خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

تجهیزات آبیاری

  مرتب‌سازی محصولات:

 • پیش‌فرض
 • ارزان‌ترین
 • گران‌ترین
 • جدید‌ترین
 • پرفروش‌ترین
 • پربازدیدترین
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

فهرست مطالب

تجهیزات آبیاری

آبیاری مهمترین فعالیت در باغبانی و کشاورزی است. خصوصاً در این ایام که با منابع محدود آبی مواجه هستیم. رساندن مناسب آب با بالاترین راندمان در تمامی‌‌ فضا‌‌های تحت کشت محیط باغ و مزرعه از اهمیت بالایی برخوردار است. برای این منظور به انواع تخصصی تجهیزات آبیاری نیاز داریم.

تجهیزات آبیاری سری ماشین آلات و ابزار‌‌های توزیع آب در سطح زمین‌‌های باغبانی و کشاورزی هستند. شاید در ایام گذشته با استفاده از تکنیک‌‌های سنتی مانند روش غرقابی می‌‌‌توانستیم سطح زیر کشت مناسبی داشته باشیم. اما حالا در دورانی هستیم که دیگر نمی‌‌توانیم آب گرانبها را در شرایط غیر اصولی برای پهنه بزرگ زمین‌‌های زراعتی ر‌‌ها سازیم. تجهیزات آبیاری در یک کلام برای مدیریت منابع آب در سطح فعالیت‌‌های باغبانی و کشاورزی طراحی‌ شد‌‌ه‌اند.

ایده‌‌های نوین آبیاری روش‌‌های خلاقانه و کارآمدی هستند. در این ایده ‌‌ها به دنبال استفاده حداکثری از منابع آب هستیم. به شکلی که مطمئن باشیم آب با شرایط یکسان در تمام فضای زمین زراعی و باغی در حال توزیع شدن است. در عین حال حداقل تبخیر سطحی و یا تبخیر از خاک صورت می‌‌گیرد. از طرفی بتوانیم زمین‌‌های پهناورتری را با منابع محدود آب تحت کشت داشته باشیم و در نهایت مطمئن باشیم که قطره قطره آب گرانب‌ها برای رشد گیا‌‌هان هدف توزیع شده است. این همه تنها در سایه استفاده درست و مهندسی شده از تجهیزات آبیاری انجام پذیر است.

برای باغبانی حرفه‌ای باید اطلاعات کامل فنی از انواع تجهیزات آبیاری داشته باشید. در غیر این صورت نمی‌توانید پا به پای صنعت نوین کشاورزی توان تقابل با محصولات غنی‌تر، بیشتر و کیفی‌تر سطح بازار را داشته باشید. منابع آب محدود هستند و شما نمی‌‌توانید به راحتی آن را با استفاده از روش‌‌‌های سنتی فقط برای سطح زمین کوچک آن‌هم در روش‌‌هایی ناقص و ناکارآمد مصرف کنید. به عنوان یک باغبان و یا کشاورز حرفه‌ای باید اطلاعات فنی کامل و مفیدی از انواع تجهیزات آبیاری داشته باشید. برای این منظور می‌توانید از خدمات تخصصی فارم صنعت استفاده کنید. فارم صنعت مجری مستقیم عرضه انواع تجهیزات باغبانی خصوصاً ملزومات راه اندازی سیستم‌‌های آبیاری است. با مطالعه این مطلب درک فنی کافی و مقدماتی از سری تجهیزات آبیاری کسب خواهید کرد. اما در صورت لزوم و برای اطلاعات کامل‌تر در مورد قیمت تجهیزات آبیاری می‌‌توانید از خدمات مشاوره تخصصی کارشناسان خبره فارم صنعت بهره‌مند شوید.

انواع تجهیزات آبیاری کدامند؟

سیستم‌‌های نوین آبیاری روش‌‌های ساختار یافته‌ای هستند که کل فضای محیط مزرعه تا باغ و حتی گلخانه را به یک شبکه گسترده اما کارکردی پیوسته تبدیل می‌‌‌کنند. آبیاری قطره‌ای و یا آبیاری بارانی و... از جمله متداول‌ترین ایده‌‌های نوین در طراحی سیستم‌‌های آبیاری گسترده باغبانی می‌باشند. تمامی‌‌ این روش‌‌ها از توزیع یکپارچه آب در سطح زمین‌‌های باغبانی و زراعی استفاده می‌‌‌کنند. انواع تجهیزات آبیاری برای راه اندازی بخش‌‌های مختلف سیستم‌‌های یکپارچه در آبیاری قطره‌ای و بارانی و... طراحی شد‌‌ه‌اند. این تجهیزات از توزیع تا کنترل جریان آب و... را بر عهده دارند. در عین حال قیمت تجهیزات آبیاری کاملا وابسته به الگوی طراحی و کیفیت کار شده در آنها است. انواع تجهیزات آبیاری در سطح مزارع و باغات به قرار زیر هستند.

 • انواع آبپاش
 • شیر برقی آبیاری
 • انواع فیلتر آبیاری
 • قطره چکان کشاورزی
 • کنترلر آبیاری
 • لوله دریپردار
 • نوار آبیاری
 • و...

 

انواع آبپاش آبیاری

آبیاری بارانی از بهترین ایده‌‌های نوین در آبیاری مزارع و باغستان‌‌ها است. در این روش آب مورد نیاز فضای باغ و مزرعه در لوله‌‌های سخت و طولانی برای تمام فضای مزرعه توزیع می‌‌‌شود تا در نهایت توسط انواع آبپاش تحت فشار به شکل بارانی در سطح مزارع توزیع شوند. آبپاش‌‌ها اصلی‌ترین تجهیز در طراحی سیستم آبیاری بارانی هستند. هر دستگاه آبپاش قطعه تمام مکانیکی است که تحت فشار آب خطوط لوله توزیع مزارع کار می‌‌کند. این وسیله می‌‌تواند آب را به شکل بارانی در سطح مزارع با شرایط یکنواخت توزیع نماید. هر قطعه آبپاش با نصب شدن در فضایی معین از محیط مزرعه آب را با الگوی بارانی شده و توزیع یکدست پخش می‌‌کند. البته به راحتی می‌توانید محل استقرار آبپاش‌‌ها را عوض کنید. اما به هر صورت هر دستگاه آبپاش کشاورزی در محدوده‌ای معین ظرفیت آبیاری مزارع را دارد. برای بررسی مشخصه‌‌های فنی و کاربردی هر مدل آبپاش نیاز به اطلاعاتی از قبیل موارد زیر داریم.

فشار کاری آبپاش: هر دستگاه آبپاش فقط در سطح فشار عملیاتی تعریف شده توسط سازنده کار می‌‌کند. بابلر‌‌ها با هر مقدار آب فعال نمی‌‌شوند. زیرا برای انجام پاشش بارانی آب و الگوی کار مکانیکی خود به قدرت فشار آب نیاز دارند. لذا در هنگام خرید و نصب هر قطعه بابلر باید از حداقل فشار کاری آن اطلاع داشته باشید. در غیر این صورت بابلر نمی‌‌‌تواند چرخش مناسب، پاشش کافی و سرعت آبپاشی مناسبی داشته باشد.

 • دبی آبپاش: هر قطعه بابلر مقدار دبی معینی دارد. به این ترتیب که در بازه زمانی معین مثلاً هر دقیقه و یا هر ساعت مقدار آبی معین را عبور می‌‌دهد و آن را به شکل بارانی توزیع می‌‌‌کند. این مقدار را با عنوان دبی بابلر می‌‌شناسیم. معمولاً دبی انواع آبپاش را براساس واحد‌‌ها مانند لیتر بر دقیقه و یا مترمکعب بر ساعت و... معرفی می‌‌‌کنند. هر اندازه ابعاد نازل آبپاش بزرگتر باشد، مقدار دبی آن نیز بیشتر است.
 • الگوی خیس کنندگی آبپاش: همه آبپاش‌‌ها برای توزیع بارانی آب در سطح مزارع طراحی شده‌اند. اما الگوی آبپاشی همه آنها یکسان نیست. معمولاً الگوی پاشش انواع بابلر به شکل دایر‌‌ه‌ای است. اما می‌‌‌توان با تنظیمات طراحی شده در آنها از الگو‌‌های پاشش دیگری نیز استفاده کنیم. مثلا می‌‌توانیم بابلر را فقط برای توزیع آب در یک بخش از محیط مزرعه تنظیم کنیم. بررسی الگوی پاشش آب، مقدار فاصله آبپاش و همچنین چگونگی همپوشانی آبپاش‌‌ها در کنار یکدیگر از دیگر ملاحظات فنی است که در حین کار با این تجهیزات نیاز دارید.
 • اندازه قطرات خروجی آبپاش: همه آبپاش‌‌ها نازل‌‌هایی برای توزیع بارانی آب دارند. اما این نازل‌‌ها برای تنوع گسترده از انواع پاشش آب طراحی شده‌اند. اندازه قطرات مشخصه کلیدی بر بحث فنی و کاربردی هر مدل آبپاش کشاورزی است. اندازه قطرات آب پاشش بارانی آبپاش‌‌ها در محدوده ۰.۵ الی ۴ میلیمتر متغیر است. لذا نوع تولید قطره قابلیت آبپاشی آنها را معین می‌‌کند. در هر زمین زراعی به الگوی تخصصی پاشش آب نیاز دارید. لذا مهم است که از بابلر با ظرفیت آبپاشی مناسب و تولید قطرات در اندازه مطلوب استفاده نمایید. انواع آبپاش کشاورزی به قرار زیر دسته بندی می‌‌شوند.
 • آبپاش‌‌های کم فشار یا کوچک با پاشش کمتر از ۱۳ متر
 • آبپاش‌های متوسط با شعاع پاشش ۱۳ تا ۲۵ متر
 • آبپاش‌های فشار بالا یا گان (تفنگی) با شعاع پاشش بیش از ۲۵ متر
 • آبپاش مخفی شوند‌‌ه

هر اندازه ظرفیت پرتاب آبپاش در توزیع بارانی گسترده‌تر باشد، قطر قطرات تولید شده نیز افزایش پیدا می‌‌کند. در عین حال ظرفیت پوشش گسترده‌تری از مزارع را دارند. اما پرتاب بلندتر نیاز به ظرفیت دبی بالاتری نیز دارد. لذا برای کار با آبپاش‌‌های بزرگ نیاز به حداقل فشار بالای خطوط توزیع آب در زمین‌‌های کشاورزی داریم. برند‌‌های مطرحی در سطح بازار در زمینه تولید و توزیع انواع آبپاش فعالیت می‌‌‌کنند. آبپاش آمبو و یا آبپاش مخفی شونده هانتر و... از بهترین‌‌‌های بازار مناسب مزارع و باغات هستند.

 

بابلر آبیاری

بابلر نوع کوچک شده از الگوی طراحی آبپاش بارانی است. بابلر‌‌ها نیز به مانند آبپاش‌‌ها برای تکمیل سیستم آبیاری بارانی طراحی شده‌اند. اما به مانند آبپاش‌‌ها از بخش‌‌های مکانیکی توزیع آب و قابلیت چرخش و یا ایجاد ضربه برای نوسان آب پاشیده شده برخوردار نیستند. بابلر یک نازل باریک با بخش تیز فرو رونده در خاک است که آب پرفشار جریان پیدا کرده در داخل لوله‌‌ها را به پاشش باران گونه اما در ابعادی کوچک تبدیل می‌‌کند.

بابلر را گاها با عنوان آبفشان نیز معرفی می‌کنند. در عین حال برخی منابع و تولید کنندگان این نوع نازل آبیاری را در دسته تجهیزات آبیاری قطره‌ای قرار می‌‌دهند. زیرا دامنه آبپاشی آن کوتاه است و مخصوص آبیاری یک یا چند درخت و یا فضاهای کوچک از چند گیاه کاشته شده در سطح مزارع طراحی شده است. بابلر یا آبفشان نوعی تجهیز آبیاری است که بر روی پایه‌ای نصب شده و وظیفه آبیاری تک درخت و یا تک بوته باغبانی و کشاورزی را بر عهده دارد. آب خارج شده از نازل بابلر به شکل چتری سرتاسر اطراف آن را می‌‌پوشاند. لذا گاها با عنوان آبفشان چتری شناخته می‌‌شود. قطر پاشش این توزیع چتری شکل چندان بزرگ نیست و حداکثر تا ۶۰ سانتیمتر می‌‌باشد.

استفاده از بابلر باعث توزیع دقیق و یکنواخت آب در کنار درختان باغ و بوته‌‌های مزرعه خواهد شد. در عین حال پاشش ملایم و چتری شکل آن مانع از جابجایی خاک و شسته شدن کود‌‌ها می‌‌شود. از طرفی روش نصب ساده‌ای دارد که به راحتی قابل جابجا شدن است. لذا شرایط آبیاری منعطف فضای باغ را فراهم می‌‌‌کند. بابلر از جمله تجهیزات آبیاری است که سطح کاربردی گسترده دارد. از این قطعه آبپاش ساده و ارزان قیمت به وفور در سطح نخلستان‌‌ها و یا باغ‌‌های قدیمی‌‌ استفاده می‌‌شود.

اگر باغ شما سیستم آبیاری سنتی با روش غرقابی دارد، در عین حال بودجه شما در نوسازی روش آبیاری باغ و مزرعه محدود است، استفاده از بابلر بهترین پیشنهاد است. زیرا با قیمت کم و به سرعت نصب شده تا شرایط اجرایی ساده و موثری داشته باشد.

 

قطره چکان کشاورزی

قطره چکان از مهمترین تجهیزات آبیاری است که برای پیاده سازی الگوی آبیاری قطره‌ای طراحی شده است. آبیاری قطر‌‌ه‌ای روش آبیاری نوینی است که به موازات آبیاری بارانی در سطح گسترده از زمین‌‌های باغبانی و زراعی استفاده می‌‌شود. اگر آبیاری بارانی برای توزیع یکنواخت اما تصادفی آب به شکل بارانی در سطح مزارع طراحی شده است، آبیاری قطره‌ای با هدف آبیاری هدفمند با انتخاب مکان دقیق توزیع آب برای نیاز‌‌های باغبانی استفاده می‌‌شود. انواع قطره چکان اصلی‌ترین بخش فنی در نصب و راه اندازی انواع روش‌‌های آبیاری قطره‌ای هستند.

قطره چکان کشاورزی یک قطعه کوچک پلاستیکی است که دارای نازلی باریک برای عبور آب است. این قطعه به سادگی بر روی بدنه لوله‌های توزیع آب نصب شده و به عنوان مجرایی باریک برای توزیع قطره‌ای آب استفاده می‌‌شود. در طراحی سیستم‌‌های نوین آبیاری قطر‌‌ه‌ای هر زمین باغبانی و یا زراعی در شبکه گسترده از لوله‌‌‌های توزیع آب مجهز خواهد شد. انواع قطره چکان کشاورزی و یا همان دریپر در فواصل دلخواه بسته به موقعیت کاشت نهال، درخت و یا گیا‌‌هان بوته‌ای شکل بر روی لوله توزیع آب نصب خواهد شد. حالا هر دریپر محل عبور مجرای باریکی از آب به شکل قطره قطره برای آبیاری مناسب هر واحد درخت، نهال و یا بوته است. در هنگام نصب و کار با انواع دریپر لازم است که نکات زیر را مد نظر داشته باشید.

 • دریپرها با ظرفیت‌‌های گوناگون طراحی می‌‌شوند. معمولاً مقدار دبی انواع دریپر در اندازه‌‌‌های ۲، ۴، ۸ و حتی ۱۶ لیتر در ساعت می‌‌باشد. البته هر برند سازنده الگوی طراحی خاص خودش را دارد و از واحد معینی برای معرفی مقدار دبی دریپر‌‌ها استفاده می‌‌کند. اما معمولاً همگی آنها از رنگ آمیزی بدنه قطره چکان کشاورزی برای شناسایی مقدار دبی آنها استفاده می‌‌کنند. لذا با یک نگاه و اطلاع از جزئیات رنگ آمیزی هر برند می‌‌توانیم ظرفیت آبدهی هر دریپر را شناسایی کنیم.
 • نازل توزیع آب انواع قطره چکان کشاورزی بسیار باریک است. این نازل باریک مستعد رسوب گرفتن و یا انسداد توسط ناخالصی‌‌‌های آب هستند. اگر چه برخی دریپر‌‌های بازار از قابلیت خود شویندگی برخوردار هستند؛ اما در کل لازم است تا در طراحی سیستم آبیاری قطره‌ای از فیلتر‌‌های مناسب آبیاری برای حذف ناخالصی‌‌ها و املاح آب استفاده کرده باشید.
 • انواع دریپر را با استفاده از بدنه‌‌های پلیمری طراحی می‌‌کنند. اما کیفیت پلیمر کار شده در کارایی و ماندگاری قطره چکان کشاورزی تاثیرگذار است. دریپرها از پرمصرف‌ترین تجهیزات آبیاری هستند که در تعداد زیاد برای هر مزرعه نصب می‌‌شوند. مهم است که در طراحی آنها از بدنه مقاوم پلیمری با خاصیت ضد UV استفاده شده باشد.
 • برخی از دریپر‌‌ها با قابلیت جبران کننده فشار خط (PC) طراحی می‌‌شوند. دبی خروجی این دریپر‌‌ها همواره یکسان است و با شرایط افت فشار خط مقدار دبی آنها نیز کاهش پیدا نمی‌‌کند. از دریپر‌‌های جبران کننده فشار خط (PC) در زمین‌‌های شیبدار و یا زمین‌‌ها با پستی و بلندی زیاد که مستعد افت فشار آب هستند، استفاده می‌‌شود.

در سطح بازار انواع متنوع قطره چکان کشاورزی عرضه شده است. برند‌‌های مطرحی چه در سطح داخلی و یا خارجی، این نوع از تجهیزات آبیاری را تولید می‌‌‌کنند. قطره چکان یورودریپ محصول کشور یونان از بهترین‌‌‌های بازار است که در سطح قیمتی مناسب عرضه می‌‌ شود.

لوله دریپردار

لوله دریپردار از ایده‌‌های نوین آبیاری قطره‌ای است که توانسته است الگوی آبیاری زمین‌‌های متراکم باغبانی و جالیزی را کاملا متحول سازد. در اجرای سیستم‌‌های آبیاری قطره‌ای ملزم به توزیع لوله‌‌ها در ساختاری شبکه گونه برای توزیع آب در سرتاسر فضای باغ و مزرعه هستیم. اما در نهایت باید به ازای هر نهال و یا هر درخت و حتی هر بوته یک دریپر نصب کنیم. این پروسه هزینه بردار است. در عین حال مراحل اجرای سخت و زمانبری دارد. اما می‌‌توانیم با توزیع لوله دریپردار در سطح مزارع الگوی آبیاری بهتری را تدارک ببینیم.

انواع لوله دریپردار در مدل‌‌‌های کمپکت و همچنین مجهز به قطره چکان‌‌های PC عرضه می‌‌‌شوند. این لوله‌‌ها از جنس پلی اتیلن نرم و یا LDPE ساخته می‌‌شوند. قطر لوله بسته به ظرفیت آبدهی متفاوت است. در عین حال توسط کارخانه سازنده و در فواصل منظم قطره چکان‌‌هایی نصب شده است. تنظیم فاصله میان قطره چکان‌‌ها در اختیار کارخانه است که با توجه به الگوی کاشت انواع گیا‌‌هان و یا کاشت نهال درختان تنظیم شده است.

قطره چکان‌‌های نصب شده در فواصل منظم طول لوله هر کدام دارای صافی و درز‌‌های جداگانه‌ای هستند و آب را با نظمی مناسب در شرایط توزیع کاملاً یکنواخت در اختیار گیا‌‌هان قرار می‌‌دهند. هر چند به مانند طراحی هر سیستم آبیاری قطره‌ای هنگام استفاده از لوله دریپردار ملزم به نصب فیلتر مناسب جذب املاح آب هستید.

لوله دریپردار از مواد باکیفیت ترموپلاستیک نرم ساخته می‌‌شود. کاملا انعطاف‌پذیر است و در مقابل ضربه و حتی تابش دائمی‌‌ نور خورشید و یا مواجه شدن با مواد شیمیایی مانند کود‌‌های کشاورزی کاملا مقاوم است. در هنگام خرید و یا کار با این لوله‌‌ها لازم است تا مقدار کیفیت ساخت و الگوی آبیاری قطر‌‌ه‌ای دریپر‌های آن را بررسی کنید. هر اندازه در طراحی این لوله از دریپر‌‌های مرغوب‌تری استفاده شده باشد، شرایط آبیاری در توزیع بهتری دارند. لوله دریپردار PC مخصوص نصب در زمین‌‌های شیب دار و یا زمین‌‌ها با پستی و بلندی زیاد است. زیرا این لوله‌‌ها از قابلیت جبران کردن افت فشار خط در زمین‌‌های شیب دار طراحی شده‌اند و می‌‌توانند جریان آبی پیوسته و دائمی‌‌ را تامین نمایند.

عمده کاربرد لوله دریپردار در آبیاری کشت‌‌های ردیفی، کشت سبزیجات، فضا‌‌های گلخانه‌ای و نهال‌‌ها و درخت‌‌ها در کاشت ردیفی هستند. اصولاً در هر زمینی که جریان کاشت منظمی‌‌ دارد، می‌‌توانیم از لوله دریپردار برای تکمیل سیستم آبیاری قطره‌ای استفاده کنیم.

 

نوار آبیاری

نوار آبیاری از سری تجهیزات آبیاری در الگوی قطر‌‌ه‌ای است که برای استفاده در سیستم‌‌‌های آبیاری تحت فشار طراحی شده است. در این روش آب در لوله‌‌های مناسب پلاستیکی تا جوار گیا‌‌هان توزیع شده و با فشار کم در نزدیکی منطقه ریشه گیاه چکانده خواهد شد. نوار آبیاری یا همان نوار تیپ نوعی لوله منعطف ساخته شده از جنس پلی اتیلن است که به خاطر قابلیت انعطاف زیاد از شرایط مسطح شدن کامل برخوردار است. این لوله‌ها به شکل رول‌‌های فشرده در اندازه‌‌های ۵۰ و یا ۱۰۰ متری عرضه می‌‌شوند. شرایط توزیع و نصب آنها در سطح مزرعه ساده است. در عین حال از قابلیت انعطاف بالایی برای جابجا شدن در سطح مزارع و تغییر الگوی آبیاری برخوردار است. با جاری شدن آب در داخل این لوله‌‌‌ها فرم نواری مانند آن تبدیل به لوله‌ای مقاوم و مناسب توزیع آب خواهد شد. در طول طراحی هر نوار آبیاری و به فواصل منظم از دریپر‌‌های مناسب و مخصوص نصب شده است. فاصله دریپرها با توجه به الگوی کاشت گیا‌‌هان سطح مزرعه تعیین می‌‌‌شود. هر دریپر مقدار جریان قطره‌ای آب را برای توزیع در سطح ریشه گیا‌‌هان باغ و مزرعه توزیع می‌‌نماید.

نوار تیپ کاملا مناسب آبیاری زمین‌‌های جالیزی شکل است. به‌ راحتی می‌‌‌توانیم نوار آبیاری را در میان گیا‌‌هان کاشت ردیفی بگسترانیم. در عین حال شرایط نصب و بهره‌برداری سریعی دارند. از طرفی اتلاف توزیع آب در این لوله‌‌ها تقریباً ناچیز است. از طرف دیگر قطره‌‌های گرانبهای آب را درست در پای ریشه گیا‌‌هان توزیع می‌‌‌کنند. لذا مانع از رشد گیا‌‌هان هرز و غیر هدف در محیط مزرعه می‌‌شوند. در نهایت نیز پس از پایان دوره آبیاری می‌‌توانیم مجدد آنها را به شکل نواری شده جمع آوری کنیم تا برای سال بعد و آبیاری دیگری استفاده شود. از آنجا که تمام پروسه کار با نوار تیپ به شکل نصب موقتی است، لذا کاملا مناسب آبیاری قطره‌ای زمین‌‌های جالیزی با کشت سالیانه می‌‌باشد. مزایای استفاده از نوار تیپ در آبیاری قطره‌ای زمین‌‌های جالیزی به قرار زیر است.

 • شرایط نصب، جمع آوری، جابجایی و حتی تغییر الگوی آبیاری با این نوار‌‌ها ساده است.
 • این نوار‌‌ها از جنس پلیمر مقاوم پلی اتیلن تهیه می‌‌‌شوند که کاملاً در مقابل نور خورشید مقاوم است و فرسوده نمی‌‌شود. در عین حال از مقاومت شیمیایی کافی در مواجه با انواع کود‌‌های شیمیایی برخوردار است.
 • در صورت جمع آوری، فضای کمی‌‌ را اشغال می‌‌‌کنند. از طرفی شرایط استفاده مجدد دارند.
 • از ارزانترین روش‌‌های آبیاری قطره‌ای در سطح زمین‌‌های جالیزی و حتی باغبانی می‌‌باشند.
 • کاملاً مناسب توزیع کود‌‌ها، سموم و هر افزودنی حلال در آب برای توزیع گسترده در سطح محصولات زراعی هستند.
 • باعث رشد یکنواخت و همگن گیا‌‌هان می‌‌شوند.
 • از ایجاد روان آب در سطح مزرعه جلوگیری می‌‌کنند. در عین حال تاثیری در خیس شدن برگ گیا‌‌هان تحت کشت ندارند.

نوار آبیاری در مدل‌‌های درزدار و پلاک دار طراحی می‌‌شوند. مدل‌‌های درزدار نمونه ساده‌تری هستند که در طراحی آنها از سوراخ‌‌هایی برای توضیح آب استفاده شده است. اما در طراحی مدل‌های پلاک دار هر نازل توزیع آب به شکل بخش الحاقی به عنوان پلاک طراحی شده است. این نوع نازل پلاک شده کاملا مقاوم است و مقدار دبی آب یکنواختی را توزیع می‌‌نماید.

شیر برقی آبیاری

برای توزیع آب تحت کنترل در طراحی سیستم‌‌های متنوع آبیاری کشاورزی از انواع شیر برقی آبیاری استفاده می‌‌کنند. شیر برقی آبیاری نوعی سلونوئید ولو است که مخصوص کنترل توزیع آب طراحی شده است. این شیر‌‌ها از یک دریچه برای قطع و وصل جریان آب برخوردار هستند. هر سلونوئید ولو دارای بخش الکتریکی است که تحت فعال شدن آن توانایی قطع و وصل اتوماتیک جریان عبور سیال را دارد. در یک زبان ساده انواع شیر برقی آبیاری برای کنترل اتوماتیک جریان آبیاری فضاهای باغبانی و کشاورزی طراحی شده است.

انواع شیر برقی آبیاری دارای بدنه اصلی با مجرای عبور آب هستند که تحت کنترل بخش سمبه مانند برای قطع و وصل مدخل عبور سیال قرار دارد. این سمبه نیز تحت فرمان الکتریکی بوبین شیر کار می‌‌کند. هر شیر برقی آبیاری دارای دو عدد رشته سیم است که محل اتصال الکتریکی بوبین برقی شیر می‌‌باشند. بسته به الگوی طراحی شیر می‌‌توانید از سطوح ولتاژ ۱۲، ۲۴ و حتی ۴۸ ولت DC و در مواردی ۲۲۰ ولت AC برای کنترل شیر برقی آبیاری استفاده نمایید.

شیر برقی آبیاری از کلیدی‌ترین تجهیزات آبیاری است که الگوی فعالیت شما در سطح بزرگ مزارع را کاملا مدیریت می‌‌کند. در طراحی شبکه آبیاری هر زمین کشاورزی با تعداد زیادی لوله انتقال آب مواجه هستیم. آب جاری شده در این لوله‌‌ها باید تحت کنترل کامل قرار بگیرد. لذا منطقی است که به ازای هر لوله و یا هر زون توزیع آب از یک شیر استفاده شود.

تعداد زیاد شیر‌‌ها روش کار کردن با کنترل آبیاری مزارع را دشوار می‌‌‌کند. مگر آنکه برای کنترل توزیع آب و قطع و وصل شیر‌‌ها از سیستم‌‌های هوشمند و کنترل اتوماتیک استفاده کرده باشید. انواع شیر برقی آبیاری ابزار نهایی در طراحی سیستم اتوماسیون آبیاری هستند که شرایط توزیع آب در سطح زمین‌‌های باغبانی و زراعی را هر چه ساده‌تر می‌‌کنند.

 

مزایای استفاده از شیر برقی آبیاری

 • باعث امکان آبیاری اتوماتیک باغ و باغچه خواهد شد. حتی می‌‌‌توانیم با حضور این نوع شیر جریان آبیاری فضاهای گلخانه‌ای را کاملاً اتوماتیک شده تحت کنترل داشته باشیم.
 • مانع از هدر رفت آب در زمین‌‌های کشاورزی و یا محیط‌‌های گلخانه‌ای می‌‌شود.
 • امکان کنترل از راه دور برای قطع و وصل جریان آب وجود دارد.
 • امکان طراحی کنترل زمان بندی شده برای قطع و وصل جریان آب وجود دارد.
 • دقت کار این شیر‌‌ها در توزیع آب زراعی زیاد است.

شیر برقی‌‌ها از ارکان اصلی در طراحی سیستم‌‌های نوین باغبانی هستند. اگر به هر دلیلی و به هر روشی قصد نوسازی سیستم آبیاری دارید و می‌‌خواهید از روش‌‌‌های نوین توزیع آب استفاده کنید، لاجرم باید از شیر برقی آبیاری در مدل مناسب استفاده نمایید. شیر برقی هانتر از بهترین‌‌های سطح بازار داخلی است که قابلیت استفاده در عموم فضاهای باغبانی و زراعی را دارد.

 

کنترلر آبیاری

کنترلر آبیاری ابزار الکترونیکی برای کنترل جریان آبیاری در فضاهای متنوع باغبانی و کشاورزی است. با استفاده از این ابزار می‌‌توانیم مدیریت مطلوب و برنامه ریزی شده در عملکرد تمامی‌‌ شیر‌‌های برقی سطح مزرعه و یا فضای گلخانه‌ای داشته باشیم. به این ترتیب در نهایت سادگی می‌‌توانیم الگوی آبیاری با روش‌‌‌های متنوع را پیاده سازی کنیم. انواع کنترلر آبیاری در نمونه‌‌های فضای باز و فضای بسته طراحی می‌‌‌شوند.

کنترلر آبیاری فضای باز، مخصوص کار در مزارع و باغ‌‌‌ها طراحی شده است. این کنترلر‌‌ها اصولاً فاقد سنسور هستند و عموماً بر مبنای برنامه ریزی زمان‌بندی شده کار می‌‌کنند. هر کدام از این کنترلر‌‌ها دارای تعداد خروجی دیجیتالی هستند که با استفاده از آنها می‌‌توانند عملکرد شیر‌‌های برقی سطح مزرعه را تحت کنترل داشته باشند. برای برنامه‌ریزی این دستگاه نیز از سری تایمر‌‌ها با قابلیت‌‌‌های متنوع به شکل الکترونیکی استفاده شده است. برنامه ریزی این تایمر‌‌ها برای فعال کردن تجهیزات آبیاری سطح مزارع ساده است. اما در مقابل نوع کنترلر آبیاری فضای بسته حضور دارد که مخصوص نصب در محیط‌‌های گلخانه‌ای طراحی شده‌اند. این نوع کنترلر آبیاری دارای سری سنسور‌های متنوع هستند. این سنسور‌‌ها برای پایش لحظه‌ای دما، رطوبت و... محیط گلخانه طراحی شد‌‌ه‌اند. با استفاده از این سنسور‌‌ها می‌‌توانیم جریان آبیاری و یا توزیع آب محیط گلخانه‌ای را تحت کنترل بهتری داشته باشیم. چرا که سنسور‌‌های کنترلر آبیاری فضای بسته سطح دما و رطوبت محیط را تحت پایش کامل دارند.

لذا در صورت هر گونه تغییر از شرایط بهینه می‌‌‌توانند فرمان لازم برای تداوم جریان آبیاری محیط گلخانه را از طریق کنترلر آبیاری صادر نمایند. از طرفی این نمونه‌‌های فضای بسته هم به مانند نمونه‌‌های فضای باز از قابلیت کنترل زمان‌بندی شده برخوردار هستند.

 

مزایای استفاده از کنترلر آبیاری

 • شرایط نصب و کارکردی ساده دارند.
 • جریان آبیاری محیط باغ و گلخانه را کاملا هوشمند شده مدیریت می‌‌‌کنند.
 • لازمه پیاده سازی سیستم‌‌های اتوماسیون آبیاری استفاده مناسب از کنترلر آبیاری است.
 • در طول تمام ساعات شبانه روز و در تمامی‌‌ ایام سال شرایط بهینه فضای گلخانه را مدیریت می‌‌‌کنند.
 • از قابلیت آبیاری روزانه، ما‌‌هانه و حتی سالیانه برخوردار هستند.
 • باعث مدیریت کامل آب و جلوگیری از هدر رفت آن می‌‌شوند.

کنترلر آبیاری از کلیدی‌ترین تجهیزات آبیاری نوین است. حضور این کنترلر‌‌ها جریان آبیاری شما را کاملاً تحت مدیریت خواهد داشت. این تجهیز تمام الکترونیکی سطح بهره وری فضای باغ و یا محیط گلخانه را ارتقا بخشیده، باعث افزایش کیفیت محصولات تحت کشت خواهد شد.

فیلتر آبیاری

فیلتر‌‌ها از مهمترین تجهیزات آبیاری در طراحی سیستم‌‌های نوین باغبانی هستند. بدون حضور فیلتر آبیاری عملا نمی‌‌توانیم از سیستم‌‌های مکانیزه در طراحی آبیاری کشاورزی استفاده کنیم. چرا که حضور فیلتر‌‌ها باعث حذف ناخالصی‌‌ها و املاح از داخل آب شده و این پاکسازی تاثیری عمیق در کارایی مفید سیستم‌‌های آبیاری دارند.

سیستم‌‌های نوین آبیاری باغبانی و گلخانه‌ای به اشکال گوناگون از آبیاری بارانی، قطر‌‌ه‌ای مه پاش و... انجام می‌‌پذیرد. در تمامی‌‌ این سیستم‌‌ها از شبکه لوله‌‌ها برای توزیع یکنواخت آب استفاده شده است. در عین حال همگی آنها دارای نازل‌‌هایی مخصوص توزیع بارانی و یا قطره‌ای آب در سطح زمین باغبانی هستند. نازل‌‌هایی باریک که کاملا نسبت به حضور املاح و یا ناخالصی‌‌‌های آب حساس هستند. اگر آب جریان یافته در محیط مزرعه و یا گلخانه را پاکسازی نکرده باشیم، حضور ناخالصی‌‌ها و یا املاح باعث مسدود شدن نازل انواع آبپاش، بابلر، دریپر و یا مه پاش و... خواهد شد.

در طراحی هر سیستم آبیاری نوین از انواع ایستگاه فیلتراسیون استفاده می‌‌شود. در طراحی هر ایستگاه فیلتراسیون چندین طبقه فیلتر مخصوص آبیاری حضور دارد که هر کدام قابلیت ویژه‌ای برای حذف ناخالصی‌‌های املاح آب دارند. این فیلتر‌‌ها برای حذف ناخالصی‌ها مانند ماسه، سیلت، ذرات ریز معدنی، جلبک، شاخ و برگ، گل و لای و... طراحی شده‌اند. انواع فیلتر‌‌های آبیاری به قرار زیر دسته بندی می‌‌شوند.

 • فیلتر‌‌های توری
 • فیلتر ‌‌های دیسکی
 • فیلتر‌‌های شنی
 • فیلتر‌‌های هیدرو سیلیکونی

 

فیلتر‌‌های توری

متداول‌ترین گونه از انواع فیلتر آبیاری هستند که به شکل لایه‌‌های توریِ روی هم قرار گرفته، ساخته می‌‌‌شوند. مش بندی توری‌ها ظرفیت فیلتراسیون آنها را معین می‌‌‌کند. قاعدتا هر اندازه صفحات توری قطر مش کوچکتری داشته باشند، قدرت بالاتری برای حذف ذرات معلق، گل ‌و لای و دانه‌های شن و... دارند. البته فیلتر‌‌ها با مش بندی کوچکتر ظرفیت عبور آب کمتری نیز دارند. از فیلتر‌‌های توری در آب‌‌های نه چندان آلوده با ذرات معلق در حد سبک و یا متوسط استفاده می‌‌شود.

فیلتر‌‌ دیسکی

عملکرد فیلتر‌‌ دیسکی شباهت کلی به فیلتر‌‌های توری دارد. اما نوع صفحات در طراحی این فیلتر آبیاری متفاوت است. در طراحی این فیلتر‌‌ها از صفحات انعطاف‌پذیر شیاردار در تعداد زیاد بر روی هم استفاده شده است. کار کردن با فیلتر‌‌ دیسکی ساده است. در عین حال از شرایط شستشوی کامل و سریع و ساده برخوردار هستند. از طرفی قدرت فیلتراسیون بهتر و کاملتری به نسبت از انواع فیلتر آبیاری توری دارند. فیلتر دیسکی آزود از بهترین های بازار است که سطح مطلوبی از پاک سازی آب برای فعالیت های باغبانی و گلخانه ای را انجام می دهد.

 

فیلتر‌‌های شنی (تانک شن)

در طراحی این نوع فیلتر آبیاری از قابلیت متراکم دانه‌‌های شنی برای پاکسازی آب کشاورزی استفاده می‌‌شود. برای طراحی این نوع فیلتر معمولاً از مخازن استیل ضد زنگ و یا فولاد کربن روکش شده استفاده می‌‌کنند. در داخل این مخازن از ماسه سیلیس خرد شده ریخته خواهد شد. آب در حین عبور از حجم ماسه انباشته شده در مخزن فلزی این فیلتر، پاکسازی می‌‌شود. فیلتر شنی در پاکسازی آب با ذرات معلق خیلی زیاد کارایی دارد.

 

فیلتر آبیاری هیدرو سیلیکونی (گریز از مرکز)

این فیلتر‌‌ها تنها نمونه‌های عملکرد مکانیکی هستند که از تکنیک ایجاد نیروی گریز از مرکز برای پاکسازی آب استفاده می‌‌کنند. در طراحی این فیلتر‌‌ها فضایی گرداب گونه وجود دارد. آب تحت فشار خودش وارد این فضا شده و شرایطی گرداب مانند را ایجاد می‌‌‌کند. هر انداز فشار آب ورودی فیلتر بالاتر باشد، قدرت گردابی و نیروی گریز از مرکز نیز بالاتر است. این شرایط گرداب گونه باعث تولید نیروی گریز از مرکز می‌‌‌شود که ذرات معلق آب را به سمت دیواره‌های فیلتر پرتاب می‌‌کند. این ذرات در نهایت به سمت مخزنی در پایین دستگاه هدایت می‌‌‌شوند.

هر چهار نوع فیلتر آبیاری تشریح شده سری فیلتر‌های متداولی هستند. هیچ فرمول خاصی برای انتخاب آنها مطرح نیست. اما در کل برای انتخاب فیلتر آبیاری توصیه می‌‌‌شود تا شرایط آب و مقدار آلایندگی آن را بررسی کنید. نوع آلایندگی، اندازه ذرات معلق و تعداد آنها از جمله نکاتی است که در انتخاب فیلتر آبیاری مناسب تاثیرگذار است. لکن در عمل از سیستم طبقه بندی شده و حضور دو یا چند نوع فیلتر برای پاکسازی نهایی آب کشاورزی استفاده می‌‌کنند.

 

سخن پایانی

بدون تردید آبیاری کلیدی‌ترین فعالیت در دنیای بزرگ کشاورزی است. چه در سطح مزارع و یا برای تجهیز فضاهای گلخانه‌ای به حضور سیستم‌‌های هوشمند و توانمند از روش‌‌های آبیاری مدرن نیاز دارید. منابع آبی محدود هستند. در عین حال نیاز به تولید روز افزون محصولات کشاورزی چالش برانگیز است. قاعدتا دیگر نمی‌‌توانیم با تکیه بر روش‌‌‌های سنتی نیاز آبیاری کشاورزی دنیای امروز را پاسخگو باشیم. خصوصاً در فضای مدرن گلخانه‌‌ها به رویکرد کارآمدتری از روش آبیاری نیاز داریم. انواع تجهیزات آبیاری برای این منظور طراحی شده‌اند.

تجهیزات آبیاری تماما با الگوی پیاده سازی یک سیستم واحد آبیاری فضاهای بزرگ باغبانی و زراعتی استفاده می‌‌‌شوند. آبیاری قطره‌ای و یا آبیاری بارانی و دیگر ایده‌‌ها روش‌‌های تاثیرگذاری هستند که با مصرف بهینه منابع آب مقدار تولید محصول را ارتقا بخشیده و در افزایش کیفیت محصولات زراعی و گلخانه‌ای کاملاً تاثیرگذار است.

برای کشاورزی مدرن به استفاده مناسب و حرفه‌ای از انواع تجهیزات آبیاری نیاز دارید. گروه فارم صنعت مجری تخصصی عرضه ملزومات کشاورزی و گلخانه داری در بستر اینترنتی برای خدمات فروش سراسر کشور است. برای اطلاع از قیمت تجهیزات آبیاری و همچنین بررسی مشخصه‌های فنی و قابلیت‌‌های کاربردی این محصولات می‌‌توانید از خدمات فروش آنلاین سایت فارم صنعت استفاده کنید. در صورت نیاز کارشناسان فارم صنعت آماده هستند تا به شما برای بررسی قابلیت‌‌های فنی انواع تجهیزات آبیاری خدمات مشاوره‌ای تخصصی را ارائه نمایند.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر