خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

تاثیر رنگ در سایه بان گلخانه بر روی رشد گیاهان چیست؟

فهرست مطالب

اگر شما پرورش دهنده گیاهان گلخانه ای باشید و یا اطلاعاتی در این زمینه داشته باشید احتمالا میدانید که برای رشد و پرورش گیاهان در گلخانه جهت جلوگیری از برخورد مستقیم نور خورشید به گیاهان و قرار گرفتن آن ها در معرض گرمای حاصل از تابش آفتاب باید از یک محافظ استفاده شود که این محافظ در گلخانه ها با نام شید گلخانه یا سایبان گلخانه شناخته می شود. این سایبان ها علاوه بر این که از رسیدن گرمای بیش از حد و مخرب به گیاهان جلوگیری می کنند، می توانند میزان نور دریافت شده توسط گیاهان را تنظیم کرده و بهینه سازند. علاوه بر این با کمک این شیدها، هوای جریان یافته در محیط داخلی گلخانه نیز به نحو موثرتری تهویه خواهد شد.

از جمله نکات مهمی که پیش از خرید سایبان برای هر گلخانه ای باید مد نظر داشته باشید، انتخاب رنگ مناسب سایه بان است. رنگ پارچه به کار رفته در توری سایه بان می تواند بر رشد انواع مختلف گیاهان تاثیرگذار باشد. پس از منتشر شدن نتایج تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته است، امروزه این نکته به اثبات رسیده که انتخاب رنگ مناسب برای سایه بان گلخانه در رشد انواع مشخصی از گیاهان نقش مهمی را ایفا می کند. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با انتخاب رنگ مناسب سایه بان و تاثیراتی که این رنگ ها بر رشد گیاهان مختلف بر جای میگذارند را مورد بررسی قرار دهیم.

نکاتی درباره سایه بان گلخانه

سایه بان ها از اجزا اصلی و مهم هر گلخانه ای به حساب می آیند. به همین دلیل توصیه می شود که هنگام تهیه سایه بان برای گلخانه، حتما به نوع گیاهان پرورشی خود و رنگ انتخابی سایه بان توجه داشته باشید. به کمک سایه بان شما می توانید مانع سوختن گیاهان خود در برابر نور خورشید شده و همچنین از رسیدن تشعشعات مضر به گیاهان جلوگیری کنید.

وجود این مشخصه در سایه بان ها باعث بازتاب شدن و انعکاس نور خورشید و هوای در جریان خواهد شد. دیده شده که با بهره گیری از شید در گلخانه ها، ظاهر و شکل گیاهان تغییر کرده و اصلاح می شود. به طور مثال گیاهانی که در سایه رشد می کنند از برگ های بزرگ تری برخوردار بوده، طول آن ها بلندتر و گره های موجود بر روی ساقه هایشان بیشتر از گیاهان رشد کرده در حضور نور مستقیم آفتاب می باشد. چنین گیاهانی تنها در صورتی رشد می کنند که از یک سایه بان متناسب با ویژگی های خود گیاه استفاده شود. در ادامه قصد داریم به مواردی اشاره کنیم که لازم است پیش از انتخاب و تهیه سایه بان گلخانه مدنظر قرار گیرند.

درصد تراکم یا میزان سایه اندازی سایه بان

درصد تراکم توری به کار رفته در سایه بان عامل مهمی است که باید حین تهیه شید برای گلخانه حتما مد نظر قرار گیرد. عامل تعیین کننده برای انتخاب مناسب ترین درصد تراکم برای سایه بان، نوع گیاهی است که در گلخانه رشد میدهیم. هر نوع گیاه گلخانه ای به درصد تراکم خاصی برای رسیدن به بهترین رشد خود نیاز دارد که در ادامه چند مورد از آن ها را برایتان بیان خواهیم کرد.

درصد تراکم 30 درصد: توری سایه بان با درصد تراکم 30 درصد برای گیاهان و محصولاتی مثل گوجه، کدو سبز و فلفل، از آن جایی که این گیاهان در مقابل گرما تحمل زیادی دارند مورد استفاده قرار می گیرد.درصد تراکم 40 تا 50 درصد: این درصد تراکم برای گیاهان و گل هایی مثل سوسن، زنبق، کالادیوم یا فیل گوش، بگونیا، آزالیا، کاملیا و ارکیده به کار می رود.درصد تراکم 60 درصد: این درصد تراکم برای گیاهانی که حساس هستند از قبیل کاهو و اسفناج مورد استفاده قرار می گیرد.درصد تراکم 70 تا 90 درصد: از این درصد تراکم معمولا برای پرورش گیاهان زینتی نظیر نخل، سرخس، گل شیپوری یا فیلودندرون، دراسنا، آنتوریوم یا درفش گیاه استفاده می شود.

جنس پارچه سایه بان

نوع پارچه به کار رفته در ساخت سایه بان گلخانه به طور معمول به شکل بافتنی یا پارچه بافته شده نساجی می باشد. جنس پارچه بافتنی ترکیبی از پلی اتیلن می باشد که قادر است نور و حرارت را منعکس کند. وزن این نوع پارچه بسیار کم بوده و همچنین دوام و مقاومت قابل قبولی در برابر پارگی دارد. این در حالی است که جنس دیگر پارچه سایبان که از نوع بافته شده می باشد تماما از پلی پروپیلن ساخته شده است. به کار گیری این جنس از پارچه بیشتر برای فصل زمستان مناسب می باشد. پارچه بافته شده در مقایسه با پارچه با جنس بافتنی از وزن بیشتری برخوردار بوده و این عامل باعث فراهم کردن گرمای بیشتری برای گیاهان در طول فصل سرما می شود.

تاثیر رنگ در سایه بان گلخانه بر روی رشد گیاهان چیست؟

رنگ پارچه سایه بان

رایج ترین رنگ های به کار رفته در توری های سایبان، رنگ های سبز و مشکی می باشند که بیشترین استفاده را در میان سایر رنگ های موجود دارند اما رنگ های دیگری از توری ها مانند سفید، قرمز، زرد و آبی هم تولید می شوند. همچنین یک رنگ دیگر هم برای سایبان ها موجود می باشد که یک نوع سایه بان خاص بوده و به عنوان رنگ آلومینیومی شناخته می شود. معمولا به جای استفاده از توری های مشکی می توان توری های آلومینیومی را جایگزین آن ها نمود.

تاثیر رنگ توری سایه بان بر رشد گیاهان

انتخاب رنگ مناسب برای توری سایبان گلخانه امری نیست که بتوان با در نظر گرفتن سلیقه شخصی یا علاقه هر فرد آن را تهیه کرد. به گفته افراد با سابقه و حرفه ای در حوزه پرورش گیاهان گلخانه ای و مطالعات انجام گرفته در این حیطه، به کار بردن توری سایبان با رنگ های روشن تر به خاطر انعکاس بیشتر نور آفتاب می تواند منجر به تهویه بهتر هوای در گردش در گلخانه شود.

استفاده از رنگ سفید در توری سایبان می تواند میزان تابش نور خورشید را کمتر کند اما در مقابل نوری که به گلخانه وارد می شود از کیفیت قابل قبولی برخوردار نمی باشد. به همین علت رشد گیاهان در گلخانه هایی که سایه بان سفید رنگ دارند سریع تر از گلخانه هایی که دارای شید مشکی یا سبز رنگ می باشند اتفاق می افتد. از این رو هم گفته می شود که پارچه سفید رنگ برای گیاهان گلدار گزینه بهتری می باشد.

در توری های با رنگ روشن تر، انعکاس و بازتاب نور و گرمای خورشید راحت تر اتفاق می افتد اما توری های تیره می توانند گرمای ساطع شده از خورشید را به خود جذب کنند. به طور معمول سایه بان هایی که رنگ سیاه یا سبز دارند به مانند یک فیلتر عمل کرده و اجازه نمی دهند که نور بیشتری از خورشید به گیاهان موجود در گلخانه برسد.

در مورد توری های آلومینیومی می توان گفت که این سایه بان ها از آن جایی که رنگ روشن تری دارند، می توانند به خنک شدن گیاهان در حال رشد کمک کنند. سایه بان های به رنگ قرمز هم طول موج های مختلف نور را فیلتر کرده و اغلب برای پرورش دادن انواع خاصی از گیاهان مورد استفاده قرار می گیرند.

رنگ های توصیه شده سایه بان ها برای انواع مختلف گیاهان

تمامی مطالبی که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد بر اساس مطالعات و تحقیقات انجام گرفته در زمینه تاثیر رنگ سایه بان بر رشد گیاهان گلخانه ای آورده شده است. این آزمایشات نشان داده اند که هر رنگ سایبان برای گلخانه ها چه تاثیری بر رشد انواع گیاهان دارد که در ادامه چند نمونه از نتایج این تحقیقات را که جمع آوری نموده ایم، ذکر خواهیم کرد.

گل شیپوری یا فیلودندرون

آزمایشات انجام گرفته بر روی گل شیپوری و تاثیر رنگ سایه بان گلخانه بر رشد آن نشان داده است که به کار بردن سایه بان های به رنگ خاکستری، آبی، قرمز و مشکی در زیاد شدن حجم و میزان برگ های این گیاه اثر قابل مشاهده ای نداشته است. به هر حال مشاهده شد که استفاده از سایه بان قرمز در برابر سایه بان آبی منجر به افزایش تعداد برگ های رشد کرده در گل شیپوری گردید.

تاثیر رنگ در سایه بان گلخانه بر روی رشد گیاهان چیست؟

بلوبری

در آزمایشات انجام گرفته با گیاه بلوبری، سایبان های به رنگ قرمز، خاکستری، سفید و مشکی با درصد تراکم 35 و 50 درصد در طول رشد گیاه مورد استفاده قرار گرفتند. نتایج حاصل از این آزمایش ها نشان دادند که استفاده از سایه بان به رنگ مشکی باعث کاهش 47 درصدی تشعشعات فتوسنتزی فعال حاصل از نور خورشید شده و میزان رشد این گیاه و تولید بلوبری را به اندازه 54 درصد افزایش داد.

این افزایش رشد به شکل بیشتر شدن طول و عرض برگ ها و زیاد شدن تعداد گره های موجود بر روی ساقه گیاه نمایان شد. در مورد سه رنگ دیگر به کار گرفته شده در آزمایش شامل رنگ های خاکستری، سفید و قرمز هم دیده شد که این رنگ سایه بان ها منجر به کاهش 29 تا 41 درصد از تشعشعات فعال فتوسنتزی شدند اما در مقایسه با گیاهان رشد کرده با سایه بان مشکی، تغییری در طول و پهنای برگ های گیاه مشاهده نشد و تاثیر قابل ملاحظه بر رشد گیاه بر جای نگذاشتند.

گیاه برگ عبایی

طی مطالعه بر روی این گیاه، از میان سایه بان های استفاده شده به رنگ های آبی، خاکستری، قرمز و مشکی، تنها شید به رنگ مشکی توانست تعداد گیاهان رشد کرده را افزایش دهد. با این حال استفاده از رنگ های دیگر شیدها منجر به افزایش رشد گیاه و تولید برگ های سبز رنگ شد.

هلو

تحقیق بر روی اثرات رنگ شیدها بر پرورش گیاه هلو با کمک شیدهای آبی، قرمز، خاکستری، صدفی و زرد رنگ انجام گرفت که درصد تراکم آن ها 30 درصد بوده و شید سفید رنگ نیز درصد تراکم 12 درصد را در این بررسی دارا بود. نتایج حاصل از این تحقیق بیان گر تاثیر مثبت تمامی رنگ های سایه بان به کار رفته در افزایش رشد درخت هلو بودند.

اُرکیده

در آزمایش با گل اُرکیده از شیدهای مشکی، آبی و قرمز استفاده شد که نتایج آزمایش نشان دادند تنها شید آبی قابلیت افزایش دادن رشد برگ ها و شاخه های این گیاه را دارد. همچنین به کار بردن شید سبز رنگ نیز یکی دیگر از شیدهای رایج می باشد که در مقایسه با شید مشکی، گرمای کمتر و در برابر شید سفید، گرمای بیشتری ایجاد می کند.

کاهو

برای مقایسه میزان رشد کاهو از سه شید با رنگ های مشکی، سبز و قرمز استفاده شد که درصد تراکم تمامی آن ها 50 درصد بود. در نهایت مشاهده شد هنگام استفاده از شید قرمز، طول برگ های کاهو و پهنای آن ها در مقایسه با سایر حالت ها افزایش بیشتری پیدا کرده بود. در کنار این اثرات، به کار بردن شید قرمز همچنین باعث افزایش قطر ساقه کاهو نیز شد. بنابراین می توان نتیجه گرفت بهترین و پر بازده ترین رنگ شید برای استفاده در گلخانه هنگام پرورش گیاه کاهو، رنگ قرمز می باشد.

تاثیر رنگ در سایه بان گلخانه بر روی رشد گیاهان چیست؟

جمع بندی

این روز ها صنعت پرورش گل و گیاه و به خصوص گل های زینتی و آپارتمانی بسیار مورد توجه بوده و روز به روز هم در حال گسترش و توسعه می باشد. گل و گیاهان آپارتمانی حال به جز مهمی از تزئینات محیطی تبدیل شده اند و از این رو، پرورش و تکثیر بهینه آن ها نیز به یکی از اهداف تولیدکنندگان این صنعت تبدیل شده است. توری سایبان گلخانه یا شید گلخانه به عنوان یکی از تجهیزات خنک کننده اصلی در گلخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد. کاربرد توری سایبان گلخانه جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید به گیاهان می باشد و منجر به رشد مناسب و سریع گیاهان می شود.

به کار گیری شید گلخانه می تواند نتایج بسیار خوب و مثبتی را بر روی گیاهان و محصولات شما بر جای بگذارد. این نتایج مطلوب تنها در صورتی حاصل خواهند شد که بدانید از توری سایه بان با چه نوع پارچه ای، چه درصد تراکمی و چه رنگی متناسب با نوع گیاهی که قصد دارید پرورش دهید استفاده کنید.

همان گونه که به آن اشاره کردیم، انتخاب رنگ پارچه باید بر اساس نوع گیاه و توصیه کارشناسان مجرب باشد و نه صرفا بنا بر خواسته و نظر و سلیقه فردی که صاحب گلخانه است؛ زیرا عدم رعایت این نکته مهم می تواند نتایج نا خوشایندی را برای محصولات شما در پی داشته باشد. چنان چه برای انتخاب پارچه متناسب با گیاهی که قصد پرورش آن را دارید دچار تردید هستید و نیاز به مشاوره دارید، می توانید با فروشگاه ما تماس حاصل کرده تا از مشاوره کارشناسان مجرب فارم صنعت در این زمینه بهره مند شوید.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر