خرید و مشاوره فنی: 65555653-021

تفاوت سمپاش شارژی تک کاره با دوکاره در چیست؟

فهرست مطالب

سم ماده ای است که عمدتاً منشاء شیمیایی دارد و از طریق عملکرد خود باعث تغییر در رشد و فعل و انفعالات گیاه می‌گردد. و سمپاش وسیله ای است که با اسپری کردن سم روی گیاه، آفات آن را از بین برده یا از بروز آفات احتمالی در آینده پیشگیری می‌کند. سم پاش ها با بهره گیری از انواع نازل خود باعث یکنواختی پاشش بر روی گیاهان  می‌شود. سمپاش شارژی می‌تواند یکی از بهترین نمونه ها در تأمین نیاز های متعدد فضا های باغی باشد. همراه با سمپاش شارژی دوکاره می‌توان انتظار تأمین شرایط دستی تا موتوری را به شکل همزمان داشت و این شرایط در فضای باز و بزرگ باغات از اهمیت برخوردار است.به هر صورت برای باغبانان و کشاورزان حرفه ای که سال هاست با انواع سمپاش ها دست و پنجه نرم می‌کنند، شاید پرداختن به یک سمپاش آشنا در بازار مانند سمپاش شارژی چندان چیز جدیدی نباشد؛ اما هستند افرادی که می‌خواهند همراه با کسب تجارب مفید، خارج از هر گونه اشتباه در خرید، سمپاش مورد نظر خود را تهیه کنند. 

تفاوت سمپاش شارژی تک‌کاره با دوکاره در چیست؟

 در ادامه سلسله یادداشت‌هایی که با هدف آشنایی بیشتر با ابزار و ملزومات کشاورزی به رشته تحریر درآمد، این بار قصد داریم تا در یک یادداشت به طور تخصصی به سراغ این پرسش برویم که تفاوت سمپاش تک‌کاره با دوکاره در چیست و ضمن پاسخگویی به آن، اطلاعات اجمالی و در عین حال مفیدی را در مورد سمپاش شارژی تک‌کاره و سمپاش دوکاره را ارائه کنیم. در این یادداشت با عناوین زیر همراه و همگام شما هستیم: 
 • چرا سمپاش‌ها اهمیت دارند؟
 • سمپاش‌ها در تعیین مقدار و روش تزریق به خاک مؤثر هستند
 • سمپاش شارژی تک‌کاره
 • سمپاش شارژی دوکاره
سمپاش شارژی دوکاره چه مزیتی دارد؟ 

چرا سمپاش‌ها اهمیت دارند؟

 سم‌ها برای کنترل آفات و کاهش شانس آسیب دیدن گیاهان، در مقادیر مختلفی به زمین‌های کشاورزی، درختان و در مجموع انواع پوشش‌های گیاهی افزوده خواهند شد. یکی از نکات مهمی که باعث ایجاد پیچیدگی در کار با سم‌ها شده این است که این ماده گران‌بها، عملاً شمشیر دولبه است؛ مقصود از شمشیر دو لبه بودن سم این است که هم می‌تواند بسیار مفید باشد و هم بسیار مضر. اما چه چیزی تعیین خواهد کرد که یک سم در موقعیتی خاص برای زمین‌های کشاورزی یا باغات شما مضر است یا خیر؟ این کاملاً به روش اضافه کردن سم به زمین و مقادیر استفاده آن بستگی دارد. حال با این وجود بهتر می‌توان اهمیت کاربرد سمپاش را متوجه شد.سمپاش‌ها در تعیین مقدار و روش تزریق به خاک مؤثر هستند در تکمیل بخش پیشین باید گفت که یک سمپاش، وسیله‌ای است برای تنظیم مقدار سم به کار رفته در زمین کشاورزی و تعیین نحوه افزوده شدن سم به پوشش گیاهی مد نظر شما. این بدان معنی است که در عمل میزان مفید بودن یا مضرات استفاده از هر سم را، از اساس، وسیله شما تعیین خواهد کرد. سمپاش‌های در گونه‌ها، مدل‌ها و برندهای مختلفی تولید می‌شوند که قطعاً بررسی تمام آن‌ها در دایره اهداف متن نیست. از این رو ما تلاش می‌کنیم تا با در نظر داشتن هدف نگارش متن، در ادامه، بررسی سمپاش شارژی تک‌کاره و دوکاره را در دستور کار قرار دهیم.

تفاوت سمپاش شارژی تک کاره با دوکاره در چیست؟

سمپاش شارژی تک‌کاره

 سمپاش‌های شارژی در بازارهای جهانی معمولاً تحت عنوان سمپاش بی‌سیم شناخته می‌شوند و به آن‌ها (Cordless Sprayer) گفته می‌شود. اما در بازار ایران، بر حسب عادت و تجربه، سمپاش شارژی نامیده می‌شوند.سمپاش‌های شارژی، گونه‌ای از محصولات هستند که در آن‌ها از برق برای پمپاژ سم استفاده خواهد شد. پمپاژ یکی از بخش‌های اصلی و حیاتی در هر سمپاشی است و در عمل بدون آن، امکان پاشیدن سم و کارکرد وسیله وجود ندارد. در این وسیله که معمولاً با باتری‌های 12 تا 18 ولت تجهیز خواهد شد، سم به کمک یک ساختار الکترواستاتیک و دیافراگم، از محفظه سم مکیده شده و سپس در آن سو توسط یک نازل تخلیه و به بستر زمین یا همان پوشش گیاهی وارد خواهد شد. در واقع سمپاش شارژی تک‌کاره همان سمپاش شارژی عادی است و مراد از به کار بردن این دو واژه به صورت منفرد و بدون توضیحات بیشتر، یک وسیله واحد است. به بیانی دیگر سمپاش شارژی تک‌کاره حالت آپشنال و پایه این وسیله است. 

سمپاش شارژی دوکاره

 با شنیدن نام سمپاش شارژی دوکاره ، این ابهام در ذهن ایجاد خواهد شد که آیا دوکاره بودن این وسیله به معنی امکان انجام امور دیگری غیر از سمپاشی به کمک این وسیله وجود دارد؟ یا به بیانی دیگر آیا این دو کاره بودن به معنی کاربرد آن در سایر امور باغداری و کشاورزی است؟ در پاسخ باید گفت خیر؛ سمپاش شارژی دوکاره کاربردی غیر از پاشیدن سم ندارد زیرا مقصود از این دوکاره بودن، کاربرد این وسیله در سایر امور نیست. بلکه مقصود از دوکاره بودن این سمپاش شارژی، بهره‌مندی آن از دو ساختار متمایز برای پاشش سم است. از نظر فنی یک سمپاش شارژی دوکاره علاوه بر ساختار ابتدایی یادشده در بخش پیشین که در آن با کمک نیروی الکتریسیته تأمین‌شده از سوی باتری، پاشش سم ممکن می‌شود، شاهد یک ساختار دستی نیز هستیم.در ساختار دستی، همانطور که از نام آن پیداست، شما به جای اتکای بر نیروی محرکه برق، سوخت یا هر وسیله مکانیکی یا الکتریکی دیگری، با تکان دادن دست، می‌توانید نیروی مورد نیاز برای سمپاش شارژی دوکاره را تأمین کنید. اکنون پس از مطالعه این موضوع بهتر می‌توانید علت استفاده از پسوند دوکاره برای این سمپاش را درک کنید. مقصود از دوکاره بودن سمپاش شارژی دوکاره این است که سمپاش در کنار ساختار برقی و شارژی، دارای کارکرد دستی نیز بوده و با نیروی دست شما نیز امکان پاشش سم را دارد. 

الگوی طراحی سمپاش شارژی

 سمپاش شارژی در دسته نمونه ‌های دستی با قابلیت بهره مندی از موتورهای الکتریکی قرار می گیرد. نقطه ضعف بزرگ سمپاش دستی در عملکرد پمپ دستی آنها است. این سمپاش ها تنها متکی بر فشردن هوا از طریق نیروی انسانی اپراتورها هستند. از آنجا که قوای انسانی همواره محدود است، نمی‌توان به حجم و قدرت پاشش سموم نباتی در مقدارهای قابل توجهی دست پیدا کرد. الگوی بهره مندی از قدرت موتورهای الکتریکی باعث طراحی تیپ متفاوتی از انواع دستگاه سم پاش شده است. در دستگاه سم پاش شارژی همچنان متکی بر ایده تأمین هوای فشرده برای ایجاد پمپاژ در سموم نباتی هستیم. اما این قدرت فشرده سازی را از طریق نصب موتورهای الکتریکی جریان ثابت تأمین می نمائیم. عملیات سمپاشی عموماً در حجم و سطح وسیع مانند حضور در یک باغ و یا محوطه دامداری ‌ها صورت می ‌گیرد. وقتی دستگاهی با قابلیت حمل و نقل طراحی شده است، قاعدتاً باید بتواند از پس تأمین انرژی مورد نیاز خود برآید. لذا در طراحی سمپاش شارژی نمی‌توانیم از حضور موتورهای جریان متناوب AC استفاده کنیم. چرا که قابلیت حمل کابل برق ۲۲۰ ولت شهری وجود ندارد. در این دستگاه برای ایجاد شرایط حمل و نقل ساده و کارآمد به استفاده از موتورهای جریان مستقیم که با باتری های شارژی کار می‌کنند روی آورده اند. انواع سمپاش شارژی در دو تیپ تک کاره و دو کاره دسته بندی می‌شوند. 

نکات مهم هنگام انتخاب و خرید سمپاش

تعیین نوع

اولین نکته در خصوص خرید سمپاش توجه به نوع آن است و در نهایت این شما هستید که باید متناسب با حجم نیاز و نوع انتظارات خود به سراغ خرید یک کدام از دستگاه‌های فوق رفته و آن را خریداری نمایید.

جنس بدنه دستگاه

مورد دوم برای انتخاب سمپاش مربوط به جنس بدنه آن می شود که می تواند از نوع استیل و یا پلاستیکی باشد. توجه داشته باشید که این مورد بر روی وزن و هم‌چنین قیمت نهایی فروش دستگاه های سمپاشی بسیار موثر می‌باشد.

 

تفاوت سمپاش شارژی تک کاره با دوکاره در چیست؟

میزان گنجایش مخزن

در این خصوص بایستی نگاهی به حجم کاری خود و همچنین قابلیت های سمپاشی کوچک و یا بزرگ دستگاهتان در محیط های مختلف داشته باشید.ناگفته نماند خرید و استفاده نادرست در این زمینه نیز تنها می تواند سبب هدر رفتن منابع مالی و هم‌چنین وقت ارزشمند شما عزیزان شود.

جنس و نوع لانس

اینکه لانس شما از چه جنسی باشد (استیل یا فایبرگلاس) موضوعی است که خودتان باید با در نظر داشتن مزایا و معایب هر یک از آنان یکی را انتخاب نمایید.اما فراموش نکنید که به طور کلی لانس‌ها در ۲ نوع معمولی و یا تلسکوپی در بازار موجود می‌باشند که شما بایستی با توجه به راحتی هرچه بیشتر خود در صورت استفاده از هر یک از دستگاه های اینچنینی خریدتان را کلید بزنید.

راحتی در مصرف

اینکه بتوانید از سمپاش مورد نظرتان در اوج آسانی و راحتی خیال استفاده کنید نیز از دیگر نکات مهمی است که باید حتما به آن توجه لازم را داشته باشید.برای این منظور حتما به فاکتور وزن و اندازه فیزیکی محصول به انضمام وجود دسته و هم‌چنین چرخ در مدل‌های بزرگ و صنعتی جهت جا به جایی بی دردسر دستگاه توجه لازم را داشته باشید.

قابلیت تنظیم فشار

در هنگام خریدتان حتما به این موضوع نیز توجه لازم را داشته باشید؛ اصولاً دستگاه‌های سمپاش می‌توانند از قابلیت پخش محتویات مخزن خود با فشاری ثابت و یا فشاری قابل تنظیم برخوردار باشند.در نوع اول همه چیز معلوم است و در نوع دوم نیز این شما هستید که باید با در نظر گرفتن شرایط مختلف زمانی و مکانی خود با تنظیم فشار اقدام به ریختن مقدار سم مورد نظرتان در مزرعه و باغ خود کنید.

طول نازل (شلنگ دستگاه)

یکی از نکاتی که اغلب خریداران این نوع از دستگاه ها از توجه به آن غافل هستند، همین موضوع طول شلنگ یا همان نازل دستگاه است.در این خصوص بهتر است با در نظر داشتن نوع پراکندگی گل و گیاهان خود اقدام به خرید دستگاهی با شلنگ طولانی و یا کوتاه جهت پخش بهتر و یکنواخت تر مواد سمی بر روی محصولاتتان نمایید.

سمپاش شارژی دوکاره چه مزیتی دارد؟

 حال با وجود اطلاع از این ویژگی ساختار سمپاش شارژی دوکاره ، این پرسش طرح خواهد شد که اساساً با وجود نیروی محرک برق و دیافراگمی متکی بر انرژی الکتریسیته، وجود امکان پمپاژ دستی، چه مزیتی دارد؟ 
 • اگر خودتان تجربه کار با سمپاش شارژی تک‌کاره را داشته باشید یا از افراد صاحب تجربه در این زمینه، کسب مشورت کنید متوجه یک چالش بزرگ و مسبوق به سابقه در کار با این وسیله کاربردی خواهید شد. در سمپاش شارژی برخلاف مدل‌های برقی سیمی، بنزینی و سایر انواع سوخت‌ها شما تماس ارتباط مداومی با منبع انرژی نداشته و تنها محدود به حجم الکتریسیته باتری‌ها هستید. این بدان معنی است که پس از اتمام شارژ سمپاش، در عمل کار شما متوقف شده و ناقص خواهد ماند. در حالی که به طور مثال در برخی از محصولات به 90 الی 120 دقیقه زمان برای شارژ کامل باتری نیاز است باغدار به علل مختلفی نمی‌تواند این مدت زمان پروسه سمپاشی را متوقف و سپس مجدد از سر گیرد. در ذهن داشته باشید که اغلب سطح پوشش سمپاش به قدری وسیع است که بیش از چندین ساعت نیاز به کار مداوم دارید و اتمام شارژ یک کابوس خواهد بود.
 • سمپاش شارژی دوکاره دقیقاً همان راه حلی است که برای رفع این مشکل اتمام شارژ اندیشیده شده است. در این سمپاش پس از اتمام شارژ باتری و از کار خارج شدن بخش برقی، می‌توانید با اتکا به بخش دستی، پمپاژ سم و سمپاشی را ادامه دهید. این یعنی پس از یک مدت زمان خاص، به طور مثال سه ساعت سمپاشی به کمک برق باتری‌های، می‌توانید در صورت لزوم، سمپاشی را به شیوه دستی و با ساختار موازی تعبیه شده ادامه دهید؛ این یعنی انجام سمپاشی بدون چالشی در مورد زمان شارژ باتری.
 

نکات لازم هنگام استفاده از سم پاش شارژی :

 سم پاش شارژی باغ جداگانه ای را برای سموم دفع آفات ، علف کش ها و کودها خریداری کرده و به طور واضح برچسب های موجود در آن را مشخص کنید. این امر از آلودگی متقابل جلوگیری می‌کند. اگر از یکی برای چندین منظور استفاده می‌کنید ، حتماً بعد از هر بار استفاده آن را کاملاً تمیز کنید.از آنجا که مواد شیمیایی می‌توانند در آلودگی خاک و آب نقش داشته باشند ، برای حل مشکلات آفات از روش های دیگر مانند کنترل های فرهنگی یا مکانیکی استفاده کنید.

هشدارهای لازم هنگام استفاده از سم پاش شارژی:

 هنگام کار با سموم دفع آفات ، علف کش و کود در سمپاش های باغ از عینک محافظ و دستکش استفاده کنید. همچنین بهتر است پیراهن آستین بلند و شلوار و همچنین کفش  بپوشید.همیشه سمپاش را در فضای بیرون یا در محلی که دارای تهویه مناسب است پر کنید و پمپ کنید.پس از استفاده از سم پاش شارژی، دستان خود را کاملاً با آب و صابون بشویید و لباس های خود را جدا از لباس های معمولی خود بشویید.

تفاوت سمپاش شارژی تک کاره با دوکاره در چیست؟

  

نکات موثر برای سمپاشی

1. زمان مناسب برای محلول پاشی و محلول پاشی

سمپاشی باید زمانی انجام شود که آفت به آستانه ضرر اقتصادی برسد. جداسازی گلخانه از هجوم آفات جلوگیری می کند و تا زمانی که آفت دیده نشود نیازی به سمپاشی در گلخانه نیست. برای جلوگیری از سمپاشی زیر 27 درجه سانتیگراد و تشنگی گیاهان از سموم و محلول ها در ساعات خنک و مرطوب روز استفاده کنید.بهتر است سمپاشی در زمان، سرما، نور کم یا سموم دفع آفات در شب انجام شود، زیرا سوراخ ها بسته است و سموم به گیاهان نفوذ نمی کند و گیاهان دچار سموم نمی شوند، بنابراین برای روز توصیه می شود در محل سمپاشی شود. 

2. از ابزارهای مناسب برای محلول پاشی و محلول پاشی استفاده کنید

ابزارهای اسپری مناسب گران و با کیفیت هستند، بنابراین از سموم کمتر و آب کمتری برای سمپاشی استفاده می کنند. همچنین اثر آفت کش ها را دو چندان می کند. اسپری با اندازه قطرات کوچکتر (1-1000 میکرون) بسیار رایج است. پاشیدن قطرات بزرگتر از نازل یا اسپری موثرتر است و در نتیجه آب و سموم کمتری مصرف می شود و هزینه بسیار کمتری دارد. بنابراین، ابزارهایی که می توانند قطرات کوچکتر را اسپری کنند، برای اسپری بسیار مناسب تر هستند. 

3. استفاده مناسب از آب (PH و Ec مناسب)

آب با pH و Ec برای سم پاشی و حل شدن کاملاً نامناسب است، زیرا مواد سمی و کودها به خوبی در این آب حل نمی شوند. بنابراین برای کاهش Ec باید از آب شیرین استفاده کرد. PH مناسب برای محلول پاشی و محلول پاشی 5/5-6/5 و PH در اکثر آب های ایران از 7-9 بیشتر است. بنابراین، برای رعایت، همیشه از کنترل کننده pH استفاده کنید که برای سمپاشی و محلول پاشی در ژاپن بیشترین مشکل را دارد. 

4. استفاده از سموم دفع آفات و کودهای مرغوب و قدیمی

از کودها و سموم دفع آفات با کیفیت بالا و قدیمی استفاده کنید، زیرا تمام موارد سمپاشی نتایج مطلوب را از سمپاشی به شما می دهد. 

5. یکنواختی محلول پاشی و محلول پاشی

همه محلول ها باید به طور یکنواخت اسپری شوند تا به صورت شبنم در گیاه بماند و از آن چکه نکند. اگر گیاه بیش از حد آب داشته باشد، سلول های گیاه ملتهب می شوند، منافذ بسته می شوند و محلول جذب نمی شود. 

6. استفاده از سورفکتانت

موادی وجود دارند که کشش سطحی سموم و محلول های کود را افزایش داده و آنها را به سطح برگ، ساقه، اجزای گیاه و حتی آفات می چسبانند. بنابراین سرعت جذب و نفوذ سموم و کودها از طریق سوراخ های برگ وجود دارد. 

قیمت سمپاش

اجازه دهید خیالتان را در این خصوص راحت کنیم و بگوییم که هر چه برای قیمت سمپاش پول دهید، همانقدر هم از آن استفاده خواهید کرد.پس توصیه اکید داریم که برای محافظت هرچه بیشتر و بهتر از محصولات باغ و باغچه خود دست از خساست برداشته و سعی کنید تا جای امکان به سراغ خرید دستگاه های باکیفیتی بروید که یقینا از قیمت بالایی نیز در بازار کشورمان برخوردار هستند.شک نداشته باشید که هرچه برای محافظت از محصولات باغداری و کشاورزی خود خرج کنید با فرارسیدن تایم برداشتتان همه چیز برایتان جبران خواهد شد.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر
  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید:
  کاربر میهمان

  تایید و ارسال
  انصراف
  دیدگاه کابران:
   نمایش دیدگاه‌های بیشتر