خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

تجهیزات گلخانه

تجهیزات گلخانه

  مرتب‌سازی محصولات:

 • پیش‌فرض
 • ارزان‌ترین
 • گران‌ترین
 • جدید‌ترین
 • پرفروش‌ترین
 • پربازدیدترین
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

فهرست مطالب

تجهیزات گلخانه‌ای

گلخانه داری صنعتی نوین، پویا و البته رو به رشد است که دنیای باغبانی و زراعی برای تهیه محصولات غذایی و گیاهی را متحول کرده است. هر گلخانه صنعتی فضایی بزرگ و محصور شده است که فارغ از شرایط آب و هوایی منطقه فضای داخل آن را مناسب پرورش گیا‌هان تدارک می‌بینند. البته برای این منظور و تامین شرایط زیست مناسب گیا‌هان ملزم به استفاده از تجهیزات گلخانه ای هستیم.

تجهیزات گلخانه‌ای سری ابزار‌ها و امکانات تخصصی هستند که برای نصب شدن در فضا‌های گلخانه‌ای با ابعاد صنعتی و تولید حجم زیاد محصولات باغبانی و کشاورزی طراحی شده‌اند. با استفاده از انواع تجهیزات گلخانه‌ای می‌توانیم کنترل دقیق در دمای محیط گلخانه داشته باشیم، سطح رطوبت این فضای بسته را در حدی استاندارد مناسب گیا‌هان تحت کشت تنظیم کنیم، از جریان مطمئن آب برای آبیاری تمامی‌ گیا‌هان برخوردار باشیم و در نهایت روش بهینه در سمپاشی گیا‌هان گلخانه‌ای و حتی کنترل نور در چنین فضا‌هایی داشته باشیم.

گلخانه‌های صنعتی تعریف تخصصی دارند. این فضا‌ها با استفاده از چارچوب‌‌های سبک و جداره‌های شفاف در ابعاد بزرگ طراحی می‌شوند. گاها طول د‌هانه یک سالن گلخانه‌ای تا چندین ده متر و در ازای آن تا چندین صد متر می‌باشد. تمامی‌ این فضا‌ها به وسیله پوشش‌های سبک و تخصصی محصور هستند تا محیط تحت کشت گیا‌هان تحت تاثیر مخرب شرایط جوی اقلیم منطقه قرار نگیرد.

در فضای بسته گلخانه‌ای قرار است دنیایی دیگر بیافرینیم. دنیایی متفاوت از شرایط محیط بیرون که در تعادل کامل برای زیست مطلوب گیا‌هان تدارک دیده شده است. تجهیزات گلخانه‌ای سری ماشین آلات و ابزار‌های تخصصی در خلق این دنیای کارآمد هستند. با حضور مناسب تجهیزات گلخانه‌ای می‌توانیم در سردترین هوا‌ها و یا گرم و خشک‌ترین مناطق به پرورش انواع گیا‌هان با شرایط زیست کاملا متفاوت اقدام کنیم.

برای خرید انواع تجهیزات گلخانه‌ای می‌توانید از خدمات فروش آنلاین فارم صنعت استفاده کنید. فارم صنعت مجری تخصصی عرضه ماشین آلات باغبانی و کشاورزی است که در تامین حرفه‌ای تجهیزات گلخانه‌ای نیز فعالیت مستمر و حرفه‌ای را پوشش داده است. در این مطلب قرار است به دورنمای فنی مناسب از انواع تجهیزات گلخانه‌ای اشاره کنیم. در صورت نیاز و برای کسب اطلاعات فنی و کاربردی بیشتر می‌توانید از خدمات مشاوره تخصصی کارشناسان خبره فارم صنعت استفاده کنید.

 

انواع تجهیزات گلخانه‌ای کدامند؟

هر فضای گلخانه‌ای یک دنیای کاملا ایزوله شده از محیط جغرافیایی اطراف خود است. این فضا قرار است فارغ از ایام گرم و سرد سال و حتی فارغ از شرایط جوی به شکل تخصصی برای پرورش انواع گیا‌هان مورد استفاده قرار بگیرد. لذا نیاز به تامین شرایط زیست گیا‌هان در تعادل دمایی، رطوبت، نور و حتی جریان هوای مصنوعی دارد. انواع تجهیزات گلخانه‌ای سری محصولات فنی و مهندسی هستند که هر کدام از آنها به شکل تخصصی قرار است بخشی از این تعادل را تامین نمایند. انواع تجهیزات گلخانه‌ای به قرار زیر هستند.

 • سیستم سرمایش گلخانه‌ای
 • سیستم گرمایش گلخانه‌ای
 • توری گلخانه‌ای (توری سایبان)
 • تجهیزات کشت گلخانه
 • مه پاش گلخانه‌ای
 • پد سلولزی گلخانه
 • پلاستیک گلخانه
 • کوکوپیت
 • و...

 

سیستم سرمایش و گرمایش گلخانه‌ای

تنظیم سطح دما و رطوبت از الزامات طراحی هر سالن گلخانه‌ای است. گیاهان تحت حضور در دمایی ثابت و مطلوب همراه با سطح رطوبتی معین زنده می‌مانند و حتی رشد مناسبی را تجربه می‌‌کنند. حضور سیستم سرمایش گلخانه‌ای برای ایجاد چنین تعادلی است. برای این منظور از انواع تجهیزات گلخانه‌ای مانند هواسازها، فن‌های گلخانه‌ای، پد سلولزی و... استفاده می‌شود.

گلخانه محیط بسته‌ای است. جداره‌های این محیط بسته شفاف است تا مسیر توزیع نور فراهم باشد. اما تابش نور خورشید در محیط بسته گلخانه باعث افزایش حرارت محیط می‌شود. اگر برای خنک سازی محیط گلخانه‌ای برنامه ریزی نداشته باشیم، حرارت یکپارچه نور خورشید فضای داخل گلخانه را تبدیل به محیطی گرم و طاقت فرسا می‌کند. محیطی که قطعاً مناسب رشد گیا‌هان گلخانه‌ای نیست. اکثر گیا‌هان گلخانه‌ای برای تداوم رشد خود به محیطی در محدوده دمایی۲۱ الی ۲۷ درجه سانتی گراد نیاز دارند. در عین حال لازم است تا سطح رطوبت نسبی فضای گلخانه نیز تحت کنترلی کامل باشد. برای این منظور انواع تجهیزات گلخانه‌ای با قابلیت سرمایش و گرمایش تولید شده است.

عکس ماجرا نیز از چالش‌‌های جدی در محیط گلخانه‌ای است. زیرا این فضا با طراحی جداره‌های نازک کاملاً تحت تاثیر هوای سرد فصل زمستان منطقه قرار خواهد گرفت. به هر صورت فضای گلخانه‌ای دایر است تا در تمامی‌ ایام سال برای تولید گیا‌هان گلخانه‌ای استفاده شود. لذا باید برای حضور در فصل سرما و گرم کردن محیط گلخانه‌ای نیز برنامه ریزی کرده باشیم. انواع تجهیزات گرمایش گلخانه‌ای برای این منظور طراحی شده‌اند. این تجهیزات همگی انواع هواساز هستند که می‌‌توانند با استفاده از سوخت‌های فسیلی و یا المنت‌های الکتریکی موج هوای گرم را در شرایط یکنواخت برای کل فضای گلخانه توزیع نمایند. البته در این گرماسازی باعث خشک شدن هوای گلخانه نمی‌شوند. بلکه می‌‌توانند با حفظ رطوبت محیط، سطح دمای فضای گلخانه‌ای را در حدی مناسب نگه دارند.

عموم تجهیزات گلخانه برای تکمیل سیستم سرمایش گلخانه و یا سیستم گرمایش گلخانه مجموعه دستگاه‌‌های مشترکی هستند که هم قابلیت سرمایش دارند و هم می‌توانند برای گرمایش محیط گلخانه‌ای استفاده شوند. این تجهیزات گلخانه‌ای به قرار زیر می‌باشند.

 

اکونوپک گلخانه‌ای

اکونوپک سیستم یکپارچه و کامل محیط گلخانه‌ای است که برای هر دو شرایط گرمایشی و سرمایشی طراحی شده است. این دستگاه شامل یک بخش مرکزی به همراه سیستم کانال‌کشی سرتاسری محیط گلخانه‌ای است. در فاز گرمایش این دستگاه از مشعل‌های گازسوز استفاده شده است. این مشعل‌ها با سوخت گاز طبیعی یا همان گاز شهری و یا گاز مایع کار می‌کنند. احتراق مشعل باعث داغ شدن صفحات و لوله‌های تعبیه شده در دستگاه خواهد شد. از فن‌هایی قدرتمند برای دمیدن هوای گرم از روی ورق‌های داغ شده استفاده می‌شود. کانال‌‌هایی سرتاسری تعبیه شده است که هوای گرم دمیده شده را به سرتاسر محیط گلخانه‌ای می‌رساند.

اما این دستگاه قابلیت سرمایش نیز دارد. برای طراحی سیستم سرمایش گلخانه اکونوپک از دو روش استفاده می‌شود. روش ساده‌تر تزریق آب در جریان هوای دمیده شده توسط فن قدرتمند دستگاه است. این روش را اصطلاحاً سرمایش تبخیری می‌نامند. برای این منظور از سیستمی شبیه کولر آبی با نصب پنل‌هایی مانند پد سلولزی گلخانه‌ای استفاده شده است. در فاز سرمایش، مشعل دستگاه خاموش است و هوای دمیده شده توسط فن‌های قدرتمند با عبور از سطح خیس پد سلولزی و یا دیگر پوشال‌ها خنک می‌شود. این هوا توسط همان سیستم کانال مرکزی برای کل سیستم توزیع خواهد شد. در عین حال حضور قطرات آب باعث تعادل رطوبت محیط گلخانه‌ای شده است.

اما در روش دوم فاز سرمایش دستگاه اکونوپک از لوله‌های آب سرد در اطراف فن‌های دمنده استفاده می‌‌کنند. آب سرد داخل این لوله‌ها نیز توسط دستگاه چیلر و یا مینی چیلر تهیه شده است. هوای دمیده شده با عبور از این لوله‌ها کاملاً خنک شده و برای توزیع یکدست و یکنواخت در محیط گلخانه‌ای آماده می‌باشد. البته مقدار رطوبت هوای خنک شده در این روش کم است که در صورت لزوم از تجهیزات رطوبت زنی در جریان هوای دمیده شده استفاده می‌کنند.

 

یونیت هیتر گلخانه‌ای

ساختار طراحی یونیت هیتر گلخانه‌ای تفاوت اساسی با اکونوپک دارد. چرا که در طراحی این دستگاه از مشعل برای گرمایش هوا و یا پد سلولزی برای سرمایش هوای دمیده شده استفاده نمی‌شود. بلکه در داخل دستگاه از شبکه لوله‌های گسترده برای عبور آب گرم و یا آب سرد استفاده شده است. تجهیزات دیگری در موازات یونیت هیتر گلخانه‌ای مانند انواع بریلر و یا چیلر حضور دارند که برای گرم کردن و یا سرد کردن آب گردش دستگاه استفاده می‌شوند.

در طراحی یونیت هیتر گلخانه‌ای از فن‌هایی قدرتمند برای ایجاد جریان هوایی استفاده شده است. البته لوله‌های انتقال آب در ساختاری شبکه گونه اطراف این فن‌ها گسترده شد‌ه‌اند. هوای دمیده شده با عبور از کنار این لوله‌ها به فراخور جریان آب گرم و یا سرد سیستم داغ و یا خنک می‌شود. سپس جریان هوای گرم شده و یا خنک شده برای گرمایش تا سرمایش سالن گلخانه‌ای استفاده خواهد شد.

هر دستگاه یونیت هیتر گلخانه‌ای دستگاهی مجزا است که با توجه به ظرفیت هوادهی به تعداد مناسب از آنها در جابجایی محیط گلخانه‌ای نصب خواهد شد. اما از سیستم لوله کشی مرکزی برای اتصال به تمامی‌ یونیت‌ها استفاده شده است. مزیت استفاده از یونیت‌ها طراحی سیستم گرمایش و سرمایش آب در محیط خارج از فضای گلخانه‌ای است. لذا با چالش خارج کردن گاز‌های احتراق مواجه نیستیم. البته این سیستم توانایی تولید رطوبت ندارد. لذا در صورت استفاده از یونیت هیتر گلخانه‌ای باید از تجهیزات رطوبت زنی مانند مه پاش گلخانه‌ای و یا پد سلولزی نیز استفاده کنید.

 

هواساز گلخانه‌ای

هواسازها از کامل‌ترین تجهیزات گلخانه‌ای هستند که هم قابلیت سرمایش و هم قابلیت گرمایش محیط گلخانه‌ای را دارند. این تجهیزات برای تولید هوا در سطح دمای مطلوب محیط طراحی شد‌ه‌اند. البته ساختار‌هایی بزرگ هستند که در سیستمی یکپارچه برای تولید جریان هوای محیط گلخانه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ساختار طراحی هواساز گلخانه‌ای شباهت زیادی به یونیت هیتر دارد. در طراحی هواساز‌ها نیز از شبکه‌های یکپارچه لوله‌های آب سرد و گرم در کنار فن‌های قدرتمند برای تولید هوای گرم و سرد استفاده شده است. اما هواساز‌ها ساختار‌های بسیار بزرگتری به نسبت از یونیت‌ها هستند. لذا به جای استفاده از چند یونیت و لوله کشی گسترده در محیط گلخانه‌ای می‌توانیم از یک دستگاه هواساز مرکزی و کانال کشی برای توزیع هوای گرم و سرد در محیط گلخانه‌ای استفاده کنیم. در عین حال هواساز‌ها در خود از تجهیزات تخصصی رطوبت زنی دارند. لذا استفاده از هواساز ما را بی‌نیاز از نصب دستگاه‌های رطوبت ساز می‌‌کند.

هواساز‌ها از دقیق‌ترین تجهیزات گلخانه‌ای در امر سرمایش و یا گرمایش هستند. با این تجهیزات به راحتی و با دقت مناسب می‌توانیم مقدار دمای حاکم در محیط گلخانه را تنظیم کرده و سطح رطوبت هوای گلخانه را تحت کنترل کامل داشته باشیم.

 

زنت گلخانه‌ای

زنت دستگاهی شبیه به هواساز است که از هر دو قابلیت سرمایش و گرمایش برخوردار است. اما برای تولید سرمایش در این دستگاه از پد‌های سلولزی در ایده سرمایش تبخیری استفاده شده است. وقتی در فاز سرمایشی هستیم، زنت گلخانه‌ای تبدیل به یک کولر آبی خیلی بزرگ و قدرتمند می‌شود که علاوه بر خنک کردن هوا از قابلیت رطوبت زنی هوا نیز برخوردار است. زنت از تجهیزات گلخانه‌ای  کاربردی است. قیمت این دستگاه کمتر از هواساز است و می‌‌تواند کارایی همچون هواساز داشته باشد.

 

ایر واشر گلخانه‌ای

این دستگاه نیز ساختاری شبیه به هواساز‌ها و یا زنت دارد. با این تفاوت که به جای استفاده از پد سلولزی دارای افشانه‌‌های آب است. این افشانه‌ها نازل‌هایی مخصوص هستند که آب را به شکل پودر شده در قطرات با قطر کم در حجم هوای خنک شده توزیع می‌‌کنند و به این ترتیب علاوه بر خشک شدن هوا باعث افزایش سطح رطوبت آن نیز خواهند شد.

 

سیستم فن و پد سلولزی

نصب سیستم فن و پد سلولزی از بهترین و ساده‌ترین و در عین حال کارآمدترین روش‌های خنک سازی محیط گلخانه‌ای است. فن گلخانه‌ای از مهمترین تجهیزات گلخانه‌ای است که باید در هر سالن گلخانه‌ای و یا فضا‌های مشابه مانند سالن‌های مرغداری و دامداری و... نصب شود. پد سلولزی نیز تجهیز مکمل و خنک سازی این سیستم است.

فن گلخانه‌ای در ابعاد استاندارد ۱۴۰ و یا ۱۰۰ سانتی متری با طراحی قاب‌های مکعبی شکل طراحی می‌‌شود. هر فن دارای قاب تمام فلزی از آهن گالوانیزه است تا در مقابل جریان هوای مرطوب گلخانه زنگ نزند. در عین حال از پروانه با پره‌های فلزی ضد زنگ معمولاً با جنس آهن گالوانیزه و یا استیل ساخته می‌شوند. انواع فن گلخانه‌ای در مدل‌های تکفاز و سه فاز طراحی می‌شوند. مدل‌های تکفاز مناسب نصب در سالن‌های کوچک هستند. اما از مدل‌های سه فاز با طراحی موتور‌های قدرتمند برای طراحی سیستم سرمایش گلخانه‌ای فضاهای بزرگ استفاده می‌شود. هر فن گلخانه‌ای قادر است تا حجم هوای بسیار زیادی را از محیط داخل گلخانه مکیده و آن را در فضای خارج پخش کند. در عین حال تمامی‌ مدل‌ها دارای دمپر هستند که در صورت عدم کارکرد فن باعث انسداد مجرای عبور هوا شده و از جریان هوای خارج به داخل محیط گلخانه‌ای جلوگیری می‌کند.

 

بخاری گلخانه‌ای

بخاری گلخانه‌ای از ابتدایی‌ترین روش‌های گرمایش محیط گلخانه‌ای است. هر دستگاه بخاری گلخانه‌ای دستگاه ساد‌ه‌ای است که با سوخت نفت و یا مخلوط نفت و گازوئیل کار می‌کند. البته نمونه‌های مدرن‌تر با استفاده از سوخت گازی نیز طراحی شده است. اما در کل بخاری گلخانه‌ای دستگاه چندان کارآمدی برای تکمیل سیستم گرمایش گلخانه‌ای نیست. اول آنکه فاقد فن برای گردش جریان هوا می‌باشد. هر چند برخی مدل‌های مدرن از نوع فن دار هستند؛ اما در نهایت هر دستگاه بخاری گلخانه‌ای چندان قابلیت مناسب توزیع هوای گرم را ندارد. از طرفی از آنجا که در کف سالن‌های گلخانه‌ای نصب می‌شوند، نمی‌توانند جریان هوای گرم بالا رونده خود را مدیریت کنند. در عین حال کارکرد این دستگاه گرمایشی با تولید دود بسیار زیادی همراه است که باید فکری برای خروج آن کرده باشید. بخاری گلخانه‌ای سیستم ابتدایی گرمایشی است که در حد سالن‌های کوچک آن‌هم نه در شرایط کاملاً حرفه‌ای کار می‌کند.

 

جت هیتر گلخانه‌ای

جت هیتر دستگاه تخصصی برای تکمیل سیستم گرمایش گلخانه‌ای است. انواع جت هیتر از مهمترین و کاربردی‌ترین تجهیزات گلخانه‌ای هستند که توان مناسبی در توزیع مطلوب هوای گرم دارند. انواع جت هیتر گلخانه‌ای در مدل‌های گازی، گازوئیلی و برقی دسته بندی می‌شوند. اصول کارکرد تمامی‌ مدل‌ها یکسان است. در طراحی هر جت هیتر گلخانه‌ای در دمیدن هوا در اطراف محفظه گرمایی استفاده شده است. البته شیوه طراحی انواع جت هیتر بسته به نوع انرژی حرارتی متفاوت است.

جت هیتر گازوئیلی نمونه متداولی است که در دو تیپ سیار و نصب ثابت از نوع دودکش دار و بدون دودکش طراحی می‌شوند. در طراحی این دستگاه مشعل قدرتمندی حضور دارد که تحت پاشش مستقیم سوخت گازوئیل با حرارت بسیار بالایی می‌سوزد. جریان هوای فشرده از طریق فن در انتهای محفظه لوله‌ای شکل دستگاه تامین می‌شود. جریان هوا با عبور از روی محفظه احتراق مشعل کاملاً داغ شده و از سمت خروجی جت هیتر خارج می‌شود. جت هیتر گازی نیز الگوی طراحی یکسانی دارد؛ اما در احتراق آن از نازل مشعل گازی استفاده شده است.

جت هیتر‌ها به شکل لوله‌های بزرگ با د‌هانه‌های وسیع طراحی می‌شوند. هر جت هیتر در ارتفاع بالای گیا‌هان نصب شده و با تولید و توزیع قدرتمند هوای گرم سطح دمای محیط گلخانه را تحت کنترل کامل دارد. هر جت هیتر گلخانه‌ای برای گرمایش فضایی محدود بسته به ظرفیت تولید هوای گرم طراحی شده است. لذا در صورت بزرگ شدن سالن گلخانه‌ای لازم است تا از چندین جت هیتر برای همپوشانی کامل فضا استفاده شود.

 

هیتر‌های تابشی

هیتر‌های تابشی در دسته تجهیزات گلخانه‌ای هستند که مخصوص سیستم گرمایش گلخانه‌ای طراحی شده‌اند. اما در طراحی این دستگاه از جریان هوا برای گردش گرما استفاده نمی‌‌شود. بلکه قاعده توزیع گرمای این تجهیزات براساس تابش حرارت از منابع بسیار داغ است. از هیتر‌های تابشی اصطلاحاً به خورشید‌های گلخانه‌ای یاد می‌‌کنند. زیرا کارکردی شبیه به خورشید برای تولید گرما دارند. گرمای تولید شده آنها در بستری تابشی از انتقال امواج الکترومغناطیس توزیع می‌شود. این گرمای تابشی دمای کل محیط را در شرایطی پایدار محفوظ نگه می‌دارد. انواع هیتر تابشی گلخانه‌ای در مدل‌های گازی و برقی طراحی می‌شوند.

 

تجهیزات پوشش گلخانه‌ای

هر گلخانه فضایی کاملا محصور شده است که باید مکانی ایزوله از محیط اطراف خود باشد. این فضا باید فارغ از تنش‌های دمایی در شرایط آب و هوایی متغیر منطقه تدارک دیده شود. در عین حال وقوع باران، برف، یخبندان و حتی هجوم حشرات و آفات نباید تاثیری در محیط تحت کشت گلخانه‌ای داشته باشد. برای همین است که فضاهای گلخانه‌ای را در ساختارهایی تمام محصور شده از جداره‌هایی شفاف تهیه می‌کنند. جداره‌ها شفاف هستند تا در عبور نور خورشید کمترین اختلال ایجاد شود. اما حتی برای عبور نور خورشید در محیط گلخانه‌ای باید برنامه‌ریزی داشته باشید. انواع پوشش گلخانه‌ای برای این منظور طراحی شده است. پوشش گلخانه‌ای از مهمترین و پایدارترین تجهیزات گلخانه‌ای هستند. این پوشش‌ها در گونه‌های متنوع با اهداف کاربردی متفاوت طراحی می‌شوند که به قرار زیر است.

 • پلاستیک گلخانه‌ای
 • پوشش گلخانه‌ای شیشه‌ای
 • پوشش گلخانه‌ای پلی کربنات دو جداره
 • پوشش گلخانه‌ای پلی اتیلن دو لایه
 • پوشش گلخانه‌ای پلی اتیلن تک لایه
 • پوشش سقف گلخانه‌ای فایبرگلاس
 • پوشش سقف گلخانه‌ای اکریلیک

 

پوشش گلخانه شیشه‌ای

کلاسیک‌ترین روش طراحی جداره‌های گلخانه‌ای است. در عین حال به نسبت دیگر روش‌های پوشش گلخانه‌ای گران‌تر است. البته به مراتب از دیگر روشها قابلیت عبور نور بهتری دارد. لذا کاملا مناسب نصب در جغرافیای کم نور می‌باشد. اما در مقابل نصب پوشش گلخانه‌ای شیشه‌ای با چالش‌هایی نیز همراه است. اول آنکه برای نصب شدن نیاز به سازه‌هایی کاملا محکم دارند. در عین حال مستعد شکسته شدن در اثر تگرگ و یا برخورد اشیا هستند. از طرفی چندان ظرفیت آب بندی کامل فضای محیط گلخانه‌ای را ندارند. عمل میعان بر روی سطوح شیشه‌ای اتفاق می‌افتد. لذا باعث ایجاد شبنم و بارش آن در فضای گلخانه‌ای می‌شود. در کل استفاده از پوشش شیشه چندان متداول نیست و بیشتر در جغرافیا با سطح نور کم مثلاً کشورهای اروپایی استفاده می‌شود.

 

پلاستیک گلخانه‌ای

برای پوشش فضاهای گلخانه‌ای می‌توان از پوشش‌های پلاستیکی نیز استفاده کرد. اما پلاستیک گلخانه‌ای الگوی طراحی تخصصی دارد. چرا که باید کاملا مقاوم باشد تا در اثر عوامل مخرب جوی و یا تابش نور خورشید فرسوده نشود. در عین حال کاملا شفاف باشد تا مانع جدی عبور نور نباشد. انواع پلاستیک گلخانه‌ای را در نمونه‌های سه لایه طراحی می‌کنند که تا حد ۳۰ درصد ضخیم‌تر از پلاستیک‌های معمولی است.

استفاده از پلاستیک گلخانه‌ای در پوشش فضاهای گلخانه‌ای متداول است. حتی نیازی نیست تا آنها را در فصل زمستان برداریم. زیرا کاملاً استعداد مقاومت در مقابل سرما و موج یخبندان را دارند. انواع پلاستیک گلخانه‌ای به شکل رول‌های ۵۰ الی ۱۰۰ متری با طول‌های مختلف اما استاندارد مناسب پوشش یکسره دهانه انواع فضاهای گلخانه‌ای طراحی می‌شوند. هر پلاستیک گلخانه‌ای از سه لایه به قرار زیر تشکیل شده است.

 • لایه بیرونی که ضد UV است و در مقابل تابش دائمی نور خورشید مقاوم است.
 • لایه میانی که بسیار مقاوم بوده و برای عایق حرارتی پلاستیک طراحی شده است.
 • لایه داخلی با ترکیب مواد Anti Fog برای جلوگیری از ایجاد شبنم طراحی شده است.

 

پوشش گلخانه‌ای پلی کربنات

این پوشش تهیه شده از پلی کربنات متریالی طلق مانند است که با وجود استحکام فیزیکی زیاد از قابلیت خمکاری برای نصب منحنی شکل برخوردار است. لذا کاملاً مناسب تکمیل سقف گلخانه‌های قوسی شکل می‌باشد. از پوشش گلخانه‌ای پلی کربنات علاوه بر پوشش‌های گلخانه‌ای برای پوشاندن فضاهای خانگی مانند پوشش حیاط، سقف پاسیون و حتی محیط کار نیز استفاده می‌شود. انواع پوشش پلی کربنات مناسب پوشاندن فضاهای گلخانه‌ای در سه ضخامت ۴، ۶ و ۸ میلیمتری ساخته می‌شوند. انواع پوشش پلی کربنات ساختار کاملا مقاوم و ماندگاری است که در کاهش مصرف سوخت محیط گلخانه به جهت سرمایش و یا گرمایش تاثیرگذار است. در عین حال آتش نمی‌گیرد و به سادگی با کمترین احتمال ایجاد خسارت نصب می‌شود. از طرفی سطحی کاملاً یکپارچه و سخت دارد. لذا به مانند پلاستیک گلخانه‌ای به خاطر وزیدن باد جابجا نمی‌شود. در عین حال آنچنان مقاوم است که به خاطر عبور حیوانات و یا برخورد شاخه‌ها پاره نمی‌شود.

 

پوشش گلخانه‌ای پلی اتیلن دوپوش

نوع کارآمد از پوشش گلخانه‌ای است که از قابلیت عایق حرارتی گپ هوایی در طراحی آن استفاده شده است. این پوشش از دو لایه با جنس پلی اتیلن تشکیل شده است. هر دو لایه ساختارهای پلاستیکی بسیار مقاومی هستند که در میان آنها یک گپ هوایی وجود دارد. این گپ هوایی عایق حرارتی تاثیرگذاری است که کاملاً برای کنترل فرایندهای سرمایشی و گرمایشی محیط گلخانه و ایجاد تعادل دمایی به کار می‌آید. در عین حال برای طراحی لایه خارجی این پوشش از متریال ضد UV استفاده شده است.

عایق حرارتی عالی، هزینه نصب ساده، وزن سبک، برش زنی ساده و مقاوم در مقابل پارگی از جمله مزایای قابل توجه استفاده از پوشش گلخانه‌ای پلی اتیلن است. اما به هر صورت با پوشش پلاستیکی مستعد آتش‌سوزی مواجه هستیم. از طرفی محل اتصال این پوشش‌ها با افزایش دما به سرعت تغییر فرم داده، ممکن است باعث شل شدن اتصال آنها به بدنه اسکلت گلخانه شود.

 

پوشش گلخانه‌ای پلی اتیلن تک لایه

نوعی پوشش پلاستیکی سبک و ارزان قیمت است که مقاومت فیزیکی بالایی دارد. به سادگی نصب می‌شود و می‌تواند دهانه بزرگ فضاهای بسته گلخانه‌ای را بپوشاند. اما به خاطر طراحی تک لایه، مقاومت فیزیکی بالایی ندارد. اگر چه شکل پذیری آن برای ایجاد انعطاف در پوشش فضاهای گلخانه‌ای گسترده است؛ اما در نهایت عایق حرارتی مناسبی نیست و در صورت نصب شدن مقدار پرت حرارتی بالایی دارند. از طرفی اشتعال پذیر است که خود به تنهایی مستعد بروز خطرات بالقوه است.

بهترین و مناسب‌ترین پلاستیک گلخانه‌ای نوع پوشش پلی اتیلن UV شده است. این نوع نایلون در عین آنکه از مقاومت فیزیکی بالایی برخوردار است، از قابلیت ضد اشعه ماورای بنفش (Anti UV) نیز برخوردار است. این قابلیت برای جلوگیری از پوسیدن نایلون در تابش طولانی ‌مدت نور خورشید است. پوششهای نایلونی Anti UV با گذشت زمان فرسوده و پوسیده نمی‌شوند. طول عمر مفید این پوشش‌های پلاستیکی بسیار زیاد فراتر از ۳ الی ۴ سال است. در عین حال کاملا مقاوم و ماندگار هستند. لذا کاملاً مناسب نصب شدن در جداره شفاف محیط گلخانه‌ای می‌باشند. زیرا نور مستقیم خورشید را به خوبی عبور می‌دهند؛ اما در درازمدت فرسوده نمی‌شوند.

 

توری سایبان

توری سایبان نوعی پوشش تکمیلی فضاهای گلخانه‌ای است که با هدف کنترل نور خورشید در محیط گلخانه و یا فضاها مانند حیاط منازل، پارکینگ‌ها، استخرهای پرورش ماهی، گاوداری‌ها، باغ و باغچه‌ها و حتی روف گاردن استفاده می‌شود. اما در نهایت اصلی‌ترین وظیفه انواع توری سایبان مدیریت نور خورشید و کاهش تاثیر دمای آن در محیط گلخانه‌ای است.

توری سایبان نوعی پارچه با بافتن نه چندان متراکم از الیاف پلیمری است. این پارچه تمام پلاستیکی بافت مشبک گونه دارد. به شکلی که با نصب شدن در سطوح بزرگ به مانند یک سایه سرتاسری عمل می‌کند. فضای تحت تاثیر توری سایبان از گزند تند نور خورشید محافظت می‌شود. این فضا شبیه به سایه سار درختان، محیطی کاملاً روشن اما خنک با کمترین تاثیر از حرارت نور خورشید است.

انواع توری سایبان را براساس درصد سایه اندازی دسته بندی می‌کنند. برای این منظور انواع توری در مدل‌های ۳۰، ۵۰، ۶۵ و ۸۰ درصد تهیه می‌شوند. درصد سایه اندازی اصلی‌ترین معیار کارایی انواع توری سایبان است که معرف قابلیت کنترل نور و حذف حرارت آفتاب است. هر اندازه درصد سایه اندازی توری سایبان بالاتر باشد، مقدار جذب نور نیز بیشتر است و سایه عمیق‌تری نیز تهیه می‌شود. اگر چه این توری‌ها را به رنگ‌های گوناگون تهیه می‌کنند؛ اما توری سبز گلخانه‌ای متداول‌ترین گونه است که عملکرد مطلوبی در دفع اشعه مضر خورشید دارد. در عین حال کاملا مناسب کشت طیف بزرگی از محصولات گلخانه‌ای می‌باشد.

انواع توری سایبان با استفاده از الیاف‌های پلیمری پلی اتیلن و پلی پروپیلن تهیه می‌شود. هر دوی این متریال‌ها کاملا ضد UV هستند و می‌توانند تا مدت‌ها در مقابل تابش نور خورشید سالم و کارآمد باشند. در عین حال مقاومت فیزیکی بالایی دارند و به سادگی در اثر مواجهه با وسایل تیز و یا افتادن شاخ و برگ‌ها تا عبور حیوانات و پرندگان پاره نمی‌شوند. معمولا از توری سایبان با الیاف پلی اتیلن برای پوشاندن فضاهای گلخانه‌ای و از توری سایبان با جنس پلی پروپیلن برای محصور ساختن پاسیو و فضاهای ساختمانی و مسکونی استفاده می‌شود. در فضای گلخانه، این توری‌ها را به شکل یکپارچه بر پوشش گلخانه می‌گسترانند.

 

پد سلولزی

پد سلولزی از مهمترین تجهیزات گلخانه‌ای است که مخصوص کنترل رطوبت در هوای جاری فضاهای گلخانه‌ای طراحی شده است. پد سلولزی ساختارهایی لایه لایه تشکیل شده از کاغذ کرافت است. کاغذ کرافت ظرفیت بالایی در جذب آب دارد و به سرعت هم آب جذب شده را پس می‌دهد. لذا کاملا مناسب طراحی پد سلولزی به عنوان واسط حرارتی در سیستم سرمایش تبخیری سطحی است.

پد سلولزی مکمل سیستم فن و پد گلخانه‌ای است. در طراحی این سیستم از صفحات گسترده پد سلولزی برای توزیع یکنواخت آب استفاده شده است. این صفحات خیس در مقابل جریان هوا قرار گرفته و باعث خنک شدن هوای گلخانه می‌شوند. معمولاً یک سمت اصلی و بادخیز هر فضای گلخانه‌ای از پد سلولزی نصب می‌کنند. در سمت دیگر، سیستم مکش هوای فن گلخانه‌ای حضور دارد. مکش هوای فن باعث ایجاد جریان هوا از داخل پد سلولزی شده که این جریان هوا با عبور از پد، خیس و مرطوب و خنک شده، در نهایت باعث خنک شدن سریع فضای گلخانه‌ای خواهد شد.

نصب پد سلولزی و هماهنگی آن با فن گلخانه‌ای تاثیر عمیقی در سرمایش هر چه سریعتر فضاهای گلخانه‌ای و ایجاد تعادل دمایی دارد. پد سلولزی از کاربردی‌ترین تجهیزات گلخانه‌ای است که به سرعت نصب شده، ارزان قیمت است و با طول عمر زیاد به راحتی فضاهای بزرگ گلخانه‌ای را خنک می‌کند. اما مناسب نصب در جغرافیا با آب و هوای شرجی نیست.

 

تجهیزات کشت گلخانه‌ای

فضاهای گلخانه‌ای با هدف کشت گیاهان ساخته می‌شوند. اما بستر کشت گیاهان در محیط گلخانه‌ای متفاوت است. اگر در سطح زمین‌های زراعی تنها به سطح خاک مزرعه دسترسی دارید؛ اما حالا در محیط گلخانه‌ای می‌توانید شبکه‌ای منظم و ساختار یافته از انواع بستر کشت گیاهان را فراهم کنید. برای این منظور به انواع تجهیزات کشت گلخانه‌ای نیاز دارید.

تجهیزات کشت گلخانه‌ای سری قطعات قالب گیری شده فلزی و یا پلاستیکی هستند که در تعداد زیاد با شکل یکسان و طرحی منظم کاملاً مناسب کشت گیاهان گلخانه‌ای می‌باشند. هر تجهیز کشت گلخانه‌ای فضایی کوچک برای تشکیل بستر خاکی گیاهان است. به این ترتیب هر گیاه در فضایی کاملاً مخصوص خود در کنار دیگر گیاهان تحت کشت پرورش داده می‌شود.

ایجاد فضاهای طبقه بندی شده برای کشت محصولات از مزایای قابل توجه استفاده از تجهیزات کشت گلخانه‌ای است. شما می‌توانید فضای گلخانه را با طبقاتی منظم تجهیز نمایید و در هر طبقه از این تجهیزات کشت استفاده کنید. این روش را اصطلاحاً کشت عمودی می‌گویند که تماماً مخصوص فضاهای گلخانه‌ای طراحی شده است. مزایای استفاده از تجهیزات کشت گلخانه‌ای بسیار است. حضور مناسب این تجهیزات باعث افزایش محصول در فضای محدود گلخانه می‌شود. در عین حال بر کیفیت نهایی محصولات گلخانه‌ای تاثیرگذار است. از طرفی مدت زمان عمل آوری گیاهان تحت کشت را کاهش می‌دهد. زیرا هر گیاه در بستری مخصوص خودش قرار گرفته و از آب و کود کافی استفاده می‌کند.

کشت هیدروپونیک نمونه مدرن برای استفاده از تجهیزات کشت گلخانه‌ای است. در این روش گیاهان بر پایه بستری از آب در حال رشد کردن هستند. در عین حال یک جریان کاملا نظارت شده بر شیوه توزیع آب و مواد غذایی به گیاهان طراحی شده است. این ایده باعث بهره‌وری کاملا مفید از فضاهای گلخانه‌ای شده است.

 

کوکوپیت

کوکوپیت بهترین بستر کشت در فضاهای گلخانه‌ای است. کوکوپیت اگر چه نوعی خاک فرآوری شده است؛ اما کاملاً در دسته تجهیزات گلخانه‌ای قرار گرفته و مورد بررسی می‌باشد. کوکوپیت نوعی خاک مصنوعی و کاملاً غنی شده از مواد مغذی است. این خاک مصنوعی را با استفاده از الیاف پوست و پوشش میوه نارگیل تهیه می‌کنند. خاک مصنوعی کوکوپیت معمولاً به شکل بسته بندی‌های فشرده شده در سطح بازار عرضه می‌شود. مصرف کننده نهایی در محل کشت گلخانه‌ای با اضافه کردن مقداری آب به این الیاف فشرده شده، آنها را برای استفاده شدن آماده می‌کنند. با اضافه شدن آب، الیاف کوکوپیت حجیم شده تا جاییکه با یک کیلوگرم الیاف فشرده می‌توانیم بالغ بر ۱۵ کیلوگرم خاک کوکوپیت مناسب کشت گیاهان گلخانه‌ای تهیه کنیم.

از کوکوپیت برای کشت بدون خاک گیاهان قلمه خورده مانند تکثیر گل رز استفاده می‌شود. در عین حال مناسب ایجاد بستر کشت عملیات نشا کاری است. برای استفاده در سیستم کشت هیدروپونیک (کشت بدون خاک) کارایی دارد. در کل کوکوپیت خاک مصنوعی است که از الیاف طبیعی گیاهان مغذی مانند پوست نارگیل تهیه شده است.

 

مه پاش گلخانه‌ای

مه پاش گلخانه‌ای دستگاه تولید رطوبت در فضاهای گلخانه‌ای است. تعادل هوای مرطوب از ارکان کشت گلخانه‌ای است. قاعدتا نمی‌توان در هوای خشک با سطح رطوبت زیر ۳۰ درصد شرایط رشد ایده‌آل گیاهان را فراهم کنیم. اما خشکی هوا خصوصاً در جغرافیای گرم و خشک امری بدیهی است. لذا باید شرایط تشکیل رطوبت مصنوعی را فراهم آوریم. انواع مه پاش گلخانه‌ای برای تولید رطوبت مصنوعی در هوای بسته گلخانه‌ای طراحی شده است.

از مه پاش در فضاهای بسیار متنوع مانند محیط گلخانه‌ای، مرغداری‌ها، گاوداری‌ها و... استفاده می‌کنند. این دستگاه فرایند تبخیر آب را به شکلی تکمیل می‌کند که بدون خیس شدن و یا ریزش آب برای گیاهان باعث افزایش رطوبت هوا شده و فضا را خنک‌تر می‌سازد. از دستگاه مه پاش گلخانه‌ای می‌توانید در فضاهای بسته و باز برای تولید رطوبت استفاده کنید. کاربرد این دستگاه در فضای بسته باعث افزایش رطوبت محیط و در فضای باز باعث خنک شدن و شاداب شدن گیاهان تحت کشت محیط می‌شود.

هر سیستم مه پاش گلخانه‌ای از شبکه نازل‌های توزیع آب تشکیل شده است. این نازل‌ها بسیار باریک هستند و به شکلی طراحی شده‌اند که می‌توانند قطرات بسیار ریز آب را در هوای فضای گلخانه‌ای توزیع نمایند. قطرات آب پاشیده شده از نازل مه پاش آنقدر ریز و سبک است که شبیه به مه غلیظی در فضای گلخانه‌ای توزیع می‌شود. لذا بدون خیس کردن برگ گیاهان سطح رطوبت هوای فضای گلخانه‌ای را بالاتر خواهد برد. عملکرد مه پاش گلخانه‌ای در تکمیل تبخیر سطحی آب باعث کاهش دمای محیط گلخانه شده و با خنک شدن فضا تاثیری عمیق و موثر در رشد و نمو گیاهان دارد.

 

سخن پایانی:

تنوع تجهیزات گلخانه‌ای بسیار زیاد است. هر فضای گلخانه‌ای عملاً یک دنیای ایزوله شده از محیط بیرون است. این دنیا باید در تعادل دائمی از دما و رطوبت و نور خورشید قرار بگیرد. تنها با حضور مناسب تجهیزات گلخانه‌ای است که می‌توانیم چنین دنیای متفاوت اما قدرتمند برای پرورش گیاهان گلخانه‌ای را خلق کنیم.

برای ساختن صفر تا صد سالن‌های گلخانه‌ای و همچنین برای کنترل شرایط زیستی گیاهان در این تعادل همیشگی باید از حضور حرفه‌ای و مناسب انواع تجهیزات گلخانه‌ای استفاده کنید. اما آیا برای تهیه مناسب، حرفه‌ای و اصل این تجهیزات برنامه‌ای دارید؟ در عین حال آیا از قیمت تجهیزات گلخانه‌ای اطلاع دارید؟ برای خرید محصولات اصلی و همچنین اطلاع از قیمت آنها می‌توانید از خدمات فروش آنلاین سایت فارم صنعت استفاده کنید. فارم صنعت مجری اصلی عرضه انواع تجهیزات گلخانه‌ای در سراسر کشور است.

خدمات این گروه شامل بررسی فنی و عرضه مناسب بهترین قیمت تجهیزات گلخانه‌ای است. در صورت نیاز و برای بررسی تخصصی مشخصه‌های فنی و کاربردی انواع تجهیزات گلخانه‌ای می‌توانید از خدمات فنی و مهندسی کارشناسان خبره فارم صنعت استفاده کنید. در عین حال همراه بستر اطلاعاتی این سایت به پایگاه داده مناسبی برای تحلیل فنی و بررسی قابلیت‌های کاربردی و کیفیت ساخت انواع محصولات از انواع برندهای مطرح بازار دسترسی دارید.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر