خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

تایمر آبیاری چیست؟

فهرست مطالب

تایمر آبی دستگاهی پیشرفته است که شما می توانید با استفاده از آن ، میزان آب دهی به درختان و فضای سبز را کنترل کنید. وقتی شما یک فضای سبز دارید و می خواهید در نبودتان  به صورت اتوماتیک و هوشمند با برنامه منظم میزان آب دهی به فضای سبز خود را کنترل کنید ، می توانید از این سیستم استفاده کنید . این سیستم شامل دو بخش است . بخش اول تجهیزات آبیاری مثل لوله، نازل و...اما بخش دوم تایمر آبیاری است، این تایمر مشخص می کند در چه زمانی باید فضای سبز آبیاری شود. 

ضرورت استفاده از تایمر آبی

 گیاهان هم مثل انسانها برای زنده ماندن نیاز به آب دارند ، آب مایع حیاتی بشر و گیاهان است، همان طور که انسان به میزان مشخصی از آب و غذا نیاز دارد، گیاهان نیز به میزان و مقدار مشخصی از آب نیاز دارد، چون اگر آب کمتری به گیاهان برسد، گیاهان خشک و اگر میزان آب دهی زیاد باشد باز هم گیاهان خشک می شوند. پس به همین دلیل سیستم تایمر آبی می تواند در این زمینه به کمک انسان بیاید چرا که سیستم آبیاری، یک سیستم اتوماتیک و هوشمند هست که میزان مشخصی از آب را در طول زمان به صورت اتوماتیک مشخص می کند و به صورت اتوماتیک ابیاری فضای سبز را بدون حضور انسان انجام می دهد. 

آبیاری به روش سنتی

 قبل از تولید سیستم  تایمر آبی، همه از شیلنگ برای آب دهی درختان حیاط  خانه و فضای سبز خود استفاده می کردند ، آبیاری به روش سنتی با استفاده از شیلنگ انجام می شد و کار زمان گیری بود و یا بهتر است بگوییم آب زیادی هدر می رفت، در آبیاری سنتی همیشه نیاز به حضور فرد برای آب دهی وجود داشت . مثلاً موقعی که شما به مسافرت می روید و حضور ندارید ، باید کسی دیگر را مسئول آب دادن به گل و گیاه و درختان کنید که این کار هم برای اطرافیان کار وقت گیری می باشد.  پس استفاده از سیستم تایمر آبی برای آب دهی فضای سبز امری ضروری است. 

مهمترین مزایایی استفاده از سیستم تایمر آبی

 یکی  از مهمترین مزایایی سیستم آبیاری این است که  یک سیستم آب دهی برای کل منطقه کاشت گیاهان کافی است. این تایمرها می توانند  گیاهان را حمایت کنند، اگر نصب تایمر آبیاری را به دقت انجام دهید  و آن را از طریق اتصالات به تمام مناطق متصل کنید، به راحتی آب مورد نیاز را برای گیاهان فراهم می کنید. 
تایمر آبیاری چیست؟
 

انواع تایمر آبی

 

1-تایمر آبیاری باطری خور

 متداولترین نوع تایمر آبیاری، که بیشتر مورد توجه دوستداران نگهداری از گل ها و گیاهان است تایمر آبیاری باطری خور می باشد، این مدل تایمرهای آبی ،ساده هستند و با باطری کار می کنند ، میزان مصرف باطری در تایمر آبی بسیار کم است به طوری که در صورت استفاده از باطری های با کیفیت، تا یک سال کار می کنند . باطری های مورد استفاده در این نوع از تایمرهای آبی قلمی و نیمه قلمی است. این مدل تایمرها هم به دو نمونه از تایمرهای آبی تقسیم می شود: 

تایمر با قابلیت اتصال به شیر آب

 در این مدل تایمر ، قابلیت اتصال به شیر آب را دارد و متناسب با نیاز گیاهان برای آبیاری، مقدار فشار آب را تنظیم می کند . در واقع زمانی که از این آبیاری استفاده می کنید ، نیازی به پر کردن مخزن نیست . شیر آب ، منبع آب ورودی به تایمر را تأمین می کند. همان طور که گفته شد این تایمر آبی مستقیماً به شیر آب متصل می شوند، شیر برقی داخلی دارند و نیازی به هیچ تجهیزات اضافی نیست ، فقط کاری که باید انجام دهید این است که شیر آب را برای همیشه باز نگه دارید و زمان های مد نظر خودتان را برای مدت و میزان آبیاری به دستگاه بدهید تا دستگاه خود مدیریت آب دهی را بر عهده بگیرد. 

مزایای تایمر آبی متصل به شیر آب

 • امکان اتصال مستقیم لوله آبیاری قطره ای به آنها هست• تعداد خروجی در این تایمرها 1،و2و یا بیشتر است• برای آبیاری گیاهان با نیازهای آبی متفاوت و یا مناطق پراکنده مناسب هست 

2-قابل اتصال به شیر برقی

 در این تایمرهای آبیاری، اتصال مستقیم به شیر آب نیست و تایمر در واقع به عنوان یک کنترلر آبیاری عمل می کند. در این مدل تایمر آبی ، با استفاده از رشته سیم هایی ،تایمر خود را به شیرهای برقی متناسب سولنوئید دار وصل کنید و زمانهای برنامه ریزی آبیاری را در تایمرها وارد کنید. 
تایمر آبیاری چیست؟
 

مزیت تایمر آبی متصل به شیر برقی

 • قابلیت اتصال به انواع سنسورهای باران و رطوبت سنج• امکان اتصال به انواع سایز از  شیرهای برقی 

انواع تایمر آبی  با توجه به تأمین آب

 

1-تایمر متصل به شیر آب:

 این نوع تایمر آبیاری به شیر آب اتصال می یابد و می‌تواند نسبت به آب مورد نیاز، مقدار فشار آب را کم یا زیاد کند. در این صورت بدون پر کردن مخزن و تنها با اتصال تایمر آبیاری به شیر آب، کار می‌کند 

2- تایمر مجهز به مخزن

 برای بهینه سازی آبیاری زمین ها و گل ها  و گیاهان  از این نمونه به دلیل وجود مخزنی که دارد استفاده می شود. در واقع این تایمر دستگاهی است که به یک مخزن فشار ثابت متصل شده است. حجم این مخزن بیشتر از 30لیتر آب می باشد . استفاده از این تایمر آبیاری برای زمان های  است،که با مشکلی کم آبی و خشک سالی مواجه هستیم یا اگر در مکانی که به شیر آب دسترسی نداشته باشد از این تایمر استفاده می شود. 

3-تایمر با قابلیت اتصال به شیر آب  و دارای مخزن

 این نمونه از تایمر آب، دستگاهی است که هم به مخزن ذخیره سازی آب مجهز است  و هم قابلیت اتصال به شیر آب را دارد، در واقع می شود دو استفاده از این تایمر آب کرد، یکی زمانی که آب قطع باشد از مخزن برای آبیاری استفاده می شود و دیگری برای آبیاری گلدان های خانه مناسب ترند چون مجهز به مخزن هستند ، تایمرهای که به شیر آب  متصل هستند باید ظرفیت بالایی داشته باشند. 

5-تایمر آبیاری برقی

 این مدل از تایمرهای آبی ، به برق برای کار کردن احتیاج دارند و با استفاده از یک آداپتور12ولت به برق متصل می شوند و قابلیت برنامه  پذیری گسترده دارند. نام دیگر این تایمرهای برقی،کنترلر آبیاری است. با متصل کردن شیرهای برقی به این کنترلرها امکان برنامه ریزی آبیاری برای مناطق آبیاری وجود دارد. 
تایمر آبیاری چیست؟
 

مزایای تایمر آبی برقی

 • برای پروژه های آبیاری در سطح وسیع و یا در ساختمان های بزرگ و مجتمع های مسکونی ، تجاری و اداری کاربرد دارند.• قابلیت اتصال به سنسورهای باران و رطوبت خاک در آنها وجود دارد• امکان اتصال به پمپها هم دارند 

6-تایمرهای مکانیکی

 این مدل تایمرها به صورت مکانیکی کار می کنند و نیازی به برق برای راه اندازی ندارند. در تایمرهای دیجیتال با دادن برنامه ، آبیاری به صورت خودکار انجام و سپس تکرار می شود ولی در مکانیکی ، هر بار که نیاز به آبیاری باشد ، باید تایمرها را برای مدت مشخص تنظیم کنید. بعد از انجام آب رسانی و اتمام آن تایمر ، دوباره باید زمان بندی را تنظیم کنید. این مدل به این صورت تنظیم می شود که صفحه روی آن را با توجه به زمان مورد نیاز خود می چرخانید. و آبیاری بلافاصله شروع می شود. 

7-تایمر آبیاری خورشیدی

 در مناطقی که نور خورشید مناسب و همیشگی است می توانید از این مدل تایمرها استفاده کنید، چون استفاده از این تایمرها در راستای بهر گیری از انرژی های خورشید است.این تایمرها طرح و کارکرد ساده ای دارند و همچنین از نظر برنامه ریزی زمان نیز ساده می باشند. پیدا کردن این نمونه از تایمر آبی در میان بازار کار سخت و دشواری است و به سختی پیدا می شود. 

نکاتی که باید در زمان استفاده از تایمر آبیاری رعایت کرد

 • آبیاری زیاد به همان میزان کم آبی به گیاهان شما صدمه می زند پس از آبیاری بیش از حد جلوگیری کنید.• بهتر است آبیاری خود را بین ساعات 4تا 10صبح تنظیم کنید• اگر تایمر آبیاری شما قابلیت اتصال به سنسور باران را دارد از این مزیت استفاده کنید ، سنسور را هم خریداری کنید، چون این سنسورها با حسگرهای حساس به میزان بارش به تایمر یا کنترلر شما اعلام می کند که جریان آب را قطع کند. با این عمل از هدر رفتن آب جلوگیری می شود. 

8-تایمر آبیاری قطره ای

 هم دارای حالت اتوماتیک است، که با برنامه ریزی ورود آب به مزرعه را کنترل می کند. هم حال دستی دارد، که کاربر در این حالت خود آب را وصل یا قطع می کند. استفاده از حالت اتوماتیک  تایمر  وقتی که شما اغلب فراموش می کنید، به گیاهان خود آب بدهید، به صورت خودکار به گل ها و گیاهان آب می دهد و مانع از خشک شدن گل ها و گیاهان می شود. 
تایمر آبیاری چیست؟
 

9-تایمر آبیاری هوشمند

 دارای صفحه نمایش الکترونیکی است، که تنظیمات وارد شده را نمایش می دهد. به دلیل داشتن صفحه نمایش ساده، استفاده از این مدل تایمر برای کاربران راحت می باشد و  در استفاده از آن دچار مشکل نخواهند شد. 

رعایت نکات هنگام استفاده تایمر آبیاری

 1- همه تایمرها ضدآب هستند. اما به مرور زمان در معرض نور خورشید بودن  باعث فرسودگی زوتر تایمر می شود به همین دلیل بهتر است از یک سایه بان استفاده کنید. یا حداقل یک حوله یا پارچه ضخیمی روی تایمر بیندازید تا عمر مفید تایمر بیشتر شود.2- امکان یخ زدگی تایمر آبیاری در فصل سرما هست. پس بهتر است برای جلوگیری از همچنین  مشکلی  تایمر را باز کنید. توصیه می شود ماههای از سال مثل، آذر و دی و بهمن تایمر از سیستم خارج گردد.3- حتما از باتری های آلکالاین یا همان باتری های پرقدرت استفاده شود. همچنین توصیه می گردد هر 6 ماه یک بار باتری ها  تایمر آبیاری  تعویض گردند. پس بهتر است موقع خرید، باطری های با کیفیت را خریداری کنید.4- اگر منطقه ای که هستید کیفیت آب پایین است و ناخالصی خیلی زیادی دارد بهتر است قبل از بستن تایمر به شیر آب از یک فیلتر استفاده کنید. با این کار عمر مفید تایمر زیاد می شود. از طرفی اگر کیفیت آب پایین باشد برای گیاه نیز مضر است. و گیاه خشک می شود و طراوت و شادابی خود را از دست می دهد. تایمرهای آبی مشکلاتی دارند که در مطلب زیر به آنها  اشاره می کنیم 1- احتمال برق گرفتگی و اتصالی وجود دارد2- در صورتی که برق قطع شود، سیستم از کار می افتد و گیاهان و گل ها پژمرده می شوند3- برای متصل شدن به برق باید یک پریز برق در کنار سیستم باشد. 

عوامل تاثیر گذار بر قیمت تایمر آبیاری

 • برندهای معتبر تایمرهای با کیفیت تری تولید می کنند و به نسبت، قیمت آن بالاتر است،  چون این برندها در تولید و ساخت تایمر آبیاری ، کیفیت الگوی کار آنهاست• یکی از عوامل مقدار  زمینی است که می خواهید آبیاری کنید. باید یک  تایمری را  انتخاب کنید، که بتواند دبی آب مورد نیاز برای مزرعه شما را عبور دهد. با افزایش ظرفیت این تایمرها قیمت آن ها نیز افزایش پیدا می کند. 
تایمر آبیاری چیست؟
 سخن پایانی تایمر آبیاری دستگاهی بسیار مفید برای صرفه جویی در مصرف  آب برای آبیاری باغ و باغچه است. یکی از تجهیزات آبیاری قطره ای ، تایمر آب باغ است، با تنظیم و زمان دادن به آن راحت تر و بدون هیچ زحمتی گل ها و گیاهان  خود را آب دهید،  با توجه به شرایط  و وسعت مکانی فضای سبز خود می توانید نسبت به مراجعه به سایت فروش تایمر آبیاری خرید و سفارش خود را ثبت کنید. و از مشاورینی که در حوزه فروش تایمرهای آبی فعالیت می کنند راهنمایی های مربوطه به هر یک از تایمرهای آبی را دریافت کنید تا بعد از سفارش از خریدتان راضی باشید.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر