترل خارج نگردد.•    پیش از شروع به حفاری از محکم شدن محل استقرار خود و پایدار شدن خود اطمینان پیدا کنید.

بهترین چاله کن موتوری

راهنمای خرید دستگاه چاله کن موتوری

 چاله کن موتوری یک ابزار بسیار مهم و کاربردی در باغبانی و کشاورزی است. این دستگاه برای کمپوست سازی ، ایجاد سوراخ برای قرار دادن ریل و حصار ، کاشتن درختان و سایر کارهای باغبانی استفاده می شود.آلات چاله کن موتوری یک دستگاه قدرتمند با موتور دو زمانه با قدرت معادل 2.6 تا 3.8 اسب بخار است. سوراخ های موتور در دو نوع با گیربکس خشک و روغن پایه تولید می شوند. تنها تفاوت این دو در استفاده از روغن در داخل گیربکس است. این سوراخ ها دارای مته پیچ های متفاوتی هستند که هر کدام دارای پیچ های متفاوتی هستند. هرچه تعداد مارپیچها بیشتر باشد ، دستگاه شکاف قوی تر است. بیل مکانیکی یک دستگاه کامل است که به شما قدرت کنترل مطلق بر روی زمین را می دهد. چاله کن موتوری حفر چاله را برای باغداران و پرورش دهندگان بسیار آسان می کند. معمولاً از دستگاه حفاری برای بالا آوردن زمین و سپس تصفیه خاک اطراف زمین استفاده می شود. برای بالا بردن خاک ، رفع موانع زهکشی یا حتی جابجایی مایعات می توان از انواع چشمه ها به همین روش استفاده کرد. اگر یک قطعه زمین دارید ، ممکن است علاقمند باشید در مورد کاربردهای زیاد این تجهیزات اطلاعاتی کسب کنید تا بتوانید از تمام تجهیزات خود بیشترین بهره را ببرید. 

ویژگی های اصلی ماشین حفاری با کیفیت بالا

 قدرتی که تفاوت را ایجاد می کند-دستگاه حفاری از یک موتور بنزینی قدرتمند 52 سی سی ، 52 سی سی ، دو سیلندر OHV بهره می برد که هنگام شمارش ، نسبت قدرت به عملکرد بسیار خوبی را ارائه می دهد. گاز اضطراری دارای قدرت استاندارد 1.3 کیلو وات ، حداکثر قدرت چرخش 7000 دور در دقیقه و حداکثر توان خروجی 235 دور در دقیقه با نسبت دنده 30: 1 است. طراحی طولانی مدت-اکثر سخت افزارهای فولادی ضد زنگ با دوام و مقاوم در برابر زنگ زدگی هستند و همچنین دارای دم ماهی برای مرکزدهی دقیق هستند. تیغه های فولادی آلیاژی برای حداکثر عملکرد حفاری قابل تعویض هستند. طراحی دستگاه اجازه می دهد تا مته محکم در جای خود قفل شده و در حین کار رها نشود.بهترین استفاده - این دستگاه حفاری خاک برای کاربردهای باغ و چمن در چوب کش ، حفر چاله های سطحی ، حذف خاک ، کشت خاک ، کاشت بستر ، پیاز ، نهال یا کود گیاهی ، هوادهی آب ، کنترل علف های هرز و ریشه زایی بسیار مناسب است. نوع سوخت این دستگاه بنزین و روغن 30: 1 با استفاده از قوطی مخلوط سوخت بنزین اکتان 90-93 با 10٪> اتانول است. ظرفیت مخزن سوخت حداکثر 1 لیتر ایمنی اپراتور - موتور برای اطمینان از ایمنی اپراتور طراحی شده است. همیشه مطابق دستورالعمل های دفترچه راهنما با دستگاه کار کنید و همیشه از محافظ استاندارد چشمی استفاده کنید. از این دستگاه فقط برای استفاده از خاک استفاده کنید ، از آن روی سطوح سنگی ، فلزی و آوار استفاده نکنید. جهان بسیار سریع در حال حرکت است و "نحوه کار همه چیز" به سرعت در حال تغییر و تحول است. شرکتهای بزرگ صنعتی پیشرفتهای شگفت انگیزی را در زمینه تجهیزات الکتریکی در فضای باز به ویژه خودروهای برقی و گازی انجام داده اند. با استفاده از این تجهیزات ، عملیات باغبانی و کشاورزی بسیار آسان شده است. دستگاه چاله کن موتوری یک انتخاب ایده آل برای باغداران و کشاورزان برای مراقبت از چمن ، باغبانی در فضای باز ، حفر چاله ، کاشت درخت و غیره است.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر