خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

تفاوت دستگاه فوگر سرد با فوگر گرم چیست؟

فهرست مطالب

بهترین روش برای دفع آفات گلخانه و بیماریهای مختلف گیاهی روش مه سازی توسط دستگاه سمپاش فوگر حرارتی، می باشد که هر نوع سم محلول یا پودری می توان استفاده کرد و در مدت کوتاهی تمام فضای گلخانه را تحت پوشش محلول سمپاشی قرار داد و عملیات دفع آفت گلخانه رو انجام داد.

 سیستم مه پاش که با نام سیستم رطوبت ساز نازلی ، سیستم میست یا فوگر یا مه ساز نیز مشهور می باشد یک ابزار موثر و کارا جهت خنک کردن و تامین رطوبت فضاهای بزرگ یکپارچه مانند گلخانه های پرورش گل و گیاه و قارچ، سالن های پرورش دام و طیور، سوله ها و فضاهای باز یا بسته صنعتی، فضاهای باز تفریحی، پارک ها و غیره با استفاده از نازل مهپاش و ایجاد مه سرد است. همچنین ثابت نگه داشتن رطوبت، یکی از عوامل مهم در گلخانه ها می باشد. رطوبت زیر 30 درصد برای گیاهان خطر ساز است و حتی ممکن است منجر به از بین رفتن آن ها شود. از دستگاه مه پاش یا مه ساز در تابستان برای افزایش رطوبت و خنک کردن و در زمستان برای جلوگیری از خشک شدن هوا مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه استفاده از دستگاه فوگر یا مه پاش حرارتی به منظور گندزدایی و ضدعفونی نمودن اماکن عمومی به جهت همه گیر شدن ویروس کرونا بسیار زیاد مورد استفاده قرار می گیرد. به غیر از این کاربرد عمده دستگاه فوگر، از وجود آن ها در بسیاری از موارد دیگر نیز استفاده می شود که بیشترین استفاده آن ها در زمین های زراعی و گلخانه های مختلف می باشد. با توجه به قابلیت ها و فشاری که این دستگاه دارد؛ از وجود آن ها در جهت سمپاشی نمودن و گندزدایی کردن محیط بسیار زیاد مورد استفاده قرار می گیرد. اما به طور کلی باید در نظر داشت که دو نوع فوگر وجود دارد که به آن ها فوگر سرد و فوگر گرم می گویند. به همین جهت است که در ادامه به ذکر وجوه تفاوت های میان هر یک از این دو نوع دستگاه فوگر یا مه پاش های حرارتی پرداخته می شود تا در صورتی که بخواهید از وجود این دستگاه کارآمد و مفید در مکان های مختلف و با توجه به کارکرد عمده آن استفاده کنید؛ بتوانید با توجه به این تفاوت ها و نوع نیاز خود رو به خرید دستگاه فوگر مورد نظر خویش آورید و از وجود آن نهایت بهره را ببرید. 

شرایط طراحی مخزن در دستگاه فوگر حرارتی به چه صورت است؟

چنانچه قصد داشته باشیم  فوگر حرارتی را در قامت یک دستگاه تمام عیار سمپاشی در نظر بگیریم، می بایست این دستگاه را همراه با مخزن برای حمل سموم و یا هر محلول هدف دیگری در نظر داشته باشیم. این مخزن معمولا شامل ظرفیت اندکی می باشد. زیرا  سمپاش فوگر حرارتی در دسته سمپاش های قابل حمل قرار می گیرد؛ اما لازم است تا برخی ویژگی های برجسته طراحی در طرح ساخت این مخزن ها اعمال شود. مانند:

 • انتخاب متریال پلی اتیلن برای ساختن مخزن دستگاه فوگر حرارتی. پلی اتیلن از معدود متریال ها است که تقریباً هیچ تأثیر شیمیایی از حضور انواع سموم و یا محلول های گندزدا نخواهد داشت.
 • استفاده از ترکیبات لاما (ضد اشعه های مضر آفتاب) در طراحی بدنی مخزن. چرا که لازم است تا این مخزن برای سال‌ ها با ضریب ایمنی بالایی همراه باشد و اشعه دائمی آفتاب یکی از دشمنان همیشگی برای آن است.
 • انواع قارچ ها و یا جلبک ها نتوانند در فضای داخل مخزن رشد کنند. لذا از متریال تا طراحی باید پیش ‌بینی ‌های لازم صورت گرفته باشد.

فوگر سرد و گرم و موارد مصرفی هر یک از آن ها

 هر یک از دستگاه های فوگر سرد و فوگر گرم با توجه به اهداف و اغراضی خاص مورد استفاده قرار می گیرند. مه پاش حرارتی یا فوگر گرم با خارج نمودن هوای گرم با فشار حرارتی بالا هر گونه سم را با فشار بسیار بالایی خارج می سازد تا از آن بتوان به جهت یکی از قدرتمندترین ابزارهای لازم در جهت دفع آفات گیاهی در گلخانه ها و زمین های کشاورزی مدد گرفت. استفاده از این فوگر به منظور بیرون راندن هر گونه حشره موذی اعم از: کنه، مگس، شته  و سایر حشرات دیگر و به طور کلی دفع آفت های گیاهی یکی از بهترین محصولات پیش رو می باشد تا بتوان بدین وسیله از بروز هر گونه بیماری و آسیب های جدی به گیاهان و محصولات کشاورزی جلوگیری به عمل آورد. اما فوگر سرد بیشتر به جهت ضدعفونی نمودن یا سمپاشی کردن مرغداری ها و گلخانه ها و سایر مسائل دیگر مورد استفاده می گیرد.حال که با کاربرد کلی هر یک از این دستگاه ها آشنا شده اید؛ بهتر است به طور دقیق تر به برخی از مهمترین وجوه تفاوت دستگاه فوگر سرد و فوگر گرم پرداخته شود. عملکرد فوگر به این صورت میباشد که سم را توسط فشار موتور جت پلاس  پشت  دستگاه و روغن مخصوص به قطرات ریز تا ۵ تا ۳۰ میکرون تبدیل میکنه و به صورت ابر متراکم (مه) در میاره و  باعث ایجاد صرفه جویی بسیار زیاد  در مقدار سم مصرفی ، میزان اب مصرفی، زمان سمپاشی و  نیروی کار میشود و  مه ایجاد شده حاوی یک دوز مناسب  از مواد موثر بوده که با  ایجاد  یک پوشش یکنواخت و توزیع یکسان و بهینه سم  باعث نفوذ به تمامی سطوح  درون پوشش گیاه شد یا به مکان های غیر قابل دسترس  نفوذ میکند

تفاوت دستگاه فوگر سرد با فوگر گرم چیست؟

تفاوت دستگاه فوگر سرد و گرم

 در راستای بهداشت و سلامت ، صرف نظر از رطوبت سازی که انتخاب می کنید، هر دو نوع به شما کمک می کنند تا از عوارض جانبی ناخواسته هوای خشک در امان باشید، که این مورد می تواند شامل تحریک سینوس ها، خون ریزی از بینی، خشکیده شدن لب ها، خارش پوست، گلودرد و بیماری های تنفسی باشد. هوای خشک نیز می تواند به کف و مبلمان چوبی و حتی ساختار خانه یا ساختمان آسیب برساند. دستگاه فوگر سرد و گرم با توجه به بیرون راندن هوای سرد، شبیه به مه می باشد، همچنین هوای گرم خارج شده از دستگاه مورد نظر کاربرد و کارایی لازم خود را دارند که در ادامه به ذکر مهمترین وجوه تفاوت میان هر یک از این دستگاه های فوگر یا مه پاش ها اشاره می نماییم تا در صورت نیاز به این دستگاه ها برای مصارف مختلف بتوانید به خوبی مدل مورد نیاز خود را خریداری کنید و از وجود آن برای مصارف خاص خود به خوبی بهره مند گردید. به طور کلی می توان مهمترین تفاوت های موجود بین دستگاه فوگر گرم و سرد را در زیر خلاصه نمود: 

1-    کاربرد هر یک از دستگاه های مربوطه

اولین تفاوت میان دستگاه فوگر سرد و گرم، کاربرد آن هاست. به این صورت که هر یک از آن ها را می بایست به منظوری خاص و برای برطرف کردن نیازی مورد استفاده قرار داد. بدین ترتیب که دستگاه فوگر سرد را بیشتر برای ضدعفونی کردن و سمپاشی و دستگاه فوگر گرم را بیشتر به منظور دفع حشرات موذی و آفت های گیاهی در زمین های زراعی مورد استفاده قرار می دهند. 

2-    نوع مصرف با تولید میکرون های مختلف

دستگاه فوگر سرد یا همان مه پاش سرد و مرطوب به طور کلی قطر قطرات 30 میکرون را تولید می کند. در حالی که دستگاه فوگر گرم یا مه پاش حرارتی با مه گرم و خشک قطر قطرات 50 میکرون را تولید می کند.به همین دلیل است که دستگاه فوگر سرد را برای سمپاشی و محلول پاشی و کودپاشی در سالن های مرغداری و قارچ ها و ضدعفونی نمودن اماکن عمومی مورد استفاده قرار می دهند و دستگاه فوگر گرم را برای مصارف دیگری در صنعت کشاورزی مورد استفاده قرار می دهند. 

3-    قدرت و مقاومت مختلف

هر یک از دستگاه های فوگر سرد و گرم دارای درجه قدرت و مقاومت مختلفی می باشند که به طور کلی قدرت دستگاه فوگر گرم نسبت به سرد بیشتر می باشد و قطرات ری محلول مورد نظر با شتاب بیشتری خارج می شود تا عملیات گندزدایی و سمپاشی را با فشار بالا صورت بخشند. هر چند که مقاومت دستگاه فوگر سرد نیز به طور کلی بالاست. ولی در کل هر یک از این دستگاه ها را با مقاومت های خاص خود می شناسند که برای مصارف مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. بخور گرم با برق کار می کند. آنها آب را گرم می نمایند و سپس آن را قبل از منتشر شدن به هوا سرد می کنند. این بخورها قابل حمل می باشند. شما می توانید به راحتی آنها را در داروخانه ها خریداری کنید. 

مشخصات فنی فوگر حرارتی

اجزای دستگاه فوگر حرارتی شامل مخزن محلول، مخزن سوخت، موتور جت، باتری، شارژر، فن، شیلنگ و نازل است. فوگر های حرارتی بر اساس ویژگی هایی مثل قدرت مه سازی، قدرت پرتاب مه، ظرفیت مخزن، جنس مخزن و تعداد نازل قابل تفکیک می باشد.فوگر حرارتی یا مهپاش گرم برای کاربرد های گوناگونی مثل دفع آفات گلخانه ای، سمپاشی، ضد عفونی و مقابله با سرما زدگی در کوتاه ترین زمان، در فضا های بسته و در فضا های باز استفاده می گردد.

فوگر سمپاش و عملکرد آن

 عملکرد فوگر به این صورت است که سم را توسط فشار موتور جت پلاس پشت  دستگاه و روغن مخصوص به قطرات ریز تا ۵ تا ۳۰ میکرون تبدیل می نماید و به صورت ابر متراکم (مه) در می آورد و باعث ایجاد صرفه جویی بسیار زیاد در مقدار سم مصرفی، میزان آب مصرفی، زمان سمپاشی و  نیروی کار می گردد و مه ایجاد شده حاوی یک دز مناسب  از مواد مؤثر بوده که با  ایجاد یک پوشش یکنواخت و توزیع یکسان و بهینه سم باعث نفوذ به تمامی سطوح  درون پوشش گیاه شده یا به مکان های غیر قابل دسترس  وارد می نماید.سمپاش های فوگر حرارتی مه گرم و خشک با قطر قطرات ۵ میکرون تولید می نمایند و قدرت اشباع کنندگی بیشتری دارد و فوق العاده مناسب برای سمپاشی و ضد عفونی هر مکانی می باشند. فوگرهای سرد، مه سرد و مرطوب با قطر قطرات ۳۰ میکرون تولید می نمایند و مناسب هم برای سمپاشی و هم محلول پاشی می باشد که بیشتر مناسب در سالن های قارچ و مرغداری می باشند. 

تفاوت دستگاه فوگر سرد با فوگر گرم چیست؟

قیمت دستگاه فوگر سرد و گرم

 با توجه به تفاوت هایی که میان هر یک از این دستگاه ها وجود دارد؛ آن ها را در قیمت های مختلفی تولید و در بازار عرضه می کنند. بنابراین شما می توانید دستگاه فوگر سرد و گرم را با توجه به قیمت های مختلفی که از آن ها وجود دارد؛ برای مصارف خاص خود خریداری کنید و به خوبی در آن ها به منظور دست یابی به اهداف و اغراض خاص خود استفاده کنید.آنچه امروزه از دستگاه فوگر بیش از پیش استفاده می شود؛ ضرورت ضدعفونی کردن اماکن عمومی و بیمارستان ها و متروها و سایر مکان های مجتمعی می باشد که روزانه حجم زیادی از مردم در آن مکان ها دور هم گرد می آیند. مانند متروها، اداره جات، بیمارستان ها و سایر مکان های دیگر که نیاز به ضدعفونی کردن تمامی تجهیزات و جای جای آن مکان ها به خوبی با توجه به همه گیر شدن ویروس کرونا حس می شود.بنابراین در جهت ضدعفونی کردن دیوارها، سرامیک یا موزاییک کف، پنجره ها، درب ها و تمامی قسمت های مختلف این اماکن عمومی استفاده از دستگاه فوگر بیش از پیش مورد توجه و اهتمام قرار گرفته است. 

مزایای و معایب دستگاه فوگر سرد

استفاده از دستگاه فوگر سرد زمانی مشهود است که مقدار مواد شیمیایی مورد نیاز را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.با استفاده از این دستگاه ، می تواند سطح و حجم بیشتری را تحت پوشش قرار دهد در حالی که مواد شیمیایی یا بهداشتی کمتری را به محیط منتقل می کند. ضمن افزایش بهره وری ، مواد اولیه مورد نیاز را کاهش دهید! یکی دیگر از مزایای دستگاه فوگر سرد ، توزیع متعادل و موثر مقدار کمی از مواد است که احتمال مسمومیت و آلودگی محیط را کاهش می دهد.اما در مورد معایب ، متأسفانه ، همه جوانب و جزئیات کار با این دستگاه جذاب و در عین حال قابل کنترل نیستند. با توجه به نیاز کاربر ، دستگاه نیاز به کالیبراسیون دقیق دارد. ما قبلاً به لزوم مطابقت با اندازه و کاربرد قطره اشاره کردیم. کالیبراسیون دستگاه نیاز به تخصص کافی دارد و همه نمی توانند این کار را انجام دهند همچنین اگر پراکندگی ذرات در هوا از کنترل خارج شود ، اثرات مضر آن یکی از مواردی است که نمی توان از آن چشم پوشی کرد.افزودن مقدار زیادی مواد شیمیایی مایع به یک سطح فقط می تواند سطح محدودی را آلوده کند ، اما اگر از مواد شیمیایی استفاده نادرست انجام دهید و مقدار مورد نیاز را تنظیم نکنید ، آلودگی ایجاد شده توسط فوگر سرد به محیط پخش می شود. قابل کنترل است به یاد داشته باشید که کنترل حرکت مه در هوا کار ساده ای نیست!

کاربرد دستگاه فوگر سرد

کاربرد دستگاه فوگر سرد محدود به یک صنعت یا زمینه خاص نیست. برخی از برنامه های کاربردی شامل کنترل آفات است. روش های معمول کنترل آفات ، از بین بردن احتمال زیستگاه پرندگان مزاحم ، و کنترل آفات و علف های هرز در مزارع و گلخانه ها. به عنوان مثال ، فوگر سرد در پرورش درختان آووکادو بسیار استفاده می شود. درختان این میوه گرمسیری بسیار حساس به آفات و حشرات مزاحم هستند و باید به طور موثری تحت کنترل و کنترل آفات قرار گیرند. در این روش ، دستگاه فوگر سرد ، مه یا بخار حاوی اکسی کلرید مس منتشر می کند و احتمال رشد علف های هرز و تولید حیوانات موذی را به صفر می رساند. این یک مثال است و البته استفاده از دستگاه فوگر سرد در صنایع کشاورزی به این محدود نمی شود ، حتی از آن برای ذخیره غلات مانند گندم و محافظت از سلامتی سیلوها در برابر آفات استفاده می شود. بر هدف از ضد عفونی تأکید کنید. . بیشتر مواد ضدعفونی کننده می توانند در فوگر استفاده شوند ، بنابراین می توانند در محیط انتشار پایدار و مفید باشند. این روش برای ضد عفونی حتی بیمارستان ها و آزمایشگاه های گندزدایی استفاده می شود. با دقت در تصاویر و پروفایل های منتشر شده در بحران اپیدمی کرونا ، می توانید به وضوح استفاده گسترده از دستگاه های فوگر را حتی در مترو و خیابان های کشورهای اروپایی و شرقی آسیا مشاهده کنید. در این حالت استفاده از دستگاه فوگر سرد برای ضدعفونی و جلوگیری از ماندن ویروس کرونا در سطوح مختلف است. آخرین منطقه ای که در مورد آن صحبت خواهیم کرد دامداری و دامداری است. دستگاه فوگر سرد در این محیط ها نیز در دفع آفات ، آلودگی ها و بیماری های قارچی یا ویروسی بسیار مثر است. استفاده از دستگاه فوگر سرد در این محیط ها بسیار شبیه به بیمارستان ها یا محیط های کشاورزی است. به این ترتیب آفت کش ها ، حشره کش ها و ضد عفونی کننده ها از طریق دستگاه فوگر سرد به غبار تبدیل شده و سپس در محیط آزاد می شوند. 

سخن پایانی

فوگر حرارتی که در فضا های گوناگون با نام ‌های دیگری مانند مه پاش صنعتی و یا فوگر مه شکن نیز معرفیی می ‌شود، از دسته سمپاش ها با سرعت عمل بسیار بالایی می باشد.این دستگاه در صورت تنظیم اصولی در کار با یک فرد حرفه ای می تواند در عرض یک ساعت، یک هکتار از یک زمین زراعی و یا فضای گلخانه ‌ای را سمپاشی کند.همانطور که می دانید اساس کار  سیستم مه پاش سرد بر اصل تولید ذرات بسیار ریز آب در حدود اندازه تقریبی بین 3 تا 20 میکرون که با توجه به نوع نازل انتخاب می شود.  با استفاده از نازل مه پاش و پخش آن ها به شکل یکنواخت در کل محیط می باشد که این ذرات به دلیل ریزی و سبکی فوق العاده و نسبت بالای سطح به حجم در هوا به صورت معلق در آمده و با جذب سریع گرمای موجود درفضا تبخیر می گردد و فضا را خنک کرده و رطوبت داخل فضا را افزایش می دهد، بدون اینکه هیچگونه اثری از خیسی بر روی سطح کف از خود باقی بگذارد.

در سیستم رطوبت زن و خنک کننده مه پاش یا دستگاه مه ساز سرد از اصل خفقان یا کاهش ناگهانی فشار از یک فشار بالا به یک فشار پایین برای تبخیر آب استفاده می شود که شکل شماتیک زیر از اجزاء سیستم مه پاش متشکل از نازل مه پاش ، نحوه عملکرد آن را نشان می دهد. می توانید برای خرید یا کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت فارم صنعت مراجعه نمایید.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر