خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

تعمیر سمپاش پشتی موتوری

فهرست مطالب

سمپاش پشتی موتوری همانطور که از نامش پیداست، وظیفه پاشیدن سموم را بر عهده دارد.به عبارتی دیگر می توان گفت این دستگاه نوعی اسپری کننده سموم است و برای صرفه جویی در استفاده از سموم، دستگاه سمپاش به کار برده می شود. سموم مورد استفاده در این دستگاه برای از بین بردن بیماری های قارچی، آفت و علف های هرز گیاهان استفاده می شوند. در بعضی مواقع ممکن است به جای سم از مواد ضدعفونی کننده برای تمیز کردن اماکن عمومی استفاده شود.

دستگاه سمپاش پشتی موتوری در شکل های مختلف و اندازه های کوچک و بزرگ ساخته شده است. اندازه های کوچک این دستگاه سمپاش به شکل استوانه ای هستند که سمپاش دستی نام دارند. اندازه های بزرگ سمپاش پشتی موتوری هم به شکل چرخ دار یا سمپاش تراکتوری هستند که در اراضی کشاورزی، مزارع و باغ  ها مورد استفاده قرار می گیرند. این گونه سم ها برای انسان ها، حیوانات و پرندگان خطرناک بوده و باعث مرگ و میر حیوانات و پرندگان می‌شود. این دستگاه سمپاش برای توسعه و رونق در صنعت کشاورزی و باغبانی یک دستگاه ضروری به حساب می آید.

انواع دستگاه سمپاش

سمپاش دستی:

در گذشته بیشتر از سمپاش های دستی استفاده می کردند و سمپاشی بر روی محصولات به وسیله دستگاه سمپاش دستی صورت می گرفت. سیستم سمپاش های دستی چندان قوی نبوده و فقط برای مصرف در باغچه ها و گلخانه های  کوچک  به کار می رود. این دستگاه سمپاش مجهز به یک پمپ است که با نیروی دست کار کرده و مخزن سم را پر از هوا می کند و با فشار دادن یک دکمه، سم به صورت اسپری بر روی محصولات پاشیده می‌شود. اندازه این دستگاه سمپاشی کوچک و وزن آن هم سبک بوده و از قیمت پاینی هم برخوردار است. شکل این گونه سمپاش ها اغلب به صورت استوانه ای می باشد.

سمپاش موتوری پشتی:

در این دستگاه به جای پمپ، یک موتور الکترونیکی قوی به کار رفته است که به وسیله‌ برق در مخزن دستگاه هوا تولید شده و سموم تحت فشار هوا، به صورت یکنواخت و یک اندازه بر روی محصولات کشاورزی اسپری می شوند. استفاده از این دستگاه ها عمل پاشیدن سم را راحتر نموده و این کار را در زمان کمتری به انجام می رساند. در فضاهای بزرگ اکثرا از این نوع دستگاه های سمپاش موتور پشتی استفاده می کنند.

تعمیر سمپاش پشتی موتوری

سمپاش فرغونی:

سمپاش فرغونی یا همان سمپاش چرخ دار برای جا به جایی راحت و آسان تر بین درختان و گیاهان مورد استفاده قرار گیرد. بر خلاف مدل های پیشین، این مدل دستگاه سمپاش برای اراضی کشاورزی چندان مناسب نمی باشد. علاوه بر سمپاشی درختان میوه، از این دستگاه برای سمپاشی در  فضای سبز نیز استفاده می شود. در بعضی مواقع به جای سم، از آب هم برای شستن معابر و فلکه ها توسط این دستگاه استفاده می گردد. ظرفیت مخزن این دستگاه سمپاش ۱۰۰ لیتر بوده و از موتور چهار زمانه نیز برخوردار است.

اجزای سمپاش

دستگاه سمپاش از قطعاتی مثل شلنگ، پمپ، موتور، نازل،  مخزن، صافی و... ساخته شده است. این قسمت ها در انواع مختلف سمپاش ها متفاوت می باشد.

شلنگ:

شلنگ یکی از بخش های اصلی دستگاه سمپاشی است که سم را کشیده و به اصطلاح شلنگ مکش نام دارد. قطر شلنگ ۵/۲ متر است که جنس آن می بایست در برابر مواد شیمیای درون آن مقاوم باشد. همچنین باید جنس آن به گونه ای باشد که هنگام چرخاندن و یا بالا بردن آن حالت انعطاف پذیری داشته باشد. در ساخت شلنگ عموما از مواد PVC استفاده می شود تا وزن سبکی برای حمل کردن داشته باشد. با رعایت کردن موارد فوق می توان عمر کاربردشلنگ را طولانی تر نمود.

مخزن:

مخزن همان باک دستگاه سمپاش پشتی موتوری است. این قسمت از دستگاه باید از جنسی محکم برخوردار باشد تا در برابر سموم شیمیایی مقاومت کند. این قسمت از دستگاه های سمپاش را ‌اکثرا از جنس پلاستیک فشرده می سازند. در واقع مخزن محل نگهداری سموم شیمیایی است.

نازل:

یکی از مهم‌ترین قطعات دستگاه سمپاش، نازل آن است که کار نازل، پاشیدن سم می باشد. به طور کلی نازل شامل دو نوع باد زنی و مخروط پاش هستند که هر کدام  کار مخصوص به خود را انجام می دهند. نازل مخروط پاش کاربرد بیشتری دارد و برای حشره کشی و از بین بردن میکروب های قارچی استفاده می‌شود. نازل باد زنی برای کشتن علف های هرز مورد استفاده قرار می گیرد. برای تشخیص نازل ها می توان از رنگ بندی آن ها استفاده نمود.

تعمیر سمپاش پشتی موتوری

صافی:

یکی دیگر از اجزای تشکیل دهنده سمپاش، صافی است. صافی نقش مهمی در یکنواخت پاشیدن سم دارد که هنگام سمپاشی حتما باید تمیز و چک شود. صافی معمولا پشت نازل قرار می گیرد تا جلوی خروج مواد زائدی همچون گل‌ ولای را بگیرد.

ویژگی دستگاه سمپاش

برای خرید یک دستگاه سمپاش پشتی موتوری لازم است به نکات مهمی دقت کنیم. یک دستگاه سمپاش پشتی موتوری بایستی از قدرت سمپاشی و اسپری کردن بالایی برخوردار باشد و فشار سمپاشی آن طوری باشد که همه نواحی کشاورزی را به طور یکسان و یکنواخت سم پاشی کند. جنس و نوع لانس دستگاه بایستی استیل باشد تا در برابر سموم مقاومت داشته باشد.

همچنین پمپ دستگاه سمپاش پشتی موتوری باید ظرفیتی مناسب با کار مد نظر را دارا باشد. بهتر است مخزن یا باک دستگاه از جنس فولاد یا پلاستیک فشرده باشد تا در برابر مواد شیمیای آسیب نبیند. از دیگر موارد مهم در مورد خرید دستگاه سمپاش، سهولت در حمل دستگاه سمپاش موتور پشتی است به گونه ای که به راحتی بر پشت حمل شود. در خرید این دستگاه سمپاش موتور پشتی، وزن و قیمت دستگاه نیز مهم است.

تعمیر دستگاه سمپاش موتوری پشتی

دستگاه سمپاش موتوری پشتی ممکن است بعد از مدتی کار کردن آسیب ببیند که در این صورت لازم است به وسیله تعمیرکار دستگاه سمپاش عیب یابی شده تا قطعه یا قطعات آسیب دیده آن شناسایی و تعمیر شود. اگر هزینه تعمیر دستگاه نصف هزینه خرید دستگاه باشد، بهتر است آن دستگاه تعمیر شود.

معمولا آسیب های وارده بر پمپ و لانس دستگاه وارد می شود؛ چون که پمپ سمپاش همیشه فشار زیادی برای پاشیدن سم بر روی مخزن یا باک ایجاد می کند که ممکن است منجر به آسیب پمپ شود.جنس پمپ از پلاستیک است که قابل تعویض می باشد. اگر مشکل از لانس باشد، همانطور که گفتیم لانس به شلنگ سمپاش وصل است که فشار سم را تنظیم می کند و این فشار باعث آسیب به لانس خواهد شد.

اگر لانس خراب شود بهتر است تعمیرش نکنید و به جای این کار از یک لانس استیل استفاده کنید که کارایی بیشتری داشته و در برابر رطوبت و زنگ زدن مقاوم باشد.در این صورت دستگاه سمپاش پشتی موتوری به بهترین نحو عمل سمپاشی را انجام خواهد داد.

تعمیر سمپاش پشتی موتوری

نکات مهم سمپاشی

سالی دو بار موتور دستگاه سمپاش موتور پشتی را سرویس کنید و بعد از هر بار  سمپاشی، دستگاه را با مواد شوینده بشویید تا باقی مانده سموم  به دستگاه آسیب نرساند.

در هنگام کار کردن موتور از دست زدن به هندل موتور پرهیز کنید.

وقتی سرعت باد زیاد است سمپاشی نکنید.

هنگام سوخت گیری، دستگاه سمپاش پشتی موتوری باید خاموش باشد.

زمانی که دستگاه سمپاش موتوری پشتی با فشار زیاد در حال کار کردن است آن را خاموش کنید.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر