خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

تاثیر شید گلخانه بر کیفیت محصولات باغات چیست؟

فهرست مطالب

شید گلخانه یکی از تجهیزات اصلی به کار برده در گلخانه می باشد که وظایفی مانند کاهش دما، پیشگیری از تابش مستقیم نور به گیاهان و جلوگیری از تبخیر آب در گلخانه ها را انجام می دهد.در این مقاله به شید گلخانه و تاثیرات آن بر کیفیت محصولات باغات خواهیم پرداخت. پس همراه ما باشید.

شید گلخانه:

نام دیگر شید گلخانه، توری سایبان و توری گلخانه نیز می باشد. همانطور که در ابتدای مقاله ذکر کردیم، شید گلخانه، مزایای بسیاری را برای گیاهان و محصولات به همراه دارد.شید گلخانه بر اساس درصد سایه اندازی و عرض توری، دارای قیمت های مختلفی می باشد. بنابراین هر چه درصد سایه اندازی توری گلخانه بیشتر باشد، به همان میزان نیز قیمتش افزایش خواهد یافت.

کاربردهای شید گلخانه:

●سایه اندازی، کاهش دمای گلخانه و پیشگیری از ورود آسیب به گیاهان●از تبخیر آب جلوگیری کرده و در نتیجه موجب صرفه جویی در مصرف آب می شود.●از گلخانه در برابر نور خورشید، باد، تگرگ، طوفان، حشرات و… محافظت می کند.●میتوان از توری گلخانه برای محافظت از آبزیان در مکان هایی مانند استخر ماهی و حوض های پرورش ماهی، استفاده نمود.●از استخر در برابر نور خورشید و اشعه ماوراء بنفش، محافظت می کند.●از تبخیر آب استخر در برابر تابش نور آفتاب، پیشگیری می کند.●از تشکیل جلبک در استخر، جلوگیری می کند.●شید گلخانه در ساخت پارکینگ، محوطه، نمایشگاه، مجتمع های تفریحی و ورزشی کاربرد دارد.●جهت جلوگیری از دید، ورود نور و گرما در منازل مسکونی نیز از توری سایبان استفاده می کنند.●کاربرد توری سایبان در دامداری، دما را کاهش داده و تنظیم می کند. همچنین از دام ها نیز حفاظت می کند.

مزایای توری سایه انداز:

●مقاومت و دوام بالای شید گلخانه در برابر تابش نور آفتاب●در مقایسه با تجهیزات خنک کننده دیگر، قیمت ارزان و وزن کمی دارد.●از هدررفت انرژی جلوگیری کرده و سبب صرفه جویی در مصرف آب می شود.●انعطاف پذیری بالایی داشته و نصب راحتی دارد.●موجب افزایش میزان تولید و برداشت محصول از گلخانه در طول فصول سال می شود.●در برابر خوردگی، سم ها و مواد شیمیایی از مقاومت بالایی برخوردار است.●از نزدیک شدن نور به مجاورت گیاهان، خودداری نموده و قدرت خنک کنندگی بالایی دارد.

تاثیر شید گلخانه بر کیفیت محصولات باغات چیست؟

انواع توری سایه بان:

توری سایه بان بر اساس میزان تراکم و ضریب سایه اندازی به انواع مختلفی، تقسیم می شود.

توری سایبان با ضریب سایه اندازی ۳۰ درصد●توری سایبان با ضریب سایه اندازی ۵۰ درصد●توری سایبان با ضریب سایه اندازی ۸۰ درصد

تاثیر شید گلخانه بر کیفیت محصولات باغات چیست؟

شید گلخانه در رنگ های مختلفی بر اساس نیاز گیاه انتخاب میشود و از آنها در برابر تابش اضافی آفتاب پیشگیری می کند.همچنین کاربرد آن، سبب حفاظت از محصولات زراعی و کشاورزی در برابر پرندگان و حیوانات می شود.بر اساس مطالعات انجام شده، استفاده از شید گلخانه با رنگ های مختلف، اثرات متفاوتی را بر روی گیاهان دارد. در ادامه به تاثیر رنگ های مختلف بر روی گیاهان مختلف و رنگ های توصیه شده برای هر یک از آنها، خواهیم پرداخت.

رنگ توصیه شده شید گلخانه برای گیاهان مختلف:

●بلوبری: استفاده از شید رنگ مشکی، باعث کاهش ۴۷ درصدی تشعشعات فتوسنتزی گردیده و ۵۴ درصد بر افزایش رشد بلوبری تاثیر داشت.رنگ هایی مانند قرمز، خاکستری و سفید باعث کاهش ۲۹ الی ۴۱ درصدی تشعشعات فعال فتوسنتزی شده ولی تاثیری بر افزایش طول و پهنای گیاه نداشت.●گل شیپوری: کاربرد شیدهای با رنگ قرمز، خاکستری، آبی و مشکی در افزایش حجم و توده برگ ها تاثیری نداشته ولی در مقایسه با شید آبی رنگ، استفاده از شید قرمز موجب افزایش تعداد برگ ها شد.●هلو: استفاده از رنگ های آبی، خاکستری، صدفی، قرمز و زرد با تراکم ۳۰ درصد و شید با رنگ سفید و تراکم ۱۲ درصد، باعث افزایش رشد درخت هلو شد‌.●ارکیده: بر اساس تحقیقات انجام شده، شید با رنگ آبی باعث افزایش تعداد شاخه و برگ ها شد‌. استفاده از شید سبز در مقایسه با شید سفید، گرمای بیشتری تولید کرده و شید مشکی گرمای کمتری تولید می کند.●گیاه برگ عبایی: در این گیاه، کاربرد شید با رنگ مشکی در مقایسه با شید آبی، قرمز و خاکستری موجب افزایش تعداد گیاهان شد. ولی در سایر رنگ ها هم افزایش رشد و تولید برگ های سبز مشاهده شد.

تاثیر شید گلخانه بر کیفیت محصولات باغات چیست؟

نحوه نصب شید گلخانه:

میتوان شید گلخانه را به روش های مختلفی نصب کرد که در ذیل به بیان آنها می پردازیم:

●با استفاده از فنرها و لاکینگ ها در اندازه های مختلف: به پروفیل هایی به شکل ‌C که دارای ۵ تا ۶ متر طول می باشند و بر روی سازه گلخانه قابلیت نصب دارند، لاکینگ گفته می شود.از مزایای این تجهیزات میتوان به نصب سریع، آسان، افزایش طول عمر سایه بان و… اشاره نمود.●با استفاده از کلیپس ها در سایزها و ابعاد گوناگون: یکی از تجهیزات مناسب برای نصب شید گلخانه، کلیپس ها می باشند. زیرا وزن کم و کارایی مناسبی دارند.نکته مهم این است که در هنگام نصب، پارچه باید به صورت محکم و درست نصب شود. این کار موجب افزایش طول عمر پارچه و کارایی مناسب آن می شود.

نحوه مراقبت از شید گلخانه:

●برای جلوگیری از تغییر ابعاد، کشیدگی یا پارگی توری سایبان در زمان نصب و راه اندازی آن، باید در انتخاب ابعاد و اندازه توری سایه بان دقت نمود.●از برخورد اجسام تیز و برنده با سطح توری، خودداری نمایید.●هنگامی که در فصول سرد سال اقدام به جمع آوری پارچه سایه انداز می کنید، آن را در کیسه ای محافظ و به دور از دسترس حشرات و جوندگان نگه دارید.●در زمان شستن پارچه از فشار آب پایین و مایع شستشوی کمی استفاده کنید. زیرا فشار زیاد آب، موجب ورود آسیب به پارچه می شود.●شید گلخانه باید از موادی مانند روغن و بنزین، دور باشد.●در نصب توری گلخانه باید از ابزارهای مناسبی استفاده شود.

نتیجه گیری

شید گلخانه از تجهیزات ضروری گلخانه می باشد که استفاده از آن، تاثیرات و نتایج مثبتی بر روی گیاهان و محصولات دارد.نکته مهم این است که در استفاده از توری سایه بان، نوع پارچه، درصد تراکم و رنگ متناسب با گیاه را بدانید.

همانطور که در این مقاله بیان کردیم انتخاب رنگ پارچه باید بر اساس توصیه کارشناسان و نوع گیاه باشد، نه بر اساس نظر و سلیقه شخصی. زیرا عدم رعایت این موارد، نه تنها کیفیت محصولات را افزایش نداده بلکه سبب ورود نتایج منفی و مخربی بر روی آنها می شود.

تاثیر شید گلخانه بر کیفیت محصولات باغات چیست؟

علاوه بر این، باید در نگهداری شید گلخانه نیز توجه نموده و آن را به طرز صحیحی نصب نمود.در این مقاله سعی نمودیم به نکات مهمی در خصوص شید گلخانه و اطلاعات مربوط به آن بپردازیم. امیدواریم که نهایت استفاده را در این زمینه، برده باشید.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر