خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

تعمیر و عیب یابی اره موتوری

فهرست مطالب

کار با چوب نیاز به ابزار های برش چوب را به دنبال خواهد داشت. از یک اره دستی ساده تا مدل های پرتوان از اره موتوری و البته دستگاه ‌های بزرگ و صنعتی برای برش دادن چوب، همگی در این دسته قرار می ‌گیرند. در این بین اره موتوری را می توان در جایگاهی بسیار متداول تر از دیگر اره های دستی و یا صنعتی قرار داد.ابزاری ماشینی که برای چوب بر ها بسیار بااهمیت است. لذا داشتن اره بنزینی کاملاً سالم و قدرتمند برای هر کسی که در امر کار با چوب می ‌باشد، مقوله ‌ای جدی است. برای همین است که صاحبان انواع اره موتوری برنامه ‌های دقیق و کاملی از اصول تعمیر تا نگهداری اره موتوری را پیش می ‌گیرند.تعمیر اره بنزینی همراه با متعلقات بسیار این ماشین چوب بری دستی در کنار دقت بالای قطعات نصب شده بر آن همراه با کارکرد قدرتمند و البته سرعت بالایی که دارد، امری کاملاً تخصصی است. چرا که باید در کنار تامین قدرت برش، مسئله امنیت نیز تامین باشد؛ اما با تمام این تفاصیل در امر توجه کامل بر تعمیر اره بنزینی، قرار نیست تا هر خرابی و نکته مهم در اصول نگهداری از این تجهیز را از عهده نگهداری خود خارج سازیم.بسیاری از نکات در نگهداری تا تعمیر اره موتوری آنچنان ساده هستند که هر فرد آگاهی با اندک دقتی به راحتی از پس آن بر خواهد آمد. در این مقاله قصد تشریح مختصری بر برخی از مشکلات متداول در اره موتوری را داریم. لذا اگر همراه با این مقاله هستید، احتمالاً تا انتهای آن نگرش مطلوبی در اصول نگهداری از اره درخت بر حاصل خواهید کرد. مشکلات و نکات متداول در امر نگهداری از اره موتوری را می توان در بند های زیر خلاصه نمود. 

قادر به روشن کردن اره موتوری نیستید؟

اره موتوری از یک موتور بنزینی با متعلقات بسیار بهره مند می باشد. این موتور های بنزینی همراه با برند های مختلف در تولید اره موتوری در نهایت همگی از ساختار طراحی یکسانی برخوردار می ‌باشند. لذا کافی است برخی از قسمت ‌های موتور را چک کنید تا با احتمال بالا متوجه مشکل ایجاد شده برای عدم روشن شدن اره موتوری شوید. 

v   اشکال در شمع موتور:

 همانطور که می‌ دانید، تمام موتور های بنزینی از یک ساختار احتراق داخلی بهره مند می باشند. وظیفه خلق این احتراق داخلی با قطعه ای است که آن را شمع می نامند. عدم جرقه زنی شمع و یا هر گونه خرابی با آن در نهایت موجب عدم کارکرد روان موتور شده و گاهاً مانع از استارت زنی موتور های بنزینی می شوند. پس اگر اره موتوری روشن نمی شود و این احتمال را می ‌دهید که مشکل از شمع باشد، لازم است تا شمع مذکور باز شود و موارد زیر مورد بررسی قرار گیرند. 
 • آیا عایق چینی شکسته و یا سالم است؟
 • آیا الکترود شمع سوخته و یا هنوز سالم است؟
 • آیا سطح الکترود از حضور کربن و دوده تمیز است؟
 با مشاهده هر کدام از موارد ذکر شده، علائمی از خرابی شمع در اره موتوری حضور دارد. در چنین مواردی لازم است تا شمع اره موتوری تعویض شود. 

v   سلامت سیستم کویل جرقه زنی را بررسی کنید:

 در پیدا کردن دلیل روشن نشدن اره موتوری بهتر است همچنان در فاز عدم تکمیل شرایط جرقه زنی بمانیم. در چنین زمانی با اطمینان از صحت کارکرد شمع، لازم است تا از سلامت سیستم کویل جرقه زنی نیز اطمینان حاصل آوریم. این سیستم کویل برای آن است که بتواند بند سطح ولتاژ برقی را به ترتیبی زمان بندی شده به سر شمع برساند. خرابی در کویل باعث روشن نشدن اره موتوری خواهد شد. در تعمیر اره بنزینی، سلامت سیستم کویل را از طریق توستر کویل چک می کنند. 

v   آیا هندل خوب کار می کند:

 احتمالاً می ‌دانید که تمام اره موتوری ها از طریق سیستم استارت دستی که با عنوان هندل شناخته می ‌شود، راه اندازی می شوند. این هندل قرار است میل لنگ موتور را برای لحظه ‌ای کوتاه به حرکت اندازد تا جریان تزریقی و خروج سوخت همراه با عملیات جرقه زنی انجام شود و خود موتور توان ادامه فعالیت خود را کسب کند. هر گونه عیب در هندل و یا کابل استارت مانع از گردش مطلوب میل لنگ شده و در نهایت مقدمات فعالیت موتور بنزینی فراهم نخواهد شد. در نتیجه اره موتوری روشن نمی شود. در یک هندل سالم، کابل استارت به راحتی کشیده می‌ شود و به نوعی می ‌تواند میل لنگ موتور را بگرداند. از طرفی این کابل باید به طور کامل و البته اتومات در قرقره مخصوص جمع‌ آوری شود. در تمام مراحل عیب یابی و حتی تعمیر اره موتوری از سلامت سیستم هندل اطمینان حاصل کنید. 
تعمیر و عیب یابی اره موتوری
 

v   آیا جریان تامین هوای موتور مطلوب است:

 همه می دانیم که موتور های بنزینی جدا از سوخت، به هوای تازه برای کار کردن نیاز دارند. این جریان هوا در اره موتوری از طریق سیستم کاربراتور تامین خواهد شد. کاربراتور وظیفه اختلاط مقدار مشخصی از سوخت با حجم معینی از هوا را دارد.هر گونه عدم کارکرد مطلوب در کاربراتور مانع از رسیدن سوخت مناسب برای موتور خواهد شد. به این ترتیب عیب هایی مانند انسداد و یا قفل شدن کاربراتور، نبود سوخت مناسب، حضور سوخت به مدت بسیار طولانی، حضور در محیط ‌های آلوده با ذرات بسیار از گرد و خاک و... شرایط کارکرد کاربراتور را مشکل ساز خواهد کرد. این مشکلات مانع از تامین سوخت مطلوب و در نهایت عدم روشن شدن موتور خواهد شد. 

اره موتوری پس از استارت خاموش می‌ شود؟

 در این عیب در واقع شما موفق به روشن کردن موتور بنزینی در اره درخت بر شده اید؛ اما نمی توانید این روشن ماندن موتور را تداوم بخشید. در اصل موتور شما پس از روشن شدن خاموش می شود. در هنگام وقوع چنین عیبی منطقی است که ایراد را در جریان استارت موتور جستجو نکنیم. چرا که ظاهراً موتور استارت خود را زده؛ اما توانایی ماندن در شرایط کارکرد مداوم را ندارد. 

v   سلامت قطعه جرقه گیر شمع را بررسی کنید:

 موتوری که استارت خورده، لزوماً از شمع سالمی بهره مند می باشد؛ اما در کنار این شمع، قطعه‌ ای با نام جرقه گیر شمع نیز حضور دارد. این قطعه با هدف ایزوله کردن جرقه‌ های شمع طراحی شده است. کارکرد صحیح جرقه گیر شمع مانع از انتقال جرقه به سایر اجزا در اره موتوری می ‌شود. در عیب یابی اره بنزینی دقت کنید که مسیر جرقه گیر شمع از طریق تجمع دوده مسدود نباشد. چرا که انسداد این مسیر باعث ریپ زدن موتور و گاها خاموش شدن آن خواهد شد. 

v   آیا فیلتر سوخت در شرایط مطلوبی قرار دارد:

 از فیلتر سوخت در مسیر تامین سوخت برای موتور بنزینی استفاده می شود تا به هیچ حالتی شاهد حضور انواع آلودگی ها و یا ذرات جامد در فضای احتراق نباشیم. پس قرار است با نصب فیلتر سوخت، انواع ذرات ناخالصی را از سوخت حذف کنیم. حال اگر برای مدت طولانی متوجه فیلتر سوخت اره موتوری نشویم، قاعدتا همراه با ساعت کاری های طولانی اره بنزینی، فیلتر سوخت کاملا مسدود خواهد شد. تا جاییکه دیگر نمی تواند مقدار سوخت مورد نظر دستگاه را تامین نماید. در چنین حالتی موتور پس از روشن شدن با حضور اندک سوختی که مانده است خاموش خواهد شد. 

v   آیا فیلتر هوا نیز در شرایط مناسبی قرار دارد:

 همان طور که گفتیم هر موتور بنزینی برای کار کردن نیاز به تامین سوخت در کنار حجم معینی از هوا دارد. با این تعریف ساده کاملاً متوجه هستید که اگر به هر ترتیبی مقدار هوای مورد نیاز موتور تامین نشود، موتور کم آورده و یا به اصطلاح بد کار خواهد کرد و گاها خاموش خواهد شد. از جمله مشکلات متداول در تامین نامطلوب هوای کافی، کثیفی و یا انسداد فیلتر هوا می باشد. 

زمانی که زنجیر اره موتوری نمی چرخد، چه باید کرد؟

 گاهی در کارکرد اره موتوری شاهد آن هستیم که موتور به راحتی روشن شده و در شرایط کار کرد نرمال قرار دارد. با این وجود زنجیر اره موتوری نمی چرخد. عمده مشکل برای عدم چرخیدن زنجیر اره موتوری در عیب یابی اره بنزینی متوجه سیستم کلاج دستگاه است.عواملی مانند فرسوده شدن لنت های کلاج باعث عدم درگیر شدن مناسب لنت ها با درام می شود. در چنین حالتی مادامی که موتور در اره موتوری کار می کند، شاهد گردش زنجیر با تیغه های برنده نیستیم. با مشاهده چنین عیبی بهتر است تا لنت های فرسوده در کلاج اره موتوری را تعریف کنیم. 
تعمیر و عیب یابی اره موتوری
 جمع بندی در کار با یک اره موتوری، همواره این ایده را داشته باشید که یک ماشین تمام عیار را در دستان خود گرفته ‌اید. ماشینی که به مانند خودروی شخصی شما از یک موتور بنزینی با تمام متعلقات آن بهره مند می باشد. به عنوان یک حرفه ای قطعاً می دانید که قبل از هر اقدامی در کار با اره موتوری لازم است تا اطلاعات کاملی از نوع و مدلی که در اختیار دارید، داشته باشید.تمام این اطلاعات را می توانید از طریق دفترچه ‌های راهنمای اره موتوری در مباحث سرویس و نگهداری از آن کسب کنید. به این ترتیب با نگرش منطقی تری می توانید با مدل های متعدد از برند های گوناگون کار کنید. قیمت اره موتوری همواره این ابزار را در جمع گرانترین تجهیزات قرار خواهد داد. منطقی است که برای نگهداری از چنین تجهیز گران قیمت و البته با ارزشی همت کافی در کنار دانش لازم را کسب کرده باشید.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر