خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

تفاوت اره موتوری برقی و بنزینی در چیست؟

فهرست مطالب

اره یکی از وسایل و تجهیزات پرکاربرد باغبانان می باشد که در زمین های زراعی خویش نیاز مبرمی به وجود آن دارند تا بدین وسیله بتوانند درخت ها را با استفاده از یک اره موتوری یا برقی یا انواع و اقسام اره ها بریده و از آن به بهترین نحو ممکن استفاده به عمل آورند.این که بهترین اره باغبانی چیست و چه اره ای بیشتر می تواند نیاز آن ها را برطرف سازد و اینکه تفاوت اره موتوری برقی و اره بنزینی در چیست؟ و سؤالات و ابهاماتی در این زمینه همگی جزء معدود سؤالاتی می باشند که شما می توانید با خواندن ادامه متن به آن دست یابید. پس توجه شما را به ادامه مطلب جلب خواهیم نمود تا بتوانید به پاسخ سؤالات خود دست یابید.

انواع اره های مختلف

به منظور قطع کردن درختان و استفاده بهینه از آن ها در صنعت امروزه از اره های مختلفی استفاده می شود که از اره خانگی گرفته تا اره های باغبانی حرفه ای که امروزه مورد استفاده باغبانان قرار می گیرد. ولی هر یک از این اره ها با یکدیگر متفاوت بوده و این تفاوت در نوع کاربرد آن ها به خوبی مشخص می باشد.به همین منظور می بایست انواع مختلف اره ها را دانست و نوع کاربرد هر یک از آن ها را نیز به هنگام استفاده از آن ها در نظر گرفت.بدین صورت که اره برقی خانگی، اره بنزینی زنجیری، اره موتوری برقی و اره بنزینی و... در مدل های خاص و مختلفی تولید شده اند که با یکدیگر متفاوت می باشند و در قیمت های مختلفی نیز عرضه می شوند.به این صورت که قیمت اره برقی با قیمت اره موتوری بنزینی با یکدیگر متفاوت می باشند و هر یک از آن ها در رنج قیمت های متفاوتی در بازار عرضه می شوند. به همین جهت است که در ادامه به عمده ترین تفاوت میان اره موتوری برقی با اره بنزینی پرداخته می شود.

اره موتوری برقی و اره بنزینی در یک نگاه

در همان نگاه اول اگر به اسامی هر یک از این اره ها توجه کرده باشید؛ متوجه تفاوت عمده این دو اره با یکدیگر می شوید. به این صورت که اره موتوری برقی نیروی خود را از جریان برق می گیرد و با استفاده از برق کار می کند و در صورت قطع جریان برق عملاً نمی تواند از خود فعالیتی داشته باشد.از طرف دیگر اره بنزینی نیز همان طور که از نام آن کاملاً مشخص و واضح است؛ با استفاده از سوخت بنزین کار می کند و نیازی به تولید انرژی برق ندارد و فقط با تأمین منبع سوخت بنزین می تواند فعالیت اصلی خود را صورت بخشد. هر یک از این اره ها را به طور کلی می توان زیرمجموعه اره زنجیری به شمار آورد که در قیاس با اره خانگی و اره دستی از قدرت و سرعت به مراتب بسیار بالاتری برخوردار می باشد.بنابراین در صورتی که به منظور قطع درختان و هرس کردن آن ها نیاز به یک ابزار قدرتمندتری دارید تا با استفاده از آن خیلی زودتر و در عین حال خیلی با قدرت و کیفیت بالاتری روند کار خویش را به سرانجام برسانید؛ بهتر است یکی از انواع مختلف اره زنجیری را برای خود انتخاب کنید.اما کدام یک از انواع اره زنجیری برای چه مصارفی به کار گرفته می شود؟ اره موتوری برقی و اره بنزینی چه کاربردی دارند و در کجا مورد استفاده قرار می گیرند؟ با ذکر عمده ترین تفاوت هایی که برای هر یک از این دو نوع اره خواهد آمد؛ به این سؤالات نیز پاسخ داده خواهد شد.

تفاوت اره موتوری برقی و اره بنزینی

در این بخش به عمده ترین تفاوت میان هر یک از این اره های زنجیری یعنی اره موتوری برقی و اره بنزینی پرداخته می شود تا به تفاوت های بارز و آشکاری نیز اشاره شود که میان هر یک از این اره ها وجود دارد.ضمن اینکه شما می توانید با در نظر گرفتن هر یک از این تفاوت ها و کاربردی که از هر یک از آن ها برمی آید؛ با دید بازتر تصمیم به خرید اره مورد نظر خویش در امور باغداری یا سایر مصارف دیگر آورید. از جمله این تفاوت ها می توان به موارد زیر اشاره ای داشت:

تفاوت اره موتوری برقی و بنزینی در چیست؟

1-    تفاوت در نوع مصرفی

اولین تفاوت ،همان طور که پیش تر نیز یادآور شدیم،در نوع مصرف هر یک از آن هاست. به این صورت که اره موتوری برقی در جاهایی به کار گرفته می شود که دسترسی آسانی به جریان برق وجود دارد و اره بنزینی نیز در غیر از این موارد و فقط با پر کردن سوخت بنزین مورد استفاده قرار می گیرد.

2-    تفاوت در نوع کاربرد

کاربرد هر یک از این اره ها با یکدیگر بسیار متفاوت می باشد. به این صورت که شما برای هر کارکردی که از اره ها انتظار دارید؛ می بایست اره مورد نظر خود را خریداری کنید. به این صورت که اره موتوری برقی نسبت به اره های بنزینی از سر و صدای بسیار کمتری برخوردار می باشد و به همین جهت در مکان هایی مورد استفاده قرار می گیرد که هیچ گونه صدایی را تولید نمی کند و صدای ایجاد شده در آن گوشخراش نبوده و موجبات آزار دیگران را نیز فراهم نمی سازد.بنابراین برای چنین مواردی بهترین گزینه پیش رو خرید اره موتوری برقی می باشد که با استفاده از آن می توان درختان باغچه و باغ را هرس نمود و برای چنین کاربردی زیاد مورد استفاده قرار می گیرد. در حالی که اره بنزینی سر و صدای زیادی تولید می کند و برای افراد حرفه ای تر مناسب می باشد و بهتر است در مناطقی مورد استفاده قرار گیرد که سر و صدای ایجاد شده آن سبب آزار کسی نشود.

3-    تفاوت در نوع قدرت

یکی دیگر از تفاوت هایی که میان هر یک از این اره ها وجود دارد؛ نوع قدرت آن هاست. به این صورت که قدرت موتور اره بنزینی به مراتب خیلی بیشتر از اره موتوری برقی می باشد. به همین دلیل است که از اره موتوری برقی بیشتر برای برش درختان نازک تر و هرس کردن درختان حیاط منزل مورد استفاده قرار می گیرد و کمتر از وجود آن ها در باغات بزرگ با برش و قطع کردن درختان تنومند استفاده می شود.برای این منظور بیشتر از اره بنزینی استفاده می کنند که توان بریدن درختان تنومند با قطر بالا را دارد. ضمن اینکه قدرت اره بنزینی را با استفاده از حجم موتور آن با واحد سی سی بیان می کنند و قدرت اره موتوری برقی را بر حسب وات می سنجند که نشان دهنده قدرت موتور آن می باشد. بنابراین هر چقدر سی سی یا وات به ترتیب در اره بنزینی و اره موتوری برقی بالاتر باشد؛ نشان دهنده قدرت بیشتر و توان بالاتر آن هاست.

4-    تفاوت در نوع قیمت گذاری

اگر به قیمت اره موتوری بنزینی در قیاس با قیمت اره برقی توجه کنید؛ متوجه این مسئله خواهید شد که قیمت اره بنزینی به مراتب خیلی بالاتر از اره موتوری برقی می باشد. بنابراین اگر به فکر خرید اره ارزان قیمتی در بازار هستید؛ بهتر است اره موتوری برقی را برای خود خریداری کنید و با توجه به کاربردی که دارد؛ به خوبی از آن در مصارف مختلف استفاده به عمل آورد.اما در غیر این صورت در مواردی که بودجه لازم را برای خرید اره بنزینی دارید؛ بهتر است این اره را خریداری کنید تا حتی بتوانید از وجود آن برای قطع و برش درختان تنومند نیز بهره بگیرید.

تفاوت اره موتوری برقی و بنزینی در چیست؟

5-    تفاوت در نوع حرفه ای یا مبتدی بودن

شما به عنوان یک مشتری اره برقی موتوری باغبانی یا اره بنزینی زنجیری بایستی پیش از خرید انواع اره های مختلف به مسئله مبتدی بودن یا حرفه ای بودن خود توجه داشته باشید و اره ای را خریداری کنید که متناسب نیاز شما طرح ریزی شده است و با توجه به سطح شما می باشد.بنابراین اگر شما فردی مبتدی هستید و تنها نیاز شما به اره منوط به هرس کردن درختچه های خود در باغچه حیاط و مصارف خانگی یا سبک تر می باشد؛ بهتر است به جای پرداخت هزینه های بیشتر و خرید اره بنزینی، از اره موتوری برقی استفاده کنید که هم در قیمت ارزان تری عرضه می شود و هم متناسب با نیاز شماست و می تواند نیاز شما را برطرف سازد.اما در صورتی که شما فردی حرفه ای یا نیمه حرفه ای هستید؛ مسلماً توان و قدرت اره موتوری برقی نمی تواند جوابگوی نیاز شما باشد. بنابراین در این صورت شما نیاز به یک اره بنزینی دارید که با استفاده از قدرت آن بتوانید به خوبی رو به قطع و برش درختان تنومندی آورید که می توانید با استفاده از چوب آن ها در تولید مصارف مختلف چوبی نهایت بهره را ببرید.به طور کلی با در نظر گرفتن هر یک از این مواردی که در بالا یادآور گشتیم؛ بهتر است پیش از خرید اره به نوع کاربرد و نیاز خود توجه داشته باشید تا اره ای را خریداری کنید که متناسب با نیازهای شما طراحی شده باشد و بتواند بخش اعظمی از نیازهای شما را پاسخگو بوده و در نهایت به خوبی از اره مورد نظر استفاده نمایید.

طول تیغه یا ساطور اره زنجیری

طول تیغه و اره با میزان برش زدن آن رابطه مستقیم دارد. یعنی هرچه طول تیغه و اره بیشتر باشد مساحت بیشتری را برش می‌دهد . اما اگر شما یک کار بر عادی هستید  نیازی نیست برای برش داد چوب های بزرگ از اره های بزرگ استفاده کنید در واقع می‌توانید از همان اره های معمولی استفاده کنید و به جای این که یک تیکه چوب را در یک مرحله ببرید با دومرحله برش بزنید.مثلاً برای اینکه یک تنه درخت 80 سانتی متری برا ببرید می‌توانید از یک 40 سانتی متری استفاده کنید اما عمل بریدن را با دو مرحله انجام دهید نه یک ضرب.برای اینکه در کار با اره زنجیری ایمنی رعایت شود باید طول ساطور از عرض تنه درخت حداقل 5 سانتیمتر بیشتر باشد. مثلاً در برش یک تنه 35 سانتی متری بهتر است از اره ای با طول 45 استفاده شود.به طور کلی کسانی که با این اره در خانه کار می‌کنند و استفاده چندانی از آن نمی‌کنند از ساطور های کمتر از 35 سانتی متری استفاده و دربرش‌های متوسط از ساطورهای 40تا 50 سانتی متر استفاده و اگر افراد با تخصصی هستید برای کاربرد های سنگین از تیغه‌های 55 تا 90 سانتی متری استفاده کنید.

ایمنی

استفاده از اره زنجیری به تجربه و تبحر نیاز دارد. خرید اره زنجیری شبیه به خرید سایر ابزار نیست. تفاوت بین اره های زنجیری تفاوت در میزان خطری است که با استفاده نامناسب ممکن است داشته باشند. در حین کار با ابزار همیشه خطر آسیب دیدگی محتمل است اما با پیروی از چند توصیه ساده می‌توان تا حد زیادی از آن اجتناب نمود. 
تفاوت اره موتوری برقی و بنزینی در چیست؟
هر سال بیش از یکصد هزار آسیب دیدگی در حین کار با اره زنجیری گزارش می‌شود. با توجه به قدرت بالای این ابزار، علاوه بر دانش و آگاهی به تجربه و تمرین هم برای کار ایمن با اره زنجیری نیاز خواهید داشت. علاوه بر انتخاب اره زنجیری مناسب بر اساس کاربرد و عملکرد، باید به خصوصیات و ویژگی های ایمنی به کار رفته در آن نیز توجه نمود. برای خرید اره زنجیری تنها به قیمت توجه نکنید. سلامت و امنیت شما بیش از این ارزش دارد.تجهیزات ایمنی برای کار با اره زنجیری یک باید هستند. محصولات ایمنی که باید تهیه کنید شامل لباس مناسب، کفش کار، عینک محافظ، کلاه ایمنی، گوشی محافظ و دستکش هستند.

قدرت فیزیکی و توان بدنی

توان کاربر برای در دست گرفتن، کنترل و کار کردن با اره زنجیری، در کنار طراحی ارگونومیک و توازن دستگاه، به قدرت فیزیکی و نیروی جسمانی هم بستگی دارد. هنگام کار با اره زنجیری باید نوعی هماهنگی بین استادکار و ابزار برقرار باشد. اره زنجیری ابزار قدرتمندی است که باید به خوبی کنترل شود.یک اره شاید در نگاه اول چندان سنگین به نظر نیاید ولی اما اگر با توان بدنی شما متناسب نباشد، خسته می‌شوید و کنترل آن برای تان سخت خواهد شد، در نتیجه احتمال آسیب دیدگی افزایش می یابد. به طور خلاصه می‌توان گفت هرگز از اره خیلی بزرگ، خیلی سنگین و یا خیلی نا متوازن، استفاده نکنید.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر